Chiński „Tor” gotowy na eksport

8 marca 2021, 13:21
d2403419-32ee-4f8d-b51f-6b2965d6d706
Fot. China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC)
Reklama

Według chińskiej prasy, system pocisków przeciwlotniczych najnowszej generacji HQ-17AE ma być teraz dostępny dla zewnętrznych odbiorców spoza Chin. Został on zaprojektowany do towarzyszenia oraz osłony jednostek, szczególnie zmechanizowanych na współczesnym polu walki i zwalczania niskolecących celów powietrznych.

System opl HQ-17AE został opracowany przez Drugą Akademię działającą w ramach państwowego koncernu zbrojeniowego China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC). O całej sprawie możliwości eksportowych chińskiego systemu opl pierwsze poinformowało oficjalne źródło w postaci Global Times. Sam producent miał zaznaczyć w komunikacie, że wyprodukowany na eksport system rakiet obrony powietrznej ma być przeznaczony do ochrony i towarzyszenia jednostkom w warunkach polowych. Strona chińska zachwala przy tym, że HQ-17AE ma charakteryzować się wysoką wydajnością oraz wysokimi parametrami bojowymi. Wspomniane elementy uzbrojenia opl są również zintegrowane z wieloma innymi technologiami oferowanymi współcześnie przez CASIC.

Według producenta HQ-17AE jest zdolny do efektywnej współpracy chociażby z formacjami wojsk zmechanizowanych, towarzysząc im podczas szybkiego przemieszczania się. Ma to być możliwe dzięki osadzeniu zestawu na platformie kołowej o wysokiej dzielności terenowej. Jak poinformowała w sobotę China Central Television (CCTV), wyrzutnia może poruszać się z maksymalną prędkością 90 kilometrów na godzinę i 25 kilometrów na godzinę, gdy jest zaangażowany w walkę.

Producent CASIC miał stwierdzić, że system opl SHORAD HQ-17AE może skutecznie przychwytywać i razić samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne (bsp), ale też taktyczne pociski powietrze-ziemia, przeciwradiolokacyjne pociski powietrze-ziemia i poddźwiękowe pociski manewrujące. Chińczycy mieli również zaznaczyć, że HQ-17AE ma możliwość mierzenia się również z najbardziej wymagającymi celami powietrznymi, takimi jak statki powietrzne budowane w oparciu o technologię stealth (trudnowykrywalne), jak i naddźwiękowymi pociskami manewrującymi. Global Times chwali się, że chiński system opl nazywany jest „myśliwym celów na małej wysokości”

Chińczycy, prezentując informację o potencjale eksportowym HQ-17AE, podkreślili, iż system bazuje na zaawansowanych technologiach, w tym w półprzewodnikowym radarze fazowym, systemie pionowych wyrzutni pocisków rakietowych zimnego startu, a same pociski rakietowe mają mieć możliwość gwałtownego zakręcania. To wszystko zapewnia systemowi obrony przeciwlotniczej szybki czas reakcji i zdolność przystosowania się do skomplikowanych warunków elektromagnetycznych charakteryzujących współczesne środowisko pola walki. Pojazdy mogą prowadzić ogień podczas ruchu i mogą łączyć się z innymi pojazdami w ramach sieci podczas walki.

Każdy pojazd bazowy HQ-17AE może przewozić osiem pocisków i jest w stanie kierować czterema pociskami wystrzelonymi do jednoczesnego przechwycenia czterech celów powietrznych. Krajowy debiut tego chińskiego systemu OPL miał miejsce 1 października 2019 roku, gdy po raz pierwszy HQ-17A pojawił się publicznie na paradzie wojskowej z okazji Święta Narodowego w Pekinie.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 79
Reklama
mustafa
czwartek, 16 września 2021, 17:11

NIECH POLSKI RZĄD POZYSKA CHIŃSKIE SYSTEMY RAKIETOWE WRAZ Z TRANSFEREM TECHNOLOGI.RAKIETY BALISTYCZNE DENFONG,DF-41,MAGNUM-X,DF-17,DF-21D,DF-26B I INNE,RAKIETY MANEWRUJĄCE DF-5B,I INNE,RAKIETY HIPERSONICZNE,MIĘDZYKONTYNENTALNE,BROŃ JĄDROWĄ I INNE UZBROJENIE.

mobilny
wtorek, 9 marca 2021, 09:23

....nic to....my jeszcze parę lat pomyślimy potem zakupimy i za dalsze parę lat odbierzemy w ilości defiladowej oczywiście od amerykańskich panów.... i tak sobie myślę że gdybyśmy zamiast Patriota wzięli H-Q9 a zamiast F-16 Gripeny i zamiast Himarsa drogą Białorusi zrobilibyśmy z chińczykami coś swojego to jakże silniejsi byśmy byli obecnie...........

Davien
środa, 10 marca 2021, 14:42

mobilku a po kiego nam chińska podróbka Patriota z przestarzałymi rakietami od pierwszych S-300?? Bo tym jest HQ-9: S-300W z wywalona całą elektronika i radarami które zastapili wzorowaną na Patriocie;), A juz pomysł z Gripenami.... No ale idealnie pasuje sabotazysto do marzeń Rosji.

psychol
piątek, 12 marca 2021, 23:29

te kolo wam to nie wiem macie tego patriota jakiegośale nam Polakom no chciałbym by trochę tego pilnowało Polskiego nieba bo póki co nie broni go nic właściwie a i te Gripeny faktycznie myślę sobie i ja że bylibyśmy silniejsi niż obecnie bez waszych szeptów, nacisków i sabotaży

Pytajnik
czwartek, 11 marca 2021, 12:04

A po tego że nie doczekamy się tej niewielkiej ilości baterii od was i mamy dość kpiny jaką jest offset od was i co masz do Gripena

Siux
czwartek, 11 marca 2021, 10:29

Masz racje ja wolałbym JF17 lub jeszcze lepiej J-10c bo bylibyśmy mocniejsi niż jest to obecnie

Davien
niedziela, 14 marca 2021, 01:19

To już wasze Su-35 i MiG-35 to taki szajs że Rosja musi kupować w Chinach? No w sumie....

Jindo
niedziela, 14 marca 2021, 10:25

Jeszcze grzecznie napisze> Davien bardzo proszę nie wmawiać mi i nie tylko mi tego kim nie jestem. Rozumiem syndrom kompleksu pt. "ROSJA" ale od tego są ludzie którzy mogą ci pomóc. Syndrom ten widać w wielu tematach na który się wypowiadasz i w większości nie dotyczą oni Rosji tak więc mam dowody na to że trolujesz i masz problem. Uważam podobnie jak kilka innych osób że zakupy ostatnich lat są błędem obecnej ekipy rządzącej która znajdująca się na klęczkach przed Waszyngtonem dokonuje złych wyborów. Obawiam się podobnie jak kilku innych forumowiczów że podobny los spotka Narew i Wilka. Realizujecie w Polsce swój plan i nie jest to plan mający pomóc Polsce a jedynie uzależnić ją od siebie i takie są fakty. Ostatni raz proszę nie oczerniaj innych i nie wmawiaj im tego kim nie są. Moje IP jest polskie a ja sam służyłem w WP a nie Rosyjskim. Bez Pozdrowień

Davien
poniedziałek, 15 marca 2021, 13:30

Jindo a ja jeszcze raz ci napiszę e jak ktos wypisuje brednie i bajki tylko po to by osłabac Polske i promwaćrosyjską rację to nazwanie go Rosjaninem i tak jest najłagodnejsze co może być. Ale jak widze sam zarzucas innym że nie sa Polakami wieć może zamilcz póki jeszcze możesz

Jindo
czwartek, 18 marca 2021, 11:15

To zapytam grzecznie ale serio ostatni rqz. W którym to momencie napisałem rzekomo antypolskie a prorosyjskie tzw. "Brednie". Wskaż dokładnie albo zamilnij piewco amerykańskiej propagandy. Chętnie podyskutuje o twojej działalności propagującej mit cudownej ameryki i wszystkiego co ze sobą niesie a jest antypolska.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 16 marca 2021, 21:09

Największym osłabianiem Polski i działaniem na korzyść Moskwy jest to co ty uprawiasz czyli kreowanie alternatywnej rzeczywistości w której komuchy nić nie mają i w ogóle to cud że samodzielnie żyją bez pomocy tego cudownego zachodu. A USA to pierdnie i dywizje ruskie ze strachu skapitulują. Prawda jest zupełnie inna, 5 dni tyle i aż tyle mimo nielota, patriota i himarsa.

mobilnyPL
czwartek, 11 marca 2021, 10:22

P.s. i żeby propagandzisto nie było. Wybrano swegi czasu F-16 ale nie znaczy te że musimy powielać coś co nie koniecznie działa na naszą niekorzyść. Tak wiem masz to gdzieś. Himars to śmieszna ilość. Patriot również. I gdzie ta 2 faza Wisły pod waszą kontrolą zresztą. Ta taniocha Ikar 35 ponoć zostanie dostarczony do 2030 gdzie planuje się ze osiągną pełną gotowość oczywiście pod waszą kontrolą. Doadaj sobie wasze wojska w Polsce na nasz koszt oczywiście a jeszcze wmawiasz mi że stare abramsy maks sep2 do modernizacji oczywiscie u was w stanach sa lepsze niz k2pl! Skończ pisać bzdury!

mobilnyPL
czwartek, 11 marca 2021, 10:07

....jakze silniejsi byśmy byli....np. HQ9 już by broniło nieba i to ilości nie defiladowej plus inwestycje chińskie w Polsce również w przemysł zbrojeniowy....Polski Polonez i to nie w ilości defiladowej....a na niebie troszkę więcej maszyn niż 48 szt przy założeniu że wszystkie latają....no ale idealnie to pasuje sabotażysto do marzeń USA i Izraela z ustawą 447 w tle.... Aha no i te obce wojska w Polsce na koszt Polaków....skoncz już z tą propagandą Davienku

gość
poniedziałek, 15 marca 2021, 10:15

Zobacz jak wychodzą kraje, które wpuściły Chiny do siebie (vide chociażby państwa na szlaku odbudowy "nowego jedwabnego szlaku")... naprawdę wierzysz w ich dobre intencje? Przejmują kluczowe gałęzie, zapewniają sobie wpływ na decyzje polityczne, eksploatują rabunkowo surowce - nie ma czegoś takiego jak chińska (czy dowolnego innego kraju) pomoc. Amerykanie wcale nie są lepsi, ale najgorsi są zawsze... ludzie gotowi sprzedać interesy Polski za parę miedziaków.

TrzcinQ
sobota, 20 marca 2021, 22:52

Polityka to Polityka balans od sasa do lasa i z powrotem. Tak się to robi. Wierzysz obecnie w honor, wierności zasadom, traktatom i sojuszom? Hipotetycznie chłopaki mają rację. Szeroka współpraca na polu gospodarczym w tym wojskowym z Chinami zapewniłaby nam nie mniejsze bezpieczeństwo o ile nie większe względem Rosji niż obecny "sojusz" ze Stanami Zjednoczonymi i z tym się zgadzam. Czy ty podobnie jak Davien podważasz działalność czy nawet istnienie takich służb jak NSA, wiarygodność Edwarda Snowdena a nawet istnienie ustawy 447? Nie byłoby pseudo offsetów a OFFSETY i znacznie większe inwestycje chińczyków w polską gospodarkę. Na przykład Niemcy sankcje nakładają ale nie przeszkadza im to budować rurociągu NS 2 z Rosjanami? Jesteśmy zabawką w ręku mocarstw jedną z wielu a zabawkami tymi będą bawić się w wojenki

TrzcinQ
czwartek, 18 marca 2021, 13:13

Prawda

Janusz herbu Trzcinawa
środa, 10 marca 2021, 09:15

Polska nie może być za silna ot co

wert
środa, 10 marca 2021, 15:29

Polska jest przede wszystkim mała ludnościowo i do tego się zwija. 60 mln powinno być REALIZOWANYM celem nr 3 zaraz po gospodarce i wojsku. Pierwsze co Rząd powinien zrobić to progresywne 500+ i absolutny priorytet dla RODZINY

gość
poniedziałek, 15 marca 2021, 10:18

To co rząd powinien zrobić to zlikwidować 500+ i WSZELKI SOCJAL. Powinien w zamian podnieść kwotę wolną od podatku, proporcjonalnie do liczby dzieci, powinien wprowadzić realne ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych oraz preferencyjne kredyty (np. na zakup mieszkania) dla młodych małżeństw pod warunkiem deklaracji pozostania/pracy w Polsce na okres spłaty zobowiązania. Moim zdaniem socjal zabija, uczy ludzi roszczeniowości i nie mobilizuje do walczenia o lepsze jutro.

Opl
środa, 10 marca 2021, 01:07

No właśnie

dim
wtorek, 9 marca 2021, 08:43

I sovietskaya tiechnika bi bi ! Przy tym jeśli ten model kierują na eksport, na monitorach mają już model kolejny, lepszy.

Janusz herbu Trzcinawa
środa, 10 marca 2021, 10:30

No jeszcze F-35 nie ostygl a już o następcy trabią tzn mają na monitorach bo 35 podobno za drogi

Autor
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:06

Szkoda że nic od nich nie możemy zakupić

sd
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:00

Dla tureckich TB-2 nie ma znaczenia czy Tor czy jego chiński klon. Oba zniszczy równie łatwo.

wert
wtorek, 9 marca 2021, 14:33

TB-2 nie polata jeżeli nie ma osłony w powietrzu

BadaczNetu
poniedziałek, 8 marca 2021, 21:23

Fajnie strzela: można zobaczyć na yt: ERfM4Le_qes Podobno może jednocześnie śledzić i atakować 4 cele, na filmie widać że strzela w czasie jazdy i trafia w "coś". Inna sprawa że jedzie po gładkim...

Fanklub Daviena
poniedziałek, 8 marca 2021, 20:13

"Każdy pojazd bazowy HQ-17AE może przewozić osiem pocisków i jest w stanie kierować czterema pociskami wystrzelonymi do jednoczesnego przechwycenia czterech celów powietrznych." - to jakaś lipa. Z Torem to nie ma nic wspólnego, bo Tor ma naprowadzanie radiokomendowe a HQ-17AE radarowe półaktywne, a więc wymaga podświetlania celu radarem. Jak więc HQ-17AE może zapewnić jednoczesne zwalczanie 4 celów z różnych kierunków? To chyba dotyczy chińskiej baterii, która składa się z 4 pojazdów, ale raczej nie jak Tor możliwości ostrzelania 4 celów na raz z jednego pojazdu. Dodatkowo naprowadzanie SAR HQ-17AE jest bardziej podatne na WRE niż rosyjskie radiokomendiwe z Tora i Tor w nowych wersjach zabiera 16 rakiet a nie 8 jak Chińczyk.

Ernst Stavro Blofeld
środa, 10 marca 2021, 01:00

Z tego co się orientuję to Tor ma naprowadzanie pół aktywne a nie radiokomendowe, przy szybkim radarze podświetlania sterowanym fazowo jaki zapewne jest w tej modyfikacji jest jak najbardziej możliwe "jednoczesne" pooświetlanie kilku celów na raz w dość szerokim kącie. Wychodzi na to że Chińczycy wyprzedzili Rosjan czyli standard.

dim
wtorek, 9 marca 2021, 08:59

Zapomniałeś szczegółu: to jest wersja na eksport. Kto zapłaci, może to nabyć. Gdy co do "wyższości rosyjskiej elektroniki, nad chińską", dla osób z branży obraz jest jasny, czegokolwiek nie nazmyślasz.

Fanklub Fanklubika
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:32

Fanku ty kiedykolwiek napisałeś że Rosja ma coś gorszego od odpowiednika z dowolnego kraju na tym globie ? Zawsze z twoich postów że Rosja naj to że Rosja naj tamto, a prawda taka że przy chinach to ekonomiczny, demograficzny i technologiczny parias.

Fanklub
wtorek, 9 marca 2021, 09:52

Przeciętny Amerykanin czy Europejczyk może tylko pomarzyć o poziomie życia rosyjskiej klasy średniej.

Davien
środa, 10 marca 2021, 14:44

Taak, patrząc na dochody to raczej w Rosji marzycie o poziomie zycia w Polsce:)

złośliwy
wtorek, 9 marca 2021, 09:44

A tobie kiedyś przeszło przez gardło, stwierdzenie że Rosja ma....?

Kalder
poniedziałek, 8 marca 2021, 18:53

Ktos pokazywal mi zimowe opony z Chin. Bieznik wygladał swietnie, lecz opony byly bezwartosciowe i wręcz niebezpieczne. Ciekawe czy tu jest tak samo lub inaczej

dim
wtorek, 9 marca 2021, 09:11

Chłam, aby najtańszy - dewiza większości importerów. Tymczasem widzę co przywożą moi chińscy klienci dla siebie samych, np. wyposażenie mieszkań, przy okazji dostaw towarów do ich sklepów, tym samym kontenerem. Są to rzeczy świetne, o klasę wyżej niż typowo sprzedawane europejskiego rynku, natomiast wcale nie bardzo tanie. Chiński dobry technik chyba nie jest już tańszy od przeciętnego europejskiego. Jest lepiej zorganizowany i pracowitszy.

Piotr
poniedziałek, 8 marca 2021, 18:50

Szansa dla Polski. Nam taki system jest pilnie potrzebny.

Autor
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:06

Tak samo jak f35, nie chcemy skończyć jak Turcja

Pytajnik
czwartek, 11 marca 2021, 12:07

Dokladnie ale czy to sojusznik jest?

447
środa, 10 marca 2021, 12:01

Tylko od nas albo BAN

Maniek
poniedziałek, 8 marca 2021, 18:42

Coś dla Nas

dim
wtorek, 9 marca 2021, 09:19

@Maniek. W żadnym wypadku nie jest to "coś dla nas", jeśli byłoby kupione prosto z Chin. Oferują, czyli opracowali także skuteczne przeciwśrodki. Możliwe, że właściwa byłaby ekspresowa licencja, z prawem zmian. Amerykanie też nie mogliby wtedy blokować. Mógłby to rozstrzygnąć tylko wąski specjalista z branży, ale on nie ma w Polsce nic do decydowania, decydują politycy. Poza tym połączenie pojęć "ekspresowy" i "MON"... :)))))))))))))))) W istniejącym systemie organizacyjnym i ekonomicznym Wojsko Polskie wręcz skazane jest na zapóźnienie. A producenci niezainteresowani eksportem.

pytajnik
poniedziałek, 8 marca 2021, 17:54

No to może przetestujmy i zakupmy chociaż pociski rakietowe bądź licencje?

viper
poniedziałek, 8 marca 2021, 19:38

Zerwać z najpotężniejszym sojuszem obronnym dla kilku pocisków rakietowych czy jakiejś licencji? - Swego czasu było powiedzenie o głupocie, lataniu i gołębiu.

Hammerhead
poniedziałek, 8 marca 2021, 16:37

A gdyby tak w stronę Chin się odwrócić? A nje nie można bo NaTO bo sankcje bo kompatubipne debilne i tylko na zachodzie można kupować oraz pluć na własny przemysł. A co!

Autor
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:07

Gdyby cała Europa wschodnia i parę państw zachodu to zrobiło, to to by był całkiem ciekawy pomysł bo nie wiadomo jak będzie wyglądać układ sił za jakiś czas

Insider
poniedziałek, 8 marca 2021, 19:35

No tak, w stronę komunistycznego reżimu. Gratulacje.

Jindo
wtorek, 9 marca 2021, 19:58

ChRL to nie kraj KOMUNISTYCZNY to raz a DWA to przypominam ci że kraje DeMokRatycZne bardzo chętnie z Chinami współpracują a chodzi o tanią siłę roboczą to tyle co mam ci do powiedzenia P.S. Chiny mi nic nie zrobiły i nie mam do nich nic a ty sobie pomyśl o 447 NSA i takie tam wg twojej propagandy o bzdurach

Davien
poniedziałek, 15 marca 2021, 13:32

I juz sie zaczyna o mitycznje 447, NSA itp. I ty Jindo uzywając typowo rosyjskeij retoryki twierdzisz ze jestes Polakiem?

mobilnyPL
sobota, 20 marca 2021, 23:11

.....Przyznam że czytając troszkę we mnie się zagotowało. Rozumiem że według ciebie Snowden to fikcyjna postać, NSA to organizacja charytatywna działająca w necie a ustaw 447 jest wymysłem polskiej prawicy pełnej antysemitów? I ty piszesz o trollowaniu? Używając retoryki amerykańskiej propagandy twierdzisz że jesteś polakiem? Wstydu powiem ci nie posiadasz. Wracając do tematu chłopcze powiem ci że Thunder to myśliwiec na pierwszy rzut oka gorszy od F-16 ale za to 2-3x od niego tańszy a co najważniejsze według ciebie i twych wyznawców że coś tam ptaki i tym podobne bzdury jakimi nas raczycie karmić na ruski badziew pokroju tory pancyry s-300/400 su-27/35 czy 57 to w zupełności wystarczy. Być może nawet byłby składany w Polsce. A może J-10C? 2x tańszy od F-16. Wracając do JF-17. 100 takich maszyn a każda Ra'ad pod sobą. Ile to silniejsi bylibyśmy niż jesteśmy obecnie? HQ-9. Ile baterii tego cacka byśmy kupili więcej niż Patriotów od was? Że słabszy? Koszt- efekt wyszłoby że mocniejszy. I inwestycje chińskie w gospodarkę Polską. I zbyt dla Polskiego węgla! Nie zamykasz kopalni wyobraź sobie i koniec z pomówieniami żydowskimi względem Polski i Polaków. I koniec z zagrożeniem ze wschodu. Wyobraź to sobie. Jak mocniejsi bylibyśmy obecnie. I zapewniam cię że i z Europą do porozumienia byśmy doszli bez waszych matactw na pewno. Podsumowując. Kłamiesz jak zawsze. Pomawiasz jak zawsze a chiński Tor choć nie wiemy o nim zbyt bo ulotek nie rozdają i przedstawicieli handlowych jakby mniej i propaganda słabo rozbudowana przecież to nie LM jest to jak najbardziej na plus....

Fak sejk
środa, 10 marca 2021, 00:46

To tym kołchozem nie rządzi Komunistyczna Partia Chin? Ta co zapisała w ichniej konstytucji, że Chiny to "republika socjalistyczna"? Mniej ryżu polecam na przyszłość, bo widać że ci szkodzi.

Janusz herbu Trzcinawa
poniedziałek, 15 marca 2021, 10:46

W Chinach rządzi Komunistyczna Partia Chin to fakt ale sam system ma tyle wspolnego z komunizmem co Obama z aryjczykiem. W USA rządzi demorepulikanie niezmiennie od wielu lat jesli nie od początku to tyle nt demokracji w tym kraju.

Reaper
wtorek, 9 marca 2021, 14:53

Prędzej wizji stabilności, biorąc pod uwagę stopniową zmianę na stanowisku globalnego hegemona.

Celnik na Uralu
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:57

Po kompromitacji Rosyjskich s 300 w trakcie walk o górski Karabach nie zdziwię się jak ten Chiński odpowiednik zrobi karierę na rynkach eksportowych, bo gorszy od rosyjskich nie będzie a tańszy na pewno.

Niuniu
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:43

Ajakieś konkretne dne: zasięg wykrywania, zasięg rakiet w tym min i maks wysokość i odległość, ile celi równocześnie może być wykrywanych a ile ostrzelanych, ilość rakiet na wyżutni, rodzaj naprowadzania, maksymalna szybkość celu itp. Podana szybkość jazdy wyżutni jest ważna ale dane których nie podano tym bardziej.

Davien
poniedziałek, 8 marca 2021, 21:33

Prosze bardzo: zasięg rażenia to 1,5-15km, pułap rażenia od 10m do 10km, naprowadzanie SARH, prędkość efektora Ma3, radary znacznie nowocześniejsze niz w rosyjskim zestawie( PESA i AESA)

Nie ufam Chińczykom
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:12

Ale i tak mając do wyboru rosyjską PESĘ i chińską AESĘ wybrałbym tą pierwszą. Nie mam dużego zaufania do rosyjskiej elektroniki, ale do chińskiej nie mam go wogóle (mimo że "na papierze" jej parametry wyglądają lepiej, więc teoretycznie jest lepsza). Pozostaje czekać na jakiś konflikt gdzie chińska broń będzie miała okazję się wykazać. Spodziewam się jej dużej kompromitacji.

wert
wtorek, 9 marca 2021, 14:42

a Libii miałeś chinskie drony. Nie odstawały

Davien
wtorek, 9 marca 2021, 10:07

Juz jest uzywana np w Pakistanie i jakos JF-17 jeszcze sie nie skompromitowały w przeciwieństwie do rosyjskiej broni A róznce między PESA i AESA są znacznie większe niż się panu wydaje.

Robert
poniedziałek, 8 marca 2021, 21:53

Niestety ale chinski zlom mocny tylko na papierze...a tymczasem chinskie zadluzenie przekroczylo 500% PKB i zaczyna sie jazda bez trzymanki.

Davien
wtorek, 9 marca 2021, 10:07

A co to ma wspólnego z HQ-17??

Monkey
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:14

Ciekawe, ile w tym prawdy. Jeśli ma pionowe wyrzutnie i zimny start, to moim zdaniem jest nieuzasadnione nazywanie go chińskim Torem. Bo jest bardziej zaawansowany technicznie.

Davien
poniedziałek, 8 marca 2021, 21:35

Monkey, a niby jaki start jak nie pionowy ma TOR?? Choć radary chińska kopia ma lepsze.

Monkey
wtorek, 9 marca 2021, 00:38

@Davien: Znowu moja wtopa. A co do radarów, ciężko powiedzieć. Ale też uważam, że chińskie jako nowsze mogą być lepsze. Skoro nawet odpowiednik AEGIS im wyszedł...

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 8 marca 2021, 20:16

A Tor komiku nie ma zimnego startu, w dodatku kierowanego i pionowych wyrzutni? Do tego zabiera 16 rakiet a nie 8 i naprowadzanych radiokomentowo, więc naprawdę może zwalczać 4 cele na raz. Nie wierzę by Chińczyk z naprowadzaniem SAR mógł zwalczać 4 cele z różnych kierunków równocześnie...

Rejtan
wtorek, 9 marca 2021, 12:30

Wg. Jane's Defence HQ17A w najnowszych wersjach ma 8 kanałów naprowadzania ( nie wiem po cholerę, bo max stzrela 4 pociskami ), i możliwość naprowadzania pocisków z innej wyrzutni. Radar z HQ17 jest także stosowany w lzejszych pojazdach jako radar rozpoznania i naprowadzania SHORAD) czyli stworzyli coś a la siecicentryczne SHORAD. Jeżeli dołączą element dwukierunkowej wymiany danych to będą przed ruskimi.

Davien
środa, 10 marca 2021, 14:48

Własnie po to mu te 8 kanałów naprowadzania by kierowac pociskmi z innej wyrzutni, któa nop ma awarie radaru. To system półaktywny wiec jka najbardziej może to zrobić.

Bond
wtorek, 9 marca 2021, 05:03

Wiesz, większość nie wieży w dane ex sowieckiego/rosyjskiego sprzętu, którymi ty z taką lubością się ekscytujesz, czyli rosyjskie bajki z puchu i paproci, analogów niet. Chińczycy w stosunku do Rosjan są i tak bardzo wstrzemięźliwi.

Monkey
wtorek, 9 marca 2021, 00:37

@Fanklub Daviena i GB: Ma i zimny startbi pionowe wyrzutnie, znowu nie doczytałem:-))) Ale taki to już ze mnie komik;-))) Ale chiński system jest nowszy, a do tego oni słyną z ulepszania kopii sprzętu pozyskanych za granicą (legalnie i nielegalnie). Na pewno o tym wiesz.

Davien
wtorek, 9 marca 2021, 10:12

Wystarczy popatrzeć jak powstawał HQ-9 :wzieli S-300 wywalili wszystko poza pociskami i zainstalowali elektronike i radary wzorowane na zachodnich, głównie na Patriocie.

447
środa, 10 marca 2021, 10:33

I parę baterii dla nas by sie przydało. Szybciej i taniej niż od was

Trump
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:11

Chińczyk, w przeciwieństwie do rosyjskiego Tora ma radar AESA, więc może generować wiele wiązek (patrz: 5G). Może to nie jest technologia zachodu (np. 24 cele na raz), ale 4 da radę. Chińczycy, w przeciwieństwie do Rosjan, już niewiele ustępują w elektronice Zachodowi (w "cywilu" to technologia 3-5 nm Zachód, 8 nm Chiny, 28 nm Rosja). A od elektroniki zależy możliwość obróbki dużej ilości sygnałów - w uproszczeniu, im lepsza elektronika, tym więcej celów można śledzić.

Fanklub Daviena
wtorek, 9 marca 2021, 09:36

Nawet przy AESA, to twoim zdaniem AESA jest w stanie generować wiązki w bok i do tyłu, by równocześnie naprowadzać rakiety na cele z rożnych kierunków? Widziałeś antenę Patriot? PESA co prawda, ale AESA nie zrobiłaby różnicy: do pocisków SAR, które wymagają podświetlenia celu radarem CW a nie impulsowym, ma małe osobne anteny i tylko tyle rakiet SAR może na raz naprowadzać ile ma tych radarów (bodaj 3). Dlatego przestań bredzić o "technologiach zachodu", bo nie wiesz o czym bredzisz - to akurat Rosja czy Sowieci (zawsze rakiety ziemia-powietrze Sowieci/Rosjanie mieli lepsze od USA) mogli naprowadzać równocześnie 2x więcej rakiet niż "technologie zachodu" - szczególnie SAR (możesz sprawdzić ile mogą np. MiG-29 wersje z tych samych lat co F-16 a ile F-16..). No i oczywiście rakiety SAR są dużo droższe niż rakiety naprowadzane radiokomendowo. Fakt, że naprowadzanie radiokomendowe ma ogromną wadę, oprócz mnóstwa zalet - celność spada wraz z odległością, ale akurat w systemach krótkiego zasięgu nie jest to żadnym problemem, dlatego od lat wypisuję, że Polska powinna stworzyć systemy krótkiego zasięgu oparte o tanie WŁASNE rakiety bez sensorów, naprowadzane radiokomentowo a w żadnym wypadku nie iść w absurdalnie kosztowne niemobilne debilizmy typu NASAMS, gdzie efektor będzie dużo droższy od większości zwalczanych celów. :D

Davien
środa, 10 marca 2021, 14:54

Patriot funku może naraz naprowadzać pociski na 18 celi i sledzić do 180 cli na każdy z radarów AN/MPQ-65 czyli pojedyńcza bateria Patriotów sledzi do 360 obiektów a atakuje 36 z nich nawet 5-cioma pociskami na jeden cel:) S-400 brakuje stulecia do tego poziomu:) Co do MiG-29 vs F-16. Bierzemy 1984r> F-16 ma lepszy radar, lepsze uzbrojenie, zasięg i praktycznie wszystkie parametry, poza szybkoscią:) Bierzemy 2020r F-16 ma wszystko znacznie lepsze od MiG-29M2/MiG-35 a juz F-21 dobijać biedaku nie będę:) Rosjanie w technologiach rakietowych ustepują Zachodowi na każdym mozliwym polu. A NASMS bije na głowę dowolny rosyjski system OPL do Buk-M3 włacznie:)

TrzcinQ
niedziela, 21 marca 2021, 12:45

A nie 500? S-400 nie dorasta do Patriota? To czemu tak się go boicie? Pancyr do d***? To czemu na niego polujecie i do Niemiec zdobyczny wieziecie? HQ 9. Stać by nas było by każdy region RP był odpowiednio chroniony.

psychol
piątek, 12 marca 2021, 23:36

a ten dalej swoje niezmiennie od lat A ile Ptriotów ma Polska Rzeczpospolita?

viper
poniedziałek, 8 marca 2021, 19:32

I taka jest też intencja Chin. Krok po kroku zajęcie kluczowej pozycji na międzynarodowym rynku handlu bronią, w pierwszej kolejności kosztem Rosji. Podobnie jak Rosja sprzedadzą uzbrojenie praktycznie każdemu chętnemu, lecz zaczynają ją wyprzedzać jakością oferowanego produktu.

dim
wtorek, 9 marca 2021, 09:23

Niepokoję się o Rosjan. Oni naprawdę bardzo słabo uczą się języków obcych, a jeszcze chińskiego ? A zostało im może, maksymalnie 2 pokolenia i będą musieli :)

viper
wtorek, 9 marca 2021, 16:49

Jakiś czas temu przez kilka wieków już to na terenach Rusi Zaleskiej przerabiano. Chińczycy byli częścią armii mongolskiej Temudżina i jego synów oraz pełnili w jego państwie ważne role urzędnicze/podatkobiorcze, więc jakieś tradycje chińskiego administrowania w regionie istnieją. ;)

dim
czwartek, 11 marca 2021, 07:05

Nie dodałeś - a po tej lekcji mongolskiego, pozostało im tylko 2 osoby na km. kwadratowy. Tak przynajmniej wyczytałem z pewnej mapy średniowiecznej Europy. Gdy zaludnienie Polski było już wtedy dwucyfrowe.

Tweets Defence24