Czesi sprzedadzą szwedzkie BWP do Iraku. Zgoda Berlina

24 kwietnia 2015, 15:44
Fot. Chase Lee Kincaid/US Army via Wikimedia Commons.

Władze Republiki Federalnej Niemiec wyraziły zgodę na sprzedaż do Iraku bojowych wozów piechoty BMP-1, jakie zostały odkupione przez Czechów z nadwyżek sił zbrojnych Szwecji - podaje Augen Geradeaus. Wcześniej pojazdy były używane w armii byłego NRD, stąd konieczność wydania decyzji przez rząd w Berlinie.

Umowa na dostawy BMP-1 do Iraku ma objąć 280 pojazdów. O wyrażeniu zgody przez władze Republiki Federalnej na realizację transakcji poinformował serwis Augen Geradeaus. Prawdopodobną przyczyną takiej decyzji jest chęć wsparcia władz w Bagdadzie w walkach z terrorystami z organizacji Państwo Islamskie.

Na konferencji prasowej z 23 lutego bieżącego roku zwrócono uwagę, że wniosek o zgodę na dostawę do Iraku BMP-1, które zostały odkupione przez Czechów od Szwecji jest rozważany właśnie z uwagi na prowadzenie przez władze w Bagdadzie walk z ISIS. Jak wiadomo, Niemcy dostarczają również siłom Regionalnego Rządu Kurdystanu szeroko zakrojoną pomoc wojskową, włącznie z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Milan.

Bojowe wozy piechoty BMP-1 zostały odkupione przez Szwedów od władz w Berlinie w latach 90. XX wieku i znajdowały się na uzbrojeniu szwedzkiej armii. Po wycofaniu ze służby zostały w 2010 roku odkupione przez Czechów. Według dostępnych informacji rząd Szwecji spodziewał się, iż będą używane przez tamtejsze siły zbrojne.

Okazało się jednak, że BMP-1 mają zostać dostarczone do Iraku przez spółkę Excalibur Army, która wcześniej przekazywała władzom tego kraju pojazdy tego typu, jak również czołgi T-72. Wywołało to protesty władz w Sztokholmie, opowiadających się przeciwko dostawom uzbrojenia dla rządu w Bagdadzie. Ostatecznie jednak, po wydaniu zgody przez rząd federalny wozy BMP-1, używane wcześniej m.in. w siłach zbrojnych NRD i Szwecji będą mogły trafić do Iraku.

 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Marek
sobota, 25 kwietnia 2015, 02:56

Kolejny raz sugeruję sposób na "zagospodarowanie" przynajmniej 150-200 BWP-1 dla potrzeb WP. Białorusini i Rosjanie już 2-3 lata temu wymyślili prosty i relatywnie tany sposób na zamianę tych szybkich, zwrotnych i słynących z niskiej sylwetki pojazdów w groźne i skuteczne wozy wsparcia ppanc. .. https://www.youtube.com/watch?v=ghv4APMFzZU

furgam
piątek, 24 kwietnia 2015, 18:29

Kupiłem samochód od pana x chcę go sprzedać panu y ale pan x się nie zgadza więc go nie sprzedam k....wa, beczka śmiechu

tlop
piątek, 24 kwietnia 2015, 18:16

A co ma Berlin do tego ?? jakaś masakra....kim oni są ?? panami? ;/;/

Baron
piątek, 24 kwietnia 2015, 19:09

Berlin był pierwszym użytkownikiem i możliwe,że użyty na nich osprzęt lub jakieś rozwiązania techniczne wprowadzone w czasie użytkowania przez Niemców chronione są prawem patentowe lub jakąś tajemnicą i ich eksport wymaga właśnie pozwolenia rządu w Berlinie. Wcześniej pewnie musieli je uzyskać Szwedzi sprzedając je Czechom, a teraz muszą oni sami.

rosikonik
piątek, 24 kwietnia 2015, 18:43

Bo muszą udostępnić im kody źródłowe...:))

zubon
sobota, 25 kwietnia 2015, 17:37

haha... Tylko czekac, jak będą wracały z załogami Kalifatu do Europy. :P

rober cik
sobota, 25 kwietnia 2015, 16:29

Zmodernizowane pojazdy na bazie t72 (do ktorego mamy kupiona licencje) bylby b.dobrym produktem, rowniez exportowym... ale leo sa lepsze bo niemieckie...

Jarko z Putinkopfa
niedziela, 26 kwietnia 2015, 01:32

Nie na temat, ale widze w tobie potencjalne możliwości modernizacyjne, tylko język wypowiedzi zmien na grażdankę

Maczer
piątek, 24 kwietnia 2015, 23:18

Moglibyśmy sprzedać część naszych.

sorbi
piątek, 24 kwietnia 2015, 22:20

Kluczem do zrozumienia tej kwestii jest umowa jaką Szwedzi zawarli z Niemcami. Tak samo jak my nie mogliśmy sprzedawać Rosomaków do większości krajów (obecnie sytuacja trochę się poprawiła m.in dzięki gen. Skrzypczakowi) i nie moglibyśmy sprzedać naszych Spajków, gdzie tylko chcemy.

drutkolczasty
sobota, 25 kwietnia 2015, 13:55

poproszę o jakieś konkrety..gadanie na forum "co możemy albo i nie"... bez podawania źródła albo chociaż literatury uważam za przejaw braku kultury.

Tweets Defence24