Chiny pierwszym priorytetem Pentagonu, Rosja na drugim miejscu

16 grudnia 2019, 15:17
467321-R-JPF75-857
Fot. US DoD
Reklama

Sekretarz obrony USA Mark Esper powiedział, że Chińska Republika Ludowa stała się największym priorytetem wojskowym USA jeśli chodzi o przyszłego potencjalnego przeciwnika, Federacja Rosyjska znalazła się na drugim miejscu.

Sekretarz obrony USA stwierdził w czasie swojej przemowy do rady ds. zagranicznych USA w Nowym Jorku, że Pekin w ostatnim czasie "dochodzi bezprawnych roszczeń morskich" oraz "zagraża suwerenności swoich sąsiadów" w rejonie Morza Południowochińskiego. Co ważne słowa te padły w kontekście świeżo zawartej umowy handlowej pomiędzy USA a ChRL.

„Obecnie testowany jest międzynarodowy porządek oparty na regułach, na których ustanowieniem Ameryka i jej sojusznicy ciężko pracowali... Najpierw Chiny, a następnie Rosja są teraz głównymi priorytetami departamentu”

- sekretarz obrony USA Mark Esper

Prezydent ChRL Xi Jinping jeszcze w 2017 roku ujawnił plany Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zakładający przeprowadzenie ambitnego i kompleksowego planu modernizacji technicznej do 2035 roku, aby w 2050 roku stać się najpotężniejszą armią na świecie.

Oba narody szybko modernizują swoje siły zbrojne i rozszerzają swoje zdolności w przestrzeni kosmicznej i domenach cybernetycznych, ośmielone rosnącą siłą swoich sił zbrojnych. Pekin i Moskwa nie tylko naruszają suwerenność mniejszych państw, ale także próbują podważyć międzynarodowe prawa i normy, z których same korzystają

- sekretarz obrony USA Mark Esper

Główną osią tego sporu jest tzw. linia dziewięciu kresek, czyli linia demarkacyjna wyznaczająca zasięg chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim, o których ChRL regularnie przypomina, a także budowa sztucznych wysp na tym akwenie gdzie ChALW postawiła swoje instalacje wojskowe. Chińska chęć ekspansji w tym regionie powoduje wzrost napięcia w tym regionie z sąsiadami. Są to m.in. Wietnam i Filipiny, których te roszczenia bezpośrednio dotykają, a także wspierające te państwa Stany Zjednoczone.

Bezczelne wysiłki Chin zmierzające do wymuszeń na mniejszych państwach i dochodzenia bezprawnych roszczeń morskich zagrażają suwerenności sąsiadów, podważają stabilność rynków regionalnych i zwiększają ryzyko ubóstwa

- sekretarz obrony USA Mark Esper

Esper stwierdził również, że Chiny nie przestrzegając obowiązujących norm na Morzu Południowochińskim łamią regionalne, ustalone status quo i naruszają tym samym strategię USA dotyczącą Indo-Pacyfiku, która ma celu ograniczenie chińskiej ekspansji gospodarczo-militarnej w tym regionie świata.

W ostatnim czasie amerykański kongres uchwalił ustawę uderzającą w chińskie władze, która dotyczy ochrony praw człowieka w Hongkongu, gdzie w ostatnich miesiącach trwają nieprzerwanie ostre protesty miejscowej ludności w związku ze planowanymi zmianami w lokalnym prawie oraz w Sinciangu, gdzie mają miejsce zakrojone na szeroką skalę represje przeciwko ludności ujgurskiej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 75
Reklama
fff
środa, 18 grudnia 2019, 11:28

Na miejscu Chińczyków i Rosjan produkowałbym międzykontynentalne rakiety balistyczne, bombowce strategiczne i atomowe okręty podwodne jak ciepłe bułeczki. W końcu USA oficjalnie deklaruje że uważa ich za swoich wrogów. A Polska powinna trzymać się politycznie od tego szaleństwa jak najdalej.

Ukulele
środa, 18 grudnia 2019, 13:33

Niech Pan produkuje. Najlepiej w garażu albo na strychu :d

środa, 18 grudnia 2019, 13:29

To tylko przyspieszy upadek tych państw. Takie rzeczy kosztują mnóstwo kasy. Ale może to być też plan Ameryki by wykończyć te kraje wyścigiem zbrojeń.

Fanklub Daviena
środa, 18 grudnia 2019, 18:45

Co szybciej upadło: Irak i Libia, które się takich broni wyrzekły czy Korea Północna i Iran, które takie mają, "znafco"? :)

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 01:52

ZSRS z wielkim hukiem w 1991r .

antyDavien
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:46

No to już wiemy dlaczego traktak INF został odwołany i wcale to nie odbyło się przez Rosję ...

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 18:27

A co panie anty chińskei pociski sredniego zasiegu mogły zrobić USA?? Za to do Rosji doleciałyby bez problemu. A INF złamała rosja i jak.... pochwalili się tym przed całym śiwatem.

R
wtorek, 17 grudnia 2019, 16:57

Ale to juz od dawna bylo wiadomo, US plus NATO twierdzilo, ze Iskandery lamia INF bez zadnego potwierdzenia swoich teorii. Bycie w INF dla US bylo bardzo niewygodne ze wzgledu na Chiny. I tylko niech Dawidek sobie daruje inne wersje rzeczywistosci.

ale czad
środa, 18 grudnia 2019, 11:31

To oczywiście, że chodzi o Chiny a USA szukały pretekstu do zerwania porozumienia i jak zwykle znalazły Rosję. A co to naszego miotomanka: on przestawi wersje "alternatywne" bo w swoim młodzieńczym zacietrzewieniu jest tak zapalczywy, że aż zabawny.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 01:54

Czadzik, więc twierdzisz ze CIA/MOSSAD/BND czy co tam jeszcze wymyslisz sfałszowało oficjalne rosyjskei zdjecia i informacje z testów 9M729 i RS-26 Rubiez?No takiej wpadki to jeszcze nie miałes:)

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:34

Rafałku, sama Rosja potwierdziłą złamanie INF publikując zdjęcia i informacje z testów 9M729 na których widac odpalane 3M14 i z testów RS-26 Rubież na 2000km więc zaden wasz płacz faktów nie zmieni.

Olo
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:12

kiedy to status quo było ustalane? kiedy Chiny były tyci tyci. Teraz nie są tyci tyci i będzie nowe status quo....

Toudi
wtorek, 17 grudnia 2019, 11:31

WOOOW wyobraźmy sobie, że bank narodowy Chin w sekundę wyprzedaje obligacje USA i dokona przewalutowania swoje iluś tam bilionowych rezerw dolarowych... Nie straci na tym nic, a USA przestaną gospodarczo istnieć...

Adam
środa, 18 grudnia 2019, 03:17

Dokładnie chciałem to napisać !!! Amerykanie się tak zachowują jakby mieli 23 biliony na plusie a nie na minusie ! Wszystkim wypominają a sami Okupują Irak i roponośne pola naftowa !

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 11:45

Adam a niby w jakim alternatywnym swiecie okupuja Irak?

tak
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:46

WOOOW, to dlaczego Chiny tak nie robią? WOOOW, bo jak by tak zrobiły to nie tylko siada gospodarka USA ale i światowa - haha. A Chiny jak na razie bazują na eksporcie a nie na własnym rynku wewnętrznym, więc pierwsze by padły same Chiny bo świat w recesji przestał by kupować chińskie towary. Mało spowodowany kryzys przez chiny spowodował by że wszystkie kraje zachodu by wprowadziły zabezpieczenia na przyszłość aby Chiny miały w przyszłości mniejszy wpływ i Chiny mogłyby całkiem paść...

R
wtorek, 17 grudnia 2019, 15:20

" Chiny bo świat w recesji przestał by kupować chińskie towary" tak jakos po 2008 kupuje i to jeszcze wiecej niz przed.

biały
wtorek, 17 grudnia 2019, 19:42

towary są rozliczane w dolarach , jak dolar by p[oleciał to jak mylsisz ilu ludzi w ameryce i europie miało by kilka tysięcy dolarów na zakupy które kosztowały kilkadziesiąt dolarów , towary dla nas były by nieosiągalne i dlatego chiny nawet utrzymują wysoki kurs dolara i osłabiają swoją walutę aby zwiększyć sprzedaż swoich produktów za granicą

mac
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:28

aha, a po co Chiny miałyby to zrobić? i kto by kupił te obligacje? i za ile żeby Chiny odzyskały to, co na nie wydały?

CdM
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:03

WOOOW ciekaw jestem jak ty sobie właściwie wyobrażasz takie "przewalutowanie". Tj sprzedaje dolary nagle na jakiejś giełdzie tak? W zamian zaś kupuje, ehm, juany, ruble, czy może euro? Jeśli chodzi o "wyprzedaje obligacje", to: giełdy ogłaszają przerwę, a godzinę później później obligacje te wykupuje FED. FED bowiem ma takie uprawnienia i jest to zgodne z prawem. W tym celu może nawet wyemitować specjalny banknot, na kwotę dokładnie równą owym wyprzedawanym obligacjom, z podobizną Pierwszego Sekretarza Xi Jinpinga. Banknot Chińczycy mogą sobie schować w... no wiadomo. Dla twojej informacji, te "ileś tam bilionów" chińskich rezerw to mały ułameczek dolarów w obiegu na świecie. Sprawdź sam, ile dokładnie.

Clash
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:32

W tej chwili to Chiny mają większe problemy niż USA. To bez wyobrażania sobie. Wygląda na to że za wcześnie zaczeli cwaniakować...

asad
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:26

Oczywiście przewalutuje na ruble. Fantaści.

Olo
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:14

raczej Chiny dokończą OROB bo dzięki temu zamienią papierowego dolara na prawa wĺasności ziemi i infrastruktury...

Jaro46
wtorek, 17 grudnia 2019, 07:25

Pan zagrożony, to kąsa, jeszcze bedziemy płakać przez amerykański imperializm, a duda z pisem robią wszystko by nas wepchnac w przepaść.

Jacek
wtorek, 17 grudnia 2019, 08:24

W języku polskim nazwiska piszemy WIELKĄ literą. Czas byście się tego nauczyli.

AN777
wtorek, 17 grudnia 2019, 21:15

RACJA

ale czad
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 22:56

"W ostatnim czasie amerykański kongres uchwalił ustawę uderzającą w chińskie władze, która dotyczy ochrony praw człowieka w Hongkongu.."Faktycznie, kongres USA uderzył we władze chińskie tą ustawą, że aż Xi Jinping jak się o niej dowiedział to z tego "uderzenia" wylądował w szpitalu bo ....zakrztusił się ze śmiechu.

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:34

Czadzik, Xi to dostał takiej apopleksji ze aż wzywali ambasadora i grozili "poteznym" odwetem wiec znowu rozsmieszyłes wszystkich:)

miki
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 21:13

Ta wypowiedź powinna być ostrzeżeniem dla polskich polityków, ale oni i tak tego nie zrozumieją za to za obietnice pomocy będą dalej przepłacać za amerykanki sprzęt. Prezydent Trump zasugerował kupujcie amerykańską bron a będziemy was chronić a ilu z was zadało sobie pytanie co będzie jak zabraknie nam kasy na tą broń?

Olo
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:16

proste, nie będzie ochrony

Ukulele
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 20:02

Może i Chiny faktycznie rosną w siłę. Ale mowienie o rozwoju potencjału kosmicznego Rosji to jakaś abberacja jest dokładnie na odwrót od upadku ZSRR.

bbb
wtorek, 17 grudnia 2019, 08:22

Pewnie....sekretarz obrony USA to osoba która nie ma zielonego pojęcia o czym mówi.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 00:49

Jak prezydent USA (obecny) nie wie często o czym mówi to czego chcesz od jego sekretarza obrony:))

Mikroszkop
piątek, 20 grudnia 2019, 10:10

To o czym mówi a o czym ma pojęcie to są dwie różne rzeczy.

R
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 17:43

"Esper stwierdził również, że Chiny nie przestrzegając obowiązujących norm na Morzu Południowochińskim łamią regionalne, ustalone status quo i naruszają tym samym strategię USA dotyczącą Indo-Pacyfiku, która ma celu ograniczenie chińskiej ekspansji gospodarczo-militarnej w tym regionie świata" Mistrz komentarz.

Katon
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 17:40

Chiny nie budują "sztucznych" wysp. Chiny, prawem kaduka, zajęły kilka "bezpańskich" skał do których do tej pory nikt nie rościł pretensji, czyli postąpiły dokładnie tak samo jak swego czasu USA, które zajęły na Pacyfiku bezludne atole i utworzyły na nich swoje bazy. A że na skale trudno zbudować np lotnisko, to powiększają powierzchnię tych skał, a powiększania swojego terytorium w ten sposób prawo międzynarodowe nie zabrania. Japonia czy Holandia też powiększyły swoje terytorium wydzierając ziemię morzu.

...
wtorek, 17 grudnia 2019, 22:14

chodzi o rozne wyspy. niektre z nich sa 200km od chin inne 600km. akurat glowne bazy sa budowane na tych blizszych . to ze o dalsze sa spory to normalne. pytabie kto uprawnia usa do arbitrazu? raczej usa wykorzystuje lokalne konfikty by oslabic przeciwnika a nie by rozwiazac klopt . kampletnie co innego

CdM
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:07

"do których do tej pory nikt nie rościł pretensji" - wręcz przeciwnie. Roszczących było aż za wielu. Pretensje i do skał i do akwenu na którym leżą. Tylko nikt nie był dotąd aż tak bezczelny.

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 01:48

Katon po pierwsze sprawdz sobie gdzie leza te skały i nie wypisuj bajek.

Katon
wtorek, 17 grudnia 2019, 11:10

Davien, stawiam sto dolarów kontra dwa orzeszki, że o wiele bliżej Chin niż Midway od USA. Przyjmujesz zakład? Poza tym widzę że robisz postępy, już nie sztuczne wyspy jak pisałeś niedawno, lecz jednak skały.

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:36

Katon, pisze skały bo tym były zanim Chiny zaczeły swoje odstawiac. A sa sporo bliżej np Wietnamu, Korei czy Filipin niz Chin może w końcu sprawdzisz na mapie, zakładając ze jakąś w ogóle masz:)

Katon
wtorek, 17 grudnia 2019, 17:09

Miałeś odpowiedzieć czy te wyspy są bliżej Chin niż Midway USA, zapomniałeś? I skoro są bliżej Wietnamu i Filipin, to dlaczego te kraje ich nie zajęły? Apropos map, nie wiem ile ich jest w twoim posiadaniu, lecz skoro twierdzisz że do Archipelagu Spratly bliżej jest z Korei niż z Chin, to znaczy że czytanie map jest dla ciebie zbyt trudne. To kolejna twoja "złota myśl"?

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:40

Katon, Midway został odkryty przez Amerykanów w 1859r i nie był niczyim trytorium, także nikt do niego pretensji nei zgłaszał wiec jak nie wiesz o czym piszesz... Do tych skał, które zajęły Chiny pretensje zgłaszało wiele państw, do tego nie sa wyspami w rozumieniu tego słowa więć żadne wody terytorialne tam nie obowiązuja co zostało potwierdzone przez uprawnione organy miedzynarodowe. Więc jak widać stanowczo polecam powrót do map. A do Spratly to pretensje zgłaszał Wietnam i zdaje sie Filipiny wiec ta załosna manipulacja z Koreąnie wypaliła.

Katon
środa, 18 grudnia 2019, 10:33

Davien, jaką manipulacja? To nie była żadna manipulacja tylko obnażenie twojej żałosnej wiedzy z dziedziny geografii. Przecież to ty napisałeś że z tych wysp jest bliżej do Korei niż do Chin, więc o co właściwie masz pretensję? I ilu Wietnamczyków i Filipińczyków wygnali z tych wysp Chińczycy? Mógłbyś chociaż przytoczyć jakikolwiek traktat międzynarodowy który przyznawał kiedykolwiek, jakiekolwiek prawa Wietnamu lub Filipin do tych wysp? Przecież w pierwszym poście napisałem wyraźnie że Chiny zajęły je prawem kaduka, bo były po prostu bezpańskie.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 01:55

Katon i znowu kłamiesz: "Katon, pisze skały bo tym były zanim Chiny zaczeły swoje odstawiac. A sa sporo bliżej np Wietnamu, Korei czy Filipin niz Chin może w końcu sprawdzisz na mapie, zakładając ze jakąś w ogóle masz:)" Wiec jak widac znowu wystarczyło 5 sek by obalic twoje bajki.

kamyk
wtorek, 17 grudnia 2019, 09:06

Nie ważne gdzie leżą. Ważne czyje wojsko jest na wyspie.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 17:29

A Pentagon ma inne wyjście? Na szczycie NATO w Londynie dowiedział się, że poważne kraje NATO jak Francja, Niemcy, Włochy, Turcja itp. nie życzą sobie z Rosji i Chin wroga, co więcej, zamierzają wrócić do normalnych stosunków z Rosją i to bez oddawania Krymu. Nawet zapowiedziały USA, że nie zamierzają zakazywać Huawei. Nie bez wpływu na to ma wrogie postępowanie USA, które potraktowały UE jak wroga, nałożyły NIELEGALNE karne cła, zapowiedziały kolejne i zawetowały możliwość wybrania sędziów do WTO, więc trybunał WTO nie działa, by się nie dało podać USA do trybunału WTO!!!!! Zdanie odrębne europejskich potęg jak Polska czy Estonia nie ma większego znaczenia. Co do Chin, to Europa powiedziała USA, że to nie obszar operacyjny NATO i USA mogą sobie robić co chcą, ale bez Europy i z punktu widzenia UE USA i Chiny mogą się zniszczyć nawzajem, to UE tylko na tym zyska. W Azji natomiast USA mogą liczyć na wrogą Chinom Japonię i Australię i usiłują do antychińskiego obozu przeciągnąć (ale bez większego powodzenia) Indie, Koreę, Wietnam i Filipiny. Ponieważ do fikania przeciw Rosji w Europie potrzebne są siły lądowe, a tego bez europejskich wrogo nastawionych partnerów, zrobić się nie da, a do fikania na Chiny "wystarczy" US Navy, która partnerów nie potrzebuje, choć ma w postaci Japonii i Australii czy Tajwanu, stąd oczywisty kierunek reorientacji. Geostrategicznie oczywiście lepsze byłoby dla USA zagrabienie Rosji i zduszenie Chin embargiem surowcowym jak Japonię przed IIWŚ, ale "tak się gra jak przeciwnik pozwala", więc pozostaje im tylko morska blokada Chin, która wg analiz USA, bez pozyskania Rosji (wysoce nieprawdopodobne) będzie nieskuteczna. USA, małpując politykę Nixona ale z odwróceniem stron, teraz mruga okiem do Rosji by kolegowała się znowu z Zachodem za cenę zduszenia Chin, ale prymitywizm tej strategii obraża inteligencję Putina i Ławrowa (którzy wiedzą kto, po zduszeniu Chin, byłby kolejnym celem USA, tak jak Chiny wiedziały i pomogły Rosji, gdy ta była i jest duszona przez USA).

rED
wtorek, 17 grudnia 2019, 08:26

Francja nigdy nie była "poważnym" krajem NATO.

Fanklub Daviena
wtorek, 17 grudnia 2019, 10:44

Francja zawsze była poważnym krajem NATO. Przez całą Zimną Wojnę była jedynym niepodległym krajem, obok USA, Sowietów i Chin oraz Indii. Jedynym obok USA i Sowietów z własną triadą atomową (teraz dołączyły Chiny). Jest jedynym krajem NATO (no może teraz dołączyła Turcja), którego wojska podlegają własnemu dowództwu a nie generałom okupanta... Za Układu Warszawskiego sami mogliśmy zestrzelić niezidentyfikowany cel w naszej przestrzeni powietrznej, teraz musimy dzwonić(!) do Brukseli, co jak wykazały próby, trwa 13 minut. Przelicz ile w takim czasie przeleci MiG-31 z prędkością 3000km/h... :)

dd
wtorek, 17 grudnia 2019, 22:40

Ależ latały SR-71 nad PRL i nigdy nie udało się żadnego zestrzelić, ani z użyciem Migów-25, ani z użyciem S-200. Bo albo nie zdołały dopędzić Blackbirda albo Blackbird zakłócił ich radary/rakiety swoimi systemami ECM.

Fanklub Daviena
środa, 18 grudnia 2019, 19:04

I znowu te davienowe brednie o SR-71 nad Polską... To podaj kiedy i gdzie? Nigdy, żaden SR-71 nie odważył się naruszyć przestrzeni powietrznej żadnego państwa Układu Warszawskiego, ani nawet nad Kubą, bajoku! RC-135, F-14 się odważały (nad Sachalinem), ale SR-71 nigdy! Za każdym razem gdy się zbliżał "niewidzialny" SR-71 to radary nawet S-200 widziały go z 450+ km... A ponieważ SR-71 mógł manewrować z "z zabójczym" 0,5 g (1,5 g to w nim przeciążenie niszczące, od którego się łamał!) to na setki km było wiadomo którędy poleci, więc nawet nie mogły myśleć o czymś głupim. Poczytaj wspomnienia Amerykanów latających wzdłuż polskiego wybrzeża jak cały czas byli śledzeni radarami i jaki popis dawali Rosjanie w pobliżu Kaliningradu zawsze, z ostrzegawczą precyzją, ustawiając się MiGami na 7, 3km niżej i 3 km dalej, za każdym razem demonstracyjnie w tym samym układzie... Jest węgierska strona byłego węgierskiego przeciwlotnika, z bardzo dobrymi symulacjami S-75 i S-200 na postawie oryginalnych instrukcji tych zestawów i doświadczeń zawodowych i tam na S-200 możesz sobie potrenować strzelanie do SR-71. Nie jest to łatwe, wymaga treningu (jest instrukcja po angielsku), ale po szkoleniu (zamiast "myślącej" elektroniki w dawnych sowieckich bateriach musiała myśleć obsługa i wyniki w ogromnym stopniu zależała od wyszkolenia!) można jak najbardziej przechwytywać SR-71 w zadaniach na podstawie oryginalnych scenariuszy ich lotów. :)

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:01

Panie funklub, wiec kiedy został spzredany Norwegii czy pingwinom Płw Kolski i rosyjska główna baza floty w Polarnym bo tamtedy wiodła tzw Trasa Północna lotów SR-71:) Nad Kuba Blackbirdy nie latały boi poco, wystarczyły U-2. S-200 panei funklub nie ma zasiegu radarów na 450km nawet w stosunku do parzących sie Tu-95 wiec skończ bajki opowiadac:). Panei funklub naprawde bajki o MiG-25, wolniejszym na maksymalnej o prawie 0.5 Macha od prelotowej SR-71 daruj sobie bo i tak nikt w to nei uwierzy:) Do SR-71 stzrelano wiele razy i nigdy pocisk nawet sied o Blackbirda nie był w stanie zblizyć ale jak widze dalej gierki komputerowe to dla ciebei wyrocznia:)

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:38

MiG to po tych 13 minutach będzie ładnie spadał z braku paliwa:) Z Ma.2.35 ledwo ma zasieg bojowy 720km a z Ma2.83 znacznie mniejszy:)

Voodoo
wtorek, 17 grudnia 2019, 17:33

Taaaaak i patroluja Syberię wielkości Europy za pomocą tankerow raptem z 3 lotnisk???....Foxhound to pierwszy supercruse świata przy przelotowej ma z. operacyjny 2800km...a przelotowa to?.. UPS...1,81Ma

Fanklub Daviena
środa, 18 grudnia 2019, 19:07

Pierwszy supercruise miał Tu-128, poprzednik MiG-31, zbudowany dokładnie w celu patrolowania obszarów syberyjskich.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:07

Pierwszym był nie Tu-128 ale English Electric Lightning w 1954r, a potem TSR-2. Tu -128 ni dysponował w ogóle supercruise. Tu Rosjan nawet cywile wyprzedzili bo Concorde dysponował supercruise.

środa, 18 grudnia 2019, 06:46

Brednie. Pierwszym supercruise był samolot z Wielkiej Brytanii. Sprawdź Pan zanim się ośmieszysz. MiG 31 jest szybki ale F 15 osiąga podobną przy świetnej zwrotności. Mig ma zwrotność cegły.

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:42

Voodoo, z predkością poddżwiękową ma 1400km zasięgu bojowego, ale jak nei rozrózniasz tych pojęć nawet.... Do tego nawet nie wiesz ile wynosi przelotowa dla MiG-31, ech panie voodoo...

Fanklub Daviena
środa, 18 grudnia 2019, 19:17

Ty nawet nie wiesz co to jest prędkość przelotowa, a co dopiero ile wynosi, tak jak nie wiesz co to jest NEZ, zasięg skuteczny i maksymalny. Założę się, że dalej (kiedyś to już udowodniłeś) nie rozróżniasz prędkości przelotowej od ekonomicznej. Nie wiesz też co to jest zakręt ustalony a co to jest "instantaneous turn"... I nie wiesz co to jest SARH i TVM... Nie wiesz też czym się różni MLD od IRST a IRST od FLIR... Zresztą co ja robię wypisując to: łatwiej napisać co wiesz, niż to czego nie wiesz. A wiesz tylko to:

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 00:53

Funku jaka ładna samokrytyke napisałes:) Ale naprawde nei musiałes pokazywać ze absolutnie nic nie wiesz i jedynie przepisujesz gotowce;)

CdM
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:17

Definiowanie niepodległości jako możliwość otworzenia ognia bez konsultacji z dowództwem sił sojuszniczych (i pomijając w ogóle przez kogo jest armia kontrolowana i z czyjego nadania jest owa władza) obraża moją inteligencję. Poza tym jest to kłamstwo - oczywiście że możemy to zrobić. Tyle że co najwyżej łamiąc jakąś tam natowską procedurę.

Clash
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:37

W czasach Układy Warszawskiego to nasz Wielki Czerwony Brat ze wschodu tak jak i dzisiaj miał wycelowane głowice nuklearne w Polskę. I to tyle na temat co mogliśmy i czym byliśmy w Układzie Warszawskim

Diego
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 17:24

Trzeba nałożyć sankcje na dyktaturę rosyjską i chinska. Koniecznie trzeba wycofać kapitał z tych państw i wprowadzić wysokie cła. To jest inwestycja w przyszłość i choć koszty mogą wydać się duże, to są niczym wobec zniszczeń wojennych jakie może wywołać trzecia wojna światowa. Pytanie tylko czy w Europie są ludzie z jajami żeby to zrozumieć.

sża
wtorek, 17 grudnia 2019, 07:35

I jeszcze na amerykańską.

werte
wtorek, 17 grudnia 2019, 05:23

Aż dziw że nie zauważyłeś kontekstu. Te wypowiedzi miały miejsce niedługo od podpisania kolejnych umów handlowych USA z Chinami. Z Rosją też USA handlują w najlepsze. Nawet obiecane przez Trumpa sankcje za NS2 jakoś czy w Rosji czy Europie mało kogo przestraszyły. Zatem może zanim zaczniesz pytać o nabiał u europejczyków zapytaj czemu USA - mimo że mają wszystkie narzędzia nacisku pozamilitarnego - są tak niekonsekwentne w swoim działaniu.

Fanklub Daviena
wtorek, 17 grudnia 2019, 10:51

"mimo że mają wszystkie narzędzia nacisku pozamilitarnego" - naprawdę? Wiesz, że UE ma gospodarkę większą niż USA? Wiesz co by się stało, gdyby UE odmówiła transakcji w USD i przeszła w zakupach np. ropy i gazu na euro? Wiesz co by się stało, gdyby UE, zgodnie z własnym geostrategicznym interesem, przeorientowała się na współpracę gospodarczą z heartlandem i wypięła się na rimland? USA to tylko 4% ludności świata. Gdzie wtedy wciskałyby by swoje produkty? Do Chin i Rosji? A może wyparły tańsze i lepsze produkty chińskie z rynków Afryki i Ameryki Południowej? Bez UE spada z pozycji supermocarstwa do mocarstwa rejonu Pacyfiku (dzięki Australii i Japonii, bo bez nich musiałyby się cofnąć do Ameryki).

Kiks
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 23:30

Dokładnie. Poczytajcie co trzeba zrobić, aby zbudować fabrykę w Chinach i są jeszcze na to chętni idioci jak Musk. Tylko chyba bez mózgu.

Katon
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 22:48

Koszty będą przeogromne, a żadnych zniszczeń wojennych nie będzie, bo Rosja i Chiny są poza zasięgiem USA. Czasy gdy Ameryka była bezpieczna za wielką wodą minęły bezpowrotnie. Dzisiaj taka wojna byłaby druzgocącą zarówno dla Chin i Rosji, jak i dla USA. A nie sądzę żeby byli chętni w Europie czy Azji na taką wojnę. Czasy dyplomacji kanonierek się skończyły. A szansę na sukces w gospodarczej konfrontacji z Chinami to USA mają mniej więcej takie jakie miał Breżniew w konfrontacji z USA, on też chciał wygrać ze swoim wierzycielem i fabryką świata, tylko role się przez te kilkadziesiąt lat odwróciły. Trend jest nieubłagany, a z biegiem czasu będzie tylko gorzej, oczywiście dla USA.

...
wtorek, 17 grudnia 2019, 22:10

ostatie pare lat gdzie wojna ta by byla wygrana wiec ostatecznie opacalna.

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 11:47

Panie Katon, i Rosja i Chiny sa w zasięgu USA, za to Chiny do USA nie maja zasięgu. A co do dyplomacji kanonierek to powiedz to swojej Rosji bo to oni ja stosuja na okrągło. I to tyle, bo tych bajek co wypisujesz....

R
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:54

Hm US nie w zasiegu Chin? no chyba kolega zyje w innej rzeczywistosci.

Davien
wtorek, 17 grudnia 2019, 18:30

A niby czym? Bo jedyne co do USA moze dolecieć to jakieś 40 ICBM-ów co patzrąć na obronę ABM Stanów... A w druga stronę....

Katon
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:12

Davien, ty naprawdę sądzisz że USA stać na wojnę z Rosją lub Chinami? O wojnie z oboma tymi państwami nawet nie ma co mówić. Dzisiaj Davien USA nie stać nawet na wojnę z Iranem czy Koreą Płn, a ty wspominasz o Rosji czy Chinach? Za Regaana, czy starego Busha Iran nie pozwoliłby sobie na to, na co pozwala sobie dzisiaj. Kadafiemu za o wiele mniejsze "przewinienia" sypały się bomby na głowę. Gdyby Korea chciała sobie sprawić bombę tak ćwierć wieku temu, też by tam już była "demokracją". A dzisiaj? Dzisiaj USA wpompowały w wojnę w Afganistanie bln dolarów aby obalić reżim Talibów i z tymi Talibami negocjują jedynie jak bezpiecznie wyjść z tego z twarzą. I to jest najlepszy przykład wzrostu znaczenia USA w ciągu ostatnich kilku dekad. I może na koniec, wiem że często brakuje panu argumentów, lecz czy naprawdę musi pan za każdym razem ukrywać ten brak bezsensownym zwrotem "twoja Rosja?

Pilecki
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 21:37

Dokładnie, pytanie czy w Europa ma jeszcze instynkt samozachowawczy.

BadaczNetu
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 21:12

Na ostanie pytanie odpowiedź jest NIE.

Tweets Defence24