CENTCOM publikuje kolejne zdjęcia z ataku na tankowiec

18 czerwca 2019, 13:02
tyt
Zdjęcie mające prezentować zdejmowanie min z burty tankowca Kokuka Courageous. Fot. US Navy

Siły zbrojne USA opublikowały nowe, tym razem nieruchome, zdjęcia ataku na japoński tankowiec w Zatoce Omańskiej. Mają one ukazywać jak irańscy Strażnicy Rewolucji usuwają minę, która nie wybuchła. Waszyngton ma rozważać wysłanie dodatkowych sił do tego rejonu.

Zobacz także
Reklama

Japoński tankowiec Kokuka Courageous, a także druga tego rodzaju jednostka - norweski Front Altair, zostały zaatakowane 13 czerwca w Zatoce Omańskiej, w rejonie strategicznej Cieśniny Ormuz. Statki zostały uszkodzone, a ich załogi ewakuowano. Zdjęcia miały zostać wykonane przez morski śmigłowiec patrolowy MH-60R "Seahawk" należący do US Navy.

image
Zdjęcie mające prezentować jednostkę podpływającą do burty tankowca Kokuka Courageous / Fot. US Navy

Stany Zjednoczone natychmiast obarczyły odpowiedzialnością za ataki Iran; władze tego kraju kategorycznie temu zaprzeczają.

Cieśnina Ormuz to najważniejsza trasa transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej - transportowana jest przez nią jest około jedna piąta światowego zużycia tego surowca.

Wnioskując z nagrań wideo a także biorąc pod uwagę zasoby i doświadczenie niezbędne do szybkiego usunięcia miny, która nie wybuchła, Iran jest odpowiedzialny za atak

Oświadczenie CENCTOM w sprawie ataku

Reuters informuje, powołując się na anonimowych przedstawicieli rządu USA, że Waszyngton rozważa wysłanie na Bliski Wschód dodatkowych sił zbrojnych. Nie ujawnili oni ile, ani kiedy dodatkowi żołnierze mają być wysłani. Amerykanie skierowali już do tego rejonu grupę okrętów wojennych z lotniskowcem oraz rozmieścili na lądzie baterie rakiet.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Olo
środa, 19 czerwca 2019, 23:48

To chyba zdjęcia z tego amerykańskiego drona który zaatakował tankowce....

ito
środa, 19 czerwca 2019, 08:17

Nie z ataku tylko kilka godzin po ataku, a do tego z niewyraźnego nagrania sekwencji odejścia łodzi od burty statku (bo na nagraniu z kamery chyba śmigłowca było tylko to) zrobił się film fabularny- na dodatek pokazujący USUWANIE MINY przez saperów. Choćby godzinki śpiewał nie dowodzi on (nawet w wersji fabularnej) niczego zdrożnego ze strony Irańczyków.

Davien
środa, 19 czerwca 2019, 15:00

Podobno z Reapera a co do działań Iranu, to czemu nie ogłosili że znależli mine i czemu stzrelali ze Strieły do tego Reapera? To raczej nie są działania kogos niewinnego.

Olo
środa, 19 czerwca 2019, 23:50

Strzelali do Rapera bo to on ostrzelał tankowce.

Mniej niż 10 sekund
piątek, 21 czerwca 2019, 00:01

Rozumiem, że na dniach Iran przedstawi światu nagranie z tego ataku? I niech zgadnę: ty już byłeś, jako wtajemniczony, na przedpremierowym pokazie?!

Davien
środa, 19 czerwca 2019, 07:42

Patrząc na zdjęcie - skoro działko 23mm da się zamontować nawet na małej łódce to tym bardziej można je posadzić na zmodermizowanym i zabezpieczonym przed korozją podwoziu Honkera. Kilka tysięcy takich Honkerów do WOT i możemy zgotować każdemu przeciwnikowi drugi Afganistan przez działania partyzantki i cywilów.

R
środa, 19 czerwca 2019, 15:34

Ty chyba ostatnio spadles z wysoka, na Honkerze instalowac? przecieze ta lodka jest wielkosci Stara

kikolo
środa, 19 czerwca 2019, 07:12

he, he, he... dobre.... Irańczycy prowadzą negocjacje handlowe z Japonią i .... dokonują ataku na tankowce wiozące paliwo do Japonii... bardzo słaba prowokacja...

gegroza
wtorek, 18 czerwca 2019, 21:17

Żenująco nieprzekonujące te dowody... Na początku też wierzyłem ze to Iran. Ale obecnie myślę, ze to prowokacja Saudów

Etam
środa, 19 czerwca 2019, 08:22

Tak? A ja myślę, że teraz to już nikt nie wątpi że to sprawka Iranu!! Dowody są oczywiste i niepodważalne. Wszystko podane na tacy!

Derff
wtorek, 18 czerwca 2019, 19:52

Ciekawe co się stanie gdy Iran opublikuje wyniki badania miny, jej skład techniczny i konstrukcję?

gegroza
środa, 19 czerwca 2019, 21:11

Nie było zadnej miny. Gdzie ta mina na tych zdjęciach. Ludzie nie kompromitujcie się. Minę to mogliby podłożyć nurkowie - minerzy a nie marynarze a kapokach

lol
środa, 19 czerwca 2019, 09:28

Najpierw musieliby się przyznać, że ją zdjęli. A już samo to świadczyłoby o tym, że ją podłożyli, bo wiedzieli gdzie szukać niewybuchu. Skład techniczny nie ma w ich przypadku znaczenia, bo świadczyłby jedynie o tym jakiej miny użyli w ataku, a nie kto jej użył(to akurat wiadomo).

Normalny
środa, 19 czerwca 2019, 08:21

Myślisz że się przyznają? Bo łatwość z jaką na filmie błyskawicznie usuwają minę dowodzi że doskonale znali jej konstrukcję. A tylko Iranowi i Rosji zależy strategicznie na podbiciu cen ropy. Więc albo Iran albo Rosja. Nikomu innemu "dym" w tej jednej ciesninie nie jest do niczego ani przydatny ani korzystny.

Olo
środa, 19 czerwca 2019, 23:52

Izraelskie firmy grały na zwyżkę cen ropy tuż przed atakiem. Znaleziono resztki rakiety z RQ.

Vvv
środa, 19 czerwca 2019, 01:53

Ze pochodzi z Rosji i Chin a wyprodukowano w Iranie.

Davien
wtorek, 18 czerwca 2019, 23:10

Obecnie będą niewiarygodne, powinni to zrobic zaraz jak ja zdjęli, pokazac wszystkim a nie stzrelac do Reapera z Strieły 2M.

Grzmot w Nocniku
wtorek, 18 czerwca 2019, 22:56

Myślę, że może nie zdążyć

Tweets Defence24