Czaputowicz: Reformy kluczem do niezależności Ukrainy

4 lipca 2019, 10:17
1280x540a
Fot. Tymon Markowski/MSZ

Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także proces reform, których wdrożenie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne - powiedział we wtorek w Toronto szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Minister przedstawił stanowisko Polski w trakcie międzynarodowej konferencji na temat reform na Ukrainie, w tym roku współorganizowanej przez Kanadę.

Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, podnosząc kwestię rosyjskiej agresji i sytuacji na okupowanym Krymie na różnych forach międzynarodowych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, OBWE, w Radzie Europy, NATO i w UE, a także zdecydowanie wspiera Ukrainę w trwającym procesie wdrażania reform(...) Trwałość, integralność i nieodwracalność reform na Ukrainie - jak sugerują organizatorzy tej konferencji - powinna być naszym hasłem przewodnim w tym wspólnym wysiłku. Nic nie uczyni Ukrainy bardziej niezależną i odporną na zagrożenia zewnętrzne niż udane reformy.

Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych

Minister przypomniał, że w 2018 roku Ukraina była największym odbiorcą polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej, otrzymując wsparcie o wartości ponad 56 mln euro. "Skupiamy się na praktykach dobrego rządzenia, kapitale ludzkim, przedsiębiorczości i sektorze prywatnym, a na życzenie rządu ukraińskiego użyczyliśmy wsparcia w reformie mającej na celu decentralizację" - powiedział. Najpotrzebniejsze zdaniem Czaputowicza reformy dotyczą "zwalczania korupcji, wzmacniania instytucji takich jak Najwyższy Sąd Antykorupcyjny i Narodowe Biuro Antykorupcyjne, reforma sądownictwa, a także legislacja chroniąca prawo własności, kluczowa zwłaszcza dla małych i średnich firm".

Występując podczas panelu "Wizja: Ukraina jako kraj o wysokim dochodzie", Czaputowicz mówił też, że trzeba skończyć z monopolizacją i oligarchizacją kraju. "Chcemy widzieć Ukrainę jako wysoko rozwinięty, uporządkowany, sprawny i transparentny kraj, w pełni zintegrowany z gospodarką międzynarodową" - podkreślił.

Musimy przekonać naszych partnerów w UE, że jest to dla nas korzystne i w naszym interesie, jest to nasz moralny obowiązek, by udzielić wsparcia Ukrainie, żeby pozostała suwerenna, integralna terytorialnie, z korzyścią dla Ukraińców i dla Europejczyków.

Minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz

Minister podkreślił też szybko rozwijającą się współpracę między Polską a Ukrainą, "czy to w sektorze obronnym, czy na poziomie więzi międzyludzkich, czy handlu". "Polska jest obecnie największym rynkiem eksportowym Ukrainy, a Ukraina to wielki kraj europejski, z ewidentnymi atutami" - zaakcentował. Szef polskiego MSZ, podkreślił też, po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy Kurtem Volkerem, obustornną chęć współpracy w dziedzinie wsparcia reform na Ukrainie

Omówiliśmy, jak oceniamy sytuację, ta ocena jest bardzo podobna - należy wspierać władze, należy wspierać prezydenta, wybory. Proces demokratyczny postępuje, będzie też czas na sprawdzenie, jak te cele prezydenta Zełeńskiego są realizowane w praktyce. Będziemy z USA współpracować w zakresie wsparcia reform gospodarczych i politycznych na Ukrainie

Szef MSZ, Jakek Czaputowicz o rozmowach ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem

Ze swej strony Volker napisał na Twitterze, że "Polska i USA podzielają zainteresowanie silną, bezpieczną Ukrainą, zintegrowaną w regionie i wewnątrz społeczności transatlantyckiej. Minister Czaputowicz @PolandMFA i ja rozmawialiśmy o tym, jak wzmocnić wysiłki na rzecz wspierania reform i stworzyć otwartą, dynamiczną Ukrainę".

Konferencja na temat reform na Ukrainie organizowana jest w tym roku po raz trzeci, pod hasłem "Nieodwracalność zmian". Ppoprzednie odbyły się w Londynie w 2017 r. i w Kopenhadze w 2018 r. Pomysłodawcą konferencji jest premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, a jej celem jest wsparcie dla programu reform rozpoczętych w 2014 roku na drodze do euroatlantyckiej integracji kraju. W trakcie wydarzenia, które skupiło przedstawicieli ponad 40 państw oraz 8 organizacji międzynarodowych (w tym UE, NATO, OECD, Rady Europy, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju) ‎wystąpili m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz premier Kanady Justin Trudeau‎.

PAP/Defence24.pl 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Palmel
sobota, 6 lipca 2019, 01:34

Pan Jacek Czaputowicz powiedziało swoich marzeniach a rzeczywistość może być po wyborach zupełnie inna, w wyborach prezydenckich Poroszenko którego popieraliśmy wygrał tylko w 3 województwach Iwano- Frankowskim, Lwowskim i Łuckim a to jest zaledwie 25 % Ukraińców czyli region prawego sektora, partia Regionów to ta w której był Janukowicz który uciekł do Putina jest na 2 czy 3 miejscu w sondażach przedwyborczych wniosek prosty nie wiadomo co się wydarzy po tych wyborach bo jak na czele ichniejszego Parlamentu stanie teść Putina który stoi na czele partii Regionów to będzie wesoło i np. dużo tego uzbrojenia które przekazaliśmy Ukrainie może się znaleźć się w Rosji i to będzie jeszcze bardziej ciekawe

Dalej patrzący (Davien)
czwartek, 4 lipca 2019, 20:50

Polska na całej tej absurdalnej zabawie w ukraińską niezależność tylko straci. Tak jak my jesteśmy dla niemiec strefą buforową między Białorusią tak samo powinniśmy traktować ukrainę jako strefę buforową w handlu między Polską a Rosją wtedy zyskamy.

Zbigniew
czwartek, 4 lipca 2019, 18:42

Warto przypomnieć Ukraińcom, ale też i Polakom, że naukowe badania medyczne wykazały iż najbliższa genetycznie Polakom jest ludność Ukrainy, nie dajmy się skłócić przez podstępnych wspólnych wrogów.

qwert
piątek, 5 lipca 2019, 18:33

Najbliżsi są Rosjanie, gen R1a1

Gracz
niedziela, 7 lipca 2019, 02:09

Ja nie będę się bawić w genetykę. Ale martwi mnie to zdanie: Polska jest obecnie największym rynkiem eksportowym Ukrainy. Czy nie tracimy w takim razie?? Czy nie powinno być na odwrót?

Tweets Defence24