Reklama

Chiński laser zestrzeli bezzałogowce

3 listopada 2014, 18:42
Prace nad laserowymi systemami rażenia prowadzone są także w Izraelu, Niemczech i Stanach Zjednoczonych (na zdjęciu). Fot. John F. Williams/US Navy.

Przemysł zbrojeniowy Chin opracował laserowy system rażenia, zdolny do zestrzeliwania lekkich bezzałogowych środków latających.

Jak podaje agencja Xinhua, chiński system będzie zdolny do rażenia dronów poruszających się na wysokościach do 500 m, z prędkością nie większą niż 50 m/s. Został on opracowany przez China Academy of Engineering Physics. Przeprowadzono już próby poligonowe, w trakcie których zestrzelono ponad 30 bezzałogowych środków latających. W dalszej perspektywie czasowej przewiduje się stworzenie systemu rażenia o większej mocy i zasięgu. 

Prace nad opracowaniem systemów broni laserowej zdolnych do zwalczania lekkich dronów prowadzone są także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. W porównaniu do zestawów wyposażonych w kierowane pociski rakietowe, systemy laserowe charakteryzują się między innymi niewielkim kosztem porażenia pojedynczego celu. Są one także zdolne do zwalczania wielu obiektów powietrznych w relatywnie krótkim czasie.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Norbert Chyliński
wtorek, 4 listopada 2014, 01:29

No właśnie. A co na to "generał-motoszybowiec" Koziej?

zdzich
wtorek, 4 listopada 2014, 01:19

Prace w Chinach (oraz Rosji) polegają na tym że na rządowe i wojskowe zlecenie hakerzy włamują się do zasobów światowych firm i kradną dokumentację a potem putin mówi że to Marsjanie a nie oni i śmieje w duchu mówiąc jacy to głupcy są na tym zachodzie.A przy okazji.Jak widzę "inicjatywność" i "tempo" pracy w naszych cywilnych i wojskowych "ośrodkach naukowo-badawczych" to śmiać mi się chce.W takim "reżimie pracy" to funkcjonują kraje afrykańskie.

edi
poniedziałek, 3 listopada 2014, 23:50

Pewnie strzelał Bruce Lee :)

eee
poniedziałek, 3 listopada 2014, 22:22

a co gdy będzie mgła ?

zibi
wtorek, 4 listopada 2014, 10:22

To będą systemy rakietowe.

Maczer
poniedziałek, 3 listopada 2014, 22:19

"Opracował" - lol Wisali na torrentach "laser gun" i ściągneli :)

Wojmił
poniedziałek, 3 listopada 2014, 21:57

chińska nauka, technika i przemysł jest coraz bliżej zachodniego świata... chińczycy z historii wyciągnęli właściwe wnioski co decyduje o pozycji kraju na świecie... a w Polsce nadal koncentrują się na bogu, honorze, zafałszowanej historii z błędnymi wnioskami i gadulstwie...

M9
wtorek, 4 listopada 2014, 23:53

Lasery maja dwie duże wady, wiązkę można odbić , skuteczność ''ostrzału'' jest zależna od koloru celu (biały rozprasza , czarny pochłania ) Ciekawi mnie jak rozwiązali problem z kolimatorem bo skupienie wiązki następuję w określonej odległości od lasera gdy cel zmienia dystans wiązka się rozprasza i trzeba kalibrować

Gewiut
poniedziałek, 3 listopada 2014, 20:50

Co jak co ale w technologi laserowej powinniśmy być liderem, dlaczego jeszcze nie udało nam się stworzyć tak mocnych laserów?

qwerty
poniedziałek, 3 listopada 2014, 20:05

"Prace nad laserowymi systemami rażenia prowadzone są także w Izraelu, Niemczech i Stanach Zjednoczonych " Dlaczego także nie w Polsce? Będziemy strzelać do dronów tylko drogimi rakietami?

łysy40
poniedziałek, 3 listopada 2014, 19:54

A nasz przemysł zbrojeniowy pod światłym zarządem naszych prezesów(pozdrowienia dla pana prezesa M.Idzika-tego od PHO) oferuje naszej armii za przyzwoleniem i aprobata MONu system rażenia 23mmzestaw artyleryjsko-rakietowy JODEK-to jest dopiero potega!

tomicki1914
wtorek, 4 listopada 2014, 10:19

Dobry i rewelacyjny to by był na nurkujace Sztukasy we wrześniu 1939 oczywiście Szyłka/Biała też.

Wojmił
wtorek, 4 listopada 2014, 09:57

Chińczycy już dawno się zorientowali i stosują to konsekwentnie, że o znaczeniu państwa w świecie nie decyduje historia (zwłaszcza zafałszowana), morale, religia, gadanie choćby nie wiadomo jak piękne - tylko nauka, technika, przemysł...

sdgedghhh
wtorek, 4 listopada 2014, 15:03

taaa, wystarczy spojrzeć jak sobie zaawansowani amerykanie radzą z ugruntowanymi historycznie i religijnie muzułmanami w iraku, afganistanie itd, naciskając guziczki nie dasz rady z milionową armią patriotów, a co dopiero fanatyków.

antyubek
wtorek, 4 listopada 2014, 13:04

.... oraz komunizm i skośne oczy.

tomm
wtorek, 4 listopada 2014, 19:06

takim laserem powinni potraktowac putina, po jego wylenialej czuprynie

Mike35
wtorek, 4 listopada 2014, 07:36

A u nas nic. Powinniśmy zacząć taki program w Polsce. Naukowo podobno jesteśmy mocni w dziedzinie laserów (to u nas np; stworzono niebieski laser). Podstawy więc są. Wydatek na opracowanie takiego systemu i jego produkcje pewnie jest spory, ale w porównaniu do systemów rakietowych raczej jednorazowy. W porównaniu do wystrzelenia drogiej rakiety, strzał z lasera to "grosze".

heh
wtorek, 4 listopada 2014, 12:47

jeszcze jeden?

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama