Chiny-Indie: indyjscy żołnierze zatrzymali chińskiego wojskowego

9 stycznia 2021, 10:59
960px-BSF_MI17_1V,_in_TIDANG,_UTTARAKHAND
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Callaway d1nonly1 - praca własna, domena publiczna, commons.wikimedia.org

Indyjscy żołnierze zatrzymali chińskiego wojskowego, który ich zdaniem poruszał się na terytorium Indii. Tego rodzaju incydent ponownie rozbudza pytania czy nie dojdzie do eskalacji w rejonie górskiej linii rozgraniczenia pomiędzy oboma mocarstwami. Na razie jednak kluczowym hamulcem aktywności wojskowej staje się pogoda i trudne warunki atmosferyczne.

W piątek chiński żołnierz miał zostać zatrzymany przez indyjski personel chroniący linii rozgraniczenia pomiędzy oboma mocarstwami. Do zdarzenia doszło w pobliżu południowego brzegu jeziora Pangong Tso w Ladakh we wczesnych godzinach rannych. Incydent jest o tyle istotny, że w zeszłym roku oba państwa były zaangażowane w starcia w rejonie rozgraniczenia. Apogeum walk zauważalne było w czerwcu, gdy odnotowane zostały ofiary śmiertelne po obu stronach. Indie wskazują, że zginęło 20 ich żołnierzy, ale strona chińska nie podała oficjalnie strat własnych.

Co więcej, w 2020 r. doszło do koncentracji znaczących sił wojskowych po stronie chińskiej i indyjskiej. W rejony górskie przerzucane były zróżnicowane systemu uzbrojenia, a Indie uznały, że należy zainicjować serię zakupów uzbrojenia w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Tylko po stronie indyjskiej mowa jest o dodatkowym kontyngencie 50 tys. żołnierzy. Strona chińska w znacznym stopniu nie dąży do ukazania realnej koncentracji własnych wojsk, a dane o wzmożeniu obecności militarnej w znacznym stopniu są uzyskiwane dzięki wywiadowi satelitarnemu oraz analizie komunikatów propagandowych Pekinu. Obecnie obie strony podkreślają, że są dobrze przygotowane do przetrwania trudnych warunków atmosferycznych panujących w rejonie Ladakh. Zauważa się, że żołnierze dyslokowani na linię rozgraniczenia muszą mierzyć się chociażby z bardzo niską temperaturą, oscylującą wokół – 30 stopni.

Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)
Reklama

Według indyjskiej prasy zatrzymany chiński wojskowy jest traktowany zgodnie z ustalonymi procedurami, zaś cały czas trwa ustalanie dlaczego doszło do przekroczenia przez niego linii rozgraniczającej oba mocarstwa. Zauważa się przy tym, że jest to drugi przypadek od października ubiegłego roku, gdy chiński wojskowy znalazł się po indyjskiej stronie spornego rejonu. Wcześniej miał być zatrzymany niejaki Wang Ya Long, który poruszał się w sposób nieuprawniony po indyjskiej części wschodniego Ladakh. Ostatecznie, chiński żołnierz został przekazany przez Indie stronie chińskiej.

Trzeba podkreślić, że cały czas trwają rozmowy dyplomatyczne i wojskowe mające na celu obniżenie poziomu napięcia pomiędzy Indiami i Chinami. Jednakże, na razie New Delhi ani Pekin nie doprowadziły do przełomu, pomimo kilku rund rozmów. Istnieje jedynie zgoda co do kontynuowania działań mających na celu redukcję sił po obu stronach w czasie jak najszybszym. Lecz jednocześnie bez wskazania konkretnych dat.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Ech
niedziela, 10 stycznia 2021, 02:21

tymczasem CHinska firma wygrala konkurs na szybko kolej z Delhi do jakiegos miata. W Prasie Indyjskiej skandal, wnosza o wykluczenie CHinskiej firmy z przetargu.

Fanklub Daviena
niedziela, 10 stycznia 2021, 12:14

A na jakiej podstawie prawnej? Oba kraje są w WTO...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 10 stycznia 2021, 22:07

Podstawą prawną panie Fan jest piącha którą hindusi powinni złamać kluposa i zrobić pandę z Chińczyka paniał?

hmmm....
sobota, 9 stycznia 2021, 18:03

ecwcs lvl 7 USmani tankują w warstwach 5/2/1 F-22 F-15 na loty patrolowe Alaska/Rosja

Andrettoni
sobota, 9 stycznia 2021, 13:44

Jeden? Atakował Indie czy tylko się zgubił?

GRU
niedziela, 10 stycznia 2021, 22:18

Szpiegował! po sowiecku powinni przesłuchać z oklepem połamać przetrącić i wymienić za szpiega.

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 12:27

Chińscy żołnierze mają tam składane baraki z kuchnią i ubikacją oraz ogrzewanie i projektowane na -50C. Hindusi mają... namioty i benzynowe maszynki do gotowania. Za to Hindusi mają imperialne ambicje i nader wysokie o sobie mniemanie... :D

sobota, 9 stycznia 2021, 14:37

Możesz mi podać przykład ubrań projektowanych na -50? Po drugi jak od setek a nawet tysięcy lat wytrzymują ludzie temperatury rzędu -50 bez takowych ubrań? Bo wiesz najniższe temperatury w jakich ludzie żyją to występują na Syberii. Aha chyba coś w temacie wiem bo byłem i w Himalajach i na Syberii także zimą, ale dowiem się może czegoś nowego.

kontenery są istotne
sobota, 9 stycznia 2021, 14:33

a my mamy kontenery średnio po 12 milionów za sztukę wyobraź sobie Wania ten luksus ¯\_(ツ)_/¯

sobota, 9 stycznia 2021, 17:11

Mieliśmy też, wybory, które się nie odbyły za 70 milionów...

easyrider
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:04

No jak była histeria o urnach śmierci, to może dobrze, że się nie odbyły?

Rain Harper
niedziela, 10 stycznia 2021, 02:15

Nie zapominaj o referendum za 72 miliony, z frekwencją 4%

Ja
sobota, 9 stycznia 2021, 14:05

Acha! To dlatego chińscy żołnierze płakali w autobusie jak się dowiedzieli gdzie jadą.

Tweets Defence24