Brytyjscy komandosi ćwiczą z Białorusinami

3 marca 2020, 13:15
980x551-new_mq180045004
Żołnierz 42 Commando Fot. Royal Navy

Winter Partisan to kryptonim ćwiczenia wojsk specjalnych, które trwa właśnie na terytorium Białorusi. W bilateralnym przedsięwzięciu bierze udział trzydziestu żołnierzy 42 Commando Royal Marines („zielone berety” z Devon) i kompania żołnierzy 103. Samodzielnej Brygady Mobilnej (gwardyjskiej) z Witebska.

To nie pierwsze wspólne ćwiczenia Brytyjczyków z Białorusinami. Latem ubiegłego roku gośćmi na Wyspach byli nasi wschodni sąsiedzi, którzy brali udział w rywalizacji Cambrian Patrol, w czasie której zdobyli srebrny medal, a także w ćwiczeniu Urban Ranger wraz z 2. batalionem pułku Royal Irish.

Obecnie prowadzony Winter Partisan ma trwać w dniach 1 – 14 marca i weźmie w nim udział 30 Brytyjczyków, a także kompania biorąca udział w operacjach pokojowych ze składu 103. Samodzielnej Brygady Mobilnej – jednej z trzech dużych jednostek klasyfikowanych na Białorusi jako siły specjalne.

Pierwsi Royal Marines przylecieli na Białoruś jeszcze pod koniec lutego, na pokładzie samolotu A-400M Atlas. Byli to logistycy. Komandosi dołączyli do nich najprawdopodobniej w niedzielę.

Przedmiotem ćwiczenia jest przetrwanie, kamuflaż i poruszanie się w warunkach zimowych, w tym także na nartach i przy użyciu sprzętu wspinaczkowego. W jego trakcie Brytyjczycy i Białorusini mają działać w mieszanych zespołach. Całość ma zakończyć test sprawności.

Winter Partisan to największe ćwiczenie na Białorusi z udziałem brytyjskich żołnierzy do tej pory, jednak niewykluczone że współpraca będzie się zacieśniała. Jak podają źródła brytyjskie programowi szkoleniowemu ma towarzyszyć „budowa zaufania i wspólnego zrozumienia” w tym zajęcia kulturalne m.in. na temat historii obydwu krajów i ich udziału w drugiej wojnie światowej. Całe przedsięwzięcie jest ciekawe biorąc pod uwagę, że Białoruski Siły Zbrojne ćwiczą przede wszystkim samodzielnie bądź wspólnie z wojskami Federacji Rosyjskiej. Czas pokaże czy współpraca wojskowa z krajami Europy Zachodniej wejdzie na stałe do kalendarza białoruskich sił zbrojnych.

Reklama
Tweets Defence24