Czartoryski: łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu [SKANER Defence24]

5 grudnia 2017, 15:51

Łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu – zauważył w programie SKANER Defence24.pl przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS). Poseł, który kieruje również podkomisją rozpatrującą projekt powołujący Służbę Ochrony Państwa w miejsce BOR oraz projekty przekształcające Straż Marszałkowską w służbę mundurową, przekonuje, że aby skutecznie chronić najważniejsze osoby w państwie, trzeba mieć możliwość przewidywania zagrożeń.

W dzisiejszych czasach jest potrzeba istnienia służby, która będzie miała na tyle dobrze przygotowane kadry i na tyle dobrze "uzbrojone" w uprawnienia, by skutecznie chronić obiekty, najważniejsze osoby w państwie, chronić różne wydarzenia, w tym wielkie wydarzenia często o charakterze międzynarodowym. Słynne przysłowie "mądry Polak po szkodzie" powinno odejść do historii. Rolą ustawodawcy jest uprzedzanie zagrożeń i powołanie do życia takiej służby, która by odpowiedziała na nowe zagrożenia.

przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS)

Poseł PiS powiedział, że liczy, iż Sejm zajmie się projektem ustawy o Służbie Ochrony Państwa jeszcze na bieżącym, zaplanowanym do 8 grudnia posiedzeniu. Zdaniem Czartoryskiego nie ma potrzeby zwlekać z pracami.

Czytaj więcej: Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych za ustawą o Służbie Ochrony Państwa

W Sejmie na rozpatrzenie czekają także dwa inne projekty, które mają przekształcić Straż Marszałkowską z formacji cywilnej w służbę mundurową. – Łatwiej wejść na teren polskiego Sejmu niż do katedry Notre-Dame w Paryżu – zauważył Czartoryski.

Nie widzimy żadnego powodu, żeby Straż Marszałkowska nie mogła pokonać kilkunastu metrów, wyjść poza teren Sejmu i zainterweniować chociażby na ulicy Wiejskiej, chroniąc posła przed atakiem jakiejś grupy chuliganów.

przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS)

Czytaj więcej: Projekt ustawy o Straży Marszałkowskiej [ANALIZA]

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
polifem
środa, 12 czerwca 2019, 08:47

Lepiej tam nie wchodzić.

As
sobota, 10 marca 2018, 18:09

Też mi się wydaje, że największy napływ do sejmu potencjalnie niebezpiecznych osób powodują wybory i żadne pola minowe wokół sejmu poziomu bezpieczeństwa nie podniosą.

asd
poniedziałek, 22 stycznia 2018, 11:38

Co do \"łatwości wejścia\" do sejmu to podobnie pomyślałem kiedy zobaczyłem ładnych parę lat temu Leppera, Giertycha czy Renatę Beger w sejmie. Wyczyny obecnych gości w sejmie też jeżą wos na głowie. Rodzi się pytanie kim oni są, skąd się wzięli i jakim cudem tacy ludzie dostają się do sejmu? Pewne groźne i szkodliwe osoby zbyt łatwo się tam dostają i to nie przez brak ogrodzenia tylko za pomocą wyborów powszechnych. To nie brak ogrodzenia z zasieków tylko niskie standardy wyboru posłów są prawdziwym problemem.

podatnik
środa, 6 grudnia 2017, 15:10

Również uważam, że do sejmu za łatwo się wchodzi byle komu i należy zmienić ordynację wyborczą.

dkdifif
czwartek, 7 grudnia 2017, 06:33

Ciekawe gdzie bezpieczniej- pod sejmem na wiejskiej czy notre dam

Marek1
środa, 6 grudnia 2017, 14:16

Panie Czartoryski, w katedrze N-D są skarby dziedzictwa narodowego Francji, a w polskim Parlamencie CO jest ... ?? Strzec i pilnować trzeba Wawelu, Zamku królewskiego, rafinerii, gazoportu itp. skarbów, a nie miejsca pracy ludzi FATALNIE wykonujących swe obowiązki za ogromne dla przeciętnego Polska pieniądze.

Adam
środa, 6 grudnia 2017, 13:18

Może niech służby mundurowe zaczną chronić swoje jednostki zamiast prywatnych firm , od razu będzie lepiej. A władza bliżej ludzi ... cóż, suwerena sie boimy ?

Lunatic
środa, 6 grudnia 2017, 18:53

Służby mundurowe nie chronią jednostek prywatnych firm.

Patrycja
środa, 6 grudnia 2017, 06:47

A ile było napadów na posłów w ciągu ostatnich lat?

mm
środa, 6 grudnia 2017, 06:35

Straż Marszałkowską uzbroić, teren ogrodzić, obcych nie wpuszczać - zgodnie z hasłem "władza bliżej wyborców" - a tak w ogóle to czego oni się tak boją imigrantów?

ObywatelRP
czwartek, 7 grudnia 2017, 12:15

Cenne zabytki trzeba chronić przed dewastacją. Politycy chcą się odgrodzi od społeczeństwa tylko wtedy, gdy chcą coś ukryć, albo działają na szkodę narodu.

sylwester
czwartek, 7 grudnia 2017, 10:48

Czartoryski czy to nie ten pan co robi interesy z tym bardzo znanym przestępcą gospodarczym

CB
środa, 6 grudnia 2017, 11:35

Wystarczy na zewnątrz postawić BOR/SOP, a wewnątrz niech sobie jest Straż Marszałkowska na dotychczasowych zasadach, jako służba porządkowa. Nie trzeba od razu tworzyć nowych służb, czyli kolejnej uprzywilejowanej grupy, która będzie podległa i wierna obecnie rządzącym...

kij
środa, 6 grudnia 2017, 20:56

Cóż, premier powtarza ciągle, że Polska to absolutnie bezpieczny kraj...

Varan
niedziela, 10 grudnia 2017, 05:24

Właśnie dlatego władza ustawodawcza musi działać z odpowiednim wyprzedzeniem i dokonywać takie zmiany w prawie i organizacji agend, by uprzedzić powstawanie zagrożeń. Bowiem nie jest sukcesem pokonanie wroga który nas zaskoczył, ale uniemożliwienie mu działania jeszcze zanim on wpadnie na jakiś pomysł. Więc twoja uwaga świadczy o kompletnym braku rozumienia tematu, braku umiejętności czytania że zrozumieniem lub wręcz jesteś wrogiem naszego państwa. Wybieraj. A Polska, czy ci się to podoba czy nie, jest krajem bezpiecznym.

zły
środa, 6 grudnia 2017, 11:16

O tym czy łatwiej wejść do Sejmu czy paryskiej katedry niech wypowiedzą się licealiści nie wpuszczeni z powodu "niepoprawnych politycznie" przypinek na kurtkach. Arogancja władzy jest coraz większa.

Tweets Defence24