Centrum Silników Wojskowych powstanie w Poznaniu

27 października 2013, 07:50
Ministerstwo Obrony Narodowej. Fot. M. Dura
Reklama
Defence24
Defence24

W poniedziałek, 28 października 2013 r. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisze porozumienie dotyczące sfinansowania "Centrum Silników Wojskowych" w Poznaniu.

 

 

List intencyjny zostanie zawarty pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu SA, Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi SA w Poznaniu oraz Ministerstwem Obrony Narodowej. 

Porozumienie ma na celu stworzyć rozwiązanie, które skutkować będzie uzyskaniem przez krajowy przemysł obronny zdolności produkcyjnych i remontowych w dziedzinie silników na długofalowe potrzeby Wojska Polskiego. Zdolności te mają zaspokoić potrzeby armii w zespoły napędowe do wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP.

Umiejscowienie produkcji, remontów i serwisu w polskiej spółce o szczególnym znaczeniu dla obronności - w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych SA w Poznaniu - wzmocni potencjał krajowego przemysłu oraz przyczyni się do zwiększenia liczby miejsc pracy w spółce i firmach kooperujących. Stworzenie Centrum Silników Wojskowych w Wielkopolsce będzie też czynnikiem prorozwojowym dla regionu oraz przyniesie wymierne wpływy do polskiego budżetu.

mon.gov.pl

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
haz
niedziela, 27 października 2013, 18:47

To nie będzie żadne centrum produkcji silników tylko zwykła montownia. Do produkcji silników potrzeba porządnej odlewni, np takiej jaka była w Zakładach Wola. Ciekawe jest to że robiono wszystko żeby Zakłady na woli upadły a teraz na szybko otwiera się projekt centrum w Poznaniu. Czy ktoś w tym chorym kraju odpowie kiedyś za te wszystkie oszustwa

pilot latawca
poniedziałek, 28 października 2013, 11:38

chory kraj?a może tacy jak ty ;słoiku; usilnie spychają ten kraj w chorobę.Ja wnioskuję,że kraj jest zdrowy,tylko niektórzy bezmyślnie powtarzają jak mantrę takie stwierdzenia.

Aviator
niedziela, 27 października 2013, 15:19

Silniki to były produkowane na Woli ... a teraz to będzie tylko montownia silników MTU Mercedesa .. na której rzecz jasna zarobią tylko Niemcy (no i po polskiej stronie pewna grupa lobbystów, urzędników i generałów)... A gdyby kiedyś zmieniło się podejście Niemiec do Polski (co jak historia pokazuje jest bardzo możliwe i prawdopodobne) to wtedy polska armia całkowicie uzależniona od niemieckich jednostek napędowych znajdzie się w wielkim kłopocie ... A tak na marginesie likwidacja produkcji silników w PZL Wola to była nie tylko głupota ale zwyczajna dywersja za którą w nie tak jeszcze odległych czasach groziła przysłowiowa "czapa"..

mario
niedziela, 27 października 2013, 14:34

Co to jest SILNIK WOJSKOWY???? czy to coś potrzebuje specjalnego centrum????? - to kolejny projekt mający wyciągnąć z MON pieniądze. "Artwi" słusznie zauważył że mieliśmy już WSK Rzeszów. Pięknie, ale tak chyba musi być. Gdy powstanie to Centrum Silników to chyba będą się mogły w nim spotykać wszystkie, a nie tylko WOJSKOWE "silniki".

ja
niedziela, 27 października 2013, 11:36

Miejmy nadzieje że tylko MTU a, nie te dziadostwo od IVECO... W łączeniu silników w powerpacki w Poznaniu mają już doświadczenie, powinni dać radę!!!

Artwi
niedziela, 27 października 2013, 10:47

Znaczy się najpierw za psie pieniądze sprzedajemy USA bardzo rentowne(!) zakłady które to robiły, np. WSK Rzeszów, co zaowocowało DRASTYCZNYM wzrostem kosztów i obniżeniem jakości serwisowania silników naszej armii, a teraz ZA WIELOKROTNIE WIĘKSZE PIENIĄDZE będziemy to odbudowywać? Po co? By to znowu sprzedać w ramach paserstwa zwanego "prywatyzacją" za ułamek wartości Amerykanom?

ja
niedziela, 27 października 2013, 14:35

Tylko co ma PZL Rzeszów ( producent silników i turbin lotniczych) do PZL Wola ( były już producent silników do T-72 i PT-91 ) a tym bardziej do WZM SA w Poznaniu?

Jarek
niedziela, 27 października 2013, 09:40

Niemcy z MTU?Swoją droga przydałoby się pozyskać możliwości produkcji i mam nadzieję rozwijania całych powerpacków nie tylko silników.

mmx
niedziela, 27 października 2013, 08:12

Siemoniak daje radę. Dobry minister!

bezroboty
niedziela, 27 października 2013, 11:24

To centrum powinno być zlokalizowane w jakimś rejonie o większym bezrobociu niż Poznań.

Tweets Defence24