Reklama

Polityka obronna

Canon opracuje rewolucyjną kamerę do monitoringu

  • Prezydent Andrzej Duda podczas odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych w Pałacu Prezydenckim w marcu 2019 r. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
  • Photo: http://www.15pplot.wp.mil.pl/

Canon prowadzi badania nad kamerą do monitoringu o bardzo wysokiej czułości. Będzie ona umożliwiać uzyskanie kolorowego obrazu nocą i z dużej odległości. Firma zapewnia, że nowy system zapewni zdolność rozpoznania twarzy z dystansu 100 metrów, przy oświetleniu o jasności zbliżonej do poświaty księżycowej.

Canon prowadzi badania nad wysoce czułą kamerą do monitoringu o kompaktowych rozmiarach. Firma zapowiada, że połączenie jasnego obiektywu, wysoce czułej matrycy oraz wydajnego procesora ma umożliwić rozpoznanie twarzy z odległości nawet 100 metrów przy oświetleniu zbliżonym do poświaty księżycowej. Co ważne, system będzie oferować kolorowy obraz, także w nocy, co zapewni rozpoznawanie obiektów normalnie niewidocznych dla ludzkiego oka.

Nowa kamera zostanie wyposażona w teleobiektyw z dużym otworem przysłony, ogniskową ponad 600 mm i jasnością f/2,4. Dodatkowo, system optyczny ma zostać wyposażony w elementy asferyczne i soczewki o bardzo niskim współczynniku załamania światła, które minimalizują aberrację chromatyczną. Teleobiektyw zostanie wyposażony w funkcję elektronicznego sterowania orientacją kamery, co da możliwość jego integracji z różnymi systemami monitoringu.

Canon
Fot. Canon

Produkt ma znaleźć zastosowanie w różnorodnych zadaniach związanych z nadzorem. Kamera będzie mogła pomagać w zapobieganiu przestępczości, monitorować obszary objęte klęskami żywiołowymi albo służyć do identyfikacji numerów rejestracyjnych samochodów. Może również trafić do systemów monitoringu miejskiego, czy ochrony infrastruktury krytycznej zapewniając bardzo wysoką jakość kolorowego nagrania, także w nocy. Canon informuje, że nowy sprzęt ma trafić na rynek w 2016 roku. 

(AH)

Reklama

Komentarze (2)

  1. bender

    Tu nie ma nic rewolucyjnego w tej wiadomosci, tzn. cala masa roznych producentow (mniej lub bardziej wyspecjalizowanych) proponuje podobne urzadzenia i wiele z nich dziala w naszych miastach czy na granicach. Dluga ogniskowa jest calkiem calkiem, ale nie wydaje sie, zeby obiektyw mial az 0,6 metra, pewnie zastosowali jakis chytry doubler zeby zwiekszyc ten parametr. Poza tym podstawowe dane porownawcze do oceny takich urzadzen to czulosc w kolorze i monochromatyczna (najlepiej nie mierzona przy sensorze, ale w scenie, wiec podana ze wspolczynnikiem odbicia), dynamika obrazu oraz rozdzielczosc (sensora i obrazu). Poza tym, skoro juz sie czepiam to dodam, ze mozliwosc integracji z roznymi systemami nie jest funkcja obiektywu a obslugiwanych protokolow komunikacji, ale co tam ;-)

    1. Paweł

      600mm to uproszczenie. Ta kamera ma matrycę światłoczułą o jakiejś tam wielkości (pewnie wielikości paznokcia w małym palcu) i zastosowano w niej obiektyw o ogniskowej dającej w efekcie taki sam kąt widzenia, jaki daje obiektyw o ogniskowej 600 mm połączony z matrycą (lub klatką filmową) o wielkości 36mm x 24mm (tzw. Full Frame). Bo najważniejszy jest kąt widzenia, a zwyczajowo podaje się go przeliczając osiągnięty kąt widzenia na pełnoklatkowy obiektyw dający taki sam kąt. To zapewnia jedną wspólną platformę porównanwczą dla obiektywów zestawionych z matrycami różnej wielkości.

  2. u18

    Kamera , o której wspomina autor artykułu już istnieje i należy do innej japońskiej firmy a jej egzemplarz był prezentowany w wakacje w Warszawie. Nic nowego.

    1. Daro

      Jeżeli możesz podaj bliższe namiary na istniejącą kamerę

Reklama