Czad: atak Boko Haram na wojskowy patrol

5 sierpnia 2021, 14:45
Czadyjscy żołnierze
Fot. Pierre-Yves Beaudouin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Co najmniej 24 żołnierzy zginęło w Czadzie w ataku dżihadystycznego ugrupowania Boko Haram - poinformowały w czwartek lokalne władze. Do ataku doszło na jednej z wysp na jeziorze Czad, około 190 km na północ od stolicy kraju Ndżameny, gdy żołnierze wracali z patrolu.

"24 żołnierzy zostało zabitych, wielu jest rannych, a inni żołnierze rozpierzchli się po okolicy" - powiedział przedstawiciel lokalnej administracji Haki Djiddi. Według AFP, na zachodzie jeziora Czad znajduje się duży obszar bagnisty z wieloma małymi wyspami, gdzie swoje kryjówki mają członkowie dżihadystycznych ugrupowań, m.in. odłamu Boko Haram o nazwie Państwo Islamskie Afryki Zachodniej.

Władze czadyjskie informują, że do ataków dżihadystów dochodzi regularnie. Założone w 2002 roku w Nigerii Boko Haram stawiało sobie początkowo za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia, dążąc do przekształcenia tego kraju w muzułmańskie państwo wyznaniowe.

Ogłoszona w 2009 roku przez Boko Haram islamska rebelia kosztowała życie ok. 36 tys. osób, które zginęły w trzech krajach, gdzie organizacja jest aktywna — w Nigerii, Nigrze i Czadzie. ONZ szacuje, że 3 mln osób straciły dach nad głową wskutek działalności Boko Haram.

image
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
hxagon
piątek, 6 sierpnia 2021, 05:50

Francja miała ochotę odzyskać kolonialną potęgę, to nich teraz sprząta po sobie...

Monkey
czwartek, 5 sierpnia 2021, 21:52

Siły zbrojne wielu afrykańskich państw mógłbym nazwać operetkowymi gdyby nie fakt, że to nie jest wcale śmieszne. Był Kadafi, były zbrodnie w Libii, ale nie było emigrantów o zacietrzewieniu terrorystycznym w Europie. Nie ma Kadafiego i...

Eter
piątek, 6 sierpnia 2021, 00:12

Mamy ruskich transferujacych terrorystów do Litwy.

Monkey
piątek, 6 sierpnia 2021, 17:21

@Eter: Bo nikt ich nie powstrzymuje. Jakoś Węgrzy sobie poradzili z zalewem emigrantów kilka lat temu. Pomimo szerokiego potępienia zresztą. Ale oni mieli odwagę.

kmdr
czwartek, 5 sierpnia 2021, 23:23

Ta cholerna poprawność polityczna. Niektórych rejonach musi być zamordyzm. Taka jest prawda są ofiary, ale nie aż tyle i się to po świecie nie rozlewa. Wrócą czasy kolonialne, tylko kolonizatorami będą Chiny. Będą mieli zamordyzm pierwsza klasa. W miesiąc po Boko Haram śladu nie będzie, dosłownie.

Tweets Defence24