Cubic z najtańszą ofertą w symulatorowym przetargu

13 marca 2019, 16:15
cubiczdjecie
Wizualizacja pola walki w systemie symulacji Cubic. Fot. Cubic.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w przetargu na system symulacji dla Wojsk Lądowych zostało złożonych pięć ofert. Najtańsza propozycja pochodzi od konsorcjum Cubic, Siltec, Unitronex i Wojskowej Akademii Technicznej, najdroższa – od Rheinmetall Electronics GmbH.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Wydział Prasowy CO MON poinformował: „w ramach postępowania na dostawę taktycznych systemów symulacji pola walki oferty złożyły nw. podmioty:

  1. Konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Thales Polska Sp. z o.o. i Thales AVS France SAS, które złożyło ofertę o wartości 630 789 448,50 zł (brutto), 
  1. Konsorcjum w składzie: Cubic Defense Applications INC, wraz z Unitronex Poland Sp. z o.o., Siltec Sp. z o.o. i Wojskową Akademią Techniczną, które złożyło ofertę o wartości 137 528 893,00 zł (brutto),
  1. Saab AB, który złożył ofertę o wartości 313 981 726,00 zł (netto), 
  1. Rheinmetall Electronics GmbH – oferta o wartości 867 328 700,00 zł (netto),
  1. Konsorcjum w składzie: Elbit Systems Ltd., Autocomp Management Sp. z o.o. i RUAG Defence France SAS, które złożyło ofertę o wartości 323 860 218,00 zł (netto)."

Postępowanie na pozyskanie taktycznego systemu symulacji pola walki to jeden z najważniejszych elementów programu operacyjnego „symulatory i trenażery”. Jego realizacja ma w założeniu dać Wojsku Polskiemu możliwość prowadzenia nowoczesnego szkolenia, z szerokim zastosowaniem laserowych symulatorów strzelania jak i innych systemów symulacyjnych.

Głównym przedmiotem zamówienia jest dostawa jednego kompleksowego systemu symulacji pola walki do szkolenia batalionu, czterech zestawów laserowych symulatorów strzelań do sprzętu używanego w jednostkach pancernych i zmechanizowanych, oraz pięciu symulatorów taktycznych współczesnego pola walki dla jednostek pancernych i zmechanizowanych.

Zgodnie z ogłoszeniem zamieszczonym przez Inspektorat Uzbrojenia, dokładna specyfikacja miała zostać przekazana wyłącznie podmiotom zaproszonym do składania ofert wstępnych. Wiadomo jednak, że elementy systemu symulacji pola walki do szkolenia batalionu oraz zestawów laserowych symulatorów strzelań będą montowane na systemach sprzętu wojskowego (np. pojazdach), natomiast symulator taktyczny współczesnego pola walki będzie służył do organizacji i realizacji ćwiczeń, szkoleń i planowania działań taktycznych na współczesnym polu walki.

Poszczególne elementy będą wyposażone w oprogramowanie i dostosowane do wzajemnego współdziałania, jak i współpracy z innymi systemami symulacyjnymi. Zamówienie obejmuje też zapewnienie pakietu szkoleń. Postępowanie na taktyczny system symulacji trwa od grudnia 2015 roku.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Realista
sobota, 23 maja 2020, 22:24

Jak taki system można zbudować za niecałe 138 mln zł. brutto ?! Ciekawe czy to co powstanie będzie chociaż w połowie przypominać to o czym myśleli twórcy koncepcji tego systemu?

realista
czwartek, 14 marca 2019, 10:15

Arma-3 tylko dla wojskowych interfejs dowództwa akumulacja śniegu etc etc już Arma 2 z elementami VBS tj ACE i innymi mody dawały pożądany model fizyki tylko to cywilna była słabiej dorobiona bo zostawiono ja do re konfiguracji graczom przez co wychodziły Bugi a co do ceny ... jak uważają że jest za drogi to niech sobie operacje flashpoint kupią ... tj ta pierwszą :)

Baruch
czwartek, 14 marca 2019, 08:51

Oferty Cubic i Saab to rozsądny wybór - symulatory od nich sprawdziły się w kilku armiach. Natomiast oferta Thales/PGZ to typowa składanka czegoś co faktycznie jest francuskie pod szyldem PGZ i jednocześnie drogie. Sięgajmy więc po systemy sprawdzone, w rozsądnej cenie i nie kierujmy się wyłacznie dewizą że wszystko musi być powiązane z PGZ - nic na siłę.

Rycerz
czwartek, 14 marca 2019, 08:25

No tak, nieśmiertelne januszowe kryterium - TANIE!!!! Panie za ile to i dlaczego tak drogo? Pytają od 30 lat urzędnicy z MON i MF. A potem się dziwimy, że wojsko operuje na sprzęcie takim, a nie innym. Cała armia to jedno wielkie "rozwiązanie pomostowe"... A koniec końców wojsko dostanie tani syf i musi latami dopłacać, by podnieść możliwości do okolic standardu, jaki za niewiele więcej oferowała konkurencja.

tyle
czwartek, 14 marca 2019, 10:01

Zgodnie z Twoimi kryteriami MON kupił system Orlik w PGZ. Zadowolony kolega z zakupu?

Zenek
środa, 13 marca 2019, 23:37

najtańsza oferta to 20% najdroższej. Cyrk.

as
środa, 13 marca 2019, 20:26

Oglądałem video o tym Cubicu. Wygląda podobnie do systemu SAABa. Brać, byle nie od przyjaciół z Izraela.

Rzyt
środa, 13 marca 2019, 18:16

Może ten symulator uświadomi mon i iu, że nasza armia jest zacofana

Tweets Defence24