Reklama

Geopolityka

Ciąg dalszy amerykańskiej krytyki. Trump: Niemcy to zakładnik Rosji

Fot. The White House/Twitter
Fot. The White House/Twitter

Prezydent USA Donald Trump ostro skrytykował kraje NATO za zbyt niskie wydatki obronne. Jego zdaniem Niemcy mogłyby podnieść je od razu, ale zamiast tego płacą miliardy Rosji. Ocenił, że Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być zakładnikiem Moskwy.

Trump podczas spotkania w środę rano z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem kolejny raz piętnował kraje sojusznicze za zbyt niskie wydatki na obronność. Kwestia podziału obciążeń związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa światowego będzie jednym z najważniejszych tematów dwudniowego szczytu NATO w Brukseli.

To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy USA mają je chronić przed Rosją; Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów.

prezydent USA Donald Trump

Stoltenberg starał się przekonywać Trumpa, że zjednoczeni sojusznicy są silniejsi wobec Rosji. "Nie, po prostu sprawiacie, że Rosja jest bogatsza" - przerwał mu amerykański przywódca. "Nawet w czasie zimnej wojny kraje sojusznicze NATO handlowały z Rosją" - ripostował sekretarz generalny. Trump odpowiedział na to, że "handel to coś wspaniałego, ale energia to zupełnie inna historia".

Niemcy to zakładnik Rosji; pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego.

prezydent USA Donald Trump

"Są takie kraje jak Polska, które nie zaakceptowałyby gazu; niech pan przyjrzy się innym krajom, które by go nie przyjęły, bo nie chcą być zakładnikiem Rosji. Niemcy są na przykład zakładnikiem Rosji, ponieważ zależą w tak dużym stopniu od jej energii. My mamy chronić Niemcy, a one kupują energię od Rosji. Proszę to wytłumaczyć" - zwrócił się do Stoltenberga Trump.

Prezydent USA podkreślił, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stoi na czele firmy zajmującej się rurociągami. Piastuje on m.in. stanowisko przewodniczącego komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2. Jak ocenił Trump, Rosja będzie kontrolowała 70 proc. niemieckiego rynku gazu ziemnego. "To nigdy nie powinno się wydarzyć. Niemcy są całkowicie kontrolowane przez Rosję, bo biorą od niej 60-70 proc. energii przez nowy gazociąg. Powiedzcie mi, czy to właściwe? Ja sądzę, że nie. I sądzę, że to bardzo złe dla NATO" – mówił. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w odpowiedzi na zarzuty Trumpa powiedział na briefingu przed szczytem w Brukseli, że nie jest rolą Sojuszu Północnoatlantyckiego podejmowanie decyzji w sprawie projektu gazociągu Nord Stream 2. Jego zdaniem decyzja w tej sprawie należy do państw.

Trump wskazał przy tym, że Niemcy wydają na obronność nieco ponad 1 proc. PKB, podczas gdy USA "w liczbach rzeczywistych wydają 4,2 proc. o wiele większego PKB". "To niewłaściwe. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy wszystkich i to my płacimy duże pieniądze. To się dzieje od dekad" – przekonywał prezydent USA. Jego zdaniem kraje Sojuszu powinny zacząć płacić odpowiednie sumy nie w perspektywie 10 lat, ale natychmiast.

W reakcji na słowa Trumpa niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen oświadczyła, że Niemcy są już praktycznie przyzwyczajone do jego krytycznych uwag. "Niewątpliwie mamy z Rosją wiele problemów. Z drugiej strony, bez wątpienia należy utrzymać kanał komunikacji między krajami czy sojuszami a przeciwnikami" - powiedziała. Wiadomo już również, że dojdzie do spotkania prezydenta USA z kanclerz Angelą Merkel w kuluarach szczytu NATO. Do spotkania ma dojść w Brukseli o godz. 15.15. AFP podała, że później tego dnia Trump spotka się również z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Na spotkaniu ze Stoltenbergiem prezydent Trump przyznawał, że w ubiegłym roku kraje NATO zwiększały swoje wydatki, ale - jego zdaniem - niewystarczająco. "Jeśli się cofniemy o 10, 20 lat, dodajmy to wszystko, to daje ogromne sumy, które Stany Zjednoczone płaciły" - przekonywał.

Trump mówił, że w ostatnim czasie kraje NATO zobowiązały się do wydania dodatkowo ponad 40 mld dolarów na obronność. Uznał to jednak za bardzo mały krok. "Wydaje się, że to dużo pieniędzy, ale to relatywnie bardzo mało pieniędzy w porównaniu do tego, co są winni i co powinni płacić. To niesprawiedliwe obciążenie dla Stanów Zjednoczonych" - narzekał prezydent.

Stoltenberg podkreślał, że zgadza się z Trumpem, że państwa NATO powinny robić więcej w tym zakresie. "Dobrą wiadomością jest, że sojusznicy zaczęli inwestować więcej w obronność. Po latach cięć budżetów obronnych zaczęli zwiększać te budżety o miliardy. W zeszłym roku mieliśmy największy wzrost w wydatkach obronnych w Europie i Kanadzie od pokoleń" - wskazywał sekretarz generalny.

Jego zdaniem stało się też tak dzięki przywództwu i jasnemu przesłaniu Trumpa. "Pana przesłanie ma wpływ. Mamy zamiar budować na tej podstawie, aby zapewnić dalsze wzrosty" - mówił Stoltenberg. Zwrócił uwagę, że wszyscy sojusznicy są zobowiązani do przedstawienia planów dotyczących tego, jak wydawać więcej na obronność.

Jak poinformował, w oparciu o te plany NATO szacuje, że europejskie państwa członkowskie i Kanada wydadzą dodatkowo 266 mld dolarów na obronność od teraz do 2024 roku. "Idziemy w dobrym kierunku, ale wciąż musimy zrobić więcej. Silne NATO jest dobre dla Europy, ale także dla Stanów Zjednoczonych" - zaznaczył Stoltenberg.

MR/PAP

Reklama

Komentarze (15)

  1. Saracen

    Panie Trump. Polska ma zawartą z Gazpromem umowę, która obowiązuje do 2022 roku. Jeśli do tego czasu Baltic Pipe nie zostanie oddany do użytku to Polska podpisze kolejną umowę z Gazpromem. Gazoport w Świnoujściu nie przejmie z dnia na dzień zapotrzebowania jakie pokrywają dostawy Gazpromu. Na dodatek prowokacja dziennikarzy portalu energetyka24 pokazała, że szanse na oddanie do użytku Baltic Pipe w terminie są niewielkie. Ja rozumiem Panie Trump, że wolałby Pan abyśmy w kwestii ropy i gazu byli uzależnieni od USA. Niestety, zwłaszcza w kwestii gazu jest to niemożliwe. Z powodów geograficznych.

  2. -CB-

    @As Nie, Niemcy wcale nie idą w drugą stronę, bo mają maksymalnie zdywersyfikowane kierunki dostaw. Chcą się po prostu uniezależnić od niepewnych pośredników, przez których terytoria przebiegają obecne \"rury\".

  3. Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich

    1. Rosyjska demokratyczna republika nie jest wrogiem NATO, lecz decyzją ludzkości stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. 2. USA są same sobie winne, bo z formalnej demokracji zrobiły realną oligarchię, co oznacza nierówność, zaległości infrastrukturalne powodujące wzrost kosztów, towary z USA są gorsze od towarów z UE i droższe od towarów z Chin. USA mogą się ratować tylko rezygnując ze swego imperializmu i przyjmując model UE. 3. USA zarzucają UE płatności firm UE dla Rosji, ale same USA wspierają przemysł kosmiczny Rosji kupując silniki rakietowe Rosji i loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W Rosji zaintwestował już dawno każdy większy koncern i tysiące innych firm USA: ExxonMobil, Boeing, Chevron Corp, General Electric Co, Caterpillar Inc, John Deere, Ford Motor Co, General Motors Co, PepsiCo Inc, Coca Cola, Mars, Cargill Inc, AT&T i Kraft Foods, Microsoft, Google itd., które przekazują swymi fabrykami w Rosji technologie dual-use i podnoszą ogólny poziom technologiczny Rosji, a więc także w dziedzinie zbrojeń. Koncerny naftowe USA współpracują z koncernami naftowymi Rosji w projektach wartych miliardy euro i kupują w Rosji olbrzymie pola naftowe. ____Przykładowo Boeing importuje 35% potrzebnego mu tytanu od rosyjskiej firmy Rostec. W 2013 Boeing dostarczył do Rosji samoloty za 2.1 mld. dol. i planuje zainwestiować w Rosji 27 mld. dol. wg Bloomberg\'a. Ford sprzedał już w Rosji ponad milion aut, a w 2013r. sprzedał 105.000 aut. General Motors posiada 9% rosyjskiego rynku i sprzedał w Rosji w 2013r. 258.000 aut - Ford i General Motors przeniosły swe fabryki z UE do Rosji ponieważ przewidywali, że Rosja będzie największym rynkiem aut w Europie w 2016r. W wyniku sankcji rynek samochodowy Rosji był w 2017r. \"zaledwie\" piąty co do wielkości w Europie, tuż tuż za Włochami i UK. ExxonMobil wspólnie z rosyjskim Rosneft opanowują pole roponośne Bazhenov w Zachodniej Syberii stosownie do umowy wartej ok. pół biliona dolarów. ExxonMobil planuje terminal LNG skroplonego gazu za 15 mld. dol. na tym polu i ma różne joint ventures z rosyjskimi firmami na Morzu Czarnym. ____Raport w ramach Badań Armii USA nad Zagranicznymi Siłami Zbrojnymi ujawnił, że rosyjskie Skołkowo jest wehikułem do transferu technologii do Rosji: informatycznej, biomedycyny, energetyki, satelitarnej, kosmicznej i nuklearnej. Przy tym Fundacja Skołkowo nie kryła stosunków z przemysłem zbrojeniowym Rosji, np. konstrukcji ponaddżwiękowych rakiet cruise. 4. NATO nie jest własnością USA. 5. Dobrobyt należy sobie wypracować w rynkowej konkurencji, a nie bogacić się drukowaniem dolarów, napadaniem na inne kraje, naciskami na UE, by odstąpiły firmom z USA rosyjski rynek itp.

  4. 2PLM \'\'Krakow\'\'

    Rozsmieszyla mnie odpowiedz Pani minister obrony narodowej Niemiec , ktora cytuje defence24 , oto powyzsza odpowiedz . /\'\'W reakcji na slowa D.Trumpa , niemiecka minister Ursula von der Leyen oswiadczyla , Nioemcy sa juz przyzwyczajone do krytyki Trumpa , nie watpliwie mamy problem z Rosja, zas z drugiej srtony , bez watpienia nalezy utrzymac kanaly komunikacji miedzy krajami czy sojusznikami a przeciwnikami \'\'/ Powiem tak, owszem nalezy utrzymywac komunikacje , ale do tejze komunikacji wystarczy telefon,lub wizyta , nie potrzeba budowac grubej ruyry , ptfu , ptfu, dwoch rur , no chyba ze to doslownie chodzi o te wlasnie rury jako \'\'kanaly tej komunikacji \'\'

  5. ?

    No nie ma co kombinować trzeba skończyć pasieniem Rosji Natowskimi pieniędzmi i tyle ( w każdym kraju NATO). Co ma jeszcze zaatakować Rosja aby się obudzić?

  6. As

    @CB moment moment, ale my próbujemy się oduzależnić (gazoport, Baltic Pipe) a Niemcy idą w drugą stronę.

  7. Boczek

    Polish blues, środa, 11 lipca 2018, 17:15 ### A dlaczego? Przecież docelowo - Marcellus z terminalami Cove Point i Goldboro to bliżej niż z Rosji.

  8. Boczek

    Kiks, środa, 11 lipca 2018, 16:49 ### Ale to przecież głupoty. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. Niemcy pokrywają swoje zaopatrzenie na gaz w Rosji w 30-35% a 55-60% to Norwegia i Holandia, reszta własne i inne kierunki. My dopiero wychodzimy z 70% zależności. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. Niemcy zaopatrują się w ropę w Rosji w 30-35% - nie mają innego wyjścia bo 2 z największych rafinerii Leuna i Schwedt to koniec rosyjskiej rury - i dobrze bo as też zależni od nas. My natomiast jesteśmy od rury w 100% niezależni, a zaopatrujemy się w Rosji w 90% ostatnio chyba 80. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. I nie należy zapominać, że NS I to też GB, NL, F, I, A, CH. Żeby zatrzymać NS II wystarczy GB, NL F i I. Dlaczego tego nie robią, a wspierają projekt?

  9. Trzcinerro

    Hahaha nie lubię Trumpa ale ma facet rację

  10. Heinrich

    2 dni temu powiedział, że nie wie czy Putin to wróg czy przyjaciel i że USA powinny żyć w przyjaźni z Rosją. Niemcy natomiast nie mogą tak postępować bo ?

  11. yaro

    Z całej tej retoryki można wysnuć wniosek, że Rosję jako zagrożenie postrzega USA, Francja, WB, Polska, natomiast Niemcy takiego zagrożenia nie widzą. Czyli jeśli największa gospodarka Europy nie widzi zagrożenie to może go faktycznie nie ma.

  12. -CB-

    Co on za bzdury znowu opowiada... Przecież np. my jesteśmy uzależnieni od Rosji dużo bardziej niż Niemcy, nie wspominając już w ogóle o Węgrzech, które Orban uzależnił energetycznie całkowicie od Rosji.

  13. Polish blues

    Pewnie chce sprzeac swoj wlasny drogi gaz. Dzienkujemy....

  14. Kiks

    Geniusz z niego to nie jest na pewno. Ale ma wielki plus, mówi głośno to czego inni by nie powiedzieli.

  15. gru

    DT ma absolutnie rację odnośnie zakupów rosyjskiego gazu przez Niemcy. Tylko jest ten problem że Niemcy wydali już bardzo dużo pieniędzy i wielu ludzi dobrze na tym zarobiło poprzez korupcję. Jak im to Pan Prezydent zamierza skompensować? Bo chyba nie poprzez cła karne na Mercedesy, które są zdaje się montowane w Alabamie.

Reklama