Czechy dołączają do europejskiego programu MRTT

25 października 2019, 13:43
web.mrtt.large.9
Fot. Airbus

NATO poinformowało właśnie, że Czechy dołączyły do programu Międzynarodowej Floty Wielozadaniowych Tankowców-Transportowców (Multi Role Tanker Transport). Celem jest zwiększenie zdolności państw europejskich Sojuszu do wykonywania operacji wymagających tankowania w powietrzu.

Uczestnicy programu to, obecnie, Belgia, Czechy, Niemcy, Luksemburg, Holandia i Norwegia. W ramach programu oczekiwane jest otrzymanie ośmiu samolotów Airbus A330 MMRT, dostawa pierwszych dwóch egzemplarzy ma nastąpić w maju i czerwcu 2020 r. Maszyny będą wykorzystywane głównie w roli powietrznych tankowców, jednak pozostaną w pełni zdolne do pełnienia roli transportowej i ewakuacji medycznej.

Europejski program samolotów MRTT finansowany jest przez wspomniane państwa, które będą miały wyłączne prawo do eksploatacji tych należących do NATO statków powietrznych na podstawie umowy konsolidacyjnej. Zakończenie dostaw samolotów planowane jest na rok 2024.

Organizacją nadzorującą obecny etap programu jest OCCAR (Europejska Organizacja Jednocząca Współpracę w Dziedzinie Uzbrojenia, pełniąca rolę pełnomocnika natowskiej agencji wsparcia i zamówień obronnych (NATO Support & Procurement Agency - NSPA) ds. realizacji kontraktu. Po zakończeniu tego etapu za całościowe zarządzanie flotą odpowiadać będzie właśnie NSPA. Program został zainicjowany jeszcze w 2012 roku przez Europejską Agencję Obrony (EDA).

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Ceska Meska
sobota, 26 października 2019, 10:51

Niezła kompania Widać tu niemiecki przemysł zbrojeniowy

Dd
piątek, 25 października 2019, 21:43

A my? Przeciez chcemy kupic F-35. Kiedys juz to rozwazano.

-CB-
piątek, 25 października 2019, 21:36

My byliśmy w 2012 roku jednym z pomysłodawców tego programu, ale później AM nas z niego wycofał i powiedział, że sami sobie takie samoloty kupimy... Teraz nie ma ani samolotów ani...

Stefan
piątek, 25 października 2019, 20:42

Czy to jest ten program z którego Macierewicz skutecznie na wyciął?

swb
piątek, 25 października 2019, 16:27

a gdzie Polska?

troll bagienny.
sobota, 26 października 2019, 12:58

Polska razem z Norwegią i Holandią negocjowały wspólny zakup zanim jeszcze Niemcy, a potem Belgia, i Luksemburg dołączyły do programu, niestety minister Macierewicz uznał że to zły pomysł, pewnie powody były takie jak przy uwaleniu kontraktu na śmigłowce. Teraz nie będzie tankowców wcale, a polski pilot żeby odbyć wymagane ćwiczenia z tankowania w powietrzu będzie musiał liczyć że ministerstwu obrony narodowej uda się wypożyczyć samolot z załogą, inaczej szlag trafi certyfikaty .... są informacje nawet na tej stronie na temat planowanego zakupu A330 MRTT, dziwnym trafem brak informacji kto i kiedy nas z tego wypisał.

Tweets Defence24