Coraz bliżej tureckiej interwencji militarnej w Syrii?

3 października 2012, 09:50
minister-hunt-for-pkk-in-kazan-valley_turkey
Wzrastają napięcia na granicy turecko - syryjskiej. Czy dojdzie do interwencji?- fot. www.trdefence.com

Ankara wezwała Tureckie Siły Zbrojne do mobilizacji w południowo-wschodniej części kraju, po moździerzowym ataku Syryjczyków na terytorium Turcji.


Po ataku moździerzowym na przygraniczne miasto w Akçakale w południowej Turcji, gdzie zostało zniszczonych kilka domów oraz lokalne przedsiębiorstwa, trwa koncentracja wojska przy granicy z Syrią.

Turecki MSZ nie wyklucza interwencji - minister Ahmet Davutoglu przekazał informację, że do Damaszku została wysłana nota dyplomatyczna  z wezwaniem do natychmiastowego zaprzestania ataków oraz zapowiedział, że jeśli sytuacja się powtórzy, będzie trzeba podjąć działania. Davutoglu mówił otwarcie o interwencji już w zeszłym tygodniu, podczas 67. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Dowództwo Dwudziestej Opancerzonej Brygady, liczne wojskowe pojazdy opancerzone oraz dziesiątki czołgów zbliżają się do Suruç, prowincji Şanliurfa, niedaleko syryjskiej granicy – poinformowała 2 października polska prywatna agencja prasowa Newsfeed.

Faktycznie są większe ruchy przy granicy. Mam tylko szczątkowe informację, ale ruchy widać. Ten region jest na obszarze coraz większej współpracy armii z uchodźcami w obozach dla Syryjczyków, dlatego teraz Ankara będzie chciała szczególnie zabezpieczyć ten teren – powiedział agencji Mateusz Ananicz, attaché prasowy polskiej ambasady w Ankarze.

Źródło: onet.pl / newsfeed

(MMT)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24