Co nowego na Paradzie Zwycięstwa w Moskwie? [ANALIZA]

5 marca 2020, 08:21
ZCPxHbyGtA0M37n6MAbEksBItzAnexv9
Samobieżna armatohaubica kalibru 152 mm typu 2S35 „Koalicja-SW” podczas Parady Zwycięstwa w 2018 roku. Fot. kremlin.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony już chwali się nowościami, jakie maja zostać zaprezentowane w czasie tegorocznej Parady Zwycięstwa 9 maja 2020 r. Aby zachęcić jak największą liczbę zagranicznych gości do przyjazdu do Moskwy, kusi się ich perspektywą obejrzenia m.in. nowego pojazdu rozminowania „Listwa”, zestawu przeciwlotniczego „Deriwacija-PWO” czy nowej, samobieżnej haubicy „Koalicja-SW”.

Już 28 lutego 2020 r. ministerstwo obrony Rosji rozpoczęło reklamowanie centralnej Parady Zwycięstwa, która zgodnie z tradycją odbędzie się 9 maja 2020 roku w Moskwie. Zachętą do oglądania tej uroczystości mają być między innymi nowe typy uzbrojenia i sprzętu wojskowego będące lub wchodzące na wyposażenie rosyjskiej armii. Jak na razie wiadomo, że takich nowinek na Placu Czerwonym ma się pojawić co najmniej dwadzieścia cztery.

Zaczęto od informacji, czym będą się chwaliły rosyjskie wojska rakietowe i artylerii i wojska przeciwlotnicze. Zgodnie z komunikatem resortu obrony na Placu Czerwonym zostanie zaprezentowanych ponad dziesięć perspektywicznych typów tego rodzaju uzbrojenia. Nie będzie to jednak tylko sprzęt pozyskany z jednostek wojskowych, ale również bezpośrednio z zakładów wchodzących w skład kompleksu wojskowo-przemysłowego Rosji. Uzbrojenie to już zostało wysłane transportem kolejowym z poszczególnych firm „w celu przygotowania i uczestnictwa w rocznicowej paradzie zwycięstwa na Placu Czerwonym”.

Jest to standardowe działanie. Rosjanie zawsze starają się, by w drugiej dekadzie marca cała technika wojskowa, wchodząca w skład kolumny zmechanizowanej, była już dyslokowana w podmoskiewskiej bazie Ałabino. Przemieszczono tam już np. mobilne wyrzutnie rakiet balistycznych „Jars”.

To właśnie w Ałabino mają być bowiem prowadzone treningi do centralnej defilady w Moskwie. Tak długi okres na zgrywanie jest konieczny, ponieważ Rosjanie już ujawnili, że w Paradzie Zwycięstwa zostanie zaangażowanych 225 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W defiladzie w 2019 roku ta liczba była o wiele mniejsza (132), podobnie jak w 2018 roku (159).

Wśród nowości artyleryjskich wymienia się w pierwszej kolejności samobieżne armatohaubice kalibru 152 mm typu 2S35 „Koalicja-SW” oraz samobieżne, artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze 2S38 „Deriwacija-PWO”. Rosjanie podkreślają, że o ile „Koalicja-SW” była już prezentowana na Placu Czerwonym, to w przypadku „Deriwaciji-PWO” będzie to prawdziwy debiut.

image
Samobieżny, artyleryjski zestaw przeciwlotniczy 2S38 „Deriwacija-PWO”, Fot. mil.ru

Jest to uzbrojenie kwalifikowane jako: bojowy pojazd przeciwlotniczego systemu artyleryjskiego. W rzeczywistości jest to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (z armatą kalibru 57 mm, karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm, rakietami przeciwpancernymi „Kornet”, w pełni zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem i pasywnym, optoelektronicznym systemem wykrywania) umieszczony na podwoziu gąsienicowym bojowego wozu piechoty BMP-3. Zestaw waży około 21,5 tony, jest przygotowany do pokonywania przeszkód wodnych i obsługuje go trzyosobowa załoga. 2S38 „Deriwacija-PWO” jest przeznaczona zarówno do niszczenia celów powietrznych lecących z maksymalną prędkością 500 m/s (drony, samoloty, śmigłowce i rakiety manewrujące) jak i naziemnych (lekko opancerzone pojazdy bojowe, oraz żołnierze ukryci w budynkach i umocnieniach typu lekkiego).

System artyleryjski „Koalicja-SW” jest już lepiej znany i był już prezentowany publicznie – m.in. na Paradzie Zwycięstwa w 2015 roku i w latach późniejszych (bez 2019 roku). Jego obecność w Moskwie będzie o tyle ważna, że to właśnie w tym roku ma się zacząć wdrażanie tych armatohaubic do wojsk (z kilkuletnim opóźnieniem). Jest to zestaw artyleryjski wyposażony w system zautomatyzowanej kontroli prowadzenia ognia, wyboru celu i nawigacji i uważa się, że może on zastąpić nie tylko obecnie wykorzystywane samobieżne armaty 2S19 MSTA-S kalibru 152 mm wojsk lądowych, ale również mobilny system artylerii nadbrzeżnej A-222 Bierieg kalibru 130 mm.

Zupełna nowością na Placu Czerwonym w 2020 roku będzie samobieżny zestaw do rozminowania na odległość 15M107 „Listwa”. Jest to sprzęt już jest wprowadzany na uzbrojenie. Szczególnie do wojsk strategicznego przeznaczenia, aby zabezpieczyć przed aktami dywersji mobilne wyrzutnie rakiet balistycznych „Jars”, Topol-M” i „Topol”. Nigdy jednak nie zaliczał się od „gwiazd” Parady Zwycięstwa, podobnie jak pozostałe, rosyjskie systemy inżynieryjne. Teraz ta sytuacja ma się zmienić. Rosjanie chcą publicznie zaprezentować swój zestaw przeciwminowy, chwaląc się przy okazji zastosowanymi w nim unikalnymi rozwiązaniami.

image
Samobieżny zestaw do dystansowego rozminowania 15M107 „Listwa”. Fot. mil.ru

Tych rozwiązań jest rzeczywiście dużo, a większość z nich nie została do dzisiaj dokładnie i wiarygodnie opisana. Wiadomo jedynie na pewno, że zestaw „Listwa” jest przeznaczony do wykrywania min z metalowymi elementami oraz niszczenia inżynieryjnych pułapek i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) zawierających elementy elektroniczne.

Przed maską pojazdu (sześciokołowy, lekko opancerzony pojazd KAMAZ 69501 o wzmocnionej odporności na wybuchy min) umieszczona jest składana rama, która w położeniu bojowym jest wysuwana na teleskopowych ramionach do przodu. Są tam rozmieszczone prawdopodobnie moduły detekcji min i IED (z metalowymi elementami) zawierające szesnaście czujników indukcyjnych i urządzenia do monitorowania środowiska elektromagnetycznego. Pozwala to na wykrywanie zagrożenia do około 100 m i w kącie 30° przy prędkości poruszania się 15 km/h.

Neutralizacja min i IED z elektronicznym systemem detonacji odbywa się prawdopodobnie poprzez silny generator pulsacyjnego promieniowania mikrofalowego, którego antena paraboliczna jest hydraulicznie rozkładana na dachu (działając w sektorze 90° i w odległości do 50 m). Na pojeździe rozmieszczone zostały również zdalne, elektroniczne urządzenia zakłócające o zasięgu do 70 m (działające do przodu i na boki) zapobiegające wzbudzeniu radiowych zapalników min i IED oraz pozwalające na detonowane min sterowanych elektronicznie.

Załoga pojazdu „Listwa” składa się z pięciu osób wśród których poza dowódcą, kierowcą-mechanikiem i operatorem systemu detekcji jest dwóch saperów. Oznacza to, że Rosjanie zakładają nie tylko niszczenie min na odległość z pojazdu, ale również przez standardowo działające patrole rozminowania.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 221
Reklama
Tiger
piątek, 26 czerwca 2020, 14:08

Rosyjski zlom Teraz wpadka była z Boomersngiem zapalił się zlom

jaro
czwartek, 12 marca 2020, 12:17

wogule nie będzie defilady wojskowej w moskwie z powodu korono wirusa.

jaro
wtorek, 10 marca 2020, 16:33

pokażą oprucz armaty t-14 tagże t-34-83,t-80bvn,t-72b3m,t-90m oraz pojazdy z rodziny tajfun ,tos 2 ,t-15 z wieżą bajkał,kurgańec 25 z więżą epocha,bmp3 z więż ą epocha ,iskandery ,jarsy,koalisje sw,s-300v4,s-350 witaż,zestaw przeciw lotniczy 57mm dewracja,bumerangi.btr 82a,tigry ,buki 3,bastiony i bały dobrze się zapowiada defilada w moskwie.,

Veritas
poniedziałek, 9 marca 2020, 17:09

W dniach 27 i 28 lutego 2020 roku na syryjską prowincją Idlib zostało strąconych co najmniej 14 tureckich dronów. Były to prawdopodobnie w większości bezzałogowe systemy latające klasy MALE typu Anka-S. Tureckie drony operują często na pułapie ponad 5 km, a więc powyżej zasięgu lekkich armat przeciwlotniczych i przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Znaczna cześć z tureckich bezpilotowców zapewne padła łupem rosyjskich myśliwców Su-35S…

Davien
wtorek, 10 marca 2020, 15:11

A potwierdzone jest do tej chwili całe 4, ot "rosyska prawda" panei Veritas:)

robo
wtorek, 10 marca 2020, 07:15

Zbiegiem okoliczności w sekcji CyberDefence24 jest artykuł o tobie i twoich kolegach którzy zawodowo zajmują się przemycaniem propagandy moskiewskiej z n.p. sputnika do wiarygodnych zródeł informacji :))

Veritas
wtorek, 10 marca 2020, 14:55

Dziwnym zbiegiem okoliczności przedmiotowe informacje zostały zawarte w analizie - Juliusz Sabak "Rosyjskie lotnictwo nad Idlib. Turcja odpowiada ogniem i traci 14 dronów", która w dniu 28 lutego 2020 roku ukazała się na polskim portalu Defence24. Proponuję więc na przyszłość dowiedzieć się czegokolwiek w danym temacie, następnie dokonać przemyśleń, a dopiero na końcu zamieszczać swoje wpisy. W innej sytuacji można narazić się co najmniej na śmieszność... ;-)

Davien
środa, 11 marca 2020, 02:31

Dziwnym traferm panei Veritas masz tam wyraznie podane że to stwierdzenie Syrii i Rosji niczym nie potwierdzone. Proponuje wiec nie bawić się w załosne manipulacje:)

Veritas
środa, 11 marca 2020, 14:59

Dziwnym trafem panie Davien na swój sposób, niewiele mający wspólnego z obiektywizmem, interpretujesz podawane informacje. Wielokrotnie miałeś zwracaną uwagę, że postępujesz zgodnie ze znanymi powiedzeniami: "Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli" oraz "Uderz w stół, a nożyce się odezwą". Znamienne jest również wsparcie udzielane i otrzymywane w ramach tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji. Przedmiotowy wątek jest tego wielce wymownym przykładem. Wracając do meritum, to pozwolę sobie zapytać o wiarygodne źródło informacji: Czy do takowych należy Syrian Observatory for Human Rights?

Davien
czwartek, 12 marca 2020, 02:02

Dziwnym trafem panie Veritas jak tylko twoje zmyslenia upadna to od razu sięgasz po ten sam przestarzały gotowiec rozbawionego:) Aha, panie Veritas w całym artykule pana Sabaka nie ma nic otym ze te podawane przez ciebie dane pochodza od SOHR.

Łowca trolli
niedziela, 15 marca 2020, 11:25

Dziwnym trafem panie Davien, pewnego rodzaju wisy świadczą o rosnącej frustracji wśród rusofobków z tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji. Tak przy okazji, to zwrócę uwagę, że należy tekst przeczytać ze zrozumieniem i to zanim zamieści się swój wpis. W innym przypadku można narazić się co najmniej na ośmieszenie i to nie tylko ze strony rozbawionego... ;-)

Davien
środa, 18 marca 2020, 12:31

Dziwnym trafem rzuciłes sie jak pies na gnat by bronić veritas-a i robić z siebie... Ale jak widac przyszedł prikaz i nie było wyjscia , co panie owca:)

AWU
niedziela, 8 marca 2020, 22:18

Jeśli chodzi o wersję moskiewskiego Ministerstwa Propagandy iż jakoby rosyjskie lotnictwo "rozstrzeliwało tureckie drony" prawda jak zwykle jest diametralnie inna. Za okres 25.02 do 06.03 (zawieszenie broni) Turcja najprawdopodobniej straciła nie więcej niż 4 UAV's. "While the initial round of Turkish UAV attacks appeared to be largely unopposed, Syrian air defence assets began to engage the aircraft from 1 March. Two days later, Al-Masdar News cited Syrian military sources as saying as many as seven UAVs had been shot down. On 4 March, the Izvestia newspaper cited Russia military sources as saying fiveAnka and seven Bayraktar TB2 UAVs had been shot down by Syrian Buk and Pantsir air defence systems. Videos and photographs from several sources in Idlib appear to confirm four Turkish UAV losses since 25 February, when the wreckage of an Anka was photographed spread across a field. Another Anka was filmed falling to the ground in flames near the strategic town of Saraqib on 1 March."

felek manelek
sobota, 7 marca 2020, 13:16

czy T-14 ARMATA będzie już seryjna czy przed seryjna jak i Kurgańec i Bumerang na paradzie zwycięstwa w Moskwie w dniu 9 maja 2020?

Wpr
niedziela, 8 marca 2020, 10:00

Czy klucz seryjnych su57 przyleci nad defiladą?

Navigator
niedziela, 8 marca 2020, 22:16

Tylko lotem nurkowym i bez,transpondera e za to z cyrkonem

robo
sobota, 7 marca 2020, 13:55

wszystko seryjne ! Już od co najmniej 10 lat... n.p. haubic 2S35 wyprodukowali już całą serię 15 (słownie piętnastu) o ile się nie mylę.

USA
sobota, 7 marca 2020, 09:02

W dyskusjach prowadzonych na forach internetowych, w tym niestety również na Defence 24 można zauważyć rosnącą aktywność wiadomej proweniencji grup propagandystów. Obecnie głównym ich zadaniem jest szerzenie antyamerykanskich nastrojów w polskim społeczeństwie i wywoływanie wojennej histerii. Wykorzystują przy tym typowe metody socjotechniczne, w tym: kłamstwo, selekcja faktów, zdanie większości, tworzenie stereotypów, powtarzanie sloganów, wskazywanie wroga, ośmieszanie. Ma to celu odciągnięcie uwagi komentatorów od meritum i sprowadzenie dyskusji na inny poboczne wątki, często w ogóle nie związane z danym tematem. Propagandyści skierowani do prowadzenia akcji na forum Defence 24, koncentrują się często na zamieszczaniu wpisów, które powodują chaos informacyjny, a w efekcie dezorganizują toczone dyskusje. Wprowadzane są również i to coraz częściej elementy trollingu i hejterstwa, co z kolei ma na celu zniechęcenie przynajmniej części użytkowników od dalszej aktywności na forum Defence 24. W związku z powyższym coraz istotniejsza staje się kwestia skutecznego egzekwowania standardów społeczności przez Administrację...

sd
sobota, 7 marca 2020, 05:43

Świetne cele dla polskich Krabów zwłaszcza te strzeliste pudła wież Koalicji świecące w podczerwieni. Rosyjska artyleria pokazała swoją słabość w Syrii zwłaszcza jeśli chodzi o celność i skuteczność ognia precyzyjnego. Gdyby w Syrii doszło do artyleryjskiego pojedynku między Turcją a Rosją to Firtiny wygniotłyby rosyjską artylerię co do jednej haubicy, a biorąc pod uwagę możliwości polskich Krabów i wyszkolenie żołnierzy polskie na wzór tureckich również dałyby radę.

Fanklub Daviena
sobota, 7 marca 2020, 10:50

Te "strzeliste pudła" wynikają z dużej automatyzacji Koalicji. Załoga jest prawdopodobnie 3 lub nawet tylko 2 osobowa, zgromadzona w pancernej kapsule w kadłubie, a wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia ognia, również bez udziału załogi, w trybie całkowicie automatycznym, jest w tej wieży. Chciałeś wyśmiać a sam się ośmieszyłeś. :)

Automatyk
sobota, 7 marca 2020, 15:11

Dotychczas automatyzacja wiązała sie z ograniczeniem rozmiarów, przede wszystkim w związku z możliwością ograniczenia przestrzeni załogi. Dlaczego w tym przypadku jest odwrotnie?

Fanklub Daviena
sobota, 7 marca 2020, 16:36

A w zachodnich wieżach haubic jest przewożona amunicja, czy musi być podawana z zewnątrz? I porównywałeś jednostkę ognia? W Koalicji jest 70 szt. amunicji i to w wieży, podawanej całkowicie automatycznie. W amerykańskim nieprzyjętym Crusaderze 48 szt. W AS-90 masz 48 szt. ale z tego maks. 3 szt.na podajniku w wieży, a resztę załoga musi na podajnik podawać ręcznie. W PzH 2000 owszem, już jednostka ognia 60 szt. ale też tylko 5 szt. na podajniku w wieży a reszta na podajnik podawana ręcznie. W Koalicji wszystko bezobsługowo mieści się w wieży. Co więcej, Koalicja ma też automat do pobierania amunicji i prowadzenia ognia z zewnętrznego zasobnika, by nie zużywać własnych zapasów - to też zajmuje miejsce. Ponadto co mają wymiary wieży do świecenia w podczerwieni? Świecenie zależy od emitowanego ciepła i jak to ciepło w tej samej ilości rozkłada się na większy rozmiar, to w podczerwieni akurat taki cel widać gorzej. I skąd wiesz na pewno, że ta wieża jest tak duża? - może to podwozie jest małe, bo Koalicja jest o 1/3 lżejsza od PzH-2000? Ponadto jakie znaczenie ma w sprzęcie wojskowym estetyka (choć przyznaję, mundury SS projektowane przez Hugo Bossa wyglądały ładniej niż polskie czy sowieckie...)? Ważne są parametry, np. mobilność w terenie, a te Koalicja ma oceniane bardzo wysoko.

Davien
wtorek, 10 marca 2020, 15:15

Panie funklub oczywiscie ze amunicja do zachodnich haubic jest przewozona wewnatrz, ładowanie dział z zewnatrz to typowo rosyjski"wynalazek" w dobie ognia kontrbateryjnego. A Koalicja SW korzysta z podwozia i chyba wieży Msty-S Koalicja SW panei funklub wazy tyle co PzH-2000 czyli 55 ton, a najlżejszej wersji podobno 48 ton wec skad ci się wzieło ta 1/3.... A co do widocznosci w podczerwieni to i tak masz dwa punkty których nie zamaskujesz rozmiarami czyli silnik i działo jak stzrelasz. I tyle panei funklub./

Marek
sobota, 7 marca 2020, 14:33

Że Koalicja ma automatykę każdy wie. Ale ta wiedza nie zmienia stanu rzeczy, że jej wieża to ogromne pudło nadające się do posadzenia na krążowniku Aurora.

Yaro
poniedziałek, 9 marca 2020, 13:36

Ogromne pudło? Jakieś wymiary? To pudło jest całkowicie autonomiczne i dlatego zostało posadowione na czołgowym podwoziu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę całkowite wymiary, to koalicja wcale nie jest większa od kraba.

Davien
wtorek, 10 marca 2020, 15:18

Yaro, nie na czołgowym ale na podwoziu z MSTA-S A wymiary sa rzeczywiscie podobne

zyg
sobota, 7 marca 2020, 02:15

Już tylko niewiele krajów urządza takie widowiska dla gawiedzi będące połączeniem baletu mongolskiego z atmosferą berlińskiego Parteitagu z przełomu lat 30/40-tych XXw, Rosja ChRL i KRLD, ale chyba tylko w Rosji jest to najważniejszy dzień roku?

Sarmata
niedziela, 8 marca 2020, 08:45

Akurat my też urządzamy takie widowiska tylko na naszą skalę, oni na paradzie pokazuję więcej niż my mamy wszystkiego.U nas najgorzej że kupuje tyle sprzętu aby było co pokazac na defiladzie a potem dzieci i dziadkowie żyją w przekonaniu że mamy potężną armie i chcą wojny z Rosją. Co ciekawsze ci co chcą wojny chcą aby to robiła armia zawodowa.Sami dla siebie i swojej rodziny nie przewidują poboru do wojska.

robo
poniedziałek, 9 marca 2020, 09:51

może tylko zdefiniujesz kto to jest "my"? Jeśli chcesz aby poborowi operowali współczesną technikę wojskową to powodzenia. Chyba że zamierzacie w starym sowieckim stylu wysyłać po kompanii poborowych do samobójczych ataków w celu unieszkodliwienia pojedynczego stanowiska km?

Sarmata
wtorek, 10 marca 2020, 00:46

A w czym poborowi są gorsi?Byłes kiedykolwiek w wojsku? Zołnierz zawodowy w USA to analfabeta, wojsko wymyslilo pismo obrazkowe dla takich zawodowców. Wojsko zawodowe wymyslono nie dlatego że jest takie wspaniałe ale dlatego że politycy mogą ich wysylac gdzie chcą i nikt za nimi nie będzie płakał. Wszyscy powiedzą że to ich praca i sami sobie wybrali swój los.

Robert Borkowski
piątek, 6 marca 2020, 23:01

Rosja upada a wszyscy się jej boją i wściekaja na nią. Ameryka rozwija się i przoduje a wszyscy ja ogrywają na Bliskim Wschodzie.

Marek
sobota, 7 marca 2020, 14:44

Wściekłego psa też każdy się obawia mimo wiedzy, że ten pies niebawem sam zdechnie.

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
sobota, 7 marca 2020, 12:49

Robert Borkowski: "Rosja upada" -- W czym sie ten panski "upadek" przejawia? W niskim zadluzeniu? Olbrzymich rezerwach walut, zlota i srebra? Drugim eksportem broni na swiecie? Wlasnym systemie nawigacji satelitarnej? Pkb na mieszkanca raz wiekszym, a raz mniejszym niz Polska? Piatym przemyslem samochodowym Europy? Wzrostem stopy zyciowej Rosjan, rozkwitem jej przemyslu rozrywkowego i turystyki Rosjan po swiecie, upiekszaniem miast, wymiana infrastruktury itp. ? Skad w Polsce tak silna potrzeba samooszukiwania sie i brania wlasnych urojen za rzeczywistosc?

Sarmata
niedziela, 8 marca 2020, 08:46

Chyba nie zrozumiales postu pana Borkowskiego.

Wania
sobota, 7 marca 2020, 20:35

Ale poleciales... Minimalna płaca Polska - 43 000 rubli, Rosja - 12 130 rubli. To jest 670 zł.... A ceny są wyższe niż w Polsce. Wynagrodzenie szefa gazpromu 97 mln rubli miesięcznie. W Rosji 10 procent ma 90 procent bogactwa. Poza Moskwą i Leningradem jest bieda na każdym kroku. Liczba szpitali spadła w ostatnich latach o połowę z 10.7 tys do 5.4 tys. Ponad połowa szpitali nie ma ciepłej wody, 30 procent nie ma kanalizacji, ponad 40 procent nie ma centralnego ogrzewania. Brakuje leków bo Putin zakazał importu. To są dane po kontroli odpowiednika polskiego Niku... Nam trudno to sobie wyobrazic. 3200 szkół nie ma toalet w budynkach. W zimie za toaletę robi wiadro w kącie sali. Prawie 40 mln Rosjan nie ma toalety i ciepłej wody. Rosja przoduje pod względem liczby narkomanów, AIDS i alkoholików w Europie. Co 3 rodzina jest rozbita, aborcja jest w Rosji środkiem antykoncepcjyjnym. Twoje rewelacje długo by jeszcze zderzać z rzeczywistością. Sprzedaż broni... Przed sankcjami Rosja miała o 4 procent mniej niż USA (30 i 26 procent Rosja). Teraz - USA 59 procent, Rosja - 8,6 procenta. To przepaść.

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
niedziela, 8 marca 2020, 20:40

Rosjanie maja inna strukture kosztow utrzymania, leczenia, mieszkania, energii. Przede wszystkim jednak Rosjanie maja ambicje bycia w rankingach swiatowych uniwersytetow w pierwszej setce i setki miejsc przed Polska oraz przejscia na supernowoczesne przemysly, a wiec przejsciowo godza sie na nieco nizszy wzrost dobrobytu. nP. w rankingu za 2019r. Uniwersytet Lomonosowa jest na 90 miejscu, a najlepszy polski gdzies przed miejscem 400. Na 2020r. Uni im. Lomonosowa jest na 84 miejscu. Najlepszy Universytet ekonomiczny Rosji jest na 48 miejscu, a polski gdzies tam, nie wiadomo gdzie. ________Wikipedia, "List of minimum wages by country", przedstawia place minimalne dla calego swiata: "Poland: 2,600 PLN (688) per month, or 17.00 PLN (4.5) per hour is the minimum wage in Poland. __ Russia: 12130 RUB (195.35 USD), ale dla 12 mln mieszkancow Moskwy urzedowa placa minimalna wynosi 326 dol. ________ Gdy Rosja zakonczy transformacje postsowieckiej gospodarki na nowoczesna i supernowoczesna, to Rosjanie beda mieli trwale wyzszy dobrobyt niz Polacy.

robo
poniedziałek, 9 marca 2020, 23:03

Na szczęście dla cywilizowanego świata Moskwa/ZSSR/Rosja się transformuje na "nowoczesną i supernowoczesną gospodarkę" już od chwili narodzin niepodległego od Mongołów państwa moskiewskiego w 1490r zawsze z tym samym skutkiem, tak że jak to mawiają na Podhalu: "dream on"

Marek
sobota, 7 marca 2020, 14:51

Jest taka aplikacja na Androida specjalnie dla ludzi zajmujących się fotografowaniem albo obserwacją nocnego nieba. Pokazuje w jakich miejscach brak zanieczysczenia światłem. Bardzo przydatna w krajach należących do Unii Europejskiej oraz w USA, bo w wymienionych krajach trudno jest o takie miejsca. W Rosji aplikacja ta jest całkiem zbędna, bo tam prawie w każdym miejscu nocne niebo jest calkowicie czarne.

FR technologiczne imperium
sobota, 7 marca 2020, 13:38

Mieszkańcy Królewca , którzy przyjeżdżają do nas na zakupy mają zupełnie inne zdanie ale co oni wiedzą przecież pan pewnie Rosnę zwiedził w każdy aspekcie , proszę wejść w google i porównać prowincje Rosyjska do Polskiej .

andys
sobota, 7 marca 2020, 16:48

Byłem tam za pomocą Google Maps, rzeczywiscie różnice są. Jednak może to jest szansa dla nas, aby wysłać tam nasze firmy , które rozwaliłyby te chałupy (budowane najczesciej zaraz po wojnie) i wybudowały nowe osiedla. Rosjanie z wielu rzeczy są zadowoleni , ale napewnie nie z systemu sprawiedliwosci oraz widoku swoich miast i wsi, szczególnie na prowincji. W Rosji nadal panuje wielki głód mieszkaniowy, a Rosjanie gotowi sa ponosić wiele wyrzeczeń , aby życ w normalnych warunkach.

Yugol
sobota, 7 marca 2020, 16:22

Świdnica,Wałbrzych też kupują w Czechach to nie jest skala do porównania

Ech
piątek, 6 marca 2020, 22:15

Ciekawe czy gdyby nie atmomowki USa by zaatakoway Rosje by tam swoje porzadki wprwadzic.

Marek
niedziela, 8 marca 2020, 20:55

Raczej olała by ten kraj, bo skórka za wyprawę się nie opłaca. Pozostawiony sam sobie bez żadnej interwencji zgnije. Nie odpowiada im tylko to, że Rosja staje się stacją benzynową dla Chińczyków.

T72B3
sobota, 7 marca 2020, 05:06

Myślę że nie Rosja to nie Grenada,czy inna Panama

Davien
piątek, 6 marca 2020, 23:57

A po co, mogły to zrobic wielokrotnie, np w kryzysie kubańskim gdzie Rosja nawet czym, oddac nie miała albo jak ZSRS zdechł i wszystko się rozsypywało. Ale moze zrozumcie ze mało kogo Rosja obchodzi a juz nikt nei ma zamiaru na nia napadac bo i po co?

SArmata
sobota, 7 marca 2020, 10:28

Kryzys Kubanski to remis. ZSRR wycofało broń jądrową z Kuby a USA z Turcji.Na dodatek USA zobowiązały się do nie atakowaniu już Kuby.

Davien
sobota, 7 marca 2020, 21:56

Sarmata, ile można:) Decyzja o wycofaniu wszystkich javelinów zapadła w 1961r bo były zwyczajnie przestarzałe( na Zachodzie, dla Rosji to byl kosmos) a kryzys kubański to 1962r. Rosyjskie rakiety na Kubie nie były dla USA zadnym zagrożeniem, dla Kuby smiertelnym. A USA nie miało zamiaru atakowac Kuby bo i po co, wystarczyło zwykłe embargo( Zatoka Świn to nieautoryzowana akcja CIA za która poleciały głowy w langley)

Janusz
sobota, 7 marca 2020, 09:06

Davien zatrzymałeś się w pewnej epoce ,nie rozumiesz jednego kiedyś USA nie wprowadzali swojej demokracji na świecie , niestety wywachali że w innych krajach są sorowce potrzebne im gdyż w końcu ich się skończą więc zaczęli powoli napadać na te kraje które te sorowce mają i są słabe na Rosję nie napadną gdyż byłby to koniec życia na planecie Ziemia zrozum to w końcu że czasy się zmieniły twoje myślenie NIE.

robo
niedziela, 8 marca 2020, 08:27

Przykład typowej rosyjskiej propagandy dla inteligentnych inaczej: USA chcą napaść na Rosję ze wzgl na "sorowce". Tylko po co im Rosja gdy mają najdłuższą niestrzeżoną granicę na świecie z Kanadą posiadającą wszystkie te same "sorowce" i gdyby chcieli mogli to już dawno temu przejąć? Rosji nie trzeba napadać wystarczy izolować aby nie bruzdziła w cywilizowanym świecie a skorumpowane rosyjskie złodziejskie elity same ten kraj wykończą . P.S. korzystaj ze słownika jęz polskiego częściej ..

Marek
sobota, 7 marca 2020, 14:55

Taki jest rosyjski punkt widzenia. Nic dziwnego zresztą, bo przy okazji wprowadzania tak zwanego lepszego ustroju, w każdym kraju, w którym postawili nogę kradli nie tylko surowce, ale wszystko co tylko wpadło im w ręce.

rzekł JASIO bardzo mądry
piątek, 6 marca 2020, 18:31

Rosjanie wprowadzili artyleryjski zestaw przeciwlotniczy 2S38 „Deriwacija-PWO” a Polską odpowiedzią w wprowadzaniu novum powinno być wprowadzenie mini Kryli w oparciu o podwozie BWP-1 i armaty S-60 która realizowałaby działoczyn po rozłożeniu stabilizatorów jak to wykonują KRYLE i będziemy mieli uniwersalny moduł bojowy od wszystkiego

arokey
piątek, 6 marca 2020, 17:49

Zobaczymy co mają i zrobimy lepsze, a tak poważnie na drukarce 3D można nie takie cuda drukować

uzurpator
piątek, 6 marca 2020, 16:11

i pojawi się t-90m proriw 3.

Wysłannik
piątek, 6 marca 2020, 13:51

OJEJ, RUSOFOBKI - znowu się wam artykuł Defence nie podoba. Gdybyście się choć trochę znali na prowadzeniu działań wojennych i bojowych, to przyswoilibyście sobie prosty fakt, że zarówno przed, w trakcie jak i po wojnie jedną z najskuteczniejszych metod wpływania na morale przeciwnika jest prowadzenie przedsięwzięć polityczno-propagandowych wzmacniających morale własne i dołujących morale przeciwnika. Najlepszym przykładem jest Radio Wolna Europa i Swoboda , które w generalny sposób przyczyniły się do rozpadu obozu socjalistycznego. Obecnie zaś, zauważcie jak Zachód się wścieka na Ruusia Today i redaktor Siemonian. A parada zwycięstwa, oprócz wydźwięku propagandowego ma i swoje znaczenie reklamowe. Promuje, jak pisze autor, najnowsze produkty rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Niekiedy z niedoróbkami /jak zepsuty T-14/, ale nigdy z taką klapą jak amerykańska defilada w ubiegłym roku. A francuskie defilady i nasze - także - starają się tej rosyjskiej dorównać. A dla armii i żołnierzy defilada jest także ukoronowaniem ich wysiłku i możliwością zaistnienia w przestrzeni publicznej.

Katon
piątek, 6 marca 2020, 15:53

Ten temat trzeba drążyć do upadłego. Na której to paradzie zepsuł się T-14? Przecież to wierutne kłamstwo kolportowane "ku pokrzepieniu serc".

Kałboj
sobota, 7 marca 2020, 14:14

To co się wtedy stało? Planowana tragikomedia z próbą ciągnięcia Armaty?

Katon
niedziela, 8 marca 2020, 08:19

Nastąpiła awaria i zablokowany został układ przeniesienia napędu. Awaria została usunięta w ciągu kilkunastu minut i czołg odjechał o własnych siłach. Holowanie nie mogło się udać, gdyż skoro unieruchomione były gąsienice to nie było na to szans czołg zamienił się w sanki. Do dziś nie wiadomo co zawiodło, ale skoro po kilkunastu minutach czołg odjechał o własnych siłach, to usterka nie była jednak zbyt poważna. Wszystkie czołgi mogą się zepsuć, i nikt nie neguje awarii armaty na Placu Czerwonym. Natomiast to, że była to wielka kompromitacja, bo wydarzyło się podczas parady, to kłamstwo, zdarzenie miało miejsce siódmego mają 2015. Wiesz kiedy odbywają się w Moskwie parady zwycięstwa? Podsumowując, twierdzenie że armata zepsuła się podczas defilady to kłamstwo. Jeżeli zaś fakt, że nowy czołg został unieruchomiony na kilkanaście minut jest kompromitacją Rosjan, to wymień chociaż jedne siły zbrojne gdzie taka kompromitacja się jeszcze nie wydarzyła.

Kapustin
piątek, 6 marca 2020, 12:21

Ruski nie użył Listwy w syrii No i byla kicha z czolgami SAA

piątek, 6 marca 2020, 16:19

Widziałeś czołgi SAA porażone nie przez ppk czy przez miny?

Dzicz
piątek, 6 marca 2020, 10:12

Ja dobrze rozumiem, ta Listwa jak przejedzie przez wieś to wszystkie komórki, lodówki, tv, idą się... na złom? Epokowe urządzenie, jak terroryści zajumają im ten syf to Moskwa bez wifi, tv czegokolwiek.

al2
piątek, 6 marca 2020, 22:57

Moze pamiętasz wizytę prezydenta USA w Warszawie.Oficjalnie uprzedzali Amerykanie żeby w budynkach wzdłuż trasy przejazdu powyłączać wszystkie urządzenia elektroniczne i odłączyć od sieci zasilajacej. A to tylko samochód prezydenta sobie jechał i nie miał zadania niczego niszczyć. Czyli można .

Xenon
piątek, 6 marca 2020, 11:50

źle zrozumiałeś.

kwa-kwa
piątek, 6 marca 2020, 09:06

Jeśli tylko haubice mają pokazywać -to słabiutko. Dawniej jeżdziły tylko rakiety :od małych do tych pękatych- międzykontynentalnych i wszyscy się tego bali -bo o to chodziło.

Syberia chińska
piątek, 6 marca 2020, 10:13

Serio się bali? Chyba jeździli na Bali, bo to jest kolos na glinianych nogach zarządzany jak za ZSRR.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 6 marca 2020, 18:41

Na tyle się bali że generalicja amerykańska było gotowa do uderzenia wyprzedzającego na ZSRR ale dzięki Pieńkowskiemu Amerykanie poznali realna siłę wojsk strategicznych ZSRR i podjęli adekwatne dość bezpieczne kroki, podobnie działalność Kuklińskiego umożliwiła NATO podjęcie odpowiednich przygotowań.

Davien
piątek, 6 marca 2020, 19:19

Generalicja akurat doskonale wiedziała jaka jest sytuacja i ze ZSRS nie ma najmniejszych szans w takim starciu, bo jak rozumiem piszesz o kryzysie kubanskim? Nie wiedzieli politycy a realna siła wojsk strategicznych ZSRS to wtedy było 3-5 ICBM-ów wymagajacych stanowist startowych jak dla rakiet nosnych, tankowanych kilkanaście godzin itp. A Stany miały ok 100ICBMów w tym czasie:)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
sobota, 7 marca 2020, 13:17

Davien jak zawsze tworzysz alternatywna rzeczywistość ale ta twoja wersja nie ma żadnego potwierdzenia w jakichkolwiek dokumentach

Davien
wtorek, 10 marca 2020, 15:19

Panie Gregorzu jak nie ma pan pojecia o temacie to zegnam.

fifi
sobota, 7 marca 2020, 09:17

Rzecznik prasowy Pentagonu.I z tych 100 część docelowo zaparkowalaby w Polsce.No ale w tamtym czasie w Polsce mieszkali sami komuniści. Więc strata niewielka.

Davien
sobota, 7 marca 2020, 22:03

A po kiego w Polsce jak celem dla Atlasów byłu rosyjskie kosmodromy( i zero odpaleń ICBM-ów z Rosji) oraz rosyjskie duże miasta i bazy wojskowe:) U nas najwyżej oberwałby magazyn rosyjskiej broni jadrowej w Bornem-Sulimowie. Akurat by strzelać w panstwa UW omieli ich troszke za mało ale NRD by oberwało na pewno.

Truteń
sobota, 7 marca 2020, 14:16

Czegoś chciałeś dowieść?

Janusz
sobota, 7 marca 2020, 09:09

Davien zapomniałeś że Rosja posiadała broń atomowa więc gdyby doszło do stacja z USA to by jej użyli co skutkowało by końcem życia na ziemi .tobie tak Grodno to zrozumieć że gdyby Ameryka mogła pokonać Rosję już by to zrobiła .

Davien
sobota, 7 marca 2020, 22:05

Janusz,miała całe 5 maks iCBM-ów z czasem tankowania ponad 20 godzin, i troche bombowców niezdolnych doleciec do USA więc Stany mogły spokojnie Rosję zamienic w radioaktywny parking bez szans na odwet ze strony ZSRS. Aha broń na Kubie dla USA nie była zadnym zagrożeniem, dla Kuby smiertelnym i jakby cos Rosji odbiło to obecnie niestety Kuby by nie było.

Yaro
piątek, 6 marca 2020, 20:41

100 IBCM? W 1960? A jakież to?

Davien
sobota, 7 marca 2020, 00:03

W 1962r USa miało 112 pocisków Atlas w wersjach CGM-16D i HGM-16D a do słuzby wchodziło 59 pocisków Titan 1 wiec sorry, mała pomyłka w ilosci:)) A kryzys kubański to rok 1962 a nie 1960.

Marek
piątek, 6 marca 2020, 21:31

A jakie to ma znaczenie? Prawdą jest, że dzięki Pieńkowskiemu Kennedy wiedział jak wygląda sytuacja w ruskich wojskach rakietowych i rozegrał Chruszczowa jak chciał.

Davien
sobota, 7 marca 2020, 22:07

Co niestety nie przeszkodziło Amerykanom sprzedac Pieńkowskiego Rosjanom, choc to akurat nie Kennedy.

Marek
niedziela, 8 marca 2020, 21:00

Tak się bawią wywiady i politycy. To brudna gra. Zdecydowanie nie przeznaczona dla wyborców i błękitnych aniołów.

Kot nr 398
piątek, 6 marca 2020, 22:16

Nie do końca to tak. Chruszczow pozornie przegrał, bo nie przejmował się demokracją i wolnością prasy. Ustąpił dla dobra sprawy. Ale w istotnych kwestiach był kompromis: ZSRR wycofał rakiety z Kuby a USA z Turcji.

Davien
sobota, 7 marca 2020, 00:05

pnaie kot, Chruszczow nic nie zyskał decyzja o wycofaniu przestarzałych Javelinów w ogóle a nei tylko z Turcji zapadła w 1961r na rok przed jego popisem a wycofano je planowo w latach 1963-64. Rakiety na Kubie nie były dla USA najmniejszym zagrozenie, dla Kubańczyków zas smiertelnym

Janusz
piątek, 6 marca 2020, 11:30

Ten kolos na glinianych nogach dawno powinien upaść tak wróżyli komentujący tutaj kilka lat temu .powinni zająć się czymś innym bo te wróżby nie sprawdziły się .

Wernyhora
niedziela, 8 marca 2020, 08:45

Rosja już kilkukrotnie upadała i się rozpadała.Niestety na nasze nieszczęście ciągle się z tego podnosi. Przynajmniej militarnie i politycznie, gospodarczo już niekoniecznie.Cała zabawa polega na tym by po kolejnym upadku już nigdy się nie podniosła.Ale na to nie pozwolą "nasi" europejscy sojusznicy.Im Rosja jest potrzebna.

Marek
niedziela, 8 marca 2020, 22:16

Nie tylko europejscy. Właściwy pogląd na temat tego, co należy zrobić z tym państwem miał George Smith Patton. Niestety miał wypadek komunikacyjny. Taki, który w tym czasie był wygodny dla wszystkich zainteresowanych.

Reaper
piątek, 6 marca 2020, 21:01

Rosja upada od ponad wieku

Kot nr 398
piątek, 6 marca 2020, 22:18

Od Iwana III Groźnego? Aleksandra Newskiego?

Komentator
piątek, 6 marca 2020, 05:38

Nie wierzę, artykuł o paradzie w Moskwie i nie ma nic o Armacie która zepsuła się na niej zepsuła? Czyżby fanklub zorientował się że pisał bzdury?

Maciek
czwartek, 5 marca 2020, 23:44

To już nie te czasy kiedy zachodni eksperci z wypiekami na twarzach czekali na tę defiladę. Sowieci już niczym nie zaskoczą bo propagandowo robią bokami. Starają się wzbudzić większy strach, który mylą z szacunkiem budując wizerunek swoich cudownych broni. A broń mają owszem przyzwoitą, tyle że daleko jej do zachodniej. Chyba tylko w icbm i atomowych oo, zbliżyli się bardzo mocno. W ppanc i plot również są blisko, ale jak tak z tyłu. I jeśli Putin nie przestanie kłócić się z zachodem, dystans będzie się powiększał.

Yugol
sobota, 7 marca 2020, 16:27

Powinien sprzedać Syberię i jeść i pić i popuszczać pasa??? Tylko kto wtedy będzie pełnić rolę wroga kim nas będą straszyć???

Marek
niedziela, 8 marca 2020, 22:22

Niekoniecznie. Wystarczyłoby żeby korzystali z tej Syberii jak należy korzystać. Tam mają dość, żeby nie musieli okradać nikogo.

lmt
piątek, 6 marca 2020, 09:05

Pomarzyć można,ech :)

Alfret
czwartek, 5 marca 2020, 21:28

"w Paradzie Zwycięstwa zostanie zaangażowanych 225 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W defiladzie w 2019 roku ta liczba była o wiele mniejsza (132), podobnie jak w 2018 roku (159)." Swego czasu te parady w Moskwie dzialaly jak zawinieta tasma na rolkach, kreaca sie w kolko! Kto Rosjanom zabroni?!

Proton
czwartek, 5 marca 2020, 20:55

Znowu będą pchać Armatę.

Katon
piątek, 6 marca 2020, 10:24

A ktoś ją pchał? Odjechała po kilkunastu minutach o własnych siłach.

Marek
niedziela, 8 marca 2020, 22:24

Jakby nie kombinowali jak odpalić to "cudo" na zaciąg może bym się zgodził.

Katon
poniedziałek, 9 marca 2020, 14:52

Nikt tego cuda nie próbował "odpalić na zaciąg", silnik cały czas pracował.

uzulpator
czwartek, 5 marca 2020, 20:29

a czy pojawi się T-90M I T-14 ARMATA z działem 152 mm .

Olender
czwartek, 5 marca 2020, 18:20

Mi osobiście podoba się myśl ponownego wykorzystania armat 57 mm. Co ciekawe mamy te armaty w Polsce na wyposażeniu. W moim przekonaniu można by by spróbować poszerzyć parasol pplot przy wykorzystaniu podwozi BWP-1, T-72, MT-LB, Goździk czy jak są starsze na składzie. Przy doświadczeniach związanych z programem LOARA oraz zastosowania amunicji programowalnej to może być bardzo groźna broń pplot

kg
piątek, 6 marca 2020, 09:52

Kaliber 57 mm nie oznacza, ze zastosowano starą S-60. Obecne 57 mm to klony zupełnie nowego działa.

Marek
piątek, 6 marca 2020, 21:47

Kaliber 57mm oznacza przede wszystkim to, że porządna ABM o kalibrze 30mm to zbyt wysoka poprzeczka na obecne ruskie możliwości. Między innymi dzięki temu Hindusi nie chcieli Pancyra.

piątek, 6 marca 2020, 15:12

Nie polemizuję, bo szczegóły techniczne wszelakich armat nie są moja najmocniejszą stroną. Słyszałem, ze jest to zmodyfikowana

Davien
piątek, 6 marca 2020, 11:47

Panie kg, działo w module AU-220M to stara S-60 po lekkim odswiezeniu.

piątek, 6 marca 2020, 15:21

Nie polemizuje, gdyż nie mam odpowiedniej wiedzy, by się autorytatywnie wypowiadać. Słyszałem, ze zastosowana przez CNII Burewiestnik w modułach lądowych armata to modyfikacja armaty morskiej tej samej firmy. Być może Pańskie "stara S-60 po lekkim odświeżeniu" byłoby porównywalne z moim "z wykorzystaniem wybranych istniejących rozwiązań". O ile zdążyłem się zorientować, nasz sposób przedstawiania tych samych zagadnień nie jest tożsamy. W każdym razie, jeśli ma Pan rację, to znaczy, ze S-60 z lat 50-tych była naprawdę bardzo dobrą armatą i zachowała wielki potencjał aż do dzisiaj.

Davien
piątek, 6 marca 2020, 16:10

Działo zainstalowane w module AU-220m to BM-57 czyli wersja działa S-60 uzywajaca tej samej starej amunicji plot/ppanc. Opracowuja do niej nowe naboje programowalne A działo S-60 było naprawde b. dobre zwłaszcza w wersji pojedyńczej z kierowaniem radarowym choc juz w ZSU-57-2 okazało sie wyjatkowo kiepskie. Natomiast w Rosji często wykorzystuja ostatnio wyroby z czasów ZSRS po modernizacji jak np w T-14 Armata silnik i działo pochodza z lat 80-tych z modelu Obiekt 187

pytanko
piątek, 6 marca 2020, 14:57

a na jakiej podstawie tak twierdzisz? wskaż źródło, na podstawie którego tak uważasz. :)

Davien
piątek, 6 marca 2020, 16:11

Na podstawie rosyjskich danych o module AU-220M?:)

Fanklub Daviena
piątek, 6 marca 2020, 13:26

A co znafco twoim zdaniem było nie tak z S-60? Sama armata jest znakomita a starą miała amunicję i SKO.

Bond
piątek, 6 marca 2020, 21:28

Francuska 75 Schneidera w swoim czasie też była znakomita.

k
piątek, 6 marca 2020, 17:27

Armata BYŁA znakomita...

Fanklub Daviena
niedziela, 8 marca 2020, 17:31

To podaj zachodnią lepszą o podobnym kalibrze... :)

Davien
niedziela, 8 marca 2020, 23:45

Bofors 57mm wystarczy? bo juz 40mm CTA nie chcę dobijac:)

Ciekawy
niedziela, 8 marca 2020, 22:45

75 mm stosowana w Panterze. Ta sama, która bez problemu rozwalała wasze IS-2. Poza tym drogi Rosjaninie 40 mm CTA bije wasze wyciągnięte z lamusa 57 mm na głowę. Jak chcecie porządnie robić ten kaliber, to wyślijcie kogoś na stypendium do Szwedów.

yaro
piątek, 6 marca 2020, 08:26

niestety stare armaty też musisz odpuścić .... to pudrowanie nic nie pomoże

123
czwartek, 5 marca 2020, 20:12

czyli że co? dajesz wypasiony system detekcji, naprowadzania, wypasioną amunicję i postsowiecki złom pod to? :D

piątek, 6 marca 2020, 14:18

co to znaczy postsowiecki złom? Rozwiń swoją myśl bo szczerze nie rozumiem co Ci nie pasuje w tych podwoziach? Oczywiście przy zastosowaniu do koncepcji pplot...

MyPolacyAD2020\/_
czwartek, 5 marca 2020, 17:41

Mamy jedną z najlepszych haubic na świecie , Gromy, Pioruny itp... Mamy Amerykańskie Wojsko i możemy w 48 godzin zająć rejon Kaliningradu (Królewiecki) , nie mamy się czego wstydzić i bać !!!!

kg
piątek, 6 marca 2020, 10:00

To już jakieś opętanie. W 48 godzin to można co najwyżej cofnąć Polskę do ery przedprzemysłowej (wersja optymistyczna). Jak to czytam (a ten duch wypowiedzi jest powszechny) to jestem przerażony. Niech Bóg ma w opiece ten dom wariatów, jakim powoli staje się Polska. PS. To wszystko już było, w końcu lat 30-tych. Na Zaolziu Polska wykazała swoją mocarstwowość, a nasi ułani mieli prać chorągiewki lanc w Szprewie.

k
piątek, 6 marca 2020, 17:30

Zanim zaczniesz pisać głupoty to najpierw się dowiedz DLACZEGO Polska w 1938r zajęła kawałek Czechosłowacji. Dla ułatwienia dodam, że nie chodziło o mocarstwowość... I nie szargaj pamięci ułanów - najlepszej i co ważniejsze potwierdzonej w walce części przedwojennego WP.

cit
piątek, 6 marca 2020, 11:36

100/100

Wppr
piątek, 6 marca 2020, 10:46

Może byśmy się obronili gdyby sowieci nie wbili nam noża w plecy...

kg
piątek, 6 marca 2020, 15:45

17 września Niemcy zamknęli tzw. "wielkie cęgi" w rejonie Włodawa-Brześć (tzw. "małe cęgi" to odcięcie Pomorza, Wielkopolski i połowy Mazowsza z postawą wyjściową w rejonie Mławy i szosy piotrkowskiej, punktem styku w rejonie Warszawa-Modlin). Wojsko Polskie jako zorganizowana i centralnie dowodzona siła (nie mówię o poszczególnych oddziałach czy nawet zgrupowaniach) przestało istnieć. Trzeba się uczyć historii, a nie zapychać mózg "polityką historyczną", bo to zbrodnia wobec Państwa i Narodu. Józef Szujski, historyk: Fałszywa historia to mistrzyni fałszywej polityki. I w domyśle: A fałszywa polityka to nieustanne źródło nieszczęść, których Polska zaznała sporo.

zdziwieni
piątek, 6 marca 2020, 15:14

dziecię- ciagle błądzisz we mgle :)))))))) na historii należało się uczyć, a nie... spać! :))))))))). Czy Anglia i Francja wywiązały się ze swoich zobowiązań sojuszniczych? :). Można uznać, że nie kiwnęły palcem, ich celem było doprowadzenie do konfrontacji Hitler- Stalin, nawet kosztem Polski, taki kolejny "gambit" Chamberlaina. Ponoć realizowany w 1939 roku plan obrony Polski był źle przygotowany, bo linie obrony były zbyt rozciągnięte i nie oparte na naturalnych przeszkodach np. rzekach- tego na historii raczej nie uczyli :). Śmigły- Rydz, ten od nikt nam nie zrobi nic i Beck- ten od nie oddamy nawet guzika byli w Rumunii już na początku wojny :). W "sp- szaniu" sanacja była szybka, zwarta i gotowa :))))). Stalin "bronił się " przed realizacją koncepcji Chamberlaina paktem Mołotowa, ponoć na początku agresji Hitlera na Polskę, albo tuż przed oferował pomoc Armii Czerwonej (?) ale oczekiwał zgody na jej "wmaszerowanie" do RP ( to raczej byłaby chyba przysłowiowa brzytwa dla tonącego). Skoro WP nie miało siły przeciwstawić się realizacji paktu- to go Stalin zrealizował, a przy okazji "ukradł" Ukrainę Zachodnią i Lwów i nigdy ich nie zwrócił. Dlaczego sowieci mieli mieć jakikolwiek sentyment do tej malenkiej Polszy co ich pobiediła? Jaki nóż w plecy. Zwykła zemsta za Bitwę Warszawską i ułańskie płazowanie szablami Stalina uciekającego w kalesonach ( ponoć epizod z walk na Ukrainie)

Zaleszczykowski
piątek, 6 marca 2020, 16:15

O tym, że Anglia i Francja w 1939 nie zamierzały udzielić nam pomocy było w kręgach dyplomatycznych wiadomo, tylko, nasi dyplomaci nie chcieli tego przyjąć do wiadomości, bo nie mieli nic w zamian.

Zmechol
piątek, 6 marca 2020, 07:09

Ty tak na serio?

piątek, 6 marca 2020, 14:39

Jeśli pytanie do mnie, to odpowiadam: na serio. W systemie elektroenergetycznym wystarczy wyłączyć GPZ (Główne punkty zasilające), czyli stacje transformatorowo-rozdzielcze łączące systemy wysokich i średnich napięć na wyprowadzeniach mocy z dużych elektrowni systemowych i elektrowni/elektrociepłowni przy największych zakładach przemysłowych (na ogół wielka chemia) oraz na połączeniach z zewnętrznymi (zagranicznymi) systemami przesyłowymi. Takich miejsc jest pewnie z kilkadziesiąt. Eliminacja ww. GPZ pozbawia zasilania cały wielki przemysł, i nie tylko. Lokalne źródła i sieci rozdzielcze pozwolą (miejmy nadzieję) zachować na części terytorium zasilanie na poziomie niezbędnym dla podtrzymania podstawowych funkcji zaopatrzenia i organizacji społeczeństwa. Przy obecnym poziomie plot/prak uważam, że wystarczy średnio 1,3 kalibra na GPZ. Jeśli do użytku wejdą Cyrkony, co jeszcze mniej nawet przy znacznie silniejszej obronie. Przy użyciu głowic kasetowych lub termobarycznych odbudowa będzie trwać tygodnie. O pozostałej tzw. Infrastrukturze krytycznej jak węzły łączności i bazy danych, węzły komunikacyjne, bazy paliw itp. Itd. w ogóle nie piszę. To następny etap. Jest to wersja optymistyczna – nie zakłada zastosowania broni jądrowej. Wojna dzisiejsza to coś więcej niż kolumny marszowe BWP. Panie zmechol, jeśli jest Pan wojskowym, tym bardziej powinien Pan to wiedzieć. PS. Jeszcze słowo do Pana Extern: w przypadku prawdziwej wojny NATO z Rosją można zająć OK w 48 godzin. Ale: - będzie to zasługa US, a nie Polski, - dla Polski gwałtownie wzrośnie prawdopodobieństwo pojądrowego odparowania (jako dla centrum Teatru Działań). Panom bardzo się podoba wojna, tylko widzicie ją jak w latach co najwyżej 60-tych. PS. Z ciekawości: A gdzie Panowie miłośnicy wojen widzą w niej miejsce dla siebie? Obawiam się, że w kancelarii, przy kuchni albo w orkiestrze. Powtarzam – niech Bóg ma w opiece ten kraj.

Extern
piątek, 6 marca 2020, 10:24

W razie wybuchu prawdziwej wojny z Rosją, zajęcie Kaliningradu będzie jednym z priorytetowych zadań taktycznych NATO, inaczej nie da się w żaden sposób obronić Pribałtyki. A i wschodnia Polska była by wystawiona jak na talerzu.

k
piątek, 6 marca 2020, 17:36

Popatrz na mapę. Potem trochę pomyśl. A dopiero potem pisz czym jest teraz i czym może być Kaliningrad w wypadku wojny. Szczególnie przy jego rozmiarach. ukształtowaniu terenu, sąsiedztwie i całkiem niezłej NATOwskiej artylerii (lufowej i rakietowej) i ewidentnej przewadze w lotnictwie.

Yaro
piątek, 6 marca 2020, 15:59

W razie prawdziwej wojny z Rosją nikt nie będzie bronił Pribałtyki. Nie sądzę też by ktokolwiek bronił Polski. Obawiam się, że "Los Polski (i Pribałtyki) nie będzie zależał od tego czy zdołamy przyjść z pomocą, tylko od ostatecznego wyniku wojny". Dziękuję, już to przerabialiśmy.

T72B3
piątek, 6 marca 2020, 18:38

Tak oczywiście masz rację ,bo co nie którzy myślą że obwód Kaliningradzki to cała Rosja ,a do tego wokoło same potęgi militarne

Logistyk
czwartek, 5 marca 2020, 23:31

I co dalej? Oni mają Toczki, Iskandery, Topole i masę innego śmiercionośnego żelastwa, Penetrują glob ziemski satelitami, a my tylko Langustę i latawce. Wydajemy na armię miliardy, a i tak tuptamy w miejscu.

T72B3
piątek, 6 marca 2020, 19:20

Tak i od tego tuptania nie wiele przybywa,a jak już to za ogromne pieniądze

fifi
czwartek, 5 marca 2020, 20:38

Po co?

Vigo
czwartek, 5 marca 2020, 20:28

I co dalej?????? Cóż za optymizm można by rzec fanatyzm. Skromne możliwości jakie ma Nasza Armia nie stanowią żadnego zagrożenia dla potencjalnych rywali.

Extern
piątek, 6 marca 2020, 10:31

Wbrew pozorom nie mamy aż takiej słabej armii, owszem jest trochę zaniedbana technicznie i przydała by się większa siła ognia, ale zachowaliśmy infrastrukturę, struktury i potencjał organizacyjny, system szkolenia itd. Trzeba tylko doposażyć technicznie i ilościowo w sprzęt i będzie ok.

spoko
czwartek, 5 marca 2020, 17:32

Kto mi wyjasni dlaczego nie bylo parad zwyciestwa zaraz po wojnie nie liczac tej w 1945

Kot nr 398
czwartek, 5 marca 2020, 20:23

Ponieważ wojna przyniosła tak ogromne straty że początkowo wszyscy chcieli o niej zapomnieć, i władze, i zwykli ludzie. W połowie lat 60-tych mit rewolucji trochę już się zużył i postanowiono sięgnąć po nowy temat.

Basia Blondyneczka
czwartek, 5 marca 2020, 16:27

Zaraz, zaraz, co tu sie dzieje? 2S38 Deriwacija nie ma ppk i nigdy nie miala. Autor mowi o jakiejs nowej wersji? Natomiast system Listwa budowany jest od lat wczesnych 90-ych i co jakis czas puszczane sa w eter niesamowite wiesci o Jego cudownych mozliwosciach, lacznie z mozliwosciami wylaczania glowic bojowych w locie:-) Prawda jest taka, ze systemy tego typu sa w stanie wykryc do kilkudziesieciu procent min starszych typow i w zasadzie niewielki procent nowszych

Tomek
czwartek, 5 marca 2020, 14:45

Dwa miesiące temu byłem w szpitalu w Murmańsku. Standardem niczym się nie różnił od polskich odpowiedników. Po za jedną rzeczą. Była tam szatnia i w szpitalu chodziło się bez kurtek. Więc nie pisz tu bzdur o ruskiej służbie zdrowia. Nasza służba zdrowia i rosyjska przy czeskiej to cienizna. O niemieckiej nie wspominam bo to lata świetlne. Żeby mieć jakieś pojęcie o Rosji, najpierw trzeba tam pojechać.

Ech
piątek, 6 marca 2020, 19:50

niech porowna szpitale amerykanskie. 30% ludzi ma ubezpieczebie.70% stara sie nie chorowac cale zycie

Janusz
piątek, 6 marca 2020, 11:34

Tutaj wypowiadają się tacy którzy poza swoją miejscowością nigdzie nie byli ale oni wiedzą wszystko lapiej od tych co tam byli i widzieli .

Extern
piątek, 6 marca 2020, 10:37

Główne miasta w Rosji trzymają poziom, to prowincja jest tam zaniedbana. Wystarczy porównać na Street view nasze prowincjonalne wioski i miasteczka z ich. U nas większość domków wypieszczona jak małe dwory, a u nich wszystko w rozkładzie.

Przedstawiciel handlowy
piątek, 6 marca 2020, 23:39

Dziwne, że nikomu w Rosji nawet nie przyjdzie do głowy żeby emigrować do Polski, choć Polska jest bliższa Rosji niż Niemcy czy Holandia, co do wypieszczonych domów: -) to może tak to wyglądać przy głównych trasach, na uboczu jest już dużo gorzej, poza tym u nas czesto w jednym domu mieszka wielopokoleniowa rodzina i wszyscy się składają, łącznie z emerytami, którzy mieszkając samotnie np. w mieście balansowaliby na granicy przeżycia. Kolejna sprawa to nigdzie niespotykana liczba emigrantów zarobkowych, którzy też wydają pieniądze na domy, ale pensje mają nie z Polski. Do tego mogę dodać, typowo polski styl życia czyli " zastaw się, a postaw się" Nawet kosztem jedzenia, bo przecież do gara nikt nie zagląda ;-) Generalnie jeśli, ktoś nie był w Rosji, a porównuje na podstawie 10 letnich zdjęć ze street viev, te dwa, kraje i dochodzi do wniosku ze Rosja jest biedniejsza od Polski, to się myli!. Polecam też brać pod uwagę inne czynniki wpływające na jakość życia, jak np. Ilość przepracownych godzin w roku, Polska jest w czolowce SWIATOWEJ, a jak wygląda sprawa wynagrodzeń ;-) Ja nie narzekam, ale wielu ludzi pracuje na czarno i po 12 godzin dziennie, nierzadko w soboty, ich sie nie wlicza do statystyk. Ogolnie Polska to kraj ciężki do zycia i bez perspektyw.

Fanklub Daviena
piątek, 6 marca 2020, 13:28

A u nas na prowincji szpitale jak w Genewie? :)

Kamyk
sobota, 7 marca 2020, 12:39

Myślę, że dobrze wiesz jak wygląda prowincja w Rosji, im dalej na wschód od Moskwy tym gorzej. Zresztą najlepiej to widać po drogach, braku parkingów czy toalet oraz wszechobecnych smieciach. Służba zdrowia zatrzymała się w latach 80tych, jasne w Moskwie, Pitrze, Kazaniu czy Nowosybirsku tak jak u nas są takie same a może i lepsze prywatne kliniki dla bogatych, są też szpitale lepiej wyposazone gdzie przyjmuja inostrancow i zarabjaja na ubezpieczeniach ( konieczne wykupić lepszy pakiet np taki miesieczny jak ktoś sie wybiera w tamte strony) . W wielkich miastach też widać przepaść, sklepy jak w Paryzu, Londynie Mediolanie hotele jak w Monaco czy Monte Carlo a obok pełno narkomanów, pijakow. Co zaskakuje to ilość ( czarnych- jak to oni mowia, czyli musli) całe dzielnice np Moskwy.

Dawo
piątek, 6 marca 2020, 08:01

Człowieku Ty chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. Szatnia może i owszem była, ale nie pisze ze standard jak w Polsce. Jest większa przepaść niż między Polska a Niemcami.

boleniec
piątek, 6 marca 2020, 07:18

Dobrze że nie leżałeś w szpitalu 50 km od Murmańska bo miałbyś prawdziwy podgląd na Mateczkę Rosję

Kot nr 398
czwartek, 5 marca 2020, 20:24

Niemiecka służba zdrowia bardzo się pogarsza. Nic dziwnego, do systemu dorzucono miliony "ubezpieczonych" którzy nic nie wnieśli latami pracy...

eskimos
czwartek, 5 marca 2020, 14:43

W polu "ostrzału" tego generatora fal wszelakich, będą pracować saperzy? Rosja zawsze "dbała" o swoich obrońców. Z drigiej strony, na taką rozgłośnię radiową, poruszającą się ok 15 km/h (nie licząc czasu rozminowania kiedy stoi w miejscu) łatwo jest naprowadzić odpowiedni pocisk. Brawo Rosjanie idźcie dalej w tym kierunku.

Fanklub Daviena
piątek, 6 marca 2020, 14:35

Co uważasz za szkodliwsze - takie fale radiowe czy detonujące miny? Czym jako saper wolałbyś być porażony? I nie jest to pytanie podchwytliwe! Rosyjscy saperzy najwyraźniej wolą rozminowywać w zasięgu fal takiego generatora niż bez niego - ciekawe dlaczego? Przyszło ci to do głowy, "jeniuszu"? :)

Janusz
piątek, 6 marca 2020, 11:38

Zapomniałeś o jednym ze w przypadku konfliktu te cuda techniki w ciągu godziny staną się złomem uważasz że napastnik nie straci najpierw satelit abez nich jak pisałem po drugie nikt nie wygrałby kolejnej wojny ani Ruscy ani Zachód z ziemi zostałyby tylko zgliszcza wiecznie podniecaj się tak zachodnią technika .

AZIA
czwartek, 5 marca 2020, 13:55

Car Putin musi być dumny.

Fanklub Daviena
czwartek, 5 marca 2020, 13:47

Znowu "analizy" w wykonaniu Defence24... Niby jak Koalicja-SW ma zastąpić A-222 Bierieg? Koalicja-SW ma SKO z naprowadzaniem radarowym pozwalające zwalczać cele ruchome o prędkości 100 węzłów? Koalicja-SW ma amunicję przeciwlotniczą do zwalczania m.in. pocisków samosterujących (jak np. Harpoon) detonowaną zdalnie na podstawie wskazań radaru śledzącego cel i pocisk? Bo jak nie ma, to jak autor sobie to zastąpienie wyobraża? :)

Davien
sobota, 7 marca 2020, 00:08

A niby jak panie funklub Bierieg ma zwalczac manewrujace jak jego SKO nie może sledzic szybszych obiektów od 100w. Ma tez zabójczy zasięg-22km:)

Olo
czwartek, 5 marca 2020, 12:37

co za bzdury, nie trzeba jechać w maju do Moskwy, można sobie obejrzeć w TV albo na targach zbrojeniowych.

Stary bywalec
czwartek, 5 marca 2020, 12:33

Autor pochrzanił derywację, czyli system przeciwlotniczy, który naturalnie nie ma kornetów i system wieżowy dla nowych BMP, który rozni się wszystkim z wyjątkiem użytej armaty 57mm. D24 w formie

SZARIK
piątek, 6 marca 2020, 09:12

Zdjęcie nie przedstawia DERYWANCJI a prototyp lub demonstrator technologii nowego wozu bojowego zbudowanego z podwozia BMP3 i nowej wieży z armatą 57 mm i ppk. Nie jest jasne czy Rosjanie użyli zupełnie nowej armaty 57 mm czy jest to stara armata przeciwlotnicza 57 mm. DERYWANCJA NIE MA OCZYWIŚCIE ŻADNYCH PPK i musi mieć radar kierowania ogniem!

Navigator
czwartek, 5 marca 2020, 11:50

Czekam na dynamiczny pokaz Zirkona Taki niski nalot nad kremlem

FR technologiczne imperium
czwartek, 5 marca 2020, 11:32

Tymczasem w Rosji na masową skalę likwiduję się szpitale a te , które są nie są w najlepszym stanie zresztą to tłumaczy tak niską średnią długość życia Rosjan oraz epidemię HIV , która jest tam prawdziwą plagą . Nasz służba zdrowia przy Rosyjskie mieni się jak wzór cnut a to nie jest dobra laurka dla tamtejszego NFZ .

Sarmata
piątek, 6 marca 2020, 11:41

W europie HIV to Ukraina, to europejskie centrum HIV i innych chorób,

Tromba
sobota, 7 marca 2020, 14:33

Raczej jednak to Rosja. Podaj dane, jak je znasz.

cit
piątek, 6 marca 2020, 13:36

100/100

Janusz
piątek, 6 marca 2020, 11:40

Radzę zainteresować się swoim krajem w jakim stanie są szpitale oraz ile jest oddziałów zamykanych

Naczelny informator WP
czwartek, 5 marca 2020, 14:39

Super, to samo można powiedzieć o potężnych Stanach Zjednoczonych i ich rewelacyjnej służbie zdrowia, dostępnej tylko dla bogatszej części społeczeństwa.

Wania
piątek, 6 marca 2020, 09:05

Oczekiwana długość życia USA 79,68 lat (30 miejsce w świecie) przed Danią (31 miejsce), Portugalią, Kubą (40 miejsce w świecie). Polska jest na 41 miejscu (78,20 lat). Rosja ma zaszczytne 122 miejsce w świecie z wynikiem 70,47 lat. Mężczyźni 64,70 - statystycznie nie dożyją do emerytury, bo wiek emerytalny to 65 lat.

Przedstawiciel handlowy
sobota, 7 marca 2020, 10:00

Liczby za 2016 rok są takie: USA 78.68 lat. Rosja 71.59 W USA długowieczność maleje w ostatnich latach, w Rosji rośnie, jakoś tak od czasu dojścia Putina do władzy. Ale dlaczego po pierestrojce Rosjanie zaliczyli taki dołek? Czyżby w latach dziewięćdziesiątych Rosją nie rzadzili Rosjanie?

Marek
poniedziałek, 9 marca 2020, 08:41

Proszę wpisać w wujku google "light pollution map", wejść na stronę, pooglądać jak wyglądają Stany Zjednoczone oraz Europa. Później proszę pooglądać Rosję. Coś w tej Rosji z postępem cywilizacyjnym chyba jest nie tak, skoro w mniejszych miejscowościach nocami latarnie uliczne nie świecą.

Przedstawiciel handlowy
poniedziałek, 9 marca 2020, 21:01

Co ma wspólnego z postępem, technologicznym, swiecenie latarni w nocy? To że się nie świeca cała noc, to nawet dobrze, mniejsze zanieczysczenie światłem wiecej melatoniny u ludzi :-) Nie trzeba zaluzji w oknach.A tak poza tym to pewnie zwykła oszczędność, która jest cechą pozytywną i nie świadczy o zacofaniu. Proszę ocenić budżet FR i Polski. U nas w latach dziewięćdziesiątych, też nie swiecono latarni, później świecono do 22:00 pamiętam, bo byłem wtwdy malolatem :-) Teraz wykonali nowe osiwietlenie w całej wsi i świecą cała noc, pytanie tylko PO CO i DLA KOGO?

Wysłannik
piątek, 6 marca 2020, 14:09

Wania - czy w USA uwzględniłeś w statystykach ok. 20 milionów nielegałów , nigdzie nie rejestrowanych w żadnych statystykach, żyjących na granicy ubóstwa lub poniżej niej i umierających w większości w przedziale 40-50 lat a pracujących dla tych , którzy osiągają legalnie, wymienioną przez ciebie średnią długość życia.

Fgu
piątek, 6 marca 2020, 10:48

Liczby nie kłamią...

Kot nr 398
czwartek, 5 marca 2020, 14:19

Nie do końca to tak. W Rosji opieka zdrowotna nie jest zła, jest powszechna w przeciwieństwie do USA, niska długość życia wynika raczej z powszechnego alkoholizmu, dużej liczby wypadków na drogach... ale to się zmienia. Od dawna wielu zakochanych w potędze USA się złości że długość życia na Kubie wskutek zmian po rewolucji niewiele odbiega od amerykańskiej.

spoko
czwartek, 5 marca 2020, 21:18

Mimo wszystko to nie Amerykanie uciekaja na Kube a odwrotnie Zmiany rewolucyjne :))) Poogladaj sobie archiwalne filmy z Kuby lata 30te ubieglego wieku i napewno sie bardzo zdziwisz

Sarmata
piątek, 6 marca 2020, 11:44

Amerykanie jezdza leczyc sie na Kubę, poczytaj sobie trochę. Leczenie poważnych chorób w USA to czesto strata domu i całego majątku... nawet pomimo jakiegoś ubezpieczenia, Bo ubezpieczenie w USA to coś całkiem innego niż w europie,

Kot nr 398
piątek, 6 marca 2020, 09:46

Możesz też sobie pooglądać filmy z Warszawy z 1939 roku, wspaniałe samochody, neony, luksusowe sklepy... a 50 km dalej jak w średniowieczu. Skoro na Kubie było tak świetnie to dlaczego rewolucja się udała?

spoko
sobota, 7 marca 2020, 16:35

Kot nr 398 Problem w tym ze teraz spacerujac ulicami Havany jest duzo gorzej w porownaniu co widac na tych filmikach Chociaz bylem w tym roku w nowoczesnym centrum handlowym wybudowanym przy hotelu w Hawanie szklo i marmur firmowa koszulka kosztuje tam 130us a Kubanczycy zarabiaja 20 na miesiac oczywiscie ludzie pracujacy przy turystach zarabija duzo wiecej Plaza dla Hawanczykow 3o km na wschod od Hawany piwo 2 Kurczak 4 Ryba 10 \20 dla turystow to bardzo tanio ale dla ludzi zarabiajacych 20 na miesiac to kosmiczne ceny

Katon
piątek, 6 marca 2020, 16:07

No nie, przedwojenny Targówek, Praga to 50 km? Ta przedwojenna Warszawa którą opisujesz to ścisłe centrum, "średniowiecze" było o wiele bliżej.

Pech
piątek, 6 marca 2020, 10:49

O to tak jak teraz w Moskwie

Kot nr 398
piątek, 6 marca 2020, 12:54

W Rosji ma miejsce ogromna zmiana społeczna. Jest to powiązane z udaną reformą rolnictwa. Jedną z głównych przyczyn upadku ZSRR była trwała nierentowność kołchozów. Teraz jest inaczej. Reformy okazały się być udane, powstały ogromne "agroholdingi" które sprawiły że nie ma miejsca nawet dla większych farmerów. Naturalną rzeczą jest więc wyludnianie się wsi, w którą się nie inwestuje. W Rosji mimo ostentacyjnego bogactwa w wybranych miejscach Moskwy i Petersburga raczej nie ma drastycznego rozwarstwienia społecznego. Jest powszechne ubezpieczenie zdrowotne, w przeciwieństwie do USA.

Ty łęcie kartoflany
piątek, 6 marca 2020, 20:55

Jednym słowem: miodzio!

Piotr
czwartek, 5 marca 2020, 13:55

Lepiej martw się o swój kraj bo coronowirus zaczyna zbierać żniwo a NHS przygotowany jest na niego jak drogowcy na zimę .

czwartek, 5 marca 2020, 13:42

Ale cię boli ten nowoczesny ruski sprzęt. I dobrze,

Piotr
piątek, 6 marca 2020, 11:43

Mnie nie boli ten nowoczesny sprzęt bo w przypadku światowego konfliktu to on będzie sprawny a ten twój zachodni stanie się w pierwszych godzinach złomem

Fgu
piątek, 6 marca 2020, 10:50

Będzie leciał su57? Czy zbyt duże ryzyko?

123
czwartek, 5 marca 2020, 20:17

mówisz o tej zabytkowej sowieckiej wierzy na podwoziu T72?? :D:D:D

Strażnik Teksasu
czwartek, 5 marca 2020, 13:12

Tymczasem w Polsce zamknięto 360 oddziałów szpitalnych w 4 lata a płacimy za nieloty rakiety helikoptery i inny złom a do tego robimy sobie imprezki wojskowe na 50 tyś ludków...

123
czwartek, 5 marca 2020, 20:18

Tymczasem w PL otwarto więcej niż zamknięto, a wasze kobiety jak do nas jeździły zarabiać tak dalej jeżdżą ;)))

Strażnik Teksasu
piątek, 6 marca 2020, 15:39

Co otwarto?! Niestety nasze kobiety - polki muszą jeździć do roboty na zachód bo wspaniały rząd warszawski robi z narodu polskiego dziady...!

Ech
czwartek, 5 marca 2020, 13:10

a jak oceniasz amerykanska slyzbe zdrowia?

Janusz
piątek, 6 marca 2020, 11:45

Ja.moge wam napisać jak oceniam służbę zdrowia w UK gdyż tutaj mieszkam 15 lat korzystałem z Polskiej i Tutejszej napisze tak cieszcie się że macie świetna służbę zdrowia w porownaniu z tutejsza

Patiszon
piątek, 6 marca 2020, 10:51

Bardzo dobrze.

Ech
piątek, 6 marca 2020, 19:55

wiesz, ze w usa nieraz jak masz wypadek i ktos dzwoni po karetke a ty nir masz ubezpieczenia (a 70%nie ma) to pada ,,prosze tylko nie dzwon na pogotowie,, ludzue sa gotowi blagac by nie isc do szpitala

zet
czwartek, 5 marca 2020, 13:06

Panie FR technologiczne imperium , dobrze Pan pisze , tylko że o celowniki noktowizyjne do ASG muszę żebrać od tego technologicznego imperium. Najjaśniejsza mi nie sprzeda bo za darmo woli wysyłać na Ukrainę. A Amerykanie mi nie sprzedają ( bo nie ma wysyłki do Polski) tylko do USA ( bo mogę być terrorystą wg Amerykanów)

Naczelny informator WP
piątek, 6 marca 2020, 09:40

Kogo obchodzi strzelanie się po lasach karabinami na plastikowe kulki xd. Może jeszcze zacznij opowiadać o swoich statach w CS-ie albo Codzie.

Marek
czwartek, 5 marca 2020, 11:08

Ten KAMAZ-43269 wygląda jak podrasowany BTR-152.

michalspajder
czwartek, 5 marca 2020, 14:34

Nie jest wazne, jak wyglada, ale jak dziala. My czegos takiego na stanie nie mamy, a malo tego, nawet systemow minowania narzutowego nie jestesmy w stanie wprowadzic, nie mowiac juz o zdalnym rozminowaniu. Interesujaca jest tez koncepcja tego systemu przeciwlotniczego Deriwacija. Czyli u nich da sie dzialko kalibru az 57 mm (w porownaniu do naszej Loary, gdzie byly dwa 35 mm) z pociskami przeciwpancernymi i wukaemem, a u nas dalej sie meczymy z holowanym 35mm na licencji z lat 90-tych. Jakos mi sie nasmiewac z Rosjan nie chce.

Marek
piątek, 6 marca 2020, 01:29

Deriwacija jest interesująca. Na początku miał to być pono nowy ruski BWP z krążowniczym działem, który gromi inne BWUpy z odległości miliona kilometrów. Okazuje się jednak, że to jest posadzona na podwoziu pochodzącym z puszki od konserw przeciwlotnicza wieża ze stosunkowo dużym kalibrem. Kaliber ten pojawił się w niej dlatego, że ABM o mniejszym kalibrze rosyjską technikę przerasta. Niszczenie wrażych BWPó z miliona kilometrów zresztą też odpada. Teleskopowa amunicja ma mniejszy kaliber, ma większą przebijalność, a w wieży zachodniego pojazdu pojazdu mieści się znacznie więcej takiej amunicji. Loara, którą potrafiliśmy zrobić miała ciekawsze założenia od kolejnego ruskiego przeciwlotniczego wynalazku. I tak na marginesie. Małokalibrowe ABM w odróżnieniu od Rosjan już w zasadzie potrafimy robić sobie sami.

michalspajder
piątek, 6 marca 2020, 12:49

Potrafimy... Zgadzam sie, potrafimy,ale czy potrafimy je tez wcielic do sluzby w jakichs ilosciach wiekszych, niz kosmetyczne? Ten system (np. Notec, Tryton) "rozwijamy" od lat 90-tych XX-go wieku. To juz trwa dluzej niz budowa ORP "Slazak".

123
czwartek, 5 marca 2020, 20:20

wiesz jak PL zacznie ~20% PKB przeznaczać na nie mające anałogów posowieckie złomy to też będziesz pewnie zadowolony hm?

michalspajder
piątek, 6 marca 2020, 12:51

Nie, nie bede. Nawet jak to bedzie symboliczny grosz, nie bede zadowolony z marnowania go na zakup jakiegokolwiek zlomu, czy posowieckiego, czy jakiegos innego. Bo zlom powinien isc do skupu, a nie do Sil Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Kiks
czwartek, 5 marca 2020, 10:38

Oni za 50 lat również będą odstawiać tę wyświechtaną szopkę?

Koks
czwartek, 5 marca 2020, 12:30

Myślę że tak. Tak jak my będziemy obchodzić święto niepodległości.

T72b3
czwartek, 5 marca 2020, 11:58

A u nas do dopiero szopka pokazują zbieraninę złomu i sojusznika który w razie większej zadymy szuka odrazu płaskich dachów

Tomasz33
czwartek, 5 marca 2020, 16:58

Ponad 1/3 sprzętu wojskowego w Polsce jest nowoczesna, są pieniądze, więc starych rzeczy będzie z roku na rok coraz mniej. Nie widać na polskiej paradzie np BWP, więc mówienie o starociach mija się z celem. MON stara się pkzywać tylko te najlepsze i najnowsze rzeczy. Ten polski sojusznik nigdy do tej pory Polski nie zawiódł i oby nigdy nie trzeba było tego sprawdzać. Wschodnie kompleksy proponuję leczyć gdzie indziej np. w Mongolii.

Sssssssssss
piątek, 6 marca 2020, 07:32

Czyli prawie 2/3 nie jest nowoczesne. To gorzej niż ten traktor co trzy koła ma dobre.

Tomasz33
piątek, 6 marca 2020, 09:46

Może lepiej mówić o szklance, w tym przypadku w 1/3 pełnej, niż w 2/3 pustej? Poza tym Polska modernizuje armię kupując rózne ilości sprzętu, wszyscy narzekamy że mało ale będzie go coraz więcej.

Zmechol
piątek, 6 marca 2020, 07:15

Ponad 1/3? Chyba trochę przeszacowaleś?

Tomasz33
piątek, 6 marca 2020, 09:38

Ten ułamek czyli 1/3 pojawiał się na portalu defence24 już kilka razy. A było to zanim Polska zamówiła F-35, Homara, Wisłę, helikoptery, szkolne Bieliki, Kormorany itp.

T72b3
piątek, 6 marca 2020, 10:13

Zachodni kompleks 1939 Polski też mieli bronić sojusznicy

Tomasz33
piątek, 6 marca 2020, 16:38

I później sami żałowali bo wiedzieli że wojna była do wygrania w 1939. Nie porównuj tamtego "sojuszu" do NATO. Polska i tak robi co może żeby rozbudowywać własną armię i nie musieć sprawdzać sojuszy.

Sarmata
piątek, 6 marca 2020, 22:12

Masz rację , tamten sojusz w zasadzie wypalił bo wybuchła wojna swiatowa, Teraz Trump każe płacić za obietnice że pomoże. Tylko co warta obietnica za pieniądze? I czy Polska dla Trumpa ważniejsza od USA ? Bo w końcu aby pomóc Polsce trzeba narazic USA na atak jądrowy.

Tomasz33
sobota, 7 marca 2020, 09:44

Po to różne kraje mają broń jądrową żeby była równowaga w tej kwestii. A Polska nie jest obecnie żadnym ewentualnym głównym celem ataku. A jak Rosja lubi grać w pokera to niech "sprawdzi" Trumpa i USA? Czemu tego nie robi ?Jak myślisz?

Herr Wolf
czwartek, 5 marca 2020, 21:22

Teraz w łaskawości swojej wymienisz nam te 1/3 sprzęt i nowoczesnego ???

zXzXzCxzcb
piątek, 6 marca 2020, 11:12

Ta 1/3 a dokładniej 30% to oficjalne dane i to raczej solidne.

Tomasz33
piątek, 6 marca 2020, 09:39

Można samemu to sprawdzić wpisując w przeglądarce odpowiednią frazę, nie trzeba się wyręczać innymi uzytkownikami :). Tam są podane typy sprzętu i ich liczba obecna oraz docelowa.

Herr Wolf
piątek, 6 marca 2020, 15:50

Nie ma nawet 5% nowoczesnego sprzętu więc zamilcz łaskawie...!

bender
poniedziałek, 9 marca 2020, 01:03

Bredzicie Wolf. Jak by nie liczyć to bliżej 50% niż 5%. Z BWP jest na razie słabo (ale może już nie długo), ze śmigłami i z flotą. Jest sporo nowoczesnego sprzętu.

lmt
czwartek, 5 marca 2020, 11:34

A co ci do tego?

T72b3
czwartek, 5 marca 2020, 17:04

To dlaczego krytykować innych jak samemu nie ma co pokazać

Kiks
piątek, 6 marca 2020, 10:21

@T72b3 Nawet nie zrozumiałeś mojego komentarza. Nie dziwię się.

Kiks
czwartek, 5 marca 2020, 13:17

@lmt Bo mogę? Weteranów zrobią z pionierów? @kg Co ma piernik? Za 50 lat nadal będą bredzić jak to bez problemu pokonali SAMI niemieckiego najeźdźcę, z którym wespół wywołali tę wojnę? A wspomną coś o tym jak to Stalin siedział już na walizkach?

kg
czwartek, 5 marca 2020, 11:20

O defiladzie na 15 sierpnia też tak powiesz?

www
czwartek, 5 marca 2020, 11:17

Do tego czasu będą mieć już jakiś nowy dień pabiedy :)

dziadu
czwartek, 5 marca 2020, 10:27

Nowe mundury i panienki.

Tweets Defence24