Reklama

Chiny zadowolone ze stanowiska Korei Płn. w sprawie broni jądrowej

21 kwietnia 2018, 08:59
North_Korea's_ballistic_missile_-_North_Korea_Victory_Day-2013_01
fot. Stefan Krasowski/WikiMedia
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych z zadowoleniem przyjęło sobotnią deklarację władz Korei Północnej o wstrzymaniu testów jądrowych i rakietowych, uznając, że pomoże to zmniejszyć napięcia na Półwyspie Koreańskim.

"Strona chińska jest przekonana, że decyzja Korei Północnej pomoże poprawić sytuację na Półwyspie" - napisał resort na swej stronie internetowej. "Chiny przyjmują to z zadowoleniem" - dodał.

Pekin jest najbliższym dyplomatycznym i gospodarczym sojusznikiem reżimu północnokoreańskiego, ale w ostatnim czasie coraz bardziej sprzeciwiał się rozwijaniu przez Pjongjang programu balistycznego i nuklearnego, zakazanych przez wspólnotę międzynarodową.

W sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu na północy kraju, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe. Według Kima obiekt ten spełnił już swoje zadanie.

Decyzję władz w Pjongjangu z zadowoleniem przyjęły USA i Korea Południowa. To "wielki postęp" i "bardzo dobra wiadomość dla świata i samej Korei Północnej" - napisał na Twitterze prezydent Donald Trump.

Rzecznik prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina uznał to za "znaczący postęp w denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, na którą wszyscy czekają". Z zadowoleniem przyjął też "bardzo pozytywne warunki dla przyszłych szczytów", które stworzy decyzja Pjongjangu.

Zadowolenie z decyzji północnokoreańskich władz wyraził również szef japońskiego rządu Shinzo Abe. Podkreślił jednak, że "ważne jest to, by doprowadziła ona do pełnej denuklearyzacji, która byłaby nieodwracalna i dawałaby się zweryfikować".

Wcześniej japoński minister obrony Itsunori Onodera opowiedział się za wywieraniem maksymalnej presji na Pjongjang. "Nie możemy być zadowoleni" - stwierdził, tłumacząc, że KRLD zadeklarowała wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, nie wspominając nic o rakietach krótkiego i średniego zasięgu.

Decyzję ogłoszono na blisko tydzień przed planowanym szczytem przywódców obu państw koreańskich. Kim Dzong Un i Mun Dze In mają się spotkać w piątek po stronie południowokoreańskiej w Domu Pokoju w Panmundżomie na linii demarkacyjnej pomiędzy dwoma państwami koreańskimi. Będzie to trzeci w historii szczyt koreański i pierwszy na terytorium Korei Południowej.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
KAR
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 01:33

Korea Północna wie, że jak pozbędzie się arsenału nuklearnego, to Amerykanie znajdą pretekst, żeby ten kraj zaatakować. Dlatego skończy się tylko na wstrzymaniu rozwoju i prób.

Davien
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:48

KAR , Amerykanie nie potzrebuja zadnego pretekstu by zaatakować KRLD bo ciągle są z nimi w stanie wojny. Podpisano jedynie rozejm który KRLD juz wiele razy zerwała. A co do koreańskiej broni jądrowej to dla USA nie jest ona zadnym zagrozeniem, ,prymitywne rakiety KRLD to nie Topole czy Jarsy ale pociski o czasie przygotowań do startu liczonym w godzinach wiec zanim je odpala to teren dawno zostanie zaorany przez bombowce USA.

Nuke 27
niedziela, 22 kwietnia 2018, 04:01

Czy Korea Pónocna prowadziła ten program jądrowy i rakietowy przez tyle dziesięcioleci z takim trudem i przy nakładzie tak wielkich środków okupionych milionami zagłodzonych koreańczyków by teraz tak po prostu rzucić to wszystko i dać się rozbroić !? Przecież to nie ma sensu . Że niby teraz Trump ich przycisnął sankcjami i pomachał szabelką a Kim się przestraszył i tak po prostu oduszczają ,nie chce mi się w to wierzyć że będzie tak jak wszyscy tego oczekują !

vbn
niedziela, 22 kwietnia 2018, 15:32

A gdzie wyczytałeś że dali się rozbroić? Czytaj ze zrozumieniem - NIE BĘDĄ PRZEPROWADZAĆ TESTÓW, a nie oddadzą to co zbudowali. Broń mają i będą mieli, poprostu \"rezygnują z testów\"(na razie, aż sankcje się zniesie, dostaną to czego brakuje i znowu szopka od początku). Wstrzymanie testów i używanie tego jako argument to jakiegoś \"odprężenia\" i zniesienia sankcji to sprytny wybieg żeby coś wytargować, jeśli ktoś nie jest świadomy tego, że i tak dalszych testów nie mogli prowadzić. Po pierwsze takie testy to spore koszty, a po drugie po ostatnich próbach jądrowych doszło tam to takiego kataklizmu geologicznego, że dalszymi wybuchami podziemnymi załatwiliby sami siebie.

Nuke 27
piątek, 27 kwietnia 2018, 16:58

vbn. Pisząc o rozbrojeniu Pjongjangu nie chodziło mi że to już się stało czy stanie a o szeroki kontekst tego tematu że niby zawieszenie testów jądrowych i rakietowych będzie początkiem drogi do denuklearyzacji Koreii w co nie wierzę a cały świat się tym łudzi że Kim tak po prostu da się rozbroić z atomu na który jego reżim pracował tyle lat . Już raz zamykali ważny ośrodek z reaktorem do produkcji plutonu w Jongbiong ze spektakularynym wysadaniem komina w tym że ośrodku , wpuścili obserwatorów itd. a program rozwijali w tajemnicy by za niedługi czas wyrzucić obserwatorów i robić znów wszystko \"jawnie\" chwaląc się kolejnymi sukcesami i próbami. Więc uwarzam że to co teraz się dzieje to kolejna zmyłka Kima zmuszonego to robić bo go dojechały sankcje z czego chyba Trump doskonale sobie zdaje sprawę. A poligon jeśli będą chcieli otworzą nowy . Pozdrawiam

melasa
sobota, 21 kwietnia 2018, 22:34

Chiny nie idą na konfrontację z USA w przeciwieństwie do tego głupka Putina. Swoją drogą to wielce prawdopodobne, że to on i jego kolesie maczali paluchy w programie broni atomowej Korei Płn.

ghj
niedziela, 22 kwietnia 2018, 15:36

Chiny mają swoje interesy i też im zależy za zachowaniu tego stanu w niezmienionej formie. Gdyby obie Koree się zjednoczyły pokojowo, to południe przejęłoby arsenał północy i Chiny i Rosja miałyby prozachodniego sąsiada z arsenałem atomowym przy swojej granicy. Dlatego nigdy nie uwierzę tym bandyckim reżimom w jakiekolwiek ich zapewnienia o chęci zakończenia tego konfliktu.

sylwester
sobota, 21 kwietnia 2018, 18:24

a jak by chcieli otworzyć program kosmiczny i wysyłac na wysoką orbitę ładunki o tonażu 10 ton to nie mogą robić prób do budowy takich rakiet nośnych ??

Davien
niedziela, 22 kwietnia 2018, 01:59

Panie sylvester, Na GTO obecnie to ładunki 10 ton to może wysyłąć jedynie USA , Francja i zdaje sie Japonia, a ty chcesz by KRLD.... Troche realizmu mniej fantazji.

kalifatPol
wtorek, 24 kwietnia 2018, 00:46

Bez Japonii, ale z ChRL. Chang Zheng 5, około 13Ton.

Davien
wtorek, 24 kwietnia 2018, 02:06

Masz rację, mój bład, Japonia ma maks 8 ton na GTO

lol
sobota, 21 kwietnia 2018, 15:56

Ktoś wogóle traktuje poważnie te zapewnienia? Pomijając oczywiście klakierów wszelkich dyktatur jak Chiny, Rosja itp? Jeszcze dobrze pamiętam podobne zapewnienia ze strony Kim Dzong Ila i jego zabawy w podchody z ONZ i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. Szybko zapomniano jak wtedy zapewniali o pokojowym wykorzystaniu reaktora, jakie kontrole czasem tam wpuszczano do ośrodków badawczych, dawano i znoszono sankcje, Ruscy i Chiny oczywiście murem stali za dyktaturą która kupowała paliwo do reaktora wiadomo skąd. Czasem coś przebąkiwano o znikającym paliwie i podejrzeniach wzbogacania uranu, Rosja i Chiny oczywiście murem stały za reżimem... I nagle co się okazało? MAMY BOMBĘ ATOMOWĄ I RAKIETY!! SZOK I NIEDOWIERZANIE! A co z zapewnieniami ze strony Rosji i Chin? Ile były warte wtedy i ile są warte dziś?

Marek1
sobota, 21 kwietnia 2018, 11:11

Kim już swój cel osiągnął. Wszyscy wiedzą, ze ma broń A i środki do jej przenoszenia na odległość tysięcy km. Teraz może sobie po cichu pracować nad ich doskonaleniem, a świat kolejny raz pomoże ludności KRLD by nie umierała z głodu.

Mietek
niedziela, 22 kwietnia 2018, 00:24

A Chińczycy zyskują czas. Który pracuje dla nich.

Klient
niedziela, 22 kwietnia 2018, 12:48

Właśnie. Za parę lat przekażą Kimowi jakieś stare technologie, a sami będą mocarstwem nie do ruszenia.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama