Reklama

Siły zbrojne

Brytyjczycy pożyczają pojazdy estońskim specjalsom

Pojazd Supacat Jackal 2 MWMIK (Mobility Weapon-Mounted Installation Kit). Fot. UK MoD/Crown copyright
Pojazd Supacat Jackal 2 MWMIK (Mobility Weapon-Mounted Installation Kit). Fot. UK MoD/Crown copyright

Jak podało brytyjskie ministerstwo obrony, estońskie siły specjalne (Erioperatsioonide väejuhatus; ESTSOF) otrzymają cztery pojazdy Jackal 2 w ramach wzmocnienia kontyngentu w Mali. Jest to kolejny przykład brytyjsko-estońskiej współpracy militarnej.

W wraz z pojazdami Estończycy „otrzymali” również trzytygodniowy pakiet szkoleniowy, obejmujący szkolenie kierowców. Pożyczone Jackale 2 zostaną wysłane wraz z estońskimi specjalsami do Mali, gdzie w ramach Takuba Task Force (utworzonego w marcu 2020 r.) będą prowadzić walkę z islamskimi terrorystami działającymi w regionie Sahelu. Estończycy mają głównie współpracować z francuskimi specjalsami. Poza wymienionymi krajami obecnie Takuba Task Force tworzą żołnierze z: Belgii, Danii, Niderlandów, Portugalii oraz Szwecji.

Brytyjskie pojazdy będą wypożyczone do marca 2021 roku, lub zostaną zwrócone wcześniej o ile zostaną zrealizowane dostawy opancerzonych pojazdów rozpoznawczych Coyote (bazujących na Supacat HMT 600).

Przypomnijmy, że brytyjsko-estońska współpraca wojskowa trwa od 2017 roku, kiedy to Brytyjczycy zaczęli pełnić służbę w ramach NATO Enhanced Forward Presence w Estonii. W kraju tym znalazło się około 800 brytyjskich żołnierzy, obecnie głównie z Królewskiego Pułku Fizylierów (Royal Regiment of Fusiliers). Także w ramach NATO Air Policing w 2016 i 2019 brytyjskie Typhoony strzegły estońskiego nieba dokonując 21 przechwyceń 56 rosyjskich samolotów.

Pojazdy Jackal 2 (HMT 400) produkowane są przez firmę Supacat Ltd. (obecnie część S.C. Group) z Honiton w Devon, która zatrudnia 130 pracowników. W 2008 roku brytyjski MON podpisał kontrakt na zakup pierwszej partii Jackali, które najpierw uzupełniły a później zastąpiły Land Rovery Wolf WMIK oraz Land Rovery Snatch. Poza Jackal 2 brytyjskie siły zbrojne użytkują również pojazdy Coyote TSV (Tactical Support Vehicle) będące trzyosiową wersją Supacat HMT (fabryczne oznaczenie – HMT 600).

Pojazdy te znalazły się również na terenie Polski wraz z brytyjskimi żołnierzami wchodzącymi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO i były prezentowane m.in. podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego w 2018 roku.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Śliwka Estonka

    To juz druga wyprawa estonska do mali Pierwszu testowala pojazd milrem Druga rosomaka? DLACZEGO PGZ nie dalo pakietu szkoleniowego?

    1. Orthodox

      Możliwości eksportu polskiej wersji Rosomaka to fikcja.

    2. Leopardzik

      PGZ NAWET NIE chciała wejść do Estonii w fitmie promocyjnej Na. Kompanię rosomakow

    3. Orthodox

      Właśnie ze względu na ograniczenia polskiej wersji w stosunku do wymagań.

  2. Orthodox

    Dobry przyczółek do sprzedaży nawet kilku/ kilkunastu sztuk.

Reklama