Chorwacja nie kupi izraelskich F-16. Amerykanie zablokowali umowę

7 stycznia 2019, 14:29
F-16 Izrael (1)
Fot. Israel Air Force
Reklama

Izrael nie będzie w stanie zrealizować wartej 500 mln dolarów dostawy 12 używanych samolotów F-16C/D Barak dla Chorwacji. Kontrakt zablokował Waszyngton, nie zgadzając się na przekazanie maszyn ze zmodernizowanymi przez Izraelczyków systemami walki elektronicznej.

Jak donosi dziennik Yedioth Ahronoth, w najbliższych dniach do Chorwacji wybiera się dyrektor generalny Ministerstwa Obrony Izraela Udi Adam oraz Michel Ben-Baruch, szef SIBAT (Dyrektoriatu Ministerstwa Obrony Izraela ds. Współpracy Międzynarodowej). Maja oni oficjalnie poinformować rząd Chorwacji o anulowaniu umowy.

Chorwacja od kilku miesięcy informowała o zniecierpliwieniu przeciągającą się sytuacją, w której wprawdzie przetarg został rozstrzygnięty w marcu 2018 roku, to nie można było zawrzeć umowy. Postawiono nawet ultimatum, aby decyzja zapadła do 11 stycznia 2019. Sytuacja jest o tyle nagląca, że pierwsze samoloty F-16 być dostarczone w 2020 roku. Mają one zastąpić wiekowe MiGi-21bis-D/MUD zmodyfikowane do standardu częściowo zgodnego z NATO w stopniu zbliżonym do rumuńskich samolotów MiG-21 Lancer-R. Maszyny te powinny jednak zakończyć służbę w 2024 roku.

Umowę na zakup ex-izraelskich F-16 zablokowała amerykańska administracja, której zgoda jest niezbędna w przypadku eksportu amerykańskiego sprzętu wojskowego do krajów trzecich. Negocjacje w tej kwestii trwały od wielu miesięcy. Izraelczycy twierdzą, że Amerykanom nie przypadło do gustu zaproponowane przez Izrael wyposażenie F-16 w zaawansowane systemy elektroniczne, które miały skusić Chorwatów do wybrania bliskowschodnich maszyn, zamiast konkurencyjnej, ale droższej oferty maszyn Lockheed Martin F-16V czy Saab JAS39 Gripen. F-16C/D Barak posiadają bowiem systemy pokładowe zmodernizowane przez izraelskie firmy na potrzeby lokalnych operacji bojowych i są to rozwiązania znacznie nowocześniejsze niż pierwotnie stosowane w tych maszynach.

Zerwanie negocjacji w sprawie zakupu izraelskich F-16 stawia Zagrzeb w bardzo trudnej sytuacji. Może to być szansa dla Szwecji, która zarówno Chorwacji, jak i Bułgarii proponowała szybką dostawę samolotów Saab JAS39 Gripen, w odróżnieniu od amerykanów, którzy potrzebują 3-4 lat na dostarczenie samolotów, ze względu na obłożenie zamówieniami bieżącymi.

Impulsem dla szybkiego procesu zakupu myśliwców przez Chorwację jest nie tylko nagląca potrzeba zastąpienia MiGów-21, ale również ostatnie wzmocnienie lotnictwa Serbii. Belgrad otrzymał w 2017 roku 6 używanych myśliwców MiG-29 z Rosji, a kolejne 4 maszyny tego typu w 2018 roku dostarczyła Białoruś. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Reklama
Polak
sobota, 9 lutego 2019, 08:46

Tylko f-16 w różnych wersjach powinni brać i kupować - najlepszy samolot dla nich w relacji koszt-efekt.

Plush79
środa, 9 stycznia 2019, 23:15

Sprawa wygląda tak że USA tracą na wiarygodności na każdym froncie. My odwracając się od EU sobie nie polepszamy

Stalker
środa, 9 stycznia 2019, 12:01

Nas potraktowali w przypadku Wisły a Homar to wiśnia na torcie< a nie.... to nasze elity takie upadłe bo co do USA to złudzeń nie mam.

Bardzo Jasnowłosa
wtorek, 8 stycznia 2019, 18:23

Jankesi formatują Chorwatów bez skrupułów. Formatują też po linii sojuszniczo - zbrojeniowej wiele innych krajów. Mogą sobie na to pozwolić tak długo, jak długo rządy w tych krajach będą amerykańską... zapatrzone w USA

Lbn
wtorek, 8 stycznia 2019, 16:56

Ale ich potraktowali ...

dobryl
wtorek, 8 stycznia 2019, 15:00

@Wic Chorwacja nie jest w NATO! To się popisałeś wiedzą ;) Chorwacja jest w NATO od 1 kwietnia 2009 r. Dołączyła wówczas do sojuszu razem z Albanią.

jh
wtorek, 8 stycznia 2019, 13:25

Wykorzystanie jakiejkolwiek okazji zakupów nowoczesnego sprzętu przez MON to mażenie ściętej głowy, bo analizy i symulacje będa trwały w nieskończoność!!!

df
wtorek, 8 stycznia 2019, 12:57

Wiem że są to 30 letnie maszyny ale mają zapewne systemy WRE zdolne to jammowania większości rosyjskich rakiet naprowadzanych radiolokacyjnie. Cena ok 40 mld dol ? średnio dużo zważywszy jaka cena za F16 b 72 jest proponowana w ramach FMS Bułgarii i Słowacji (grubo ponad 120 mln dolarów za maszynę czyli drożej niż F35 dla członków programu i bliższych sojuszników). HOMAR i Narew z technologiami efektorów najważniejsze ! Od nich zależy powodzenie Harpii - od zdolności budowania własnej bańki AD i niszczenia strefy antydostępowej przeciwnika. Do tego trzeba dużej ilości amunicji produkowanej w kraju a kraj frontowy jak Polska nie może kupować kluczowej amunicji na sztuki w ramach FMS. To kpina z obronności. Potem można i trzeba dokupić minimum 64 dodatkowych F16 block 72 lub 5 generację. Jeszcze jeden taki sukces negocjacyjny jak z Wisłą i budżet MON zatonie nie na 5 a kilkanaście daszych lat. Nie stać nas na budowanie zdolności od góry jak robi się ze średnim piętrem OPL w dół.

Marek
wtorek, 8 stycznia 2019, 12:16

@tut Kluczem do tego jest, że Amerykanie nie są durni. Dlatego brak zgody na to, żeby ktoś zarabiał na samolotach, które dostał od nich w zasadzie za darmo.

Odyn
wtorek, 8 stycznia 2019, 11:25

Było by dziwne gdyby USA nie zablokowały takiego kontraktu. Poza tym tyle ile Chowracja zostawi USD y stanach, na tyle bedzie mogła liczyć. Z Izraelem taka maxyma już nie będzie działać.

Kosmita
wtorek, 8 stycznia 2019, 11:20

Samoloty powinny być tak kupione abyśmy mogli przy nich wszystko robić. Z cała dokumentacja ,aparatura itp. Po co nam samolot którego nie możemy wyremontować sami? Żeby obronić miała sens musi być uzbrojenie,naprawy w kraju bo pewnego razu sprzedawca (nie wazne jaki) powie że nie zrobi remontu albo ogromne pieniądze chce itd. Żeby być niezależnym to trzeba kupić samoloty z całą dokumentacja itd.

df
wtorek, 8 stycznia 2019, 10:44

Bierzmy w ciemno te 12 maszyn a 12 swoich block 52 modernizujmy do wersji V. Będzie bieda Harpia. Napewno potrzebujemy natycmiastowego zastąpienia części Migów 29 nie mówiąc o Su22 a może my zrobić to tanim kosztem. Bierzmy kody do systemów WRE zwłaszcza że mamy kompetencje w tych sprawach a w ramach offsetu ? może technologia rakiety Extra ? Jeśli USA nie zgodzi się na sprzedaż tych maszyn Polsce (sojusznik, kraj NATO) będzie to prawdziwy test intencji USA w stosunku do Polski. Szybka piłka. Taka okazja może się nie trafić. Co więcej można dokonać zamiany F16 na Mig29 których izraelczycy potrzebują do pozoracji walk. Słowem jest dobry interes do zrobienia dla OBU stron.

tak tylko... (Michał Rakowski)
wtorek, 8 stycznia 2019, 10:34

No proszę, a Kreml nieustannie rozpowszechnia opinię, że to Żydzi sterują poczynaniami USA. To jak to jest drodzy Rosjanie?

Okręcik
wtorek, 8 stycznia 2019, 10:12

łukasz- to nie Niemcy czy Francuzi mają do nas, to pis ma do nich pretensje. Jak mają nas traktować skoro uwalamy kontrakt zapięty na ostatni guzik i niewątpliwie dla nas korzystny - caracale? A kto jak nie Niemcy za grosze przekazali nam wpierw Migi a później Leo2A4? współprace trzeba nawiązywać z sąsiadami a nie z "ciepłymi" krajami. Patrioty fajne tylko wystrzelają się w pierwszej godzinie W, a transport amunicji za oceanu dotrze w warunkach wojennych?

Okręcik
wtorek, 8 stycznia 2019, 10:08

Hmm, a może my byśmy je wzięli? Zawsze to jakieś wzmocnienie, bo zanim ta ekstra zmiana harpię zrealizuje to wieki przeminą.

zeus89
wtorek, 8 stycznia 2019, 09:52

Kol to definicja każdego jednego sojuszu jaki istniał, istnieje i będzie istniał.

Ernst Junger
wtorek, 8 stycznia 2019, 09:28

Gregorx, jest dokładnie tak jak mówisz. Izrael chciał zarobić na podarowanych F-16, tym samym plujac w twarz amerykańskiemu podatnikowi. Tymczasem tutaj uderzają w antyamerykanskie tony pod byle pretekstem.

Victor
wtorek, 8 stycznia 2019, 09:25

@Wic Chorwacja jest w NATO od 2009r. Wystarczy sprawdzić zamiast pisać nieprawdę.

jasne
wtorek, 8 stycznia 2019, 08:46

Kol, w przeciwieństwie do Rosji która ogarniała nas swoim "wielkim sercem". Dlatego nie wypadało nawet pytać o pieniądze, gdy sojusznik czegoś zażądał. A żądał sporo.

Kol
wtorek, 8 stycznia 2019, 08:19

Kasa ,kasa ,kasa. NATO jest sojuszem wtedy, gdy państwa mają wspólne interesy. Niestety gdy interesy się różnią to ten sojusz jest po prostu nieskuteczny.

obserwator
wtorek, 8 stycznia 2019, 08:17

Ot i wychodzi ile znaczy "Międzymorze" dla wielkich tego świata.

Łukasz
wtorek, 8 stycznia 2019, 07:31

Mobilny PL Idźmy z Europa, czyli z kim ? Z Niemcami co organizuję tajne spotkania dla dziennikarzami na temat jak mają pisać negatywnie o Polsce ? Z Francuzami, którzy maja nieustannie do nas pretensje, że wygrało PiS ?

Maniek
wtorek, 8 stycznia 2019, 06:27

Wymontować, sprzedać golasy, zamontować na miejscu, grać głupa jak z Lavi dla Chińczyków. To My mamy Żydów uczyć jak się robi interesy ?!

Benek
wtorek, 8 stycznia 2019, 06:22

My je powinnismy kupic asap.

xyz
wtorek, 8 stycznia 2019, 02:34

Tak wyglądają interesy z amerykanami. Wszyscy to widzą oprócz Monu.

mati
wtorek, 8 stycznia 2019, 00:20

Hej, a może by przejąć te chorwackie MIG-21 ? w końcu nasz MON lubi szrot. po co przepłacać za F16 czy F35, skoro nasze zuchy mogą te Migi podrasować w Bydgoszczy i byśmy mieli super myśliwce, wzrosłaby nasza pozycja na świecie i ogólnie byśmy wszyscy poczuli się bardziej bezpieczni :P

Taki jeden
wtorek, 8 stycznia 2019, 00:18

Oto prawdziwa twarz "sojusznika". Kierują się wyłącznie swoim interesem, nic bez nich i ich zgody. To samo będzie z użyciem jakiejkolwiek broni od yankesów. Powinien to być kubeł zimnej wody na rozpalone łby pisowskiego MONu. NIE KUPOWAĆ NIC OD AMERYKANÓW. Wisła powinna być z Izraela a Homar z Europy, bo są lepsze i tańsze, i nikt nie będzie ograniczał nas w ich użyciu. To samo z samolotami i śmigłowcami. Sami przyznają, że izraelskie systemy walki w F16 są lepsze od oryginalnych amerykańskich. Kopnąć w d..ę takiego "sojusznika" razem z "fortem Trump", za który będą nas tylko doić bez końca tak jak Koreę Płd.

dim
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 22:54

@Mobilny PL. Z Europą szliśmy już w 1939 i we wszstkich powstaniach narodowych. Marsz "z Europą" zawsze kończył się utratą niepodległości. Sprzedawano nas. Lub nie brano ani za darmo - jak wolisz ? Jasne, że po pierwsze trzeba mieć własne silne wojsko, inaczej wszędzie będzie nam "tak samo".

gregorx
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 22:37

I skąd to zdziwienie? Izrael "kupił" te samoloty za środki z amerykańskiej pomocy wojskowej. Teraz chciałby zarobić na modernizacji i odsprzedaży samolotów które sfinansował mu amerykański podatnik. Nawet dla przychylnej Izraelowi amerykańskiej administracji to było zbyt wiele... I wcale się nie dziwię. @Mobilny Europa jest dla nas ważna jako partner gospodarczy ale militarnie (bez USA) niewiele znaczy. Rozdrobniona, rozrywana sprzecznymi interesami, z brakami w wielu obszarach zdolności wojskowych. @qax Nie ma takiego samolotu jak "Grippen". Jest Gripen. Wcale nie taki cudny jak go maluje marketing SAABa. Zresztą, jakby Chorwaci mieli środki na nowe maszyny to by nie remontowali MiGów-21 ani nie szukali używanych F-16.

dobryl
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 22:02

@śmiech na sali Sygnał dla świata jak to się robi interesy z amerykanami, niby wszyscy grają w jednej drużynie, ale sprzętu już odsprzedać nie można bo nie od amerykanów tylko używka z drugiej ręki, Nie zgadzam się z Twoim tokiem rozumowania. Zobacz od kogo kupili swoje F-16 Rumuni. Były jakieś protesty ze strony Jankesów ? Nie było ! Mało tego, Izrael proponował swoje F-16 także Rumunom i wówczas żadnego kwasu nie było. Zapewne ta sprawa chorwackiego zakupu ma jakieś "drugie dno" o którym jeszcze się nie mówi.

Wic
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 21:19

Chorwacja nie jest w NATO! Problemem na przyszłość będzie Serbia.

ad
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 21:01

Zdaje się, że USA i Chorwacja są sojusznikami w NATO... Ktoś u nas w PL liczy na to, że USA nas obronią w razie W?

tut
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 20:56

Myślę że kluczem jest to, w tym przetargu, kto trzyma guzik włączające te maszyny.

kokos
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 20:34

to może nam by sprzedali?

LLd
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 20:15

Obawiam się że systemy WRE Izraelskie są lepsze niż amerykańskie i to jest sedno sprawy. Szkoda, żemy się na nie nie połasiliśmy,może my dostalibyśmy zgodę. W Syrii żadna rakieta jak dotychczas nie zbliżyla się do ich F16,jeden utracony samolot to raczej przypadek. Wydaje się,że systemy WRE to część samolotu najbardziej decydująca o przeżywalności.

asd
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 20:05

Tutaj amerykanie pokazali całe swoje oblicze.

śmiech na sali
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 18:23

Sygnał dla świata jak to się robi interesy z amerykanami, niby wszyscy grają w jednej drużynie, ale sprzętu już odsprzedać nie można bo nie od amerykanów tylko używka z drugiej ręki, a Chorwacja przecież sojusznik z NATO. Zgaduję, że punkt dla Szwedów i strzał w stopę dla jankesów hehehe...

Qwert
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 18:18

Ładnie zalatwili chorwatów.

Mobilny PL
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 18:07

W ostatnim czasie wiele się działo, wiele człowiek się dowiedział. F-16 to samolot nie tak tani a po drugie wciskają na maszyny z dziadowskim wyposażeniem. My poszlismy jeszcze dalej i kupiliśmy wisle ktorej jeszcze nie ma a homar co go chcemy kupić to już wisienka na torcie. Dalej Amerykanom wierzycie? Stop dla Wisły i homara. Stop dla dalszych f-16 stop dla fort Trumpa. Idźmy z Europa!

qax
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 17:51

A Chorwaci jak będą mądrzy to teraz powinni kupić Grippena i podziękować amerykanom i żydom za wspólne interesy.

bryxx
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 17:45

Taaaa, tak samo My. Wywalilismy kupe forsy na cudowne f-16, nic przy nich nie możemy zrobić. Uzbrojenie to tylko to jakie zgodzi sie wielki brat. Jakbyśmy chcieli użyc ich przeciw komuś co ma lepszy posłuch u wielkiego brata no tam je wyłączą. Sprzedać jakbyśmy się chcieli przesiąść na inny typ także nie możemy. To za co zapłaciliśmy? No i w sumie po co nam to było?

Albo inaczej
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 16:42

USA stawiają sprawę jasno, Chorwacja będzie optować za Trójmorzem bez Niemców albo kupią sobie uzbrojenie u Niemców.

Adam
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 16:13

No to kupmy te 16-nastki za suki i migi.

Gts
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 15:54

Dla krajow jak Chorwacaj takie samoloty jak Gripen wlasnie powstaly, niech nie kreca nosem tylko je biora.

Tweets Defence24