Ćwiczenie Dragon-21 było pełnym sprawdzeniem nowej dywizji

19 czerwca 2021, 07:51
840_472_matched__qpsyut_GromadzinskiD24Day
Fot. Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl
Reklama

18 Dywizja Zmechanizowana to dywizja o najwyższej zdolności do współdziałania w NATO, jej sztab pracuje według procedur innych niż pozostałych polskich dywizjach – powiedział PAP dowódca 18DZ gen. dyw. Jarosław Gromadziński.

Podkreślił, że w planowanym na przyszły rok ćwiczeniu w Niemczech dywizji zostaną podporządkowane jednostki sił Stanów Zjednoczonych. W piątek dywizja uzyskała certyfikat gotowości do działania w pełnym zakresie. Certyfikacja odbyła się podczas ćwiczenia Dragon-21, którego głównym ćwiczącym był ten najmłodszy związek taktyczny w polskim wojsku.

"Z perspektywy trzech lat mogę powiedzieć, że udało nam się stworzyć unikalny sztab dywizji. 200 oficerów i podoficerów, którzy przyszli z wielu jednostek, a stworzyli sztab pracujący według innych procedur niż pozostałe polskie dywizje. Jesteśmy dywizją najbardziej kompatybilną z NATO" - powiedział PAP gen. Gromadziński.

Dywizja została powołana decyzją ministra obrony narodowej 5 września 2018 r. "Zostałem wyznaczony 17 września na dowódcę tej dywizji i byłem jej pierwszym żołnierzem" – przypomniał gen. Gromadziński. Podkreślił, że sztab dywizji nie może funkcjonować bez batalionu dowodzenia, który również powstał od zera. "To 550 żołnierzy, bardzo skomplikowana struktura, która zabezpiecza funkcjonowanie sztabu" – podkreślił.

"Jestem, dumny, że podczas certyfikacji udało nam się zdać egzamin i osiągnąć status combat ready – zdolność do działania zgodnie z przeznaczeniem. Jesteśmy pełnoprawną dywizją, zarówno dla kraju, jaki dla NATO. Nasz egzamin odbywał się według procedur CREVAL (Combat Readiness Evaluation) obowiązujących w Sojuszu. Określają one, jak wszystkie jednostki powinny być sprawdzone na każdym poziomie" – stwierdził generał.

Zwrócił uwagę, że czym innym jest budowa dowództwa i sztabu, a czym innym sformowanie wszystkich jednostek dywizji. Przypomniał, że w pierwszym etapie formowania dywizji powstały sztab dywizji i batalion dowodzenia. Nowemu związkowi taktycznemu zostały podporządkowane dwie pierwsze jednostki – 1. Brygada Pancerna i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, zapadła też decyzja o powstaniu 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie oraz pułku logistycznego. Obie nowo sformowane jednostki zostaną poddane certyfikacji w przyszłym roku.

Drugi etap, rozpoczęty w kwietniu br., to sformowanie pułku artylerii, pułku przeciwlotniczego i batalionu rozpoznawczego, które będą certyfikowane za trzy lata. "Chodzi o to, aby jak najszybciej zbudować potencjał bojowy dywizji. Nie można go jednak zbudować bez sztabu dywizji. Łatwiej wytrenować biceps niż mózg. Bicepsem są jednostki bojowe, które łatwo wyszkolić. Sztaby potrzebują więcej czasu, by się zgrać, potrzebują doświadczenia" – podkreślił gen. Gromadziński.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama 

"Nasz sztab szkoli się intensywnie od trzech lat. To żmudna praca. Przez ostatnie pół roku mieliśmy cztery ćwiczenia, w których brał udział cały nasz sztab. Co istotne, sztab 18. Dywizji nie wie, co to poligon. Szkolimy w terenie przygodnym, z wykorzystaniem infrastruktury cywilnej, aby ćwiczyć w warunkach najbardziej zbliżonych do tych, w jakich działalibyśmy, gdyby przyszło nam bronić ojczyzny" – zaznaczył.

Jak dodał, ćwiczenie Dragon-21 było pełnym sprawdzeniem dywizji na wszystkich etapach. "Począwszy od mobilizacji, przez zgrywanie jednostek i przygotowanie do działań, działania w fazie kryzysu, poniżej progu wojny - kiedy nie do końca jasne są zasady użycia wojska, a przeciwnik ucieka się do różnych sposobów, także dezinformacji i operacje w cyberprzestrzeni. Ostatnim etapem – który zakończył się w piątek – było ćwiczenie dowódczo-sztabowe CPX – sprawdzenie dywizji z wykonania planów, z kierowania w toku działań" - wyjaśnił gen. Gromadziński.

Podkreślił, że wszystkie stanowiska dowodzenia znajdowały się w terenie. Decyzje były przesyłane do Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych przy Akademii Sztuki Wojennej. Specjalny program sprawdzał skutki decyzji, straty sił własnych i przeciwnika. "Jeżeli kolumny muszą pokonać jakąś drogę, marsz odbywa się w realnym czasie, którego nie można skrócić. System pokazuje każdy błąd, pozwala ocenić, czy decyzja była trafna" - zaznaczył.

"Do tej pory w niedawnej historii nie budowaliśmy jednostek, tylko je zwijaliśmy. Pierwszy raz sformowaliśmy dywizję, która za rok pojedzie na ćwiczenie na poligonie w niemieckim Hohenfels, gdzie będzie na czas ćwiczenia przełożonym dla jednostek amerykańskich" - powiedział generał.

Zwrócił też uwagę na wysoki poziom cyfryzacji dowodzonej przez niego dywizji, która używa najnowocześniejszych programów wspomagających podejmowanie decyzji. "Zbudowaliśmy wielonarodową, natowską dywizję w Elblągu i - dla własnych sił zbrojnych - 18. Dywizję. W przyszłym roku będzie ona największą dywizją w Wojsku Polskim" – zapewnił gen. Gromadziński.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
bolo
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 08:16

Trochę to współdziałanie z NATO już nieaktualne (casus NS 2 i potraktowania Polski przed szczytem NATO). Lepiej żeby całe nasze wojsko działało wg własnej koncepcji operacyjnej (może w końcu przyjmie to nowe urządzenie polskie). Dla NATO jesteśmy "potykaczem" przed prawdziwą linią obronną na Odrze. Lepiej, żeby gen. Gromadziński to wiedział, bo następnej II wojny światowej możemy nie przetrwać.

Crue
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:18

Ale fajnie.

Obserwator
niedziela, 20 czerwca 2021, 08:09

Panie Generale, proszę być konkretnym. Sztab, to nie dywizja.

Jacek
niedziela, 20 czerwca 2021, 06:56

Czegoś tu nie kumam. Pełna certyfikacja uzyskana, dywizja w pełni przygotowana do realizacji zadań a połowy jednostek w nie brak. To kto wykonywał zadania brakujących jednostek. Jak można być do czegoś w pełni przygotowanym jeśli mi brakuje składników ?

Marek66
niedziela, 20 czerwca 2021, 00:05

Cała ta dywizja to ściema, jakieś 50 letnie czołgi reszta pewnie też nie lepsza.A kadra przymus dobrowolny!!!

Cat
sobota, 19 czerwca 2021, 19:03

To ilu nowych żołnierzy zaciągnięto do tej dywizji?

Grd
sobota, 19 czerwca 2021, 20:11

Dużo ochotników z cywila cały czas przychodzi, zainteresowanie służbą jest spore.

Piotr ze Szwecji
sobota, 19 czerwca 2021, 18:37

Od głowy ryba się psuje, powiada nasza słowiańska mądrość. Nowoczesne i sprawne dowodzenie w stylu USA/NATO to kolosalny skok cywilizacyjny w strukturach odziedziczonych po LWP. To jest jak wielkie trzęsienie Ziemi w Wojskach Operacyjnych. Trzymam kciuki za te zmiany. Na tą zmianę dowodzenia w WP Polacy czekali już 3 dekady. Nigdy nie rozumiałem tych wszystkich komentarzy na tym portalu w których brutalnie pomniejszano znaczenie zmian w dowództwie 18 DZ i dziejowe zasługi generała Gromadzińskiego w ich wprowadzeniu. Wielkie brawa dla generała Gromadzińskiego. Generał Gromadziński dokonał wręcz niemożliwość w WP. Dobra praca, panie generale! Życzę też dalszego powodzenia za rok w Niemczech.

pragmatyk
sobota, 3 lipca 2021, 20:35

Wrony kraczą ,a karawana idzie dalej ,szkoda ,ze tak pózno ,ale te zasady szkolenia mi się podobają ,brawo dla gen.Gromadzińskiego. Nowe zawsze z trudem się przebija , jezeli chcemy miec prawdziwą armię to czekają nas olbrzymie zmiany ,takze w mentalności dowódców.

George z Polski
niedziela, 20 czerwca 2021, 00:53

Szanowny Panie Piotrze, że Szwecji. Odległość nie sprzyja ostrości widzenia.

Mok
sobota, 19 czerwca 2021, 16:53

Czyli jest sztab i batalion dowodzenia i od biedy jedna pół brygada. Czyli de facto dywizji nie ma. Reszta to mgliste plany. Za to dobrze płatne etaty są . I oto chodzi.

Grd
sobota, 19 czerwca 2021, 20:11

I batalion zmechu w Białej Podlaskiej na ukończeniu.

Palmel
sobota, 19 czerwca 2021, 16:41

to chyba jakiś żart jakiej nowej dywizji wszystkie pododdziały już istniały je tylko połączono i dano nowe wspólne dowództwo

olig
sobota, 19 czerwca 2021, 14:34

Doszło najprawdopodobniej do samozapłonu czołgu przewożonego na lawecie. W tej chwili płoną dwa pojazdy. Autostrada jest zablokowana. Policjanci na wysokości Pyrzyc i Gryfina kierują na objazdy - poinformowała Ewelina Gryszpan ze szczecińskiej policji. Czołgi jada na lawetach i zaczynają się palic, a co bedzie na polu walki, lepiej niech straz pozarną woza z soba.

ETM
sobota, 19 czerwca 2021, 10:26

Szkoda pieniedzy na tych oficerow i podoficerow.

sobota, 19 czerwca 2021, 17:52

WY..

AXM
sobota, 19 czerwca 2021, 10:19

To jest nowa dywizja czy zbieranina sprzętu i ludzi z jednostek już istniejących ????

yy
sobota, 19 czerwca 2021, 17:52

Przeczytaj a jeżeli masz problemy ze zrozumieniem to po co piszesz komentarz.

janek
sobota, 19 czerwca 2021, 16:31

To będzie częściowo nowa dywizja. 21 BSP to istniejącą jednostka, ale wcześniej poza strukturami dywizyjnymi, natomiast 1 BPanc i 19 BZ powstają na bazie dotychczasowej 1 BPanc z uzupełnieniem o nowe bataliony. Jednostki wsparcia mają być w większości całkiem nowe. Tak więc prawda leży pośrodku.

marian
sobota, 19 czerwca 2021, 20:32

Niby po środku, ale jednak bliżej tej mniej optymistycznej wersji.

ałtor
sobota, 19 czerwca 2021, 10:16

Ta dywizja składa się właśnie ze sztabu i kilu ukradzionych z innych dywizji jednostek. To stołki dla generałów i oficerów i praktycznie żadnego nowego sprzętu. Dokładnie tak samo Putin formuje "nowe" jednostki w Królewcu - dzieląc poprzednie, ale propagandowo "jest sukces".

y
sobota, 19 czerwca 2021, 10:38

Napisz proszę z jakiej dywizji ukradziono 21 BSP? 19 BZ? Pułk logistyczny i batalion dowodzenia? Nie kłam bo tylko 1 BPanc ma zmienioną podległość!

marian
sobota, 19 czerwca 2021, 12:09

A np. z czego sformowano 19 BZ? Np. Zamojski Batalion Zmechanizowany wchodzący w skład 19 BZ to powstał w 2019, czy tylko zmieniono jego podporządkowanie? To tylko przykład pierwszy z brzegu. 19 Chełmski ... , to samo, no może w tym przypadku zmieniono jeszcze nazwę. 21-ej BSP także zmieniono tylko podporządkowanie. Nie kompromituj się Pan.

rer
sobota, 19 czerwca 2021, 14:01

21BSP nie podlegała żadnej Dywizji a tym samym nie miała jednostek wsparcia. 1 Warszawska podwieszona pod 16 istniała tylko na papierze mając dopisane bataliony po zlikwidowanej 3 z Lublina więc teraz wracają na swoje miejsce.

ałtor
sobota, 19 czerwca 2021, 12:03

Nie troluj, pułk logistyczny i batalion dowodzenia to wlasnie stolki dla generałów i oficerow. Jaką jednostkę bojową sformowano w.ramach tej wirtualnej dywizji. Ile czołgów, hałbic, wyrzutni, transporterów, moździeży kupiono?

yy
sobota, 19 czerwca 2021, 17:54

Wystarczyłoby przeczytać artykul i miałbyś odpowiedz na swoje pytania.

ałtor
niedziela, 20 czerwca 2021, 22:14

Nie jąkaj się - yyy, tylko odpowiedz ile nowego sprzętu bojowego kupiła ta "dywizja". Odpowiadam - dwa rośki sztabowe i setki biurek dla generałów i oficerów.

Tweets Defence24