Chiny zapowiadają sankcje wobec koncernu Lockheed Martin za sprzedaż broni Tajwanowi

14 lipca 2020, 13:04
1024px-Tiananmen_Gate
Fot. Rabs003, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Wikimedia Commons
Reklama

Chiny nałożą sankcje na amerykański koncern Lockheed Martin za jego rolę w najnowszej transakcji dotyczącej sprzedaży broni Tajwanowi – zapowiedział we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, nie podając szczegółów w sprawie tych sankcji. Jednocześnie, ambasada Chin w Waszyngtonie oceniła we wtorek odrzucenie przez Stany Zjednoczone chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim jako całkowicie nieuzasadnione i zarzuciła władzom USA sianie niezgody pomiędzy Chinami a innymi krajami regionu.

Amerykański koncern Lockheed Martin jest głównym wykonawcą w zatwierdzonej w ubiegłym tygodniu przez rząd USA, wartej 620 mln dolarów, umowie dotyczącej modernizacji tajwańskiego arsenału rakiet ziemia-powietrze typu PAC-3, używanych w zestawach przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot i uznawanych za ich kluczowe uzbrojenie zwłaszcza do zwalczania trudnych celów, w tym rakiet balistycznych, bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill). Komunistyczne władze ChRL uznają demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję Chin i stanowczo sprzeciwiają się dostawom uzbrojenia na wyspę.

"By chronić interesy kraju, Chiny zdecydowały się podjąć konieczne kroki i nałożyć sankcje na głównego wykonawcę tej umowy, Lockheed Martin" - powiedział Zhao na briefingu prasowym w Pekinie. Chińskie władze ogłaszały już w przeszłości zamiar obłożenia amerykańskich firm sankcjami w związku ze sprzedażą broni na Tajwan, ale nie jest jasne, jak te sankcje były realizowane w praktyce. W USA od dawna obowiązuje embargo na sprzedaż broni ChRL.

Stany Zjednoczone, podobnie jak większość innych krajów, nie utrzymują z Tajwanem formalnych relacji dyplomatycznych. Uznawane są jednak za głównego sojusznika Tajwanu na arenie międzynarodowej, a ich wewnętrzne prawo zobowiązuje je do udzielania wyspie pomocy w zakresie obronności.

Władze Tajwanu wyrażały zadowolenie z umowy w sprawie modernizacji rakiet. Rząd w Tajpej stara się wzmocnić obronę w związku z coraz groźniejszymi jego zdaniem działaniami Pekinu, takimi jak regularne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu. Tajwański minister obrony Jen De-fa powiedział żołnierzom w czasie rozpoczętych w poniedziałek dorocznych ćwiczeń Han Kuang, że muszą być silni w obliczu "wszelkiego rodzaju prowokacji" Chin.

Wojsko Tajwanu jest dobrze wyszkolone i dysponuje wysokiej klasy uzbrojeniem, w większości amerykańskim, ale Chiny posiadają przewagę liczebną i coraz więcej własnego zaawansowanego sprzętu wojskowego, takiego jak myśliwce o obniżonej wykrywalności czy nowoczesne pociski balistyczne – zauważa agencja Reutera.

Należy dodać, że ewentualne chińskie sankcje miałyby dotyczyć nie wprowadzenia do sił zbrojnych Tajwanu całkiem nowego uzbrojenia, a jedynie utrzymania i rozwoju tego, które już jest na wyposażeniu. Łącznie Tajwan ma do około 440 pocisków PAC-3 i od 7 do 11 baterii Patriot, które wraz z lokalnie opracowanymi systemami Tien Kung-II/III (te ostatnie ze zdolnością zwalczania celów balistycznych) stanowią podstawę obrony powietrznej wyspy, oczywiście wraz ze starszymi zestawami Hawk oraz licznymi systemami krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu.

Wcześniej Chiny oskarżyły również władze USA o sianie niezgody na Morzu Południowochińskim. Według chińskiej ambasady sekretarz stanu USA Mike Pompeo w poniedziałkowym komunikacie na ten temat celowo zniekształcił fakty i naruszył międzynarodowe prawo, w tym Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza. Placówka zarzuciła Waszyngtonowi, że usiłuje zasiać niezgodę pomiędzy Chinami a innymi krajami, które toczą z nimi spory terytorialne o obszary Morza Południowochińskiego. „Stany Zjednoczone nie są krajem bezpośrednio uwikłanym w te spory, a jednak wciąż ingerują w tę sprawę” - napisano w komunikacie na stronie internetowej ambasady.

W swoim oświadczeniu Pompeo przywołał decyzję Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze z 2016 roku, który przychylił się do wniosku rządu Filipin i oddalił roszczenia terytorialne Chin dotyczące Morza Południowochińskiego. Sekretarz stanu USA ocenił, że ChRL "nie ma podstaw prawnych, by jednostronnie narzucić swoją wolę regionowi".

Pompeo zaznaczył, że USA dążą do zachowania pokoju i stabilizacji, utrzymania wolnego statusu mórz i niezakłóconego przepływu handlu. Zarzucił Pekinowi, że zastrasza suwerenne państwa regionu, by pozbawić je zasobów morskich i zapewnić sobie jednostronną dominację na Morzu Południowochińskim.

"Świat nie pozwoli Pekinowi traktować Morza Południowochińskiego jako jego imperium morskiego" - oświadczył Pompeo i zapewnił, że USA będą bronić praw swoich sojuszników w regionie do zasobów morskich, zgodnie z zasadami wynikającymi z prawa międzynarodowego.

Chiny uznają prawie całe Morze Południowochińskie za własne terytorium. Stoi to w sprzeczności z roszczeniami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego akwenu. Morze Południowochińskie jest bogate w złoża surowców naturalnych i kluczowe dla międzynarodowego handlu; co roku przepływają przez nie towary warte 3 bln dolarów.

Chiny budują na spornym morzu sztuczne wyspy, na których umieszczają obiekty wojskowe. Deklarują przy tym pokojowe zamiary i odrzucają krytykę USA, które oskarżają je o militaryzację akwenu.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Reklama
Darek S.
środa, 15 lipca 2020, 04:27

I tutaj wyszły błędy polityki USA z przeszłości. Metoda podkulania ogona, by nie drażnić Chin w przeszłości, gdy Chiny były słabe doprowadziła do bardzo trudnej sytuacji politycznej. Jeszcze 5 lat temu USA mogłyby sobie pozwolić na nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Chinami, ale teraz jest już za późno.

Fanklub Daviena
środa, 15 lipca 2020, 10:01

Przeciwnie "znafco" - drażnienie Chin od pływania kanonierkami po Jangcy i strzelaniu do chińskich urzędników sprzeciwiających się handlowi opium po prowokacyjne pływania amerykańskich lotniskowców w Cieśninie Tajwańskiej spowodowały to co teraz: świadomość Chin, że nie wystarczy być największą potęgą ekonomiczną (w XIXw 30% światowego PKB), bo bez sił zbrojnych zostanie się napadniętym przez Anglosasów. To takie "mendrki" jak ty w rządach USA doprowadziły do obecnej sytuacji. :)

Marek
środa, 15 lipca 2020, 13:58

Przypominam, że twoi Rosjanie też bez zaproszenia wleźli do Chin.

andys
czwartek, 16 lipca 2020, 11:51

Rosjanie też, ale i Niemcy, co niektórych może zdziwić. Nie mówie o Japończykach. W operacji tłumienia powstania bokserów, majacej cechy ekspedycji karnej, uczestniczyły wszystkie, choć w róznym stopniu , ówczesne mocarstwa - prócz wymienionych, jeszcze Anglia, Francja, Włochy, Austro-Wegry.

Niuniu
wtorek, 14 lipca 2020, 19:05

Chiny pewnie jednak nic konkretnie nie zrobią. Po co na tym etapie konfliktu udowadniać USA jak mocno jest zależne od produkcji w Chinach? Taką kartą można zagrać raz i lepiej zostawić ją na ważniejszą rozgrywkę. Im USA będzie słabsze a Chiny mocniejsze tym bardziej realne staje się zajęcie Tajwanu. Opcja połączenia Tajwanu z Chinami na wzór przyłączenia Honkongu jest coraz mniej realna, czyli albo Chiny pogodzą się z istnieniem drugiego chińskiego Państwa albo dojdzie do militarnego rozstrzygnięcia. To będzie moment w którym Pekin przestanie jednocześnie udawać, że go nie ma i otwartą konfrontację z USA tak jak podczas wojny koreańskiej. Jeśli nie nastąpią jakieś istotne zmiany i świat będzie rozwijał się tak jak obecnie za maks 10-15 lat Chiny mogą się zdecydować na taki krok.

Kiks
wtorek, 14 lipca 2020, 20:43

Ta karta jest już bita. Powoli następuje wycofywanie się z Chin. Stąd ich nerwowość. A o HK Chiny mogą zapomnieć. Tak długo jak jest tam światowa finansjera to HK jest istotny. Jeżeli ucieknie to HK traci na znaczeniu. Jak ośrodek handlowy też przejmą jego rolę inni.

Kopara
wtorek, 14 lipca 2020, 17:54

449:60 Tajwan POLSKA WIDAĆ ZE BŁASZCZAK to prawdziwa,gastronomiczna zawodowa

y
wtorek, 14 lipca 2020, 22:29

A teraz napisz raz jeszcze o co Ci chodzi?

Pentagram
wtorek, 14 lipca 2020, 17:52

Trump tylko na,to czeka Chiny same wpadły,w zastawiona na nie pułapkę

Rhotax
wtorek, 14 lipca 2020, 17:37

Rosja , KRLD , Iran i teraz Chiny -- zabiją sankcjami tą firmę :)

Peter
wtorek, 14 lipca 2020, 21:48

A konkretnie to w jaki sposób ? Czyżby Chińczycy skopiowali najnowsze wersje Patriotów ?

janusz
wtorek, 14 lipca 2020, 23:26

Nie. Tego g... nie kopiują. Mają monopol( prawie) na metale ziem rzadkich. I produkują sporo podzespołów elektronicznych.

Davien
środa, 15 lipca 2020, 11:23

NO popatrz januszku a dla swoich HQ-9 zerżneli praweie toczka w ttoczke elektronike i radary z Patriotów i innych systemów zachodnik po wywaleniu rosyjskeij w diabły:)

Miyamoto
środa, 15 lipca 2020, 08:01

Na szczęście Japończycy niedawno odkryli ogromne złoża tych metali u siebie i skończył się monopol...

y
wtorek, 14 lipca 2020, 22:30

W ramach sankcji Chiny nie kupią F-16 i F-35!

Martin
wtorek, 14 lipca 2020, 15:36

LM na pewno bardzo się przejmie tymi sankcjami :)

Alejaja
wtorek, 14 lipca 2020, 17:07

Przetworzone metale ziem rzadkich, będą solą w oku Marcina Łokietka przez rok dwa lata. :)

Davien
wtorek, 14 lipca 2020, 18:59

To sobie kupia gdzie indziej za to Chiny znowu pewnie dostana jak przy wojence na cła 5x mocniej od USA i będzie koniec.

wtorek, 14 lipca 2020, 21:16

Na przetworzone metale to Chiny mają praktyczny monopol.

Clash
środa, 15 lipca 2020, 10:19

miały....

Alejaja
środa, 15 lipca 2020, 12:54

Na przetworzone dalej mają, ja nie mówię o samym wydobyciu metali ziem rzadkich, tylko o ich przetworzeniu. Z tych krajów, które oprócz Chin wydobywają metale ziem rzadkich, wszystko płynie do Chin aby je przetworzyć. Tylko Chiny mają do tego odpowiednią technologię. Reszta świata jej nie ma.

Miyamoto
środa, 15 lipca 2020, 18:32

Ale wiesz, że mówisz o stosunkowo prostej metalurgii?

Miyamoto
środa, 15 lipca 2020, 08:02

Niedawno Japonia odkryła duże złoża ich u siebie, więc i monopol się kończy.

Jabadabadu
wtorek, 14 lipca 2020, 21:57

No nie, pozostaje jeszcze KRLD. Niezły wybór. Nie proszę o komentarz. Dyskutował o tym też nie będę.

Kamilo
wtorek, 14 lipca 2020, 15:24

Chiny narzuca sankcje na LM poprzez zaprzestanie odwiedzania serwerow LM i dzielenia sie wiedza tam zaciagnieta ze swoimi firmami.

Fanklub Daviena
wtorek, 14 lipca 2020, 15:49

Jak Chiny przestaną sprzedawać paliwo rakietowe używane WE WSZYSTKICH amerykańskich rakietach od Javelinów i Sidewinderów poczynając po rakiety orbitalne na paliwo stałe, to USA przestanie być zabawnie. Bo na razie 100% tego paliwa (konkretnie zasadniczy komponent, bez dodatków typu spowalniacze spalania itp.) pochodzi z Chin (choć USA używa "listka figowego" w postaci belgijskiego pośrednika) to LM zrzednie mina... :)

Antysrutnik
środa, 15 lipca 2020, 04:34

Fanklub Daviena człowieku chyba sam się napiłes tego chińskiego paliwa do rakiet i ci mocno zaszkodziło.Dawno takich głupot nie czytałem.Wszyscy już wiedzą na tym portalu że zmieniasz nick i trolujesz.

Davien
wtorek, 14 lipca 2020, 19:00

Funku to nie rosyjskie firemki żeby musiała cos kupowac w Chinach:)) maja własne zródła dostaw i to nie z Chin:0 Ale jak widac ciagle wypisujesz te same bajki.

Fanklub Daviena
środa, 15 lipca 2020, 10:05

Kłamliwy Davienku. Jak tylko zaczęła się awantura amerykańsko-chińska to senacka komisja obrony przygotowała raport o podatności sił zbrojnych USA na chińskie sankcje. Możesz sobie ściągnąć z rządowych stron USA. Na pierwszym miejscu jest paliwo do silników rakietowych na paliwo stałe... Daleko przed pierwiastkami ziem rzadkich. Możesz temu zaprzeczać - ale czy to zmieni fakty? :)

PISTON
środa, 15 lipca 2020, 17:21

Fanku (jak to pieszczotliwie nazywa cię Davien) ! Odpisywanie na te wszystkie wpisy musi ci CHyba zabierać Kupę czasu. Rosyjska ambasada musi cię chyba zatrudniać na pełny etat, tak jak Amerykańska Daviena. Muszę powiedzieć, że godnie i solidnie reprezentujecie swoje kraje :-)

hehe
środa, 15 lipca 2020, 02:21

Ale Ty kochasz Usa:)

Marek
środa, 15 lipca 2020, 14:01

Chyba lepiej niż gdyby kochał rosję tak, jak co niektórzy tutaj?

nie zakłada sie swojego wlasnego fankubu z tego samego IP
wtorek, 14 lipca 2020, 19:00

A teraz się obudź davienku i idź pod prysznic, bo zabrudziłeś pościel...

Rhotax
wtorek, 14 lipca 2020, 17:35

Bzdura - firmy dostarczające elementy uzbrojenia dla USA z zagranicy musza być certyfikowane . Jak Polski dostawca TNT dla USArmy . Certyfikacja dotyczy fabryki i produktu parametrów . Pośrednik nie może takich uzyskać .

Fanklub Daviena
środa, 15 lipca 2020, 10:07

A teraz wyjaśnij nam jak w USA przebiega proces certyfikacji, że "podrabiane chińskie części" trafiły nawet do Air Force One i jeszcze USA ma o to pretensje do... Chińczyków?! Czy ten proces "certyfikacji" przebiega tak jak w przypadku Boeingów 737MAX? :)

sff
wtorek, 14 lipca 2020, 20:44

wszystko zależy jak bardzo Stanom zależy. A jak zależy to wszystko obejdą.

Rozjemca
wtorek, 14 lipca 2020, 17:09

Spoko, a jak Chiny wprowadzą embargo na gumę do majtek to wszystkim Amerykanom spadną spodnie.. Czego to jeszcze się od Ciebie odkrywczego dowiemy jakie to biedne i upadłe jest to USA?

zaciekawiony
wtorek, 14 lipca 2020, 16:30

Sugerujesz, że Amerykanie kolejny element produkcji przeniosą z powrotem do siebie? No rzeczywiście komuś tu zrzędnie mina...

Jabadabadu
wtorek, 14 lipca 2020, 21:59

Złoża geologiczne też przeniosą. Pikuś malutki. Nie takie rzeczy się robiło.

zaciekawiony
środa, 15 lipca 2020, 08:04

Pamiętając Rosjan w czasach ZSRR podkopujących się po węgiel pod Lubelszczyznę to hmmm.... Złoża metali ziem rzadkich są też z Korei Pn a niedawno duże zasoby odkryli u siebie Japończycy.

Kiks
wtorek, 14 lipca 2020, 16:14

Taaa... Jasne.

Tweets Defence24