Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia w Zatoce Gdańskiej. Strzelania torpedowe i lokalizowanie okrętu podwodnego

Fot. Archiwum DOW
Fot. Archiwum DOW

Poszukiwanie zatopionej techniki wojskowej, strzelania torpedowe oraz lokalizowanie położenia okrętu podwodnego - to tylko kilka z epizodów zakończonego ćwiczenia taktycznego z wojskami, w którym wzięły udział jednostki 3. Flotylli Okrętów

Od 8 do 12 października, siły Dywizjonu Okrętów Wsparcia przy współpracy z Dywizjonem Okrętów Podwodnych, Dywizjonem Okrętów Bojowych, Brygadą Lotnictwa MW oraz Morskim Oddziałem Straży Granicznej szkoliły się na Zatoce Gdańskiej. Celem ćwiczenia było doskonalenie współpracy załóg okrętów różnych typów oraz sprawdzenie wyszkolenia elementów współdziałania różnorodnych sił.

W ramach ćwiczenia transportu rannego, okręty ratownicze ORP Lech oraz ORP Zbyszko współpracowały ze śmigłowcem Anakonda z Brygady Lotnictwa MW. Przetrenowano również manewrowanie w sytuacji „człowiek za burtą”, czyli podejmowanie rozbitka z wody. Jednym z elementów szkolenia było także poszukiwanie i wydobycie zatopionej techniki wojskowej oraz poszukiwania zaginionego nurka rekreacyjnego na wraku ORP Bryza. Szczególne zadanie wykonywał ORP Lech, z którego pokładu nurkowie prowadzili nurkowania na małych głębokościach.

image
Fot. Archiwum DOW

W szkoleniu na morzu uczestniczył także zbiornikowiec ORP Bałtyk. Przy  współpracy z jednostką Straży Granicznej SG-112, przetrenowane zostały procedury polegające na odzyskaniu izolowanego personelu znajdującego się na pokładzie zbiornikowca.

Doskonalenie i sprawdzenie wyszkolenia załóg okrętów w rzeczywistym wykorzystaniu wiedzy nabytej podczas szkolenia w porcie trenowały również okręt podwodny ORP Sęp oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Obydwa okręty wykonały strzelania torpedowe, które zabezpieczał okręt ratowniczy ORP Zbyszko.

image
Fot. Archiwum DOW

Najtrudniejszym i najbardziej skomplikowanym epizodem ćwiczenia było  zlokalizowanie położenia okrętu podwodnego. Fikcyjny scenariusz ćwiczenia zakładał, że okręt podwodny zanurzył się i osiadł na dnie. Zadaniem okrętu ratowniczego ORP Lech było zlokalizowanie, za pomocą sonarów będących na wyposażeniu, położenia okrętu podwodnego. Po wstępnym oszacowaniu pozycji opuszczono sonar w celu potwierdzenia pozycji okrętu podwodnego, a następnie pod wodę zeszli nurkowie i podłączyli przewody wysokiego ciśnienia.

W trakcie ćwiczenia odbyło się też spotkanie robocze w którym wzięli udział Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga, komendant MOSG płk. SG Andrzej Prokopski i dowódca COM-DKM wiceadm. Krzysztof Jaworski.  Podczas spotkania omawiano wzajemną współpracę w zakresie ochrony granicy państwa, tryb wymiany informacji oraz przedstawiono zadania realizowane pomiędzy Centrum a Morskim Oddziałem Straży Granicznej celem zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na polskich obszarach morskich. Kolejnym punktem spotkania była wizyta w 3. Flotylli Okrętów, gdzie oficerów przywitał dowódca, komandor Mirosław Jurkowlaniec. Dalsza część spotkania odbyła się już na morzu, na pokładzie ORP Nawigator, podczas którego omówione zostały zagadnienia związane z wzajemną współpracą pomiędzy Marynarką Wojenną a Strażą Graniczną.

image
Spotkanie robocze w siedzibie COM-DKM / Fot. kmdr ppor. Piotr Adamcza

Ćwiczenie taktyczne z wojskami jest stałym elementem szkolenia bojowego wszystkich jednostek MW. Szkolenie na morzu bez względu na charakter i typ jednostek obejmuje zawsze elementy akcji SAR, obrony przeciwawaryjnej oraz pomocy uszkodzonym jednostkom.

Dywizjon Okrętów Wsparcia jest jedną z najmłodszych jednostek polskiej Marynarki Wojennej. W jego skład wchodzą dwa duże okręty ratownicze ORP Lech i ORP Piast, okręt szkolny ORP Wodnik, dwa kutry ratownicze ORP Maćko i ORP Zbyszko oraz Brzegowa Grupa Ratownicza. Do zasadniczych zadań Dywizjonu należą między innymi poszukiwanie i ewakuacja rozbitków, ratowanie życia na morzu oraz zabezpieczenie ratownicze sił obrony przeciwminowej oraz załadunku i wyładunku techniki wojskowej, a także patrolowanie i monitoring strategicznych szlaków morskich i wyznaczonych rejonów. Jednostki Dywizjonu przystosowane są do udzielania pomocy statkom i okrętom w zakresie zwalczania przecieków, awarii systemu wodnego, holowania i ściągania z mielizny oraz walki z pożarami. Zapewniają wsparcie logistyczne działalności operacyjnej i szkoleniowej okrętów podwodnych. Specjalizują się w udzielaniu pomocy zanurzonym okrętom podwodnym i prowadzeniu prac podwodnych na dużych głębokościach. Prowadzą także prace podwodne w zakresie oczyszczania red, portów i torów wodnych z zatopionej techniki wojskowej. Czynnie uczestniczą w procesie szkolenia Marynarki Wojennej uczestnicząc w procesie dydaktycznym realizowanym przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP oraz Akademię Marynarki Wojennej. W zakresie ratownictwa morskiego Dywizjon Okrętów Wsparcia współpracuje z jednostkami organizacyjnymi systemu Morskiej Służby Poszukiwania i Ratowania Życia (SAR).

Reklama

Komentarze (2)

  1. Siedzik

    Niby XXI wiek, a w Polsce OP lokalizujemy nie przy wykorzystaniu śmigłowców ZOP czy dronów, a za pomocą nurków. Dobra zmiana dotarła na dno Bałtyku - czekam aż powołają tam WOT...

  2. Patriota

    Przecież my nie mamy okrętów podwodnych a już na pewno za niedługi czas nie będziemy mieć.Bo te 50-cio letnie wraki typu Kobben to już okrętami podwodnymi nazwać nie można tak samo jak i Orła po pożarze którzy zanurzyć się nie może :)

Reklama