Brytyjskie drony nano dla brytyjskiej armii

28 grudnia 2020, 11:36
RS24787_Bug System-lpr
Fot. BAE Systems
Reklama

BAE Systems poinformował o opracowaniu we współpracy ze spółką UAVTEK bezzałogowego statku powietrznego klasy nano „Bug” i dostarczeniu pierwszych 30 zestawów tego systemu brytyjskim wojskom lądowym, które wcześniej przeprowadziły ich testy.

Bug to bezzałogowy statek powietrzny klasy nano o masie 196 g – zbliżonej do masy smartfona – z baterią o żywotności 40 minut, mający zasięg 2 km. Charakteryzuje się obniżoną wykrywalnością i możliwością latania nawet przy silnym wietrze o prędkości przekraczającej 80 km/h. Według producenta ten bezzałogowiec był w stanie poradzić sobie z niesprzyjającą pogodą podczas niedawnych ćwiczeń Army Warfighting Experiment (AWE) zorganizowanych przez grupę ds. przyszłych zdolności Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.

Dostarczyliśmy Buga we współpracy z firmą UAVTEK, z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, która projektuje i buduje bezzałogowce w swoich zakładach w Cotswolds. (...) Nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych Bug może dostarczyć ważnych informacji taktycznych na temat tego, co jest za rogiem budynku lub za najbliższym wzgórzem, działając autonomicznie, aby zapewnić żołnierzom aktualizację danych wizualnych. 

główny technolog w dziale Applied Intelligence firmy BAE Systems James Gerard
image
Reklama

Innowacje zaprezentowane na dorocznym wydarzeniu AWE mają na celu zbadanie nowych technologii i zidentyfikowanie konkretnych zdolności. W tym roku skoncentrowano się na rozwiązaniach z zakresu sprawnego dowodzenia, kierowania i łączności (C3) nadających się do szybkiego zastosowania. Założeniem jest przekazywanie w ręce użytkownika przetestowanych prototypowych systemów i jednocześnie dostarczanie dostawcom bezcennych informacji zwrotnych od wojska.

BAE Systems bardzo wspierało nas, czyli podmiot z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a zespół podzielił się wiedzą proceduralną pozwalającą ulepszyć nasze procesy i praktyki inżynierskie. BAE Systems zaoferowało nam partnerstwo w zakresie mentoringu i wspierało skutecznie nas w różnych działaniach, jednocześnie umożliwiając nam, pozostanie sprawnym podmiotem z grupy MSP, z zachowaniem naszej podstawowej oferty i DNA - powiedziała dyrektor UAVTEK Jenna Copley. Zespoły pracują teraz nad kolejnymi ulepszeniami bezzałogowych statków powietrznych klasy nano, badając wyposażenie i zdolności wykrywania, które można by dodać, a także sposób, w jaki Buga można zintegrować z innym sprzętem wojskowym.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
dim
wtorek, 29 grudnia 2020, 08:53

I zapewne system ten będzie bardzo drogi. Gdy co najmniej w kilkudziesięciu procentach przypadków (myślę, że ponad 90%), wystarczają taniuteńkie "jednorazowe" systemy za kilkadziesiąt euro - cena indywidualnego importu z Chin. Natomiast i tak byłyby one o trzy nieba lepsze od tych jedynych obecnie powszechnie dysponowanych - i jeszcze także za 10 lat - przez Wojsko Polskie, czyli systemów "defilady, akademie, przechwałki, obiecanki, dialogi".

Janek
wtorek, 29 grudnia 2020, 14:55

Różnica między wojskowym sprzętem a cywilnym jest taka ze wojsko bez zawahania może wyłączyć całą Twoja elektronikę z Chin i nic z tym nie zrobisz. A wojskowego sprzętu tak łatwo nie uziemisz ani nie wyłączysz. Dlatego jest droższy i nie jest ogólnodostępny;)

Tweets Defence24