Chiny przyznają, że żołnierze zginęli w potyczce z Indiami

19 lutego 2021, 09:36
Narendra_Modi_visits_Leh,_Ladakh_on_July_03,_2020
Premier Indii wizytuje posterunki wojskowe w Ladakh, lipiec 2020 r.Fot:data.gov.in/
Defence24
Defence24

W bitwie na pięści, kamienie i metalowe pręty na spornej granicy chińsko-indyjskiej w Himalajach w czerwcu 2020 roku zginęło czterech chińskich żołnierzy – ujawniły w piątek władze ChRL, po raz pierwszy przyznając, że po ich stronie też były straty w ludziach.

Pekin ogłosił pośmiertne nadanie odznaczeń czterem żołnierzom poległym w walce przeciwko obcemu wojsku, które wbrew porozumieniom wkroczyło na chińską stronę granicy – podały chińskie media.

Chiny i Indie oskarżały się nawzajem o sprowokowanie agresji i naruszenie ustalonej linii demarkacyjnej, zwanej linią rzeczywistej kontroli, oddzielającej strefy zajmowane przez obie strony od czasu wojny chińsko-indyjskiej z 1962 roku.

Spór terytorialny pomiędzy dysponującymi bronią jądrową sąsiadami toczy się od dziesięcioleci, ale w ubiegłym roku przybrał gwałtownie na sile. Starcie w dolinie rzeki Galwan w himalajskim regionie Ladakh było najpoważniejszym incydentem na spornej granicy od ponad 50 lat.

W czasie potyczki nie doszło wprawdzie do wymiany ognia, ale w walce wręcz zginęło 20 indyjskich żołnierzy. Indyjskie media informowały też o co najmniej 40 zabitych Chińczykach, ale Pekin do piątku nie potwierdzał żadnych strat wśród swoich ludzi.

Po miesiącach napięć obie strony ogłosiły w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie wycofania żołnierzy i sprzętu wojskowego z okolic jeziora Pangong Tso w Ladakhu. Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że wycofują się stamtąd wojska chińskie, a źródła agencji Reutera w Delhi zapewniły, że robią to również żołnierze indyjscy.

Według zapowiedzi władz Indii, gdy żołnierze opuszczą okolice jeziora, dowódcy chińscy i indyjscy mają się spotkać ponownie, by negocjować wycofanie wojsk również z innych terenów na granicy

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Zdenek Smetana
piątek, 19 lutego 2021, 22:35

Wszyscy przygotowują się do wojen które już były, a oni już szykują się do tej słynnej IV wojny światowej na maczugi i kamienie

12345
piątek, 19 lutego 2021, 12:13

To i tak dużo mniej niż Hindusów. Więc siły CHRL są dużo lepiej wyszkolone w walce wręcz. To fakt.

Czy aby na pewno?
piątek, 19 lutego 2021, 17:32

Skoro przyznali się do 4 to pewnie było z 400 Rządy stojące "na straży dobra ludu" robili to zawsze bardzo dziwnie :)

piątek, 19 lutego 2021, 17:14

Fakt medialny napewno. Podobnie jak medialne "sztuki walki"...

NiezależnyTybet
piątek, 19 lutego 2021, 10:47

Im się wydaje, że mogą podbić sąsiednie kraje, a może nawet "wykupić" część Afryki. Ba - Indie to nie Tybet, starożytny byt tej części, nie Chin.

Tweets Defence24