Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Centrum Silników Wojskowych powstanie w Poznaniu

Ministerstwo Obrony Narodowej. Fot. M. Dura
Ministerstwo Obrony Narodowej. Fot. M. Dura

W poniedziałek, 28 października 2013 r. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisze porozumienie dotyczące sfinansowania „Centrum Silników Wojskowych” w Poznaniu.  

 

List intencyjny zostanie zawarty pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu SA, Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi SA w Poznaniu oraz Ministerstwem Obrony Narodowej. 

Porozumienie ma na celu stworzyć rozwiązanie, które skutkować będzie uzyskaniem przez krajowy przemysł obronny zdolności produkcyjnych i remontowych w dziedzinie silników na długofalowe potrzeby Wojska Polskiego. Zdolności te mają zaspokoić potrzeby armii w zespoły napędowe do wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP.

Umiejscowienie produkcji, remontów i serwisu w polskiej spółce o szczególnym znaczeniu dla obronności - w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych SA w Poznaniu - wzmocni potencjał krajowego przemysłu oraz przyczyni się do zwiększenia liczby miejsc pracy w spółce i firmach kooperujących. Stworzenie Centrum Silników Wojskowych w Wielkopolsce będzie też czynnikiem prorozwojowym dla regionu oraz przyniesie wymierne wpływy do polskiego budżetu.

mon.gov.pl

 

Reklama

Komentarze (7)

  1. haz

    To nie będzie żadne centrum produkcji silników tylko zwykła montownia. Do produkcji silników potrzeba porządnej odlewni, np takiej jaka była w Zakładach Wola. Ciekawe jest to że robiono wszystko żeby Zakłady na woli upadły a teraz na szybko otwiera się projekt centrum w Poznaniu. Czy ktoś w tym chorym kraju odpowie kiedyś za te wszystkie oszustwa

    1. pilot latawca

      chory kraj?a może tacy jak ty ;słoiku; usilnie spychają ten kraj w chorobę.Ja wnioskuję,że kraj jest zdrowy,tylko niektórzy bezmyślnie powtarzają jak mantrę takie stwierdzenia.

  2. Aviator

    Silniki to były produkowane na Woli ... a teraz to będzie tylko montownia silników MTU Mercedesa .. na której rzecz jasna zarobią tylko Niemcy (no i po polskiej stronie pewna grupa lobbystów, urzędników i generałów)... A gdyby kiedyś zmieniło się podejście Niemiec do Polski (co jak historia pokazuje jest bardzo możliwe i prawdopodobne) to wtedy polska armia całkowicie uzależniona od niemieckich jednostek napędowych znajdzie się w wielkim kłopocie ... A tak na marginesie likwidacja produkcji silników w PZL Wola to była nie tylko głupota ale zwyczajna dywersja za którą w nie tak jeszcze odległych czasach groziła przysłowiowa "czapa"..

  3. Artwi

    Znaczy się najpierw za psie pieniądze sprzedajemy USA bardzo rentowne(!) zakłady które to robiły, np. WSK Rzeszów, co zaowocowało DRASTYCZNYM wzrostem kosztów i obniżeniem jakości serwisowania silników naszej armii, a teraz ZA WIELOKROTNIE WIĘKSZE PIENIĄDZE będziemy to odbudowywać? Po co? By to znowu sprzedać w ramach paserstwa zwanego "prywatyzacją" za ułamek wartości Amerykanom?

    1. ja

      Tylko co ma PZL Rzeszów ( producent silników i turbin lotniczych) do PZL Wola ( były już producent silników do T-72 i PT-91 ) a tym bardziej do WZM SA w Poznaniu?

  4. mario

    Co to jest SILNIK WOJSKOWY???? czy to coś potrzebuje specjalnego centrum????? - to kolejny projekt mający wyciągnąć z MON pieniądze. "Artwi" słusznie zauważył że mieliśmy już WSK Rzeszów. Pięknie, ale tak chyba musi być. Gdy powstanie to Centrum Silników to chyba będą się mogły w nim spotykać wszystkie, a nie tylko WOJSKOWE "silniki".

  5. ja

    Miejmy nadzieje że tylko MTU a, nie te dziadostwo od IVECO... W łączeniu silników w powerpacki w Poznaniu mają już doświadczenie, powinni dać radę!!!

  6. mmx

    Siemoniak daje radę. Dobry minister!

    1. bezroboty

      To centrum powinno być zlokalizowane w jakimś rejonie o większym bezrobociu niż Poznań.

  7. Jarek

    Niemcy z MTU?Swoją droga przydałoby się pozyskać możliwości produkcji i mam nadzieję rozwijania całych powerpacków nie tylko silników.

Reklama