Czescy instruktorzy w Iraku. Wyszkolą pilotów szturmowców

31 marca 2016, 11:49
L-159
Fot. acr.army.cz

Rząd Republiki Czeskiej zatwierdził wysłanie do Iraku zespołu 35 doradców wojskowych. Ich zadaniem będzie szkolenie personelu i pilotów lotnictwa wojskowego w zakresie eksploatacji samolotów szturmowych i szkolno-bojowych L-159. Jak podkreślił minister obrony Martin Stropnický, misja stanowi „wkład Czech w operację Inherent Resolve przeciw Daesh”.

Decyzję o zatwierdzeniu działań misji szkoleniowej w Iraku rząd Republiki Czeskiej podjął na posiedzeniu 30 marca. Grupa będzie składać się z 35 osób i działać od połowy bieżącego roku do 31 grudnia 2018 roku.

Czytaj też: Czeskie samoloty bojowe dla Iraku. Prosto na wojnę z IS

Celem działania czeskich instruktorów będzie zapewnienie wsparcia dla irackich pilotów wojskowych, personelu technicznego podłoża i innych ekspertów w szerokim zakresie działań związanych z eksploatacją maszyn bojowych, ze szczególnym uwzględnieniem wdrożenia i wsparcia eksploatacji samolotu szkolno-bojowych L-159.

Na mocy kontraktu o wartości ponad 40 mln dolarów czeska firma Aero Vodochody ma dostarczyć do Iraku 15 samolotów, z czego 12 maszyn w stanie zdatnym do lotu (10 jednomiejscowych L-159A i 2 dwumiejscowe L-159B) oraz 3 egzemplarze z przeznaczeniem na części zamienne. Dostawy rozpoczęły się w listopadzie 2015 roku i potrwają dwa lata. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24