Czechy odpowiadają Rosji po wybuchu w składzie amunicji. Idą zmiany w Europie? [OPINIA]

19 kwietnia 2021, 15:02
Russian_Spetsnaz_GRU_(2008)
Fot. Aleksey Yermolov - praca własna, licencja CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Kolejne skandale szpiegowskie w państwach europejskich, których wspólnym elementem jest udział służb specjalnych Rosji, pokazują skalę, ewidentnie rosnącego przez ostatnie lata, problemu. Mówiąc dobitnie zwiększonej presji wywiadowczej ze strony Moskwy. Ukazując jednocześnie, iż rządzący na Kremlu są w stanie zaakceptować nawet najwyższe ryzyko jeśli chodzi o przeprowadzanie tajnych operacji. Jednakże, rodzi się też pytanie czy obecne wydarzenia wokół Czech nie dają nam obrazu zachodzących zmian, w długofalowym reagowaniu na politykę Rosji wśród coraz liczniejszych państw europejskich i ich społeczeństw.

Wydarzenia zapoczątkowane atakiem na Siergieja Skripala, a mające miejsce w brytyjskim mieście Salisbury, przechodzą na zupełnie inny poziom w zestawieniu z obecnym skandalem szpiegowskim w Czechach. Nie chodzi nawet o to, że wspólnym mianownikiem obu spraw są słynni admiratorzy zwiedzania zabytków (dla przypomnienia obu tak wyjaśniało swoją obecność w Salisbury w trakcie wręcz operetkowego słynnego wywiadu dla rosyjskiej telewizji), znajdujących się we wspomnianym Salisbury, czyli Aleksander Myszkin i Anatolij Czepiga. Chodzi raczej o fakt, iż przestrzeń bezpieczeństwa państw europejskich była najpewniej tak zaaferowana walką z terroryzmem, że doprowadziło to do wytworzenia istnego Eldorado dla rosyjskich służb specjalnych. I nie chodzi tu w żadnym razie o samą kwestię klasycznego szpiegostwa, mającego na celu pozyskiwanie informacji politycznych i wojskowych. Choć i w tym przypadku Moskwa czuła się nader pewnie czego kolejnymi przykładami mogą być niedawne afery szpiegowskie wybuchające kolejno w Bułgarii i we Włoszech.

Przede wszystkim, widocznym przejawem słabości europejskiej postawy względem strony rosyjskiej było pozwolenie na wręcz masowe odwoływanie się do tajnych operacji. Te ostatnie obejmowały zabójstwa, a także próby zabójstw. Część dokonywanych w niejako „klasyczny” sposób, patrząc chociażby na sprawę zabicia Zelimkhan Khangoshviliego w środku niemieckiej stolicy w sierpniu 2019 r. Lecz część obejmujących użycie środków wysoce nietypowych, a należących do szeroko ujmowanego arsenału czynników CBRN. Mieliśmy więc otrucie silnie radioaktywnym polonem Aleksandra Litwinienko czy też próbę zastosowania trucizny z rodziny nowiczoków. W obu przypadkach doszło do użycia czynników CBRN na terytorium państwa należącego do NATO.

Dziś, widzimy, że również żadnym problemem dla rosyjskich decydentów nie było użycie klasycznej metody dywersyjnej również w Czechach (także państwo NATO i państwo należące do UE). Wysadzając tam składy amunicyjne, gdzie w trakcie dwóch odseparowanych od siebie czasowo eksplozji miały znajdować się tony amunicji do różnego uzbrojenia (za pierwszym razem mogło to być nawet 50 ton, a w przypadku kolejnego wybuchu 13 ton). Sprawę bardzo dogłębnie zbadali dziennikarze czeskiego „Respekt” Ondrej Kundra oraz Jaroslav Spurny. Dzięki nim możemy dziś zobaczyć jak wyglądała cała sprawa wysoce ryzykownej akcji wobec obiektów ulokowanych w czeskich Vrběticach. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że sprawa eksplozji z 2014 roku (wysoce przełomowego dla bezpieczeństwa europejskiego w związku z rosyjską inwazją Krymu i innymi działaniami wymierzonymi w suwerenność Ukrainy) była od lat tematem śledztwa kontrwywiadu BIS, organów zajmujących się walką z przestępczością zorganizowaną oraz prokuratury w Brnie. Jednakże, postępy zostały poczynione wraz z pojawieniem się pomocy z zagranicy. To właśnie współpraca międzynarodowa miała zaowocować ustaleniami, że za dywersją stały rosyjskie służby specjalne. Obecnie sugeruje się, że bezpośrednia realizacja miała spaść na jednostkę wywiadu wojskowego GU(GRU) o numerze 29155 pod dowództwem generała Andrieja Awerjanowa (tak przynajmniej twierdzą amerykańskie źródła, opisujące całą sprawę), która de facto stała się swego rodzaju emanacją najbardziej ekstremalnych form działań Rosji w Europie. Innym pytaniem pozostaje czy jest to dobre dla debaty o rosyjskiej aktywności wywiadowczej na naszym kontynencie.

Dziś wskazano, że czeska policja ustaliła, że słynni rosyjscy „turyści z Salisbury” – Myszkin & Czepiga przybyli do Czech 11 października 2014 r. Jak wskazali dziennikarze „Respekt”, w kraju pojawiali się przylatując regularnym lotem Aerofłotu z Moskwy, a wyjechali z Czech 16 października udając się do Austrii, by później przemieścić się z powrotem do Moskwy. Duet Myszkin & Czepiga posługiwał się dokumentami legalizacyjnymi przygotowanymi przez Rosjan na fikcyjne nazwiska Rusłana Boszirowa i Aleksandra Pietrowa (później zastosowane również w przypadku ataku chemicznego w Salisbury). W Czechach interesowały ich nie tyle katedry, co właśnie skład amunicyjny w Vrběticach i ku temu zmierzali, starając się o zgodę na wyjazd do tej strefy. Co interesujące, jak napisali Ondrej Kundra oraz Jaroslav Spurny, korespondencja e-mail w zakresie zezwoleń została pozbawiona metadanych, pozwalających na łatwe ustalenie pewnych faktów odnośnie np. lokalizacji. Co więcej, w samych Vrběticach mieli pojawić się nie Myszkin & Czepiga czy też Boszirow & Pietrow, a Rusłan Tabarow i Mikołaj Popa. Na razie brak jest szczegółów jak dwóch rosyjskich funkcjonariuszy wywiadu mogło dokonać penetracji samego obiektu.

Nie zmienia to faktu, że 16 października o godzinie 9:25 nastąpił wybuch w składzie amunicji nr 16. Czeska policja nie ma jeszcze bezpośrednich dowodów na to, że obaj mężczyźni faktycznie weszli do kompleksu fizycznie, ale uważa tę hipotezę za wysoce realistyczną. Przypomnijmy, że kolejna tajemnicza eksplozja w Vrběticach miała miejsce pod sam koniec 2014 r. (3 grudnia) i dotknęła magazyn, tym razem oznaczony numerem 12 oddalony o ok. 150 metrów od pierwszego, który wyleciał w powietrze właśnie w październiku. Miało tam znajdować się 13 ton amunicji artyleryjskiej oraz amunicji strzeleckiej. Co ciekawe, sugerowano wówczas, że magazyn nr 12 miał być sprawdzany w ramach krótkiej inspekcji i nic nie sugerowało zagrożenia. Możliwe, że ładunek wybuchowy był dobrze ukryty lub inspekcja była pobieżna, a może Rosjanie dokonali drugi raz penetracji obiektów w Vrběticach, wykazując się wręcz nieskrywaną arogancją mając na uwadze wcześniejszą eksplozję. Dzisiaj zapewne trudno jest wykluczyć żadną z hipotez.

Trzeba zaznaczyć, iż zdaniem czeskich dziennikarzy, śledczy biorą pod uwagę hipotezę mówiącą o planowaniu eksplozji poza terytorium tego państwa. W Czechach miało jedynie dojść do umocowania ładunków, które potencjalnie miałby eksplodować już w Bułgarii. Tam bowiem wiodą tropy w zakresie transferu amunicji, która docelowo byłaby elementem transakcji z Ukrainą. Ta ostatnia, będąca pod presją militarną ze strony Rosji w 2014 r. była zmuszona do wręcz interwencyjnego poszukiwania zasobów, pozwalających na obronę kraju. Jednakże, ostatecznie to właśnie w Czechach doszło do tragicznych w skutkach zdarzeń. Eksplozja dotknęła bowiem magazyny wydzierżawione prywatnej Grupie Imex od państwowego przedsiębiorstwa Vojenský technický ústav. Zaś w samej Bułgarii i tak sprawa miała swoją niechlubną kontynuację w 2015 r. w postaci próby otrucia handlarza bronią Emiliana Gebrewa. To z nim, zgodnie z obecnymi hipotezami łączą się chociażby działania podjęte przez Rosjan w Czechach.

Oczywiście, zgodnie z zachodnimi standardami śledztw wicepremier Czech Jan Hamáček (ČSSD), miał zaznaczyć, iż jego państwo zwróci się oficjalnie do Rosji o umożliwienie przesłuchania przez czeską policję dwóch funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego. Przy czym, sam polityk w jednym z wywiadów miał być wysoce sceptyczny względem reakcji Rosji. Szczególnie, że dwóch najbardziej znanych współcześnie rosyjskich „turystów” musiałoby też pojawić się na przesłuchaniu przed brytyjskimi śledczymi. Trzeba więc raczej założyć, że Myszkin & Czepiga skupią się raczej na spokojnym życiu na terytorium Rosji i ewentualne podróże, jeśli na takowe dostaną pozwolenie, będą wykonywali do tych państw, które gwarantują stronie rosyjskiej bezpieczeństwo ich funkcjonariuszy służb specjalnych czy agentów. Nie zmienia to faktu, że Czesi już teraz mają kooperować z Bułgarami w zakresie całej sprawy. Zaś Bułgaria po największej aferze szpiegowskiej od II wojny światowej, z rosyjską agenturą w roli głównej, może być o wiele bardziej skłonna do efektywnego rozwoju śledztwa. Szczególnie, iż Rosjanie utracili ważne elementy w zakresie własnych zasobów osobowych pozwalających na pozyskiwanie informacji z bułgarskich służb wojskowych.

Należy zauważyć, że niezależnie czy mówimy o ładunkach wybuchowych w Czechach czy użyciu czynników CBRN w Wielkiej Brytanii, za każdym razem Rosjanie czynili to bez żadnej refleksji względem strat mogących wystąpić w przypadku postronnych osób. I chyba nikt nie jest w stanie sobie dziś wyobrazić, że zarówno decydenci polityczni w Rosji czy też eksperci ze służb specjalnych byli pozbawieni refleksji odnoszącej się do możliwości wystąpienia ofiar. Można i chyba należy właśnie w tym miejscu przypomnieć tragiczną śmierć Dawn Sturgess, właśnie w kontekście ataku z Salisbury. Czy też przypomnieć, że w eksplozji w Czechach zginęło dwóch pracowników kompleksu Vratislav Havránek i Luděk Petřík.

Przy czym, w żadnym razie nie da się ograniczyć tych rozważań jedynie do najgłośniejszych spraw – Liwinienko czy Skripal. Bowiem, szczególnie po 2018 r., ponownie rozgorzała dyskusja o innych podobnych dość tajemniczych zgonach, łączonych właśnie z rosyjskimi służbami specjalnymi (mowa nawet o ponad dziesięciu tajemniczych zgonach, chociaż skala jest trudna do jasnego i czytelnego ustalenia). Stąd też skala zagrożenia dla obywateli państw należących do NATO i UE może być również o wiele większa. Ukazuje jednak pewną prawidłowość po stronie rosyjskich służb specjalnych, a może przede wszystkim decydentów. Pewność co do możliwości podejmowania ryzyka i wręcz arogancję w zakresie wyboru narzędzi działania w Europie. Wytwarzając niejako obraz pogardy względem kontrwywiadów szeregu państw europejskich i co więcej jeszcze większej pogardy względem liderów politycznych w tych krajach. Albowiem należało przypuszczać, iż część europejskich służb specjalnych jednak ustali rosyjskie zaangażowanie i poinformuje swoich politycznych przełożonych, że przynajmniej w wysoce prawdopodobnym ujęciu hipotetycznym należy brać pod uwagę działania rosyjskich służb specjalnych.

Oczywiście trzeba zaznaczyć, że pojawia się liczba mnoga, a więc rosyjskie służby specjalne. Albowiem należy niewątpliwie zgodzić się z ekspertem ds. bezpieczeństwa Grzegorzem Kuczyńskim, iż nie powinno się jedynie rozważać działań Kremla z wyizolowanej sztucznie perspektywy czy to tylko wywiadu wojskowego GU(GRU), wywiadu cywilnego (SWR) nie wspominając o aktywności służby bezpieczeństwa (FSB) mającej również pewne aspiracje względem terytorium innych państw. Widząc raczej pewną specyfikę uzupełniania się działań rosyjskich, podejmowanych na wielu frontach, w skali częstokroć dorównującej lub może nawet przerastającej podobną sowiecką aktywność zimnowojenną.

Erik Tabery z czeskiego „Respekt” komentując całą sprawę skandalu szpiegowskiego, mówi wprost, że niezbędna ma być redefinicja podstaw istniejącej polityki wewnętrznej i zagranicznej. I być może takiej redefinicji dokonano w części krajów europejskich już dawno, a Praga jedynie dołącza się do niej. W 2018 r. wskazałem, na łamach Infosecurity24.pl pisząc o sprawie Skripala, iż ważnym elementem działań odwetowych, może być także „współpraca” Brytyjczyków z partnerami z innych państw sojuszniczych, dokonywana nawet poza wcześniej akceptowalnymi ramami pracy tamtejszego wywiadu oraz kontrwywiadu, chroniącego kluczowe źródła niezależnie od formy ich pozyskania i eksploatowania. Niewykluczone, że Wielka Brytania postanowiła uderzyć nie tyle w zakresie „cyberfalklandów” w Rosję, a w pewnym sensie klasycznie. Wykorzystując własne informacje wywiadowcze mogła się podzielić pewnymi wątkami, danymi, a być może wprost zdekonspirować pewne rosyjskie aktywa agenturalne w obcych państwach, wystawiając je tamtejszym kontrwywiadom. Dziś dla Rosjan to może stać się większym wyzwaniem, niż wydalanie dyplomatów lub „dyplomatów” (o podwójnych etatach). Skala zniszczeń może być relatywnie większa, szczególnie w kontekście efektu psychologicznego. Wydaje się, że obce kontrwywiady mogą nie tyle zatrzymywać wskazane osoby, co raczej rozpocząć szerszą i odpryskową grę z nimi.

Od tego czasu nie dziwią nas kolejne, wręcz masowe, wydalenia kadrowych rosyjskich funkcjonariuszy służb wywiadowczych, legendowanych w ramach rosyjskiej dyplomacji. Mieliśmy też do czynienia z kilkoma całkiem głośnymi wpadkami rosyjskich szpiegów i ich rozbijania sieci ich agentury. Zdecydowanie nowej jakości nabrała również dyskusja o bardzo szybkiej rozbudowie kadrowej rosyjskich placówek dyplomatycznych w części państw europejskich. Jak zauważono obecnie, w kontekście czeskiego skandalu szpiegowskiego, Rosja od dawna ma około dwa razy więcej dyplomatów i pracowników ambasad w Czechach niż odwrotnie strona czeska w Rosji.

Według „Novinky” przykładowo sama ambasada Rosji w Pradze ma zatrudniać około 120 pracowników, z których ponad 40 to dyplomaci (według danych europeanvalues.cz ma to być 136 akredytowanych w Czechach Rosjan, z czego połowa może być kadrowymi funkcjonariuszami służb specjalnych). Dodając do tego obsady konsulatów generalnych w Brnie i Karlowych Warach to około 140 osób. Zaś, jak skomentowano to na łamach „Idnes” w przypadku, gdy Rosja wydaliła 20 dyplomatów z Czech, to w Moskwie miało zostać 5 Czechów (według danych europeanvalues.cz oficjalne przedstawicielstwo Republiki Czeskiej w Rosji liczy około 60 osób, w tym 30 dyplomatów). Stąd też część polityków czeskich ma opowiadać się za zmniejszeniem liczby rosyjskich dyplomatów w Pradze do tego samego poziomu co czeskich w Rosji. Przypomnijmy, że Praga zdecydowała się na uznanie za personae non gratae 18 Rosjan.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/kontrwywiad-atak-i-obrona/
Reklama 

Coraz głośniej mówi się też o rosyjskich metodach działania, szczególnie w zakresie uświadamiania zagrożeń w perspektywie kształtowania świadomości społeczeństw państw europejskich. To zaś staje się elementem późniejszego nacisku na polityków, którzy już nie mogą uciekać przed stawieniem czoła tego typu wyzwaniom płynącym z agresywnej postawy Kremla na ich terytorium. Nie zaskakuje więc, że kontrwywiady mogą również o wiele swobodniej pisać o działaniach rosyjskich służb specjalnych i nie potrzebują lokować tego rodzaju rozważań gdzieś na marginesie analiz odnoszących się do Al-Kaidy czy tzw. Państwa Islamskiego (Da`ish). Rosyjskim problemem operacyjnym staje się też tracenie swobody w kreacji propagandowej swoich własnych służb specjalnych. Można stwierdzić, że każda kolejna wpadka, każde kolejne głośne śledztwo, itd. pokazuje wszelkie szarości w biało-czarnym obrazie, prezentowanym od lat. Nie bez przyczyny mowa o swoistym obrazie dwukolorowym, gdyż zapewne ze strony rosyjskiej wysoce użytecznymi narracjami były zarówno te odnoszące się do niezwykłej skuteczności i wręcz omnipotencji własnych szpiegów poza granicami kraju. Jak również te, które prezentowały rosyjski wywiad (cywilny i wojskowy) we wręcz karykaturalny i groteskowy sposób, deprecjonując tym samym rozmowę o realnych zagrożeniach płynących ze strony rosyjskich operacji.

Konkludując, należy podkreślić, że choć Rosjanie zapewne nadal będą starali się używać całego spektrum dotychczasowych metod działania w Europie, to jednak bezpowrotnie mija swobodna atmosfera polityczna względem nich. Co więcej, Moskwa może spodziewać się większej skali reperkusji, podnosząc wobec tego skalę ryzyka dla swoich funkcjonariuszy i ich aktywów. Zwiększając ryzyko również wobec innych interesów polityczno-gospodarczych, spinanych z efektami działań wywiadowczych (np. Czesi mieli ustosunkować się negatywnie wobec kwestii udziału strony rosyjskiej w pracach nad energetyką). Być może nawet w przypadku Niemiec, po kolejnych wyborach okaże się, iż pojawią się zupełnie nowe dowody w sprawie działań specjalnych rosyjskich służb specjalnych. 

Szczególnie, że nawet Bułgaria czy też Czarnogóra (sprawa planów zamachu stanu i skazania in absentia dwóch Rosjan, najpewniej funkcjonariuszy wywiadu wojskowego GU(GRU) Eduarda Sziszmakowa oraz Władimira Popowa) muszą inaczej podchodzić do rosyjskich tajnych operacji. Ciekawym wątkiem może być postawienie sobie pytania, na ile sugerowana nowa jakość w podchodzeniu do rosyjskich służb specjalnych w Europie, jest pochodną przeszacowania w wywiadowczym upokarzaniu kolejnych gabinetów Jej Królewskiej Mości. Już wcześniej zasugerowałem, że być może tak jak 2014 r. i zajęcie Krymu oraz wywołanie konfliktu we wschodniej części Ukrainy długofalowo obudziło, chcące czy nie chcące tego, elity wojskowe w Europie. Tak właśnie Salisbury w 2018 r. zrobiło wyłom w myśleniu o rosyjskich służbach specjalnych i nie tylko potrzebie ograniczenia im swobody działania, ale również przejścia do kontrataku.

Jednakże, nie należy popadać równocześnie w wielki huraoptymizm, bowiem Moskwa nadal jest skora do podejmowania nawet większego ryzyka, patrząc na koncentrację wojsk wokół Ukrainy. Stąd też tak istotną rolę winna odgrywać odpowiednio sformułowana polityka względem własnych służb specjalnych i współpracy w ramach formatów sojuszniczych i koalicyjnych. Przypominając, że na gruncie polskim, w zeszłorocznej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego zawarto przecież fragment mówiący o tym wprost - cyt. "Kontynuować wzmocnienie kontrwywiadowczego zabezpieczenia organów państwowych i infrastruktury krytycznej, adekwatnie do nasilającej się aktywności obcych służb wywiadowczych – zarówno w sferze wojskowej, jak i cywilnej." Sprawa Czech, Włoch, Bułgarii, Czarnogóry, Wielkiej Brytanii... itd. jeszcze bardziej powoduje, że te słowa wybrzmiewają jako nakaz do działania.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 236
Reklama
rezerwa 77r.
sobota, 24 kwietnia 2021, 12:41

coraz bardziej staje się zrozumiałe , dlaczego wszelka modernizacja sprzętu z czasu PRL jest mocno torpedowana ,gdyż należy pamiętać że tylko sprawny i modernizowany sprzęt stanowi realne zagrożenie dla agresora

Cytat dnia
środa, 21 kwietnia 2021, 11:13

Cyt. „Jak może Ameryka grabić i dalej jej kumple są bogaci a Rosja niby nie grabi swoich i wszyscy wokół niej są biedni?”

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 18:12

Jak rozliczyć manko w składzie amunicji ? Wysadzić skład amunicji. Numer przećwiczony na Ukrainie

viper
środa, 21 kwietnia 2021, 07:15

Wykorzystując do tego etatowych pracowników GRU, którzy przypadkiem odwiedzali w tym czasie praską katedrę.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:41

To akurat specjalizacja Rosjan, co przy ich korupcji pozwala łatwo zatuszowac braki, no i wysłac kolejna porcje terrorystom w syrii.

HeHe
środa, 21 kwietnia 2021, 10:16

Żarty, Davienku. Wylatujące w powietrze składy amunicji to specialite de la maison Ukraińców. Nie ma bardziej przeżartego korupcja kraju niż Ukraina a jej armia jest tylko lustrzanym odbiciem kraju.

GB
środa, 21 kwietnia 2021, 13:19

Największa katastrofa z wybuchem amunicji była w 13 maja 1984 roku w ZSRR w bazie Floty Północnej w Siewieromorsku koło Murmańska. Wyleciał taki zapas amunicji że Flota Północna straciła zapas produkowany przez lata. A co do wybuchów amunicji w Rosji to ostatnie takie wydarzenie (oczywiście z tego co wiem) miało miejsce w październiku 2020 roku pod Riazaniem.

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 12:57

Zajmująca się tematyką korupcji Transparency International co roku publikuje ranking państw wg. szacowanego poziomu korupcji. Rosja jest niżej niż Ukraina (odpowiednio 129 i 117 miejsce). Dla porównania Polska zajmuje miejsce 45, a Czechy 49. Najmniej skorumpowane są Nowa Zelandia i Dania, a najbardziej Sudan Płd i Somalia.

qwert
środa, 21 kwietnia 2021, 14:59

TI jest tak wiarygodna jak CIA w sprawie broni chemicznej w Syrii i Iraku

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 20:57

Podaj inny ranking jeśli potrafisz. Ja jeszcze znalazłem taki z US News z przed kilku dni. Pierwsza 10. najbardziej skorumpowanych krajów to Irak, Kolumbia, Meksyk, Brazylia, Rosja, Gwatemala, Kazachstan, Liban, El Salvador i Azerbejdżan. W takim świetle ocena TI wydaje się bardzo umiarkowana.

Davien
środa, 21 kwietnia 2021, 17:55

Czyli ma 100% wiarygodnosi bo broń chemiczna w Syrii i Iraku była.

wtorek, 4 maja 2021, 14:01

Ty żyjesz w równoległej rzeczywistości

GB
środa, 21 kwietnia 2021, 17:10

Ale o co chodzi z tą bronią chemiczną??? USA miały mocne dowody bo inaczej nie byłoby polskiego wsparcia w Iraku. Podobnie w Syrii, po rożnych dowodach na użycie broni chemicznej przez Asada wspieranego przez Rosję, atak wykonało kilka ważnych państw, a nie tylko USA.

wtorek, 4 maja 2021, 14:02

I gdzie te dowody?

Jarvee
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:11

Rada dla Czechów. Zostawcie ambasadora, resztę wyrzućcie. Waszego nie ruszą, bo by musieli zerwać tzw. stosunki dyplomatyczne.

yaro
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:32

Spokojnie, stosunki gospodarcze Rosja Czechy to praktycznie 0, Ruscy biorą od nich piwo, Niemcy chętnie zastąpią je swoimi markami i wszyscy będą zadowoleni oczywiście poza czeskimi browarami.

dropik
środa, 21 kwietnia 2021, 12:20

absolutnie nie masz racji , Czesi robią dobre interesy z Rosjanami. I nie mowie tu o modernizacji elektrowni atomowych.

yaro
wtorek, 20 kwietnia 2021, 14:40

"Czeski film”, czyli kto komu co wysadził i dlaczego W niedzielę Czechy wyrzuciły 18 rosyjskich dyplomatów, gdyż jak twierdzi ich premier to rosyjscy agenci GRU(rosyjskiego wywiadu wojskowego), a Rosjanie 7 lat temu wysadzili w powietrze czeski skład amunicji Vrbieticach. Premier Czech zapowiedział ujawnienie materiałów śledztwa. Wczoraj Czesi poinformowali jednak, że nie mogą ujawnić ustaleń śledztwa, bo jest tajne ale wiadomo, że: Skład amunicji Vrbieticach należał do czeskiej armii, ale … do 2006 roku, potem do prywatnych firm. Zatem to nie czeski wojskowy magazyn wysadzono w powietrze. Broń i amunicja były wprawdzie czeskiej produkcji „Ceska Zbojovka” , ale nie należała już do Czechów bo Ci sprzedali je znanemu bułgarskiemu handlarzowi broni Emilianowi Gebrewowi. Ta broń jednak nie była dla armii Bułgarii. Za to czeska i bułgarska broń, co wykazała głośne na świecie dziennikarskie śledztwo trafiała do Turcji a z tamtąd do …. Terrorystów w Syrii i Iraku. W zamian za to Panowie terroryści (ISIS i An-Nusra) , sprzedawali ropę do Turcji, ta trafiała do portów i np. dostarczano ją do rafinerii MOL na Węgrzech. Były pieniądze i interes sie kręcił. Co mogło się stać? Kto walczył z ISIS w 2014? Wadze Syrii, władze Iraku i USA + koalicjanci. Rosjanie do walki z ISIS przystąpili później, rozpoczęli swoją operację w Syrii w listopadzie 2015. W czyim interesie było wysadzenie broni terrorystów w 2014? Tych kto z nimi walczył. Rosjanie prewencyjnie? Być może. "

Kapitan B.
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:43

Yaro, trochę przydługie te insynuacje, do brzegu ....... a ta wybuchnięta amunicja miała trafić na Ukrainę. 

AntyDavien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:34

A z niej do Iraku i Syrii przez Bułgarię.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:18

No popatrz Yaro, tyle że broń z Czech i Bułgarii trafiała do Kurdów i jednostek SDF a broń z Rosji do ISIS i al-Nusry( setki Kornetów-M uzywanych wyłacznie w Rosji nie wzieły sie z powietrza.) Rope od ISIS kupował Asad i popatrz, ponownie Rosjanie, nawet była potezna afera jak to wyszło na jaw:) Wiec w czyim interesie było zniszczenie broni dla organizacji walczącej z ISIS i al Nusrą?? Czyzby Rosji?

wtorek, 4 maja 2021, 14:04

Jeszcze tylko w tej opowieści brakuje aby Assad sam sobie odciął głowę.

aaa
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:28

"136 akredytowanych w Czechach Rosjan, z czego połowa może być kadrowymi funkcjonariuszami służb specjalnych" - zdziwiłbym się gdyby to była tylko połowa.

viper
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:31

Czesi rozważają teraz zamknięcie u siebie całej ambasady rosyjskiej, a wezwany do Pragi czeski ambasador w Moskwie zwraca się do rządu o zwrócenie się w trybie art. 5 Paktu NATO o uzyskanie wsparcia od sojuszników.

bbb
wtorek, 20 kwietnia 2021, 14:49

myślisz, żew w przypadku USA czy GB jest inaczej ? zdziwił byś się ....

aaa
wtorek, 20 kwietnia 2021, 19:45

Nie zdziwiłbym się :) jestem realistą. Jednak "w reżimie totalitarnym służby są kręgosłupem państwa i jedynej partii" (cudzysłów bo cytuję)

Kiks
wtorek, 20 kwietnia 2021, 15:23

A co nas to obchodzi?

gnago
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:44

To że baronessa dyktowała wojewodom co mają robić akuratnie identycznie jak Repnin te parę stuleci wcześniej ( sprawdź co i jak)

Monkey
wtorek, 20 kwietnia 2021, 18:54

@Kiks: Jakby to był komentarz o Rosjanach, to zapewne byś się zainteresował.

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 18:47

A powinno

kiko
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:33

Stany Zjednoczone nie są już narodem. Jest to zbiór ludów bez państwa. Naród potrzebuje jednoczącego ducha ludzi, a Stany Zjednoczone nie mają takiego jednoczącego ducha. Martyanov zauważa, że ​​nie ma nic wspólnego między białym robotnikiem rolnym WASP z Iowa, żydowskim prawnikiem z Manhattanu i czarnym raperem z Bronxu. Inaczej patrzą na świat, Amerykę i swoje w nim miejsce, a tych wizji nie da się pogodzić.

Mirek
środa, 21 kwietnia 2021, 22:58

"Nie są już narodem"? A kiedy były? Stany Zjednoczone dlatego są stanami Zjednoczonymi bo jednoczą poszczególne stany-państwa. Tak była idea powstania tego tworu politycznego i o ile wiem jego konstytucja nie uległa jakiejś specjalnej zmianie od czasów jej uchwalenia i ratyfikacji przez poszczególne stany czy państwa zrzeszone w tej unii. Ci wszyscy wymienieni przez ciebie obywatele Stanów Zjednoczonych mają wiele elementów wspólnych a najważniejsze z nich to flaga i konstytucja co najbardziej widać 4. lipca każdego roku gdzie nawet w najmniejszej miejscowości hucznie obchodzony jest Dzień Niepodległości. Co ciekawe nawet świeżo przybyli imigranci bez obywatelstwa Stanów Zjednoczonych bardzo szybko identyfikują się z tą Unią czego wyrazem jest np. ilość imigrantów w armii amerykańskiej. Zresztą patrząc na reakcje światowe na wydarzenia w Stanach można odnieść wrażenie że mentalnie duża część światowej populacji identyfikuje się z USA.

rohaks
środa, 21 kwietnia 2021, 01:35

Rosja to kilkaste narodowości. Nie ma narodu rosyjskiego, bo to przybysze ze Skandynawii. Jedyna co ich zespala to silna ręka. Najbardziej narażony na rozkład kraj na świecie. miliardy wydaje na siłowe narzędzia utrzymania jedności.

asad
wtorek, 20 kwietnia 2021, 14:27

Kiko, widzę, że w końcu nadeszły instrukcje z Olgino.

viva
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:48

′′ Twoi ′′ politycy chcą udowodnić, jak bardzo przydatne są dla UE, NATO i USA. Spodziewają się ich ′′ twardej postawy ′′ wobec Rosji dla kariery, do jeszcze lepiej opłaconych składek niż mają obecnie, więc wyprzedzają propozycje sankcji, wysyłania jednostek bojowych i innych manifestacji niekontrolowanej agresji wobec Rosji, które sprawiają, że ich dzień zwiększa ryzyko wystąpienia Wojny Światowej!

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:43

No i kolejny agent Rosji skamle na całego jak prawda zabolała.

dasa
wtorek, 20 kwietnia 2021, 14:41

za to Ty na swoje czekasz z Portland ...

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:19

I juz ruski agent dasa skamle na całego.

wtorek, 20 kwietnia 2021, 14:26

W końcu nadeszły instrukcje

tyu
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:11

Co ma cytat z biuletynu moskiewskiego z 1972 roku do treści artykułu bo nie rozumiem? Artykuł jest o Czechach, Rosji i Europie.

Poe
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:08

Da się je pogodzić, ale skutecznie polaryzowano społeczeństwo od wielu, wielu lat. Rozwarstwienie społeczeństwa jest na praktycznie każdym poziomie: kulturowym, majątkowym, religijnym itp.

Eee tam
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:00

To coś jak w Rosji która co roku świętuje JEDNOŚĆ i wylicza 196 NARODÓW w swoim składzie a tych co łączy? Ruski mir? (nikt nie wie nawet co to jest bo nie ma żadnej sensownej definicji) . Zresztą u Chińczyków podobnie tam mają tyle plemion że niektóre nawet nie mogą się dogadać ze sobą i szukają jakiegoś trzeciego języka zapasowego dla obu aby pogadać

mir
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:52

Amerykański mir ?c 40.6 milionów obywateli ameryki żyje poniżej minimum socjalnego, dodać też należy tych co nie mają ubezpieczenia społecznego i prawa do zwolnienia chorobowego, podobnie do urlopu wypoczynkowego, dodać też należy astronomiczny dług publiczny dla którego brakuje już zer i mammy amerykański mir.

roleks
środa, 21 kwietnia 2021, 01:37

minimum socjalne w USA jest 10x większe niż w Rosji.

blebleble
środa, 21 kwietnia 2021, 01:17

dokładnie Wania, i do tego zrzucajo stonkę na Polskę i Rosję twoją ukochaną

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:50

Ruskich łączy Wielka Wojna Ojczyźniana, a Chińczyków 2000 lat historii ( minimum) i wspólne pismo. To tak po krótce

piątek, 30 kwietnia 2021, 14:00

Mówi się Druga Wojna Światowa - i łączy ona Ruskich z Niemcami paktem Ribbentropp-Mołotow.

środa, 21 kwietnia 2021, 06:07

Wojna, którą sami zaczęli razem z Hitlerem. Jest z czego być dumnym...

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:45

Nie było czegos takiego jak wielka wojna Ojczyzniana, to wymysł propagandy ZSRS bo to ZSRS i Niemcy zaczeły IIWŚ.

piątek, 23 kwietnia 2021, 19:43

i Słowacja

viper
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:46

A co łączy Rosjan z narodami północnego Kaukazu lub ludami syberyjskimi? Wspólne wizje, jedna nitka kolejowa przez Syberię czy przymusowy pobór do wojska? :)

Polak
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:29

Wręcz byś się zdziwił jak dużo ich łonczy

viper
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:41

No to zdziw mnie, bo jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy to mentalność sowieckiego człowieka, co jednak wyklucza poza nawias narodu elitę intelektualną i myślącą część młodzieży tego kraju.

.. sam pan Premier odpowiada...
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:03

Premier potwierdził też swoją wypowiedzią informacje czeskich mediów o tym, że akcja w Czechach miała związek z operacjami Jednostki 29155, tajnej grupy sabotażowej GRU, przeciwko bułgarskiemu handlarzowi bronią, który przez wiele lat był obiektem zainteresowania rosyjskiego wywiadu, a nawet celem zamachu członków Jednostki 29155.

czarno to widzę
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:57

W Czechach niedługo wybory, a zarówno prezydent jak i premier oraz rządząca partia socjaldemokratyczna mają bardzo niskie notowania i nie mają szans na reelekcję. Myślę więc, że ta akcja z ruskimi to taka próba "ucieczki do przodu", celem pokazania elektoratowi konsekwencji i zdecydowania w działaniu obecnej ekipy rządowej.

.. sam pan Premier odpowiada...
wtorek, 20 kwietnia 2021, 14:29

@czarno to widzę Oczywiście, ze tak, w protestach przed Ambasadą więcej było dziennikarzy niż protestujacych. Czesi są pragmatyczni, a Bułgarski ślad prowadzi do handlarza broni dostarczającego także dla ISIS czy innej "demokratycznej opozycji" w Syrii. Dlatego takze Prezydent Zema odwołuje "zaoralków" i innych...

lolas
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:17

Powtarza sie scenariusz sprzed kilku lat. Ameryka, w interesie izraela usiluje stworzyc pozorny front: UKRAINA przeciw Rosji, a tymczasem rozpoczac III wojne swiatowa w Azji Mniejszej /Izrael przeciw krajom arabskim/

Alexy
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:31

Bardzo dobry kierunek, Federacja Rosyjska nie spełnia standardów bezpiecznego partnera, wręcz przeciwnie, jest wrogo nastawiona do świata Zachodu, chociaż dzieci jej władców kształcą się, podróżują i mieszkają na Zachodzie. Paradoks, "ruski mir" jest tak zakorzeniony w ich mentalności, że nic się do wielu lat nie zmienia!

klkson
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:54

′′ Twoi ′′ politycy chcą udowodnić, jak bardzo przydatne są dla UE, NATO i USA. Spodziewają się ich ′′ twardej postawy ′′ wobec Rosji dla kariery, do jeszcze lepiej opłaconych składek niż mają obecnie, więc wyprzedzają propozycje sankcji, wysyłania jednostek bojowych i innych manifestacji niekontrolowanej agresji wobec Rosji, które sprawiają, że ich dzień zwiększa ryzyko wystąpienia Wojny Światowej! Amerykańska III wojna światowa ?

piątek, 30 kwietnia 2021, 14:05

Nie. To zwykła samoobrona brzed bandytą ze wschodu.

D
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:08

Mnie ciekawi jedno czy Ukraińcy znają język rosyjski? i czy jakieś rosyjskie zielone ludziki zaczną wysadzać w powietrze ropociągi na syberii i gazociągi? Bo to będzie duża strata finansowa dla Kremla. Mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na taki chory pomysł aby wsadzić robota drona na gąsienicach do takiego rurociągu, mam nadzieję, że taki dron nie będzie gubić laski dynamitu co 1km i mam nadzieję, że nie będzie jechać 300 km, to by było straszne.

Drand
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:55

Czy konflikt przyniesie USA wyższy zysk i czy USA nas wyrwie z kryzysu długu? Produkcja wojenna skuteczniej wyeliminuje konkurencję UE-Rosja! Czy zabijanie wszystkich narodów w Europie? Co pomoże USA rozszerzyć sferę swoich wpływów bardziej niż pożyczki powojenne, dokładnie zgodnie ze scenariuszem testowym stosowanym po II wojnie światowej? Konflikt wojny światowej nam naprawdę grozi! W tym kontekście zastanówcie się, którzy z waszych polityków powiedzieli Wam, że po tym, jak Ukraina została przyjęta do NATO i wejście w konflikt UE, Wasi potomkowie dotrą na front wschodni, gdzie z wielkim prawdopodobieństwem oddadzą życie?

Antoni M
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:17

Nie da rady włożyć robota drona na gąsienicach do rurociągu, bo by mu lont zgasł. A nawet jak nie zgasł, to nie ma takiego lontu, który miałby 300 km długości (oglądałeś film dokumentalny Potop?).

D
wtorek, 20 kwietnia 2021, 15:20

Antek technologia poszła do przodu i lont po włożeniu do kolumbryny może zapalić zwykłymi zapałkami nawet zegarek Casio i tak co 7 minut albo co 2 minuty w zależności jak ustawi. Ten dynamit był z plastiku . Tak robili w Potopie 2, nie zmyślam.

Olender
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:53

Dla mnie to jest naturalna kolej rzeczy jak Rosjanie wejdą na Ukraina... odcięcie od systemu płatności, embarga UE, USA a możliwe że również Chin, akty sabotażu, od nowa rozruchy na Białorusi, Kaukaz znów zacznie mocniej płonąć... Wystarczy sobie przypomnieć jak Polska wraz z Ukrainą wstrzymała tranzyt TIR-ów przez kraj to Rosjanie musieli stanąć na parkingach albo pływać promem przez Bałtyk do Niemiec... totalnie odcięci od świata. Armagedon

Ubawiony
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:01

No cóż kto mieczem wojuje od miecza ginie rosja myslala że wiecznie będzie bezkarna za swoje bandyckie gierki niestety te czasy się skończyły i albo w końcu to zrozumie albo pozostanie w totalnej izolacji A to doprowadzi ją do totalnej upadłości

woaki
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:37

Jugosławia, Irak, Ukraina i kolorowe rewolucje i gierki USA, NATO topione we krwi pomordowanych kobiet, dzieci krótko mówiąc bezbronnej masie ludzkiej. Czasy gangsterskie się skończyły a o to0 dowód. Dziś Stany Zjednoczone nie są narodem, a już na pewno nie w tradycyjnym sensie posiadania dominującej narodowości etnicznej, podczas gdy podstawowy amerykański mem i mit„ Melting Pot ”okazał się właśnie tym – mitem . Wiele amerykańskich grup etnicznych nie zostało zasymilowanych w jeden naród, ale raczej trafniej postrzega się je jako salaterki ” o rozbieżnych zainteresowaniach. Ameryka to wieża Babel stojąca na chwiejnym gruncie Polityki Tożsamości. Tak zróżnicowany wielokulturowo kraj nie ma interesu narodowego, ponieważ nie ma jedności. Podzielony dom nie może realizować.

tyu
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:16

Co do ma do rzeczy? Ukraina idzie na zachód przedewszystkim dlatego że chce zreformować swój kraj. Rosyjski model ze swoją systemową korupcją i arbitralnym podejściem do prawa czy fasadową demokracją gdzie teoretycznie możesz startować do wyborów ale jak okażesz się zbyt utalentowany to umrzesz jest po prostu NIE ATRAKCYJNY. Żaden kraj dawnego Układu Warszawskiego nie chce tego syfu. 5 krajów dawnego ZSRR nie chce tego syfu. Czy to tak ciężko zrozumieć? Ameryka może wspierać te procesy lub nie ale podstawowego źródła problemu to nie zmienia.

vot
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:57

Tego nie usłyszycie w mendiach głównego ścieku !!! Szereg wiadomości: politycznych, szokujących oraz praktycznych dla zdrowia, od cenzurowanej coraz bardziej Hanny Kazahari z Japonii, których nie usłyszycie w mediach głównego ścieku. Znajduje tu zastosowanie praktyczna zasada: TO CO JEST CENZUROWANE JEST PRAWDZIWE !!! Najważniejsza informacja polityczna, jest taka, że USA przestała być korporacją i stała się republiką konstytucyjną. Oficjalnie tego nie ogłoszono, więc należy pamiętać, że to co dzieje się na powierzchni sceny politycznej i w mendiach głównego ścieku, to teatr kukiełkowy, natomiast faktyczne wydarzenia zachodzą na tajnych poziomach i one zostaną ujawnione dopiero za jakiś czas. Polecamy także poniżej drugi film tej autorki z prezentacją humorystyczno-sarkastyczną, nowym sposobem postrzegania świata i zaprezentowaniem wielu szokujących informacji, które znajdują potwierdzenie, także na naszej stronie w wielu artykułach.

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 13:14

Wykształcenie jest zazwyczaj dobrą szczepionką przeciw podobnym rewelacjom. I odwrotnie, brak wiedzy pozwala na łykanie nawet największych bzdur. Gdybyś chodził do szkoły wiedziałbyś, że Ameryka to druga republika konstytucyjna w dziejach po Korsyce. Konstytucję uchwalili w 1787.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 20 kwietnia 2021, 16:55

Jak ta ukraińska reforma polega na dezindustrializacji, wygnaniu młodzieży za granicę i oddaniu za bezcen rodowych sreber zachodnim firmom, to masz rację... :D

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:48

Przeciez to Rosja wyprzedaje co tylko może juz od czasów Stalina by się tylko na powierzchni utrzymać.

qwert
środa, 21 kwietnia 2021, 15:14

Krynico wiedzy, powiedz mi proszę ilu obywateli ubyło z tej krainy szczęśliwości jaką jest twoja Ukraina po 2014 roku ?

GB
środa, 21 kwietnia 2021, 17:12

Krynico wiedzy, Ukraina została zaatakowana zbrojnie przez Rosję. W takim przypadku trzeba inwestowàć w wojsko, a nie w gospodarkę.

Ubawiony
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:01

No cóż kto mieczem wojuje od miecza ginie rosja myslala że wiecznie będzie bezkarna za swoje bandyckie gierki niestety te czasy się skończyły i albo w końcu to zrozumie albo pozostanie w totalnej izolacji A to doprowadzi ją do totalnej upadłości

Wojak
wtorek, 20 kwietnia 2021, 08:59

Wniosek prosty . Obiekty tego typu ( składy amunicji , paliw , broni ) powinny być pilnowane przez wyszkolone jednostki wojskowe lub żandarmerie , a nie przez emerytów lub firmy zewnętrzne ( których pracowników teoretycznie można przejąc na swoja stronę .....)

Marcin K
wtorek, 20 kwietnia 2021, 08:25

Te kilkanaście ton amunicji miało dla Rosji aż takie znaczenie?

Kiks
wtorek, 20 kwietnia 2021, 15:29

Najpierw czytaj, później komentuj.

Y
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:53

Dla Ukrainy tak

kukurydza
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:32

Tak, bo cała Czeska armia to realnie 11 bojowych batalionów pogrupowanych w dwie brygady. 4 bataliony to brygada ciężka, pozostałych 5 to piechota zmotoryzowana i specjalsi razem tworzący "brygadę szybkiego reagowania". Dla takiej armii, kilkanaście ton amunicji to dużo... aczkolwiek należy zauważyć, że mówimy o CYWILNYM składzie. W tym sensie, rosja nie atakowała państwa czeskiego per se, co raczej "działalność gospodarczą" polegającą na handlu posowieckim uzbrojeniem. Jedyna baza amunicyjna formalnie należąca do czeskiej armi jest w Týniště, w okolicy Hradec Kralove, blisko polskiej granicy. Skład Vrbětice gdzie doszło do eksplozji to typowy "demobil" wykorzystywany przez liczne w Czechach firmy handlujące uzbrojeniem "sowieckich typów", tak nowym jak pochodzącym z demobilu. Te łańcuszki bywają bardzo skomplikowane - osławione "polskie" BWP-1 które sąd konfiskował u nas i przekazywał na Ukrainę, zostały zakupione właśnie w Czechach, z tamtejszego demobilu, i ich "polski" właściciel miał je wyremontować i wysłać na Ukrainę. Skończyło się jak zawsze... niedoświadczony byznesmyn dał się nabić w butelkę i to z obu stron: podpisał sztywny kontrakt, i kupił pod niego kompletne szroty, tylko po to by się przekonać że musiałby do nich dołożyć by się wywiązać. Skończyło się w sądzie, i z komornikiem :)

Gruszwik
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:47

Tak. Chcieli odciąć Ukrainę od wszelkich zakupów. Wówczas mogli zająć spora część Ukrainy bez problemu. Tylko nie pasowało do ich ówczesnej retoryki "ich tam niet".

fcuk
wtorek, 20 kwietnia 2021, 07:29

Mam wrażenie, że u nas rosyjska agentura ma się świetnie, a sabotaże na polskich siłach zbrojnych, w postaci topienia czasu i pieniędzy, idą im znakomicie.

rzeczywistość
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:14

niestety do tego nie potrzeba nam pomocy, to już taka nasza mentalność że jakoś to będzie

Ririrje
wtorek, 20 kwietnia 2021, 07:25

Cicha wojna trwa zawsze

zeneq
wtorek, 20 kwietnia 2021, 04:30

Czechy? Bułgaria? Jakieś góry w ciemnym kolorku? A kogo to np we Francji obchodzi? Albo w Niemczech? Oni mają plan długofalowy i na byłe demoludy które tylko psują im bilans handlowy oglądać się nie zamierzają. Dopóki dwie największe stolice i benelux będą uważały że UE i faktycznie Europa to ich wewnętrzna sprawa nie ma mowy o zagrożeniu dla Rosji. Dalej będą spadać samoloty, wybuchać składy broni i ginąć ludzie niewygodni dla Moskwy. Jak przyjdą faktyczne zmiany to będzie znaczyło że jest już za późno...

wenti
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:38

W Stanach Zjednoczonych ludzie założyciele państwa są demonizowani i zmieniani w obywateli drugiej kategorii, których należy tłumić z powodu systemowego rasizmu w ich DNA. Białych Amerykanów potępia się jako „ zwolenników Trumpa”, „faszystów MEGA” i „wrogów demokracji”. Nie wolno im nawet protestować przeciwko skradzionym wyborom prezydenckim. To pozostawia Stany Zjednoczone jako położenie geograficzne, w którym różne narody są dalej podzielone przez głoszenie nienawiści. Wymagane rozwiązanie polega na tym, aby założycielska grupa etniczna uznała swoje zło i zaakceptowała jego obalenie przez uciskanych rasowo. Ci, którzy stawiają takie żądania, są członkami grupy etnicznej założycielskiej. To biała lewica, biała placówka edukacyjna, biała partia Demokratów i białe media atakują białą Amerykę, jako godnych ubolewania systemowych rasistów. Nie może być większego rozłamu niż ten.

Ogólny
wtorek, 20 kwietnia 2021, 04:23

No cóż, pozostaje mi tutaj wyrazić głębokie zaniepokojenie tą sprawą, to była próba pokazania nam jak drastycznie można postępować w stosunku do obywateli, skontaktowałem się już z ministrem spraw wewnętrznych aby omówić tę sytuację na najwyższym szczeblu. Takie metody nie powinny być tolerowane w krajach europejskich i jeszcze raz chciałbym podkreślić że jestem zaniepokojony tą sytuacją, będziemy monitorować w dalszym ciągu rozwój sytuacji.

Kazek
wtorek, 20 kwietnia 2021, 01:38

I ujawnili to dopiero kilka dni po tym jak USA wydaliło dyplomatów, a przed tym zrobił to rząd Warszawski takie gesty tylko mówią kto w jakim kraju tak naprawdę rządzi. A najlepsze jest to, że trwa to już od wielu lat i nadal bardzo wielu lemingów nie potrafi łączyć faktów i daje się nabierać na te gierki

observer
wtorek, 20 kwietnia 2021, 00:56

To wszystko robi 2 tych samych gości ? OMG! Strach pomyśleć gdyby ich było trzech. A tak serio - jak to możliwe, że 2 rosyjskich turystów jest w stanie wykonać swoje zadania i spokojnie wrócić do kraju? Gdzie są spec służby?

bbb
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:55

I do tego tak zakamuflowani ,że im telewizja wjazd na chatę zrobiła.Przecież tu się nic nie spina.O co w tym chodzi to się pewnie nigdy nie dowiemy.

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:35

Coś słabo wykonują swoje zadania.... Zamach na Skripala się nie udał, handlarza bronią też nie trafili...

dokk
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:24

Byli zalegendowani jako biznesmeni zainteresowani zakupami, a prywatna firma ochoczo to łyknęła.

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 23:36

Niedawno dziennikarz amerykańskiej gazety został pocięty na kawałki w ambasadzie największego przyjaciela polityków USA, Arabii Saudyjskiej, która obsypuje ich złotem za wygłaszanie jakichś tam wykładów, a więc USA wyciszają sprawę. Agenci USA zostali kilka lat temu skazani zaocznie przez sąd Włoch za działalność na terenie Włoch, ale USA nie chcą ich wydać włoskiemu wymiarowi sprawiedliwości. O mordowaniu przez agentów Izraela w Europie po olimpiadzie w Monachium napisano nawet książkę, a Spielberg nakręcił film pt. "Monachium". Agenci Izraela zamordowali min. norweskiego kelnera, którego pomylili z kimś innym, czyli zupełnie przypadkową osobę, ale w wywiadzie dla Der Spiegel po premierze filmu Spielberga jeden z izraelskich agentów ujawnił, że zakładali, że przypadkowych ofiar będzie o wiele więcej. GB nie wydała sądom Hiszpanii znanego ze zbrodni Pinoczeta pod pozorem rzekomej choroby. Dopiero prezydent Kennedy, krótko przed śmiercią, odmówił swej zgody na opatrzonym ich podpisami planie dowódców rodzajów sił zbrojnych USA oraz szefa Pentagonu, wg którego agenci USA min. mieli zamordować w zamachach bombowych kilkuset przypadkowych Amerykanów w miastach USA, aby oskarżyć o to Kubę i pod tym pretekstem na nią napaść - opisują to wprost oryginalne dokumenty Pentagonu przypadkowo zachowane i publikowane dziś na stronach internetowych Uniwersytetu im. Georga Washingtona w USA. Inny prezydent by podpisał, a wówczas w artykule napisano by, że na pewno agenci ZSRR pomagali agentom Kuby w zamordowaniu setek Amerykanów w miastach USA. USA chcą podporządkować sobie Rosję przeciw Chinom, chcą uniemożliwić NordStream 2, aby samemu móc sprzedawać swój droższy gaz do UE itp., a więc wspólnie z GB nie cofną się przed żadną akcją swych agentów przeciw Rosji. Zwalanie na Rosję własnych działań agenturalnych przez USA i GB nie może zaskoczyć osób przyglądających się walkom agentur - przemawia za tym to, że korzyści dla Rosji z zarzucanych jej akcji są zbyt małe, by usprawiedliwić ryzyko wpadki w tych operacjach.

viper
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:56

Ten rosyjski łoteabautyzm jest po prostu zabawny. Odrzuć swoje jednostronne historie z czasów Zimnej Wojny (tak jakby Sowieci nie mordowali skrytobójczo za granicą) i porównaj do obecnych "wyczynów" Rosji na terytorium krajów NATO. Przypomnij też dlaczego wojska rosyjskie wtargnęły do Czeczenii w 1999 r. i kto stał za wysadzaniem budynków mieszkalnych w Rosji, o czym poinformował świat Litwinienko, zamordowany następnie w Londynie rosyjskim polonem.

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:10

Czeczenia należała i nadal należy do Rosji, a więc Rosja nie mogła do niej "wtargnąć". To USA utrzymują wzdłuż granic Rosji swe bazy wojskowe, a nie Rosja wzdłuż granic USA. Wojna domowa w Czeczeni wybuchła po odkryciu gazu i ropy w jej regionie, a premier Thatcher osobiście zawoziła do Czeczeni (czy sąsiadów?) olbrzymie pieniądze, aby wejść do gry, której częścią było zorganizowanie Rosji w Czeczenii "kolorowej rewolucji". Udało się, bo Jelcyn niedopilnował sprawy. Kto zamordował Litwinienko nie jest dowiedzione, bo Scotland Yard manipuluje w takich sprawach dowody - przykładowo "ustalił", że biskup Marcinkiewicz popełnił samobójstwo wieszając się na moście w City of London i dopiero po latach, przypadkiem wyszło, że został zamordowany, i że Scotland Yard wiedział to od razu, ale udawał głupiego. Rosja eksportuje rzadkie metale, w tym polon. Tak samo jak sprawa Scripali, tak Litwinienko, jak i teraz Czechy wyglądają na robotę Anglosasów. Proszę zrozumieć, że można dziecinnie łatwo spowodować, aby agenci Rosji (i inni) znaleźli się w określonym czasie w określonym miejscu. Wystarczy dać im dużo pieniędzy za np. przejęcie jakiejś przesyłki i nielegalny jej wywóz do innego kraju -- nie sprawy państwowe, ale np. jakiś organ do przeszczepu, dzieło sztuki, brylanty itp. Tacy agenci nie mogą potem przyznać się, że wzięli pieniądze za przemyt, a więc będą opowiadać o zwiedzaniu katedry itp. Nie są wstanie na czas zrozumieć, że nie chodził o przemyt, lecz o tylko ich obecność w miejscu rzekomego spotkania. Te mieszkania w Moskwie mogły być zrobione przez ludzi z ZSRR, ale nawet tu jestem ostrożny we wskazywaniu winnych. W każdym bądź razie rosyjska demokracja to nie ZSRR, tak jak niemiecka demokracja to nie nazistowska dyktatura. Każde podliczenie pokaże też, że USA mają na sumieniu 100 razy więcej niż ZSRR, a już w ogóle 1000 więcej niż teraz demokratyczna Rosja.

hit CIA
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:03

A dla czego Amerykańskie i Natowskie wojska wtargnęły do Jugosławii, Iraku, Libii, Jemenu, Afganistanu ? Tylko tam były kraje suwerenne, Czeczeni jak państwa nigdy nie było, a ta republika miał służyć dla USA na rozsadzenie Rosji od środka. I tak to wyglądało. Jakoś nikt się nie interesuje losem Kurdów na którego ziemię wjeżdżają nie tylko amerykanie, ale też Turcy. A kto stał za zamachami 11 września 2001 roku ,

piątek, 30 kwietnia 2021, 14:08

Trybunał w Hadzie do czyich zbrodniarzy skazał? Serbskich? czy "Natowskich i Amerykańskich"?

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 13:30

Walka z nieuctwem to jak walka z wiatrakami. Ataki 11 września zorganizowała Al-Kaida, która była goszczona w Afganistanie przez Talibów. To sprowokowało USA do zajęcia Afganistanu. W Iraku był Saddam, który mimo batów z pierwszej wojny w Iraku nie garnął się do współpracy z inspektorami ONZ, więc doczekał się międzynarodowej interwencji. W Jugosławii był Miloszewicz, który wywołał 4 wojny w 10 lat, ostatnim razem wywołując ogromny kryzys humanitarny z uchodźcami, więc tego świra też postanowiono uspokoić. W Libii był Kadafi, ale to nie USA go usunęły, za to USA musiały interweniować, jak na terenie upadłego państwa powstało ISIS. Jemen to konflikt Saudów, nie USA i NATO.

zielona karta dalej nie "odrobiona"?
niedziela, 25 kwietnia 2021, 17:58

Obrona "zielonego kartonika" wymaga aż takich poświęceń?

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
sobota, 24 kwietnia 2021, 18:30

Gdyby miał pan rację z 911, to WTC7, nietrafiony przez samoloty, nie zawaliłby się na swe fundamenty jak po idealnym wysadzeniu przez ekspertów. I co, znalazły się te ponad 3 biliony (nie miliardy, lecz biliony, bo Rumsfeld podał ponad 3 tryliony) dolarów, których szukała grupa ekspertów pracująca za wzmocnionymi ścianami Pentagonu i zniszczona doszczętnie przez trafienie "samolotem"? Konstrukcja WTC 1 i 2 jak najbardziej przewidywała trafienie samolotem pasażerskim i miała z łatwością takowe wytrzymać, a konstruktor WTC 1 i 2 mówił nawet o kilku samolotach pasażerskich. Te, które trafiły miały tak mało paliwa i pasażerów, że są porównywalne z samolotami z czasu konstrukcji WTC, a zresztą konstruktor przewidywał dalsze powiększanie samolotów w okresie użytkowania WTC. Francja, członek Rady Bezpieczeństwa ONZ nie dała zgody na napaść na Irak w 2003r. i sama odmówiła udziału tak samo jak Rosja, Chiny i inni. Oczywiście, że USA brały udział w obaleniu Kadafiego,, a RFN odmówiła sprzedaży Saudom broni z uwagi na Jemen, a USA zbroją Saudów bez ograniczeń.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:27

Jak widać rosyjscy agenci dwoja się i troja by ta koszmarna wpadke Rosji zatuszować.

biały
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:31

ja bym tego wpadką nie nazwał tylko głupotą , nie wiem jaki zysk mieli w zniszczeniu tej fabryki czy otruciu tego człowieka żałosne . Już bardziej rozumiem Izrael który robi ataki na zakłady wzbogacenia uranu czy eliminuje naukowców czy USA które zabiła generała który rzekomo inspirował zamachy , ale ten mały zakład co to dało ruskim to nie mam pojęcia

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:28

Wpadka bo dali się zidentyfikować i przez to wydało się ze to działanie Rosji, podobnie jak pózniej seria wpadek przy próbie morderstwa Skripali. USA wyeliminowało terrorystę Sulejmaniego i jego dwóch koleżków w jawnej operacji i nikt tego nie ukrywał. A Izrael nie przyznaje się ani nie zaprzecza zadnemu z tych ataków co miał niby wykonać i nigdy go na tym nie złapano.

Kiks
wtorek, 20 kwietnia 2021, 15:32

Zysk? Zastraszenie innych. Koszt niewielki.

Przemek742
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 23:15

Wojsko rosyjskie stacjonuje w Rosji ,a tu popłoch w Świecie i protesty.Ale jak wojska bandytów z Ameryki hasają po całym Świecie bombardując i mordując wszystko ,to cisza i spokój,nikt nawet werbalnie nie protestuje,nikt nawet nie wyrazi sprzeciwu.

pragmatyk
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:27

Wojsko Putina Stacjonuje na Krymie ,a to powrót do zimnej wojny.

tyu
wtorek, 20 kwietnia 2021, 14:48

Tylko że jest różnica między byciem w amerykańskiej orbicie a byciem w rosyjskiej orbicie. Japonia - wróg Ameryki z WW2 - po wojnie szła całkiem nieźle. Polska - "sojusznik" ZSRR - po wojnie szła już nie całkiem nieźle. Kanada - raj na ziemi i USA dobry kumpel. Ukraina - dziura w ziemi a USRR/Rosja patologiczny rodzic nadużywający siły. Zachodni Berlin - bogaty, Wschodni Berlin - biedny. Południowa Korea - bogata, Północna Korea - biedna. USA mnóstwo pieniędzy łoży na pomoc międzynarodową, Rosja/ZSRR woli przeznaczyć nadwyżki na korupcje i pałace Putina. USA promuje demokracje i prawa człowieka. Rosja promuje "demokracje" i prawo człowieka do zamknięcia gęby i siedzenia cicho. USA - potrafi przyznać się do błędów, Rosja - "nigdy" ich nie popełnia i jest "nieskazitelnie czysta". USA - wdzięczne swoim sojusznikom, Rosja - traktuje lojalność sojuszniczą jako oczywistą oczywistość względem rasy wyzwolicieli świata od nazizmu. USA - uznaje Katyń za zbrodnie, Rosja - zarzuca Polsce usuwanie pomników "wyzwolicieli".

rodik
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:07

jak się grabi połowę świata to trudno, aby USA była biedna. Obecnie dług publiczny Ameryki brakuje zer, 40.6 miliona amerykanów żyje poniżej minimum, dodać też należy tych co nie ma ubezpieczenia społecznego, tych śpią pod kartonami to mamy bogactwo rodem z III świata.

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 13:36

A to dobre, z tą grabieżą. Przypominam, że największe państwo na naszej planecie posiadające ponad 11 procent wszystkich lądów to... Federacja Rosyjska. Dziś w rękach 5 procent rosyjskich bogaczy jest 85 procent całego narodowego majątku. Tam się nic nie zmieniło od średniowiecza.

qwert
środa, 21 kwietnia 2021, 15:21

Boli cię te 11 % lądów ? Jakież to niesprawiedliwe że nie należą do Jankesów. Oligarchia w Stanach też istnieje, tylko inaczej się nazywa i mają podobny udział w majątku Ameryki

tyu
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:15

Nie kumam. Jak może Ameryka grabić i dalej jej kumple są bogaci a Rosja niby nie grabi swoich i wszyscy wokół niej są biedni. I pytanie fundamentalne w którym obozie lepiej być? Odp w Amerykańskim.

wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:13

Nie rozumiem. Jak USA można grabić i jednocześnie ograbywany jest

Tomi
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:01

A to dobre. W tym problem że Rosja uważa cały świat za swój. Kto podbił i okupuje Kaukaz? Kto okupował pół Europy? Kto zajął Krym?

Kot nr 398
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:38

Kto podbił i okupuje Texas? Nowy Meksyk? Kalifornię? Ohio?

już wyjaśniam
czwartek, 22 kwietnia 2021, 14:50

Weź zeszycik i wpisz sobie porównanie Rusków do USA. To jakby porównać ruski obóz pracy na Syberii, gdzie każdy pracuje na państwo, bo musi, i nie ma ochoty, do amerykańskiego rancha gdzie każdy pracuje na swoje, bo lubi i ma ochotę :)

Monkey
wtorek, 20 kwietnia 2021, 22:08

@Kot nr 398: Co do teksasu, to jego mieszkańcy nie chcieli byś częścią Stanów Zjednoczonych Meksyku. Woleli te z Ameryki. Co do reszty, pełna zgoda. Jeszcze doliczyłbym chociażby Guantanamo, kto nieformalnie podbił Kubę, a formalnie Filipiny i Portoryko, kto do dzis zajmuje Guam, kto podbił Hawaje? Tak mozna by było wyliczać aż do czasów Mezopotamii i starozytnego Egiptu czy Chin i Indii.

24t
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 22:36

Po co Rosjanie mieliby wsadzić składy amumicji w Czechach? Atakować tego Skripala? Szpiegować, to bardziej wyglada jakby zachodnie wywiady chcialy się pozbyc wpływów Rosji z państw jej do tej pory przychylnych czyli Czechy, Włochy, Niemcy, Bułgaria

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:37

Czyli co? Prowokacja CIA jak w Czarnobylu ? :)

fbi
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:08

Czy prowokacja Rosji tak jak jaj na Majdanie, odessie w której spalono żywcem ponad 200 osób, czy w Fukushimo ?

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:00

Nie , w Czarnobylu to był wypadek, ale reszta się zgadza

piątek, 30 kwietnia 2021, 14:11

Nie, no w Czarnobylu to też musiało być CIA. Słyszałem - Putin mówił.

Darek
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:10

Leming to określenie widzę jednak nie przypadkowe wobec takich osób jak ty.

Sailor
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:53

Teraz taki macie przekaż dnia w Olgino?

24t
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:51

No właśnie NIE. Jestem Polakiem i lubie Rosjan, w ogole to myślę zeby sie przenieść do Rosji, ale z ich (FR) rządem nie mam nic wspólnego: )

Davien
środa, 21 kwietnia 2021, 18:03

Takich jak ty Lenin nazwał krótko: pożytecznymi......

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 13:38

Jak się przeniesiesz, to będziesz miał więcej wspólnego niż sobie życzysz.

Suranzi Quawragando
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:55

Niestety, ale ruskich trzeba tępić wszelkimi sposobami. Skoro Niemcy tak ochoczo współpracują gospodarczo z Rosją należy ich zapytać wprost.... z kim chcą handlować w Europie i z kim chcą żyć w zgodzie??? Jak wolą ruskich należy wówczas bezwzględnie wprowadzić sankcje na niemieckie koncerny za wspieranie rosyjskiego terroryzmu. Bo tak to należy ująć. A sama rosja powinna zostać poddana blokadzie kontynentalnej. Ograniczyć im ruch statków w portach i blokować je na każdym kroku. Firmy chcące współpracować z krajem nadmoskiewskim obłożyć wysokimi cłami, tak by handel im się nie opłacał. Zakazać im lotów nad Europą, nie wpuszczać ich na europejskie lotniska, i przepuszczać ich pociągów w Europę. Trzeba udusić ich gospodarczo. Nie ma wyjścia

nie
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:10

W zgodzie nie znaczy na zasadach wasalskich i rabunkowych kraju.

asystent
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:42

Po pierwsze, nie tylko Stany Zjednoczone, ale cały świat zachodni nie jest już w stanie zapewnić kompetentnego przywództwa. Ta porażka jest ogólna i nie ogranicza się do rządu. Martyanov porównuje świat zachodni do „puszki Warhola z zupą Campbella, która jest niczym innym jak „szkołą udawania ””. 15 minut sławy Zachodu dobiegło końca. Jak widać kto mieczem wojuje, od miecza ginie.

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 13:55

Nie znam autora, ale po Twoim wpisie widzę, że jest solidnie opóźniony w rozwoju. Teoretyzowanie o przywództwie rozumianym w sposób XIX wieczny w XXI wieku to nieporozumienie. I tym jest właśnie Putin i jego kraj: nieporozumieniem.

Davien
środa, 21 kwietnia 2021, 18:07

To Rosjanin co w latach 90-tych przeniósł się do USA

andys
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:35

1. Po likwidacji Rosji i sprowadzeniu Rosjan do poziomu slabo opłacanych roboli, potrzebni beda nadzorcy - madrzy , inteligentni, odwazni - tacy jak ty, oczywiscie bardzo wysoko opłacani. 2. Kolego taki projekt juz byl - nie wyszlo!

żenua
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:19

Powiedz czemu ci mityczni "wrogowie Rosji" z całego świata jej nie zniszczyli kiedy mięli okazję w latach '90 kiedy rozpadał się ZSRR, panowało tam bezchołowie, odłączyły się takie państewka jak Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja? Czemu zachód zamiast zniszczyć Rosję wolał jej pomagać? Czemu Amerykanie dawali pracę rosyjskim firmom przy produkcji silników rakietowych dla ULA? Czemu nie zrobili z Rosjan "słabo opłacanych roboli"?

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:01

Powiem więcej - źle się skończyło

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:54

Istotnie dla Rosjan zle, dla bolszewików jak najlepiej bo rządza do dzis w Rosji.

qwert
środa, 21 kwietnia 2021, 15:26

Pomyliłeś okresy

Eee tam
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:33

Niby tak ale w demokracjach zaraz jest pytanie po co ich tępić nie można się dogadać , handlować itp? A za to w Rosji pytają po co się dogadywać handlować nie można ich napaść ? (jak główny politolog Kremla od dekad głośno mówi że Rosja po prostu musi napaść ZACHÓD i zabrać mu technologię) to się nazywają RÓŻNICE KULTUROWE

szyk
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:12

Pewnie tą kosmiczną i plany rakiet kosmicznych, które USA od Rosji kupuje. Jak by nie naukowcy Hitlera amerykanie mieli by do dyspozycji tylko sepy.

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 13:59

To zabawne, że pomija się rolę półtorej setki naukowców Hitlera w projekcie kosmicznym Sowietów. Było ich znacznie więcej w Rosji niż w Ameryce, w tym prawa ręka von Brauna.

qwert
środa, 21 kwietnia 2021, 15:27

Być może, ale to były płotki, elita zwiała do USA

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 21:13

Mówisz, że zrujnowane stalinowskimi czystkami i krwawą wojną Sowiety objęły prowadzenie w wyścigu kosmicznym, bo przebranżowienie z sowchozowego traktorzysty na inżyniera rakietowego było wyjątkowo proste? Otóż nie, sukces zawdzięczali potężnemu wkładowi intelektualnemu więzionych Niemców. Mocno wypieranemu w sowieckiej historiografii, zresztą jak paru innych rzeczy, które miały miejsce.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:55

Wow, a od kiedy to USA kupuje od Rosji rakiety?? To akurat Rosjanie podkradali plany z USA vide Buran:)

piątek, 23 kwietnia 2021, 19:50

A co w Buranie było amerykańskiego? F-35 to nie przerobiony Jak -141?

piątek, 30 kwietnia 2021, 14:19

No nie :)

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:04

Trochę bez sensu, napadać żeby zdobyć technologię? Są prostsze , tańsze i mniej ryzykowne metody

zbychu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:48

Coraz bardziej staje się aktualne w świecie po ponad 70 latach niemieckie hasło "Ein Schuss ein Russ" , jeden strzał jeden Rosjanin.

viper
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:59

To hasło z I WŚ, notabene wygranej na froncie wschodnim przez Niemcy.

sfgh
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:54

Dobrze że nie `Polnishe banditen'..

piątek, 30 kwietnia 2021, 14:21

Sowieci traktowali żołnierzy polskiego podziemia podczas "wyzwalania" dokładnie w taki sam sposób jak Niemcy - `Polnishe banditen' / "bandyci z lasu".

Kazik :)
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:03

2 godz. temu - Przy granicy z Ukrainą Rosja zgromadziła 150 tys. żołnierzy - przekazał Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych. Podkreślił, że "sytuacja na granicy z Ukrainą jest bardzo niepokojąca."

dr
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:22

Po czym stwierdził że UE nie przewiduje nowych sankcji na Rosję. "Tfardym trza być a nie miętkim". "Tfardym" jak Borrell.

loff
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:14

O kurcze, znów pojechał do Rosji, teraz jak widać to "policzył" rosyjskich zołnierzy, "zdolny" dyplomata.

Pik
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:01

Moim zdaniem Rosja sobie nagrabiła, rozbija wspólnotę UE poprzez dezinformację, sianie teorii spiskowych, zarówno dla prawicowców jak i lewicowców. Mają specjalistów od socjologii, psychologów, psychiatrów, marketingowców. To długotrwała wojna wypowiedziana UE, która ma na celu ją rozbić. Działając wg. Rzymskiej zasady dziel i rządź, łatwiej narzucać swoją politykę jednemu krajowi a trudniej całej Unii. Rosjanie w dyplomacji są uprzejmi i udają, że UE to ich partner ale w ukryciu chcą ją zniszczyć ponieważ mają ją za wroga. Należałoby przenieść tą dezinformację na rosyjski teren i niech Putin trach środki i energię aby bronić się przed teoriami i spiskami.

irak
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:13

Raczej jest odwrotnie, Ameryka myśli, że przejdzie numer Husajn bis ?

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:07

O jakiej dezinformacji piszesz? Rosjanie przedstawiają swój punkt widzenia, a wnioski wyciągaj sam

dlfksdalfkldsklfa
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:39

Rosja nie udaje, że chce rozbić NATO i Unię, mówi to oficjalnie lub prawie oficjalnie.

AntyDavien
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 19:54

A to może coś napiszecie, że właśnie ambasada czeska została sparaliżowana po wydaleniu 20 dyplomatów .

piątek, 30 kwietnia 2021, 14:22

Więc sparaliżują ambasadę Rosyjską.

viper
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:00

Sami Czesi się na to wypięli, więc kogo to oprócz ruskich obchodzi? Gdyby ruscy zrobili coś podobnego w Polsce, domagałbym się od polskiego rządu zamknięcia ich całej ambasady.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:58

Czescy politycy juz sie tego domagaja, a dokładnie by w ambasadzie Rosji pozostało tylu Rosjan ile Czechów w ambasadzie Czech.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:29

A jak sądzisz jaki los czeka ambasade rosyjską jak juz sa głosy by wyrzucić tylu Rosjan by zostało ich jak Czechów w Rosji?:))

Sailor
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:54

Natomiast wasza radzi sobie znakomicie po wydaleniu 18 szpiegów.

Eee tam
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:35

Co z tego Czesi mają jakoś płakać i rozpaczać z tego powodu że bandyci co im składy z amunicją wysadzali i ludzi zabijali ich wyrzucili ?

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:08

Ty naprawdę w to wierzysz?

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 20:59

Czesi to własnie chca wyrzucić tylu Rosjan by pozostało ich tylu co Czechów:)) No i Rosatom może sie pozegnac z kontraktem.

qwert
środa, 21 kwietnia 2021, 15:28

Zaoszczędzą na kosztach utrzymania

Niestety
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 19:09

Jeśli ktoś tylko wspomni że lubi rosję to już trzeba za nim chodzić... Oni tu zwieźli sporo ludzi w okresie komuny.

czarno to widzę
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 18:39

Jedna uwaga - konflikt na wschodzie Ukrainy wywołany został przez pucz w Kijowie, a bezpośrednim powodem była uchwalona ustawa o języku.

czxkjclkxzjcklxc
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:41

Konflikt na wschodzie, został wywołany przez agresję Rosji na Krym i jednocześnie na Donbas. Agresja była zakamuflowana, ale była to agresja.

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:13

Nie , awanturę wywołało 5 mld utopionych przez usa w Majdanie, ale plan się trochę sypnął i nie będzie bazy morskiej na Krymie

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 14:06

Jak spojrzymy na krótką historię niepodległej Ukrainy, to takich "majdanów" było tam kilka. Uważasz, że wszystkie były sponsorowane przez USA, czy drażni Cię tylko ostatni, po którym rosyjski agent na stanowisku prezydenta Ukrainy uciekł do Moskwy?

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:31

Jedna uwaga: konflikt wywołali rosyjscy terrorysci i bandyci zwiezieni tam przez Moskwę więc skończ kłamać.

qwert
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:14

Druga uwaga, konflikt wywołali Amerykanie, koniec i kropka

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 14:08

Polska to nie Rosja, tu nie wystarczy reprezentować opinię Putina, żeby nie było dyskusji. Akurat konflikt wywołał rosyjski agenciak na stanowisku prezydenta Ukrainy, który szybko zawinął się do Moskwy.

qwert
środa, 21 kwietnia 2021, 15:33

To nie jest opinia Putina, tylko normalnych, rozsądnychPolaków

Davien
czwartek, 22 kwietnia 2021, 17:24

Takich "normalnych. rozsadnych Polaków" to Polacy za kosciuszki na latarniach wieszali.

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 21:17

Gdy opinia "normalnych rozsądnych" brzmi identycznie jak opinia Putina (Hitlera, Stalina, Mao), to mam pewność, że nie reprezentują ani normalnych, ani rozsądnych.

biały
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:37

konflikt wywołali magnaci finansowi którzy chcą się dobrać do zasobów naturalnych , i napuszczają jednych na drugich , zielonych ludzików wysłali oligarchowie rosyjscy włącznie z Putinem a pucz na majdanie zainspirowała kilka temu druga strona , jak by Ukraina nie miała bogactw naturalnych ani tak ważnego położenia politycznego to nie było by tam żadnego konfliktu ,, myślisz że jak by Ruscy nie utrzymywali by finansowo tych zielonych ludzików to byłby tam jeszcze jakiś konflikt

gnago
środa, 21 kwietnia 2021, 11:28

My utrzymujemy kupując węgiel z Donbasu za pośrednictwem firm z Rosji

gnago
środa, 21 kwietnia 2021, 11:27

A jak Banderowcy pod hasłem "dokończenia" zaczęliby mordować mniejszość polską pozostałą na terenach wcielonych do Ukrainy to Polska przypatrywałaby się obojętnie? Tak masz rację olewałaby dokładnie tak jak teraz olewa. No Rosja inaczej do tego podchodzi

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:05

Biełyj, Majdan zainspirowała decyzja Janukowycza o stowarzyszeniu z Rosja a nie z UE jak zapowiadał i nie było żadnego puczu ale legalne usuniecie Janukowycza z urzedu przez Parlament Ukrainy .

Sailor
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:57

Konflikt został wywołany przez Rosję, która chciała tak samo zwasalizować Ukrainę jak Białoruś, a Ukraińcom to się nie spodobało. Widać wola zachodnią cywilizację niż wschodnią dzicz.

opadlina
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:22

Jak Rosja chciała zwasalizować Ukrainę kiedy była jego republika, ba nawet w papierach ONZ Ukraina była częścią Rosji. Po drugie na majdanie nie widziałem polityków Rosyjskich, lecz polityków zachodnich. Wątpię, aby woleli dzicz ukraińską mającą na sumieniu liczne rzezie bezbronnej ludności polskiej i nie tylko polskiej . Obecnie ta ukraińska dzicz spaliła żywcem ponad 100 osób w Odessie, a do tego też należy dodać ukraińskie ludobójstwo w Donbasie i mamy ukraińską dzicz w całej krasie.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:07

W papierach ONZ Ukraina jesty państwem załozycielem ONZ od 1943r wiec pierwsze kłamstwo. W Odessie 50 ruskich bandziorów sami podpalili budynek gdzie siedzieli i strzelali do strażaków usiłujacych go gasić, w Donbasie ludobójstwo i zbrodnie wojenne popełnia Rosja, cos jeszcze ?

Mosparko
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:48

Jasne, a konflikt we wrześniu 1939 wywołany został przez atak polskich grup zbrojnych wspieranych przez regularne wojsko na gliwicką radiostację i tylko przypadkiem na granicy polsko-niemieckiej stała niemiecka armia.

ikas
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:27

Wreszcie, jeśli ludzie chcą dowiedzieć się co tak naprawdę dzieje się z elitą świata i chcą wywierać na nich presję aby zrobili to co należy, powinni oglądać i lobbować działania na internetowym forum Davos odbywającym się w tym tygodniu. Wierzcie lub nie, ale wielu z elit chce czynić dobro i potrzebuje wsparcia publicznego.

SIK
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:24

Jasne akcja Łom na granicy II RP i Czechosłowacji w 1938 roku to był tylko przypadek , a na granicy już stała sformowana Armia Polska gotowa do najazdu na Czechosłowację ( Zaolzie ) wspólnie z Wermachtem.

gnago
środa, 21 kwietnia 2021, 11:39

Za zgodą rządu i parlamentu czechosłowackiego, ciekawe że przemilczasz próby utworzenia paktu wojskowego, torpedowanego przez Benesza jeszcze z tego samego roku. Zajmując Zaolzie zamykano jedyną trasę kolejową . W efekcie we wrześniu 1939 ze Strony Słowacji wystąpiła jedynie armia słowacka( nie niemiecka) i to wyjątkowo niemrawo. Zaleszczyki dzięki temu były całkowicie przejezdne

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:09

No popatrz , Polska jedynie odzyskała okupowane przez Czechosłowacje od 1920r ziemie które Czesi zagarneli jak Polska walczyła z wami bolszewikami.

Alexy
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:24

Żaden pucz tylko rewolucja społeczna jak w historii prawie każdego kraju. Społeczeństwo w swej większości chciało orientacji na Zachód, a skorumpowana przez Rosjan władza ścisłego związku z Moskalami. Czy kwestionujesz władze Francji za Wielką Rewolucję Francuską, czy obecne władze FR za rewolucję październikową, która dokonała się za niemieckie pieniądze??!!

Eee tam
wtorek, 20 kwietnia 2021, 08:47

Co Rosję obchodzą wewnętrzne sprawy polityczne w obcym kraju?

Olender
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:45

Bardzo obchodzą jeśli miała by na celu wchłonięcie obcego kraju tak jak Krymu to na 100% obchodzą... przecież to widać. 150tyś. wojska na granicy nie ustawia się gdy by sprawy wewnętrzne w obcym kraju nie obchodziły

usa
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:29

Tak to wygląda polityka USA i NATO wobec Rosji, coraz więcej wojska na jej granicach. Krym nie wypalił podobnie jak założenie tam swoich baz.

Olender
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 18:22

Ciekawe, ale żeby wywalać magazyny z amunicją na terytorium państwa NATO... w razie wpadki potężne konsekwencje. Wnioski można wyciągać różne. Osobiście wygląda na to że Rosja ma ogromne ciśnienie i naprawdę bardzo mocno się boi. W końcu nie wysadzali zmagazynowanych F-35 tylko amunicję rodem pewnie z układu Warszawskiego, więc była to broń powiedzmy zabójcza ale nie żadna wunderwaffe. 80ton amunicji to dużo ale za mało do prowadzenia wojny i jak widać Ukraińcy sobie bez niej poradzili. Coś się kroi na pewno, więc albo jest to paranoja kogoś kto tam pociąga za sznurki albo wiedzą (Rosjanie), że przegrywają swój kraj bo im wszystko siada zarówno ekonomicznie i społecznie więc próbują wszystko zrobić aby odzyskać Ukrainę. Możliwe jest, że wszystko jest po części więc jeśli tak jest to niedługo będzie próba ofensywy na Ukrainę aby wykazać przed swoim społeczeństwem iż cierpią w imię odbudowy Wielkiej Rosji... Niestety dla Rosji, bez Ukrainy Rosja nigdy nie będzie wielka co widać z potężnymi problemami jakie mają przy budowie nowoczesnego uzbrojenia.

kukurydza
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:45

Zauważmy, że to NIE była instalacja wojskowa sensu stricte. Armia czeska (poza jedyną ciężką brygadą i defiladowym charakterem) ma tylko JEDNĄ wojskową bazę amunicyjną, w Týniště nad Orlicí, niedaleko od Hradec Kralowe i polskiej granicy. Skład we Vrběticach to drugi koniec kraju, pogranicze ze Słowacją i Węgrami, instalacja formalnie cywilna, używana przez licznych tamtejszych producentów i handlarzy bronią w procesie realizacji dostaw (tak dla armii czeskiej, jak klientów eksportowych). Produkcja ileś czasu zajmie, a formalnych wojskowych rezerw "W" ruszać nie wolno, więc atak realnie miał na celu uderzenie w podaż na rynku międzynarodowego handlu bronią w krytycznym z punktu widzenia rosyjskich interesów momencie operacji na Ukrainie. Dobitnie dowodzi to że Rosja prowadziła wtedy otwartą wojnę, i specjalnie nie oglądała się na koszty.

gnago
środa, 21 kwietnia 2021, 11:41

logiczne! Tylko co Ukraina zrobiła z olbrzymimi zapasami amunicji z czasów UW nawet Irak nie mógł tyle wchłonąć

piątek, 30 kwietnia 2021, 14:25

A nie wystrzelała w czasie wojny?

dsfdsfsdfsda
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:42

Z punktu widzenia Rosji, Czechy są w Nord Streamie, i przymilają się do Rosji, znaczy można coś takiego przetestować, a nuż będą cicho.

Eee tam
wtorek, 20 kwietnia 2021, 08:53

Rosja nawet już 30 lat bez Ukrainy dalej stanowi i będzie stanowić zagrożenie dla Europy gdyż ma agresywnie nastawione społeczeństwo prące do imperializmu najlepiej widać to po Nawalnym który jest takim samym wielkorusem jak Putin tyle że antyislamskim dlatego Ukraińcy mają rację głośno mówiąc że albo Ukraina wejdzie do UE i NATO a jak nie to Rosja znowu wejdzie do Europy. Siłą.

Trach
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:31

Gdy Ameryka upada w wyniku kontrolowanej demolki kierowanej przez chazarską mafię, zgadnij, kto wznosi się na firmamencie światowych potęg ?! Najwyższy rabin: Ameryka się rozpada, Izrael musi wystąpić jako nowe światowe supermocarstwo

Onucek
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 17:53

Wojna już prawdopodobnie trwa, a najlepszym przeciwnikiem dla Rosji jest każdy kraj który się tej wojny nie spodziewa lub ja ignoruje.

husajn
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:32

Przecież to co piszesz jest doktryna militarną USA i NATO. Przykładem może być Jugosławia i Irak.

andys
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 17:52

"Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że sprawa eksplozji z 2014 roku (wysoce przełomowego dla bezpieczeństwa europejskiego w związku z rosyjską inwazją Krymu i innymi działaniami wymierzonymi w suwerenność Ukrainy) była od lat tematem śledztwa kontrwywiadu BIS, organów zajmujących się walką z przestępczością zorganizowaną oraz prokuratury w Brnie. Jednakże, postępy zostały poczynione wraz z pojawieniem się pomocy z zagranicy. " Zapewne ta pomoc z zagranicy okazala sie kluczowa. Czesi to nie Polacy , nie mają Macierewicza.

MI6
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 17:38

To co się dzieje i jak postępuje Rosja i jej wasal Białoruś jasno pokazuje, że możemy nie mieć czasu do 2035 roku na modernizację naszej armii, ale jakoś nasi politycy chyba tym się nie przejmują.

sfgh
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:58

A dlaczego nie zaatakowała nas 1-2-3-4-5 lat temu? Po co czeka aż nasza armia wreszcie coś sobą zacznie znaczyć?

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 14:20

Bo nie byli gotowi. Dziś też nie są gotowi, ale mają spore ciśnienie na sukces na potrzeby wewnętrzne, a poza tym uświadamiają sobie, że im dalej w czas, tym ich szanse są mniejsze.

yeti
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:46

Prezydent Ameryki w latach 2009-2017 dodaje, że osoby zbyt krytyczne względem izraelskiej polityki nazywane są „antyizraelskimi”, a w wielu przypadkach po prostu klasyfikuje się ich jako „antysemitów”. Żydowskie lobby w USA panicznie reaguje więc na wszelkie przejawy krytycznej postawy wobec Izraela, nawet jeśli jego polityka jest sprzeczna z amerykańskimi interesami. Politycy odnoszący się negatywnie do Izraela mogą spodziewać się tym samym, że w kampanii wyborczej żydowskie organizacje będą wspierać finansowo ich przeciwników.

DoDo
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 17:38

W Polsce lwia część jednostek wojskowych jest chroniona przez firmy, których szefami są (byli ?) oficerowie polskich ekspozytur GRU i KGB. Fizycznie NATOwskich jednostek we flankowym kraju NATO (i to w sytuacji groźby wojny) pilnują ZOMOwcy. Pytanie jak rząd RP wyobraża sobie przyjęcie sojuszniczych sił NATO ?! Amerykanie przyślą tu strategów, a agentura wpuści im tlenek węgla w wentylację ?! No...nie bardzo. Amerykanie przyślą samoloty, a agentura rozsypie gwoździe na pasach startowych ?! No...nie za fajny plan. Amerykanie przyślą wojsko, a agentura zrobi im zupę grzybową i po trzech dniach odgryzą sobie języki, żeby przestało boleć ?! No...nie za fajnie. Czyli co w pierwszej kolejności zrobi kontrwywiad NATO ?! W sytuacji realnej ,,zadymy" na Ukrainie, 2/3 naszej klasy politycznej (od zastępcy sołtysa w górę..)... wyparuje !? Ulegną anihilacji i zostaną zutylizowani z adnotacją ,,Covid-19" ?! Raczej NATO nie pozwoli na wysadzanie magazynów amunicyjnych... Czyli panowie szlachta...idzie nowe.

Polin
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:47

Obama opisuje szczegółowo jeden przypadek, gdy „telefony w Białym Domu rozgrzały się do czerwoności”. Stało się tak mianowicie wtedy, kiedy poprosił on izraelskich przywódców o wstrzymanie żydowskiego osadnictwa na terytoriach okupowanych. Wówczas stał się on ponadto ofiarą „kampanii szeptanej”, w której został on scharakteryzowany jako wróg państwa syjonistycznego. Idzie nowe będzie Polin.

A1amo73
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 17:33

Kiedy w końcu reszta Europy się obudzi ?, Co musi się wydarzyć i za jaką cenę, by dotarło do wszystkich polityków EU, że ten twór na wschodzie jest zagrożeniem dla nas wszystkich ?

upadlin
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:34

Ukraina ma do Polski pretensje terytorialne, tylko kwestią czasu jest kiedy wschód III RP zapłonie tak jak Donbas.

bender
środa, 21 kwietnia 2021, 14:24

Mamy na to rozwiązanie w Europie. Nazywa się UE. Wstąpią do UE, to będą sobie mogli mieszkać choćby w Pacanowie, a obywatele UE, jeśli będą chcieli, zamieszkają we Lwowie i okolicach.

gnago
wtorek, 20 kwietnia 2021, 08:35

Ty zasnąłeś i to dawno . Obudź się analizuj samodzielnie informacje. Nie poprzestawaj na propagandzie

ppp
wtorek, 20 kwietnia 2021, 07:17

Reszta Europy raczej nie przyjmuje do wiadomości , " że obaj mężczyźni faktycznie weszli do kompleksu fizycznie, ale uważa tę hipotezę za wysoce realistyczną " . Ciekawe w jaki sposób po 6 latach można zdobyć dowody od zdarzenia bez ich spreparowania przez służby specjalne i bez podstawionych "skruszonych" świadków . Czy wysadzenie czterech ciężarówek amunicji miało jakiś sens strategiczny dla takiej akcji ? Drugi późniejszy wybuch 12 ton amunicji magazynu po wcześniejszej inspekcji to jeszcze bardziej ciekawa rzecz . Faktycznie albo Czesi to nierozgarnięty i leniwy naród a Rosjanie do "herosi" dokonujący "drugi raz penetracji obiektów w Vrběticach, wykazując się wręcz nieskrywaną arogancją mając na uwadze wcześniejszą eksplozję." Dobrze jest napisane , że "dzisiaj zapewne trudno jest wykluczyć żadną z hipotez." Jedna hipoteza też jest możliwe , iż to sami Czesi z personelu rozkradali i sprzedawali amunicję i aby ukryć braki wysadzili kilka magazynów . Dlaczego nikt głosno nie mówi o takiej hipotezie ?

sfgh
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:01

Bo zbyt prawdopodobna? A amunicja pewnie pojechala do ISIS do Syrii.

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:39

Bo Czechy to nie Rosja.

Mekenyk
wtorek, 20 kwietnia 2021, 01:01

Czasami myślę że to Ameryka aby utrzymać dominację nad światem i bycie numerem jeden jest o wiele większym zagrożeniem niż Rosja , Chiny czy północna Korea ale to tylko moje przemyślenie nikt z nas tak na 100% nie wie co się tam " na górze" dzieje i jakie są plany wobec przyszłości kraju jak i świata

ciekawy
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:40

Co trzeba mieć sieczkę w głowie żeby uważać Amerykę za większe zagrożenie niż Rosja, i (!) Północna Korea?

tik
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:34

To masz ją !

ciekawy
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:26

Ja tak nie uważam!

Herr Wolf
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 22:13

Ten twór pt. EU to zagrożenie dla połowy świata..!

ciekawy
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:28

Wiadomo, połowie świata (znaczy Rosji) zagraża kazdy kto oddycha. Chcemy ukraść wasz Węgiel, Ładę i procesory Elbrus.

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:41

Dla was to wszyscy są zagrożeniem.... Aktualnie Czechy wróg nr 1.

Her Wania
wtorek, 20 kwietnia 2021, 09:56

Twoja Rosja jeszcze nie zajmuje pół świata, na całe szczęście...

Eee tam
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 17:18

Rosyjski terroryzm państwowy zastąpił prywatny terroryzm islamski podwójne gratulacje dla naszych sojuszników z Niemiec i Francji za wyłączanie u siebie elektrowni atomowych i przerzucaniu się na rosyjski gaz równie dobrze mogliby się bez skrępowania zaopatrywać w ISIS podczas jego największej świetności

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 20 kwietnia 2021, 08:37

Niemcy to Niemcy. Oni już dawno pod naciskiem dziwnych ludzi zaczęli odpuszczać energetykę jądrową. Za nic jednak nie zrozumiem czemu francuski żigolo strzela sobie w stopę.

Eee tam
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:57

Francuz ma stare elektrownie jądrowe część musi wyłączać tylko faktycznie dziwne bo gaz miał kupować od Araba , Izraelczyka , itp a na koniec okazało się że kupi od Rusa ...

kalub
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 21:14

Widzisz twoi "amerykanscy demokratyczni sojusznicy" razem z ISIS kradli Syrii rope. ZAjmij sie tym "demokratycznym" terroryzmem, a potem pisz o innych.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 13:15

A to ciekawe bo na kupowaniu ropy od ISIS złapano Asada i Rosjan:))

cia
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:35

Dyrektywa z centrali CIA przyszła ?

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:42

Wracaj na wolne, rosyjske i syryjskie fora i nasze "demokratyczne, sojusznicze" zostaw w spokoju. OK?

Polak
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 20:08

Ludzie już przestali się bać covid19 to trzeba straszyć czym innym na przykład Rosją ludzie zaczną się bać to będzie znów nimi łatwo rządzić

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:43

Rosją nie trzba straszyć - to ona sama nie daje o sobie zapomniec.

Bricz
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:36

Jeszcze trochę, a będziemy mieli rezania od potomków z UPA.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:13

Mówisz o tych Wagnerowcach co mordowali w Libii Syrii i w Donbasie i sa oskarzeni o zbrodnie wojenne? Bo tam teraz masz pogrobowcó UPA, w rosyjskeij prywatnej armii fuhrera Putina.

andys
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 19:45

Jak myslisz, kto sie w najwiekszym stopniu przeyczynil do tego, że ISIS ma lata swojej "najwiekszej swietnosci" za soba.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:32

USA i Kurdowie podczas kiedy Rosja dostarczała broń terrorystom i mordowała masowo cywili w Aleppo i Doumie.

znowu rosja
wtorek, 20 kwietnia 2021, 17:43

Terroryści kijowskiej junty w dalszym ciągu zabijają niewinnych, cywilnych mieszkańców Doniecka. Przedmieścia Doniecka zostały ostrzelane przez terrorystów junty za pomocą pocisków z baterii rakietowych „Grad”, zwłoki mieszkańców leżą na ulicach i podwórkach. Zmasowane ataki artyleryjsko-rakietowe zostały przeprowadzone przez oddziały terrorystyczne junty kijowskiej na przedmieścia Doniecka, giną cywilni mieszkańcy. W wyniku ostrzału zginęły młode dziewczyny. Starszy mężczyzna chwyta się za głowę zrozumiawszy, że zostali zabicu członkowie jego rodziny. W chwili nagrywania video znaleziono około 30 zabitych cywilnych mieszkańców. Jednakże przeszukiwanie gruzowisk dopiero się zaczęło. Ludziom o słabych nerwach nie zaleca się oglądania, niecenzuralne wyzwiska.

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 21:14

I znowu jak widać efekty morderczych i zbrodniczych ataków Rosjan i Asada w Syrii pokazujecie jako Donbas?? ech Rosja nigdy się nie nauczy.

Tweets Defence24