Chiny przyśpieszają budowę silosów rakiet ICBM

28 lipca 2021, 12:19
rakieta silos
Zdjęcie podglądowe, fot. Steve Jurvetson/Wikimedia/CC BY 2.0
Reklama

Na zachodzie Chin powstaje kolejne pole silosów dla rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych – podała w środę stacja CNN, cytując amerykański think tank FAS. Według badaczy Pekin rozwija swój potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek.

Zdaniem badaczy z think tanku Federation of American Scientists (FAS) prace budowlane w pobliżu miasta Hami w regionie Sinciang rozpoczęły się w marcu, a ostatecznie może tam zostać umieszczonych około 110 silosów rakietowych.

Są to kolejne w lipcu doniesienia o podejrzeniach budowy tych instalacji na pustynnych obszarach zachodnich Chin. Na początku miesiąca amerykańskie media informowały, że około 120 nowych silosów powstaje w pobliżu miasta Yumen w graniczącej z Sinciangiem prowincji Gansu.

„Budowa silosów w Yumenie i Hami oznacza najbardziej znaczące rozszerzenie chińskiego arsenału nuklearnego w historii” – ocenili badacze z FAS. Ich zdaniem w Chinach powstaje łącznie 250 silosów, czyli ponad 10 razy więcej, niż jest obecnie w użyciu.

Amerykański think tank podkreśla, że Chiny nie odstępują formalnie od zasady „minimalnego odstraszania nuklearnego”, ale granica tego „minimum” przesuwa się w związku z rywalizacją z innymi krajami, co ma na celu zapewnienie zdolności do przetrwania ewentualnego ataku i stworzenie zagrożenia kontratakiem.

250 powstających rzekomo silosów ma być dodatkiem do około 100 ruchomych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM), rozmieszczonych w kilkunastu chińskich bazach wojskowych. Nie jest jasne, czy w silosach zostaną umieszczone rakiety – zaznacza FAS.

Reklama
Reklama

Think tank szacuje, że Chiny posiadają obecnie około 350 głowic nuklearnych, natomiast Pentagon oceniał w ubiegłym roku, że ich „operacyjny arsenał” liczy nieco ponad 200 głowic. Wysokiej rangi amerykański wojskowy, adm. Charles Richard, prognozował, że chiński arsenał może się powiększyć dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie w ciągu najbliższej dekady.

Nawet gdyby tak się stało, wciąż byłby on jednak znacznie mniejszy niż amerykański i rosyjski. Według think tanku USA i Rosja mają obecnie po ok. 4 tys. sprawnych głowic jądrowych – napisano w sprawozdaniu.

Relacje pomiędzy USA a Chinami są obecnie najgorsze od dziesięcioleci, a część ekspertów przestrzegała przed rosnącym ryzykiem konfliktu zbrojnego, do którego mogłoby dojść na przykład w związku z Tajwanem lub na spornym Morzu Południowochińskim. Departament Stanu USA przekazał CNN, że uznaje domniemaną budowę silosów w Chinach za „głęboko niepokojącą”.

Pekin utrzymuje natomiast, że jego zbrojenia mają charakter obronny. Zarzucał amerykańskim politykom, że celowo „wyolbrzymiają zagrożenie z Chin”, by wykorzystać je jako pretekst dla własnych zbrojeń. Władze ChRL wyrażały też brak zainteresowania przystąpieniem do rokowań z USA i Rosją w sprawie traktatów rozbrojeniowych, dopóki Stany Zjednoczone nie zredukują swojego arsenału do poziomu chińskiego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 75
Reklama
Edward
czwartek, 29 lipca 2021, 08:40

USA popełniają błędy strategiczne w zakresie decyzji finansowania nieperspektywicznych rodzajów uzbrojenia - pod wpływem różnego rodzaju lobby. Np. lotniskowce czy nowy typ bombowców kosztujący dziesiątki mld dolarów, są nieperspektywiczne. Do tego co USA wymyślą to Chiny i Rosja im wykradną i ulepszą bez kosztów prac badawczo - rozwojowych. Zamiast lotniskowca to rakieta hipersoniczna a jak będzie trzeba na taki lotniskowiec to i tych rakiet kilkadziesiąt plus setki innych ,,zwykłych" tanich rakiet. Jak taki lotniskowiec w pobliżu Tajwanu ma przetrwać?

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 12:46

Nic nie rozumiesz: lotniskowce i bombowce nie są "nieperspektywiczne", tylko NIEZBĘDNE... do napadania na inne kraje! Chiny i Rosja do zamorskich napaści na inne kraje się nie szykują, więc nie muszą w to inwestować. Natomiast napadanie na inne kraje to podstawa funkcjonowania USA od powstania tego państwa, a powstało ono na ludobójstwie, niewolnictwie i grabieży i tylko 5 lat w swojej historii USA żyły w pokoju, przez pozostały czas toczyły średnio 2 wojny rocznie, prawie wyłącznie grabieżcze. Dlatego kupują lotniskowce i bombowce! :D

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:52

No wyszedł ci kapitalny opis Rosji od poczatku jej istnienia, tyle ze na lotniskowce jej nie stac bo jest zbyt zacofana by je zbudowac.

Michał
czwartek, 29 lipca 2021, 08:11

W relacjach Chiny-USA będzie tak samo jak z Niemcami i Nord Stream 2. W pewnym momencie USA uznają, że nie są w stanie obronić Tajwanu i odejdą. Już w tej chwili Chiny mają więcej okrętów i pocisków niż USA oraz przodują w takich dziedzinach jak: sztuczna inteligencja, pociski hipersoniczne i komunikacja. Przeprowadzili początkowe ale ważne testy komunikacji kwantowej. Muszą tylko mieć cierpliwość poczekania z 10 lat. Wtedy będą przodować w znacznie wielu dziedzinach, a pocisków, okrętów i wszystkiego innego będą mieli 10 razy więcej niż USA i do tego zaawansowane technologicznie. Sam Donald Trump powiedział, że nie wie, czy za 10 jeszcze będą istnieć USA. Przy nieograniczonej migracji ludzi z innych kręgów kulturowych i uzyskiwaniu przez nich praw wyborczych oraz fałszywej poprawności politycznej, zamiast jednego kraju tworzą się oddzielne grupy kulturowo-etniczne, dla których inne sprawy są ważne niż bycie supermocarstwem.

Morek
czwartek, 29 lipca 2021, 00:31

A dlaczego Polska nie ma broni atomowej ?????

amerykański stek bzdur
środa, 28 lipca 2021, 22:32

Im więcej ICBM wycelowanych w USrael tym lepiej :)

Shymo
czwartek, 29 lipca 2021, 20:13

Towarzyszu jak myślicie że chińskie rakiety są wymierzone tylko w USA to grubo się mylicie, więcej ICBM to więcej głowic które mogą spaść też na Moskwę, a jej w razie W oberwie się najbardziej, bo każdy kto może w nią celuje.

Monkey
środa, 28 lipca 2021, 20:46

Chińczycy mają fajne poczucie humoru z tym warunkiem negocjacyjnym dla USA. Po prostu grzecznie im odpowiedzieli, gdzie mogą ze swoimi pomysłami iść… Jednocześnie wskazując, że sami cofać się nie zamierzają.

SCUD
czwartek, 29 lipca 2021, 12:01

Dokładnie. Krótka piłka. Bez zbędnych dyplomatycznych tłumaczeń.

Falcon
czwartek, 29 lipca 2021, 09:42

Różnica pomiędzy USA a Chinami jest fundamentalna - USA to Zachodnia demokracja, Chiny to komunistyczny reżim zamykający własnych obywateli na dziesiątki lat do obozów pracy, kraj bez wolności słowa, kraj w którym kara śmierci dla myślących inaczej jest normą. To tak w skrócie dla fanów Chin.

trzcinq
czwartek, 29 lipca 2021, 16:32

Ty tak serio? Tak jakby w USA demokracja była. Wolne żarty bez kitu.

Falcon
czwartek, 29 lipca 2021, 23:56

Dla was że wschodu wszystko co jest związane z zachodnią demokracją to powód do żartu no cóż tylko to wam pozostało, w niewoli żyje ie, biedę klepiecie i żeby było za co chleb kupić trolujecie, w nocy po cichu pod kołdrą mazycie żeby u was było tak jak na zachodzie, ale nic z tymi marzeniami nie robicie i dlatego jesteście wciąż tymi samymi niewolnikami. Wy już chyba macie gen niewoli wpisany w wasz geneotyp

Monkey
czwartek, 29 lipca 2021, 15:01

@Falcon: Zdajesz sobie sprawę, że demokracja nie pasuje do każdej kultury? Wiesz, że Chińczycy nigdy demokracji nie mieli? Zresztą, na potwierdzenie mojego pierwszego pytania masz Arabską Wiosnę. Arabom też demokracja nie pasuje. Demokratyczny Afganistan? Dlaczego więc Talibowie odnoszą takie sukcesy? Samym terrorem wszystkiego się nie wyjaśni. Niektórzy do demokracji nie dojrzeli. Ale są także wyjątki (np. porównując obie Koree).

Falcon
piątek, 30 lipca 2021, 00:04

Wolność pasuje do każdej kultury a demokracja to wolność, wolność słowa, przekonań i zgromadzeń. Korea płd. także nie miała demokracji a jednak demokrację przyjęła dlaczego miała na to szanse? Ponieważ komuchom pomimo prób nie udało jej się zająć. Arabowie nie chcą demokracji? Kto tak powiedział? Oczywiście że chcą problem w tym że do władzy dorywa się tam co nóż ten któremu demokracja nie pasuje, bo nie mógłby zerować na własnym narodzie wespół że swoją kliką. Talibowie mają powodzenie wśród zacofanej ludności z prowincji, świadomi i wykształceni wiedzą doskonale czym zakończy się władza Talibow. Zresztą już to przerabiali.

Sarmata
niedziela, 1 sierpnia 2021, 07:14

Masz rację wolnosc trzeba wprowadzac na całym swiecie, najlepiej siłą, kto nie będzie chciał tej wolnosci zostanie rozstrzelany i zbombardowany fosforem, kobiety i dzieci też.USA lepiej wiedzą co chcą inne kraje. A chcą tego co USA .

Autor
środa, 28 lipca 2021, 20:09

Ze względów geograficznych tereny Chin są predysponowane do stworzenia największej i najbardziej zaawansowanej cywilizacji na globie. Jeżeli nie będzie tam wojny domowej Chiny w naturalny sposób będą no 1. Ani Trump ani Biden nic na to nie poradzą .

trzcinq
środa, 28 lipca 2021, 19:57

No tak USA może a Chiny nie mogą czyli świat wg Waszyngtonu. Kto mieczem wojuje od miecza ginie.

Ech
środa, 28 lipca 2021, 18:36

Kraj który ostatia wojnę miał 50 lat temu (najstarsi generałowie nie pamiętają) na tle kraju (usa) który ma wojny praktycznie co roku to aniołek pokoju. Chiny się zbroja do obrony. Usa zawsze do ataku. Zwyczajne fakty

Falcon
piątek, 30 lipca 2021, 00:11

Aniołek dobre, poczekaj niech się do zbroja to zobaczysz jaki z nich aniołek. Oni ekspansje mają wpisaną w geny już taka maniera komuchów. Jak są tacy pokojowi dlaczego nie uznają niezależności Tajwanu, ludzie z tamąd jakoś nie uciekają na tratwach do chińskiej ojczyzny, po prostu chcą żyć po swojemu, bez komuchów, tak trudno to zrozumieć? Co prubują robić Chiny ze społeczeństwem w Hong Kongu? Może trochę się uświadom zanim coś takiego napiszesz.

buli
czwartek, 29 lipca 2021, 10:56

Amerykanie nie prowadza wojen. One stabilizują sytuację :) Irak , Afganistan, wysyłanie CIA do jakiś republik bananowych żeby zrobić przewrót. Oczywiście tam gdzie przeciwnik jest słabszy. Dlaczego nie ustabilizują sytuacji w Korei Północnej??

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:56

A po co ruszac te komunistyczne szambo:)

easyrider
środa, 28 lipca 2021, 20:10

W 1979 r. Chiny napadły na Wietnam. To nie jest ponad 50 lat temu. Nie konfabuluj.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 09:44

Bo Wietnam napadł na prochińską Kambodżę. Napadły by dać nauczkę Wietnamowi. Dały nauczkę i sobie poszły, dobrowolnie, bez okupacji i bez zagrabienia terytoriów Wietnamu. :D

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:57

Funku żadnej nauczki nei dały bo tak dostały że musiały zwiewać jak wczesneij w Korei.

Falcon
piątek, 30 lipca 2021, 00:05

Sobie poszły bo dostały wpierd..

Nie wstyd ci
czwartek, 29 lipca 2021, 08:51

No tak a my na Czechosłowację

Sarmata
środa, 28 lipca 2021, 23:57

No to 42 lata bez wojny, a USA cały czas kogoś bombarduje, zabija cywilów i nie respektuje wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego do spraw zbrodni wojennych. Doszło do tego że USA chce nakładać sankcje na sędzów tego Trybunału którzy odważą się brać udział w dochodzeniach na temat zbrodni wojennych żołnierzy amerykańskich.

easyrider
czwartek, 29 lipca 2021, 18:00

Taaa. Miłośnicy pokoju :D Każą wam tak pisać, tak słabo znacie historię, czy po prostu wierzycie w te brednie?

Davien
środa, 28 lipca 2021, 20:04

Dopisz tylko ze to fakty kłamliwej rosyjskeij propagandy:)

zoom
czwartek, 29 lipca 2021, 01:44

No ale pomijając starcie z Wietnamem w latach 70 Chiny nie prowadziły od dekad żadnej wojny. Nie bombardują też innych państw. Chyba, że tobie wiadomo co innego.

biały
środa, 28 lipca 2021, 20:56

no to panie Davien może napisze nam pan w jakich konfliktach zbrojnych przez ostatnie 50 lat brały udział Chiny

C
czwartek, 29 lipca 2021, 03:32

17 luty 1979 – 16 marzec 1979 wojna chińsko-wietnamska 20 październik 1962 – 21 listopad 1962 wojna chińsko-indyjska W obu przypadkach działania zbrojne rozpoczęli Chińczycy.

eeekman
czwartek, 29 lipca 2021, 14:29

Przecież on zapytał o konflikty z ostatnich 50 lat? No ludzie...

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:58

Wow, to mamy juz 2029r?? Oj cos ci się pomerdało:)

Matt
środa, 28 lipca 2021, 21:25

Wojna koreańska np.

też chłopak z usfarmy
środa, 28 lipca 2021, 21:16

Nie napisze bonie może. Wg. wytycznych z ostatniego szkolenia podobnych "śliskich" tematów mamy unikać jak ognia.

derty
środa, 28 lipca 2021, 16:00

u nas bedzie pole ziemniakow. jedyna szansa dla ns to tylko nuclear sharing

Fanklub Daviena i GB
środa, 28 lipca 2021, 17:15

Na co szansą znafco? Na prewencyjny atak atomowy ze strony Rosji? Pomijając to, że nuclear sharing jest jawnie i bezczelnie sprzeczne z NPT (USA to przyznaje i bezczelnie "usprawiedliwia" następująco: "w czasie wojny traktaty nie obowiązują"!!!), to na czym on polega? Ano na tym, że AMERYKAŃSKĄ bombę, z amerykańskimi kodami, na cel wskazany przez USA, zrzuca, narażając swoją maszynę, swoją załogę, swój kraj i swoją ludność sojusznik, czyli... finansuje Amerykanom broń atomową niczym IIRP niszczyciele i okręty podwodne Brytyjczykom... Co więcej, USA w ramach odświeżonego z Zimnej Wojny "limited theatre of operation" może próbować specjalnie do ataku na Rosję w ramach nuclear sharing posłać sojusznika, jak głupia Polin, by potem twierdzić na gorącej linii z Putinem: "to nie my was zaatakowaliśmy nuklearnie, to nie my! Nie odpalajcie na USA atomówek, odpalcie na Polin, bo to ona, ona zawsze judziła przeciw Rosji i ona was zaatakowała atomowo"!... Trzeba być błaznem, by domagać się dla Polski udziału w nuclear sharing! Zostało to wymyślone przez USA, Francję i Anglię, by w wojnę atomową wciągnąć całe NATO, by Sowieci z uwagi na nuclear sharing zaatakowali atomowo również Holandię czy Niemcy a nie tylko mocarstwa atomowe, by ludność NATO cała czuła się zagrożona nuklearnie i nie protestowała przeciw takiej broni, doprowadzając do nuklearnych podziałów w NATO. To jedyny cel nuclear sharing - nie ma on ani celów taktycznych, ani nie wzmacnia nuklearnie państw uczestniczących, bo jak pisałem - broń jest pod kontrolą USA, zarówno fizycznie jak i przy pomocy zabezpieczeń technicznych i nie można ich użyć bez kodów od prezydenta USA... :D

Davien
środa, 28 lipca 2021, 20:06

A niby to jakim cudem NS narusza NPT?:) Bo jakbyś nie wiedział to głowice sa ciagle w posiadaniu USA. Twoja Rosja robiła to samo wieć skończ juz płakać.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 13:07

Analfabetyzm funkcjonalny to taka przypadłość, która polega na tym, że choć umie się czytać, to nie jest się w stanie zrozumieć tekstu przeczytanego. NS wprost i bezpośrednio narusza Art. I, II, III NPT. Samo SZKOLENIE w bombardowaniach z atrapami bomb atomowych już podpada pod "and not in any way to assist, encourage or induce any non-nuclear-weapon State to [...] or otherwise acquire nuclear weapons or other nuclear explosive devices, or control over such weapons or explosive devices"... A samo przekazanie broni oczywiście narusza "Each non-nuclear-weapon State Party to the Treaty undertakes not to receive the transfer from any transferor whatsoever of nuclear weapons or other nuclear explosive devices or of control over such weapons or explosive devices directly, or indirectly" itp. Przykro mi, że nie ogarniasz tekstu przeczytanego... :D

Fanklub Daviena i GB
środa, 28 lipca 2021, 15:08

Buchachacha! Pisałem, że tak się skończy "tarcza antyrakietowa"! USA "myślało", że będzie budować "tarczę" i rozmieszczać wokół Chin precyzyjne pociski średniego zasięgu idealne do ataku na arsenał nuklearny przeciwnika a Chiny bezczynnie pozwolą na erozję swojego nuklearnego odstraszania? USA na mózg się rzuciło, gdy uznały, że bez pytania się reszty świata co na ten temat sądzi, mogą bezkarnie naruszać światową równowagę strategiczną i wypowiedzieć ABM Treaty i wszystkie inne traktaty ograniczające lub weryfikujące zbrojenia (Trampek nawet wypowiedział START, tylko Biden to cofnął!). I jak pisałem, problemy USA się dopiero zaczną, bo Amerykanie dotknięci hybris nie zniosą mentalnie tego, by mieć mniej głowic niż Rosja i Chiny razem, Chiny nie zgodzą się na limity mniejsze niż USA i Rosja prawdopodobnie również na niższy limit się nie zgodzi (a już na pewno nie zgodzi się na limity, które z dużym zapasem wystarczające na amerykańską tarczę w ramach uderzenia odwetowego. Najprawdopodobniej Rosja zażąda takiego limitu jak USA, ale jak uzna, że taka ilość jest zbędna, to go w całości nie wykorzysta, lecz prestiżowo na niższy limit się nie zgodzi.). USA skończą jak Sowieci zarżnięte zbrojeniami, bo zobaczymy, czy USA będzie stać na "tarczę" i zbrojenia strategiczne sumarycznie dorównujące Rosji i Chinom i zbrojenia nuklearne niestrategiczne (średniego zasięgu) i na zbrojenia konwencjonalne kontrujące korzystny rosyjski i chiński eksport zbrojeniowy do Iranu, Afryki, Ameryki Łacińskiej itp... Jest rozwiązanie w postaci rosyjskiej propozycji, by "tarczę" uwzględniać w limitach głowic (np. liczyć 2 antyrakiety jak 1 głowicę), ale to wymagałoby, by USA miały mniej głowic niż Rosja a na to mentalnie USA nie przystanie. Sprawę też rozwiązała by rosyjska i chińska "tarcza" np. na Kubie czy Wenezueli, ale to też dla dotkniętych pychą Amerykanów nie do zniesienia, więc USA zajeździ się na zbrojeniach (już co drugi dolar z wydatków niesztywnych w budżecie USA idzie na zbrojenia!) jak Sowiety i bardzo dobrze, byle by po drodze nie odpalili IIIWŚ wybierając nuklearną wojnę światową zamiast bankructwa... :D

Davien
środa, 28 lipca 2021, 20:09

No funku niezle sie usmiałęm:) Ale po pierwsze ani Chiny ani Rosja nie maja tarczy antyrakietowej i nei potrafią jej zbudować a Kuba juz przerobiła czym się kończy stacjonowanie rakeit z Rosji i nie chce mieć z ruskami nic wspólnego:) Aw Wenezueli najpierw by rozkradli ja na części i sprzedali na złom:)

Żołnierz
środa, 28 lipca 2021, 18:39

Chłopie oni na Rosję się szykują,a nie na zachód,he he

Herr Wolf
środa, 28 lipca 2021, 19:37

Jak wam takie kity cisną w armii to zmień pracę lub nie pokazuj tego co cię tam uczą...

ciekawy
czwartek, 29 lipca 2021, 08:38

A co? Może nie? Przecież Rosja to naturalny kierunek ekspansji dla Chińczyków. Brakuje im ziemi pod uprawy oraz przestrzeni do życia. Zresztą już teraz dopłacacie do ich gazu dzięki Sile Syberii która przynosi same straty. Wezmą was ekonomiczne niczym jakiegoś obdartusa z ulicy.

Sarmata
czwartek, 29 lipca 2021, 00:01

Myslisz że zrozumie? Pewnie tak, przecież do wojska na zawodowego szeregowca zawsze szli ci najbardziej inteligentni.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:02

Wolfik na pewno nie zrozumie, to przekracza jego i twoje zdolnosci pojmowania:)

Eee tam
środa, 28 lipca 2021, 18:02

Przeczytałem tylko 2 linijki potem mi się już nie chciało sorry...

yar
środa, 28 lipca 2021, 19:16

Nic nie straciłeś. Zwykłe bajdurzenia Funka...

Zenek
środa, 28 lipca 2021, 14:42

Wszyscy od 3 dekad karmią tygrysa, który prędzej czy później ich pożre. Co jeszcze musi się stać, żeby świat przejrzał na oczy?

Benek
środa, 28 lipca 2021, 18:37

Problem jest w nas chcemy wiecej I taniej a chinczycy nie maja skrupolow I uzywaja.

Autor
środa, 28 lipca 2021, 20:05

Chyba taniej polszczyzny w Chinach place i tech są na wyższym poziomie niż w kraju nad Wisłą.

ciekawy
czwartek, 29 lipca 2021, 08:39

W Chinach ok 300 mln ludzi żyje na jako takim poziomie. Reszta czyli ponad miliard klepie biedę.

Autor
czwartek, 29 lipca 2021, 23:53

Podobnie jak w Europie 300 mln na zachodzie jako tako , europa wschodnia ( w tym Polski) klepie biedę i produkuje europalety.

Autor
czwartek, 29 lipca 2021, 23:44

300 mln to populacja USA ;)

Fanklub Daviena i GB
środa, 28 lipca 2021, 17:20

50 lat świat karmił zbrodniczego pasożyta (USA), który stanowiąc 4% ludności świata zużywał 25% światowych zasobów - surowców, energii, produkował 25% światowych zanieczyszczeń i śmieci i napadał na każdego, który się na to nie godził. Dzięki Chinom i Rosji świat teraz może temu pasożytowi powiedzieć NIE POZWALAM! :D

easyrider
środa, 28 lipca 2021, 20:13

Nie ma żadne: dzięki Chinom i Rosji. Są Chiny. Rosja zaś jest do Chin przyklejona jak gówno do okrętu, wołające: Płyniemy!!!.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 20:09

Jak na razie to swiat powiedział Chinom i Rosji: paszoł won:)

Tata dawiena
czwartek, 29 lipca 2021, 23:58

Anglosasi nie swiat

Sarmata
czwartek, 29 lipca 2021, 00:02

Widzę że rosyjski nie jest ci obcy? Na ukrainie bardzo powszechny, bardziej niż ukrainski.

biały
środa, 28 lipca 2021, 21:00

jak na razie nie słyszałem aby Chiny oberwały jakimiś sankcjami , przez chwilę mieli sankcję z USA ale wojna handlowa się skończyła , możesz mnie oświecić jak świat powiedział Chinom won ???

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:04

Była wojna handlowa z USA, trwa wycofywanie biznesu z Chin ( choc tu bo przestaje sie opłacać) itp.

środa, 28 lipca 2021, 21:56

Raczej jaki a nie jak - to był świat Davienowy. On żyje w swoim matrixie, jak lubi niech tam żyje.

yar
środa, 28 lipca 2021, 19:18

50 lat karmiliśmy ZSRR, które mając wszystkie możliwe bogactwa naturalne i tak zbankrutowało... A nie pozwalać to trzeba takiej prymitywnej, ruskiej propagandzie.

Kiks
środa, 28 lipca 2021, 15:47

Głupota świata nie zna granic. Zresztą problem nie leży w Chinach jako takich, ale tych komunistycznych gnomach, którzy tam rządzą.

Bzdury prawisz
czwartek, 29 lipca 2021, 08:55

Jaki tam komunizm? Obecnie niewiele wiekszy niż w demorepublice USA

Herr Wolf
środa, 28 lipca 2021, 19:40

Tak tak komunizm!!! Taki komunizm że drugiego tak wolnego rynku na świecie nie znajdziesz...

ciekawy
czwartek, 29 lipca 2021, 08:41

Taki to wolny rynek że nie masz prawa na niego wejść a wpuszczą cię jedynie wtedy kiedy pozwolisz skopiować to co produkujesz. Bujaj w obłokach dalej.

easyrider
piątek, 30 lipca 2021, 05:34

No trudno żeby działali na własną szkodę jak my w UE.

Herr Wolf
czwartek, 29 lipca 2021, 11:35

Jeżeli boisz się że cię skopiują to nie musisz tam niczego sprzedawać! Za to możesz kupić od chin towar i go skopiować I sprzedawać taniej- kto ci broni.. To jest wolny rynek..

Grom
czwartek, 29 lipca 2021, 15:19

Tylko po co kopiować chińskie kopie? Chińczycy nie produkują nic co już jest na zachodzie. Po drugie taniej od chińczyka nie wyprodukujesz. W Polsce musisz zapłacić dla pracownika wynagrodzenie . W Chinach ciągle są przypadki gdzie trzeba pracować za miskę ryżu bo na twoje miejsce znajdą się inni . Niemasz pojęcia o czym piszesz. Nie znasz zasad wolnego rynku

Autor
piątek, 30 lipca 2021, 00:27

Hehe w Chinach zarabia się już lepiej niż w polsce

Zz
środa, 28 lipca 2021, 16:07

Problem leży od 1948 roku na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, jako jednolita całość

biały
środa, 28 lipca 2021, 17:07

problem leży w korporacjach które nie zgodzą się na obniżenie swoich zysków

Gnom
środa, 28 lipca 2021, 15:21

Musi je wreszcie otworzyć, a tego nie chce! I to nie tylko na tygrysa, czy niedźwiedzia, a są poważniejsze choć mniej zauważalne zagrożenia niż państwa, zwą się korporacje ogólnoświatowe.

Tweets Defence24