Rozmowy o współpracy obronnej V4

1 marca 2018, 14:14
m1
Fot. MON

Tematami spotkania wiceministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej (tzw. Senior Body) w Budapeszcie 27 i 28 lutego były perspektywy współpracy Grupy Wyszehradzkiej w sferze obronności, współpraca i  wyzwania stojące przed NATO i UE. W  rozmowach uczestniczył podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski.

Ministrowie zgodzili się co do konieczności dalszej adaptacji Sojuszu do zagrożeń ze wszystkich kierunków strategicznych, zgodnie z decyzjami szczytu w Warszawie. W odniesieniu do flanki wschodniej podkreślali znaczenie reformy struktury dowodzenia NATO oraz zapewnienia dostępności i efektywności sił dalszego rzutu, wzmacniających siły obecne już w naszym regionie. Zwracali uwagę na rosnące znaczenie zagrożeń na południowej flance, głównie terroryzmu i nielegalnej migracji. Podkreślali potrzebę obsady ośrodka koordynacji działań NATO w tym regionie (tzw. Hub) oraz poparli przekształcenie dotychczasowych działań Sojuszu w Iraku w misję NATO. 
 
Ministrowie zgodzili się, że ‎ostatnie inicjatywy obronne UE muszą być spójne i komplementarne wobec działań NATO, a pozyskiwane w ich ramach zdolności powinny służyć obu organizacjom. W tym kontekście zwrócili szczególną uwagę na projekt dotyczący usprawnienia transgranicznych ruchów wojsk w Europie, który łączy wymiar wojskowy i cywilny. Zgodzili się, że daje on szansę na zacieśnienie współpracy regionalnej.  Omówili także stan przygotowań Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE do kolejnego dyżuru w II połowie 2019 roku.

Jak poinformowało MON, odbyło się także wspólne posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawicieli Korei Płd. Jego tematem była sytuacja bezpieczeństwa w obu regionach.  ‎Ministrowie poszukiwali także obszarów współpracy w tym formacie. 

Wiceminister  T. Szatkowski odbył także dwustronne spotkanie z wiceministrem obrony Korei Południowej Suh Choo-Suk. Ministrowie omówili sytuację bezpieczeństwa oraz zagadnienia związane ze współpracą dwustronną. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Strateg
piątek, 2 marca 2018, 16:52

Faza analityczno - koncepcyjna.

rydwan
piątek, 2 marca 2018, 09:51

dobry ruch tylko razem możemy oprzeć sie każdej sile w europie ( oczywiscie nie zarzucając dobrosasiedzkich kontaktów z innymi krajami europejskimi tj Niemcy Francja Włochy itd

ktos
piątek, 2 marca 2018, 09:24

Nasi to jednak maja glowe na karku. Obraza Francje i Niemcy, walna focha USA ale za to podpisza uklad o obronie z Slowacja, Wegrami itp... proponuje dodac Malte i San Marino. W koncu kazdy sojusznik sie przyda.

fdfd
piątek, 2 marca 2018, 13:33

Francja i Niemca to Polske maja za kolonie dla swojej gospodarki jak cos nie kupimy to sie sami obrazają.

szelmutek
czwartek, 1 marca 2018, 16:50

gadu gadu i nic z tego nie wynika praktyka od lat stosowana szkoda czasu i atłasu

Marek1
czwartek, 1 marca 2018, 16:26

Kolejne spotkanie przy dobrej kawce i lampce koniaku z którego dokładnie NIC nie wynika. Gr. wyszehradzka w kwestiach wspólnej polityki obronno-zbrojeniowej jest martwym bytem, od czasu do czasu reanimowanym na chwilę(najczęściej w w W-wie) dla doraźnych celów piarowo-marketingowych. NIKT z MON-ów pozostałych krajów V4 nie chce już nawet gadać z polskim MON o czymkolwiek poza niezobowiązującymi pierdoletami dla celów wyłącznie medialnych. Do tego stanu doprowadziła ekipa AM&Co. uprawiając totalne pustosłowie i paplanie \"opowieści dziwnych treści\" z których NIGDY NIC nie wynikało. Po 2 latach takich bajkopisarskich występów każdy z pozostałych krajów V4 poszedł swoja drogą, a najlepiej to podsumował bodaj w poł. ub. roku słowacki v-ce minister MON w rozmowie z dziennikarzem zapytany o plany współpracy z W-wą w kwestii wspólnej, oszczednosciowej polityki zakupowej i modernizacyjnej narodowych armii krajów wyszehradu - \"mamy szczerze dość pustego gadania z którego NIC nie wynika, a niestety tylko takie słyszymy od dawna ze strony polskich kolegów\". No comment ...

Patcolo
niedziela, 4 marca 2018, 20:41

Marku ale pustosłowie nie tylko za Antoniego się lało ważne że podczas spotkań można było realną plastikową walutą za katering płacić

Tweets Defence24