Chiny i Rosja wspólnie zbudują „38 tonowy śmigłowiec”

12 listopada 2014, 15:47
Fot. mil.ru
Reklama

Rosja i Chiny będą wspólnie rozwijać ciężkie śmigłowce transportowe o masie 38 ton. Jak informuje koncern „Russian Helicopters” porozumienie zwarto w lipcu 2014 roku podczas Airshow China 2014. Szczegóły techniczne i podział prac pomiędzy firmami z obu krajów mają zostać uzgodnione w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Bazą dla nowej konstrukcji będzie helikopter Mi-26 o masie własnej 28 ton. 

Obecnie pracujemy nad programem współpracy i podziałem kompetencji obu stron.

Poinformował Aleksander Michejew, prezes koncernu „Russian Helicopters”.

Jego zdaniem obecnie należy określić listę podmiotów, zarówno rosyjskich jak i chińskich, jakie mają wziąć udział w pracach nad rozwojem ciężkiego śmigłowca transportowego nowego typu. W październiku bieżącego roku mówił o tym projekcie wicepremier Dmitrij Rogozin informująć, że wspólne prace mają na celu opracowanie „38 tonowej maszyny”. Dla porównania masa własna najcięższego rosyjskiego helikoptera Mi-26 wynosi 28 ton. 

Szczegółowe wymagania techniczne nowej rosyjsko-chińskiej konstrukcji mają zostać ustalone do lutego 2015 roku. W pierwszym kwartale nowego roku mają również zostać zakończone rozmowy określające zakres współpracy i zadań dla poszczególnych uczestników programu.

Wspólne prace Rosji i Chin nad tak ambitnym projektem stanowią dowód rosnących związków gospodarczych i technologicznych obu krajów. Jedną z przyczyn zacieśniania kooperacji, zwłaszcza w zakresie technologii wojskowych i podwójnego zastosowania, są daleko idące skutki embarga ze strony UE i USA oraz potrzeba poszukiwania nowych rynków.   

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
symetria
środa, 12 listopada 2014, 20:32

Nie mądrzej było przyjąć Rosję do NATO gdy tego chciała, zamiast próbować ją rozwalić i rozkraść? Byłaby UE w sojuszu z Rosją, mając dostęp do jej surowców i rynków zbytu, co hamowałoby rozwój Chin, a tak najlepiej na tym wychodzą Chińczycy.

dawnyAbsolwent
czwartek, 13 listopada 2014, 19:01

Nie potrzebnie zaoferowano Rosji umowę w 1997 o niezwiększaniu sił w Europie Centralnej i za późno zaoferowano członkostwo Gruzji i nie zaproponowano Ukrainie członkostwa w NATO. Szkoda połowy terytorium Finlandii, dziś byłe Księstwo Moskiewski inaczej by wyglądało. I Kaukazu. Niech żyje wolny Kaukaz !

Razparuk
czwartek, 13 listopada 2014, 10:59

Rosja nigdy nie chciała być w NATO czy UE....kolego przestań oglądać tvn24

zbroja
czwartek, 13 listopada 2014, 10:54

nie, wtedy trzeba bylo by sie bic ramie w ramie po stronie Rosji z Chinami, zachodni planisci wymyslili sobie to tak ze napuszcza Chinczykow na Rosje i w ten sposob zachowaja status quo, poczytaj sobie Wielka Szachownice Z Brzezinskiego bedziesz wiedzial co jest grane, w mediach jest tylko szum informacyjny i propaganda

Wojmił
środa, 12 listopada 2014, 22:30

fantasto... wiesz - też kiedyś myślałem, że Rosja już za bardzo została spomiatana (ale nie była - USA nie zrobiło nic w tym kierunku - wyszła słabość ruskich sama z siebie a USA tego nie wspierało)... ale nie miałem racji - trzeba ją było jeszcze bardziej spomiatać i faktycznie rozwalić to by nie było tego co teraz....

Razparuk
środa, 12 listopada 2014, 20:04

Ruscy szukają silników....

podbipieta
środa, 12 listopada 2014, 19:32

Niech Moskale z Chinolami kręcą dalej sznur pod swój szubieniczny łeb.

Tyberios
środa, 12 listopada 2014, 19:09

Mają rozmach...

Wojmił
środa, 12 listopada 2014, 19:07

chinole się ciągle uczą budować coś nowego... czego do tej pory nie byli w stanie...

olo
środa, 12 listopada 2014, 18:32

Akurat z Chin tp Rosja technologii nie pociągnie a Chiny znowu beda kopiować co najlepsze w Rosji :) Rosja staje się wasalem Chin ale tak to jest jak nie chcesz zdemokracjami to cię Chiny połkną jak żaba komara :)

logik
czwartek, 13 listopada 2014, 10:59

Tytanowa głowica w Mi-26 to arcydzieło inżynieryjne i materiałowe - Mil sam musiał projektować, bo "specjaliści" z zakładów robiących coś takiego twierdzili, że to niemożliwe i niewykonalne. Skoro USA nie udało się skopiować rosyjskich technologii metalurgii i obróbki tytanu (nawet na SR-71 CIA zdobywała tytan w Sowietach), to Chińczykom też się nie uda. Zapoznaj się np. z tytanowymi implantami medycznymi: z uwagi na biokompatybilność najlepszy jest czysty tytan, ale czysty tytan jest miękki. Tytan domieszkowany ma zaś gorsze własności biologiczne. Tylko Rosjanie potrafią robić "czysty" tytan, który ma wytrzymałość jak tytan domieszkowany innych firm. Stąd 97% cywilnego rynku tytanu mają Rosjanie i prawie wszyscy (Rolls-Royce, Airbus, Boeing) kupują od nich. Chińczycy mogą sobie pomierzyć i odrysować części - średnio im to pomoże, a tam gdzie pomoże to i tak by to do nich trafiło, bo przecież Rosja chce eksportować, a jak się coś eksportuje, to już takie tajne nie jest. Zobacz na obecny tu artykuł o R-27: tyle lat Chińczycy mają dostęp do tej technologii a jednak muszą importować, bo najwyraźniej ich własne nie mają takich osiągów jakimi się chwalili...

olo
środa, 12 listopada 2014, 18:12

Brawo....i tak trzymać dalej. Na szczęście nie wszyscy muszą na swoje decyzje i działania uzyskiwać zgodę USA i UE

Robak52
czwartek, 13 listopada 2014, 11:09

Niestety Autor nir dochował staranności, gdyż nie okreslił czy te 38 ton to masa własna czy startowa maszyny. Tak więc nie wiadomo, czy ma to być śmigłowiec większy czy mniejszy od maszyny referencyjnej - Mi-26, dla której te masy to odpowiednio 28,2 i 45,6 tony.

DOMMATOR
piątek, 14 listopada 2014, 21:21

ciekaw jestem kiedy się skończy przyjażń rosyjsko - chińska bo że się skonczy to jest pewne !!!!

marek
środa, 12 listopada 2014, 16:30

jak duzy Caracal - moze sie "podwiesimy" pod produkcje 6 szt zastapi 70 w przetargu, a taki smiglowiec podczas ladowania wywola calkiem niezle trzesienie ziemi i nieprzyjaciolom powysiada cala elektronika ......wersja morska zas, spowoduje automatycznie, obok tsunami - wyrzucenie OPodw. na powierzchnie i kazdy WROBEL na PKB (polskich kajakach bojowych) - odstrzeli kiosk......

zibi
środa, 12 listopada 2014, 22:47

Wszystko do.czasu.gdy w drugiej.fazie iii wojny światowej Chiny.zaatakują Rosję, a.w.miejscu Moskwy zostanie czarna.dziura.

Tweets Defence24