Ćwiczenia Dragonów w Żaganiu. Przygotowanie do Sił Odpowiedzi NATO [FOTO]

21 stycznia 2016, 12:31
Fot. chor. Rafał Mniedło via Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Fot. chor. Rafał Mniedło via Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Fot. chor. Rafał Mniedło via Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Fot. chor. Rafał Mniedło via Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Żołnierze 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczynają na poligonie w Żaganiu siedmiotygodniowe szkolenie. Jego celem jest osiągnięcie przez pododdział gotowości do udziału, co ma potwierdzić certyfikacja plutonów, w Siłach Odpowiedzi NATO. 

Żołnierze 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczynają na poligonie w Żaganiu siedmiotygodniowe szkolenie. Jego celem jest osiągnięcie przez pododdział gotowości do udziału w Siłach Odpowiedzi NATO, czego potwierdzeniem ma być certyfikacja plutonów. 

W szkoleniu bierze udział 700 żołnierzy i ponad 100 egzemplarzy sprzętu wojskowego. Batalion w dniu 19 stycznia 2016 r, utworzył kolumnę sprzętu, która następnie przeprawiła się przez rzekę Kwisę i przemieściła do wyznaczonego rejonu marszem ubezpieczonym. Zdjęcia z realizacji tego zadania można zobaczyć w galerii dołączonej do artykułu. 

Już w pierwszych dniach pobytu na poligonie Dragoni rozpoczną intensywne szkolenie m.in. w zakresie wyszkolenia taktycznego i ogniowego, doskonalenie umiejętności planowania, organizacji i koordynacji działań. Przeprowadzony zostanie także sprawdzian umiejętności metodycznych kadry dowódczej na szczeblu kompani i batalionu w zakresie prowadzenia szkolenia oraz planowania, organizowania i przeprowadzenia certyfikacji plutonów pododdziałów batalionu po okresie szkolenia zespołowego i zgrywania plutonu. Podstawowe uzbrojenie jednostki stanowią wozy BWP-1.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
tez były kanonier
czwartek, 21 stycznia 2016, 15:20

Huti w Jemenie udowadniają , że człowiek z właściwą motywacją jest w stanie wygrywać z technologią XXI wieku

były_kanonier
czwartek, 21 stycznia 2016, 12:40

Możliwości bojowe owych dragonów są ogromne, Skoro "Podstawowe uzbrojenie jednostki stanowią wozy BWP-1." Cudo techniki wojskowej z lat 1970.

tades
czwartek, 21 stycznia 2016, 19:23

To nie sa ćwiczenia dragonów a grupy rekonstrukcyjnej dlatego nie śmiejmy się a raczej cieszmy że żołnierze potrafią tak czcić tradycje i sprzęt muzealny utrzymywać w takiej sprawności...brawo!

Boruta
czwartek, 21 stycznia 2016, 18:27

Nie odmładzaj. Z lat 1960.

Plush
czwartek, 21 stycznia 2016, 19:54

A mi BWP-1 się podoba;) Oczywiście część nadaje się do zmagazynowania a część na złom ale cóż.......techno z połowy ubiegłego wieku a nasi nadal muszą się nimi bujać bo nowego BWP brak! Więc szacunek dla niego panowie bo jeszcze długo będziemy na niego skazani:/ @Kapik. Fakt. Zamiast tej słabej armatki jakiś Spike by się przydał lub jakiś kaem z prawdziwego zdarzenia. @wetern z Drawska. I tak za pewnie Borsuka uwalą podobnie jak wcześniej WWO Anders. To takie Polskie. @tez były kanonier. Prawda to. Bravo Huti. Ośmieszają Saudów i dobrze;)

Wojmił
piątek, 22 stycznia 2016, 00:52

Gdyby nie hełmy i kamizelki kuloodporne to pomyślałbym, że to lata 70 te... takie zapóźnienie polskiej armii widać...

Krzysiek
czwartek, 21 stycznia 2016, 18:03

Nasze wspaniałe stare BWP :-(

wetern z Drawska
czwartek, 21 stycznia 2016, 17:30

Mnie natomiast ciekawi kto jest autorem tych dziwacznych nazw? 10 batalion zmechanizowany Dragonów!! Cudo słowotwórcze. Tak sobie myslę, że generałowie Maczek i Sibiński przewracają się od tego w grobach. Owszem, był 10 pułk Dragonów w 10 brygadzie kawalerii pancernej, wyposażony w cariersy, który miał w swoim składzie cztery szwadrony. Jak tradycja to tradycja, a nie uporczywe trzymanie się prastarych sowieckich rozwiązń strukturalnych!! Żeby jednak modernizować na poważnie trzeba mieć odwagę i pomysł, a potem jeszcze ten pomysł przetestować w ćwiczeniach doświadczalnych. Niestety obyczaj taki (całkiem sensowny zresztą) został już u nas dawno zapomniany, ostatnie ćwiczenie doświadczalne odbyło się w 1975 roku i mój pułk oraz moją skromną osobę "los żołnierski" na nie skierował (unikam słowa zaszczyt). A co do tzw. bwp 1 to szkoda gadać. Pierwszy raz oglądałem ten wóz w sierpniu 1969 roku, tuż po defiladzie z okazji 22 lipca, gdzie pokazano pierwsz 9 sztuk. To będzie dokładnie 49 lat i sześć miesięcy. To ci dopiero osiągnięcie. Pocieszam jednak wszystkich forumowiczów, że zgodnie z zapowiedzią prezesa HSW, pierwszych Borsuków możemy się spodziewać w 2021 roku (jak dobrze pójdzie), czyli bewupy mają szansę pobić niejeden światowy rekord w tym względzie. Vivat niemoc i indolencja w polskim wydaniu!!

Kapik
czwartek, 21 stycznia 2016, 15:59

Z tych bewupów powinni zdjąć tą gładkolufową armatę z której trudno trafić coś oddalonego o 600 metrów i która się do niczego nie nadaje, I wstawić tam jakiś CKM, granatnik i wyrzutnię Spike. Modernizować tego ala BWP-2000 się już nie opłaca.

Tweets Defence24