Chiny gotowe do budowy własnego lotniskowca

22 listopada 2012, 08:23
25_101765_6861125ea7ef7b7
Pierwszy chiński lotniskowiec w stoczni - fot. Internet
Reklama

Jak poinformował w wywiadzie dla angielskojęzycznego dziennika China Daily nowy prezes chińskiego koncernu stoczniowego China State Shipbuilding Corporation (CSSC) - Hu Wenming jego firma gotowa jest do budowy lotniskowca własnej konstrukcji.Do niedawna Chińska Republika Ludowa jako jedyny stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ nie posiadała we składzie floty jednostek tej klasy. Sytuacja ta zmieniała się po przyjęciu do służby 25 września br. lotniskowca Liaoning (16). Okręt ten nie jest jednak własną konstrukcją a eks - radzieckim Warjagiem, zakupionym już po rozpadzie ZSRR w 1998 r. na Ukrainie i ukończonym przez należącą do CSSC stocznię w Dalian.

Jedna jednostka tej klasy, dla której zapewne przewidziano jedynie funkcje doświadczalne i szklone nie zaspokoi ambicji państwa aspirującego do roli światowego mocarstwa. Zaś doświadczenia zebrane w czasie wyposażania Liaoning, oraz możliwości produkcyjne koncernu który jest drugim co do wielkości na świecie przedsiębiorstwem stoczniowym w pełni pozwalają na budowę klasycznego lotniskowca.

Tak więc mimo że oficjalnie chińskie władze zaprzeczyły że w tajemnicy taki okręt jest już budowany o czym spekulowano od jakiegoś czasu. Należy uznać że prace koncepcyjne i projektowe nad pierwszym chińskim lotniskowcem własnej konstrukcji już trwają, a słowa Hu Wenminga są tylko tego potwierdzeniem.

(AN)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24