Reklama

Geopolityka

Brave Beduin 2017 z udziałem polskich chemików

  • Patroller MALE UAV. photo by J.Sabak/Defence24.pl
  • Photo by J. Sabak/Defence24.pl

Chemicy z Polski uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu Systemu Wykrywania Skażeń państw NATO pod kryptonimem Brave Beduin 2017 w Skive (Dania).

W dniach od 30 kwietnia do 4 maja 2017 roku odbywały się ćwiczenia Systemu Wykrywania Skażeń państw NATO pod kryptonimem Brave Beduin 2017 z udziałem żołnierzy-chemików z Polski. Tegoroczne ćwiczenie miało dla nich szczególny charakter, ponieważ organizatorzy, doceniając wiedzę, umiejętności i profesjonalizm polskich żołnierzy, powierzyli im podczas ćwiczenia wiodącą rolę.

Ćwiczenie Brave Beduin pojawiło się po raz pierwszy 30 lat temu jako lokalny trening Systemu Wykrywania Skażeń (SWS), przeprowadzony w Szkole Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych w Skive (Dania). Prawdopodobnie nikt wtedy nie przypuszczał, że po trzech dekadach stanie się najważniejszym międzynarodowym ćwiczeniem SWS w NATO.

Obecnie w ćwiczeniu uczestniczy ok. 300 specjalistów systemu wykrywania skażeń. Na co dzień realizują zadania w ramach struktur Paktu Północnoatlantyckiego z Danii, Niemiec, Polski, Belgii, Francji, Włoch, USA, Rumunii, Łotwy, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii jak i członkostwa programu Partnerstwo dla Pokoju ze Szwecji.

Celem ćwiczenia Brave Beduin jest doskonalenie współpracy komórek analitycznych systemu wykrywania skażeń międzynarodowych sił połączonych w sytuacji stosowania przez przeciwnika broni masowego rażenia. Działania te obejmują przede wszystkim skuteczne alarmowanie pododdziałów, prowadzenie rozpoznania skażeń oraz stosowanie najbardziej optymalnych przedsięwzięć związanych z unikaniem narażenia na skażenia.

Czytaj też: Polscy chemicy na czele Sił Odpowiedzi NATO.

Od wielu lat strona polska aktywnie uczestniczy w ćwiczeniu Brave Beduin. Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP rozpoczynając udział od podstawowych ośrodków szczebla brygady stopniowo zdobywali doświadczenie i z każdym rokiem konsekwentnie budowali renomę polskich specjalistów od systemu wykrywania skażeń. Ostatnie lata związane były z pełnieniem prestiżowej roli jednego z czterech ośrodków strefowych odpowiedzialnych za funkcjonowanie rozpoznania skażeń w rejonach odpowiedzialności sil połączonych. Rok bieżący to kolejny ważny etap rozwoju w historii udziału polskich specjalistów w ćwiczeniu Brave Beduin. Polski ośrodek został głównym ogniwem analitycznym wszystkich sił połączonych biorących udział w ćwiczeniu. Warto zaznaczyć, ze dopiero drugi raz w trzydziestoletniej historii ćwiczenia rolę ta pełnią specjaliści z kraju innego niż Dania.

Realnym wyzwaniem stojącym przed siłami międzynarodowymi jest koordynacja narodowych procedur związanych z zarządzaniem informacją o skażeniach, tak aby zapewnić realną ochronę przed nimi. Polski ośrodek analizy skażeń odgrywa kluczową rolę w tym zadaniu. Skalę tego wyzwania mogą opisać liczby uderzeń bronią masowego rażenia, z których każde musi być poddane analizie. Dzień pierwszy to około 150 zdarzeń CBRN, w kolejnych dniach intensywność ćwiczenia rosła.

W celu podołania tak wymagającej roli wystawiono największy ośrodek analizy skażeń składający się z jednocześnie pracujących 14 specjalistów obsługujących 38 podległych ośrodków.

Fot. www.dgrsz.mon.gov.pl

Reklama

Komentarze (1)

  1. jamyoni

    Widać że Polacy są doceniani podczas międzynarodowych ćwiczeń skoro został głównym ośrodkiem analitycznym ćwiczenia!

Reklama