Brak zgody na krycie Iranu przez Rosję. USA: podejmiemy działania na własną rękę

27 lutego 2018, 15:00
840_472_matched__p2g42d_149721028257511d8c19z
FOT. ÖRLYGUR HNEFILL / FLICKR.COM / CC 2.0.

Po tym jak Rosja zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zachodnie starania, by potępić Teheran za to, że dopuścił do tego, iż jego broń wpadła w ręce radykalnego szyickiego ruchu Huti w Jemenie, USA zagroziły podjęciem działań przeciwko Iranowi.

"Jeśli Rosja będzie nadal kryć Iran, to USA i nasi partnerzy będą musieli podjąć działania na własną rękę. Jeśli nie podejmiemy działań w Radzie, musimy podjąć własne działania" - powiedziała podczas wizyty w stolicy Hondurasu, Tegucigalpie, ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Nie sprecyzowała, jakiego rodzaju miałyby to być działania.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że rosyjskie weto w RB ONZ było porażką dla Stanów Zjednoczonych, które od wielu miesięcy lobbowały, by Iran był pociągnięty do odpowiedzialności przez ONZ. Waszyngton jednocześnie zagroził wycofaniem się z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Teheranem z 2015 roku, jeśli nie zostaną naprawione "katastrofalne błędy" tej umowy.

"Oczywiście głosowanie to (w RB ONZ) nie zdecyduje w sprawie porozumienia nuklearnego, ale mogę powiedzieć, że to nie pomaga" - przyznała Haley. "To właśnie potwierdziło wiele z tego, co już myśleliśmy, że Iran dostaje zgodę na swoje niebezpieczne i bezprawne zachowanie" - dodała.

W styczniu prezydent USA Donald Trump ostrzegł swych europejskich sojuszników, że do połowy maja muszą zobowiązać się do współpracy z Waszyngtonem w celu poprawienia porozumienia z 2015 roku.

Nieudaną - jak pisze Reuters - rezolucję w sprawie Iranu przygotowała Wielka Brytania w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi i Francją. Wstępny projekt miał zawierać potępienie Iranu za naruszenie embarga na dostawy broni dla ruchu Huti i zobowiązanie RB ONZ do podjęcia działań w tej sprawie.

Projekt rezolucji otrzymał 11 głosów za, Rosja i Boliwia głosowały przeciw, przy czym Chiny i Kazachstan wstrzymały się od głosu. Do przyjęcia rezolucji w liczącej 15 członków Radzie Bezpieczeństwa ONZ potrzebnych jest dziewięć głosów, przy braku sprzeciwu ze strony wszystkich pięciu stałych członków tego gremium, a więc Rosji, Chin, USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
ktos
środa, 28 lutego 2018, 07:10

W ONZ jest 5 stalych członków: Rosja, Chiny, USA, Wielka Brytania czy Francja. Moze ktos powiedziec co tam Francja robi? To jakies mocarstwo jest ?

właśnie
czwartek, 1 marca 2018, 06:18

A Rosja? Mimo hałasu jaki robi, mniej znaczy od Francji.

obserwator
środa, 28 lutego 2018, 20:40

Francja posiada triade nuklearna,czego nie ma UK. Poza tym posiada jedna z najwiekszych gospodarek.WG obliczen docenta Kosseckiego posiada wieksza moc swobodna niz UK.Jest slabsza po wzgledem mocy swobodnej niz Niemcy ale jest mocarstwem nuklearnym i posiada bron neutronowa.Posiada liczace sie w swiecie sluzby wywiadowcze i dyplomatyczne ze szczegolnymi wplywami w Afryce.

Czytelnik
środa, 28 lutego 2018, 12:01

Terytoria zamorskie ( kolonie), kosmodrom, wystrzeliwuje własne rakiety, lotniskowiec, okręty podwodne, broń jądrowa, duże, sprawne , stale gdzieś walczące siły zbrojne, duża, silna gospodarka, państwo demokratyczne. Rozglądając się po świecie trudno znaleźć silniejszy kraj a jak to już jest w RB ONZ. Może wolisz na jej miejscu Pakistan, albo Izrael, Kazachstan? Poważnie mówiąc, jak już Pan pisze na forum to proszę wykazać się, podjąć \"rzuconą rękawicę\" wskazać inne państwo i opisać dlaczego i czym góruje nad Francją aby zostać stałym członkiem RB ONZ.

lex
środa, 28 lutego 2018, 10:29

Podobają mi się lekceważące Francję opinie \"fachowców\". Zwłaszcza pisane z pozycji \"mocarstwowej\" Polski. Ale do rzeczy : o posiadaniu broni jądrowej i jej efektywnych nośnikach nawet nie wspomnę. O zdolnościach wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną również. Ale Francja to chyba jedyny obok USA i częściowo Rosji, kompleksowy producent nowoczesnego uzbrojenia. Począwszy od broni strzeleckiej, czołgów i broni pancernej, poprzez wszelakie systemy rakietowe, śmigłowce, samoloty transportowe i myśliwce na okrętach podwodnych i nawodnych kończąc. Są w stanie zapewnić sobie pełną gamę uzbrojenia i w razie W mają czym przyłożyć. To Francja a nie Niemcy jest najbardziej innowacyjnym technologicznie krajem Europy. I zapewniam, że Francja w przyszłości sobie poradzi. Z islamem również. Większe wątpliwości mam co do nas.

sylwester
środa, 28 lutego 2018, 19:39

z islamem również :) spokojnie Francja przejdzie na Islam , będą ciut większe zamieszki na początku , może jakieś złapanie za pyszczki nie muzułman którzy będą szumieć ale później się uspokoi i kraj będzie islamski , ciekawe tylko jak mocno islamski taki bliżej prawa koranicznego czy bliżej ustroju Tureckiego

Senior
środa, 28 lutego 2018, 10:25

Francja w porównaniu do Wielkiej Brytani to supermocarstwo. To jedyny kraj w europie który ma własną broń jądrową.

Darek S.
środa, 28 lutego 2018, 02:04

No jasne. I kto komu jest potrzebny. My Ameryce, czy USA nam. Waszyngton wstawił nas do Rady Bezpieczeństwa i teraz niezręcznie mu nas krytykować za to, że nie chcemy Żydom wypłacać odszkodowań. Jak Amerykanie lubią to niech dalej sami płacą, ale ja z moich podatków nie dam ani złotówki.

zaq
wtorek, 27 lutego 2018, 20:16

Hmmm... Hipokryzja.... pierwsze słowo, które nasuwa mi się na myśl, po lekturze artykułu. Swoją drogą zastanawiam się, czy do 2025 Iran doświadczy daru wolności i demokracji zrzucanego z luków B52, B1/B2, F16 etc. , jak inne kraje regionu, czy jednak nie?

Bobi
środa, 28 lutego 2018, 08:51

Nie poczuje bo ma broń atomową i sporo rakiet rzeźby ją rozrzucić po okolicy.

Fun funów USA
wtorek, 27 lutego 2018, 19:37

\"Jeśli Rosja będzie nadal kryć Iran, to USA i nasi partnerzy będą musieli podjąć działania na własną rękę. Jeśli nie podejmiemy działań w Radzie, musimy podjąć własne działania\" - powiedziała podczas wizyty w stolicy Hondurasu, Tegucigalpie, ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Och pani Haley: a jakież to działania USA jest w stanie \"podjąć\"? Zbroicie setki ugrupowań na świecie (w tym terrorystów) i zarzucacie Iranowi, ze dostarcza broń Huti? Trochę refleksji by się przydało. No ale pożyjemy zobaczymy!

Zbyszek
środa, 28 lutego 2018, 02:10

Ci nasi partnerzy z USA obiecują nas bronić przed Putinem, a w zamian nas chcą ograbić wspólnie z Izraelem na większą skalę niż do głowy by mogło przyjść Putinowi. Chrońcie nas od takich przyjaciół.

Voodoo
wtorek, 27 lutego 2018, 18:41

A gdzie była administracja US i RB ONZ kiedy wojska Arabii Saudyjskiej masakrowało ludność cywilną Bahrajnu w czasie Arabskiej Wiosny???....a teraz nie będą stosować się do rezolucji ONZ.....gorzej jak wszyscy pójdą za ich przykładem....dlatego świat powinien być wielowektorowy a nie jednowektorowe myślenie aministracji US

hm?
wtorek, 27 lutego 2018, 18:18

i takimi \"efektami\" kończy się bezczynność... gdyby Obama dokonała uderzeń na armię Asada na początku konfliktu(omal do tego nei doszło - Putin wybłagała by tak się nie stało) - nie doszło by do powstania państwa DAESH, potwornej wojny...zamachów w Europie... zapewne też i inwazji rosyjskiej na Ukrainę itp... Chamberlain i Daladier podobnie pozwalali Hitlerowi na obowiązkową służbę wojskową Wermahtu, zaraz potem na zajęcie przez 3 bataliony!!!(2500 ludzi) Nadrenii, interwencję Luftwaffe w Hiszpanii(tym samym intesywne szkolenie i szukanie \"rozwiązań i efektywności\", zastraszenie Austrii wymuszenie powołania nazisty na kancerza Austrii i w końcu zajęcie Austrii, zastraszenie Czechosłowacji, oddanie Sudetów, zajęcie całych Czech....a potem.... miliony ofiar.. niewyobrażalne cierpienia...holokaust...żydów, polaków, rosjan, cyganów... kiedy w końcu MEDIA zaczną działać?!?... kiedy społeczność internetowa gotowa walczyć o puszcze, przeciw globalnemu ociepleniu, LGBT, rzadko p. głodowi na Afryce itp zacznie zauważać ANALOGIĘ aktualnej sytuacji i jej głównego aktora z sytuacją z lat 30tych?... bezradność zwykłych ludzi a także ewidentne działania propagandowe Kremla sa porażające.... na co myc czekamy?

sdf
środa, 28 lutego 2018, 23:11

Facet, oprzytomnij, co do tego mają media? Pozwalali bo taki był PLAN, w którym Adolf był tylko tzw. słupem. Jego psim obowiązkim było iść na (daleki) wschód ale się zbiesił i zaatakował zachodnią Europę. Nikt analogii nie będzie zauważał bo nas uczonono a nasze dzieci uczy się zakłamanej historii XX wieku.

Janek
wtorek, 27 lutego 2018, 20:28

@hm? Czyli było by tak jak w Iraku i Libii. Gratuluję !!! A co do Europy lat 30 tych- - Układ Monachijski, gdzie GB, Włochy i Francja sprzedała Czechosłowację Hitlerowi..

Voodoo
wtorek, 27 lutego 2018, 19:00

A dlaczego Obama miał bombardować Assada a nie \"rebeliantów \"????? boo?....za Assada Syria to kraj rozwoju gdzie sunnici szyici chrzescijanie zyli sobie obok siebie i nikt nikomu nie wadził.....spróbuj po stronie \" rebelianckiej\" mieć krzyżyk na szyji.....Assad nie zgodził się na rurę z Arabii to ma co ma....porażające to było to że \"ruscy\" w I m-c swojej działalności w Syrii wykryli setki konwoi z ropą gdzie US Army nie wiedziala o tym od 5 lat konfliktu i powiązania tych konwoi z francuskimi i wloskimi koncernami naftowymi

Kowalskiadam154
wtorek, 27 lutego 2018, 18:03

Czyżby największy producent i handlarz chciał pozbyć się konkurencji ? Byłem pewny że jak tylko olimpiada się skończy to przemowia armaty siewcow demokracji

Davien
wtorek, 27 lutego 2018, 21:17

No i przemówiły, Rosja znowu morduje i ostrzeliwuje cywilów we Wschodniej Ghucie.

Tweets Defence24