Chiński laser zestrzeli bezzałogowce

3 listopada 2014, 18:42
Prace nad laserowymi systemami rażenia prowadzone są także w Izraelu, Niemczech i Stanach Zjednoczonych (na zdjęciu). Fot. John F. Williams/US Navy.

Przemysł zbrojeniowy Chin opracował laserowy system rażenia, zdolny do zestrzeliwania lekkich bezzałogowych środków latających.

Jak podaje agencja Xinhua, chiński system będzie zdolny do rażenia dronów poruszających się na wysokościach do 500 m, z prędkością nie większą niż 50 m/s. Został on opracowany przez China Academy of Engineering Physics. Przeprowadzono już próby poligonowe, w trakcie których zestrzelono ponad 30 bezzałogowych środków latających. W dalszej perspektywie czasowej przewiduje się stworzenie systemu rażenia o większej mocy i zasięgu. 

Prace nad opracowaniem systemów broni laserowej zdolnych do zwalczania lekkich dronów prowadzone są także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. W porównaniu do zestawów wyposażonych w kierowane pociski rakietowe, systemy laserowe charakteryzują się między innymi niewielkim kosztem porażenia pojedynczego celu. Są one także zdolne do zwalczania wielu obiektów powietrznych w relatywnie krótkim czasie.

 

Reklama
Tweets Defence24