Trudny test Żelaznej Kopuły

12 maja 2021, 09:11
iron dome
Fot. IDF
Reklama

Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy i izraelskie ataki lotnicze na to terytorium trwały niemal bez przerwy we wtorek, co wyglądało na jedną z najbardziej intensywnych walk między Izraelem a Hamasem od czasu konfliktu w 2014 r. Ostrzał był taki, że izraelski system obrony rakietowej Iron Dome (Żelazna Kopuła) wydawał się być przeciążony - pisze AP.

Z wielu miejsc w Gazie unosiły się słupy dymu. We wtorek wieczorem atak rozszerzył się na największe miasto Izraela - Tel Awiw, który znalazł się pod ostrzałem rakiet wystrzeliwanych ze Strefy Gazy.

Amerykański dziennik "Washington Post" zwraca uwagę, "jak oto rakiety wystrzeliwane z Gazy testują Żelazną Kopułę", "w dużej mierze rakiety unieszkodliwiane są przez powszechnie chwalony izraelski system obrony przeciwrakietowej", ale "obecna runda konfliktu jest niezwykle intensywna".

Żelazna Kopuła to system opracowany przez izraelskie firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries, przy finansowym i technicznym wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Wprowadzona do użytku w 2011 roku Iron Dome ma za zadanie powstrzymywać rakiety krótkiego zasięgu i artylerię, jak te wystrzeliwane ze Strefy Gazy. Dwa oddzielne systemy, znane jako Proca Dawida i Strzała, są przeznaczone do zwalczania zagrożeń średniego i dalekiego zasięgu, w tym samolotów, dronów, rakiet i pocisków - podaje "WP".

Żelazna Kopuła opiera się na systemie radarów i analiz w celu określenia, czy nadlatująca rakieta stanowi zagrożenie, wystrzeliwując urządzenie przechwytujące tylko wtedy, gdy nadlatująca rakieta grozi uderzeniem w zaludniony obszar lub ważną infrastrukturę.

Reklama
Reklama

Rakiety przechwytujące, które są wystrzeliwane pionowo z mobilnych jednostek lub statycznego stanowiska startowego, są zaprojektowane tak, aby zdetonować nadlatującą rakietę w powietrzu, co powoduje eksplozje na niebie, które towarzyszą syrenom ostrzegawczym.

W rozmowie z dziennikiem "Israel Hayom" przedstawiciele armii powiedzieli, że sprzęt nie zmienił się od czasu jego rozmieszczenia, ale zmiany w oprogramowaniu sprawiły, że z biegiem lat system stał się bardziej wydajny. Moshe Patel z resortu obrony powiedział tej prawicowej gazecie, że Iron Dome ma "zdolność do zwalczania pocisków cruise, dronów i nie tylko", w tym "zagrożeń, które w tej chwili nawet nie istnieją, ale prawdopodobnie pojawią się w nadchodzących miesiącach".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
ito
piątek, 14 maja 2021, 08:04

Podobno skuteczność przy intensywnym ostrzale wynosi ok 30%. Wynik w sumie przyzwoity nawet biorąc pod uwagę, że najbardziej zaawansowanym przechwytywanym pociskiem są pociski gradów, natomiast finansowo rzecz musi być niszcząca. Ciekawe, że od czasu utraty paru merkaw z załogami na fugasach Żydzi jakoś nie są chętni robić wjazdu pancernego na teren palestyński- a bez takich działań wygaszenie konfliktu będzie trudne. Tym bardziej, że ostrzał, choć w ilości symbolicznej, nastąpił również od strony Libanu. Raczej nie był dziełem armii libańskiej i należy go uznać za chęć sprowokowania Izraela do rozszerzenia konfliktu na sąsiadów.

ddd
czwartek, 13 maja 2021, 21:06

Gdyby Izrael używał Patriotów już dziś byłby bankrutem. Jedna rakieta Patriot to 2 mln.dolarów, a Iron Dom 20 tys. I tu jest przewaga Izraela.

sobota, 15 maja 2021, 19:07

100 tys.

Stufka
sobota, 15 maja 2021, 22:24

100k to taka średnia, sam Izrael nie podaje dokładnych kosztów a przeglądając różne źródła można się natknąć na koszty od 50k do 150k. Ale o gotówkę raczej nie ma co się obawiać zważywszy, że tylko USA do tej pory wyłożyło na "Kopułe" około 1,7 miliarda a ponad drugie tyle przekazało na jej badania i ulepszenia.

Bryxx
środa, 12 maja 2021, 19:02

Jak widać problemy finansowe Izraela(zaległości w opłatach za szczepionki) szybciutko są wykorzystywane. Taniutkie rakietki palestyńczyków kosztują Izrael setki milionów a może i miliardy monet. Zapewne szybko znajdą i inne sposoby na uruchamianie kolejnych bardzo drogich systemów i kruszenie glinianych nóżek "kolosa". A działania Izraela przynoszą mu tylko coraz gorszy PR na świecie, więc musi znowu wywalać kolejne miliony na jego poprawę. W tym kontekście nie dziwi kupowanie nowej broni we Francji(ogólnie poza USA) przez kraje ościenne. Sytuacja robi się dla Izraela nieciekawa, a jego znana ogólnie, strategia ewentualnego użycia broni jądrowej wystawia go na straconą pozycję. Izrael mocno przelicytował myśląc że wywołanie wojen domowych w poszczególnych krajach bliższego i dalszego sąsiedztwa da mu spokój na długie lata. Tymczasem ta taktyka jedynie dozbroiła hezbollah i tym podobnych oraz dała możliwość wyszkolenia w realnych walkach ogromnej ilości bojowników. A problemy finansowe jakie Izrael sobie sprokurował sam, dopełniają obrazu. Sytuacja staje się groźna dla całego świata, a sprokurował ją Izrael wspierany przez USA, Niemcy,Rosję. Co teraz? Czarno to widzę.

Autor komentarza
czwartek, 13 maja 2021, 09:56

Dalsi kuzyni Netanjahu z FED zapewne pomogą zastrzykiem świeżej zielonej sałaty....

Davien
czwartek, 13 maja 2021, 08:48

Bryxx a ile kosztuje Palestyńczyków odpowiedz izraela na terrorystyczne ataki Hamasu i Islamskiego Dzihadu?? Jaksadzisz iel Izrael będzie to tolerował ? Bo moga zamienić Gazę w jedno wielkie rumowisko. A wojny to wywołuje Rosja wspierająca arabskich terorystów i Iran robiacy to samo wiec lepiej juz milcz.

GB
czwartek, 13 maja 2021, 08:42

Dotychczas koszt wystrzelenia rakiet Iron Dome szacuje sie na 40 mln USD. Po stronie zaś Palestyńskiej nie rakiety kosztują tylko zniszczenia jakie dokonuje wojsko izraelskie w Strefie Gazy.Tak więc koszty dla izraela są do przyjęcia, za to niekoniecznie dla Palestyńczyków.

....
sobota, 15 maja 2021, 19:13

Zawieszenie lotów do izraela, brak turystów jeszcze przez długi czas, masakryczne straty wizerunkowe. Potrafisz dodać 2+2? Na potrzeby wewnętrznej polityki ten konflikt i wygranie go zapewne dla rządzącej opcji w Izraelu na pewno jest potrzebny. Dla finansów, gospodarki i polityki zagranicznej to klęska Izraela.

han_
czwartek, 13 maja 2021, 02:17

Teraz :) my im zasponsorujemy w ramach 447 :)

Gru
czwartek, 13 maja 2021, 02:09

Czarno dla arabów?

....
sobota, 15 maja 2021, 19:14

Dla wszystkich w tym nas.

dim
środa, 12 maja 2021, 16:50

A ciekawe, czy na te bardzo proste pociski rakietowe zadziałałyby skutecznie laserowe działka ? A dopiero gdy działko sobie nie poradziło, także antyrakieta ?

qwert
środa, 12 maja 2021, 15:44

Coraz bardziej dziurawa ta kopuła

yaro
środa, 12 maja 2021, 14:28

Na tych samoróbkach które atakują Izrael Iron Dome sprawdza się bardzo dobrze, jedyny problem jaki ma to z rakietami które są odpalane nie po krzywej balistycznej a na wprost ale te znów mają małe głowice, więc nie czynią poważnych szkód.

Izydor Bzdyl
środa, 12 maja 2021, 14:12

Iron Dome jest najlepszym systemem OPL krótkiego zasięgu na świecie ! Nie ma sytemu OPL który potrafiłby zestrzelić 100 procent pocisków rakietowych a wynik w granicach 85 procentów jest i tak rewelacyjny. Izrael jest chroniony przez trójwarstwowy system antyrakietowy a IRON DOME stanowi jego najniższą część. W razie konfliktu z Hezbollahem lub Iranem , Izrael może bronić się jeszcze dzięki Dawid's Sling , Patriotem PAC 2 oraz systemem Arrow . Jedyną wadą Iron Dome jest brak artyleryjskich środków zwalczania rakiet i dronów , bowiem użycie w tym systemie OPL dział 35 i 57 mm , strzelających programowalną amunicją , zwiększyłoby jego skuteczność i zmniejszyłoby koszty. Jedna rakieta Tamir kosztuje 300 tys. dolarów a więc zwalczanie przy jej użyciu prymitywnych palestyńskich rakiet jest dużym marnotrawstwem.

12345
czwartek, 13 maja 2021, 09:59

Tylko jaka będzie miała skuteczność Żelazna Kopuła jak nad ISSraelem pojawi się 10000 rakiet wystrzelonych w ciągu jednej minuty a może nawet 20sek?

ssb
środa, 12 maja 2021, 20:14

aa nie 300 ale około 100 tysięcy poza tym koszt efekt fakt samoróbka za 1000 dolarów kontra rakieta za 100 tysiąclecie ale nawet i 1 samoróbka za 1000 dolarów może spowodować strat za miliony :)

Udo
środa, 12 maja 2021, 21:47

Ciekawe jakby ta rakieta leciała natwoja chałupę,wolałbyś jej nie zastrzelić bo pewnie mało oplacalne

dropik
środa, 12 maja 2021, 13:41

odpowiadając nada pytania : nie to nie jest system dla nas.

Davien
środa, 12 maja 2021, 20:18

tak, to system dla nas al;e nei jako Narew ale taka rozbudowana SONA.

obserwator
środa, 12 maja 2021, 13:36

Kopuła zadziałała rewelacyjnie. Ciekawe, czy nasz Rząd to zauważył?

Kiks
środa, 12 maja 2021, 18:00

Nie, bo to system na rakietowe proce.

Jerzy
środa, 12 maja 2021, 12:57

Jeśli na każdą prymitywną rakietę Hamasu przypadać będzie wystrzelenie drogiego pocisku manewrującego Żelaznej Kopuły, to każde zestrzelenie palestyńskiej rakiety skuteczniej uderza w izraelski budżet, niż upadek tej rakiety na terytorium Izraela.

środa, 12 maja 2021, 22:33

IDF dużo tych rakiet rozwala na ziemi, zanim wogóle zostaną wystrzelone. Wraz z obsługami.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 12 maja 2021, 19:08

Wręcz przeciwnie. Erdoğan zamiast dogadywać się z Putinem, powinien doradzić swoim braciom w wierze, że powinni przestać strzelać, ponieważ reklama jaką robią Izraelowi przynosi im więcej szkody, niż pożytku.

Panie Jura...
środa, 12 maja 2021, 18:43

Izrael dba o swych obywateli. Nie wszystko można przeliczać na pieniądze, a zwłaszcza życia ludzi. Izrael wie o tym doskonale. To niewielkie państwo, więc nie pozwalają sobie nawet na najmniejsze straty ludzkie. To przekłada się na zaufanie obywatela do państwa. Coś na odwrót w porównaniu do Rosji

drot
środa, 12 maja 2021, 16:33

Nie martw się Jerzy. ID jest tak zaprojektowany by nie reagować na rakiety, które uzna, że nie spadną na tereny zamieszkałe. I nie nie uszczupla bo efektory kosztują przy obecnie wyprodukowanej liczbie pewnie w okolicach 60 tys sztuka. Czyli mniej niż zniszczony pojedynczy dom, o zabitych czy poranionych, których trzeba leczyć nie wspominając. Sama odpowiedź na ostrzał kosztowo to nic przy tym gdy całe miasto stoi i nie zarabia.

Stufka
sobota, 15 maja 2021, 21:57

Pamiętajmy, że USA nie pozwoli żeby Izrael nie miał środków na system obronny. Cokolwiek by nie mówili na oficjalnych konferencjach w TV, jak bardzo by nie wyrażali swojego zaniepokojenia tym co się nie dzieje na ulicach, trochę już "zainwestowali" w ich system obronny a zdecydowanie więcej mogliby stracić gdyby Izrael nie mógł utrzymać swoich granic.

Kacper
środa, 12 maja 2021, 15:58

potem startuje izraelski samolot i zrzuca bomby na domy przywódców Hamasu

sobota, 15 maja 2021, 22:37

Z tymi domami to tak średnio bo Hamas to bojówki taka raczej partyzantka, dzisiaj tu jutro tam. Wyłażą "spod ziemi" i ustawiają się w pobliżach szpitali, szkół i miejsc gęsto zaludnionych skąd prowadzą ostrzał. Jak poleci kontratak to w miejsce skąd był prowadzony ostrzał a efekty potem widać w TV. Hamas nie przejmuje się Palestyńczykami.

R
środa, 12 maja 2021, 12:39

Narazie sie sprawdza pomimo sporej ilosci rakiet, ktore spadly na Ashkelon tafiajac min elektrownie i rurociag.

Gryf
środa, 12 maja 2021, 12:31

Szykuje się ciężki test przeżywalności dla mieszkańców Gazy. Czyżby nie wiedzieli, że Izrael kieruje się w takich sprawach zasadami staro testamentowymi, albo zgoła Kodeksem Hamurabiego?

Asd
czwartek, 13 maja 2021, 08:07

Myślisz, że islamscy terroryści pytali mieszkańców Gazy o zdanie? O to czy chcą tej wojny i zburzenia ich domów?

Davien
środa, 12 maja 2021, 20:20

Jak co to z pretensjami do Hamasu i Islamskiego Dzihadu.

trzcinq
czwartek, 13 maja 2021, 07:12

A to nie Izrael przypadkiem anektuje coraz to większe tereny na których mieszkają palestynczycy?

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 08:43

Jakbys nie wiedział, bo i skad miałbyś, to cała sprawa to wysiedlanie Palestyńczyków z dziko i nielegalnie zajetych domów we Wschodniej Jerozolimie i manipulacje Hamasu z Al Aksa.

Alfret
środa, 12 maja 2021, 11:49

Testuja punkt przeciazenia systemu.

Tweets Defence24