Reklama

Chińczycy szykują manewry u wybrzeży Tajwanu

13 kwietnia 2018, 16:46
Liaoning CV-16
Chiński lotniskowiec Liaoning, fot. Baycrest/Wikipedia, CC BY-SA 2.5

Siły zbrojne Chin przeprowadzą 18 kwietnia ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji w Cieśninie Tajwańskiej – ogłosiły w czwartek władze w Pekinie. Również w czwartek na Morzu Południowochińskim odbyła się największa w historii parada chińskiej marynarkiwojennej.

Według komentatorów niezapowiadane wcześniej manewry w Cieśninie Tajwańskiej mają wysłać sygnał rządowi w Tajpej, ale również być gestem geopolitycznego wsparcie dla Rosji w czasie tarć na linii Moskwa-Waszyngton związanych z konfliktem w Syrii.

"To bardzo prawdopodobne, że jako strategiczny partner Rosji Chiny (używają swojej) marynarki wojennej, by okazać poparcie polityczne dla Rosji w tak delikatnym momencie" - ocenia ekspert od sprawach wojskowych z Makau Antony Wong, cytowany przez hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Ostatnie manewry chińskiej marynarki wojennej w cieśninie odbyły się we wrześniu 2015 roku, kiedy Tajwan przygotowywał się do wyborów prezydenckich. Po zwycięstwie Caj Ing-wen, która wywodzi się z partii niepodległościowej, relacje między Pekinem a Tajpej znacznie się ochłodziły.

W czwartkowej paradzie na Morzu Południowochińskim uczestniczył prezydent Chin Xi Jinping, który jest również przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej, zarządzającej siłami zbrojnymi ChRL. Z pokładu niszczyciela Changsha szef państwa obserwował defiladę z udziałem ponad 10 tys. wojskowych, 76 myśliwców i flotylli blisko 50 okrętów wojennych i okrętów podwodnych – wynika z doniesień chińskiej prasy.

Xi powiedział, że potrzeba budowy marynarki wojennej najwyższej światowej klasy "jeszcze nigdy nie była pilniejsza niż dziś". Zażądał od wojska absolutnej lojalności wobec rządzącej krajem Komunistycznej Partii Chin (KPCh), której jest sekretarzem generalnym. Po przemówieniu uniósł lornetkę, by obejrzeć cztery myśliwce J-15 startujące z Liaoninga - jedynego chińskiego lotniskowca.

Cytowany w chińskim dzienniku "Global Times" ekspert w sprawach wojskowości Song Zhongping ocenił, że największa w historii parada służy odstraszeniu "morskiego hegemona" i sprawi, że "przeciwnicy pomyślą dwa razy, zanim spróbują zaszkodzić kluczowym interesom narodowym Chin". Zauważył, że po Morzu Południowochińskim pływał niedawno amerykański lotniskowiec USS Theodore Roosevelt. W ostatni wtorek z pływającego po spornym akwenie atomowego lotniskowca amerykańskiej marynarki w ciągu 20 minut podniosło się, a następnie wylądowało 20 samolotów F/A-18. Amerykańska flota określiła to jako rutynowe ćwiczenia okrętu, który następnie skierował się do portu na Filipinach.

Według pracującego w Pekinie specjalisty od spraw marynarki wojennej Li Jie urządzenie parady na Morzu Południowochińskim jest ruchem strategicznym, biorąc pod uwagę, że akwen ten jest potencjalnym obszarem konfliktu zbrojnego.

Chiny od dawna protestują przeciwko prowadzonym przez Amerykanów działaniom na spornym akwenie. Waszyngton z kolei krytykuje rozbudowę chińskich instalacji wojskowych i sztucznych wysp na spornym akwenie, a swoje patrole w tym regionie nazywa operacjami przestrzegania swobody żeglugi.

Pekin rości sobie prawa do prawie całego Morza Południowochińskiego, przez które przebiegają kluczowe dla międzynarodowego handlu trasy transportowe. Pretensje do części tego akwenu zgłaszają również Wietnam, Malezja, Filipiny, Brunei i Tajwan, który sam uważa się za niezależne państwo. Władze ChRL uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję i nieodłączną część "jednych Chin" i nigdy nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć kontrolę nad wyspą.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Pawel
sobota, 14 kwietnia 2018, 08:18

Moze 24 samoloty na chińskim letniskowych to mało z porównaniu z usa Ale np taka kambodza w sumie ma 14 myśliwców. Wiec tam pojawienie sie lotniskowiec to juz cos.

zyg
sobota, 14 kwietnia 2018, 03:31

Czy Liaoning również pływa z nieodłącznym holownikiem oceanicznym jak blizniaczy Kuzniecow? Obydwa mają historię awarii siłowni? A jak z wozami strażackimi na pokładzie?

wictor
piątek, 13 kwietnia 2018, 22:55

Teraz jest najlepszy moment na załatwienie przez Chiny wszystkich możliwych pretensji do chińskiej strefy wpływów... Jeśli Kim z Korei Północnej miałby rozwiązać problem podboju Korei Południowej to też najlepsza do tego okazja...

Bora
niedziela, 15 kwietnia 2018, 12:43

Wictor, nieprawda, czas gra na korzyść Chin, USA powoli upada a Chiny stają się silniejsze. Dlatego Chiny nie spieszą się.

Davien
sobota, 14 kwietnia 2018, 14:38

Tia i powtórzy się sytuacja z 1951r jak CVhinczycy postanowili rozwiązac tak swoje problemy. Szkopuł w tym że nie dośc ze im się nie udało to 90% ich sił pozostało na placu boju na zawsze.

AWU
niedziela, 15 kwietnia 2018, 02:07

jak również 90% jeńców komunistycznych odmówiło repatriacji do ChRL i osiedliło się na Tajwanie?

Mosad
piątek, 13 kwietnia 2018, 19:40

Szkoda, że nie wrzuciliście na początku zdjęcia z parady, bardzo fajnie wygląda taka chmara okrętów, podobnie jak na RIMPAC.

Marek
sobota, 14 kwietnia 2018, 12:37

a gdzie można znaleźć inne zdjęcia z tego wydarzenia?????

Mosad
sobota, 14 kwietnia 2018, 17:59

Najlepiej na chińskich forach, na YT też są materiały z parady, można też na Twitterze np. @dafengcao, czy sinodefenceforum. Pzdr.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama