Chiny: "Rekordowy" kontrakt na drony

28 lutego 2017, 15:56
Wing Loong
Fot. Baiweiflight / Wikimedia (CC BY-SA 3.0)
Reklama

Chiny otrzymały "największe w historii" zamówienie na systemy bezzałogowe. Już wcześniej drony budowane w ChRL były używane do zwalczania celów Daesh w Iraku.

Według agencji Xinhua chodzi tu o systemy Wing Loong II, opracowane przez instytut projektowo-badawczy lotnictwa w Czengtu (Chengdu) w środkowych Chinach. Pierwszy lot egzemplarza takiego samolotu odbył się w poniedziałek i trwał 31 minut.

Mający ponad 20 metrów rozpiętości skrzydeł Wing Loong II może być wykorzystywany zarówno do zadań rozpoznawczych, jak i do atakowania obiektów przeciwnika. "Po Stanach Zjednoczonych Chiny stają się kolejnym krajem zdolnym wytwarzać tak duże bezzałogowe samoloty rozpoznawcze i bojowe" - powiedział Li Yidong, główny konstruktor serii aparatów Wing Loong.

Chińskie systemy bezzałogowe typu CH-4B były używane do prowadzenia ataków na cele Daesh w Iraku. 

Czytaj więcej: Chińskie drony uderzyły w Iraku

 

Jak wskazuje Reuters, Chiny zaangażowały się w budowę samolotów bezzałogowych w nadziei, że przejmą część tego rynku od USA i Izraela dzięki swej tańszej technologii i gotowości dostaw eksportowych do państw, którym Zachód wzbrania się sprzedawać taki sprzęt.

Jak podają chińskie media, wcześniejszy model Wing Loong I sprzedawany jest po cenie 1 mln dolarów za egzemplarz. Wśród dotychczasowych nabywców chińskich samolotów bezzałogowych są między innymi Nigeria, Pakistan i Egipt. 

JP/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
SuperOlunia
czwartek, 2 marca 2017, 01:51

Chińskie to dobre to fakt

Tweets Defence24