Brak finansowania paliw zagraża ukraińskim rakietom [ANALIZA]

15 kwietnia 2020, 07:48
PA090263
Wyrzutnia pocisków balistycznych Grom-2. Fot. J.Sabak
Reklama

Ukraina przeprowadziła kolejne udane testy pocisków rakietowych, jednak ich produkcja może być zagrożona. Od początku 2020 roku brak jest finansowania dla Pawłohradzkich Zakładów Chemicznych, które dostarczają paliwa rakietowe i materiały wybuchowe. Firma musiała zwolnić już prawie 700 osób. Dlaczego się to stało i ile będzie kosztować wznowienie produkcji? – pyta retorycznie dyrektor zakładów Leonid Sziman.

Pawłohradzkie Zakłady Chemiczne w ubiegłym roku obchodziły 90 lat istnienia. Powołane do życia w 1929 roku jako wytwórnia prochów i materiałów wybuchowych stosowanych w amunicji artyleryjskiej, od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku specjalizują się w stałym paliwie rakietowym. W czasach ZSRR były to przede wszystkim paliwa stosowane w pociskach balistycznych i rakietach nośnych powstających w Biurze Konstrukcyjnym Jużnoje (ang. Yuzhnoye State Design Office). Po rozpadzie ZSRR zakłady zostały zaangażowane w utylizację tych samych silników które produkowały, zgodnie z porozumieniem dotyczącym likwidacji ukraińskiego arsenału jądrowego. Opracowano unikalną technologię utylizacji stałego paliwa rakietowego. Obecnie jest to jeden z kilku zakładów na świecie posiadających takie kompetencje. I prawdopodobnie jedyny zagrożony katastrofą ekonomiczną i ekologiczną, jak mówią eksperci – na niespotykaną skalę.

Produkcja ukraińskich rakiet zagrożona

W mediach pojawiły się ostatnio informacje o tym, że zakład zagrożony jest zamknięciem i wstrzymał produkcję paliw przeznaczonych do produkcji najnowszych pocisków rakietowych, takich jak Wilcha czy Grom-2. W dramatycznym materiale, który pojawił się na popularnym polityczno-ekonomicznym portalu Censor.net, dyrektor Pawłohradzkich Zakładów Chemicznych Leonid Sziman informuje, że nie otrzymały one dotąd środków z Budżetu Obrony Państwa 2020, co powoduje systematyczne zwolnienia i zagraża istnieniu zakładu.

Została ograniczona, a może zostać całkowicie wstrzymana produkcja paliw, materiałów wybuchowych do głowic i innych kluczowych materiałów niezbędnych w produkcji rakiet. Może to zagrozić np. rozpoczętej w 2019 roku seryjnej produkcji pocisków kierowanych Wilcha kalibru 300 mm. Są one obecnie jednym z priorytetów ukraińskiej modernizacji sił zbrojnych. Jak podkreśla dyrektor Sziman – Musieliśmy zwolnić 687 osób od początku roku, a jeśli pieniądze nie nadejdą, niebawem zwolnimy kolejne 190. Pytanie brzmi, dlaczego i jak dużo będzie kosztować państwo wznowienie produkcji?

Problem może stanowić znalezienie i wyszkolenie ludzi na miejsce tych zwalnianych specjalistów, ale też finansowanie programów badawczych i rozwojowych realizowanych przez pawłohradzką fabrykę samodzielnie lub w kooperacji z Jużmaszem i innymi firmami ukraińskiego przemysłu obronnego i kosmicznego. Koszty ponownego uruchamiania linii produkcyjnych również zapewne okażą się znaczne. Tymczasem zakład posiada wiele unikalnych i potrzebnych kompetencji, związanych też z możliwością utylizacji lub badania stanu i wydłużania resursów silników rakietowych i głowic. 

image
Silniki pocisków balistycznych RT-23. Fot. PCHZ

Mimo tych unikalnych zdolności, a może raczej w związku z nimi, zakłady mają też znacznie poważniejsze problemy techniczne i ekologiczne. De facto leżą one  u źródeł jego problemów finansowych. Chodzi o silniki rakiet balistycznych, będące pogrobowcami arsenału jądrowego Ukrainy. 

Zakład na rakietowej "beczce prochu"

Memorandum Budapesztańskie podpisane 5 grudnia 1994 dotyczyło likwidacji arsenału jądrowego znajdującego się na terytorium Ukrainy, w tym niemal dwustu sowieckich pocisków międzykontynentalnych. Stosowane w nich paliwo stałe, opracowane i produkowane właśnie w Pawłohradzkich Zakładach Chemicznych to materiał bardzo toksyczny, trudny i kosztowny w utylizacji. Jednym z głównych zadań zakładu stało się opracowanie odpowiedniej technologii i likwidacja tego zagrożenia. Technologia demontażu silników i neutralizowania chemicznej bomby jaką stanowi ich środek napędowy to unikalne na skalę światową rozwiązania. Do końca 2019 roku w Pawłohradzie przetworzono 3100 ton paliwa rakietowego ze 125 pocisków balistycznych.

Niestety, od kilku lata zamiast przynosić firmie dochody sprowadza to zagrożenie na cały region. Obecnie w zakładach składowane jest niemal 40 silników pocisków RTR-23 (SS-24 Scalpel) wraz z ponad 1800 ton paliwa. Jego pożar lub wybuch, to nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla zakładu i miasta ale również ryzyko emisji do atmosfery setek ton wysokotoksycznych substancji. Eksperci twierdzą, że zagrożenie może przekraczać skutki katastrofy w Czernobylu i dotknąć nie tylko region ale cały kraj.

W ostatnich latach finansowanie programu utylizacji tych silników było sukcesywnie ograniczane, a w 2020 roku nie przekazano na ten cel żadnych środków. Przedstawiciele nie tylko zakładów ale całego regionu, łącznie z deputowanymi do Rady Najwyższej, co najmniej od roku alarmowali w tej sprawie, jednak bez szczególnych efektów.

Koszty zabezpieczenia składowanych silników rakietowych i brak środków na ich utylizację, to główny powód problemów finansowanych zakładu. Już w ubiegłym roku spowodowało to zwolnienie ponad 500 pracowników, skrócenie tygodnia pracy i inne działania mające spowolnić kryzys. Dziś sytuacja zdaje się być tragiczna. Na tyle tragiczna, że informacja pojawiła się nie tylko w mediach ukraińskich, ale również trafia za granice. Jednak jej nagłośnienie jest raczej nakierowane na podkreślenie problemów z bieżącą produkcją niż rosnący przez lata kryzys, związany z rezygnacją Ukrainy z broni jądrowej za gwarancje integralności jej terytorium złożone przez Rosję, USA i Wielką Brytanię.  

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 81
Reklama
Seb
piątek, 17 kwietnia 2020, 15:25

Tak chcecie z nimi współpracować? To poczytajcie sobie kto dostarczał części do remontowanych w zakładach w Bydgoszczy migów ... tak właśnie Ukraina. Min. do tego, który się rozbił. Poczytajcie o tym, jak Ukraina sprzedała Chorwacji zmodernizowane migi-21. Kilka z nich w oróle nie nadawało się do użytku.

X
wtorek, 21 kwietnia 2020, 08:18

Ok, poczytamy sobie

spoko
piątek, 17 kwietnia 2020, 23:07

Daj namiary to poczytam

ciekawostek
piątek, 17 kwietnia 2020, 00:04

a kto to chce to wykupić...że tak doprowadza zakłady do upadku ?

sża
piątek, 17 kwietnia 2020, 13:42

Kilka dni temu światowe agencje doniosły, że najbogatszy Ukrainiec, niejaki Achmatow, kupił we Francji najdroższy dom na świecie. Zapłacił za niego 220 mln dolarów, no to może by i ten zakład wykupił...

Kpok
czwartek, 16 kwietnia 2020, 23:43

I bardzo dobrze, oby padł im cały przemysł rakietowy. To jest dla nas zagrożenie.

hermanaryk
piątek, 17 kwietnia 2020, 09:07

Dla was, Rosjan, na pewno.

sża
piątek, 17 kwietnia 2020, 13:00

Rosja nie ma pretensji do Zakierzonia...

piątek, 17 kwietnia 2020, 23:13

A kto ma ?

sża
sobota, 18 kwietnia 2020, 14:01

Jak myślisz?

X
wtorek, 21 kwietnia 2020, 08:19

San Escobar ?

Chrom
czwartek, 16 kwietnia 2020, 18:42

Zatrudniajmy tych ludzi. Budujmy własny przemysł rakietowy.

Gnom
piątek, 17 kwietnia 2020, 08:41

Nie po to lobbyści i inne sługusy koncernów blokują polskie prace, aby pozwolić nam przejąć fachowców z Ukrainy, na której właśnie starają się ten przemysł zniszczyć.

Marek
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 02:04

Czas płynie. Epidemia zmienia to i owo. Spojrzenie na lobbystów także. Trzeba starać się to wykorzystać.

sża
czwartek, 16 kwietnia 2020, 14:50

To dobrze czy źle dla Polski?

Marek
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 02:05

Zależy jak i kto to by rozgrywał. Z Ukraińcami można współpracować, jeśli ktoś tego nie psuje. Z jednej i z drugiej strony. A psuje ten, co ma interes finansowy.

arokey
czwartek, 16 kwietnia 2020, 13:33

"rosnący przez lata kryzys, związany z rezygnacją Ukrainy z broni jądrowej za gwarancje integralności jej terytorium złożone przez Rosję, USA i Wielką Brytanię. " Gdzie sygnotariusze tej umowy? Krym, Donbas....Ukraina niech montuje broń A i N, może wtedy sygnotariusze się znajdą.

cynik
środa, 3 czerwca 2020, 15:44

Sygnatariusze nie gwarantowali obrony Ukrainy przed innymi a tylko to, że sami się powstrzymają przed agresją.

Slovenstvo
czwartek, 16 kwietnia 2020, 10:31

Jak Rosja nie da Ukrainie pieniędzy na oręż, to Ukrainy nie stać na nic

realista
czwartek, 16 kwietnia 2020, 20:33

Rosjanie nie płacą swoim co wielokrotnie wychodziło albo płacą zmniejszone stawki. Ukraina jest państwem bogatym tragicznie źle zarządzanym.

Seb
piątek, 17 kwietnia 2020, 15:18

Jak taka bogata to czemu tam taka bieda? To po prostu naród skłócony, podzielony, który nie potrafi budować własnej państwowości. I bardzo daleko im do Europy.

cynik
środa, 3 czerwca 2020, 15:45

A wiesz, że ten opis też pasuje świetnie do naszej Polski?

Codybanks20
czwartek, 16 kwietnia 2020, 09:31

Rakiety io pojazdy maja , a paliwa niet ?!?! No ciekawe jak oni do NATO chcą wejść ! Na słowo honoru ?!

Marek
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 02:10

A z czym myśmy tam wchodzili? Czy aby nie z rozpierdzielaną zbrojeniówką? Czy aby już jak byliśmy, ktoś nie rozwalał jej jeszcze bardziej. Starych rzeczy jak Iryda możesz nie pamiętać. Ale uwalenie Andersa powinieneś. I powinieneś wiedzieć czemu do tego doszło. Budowę Gawrona powinieneś pamiętać też. To, co się dzieje przy okazji Pioruna 2 także powinieneś wiedzieć.

Gnom
piątek, 17 kwietnia 2020, 08:42

Patrz, a u nas podobnie a jesteśmy!

Esper B-desen
czwartek, 16 kwietnia 2020, 02:31

Flagowym produktem Ukronobronprom były pociski R27. Pytanie czy Pawłograd robił paliwa dla tych rakiet ? odpowiedź brzmi NIE, skończyły się rosyjskie silniki i nie ma R27. Tak samo zresztą ukraińskie PPK takie jak np. Korsaż do których paliwa Ukraińcy importują z Polski. Polski Gamrat Jasło wyprzedza ukraiński Pawłograd o 20 lat i likwidacja ukraińskiego zakładu wynika z zacofania technologicznego. Co innego produkcja nieekologicznych paliw do ciężkich rakiet balistycznych wytwarzanych przez Jużmasz a co innego paliwa kompozytowe np. do rakiet 122mm, rakiet OPL, PPK i innych. Ukraińcy jak chcą mogą podpisać umowę w francuskim Roxelem, Polska ma już własne paliwa.

Davien
piątek, 17 kwietnia 2020, 01:19

I dlatego polskei Feniksy musza latac na paliwie i silnikach Roxela, no istotnie" mamy" paliwo:)) A pociski R-27 sa produkowane i w Rosji i na Ukrainie, która ma pełne mozliwosci ich produkcji wiec nie zmyslaj:) Ba.Ukraina sprzedała nawet Chinom licencje na te pociski. Gamrat w porównaniu z Pawłogradem nie ma nawet części ich mozliwości, ba zajmuje sie nawet innymi wyrobami bo Pawłograd robi paliwo do rakiet o jakich gamrat może pomarzyc.

Marek
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 02:13

Tak. Mamy paliwo. Takie, od których nie korodują wyrzutnie. Czemu nie stosujemy to jest dobre pytanie.

Troll z Polszy
piątek, 17 kwietnia 2020, 09:11

Popatrz, a pan Musiał, tak ten z WB w 2018r. Powiedział że Ukraina utraciła zdolność produkcji R27 a oni chyba lepiej zorientowani są w sytuacji od Ciebie ;-) nie uważasz ?. Jak to jest że Ukraiński przemysł tak obeznany w seekerach i ogólnie w rakietach kupuje Seekery i bloki elektroni od swojej moderni NAMPADS w CWR T-M ? Jak to jest że Gamrat sprzedaje olbrzymią ilość "wyrobów specjalnych" dla Ukraińskiego przemysłu, to pewnie uchwyty rynnowe bo nie laski prochowe. Jak to jest że cała masa ludzi w czerwcu pisała o Piracie atakującym z GÓRNEJ PÓŁSTREFY na dwa miesiące zanim pojawił się o oficjalny artykuł a Tylko Ty pisałeś że to nie możliwe :-) jak to jest że 7 marca pisałeś że nie można używać Spika LR2 z CLU Spika LR ? Jak to jest że w tym samym dniu piszesz że nie mamy paliwa do feniksa a później że były problemy z zakończeniem cykl badawczego feniksa pl i zajęło to trzy lata od 2015 roku do 2017 :-) jak to jest piszesz że stinger ma GŚN równie dobra jak Piorun a okazuje się że nie radzi sobie z szumem tła i ma trzy razy wyższy pułap minimalny :-) Ustalcie jedna linię z "managerem"

Marek1
czwartek, 16 kwietnia 2020, 20:56

Mamy własne, POLSKIE paliwa rakietowe ??? GDZIE i w jakich to polskich rakietach jest ono stosowane ? Od kłamstw jeszcze nigdy nikomu się nie poprawiło.

msmk
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 02:19

Od braku zrozumienia aktualnego stanu rzeczy także się nie poprawiło. Paliwo jest. Pytanie czemu się go nie stosuje.

Troll z Polszy
czwartek, 16 kwietnia 2020, 10:31

Szkoda słów, D24 o tym nie napisało to dla znaffców nie istnieje. Tak jak D24 nie pisało o Ukraińskim modernizowanym migu 29 który miał "twarde lądowanie" to tego nie ma. A to że Gamrat sprzedał dużą liczbę "lasek prochowych" do Ukrainy, czy Kraśnik na pniu sprzedaje każdy element do amunicji 122 mm czy 152 mm też tego nie ma. To że Ukraina modernizuje swoje NAMPADS o rozwiązania "krajowego przemysłu" a w tym samym czasie CWR T-M sprzedaje duża partie bloków elektroniki wraz z seekerami to przypadek. Czy przypadek PCO i nowych przyrządów obserwacyjnych dla pancerki Ukrainy.

Kamil
środa, 15 kwietnia 2020, 22:44

Ukraińcy mają kilka ciekawych projektów rakietowych i lotniczychdo których można wejść i teraz jest dobry czas aby wejść do spółki jak piszą koledzy poniżej. Można zmodernizować nasze starsze radzieckie systemy rakietowe (ostatnio były modernizowane z analogowych na cyfrowe) o nowe rakiety z Ukrainy. Pozyskać rakiety nośne aby wynosiły kontenery z amunicja szybująca oraz rakiety przeciw okrętowe Neptun dla marynarki.

michalspajder
środa, 15 kwietnia 2020, 22:24

Zwolnili 500 osob w zeszlym roku, 687 od poczatku 2020, do zwolnienia 190 dalszych. Niemaly zaklad, dopiero teraz to wychodzi publicznie. Gdzie oni sie zajmuja bardzo powazna sprawa: utylizacja ekologicznych bomb? I robia to zgodnie z Ukladem Budapesztanskim. Czy juz naprawde kazdy z sygnatariuszy spuscil ten kawalek papieru w miejscu, do ktorego nawet krol chodzi piechota? Bo jesli ukrainski rzad mysli, ze lepiej rozwalic firme, ktora generuje tylko koszta i miec nadzieje, ze to paliwo nie wybuchnie, to ja w to nie wierze. Chyba, ze chodzi o cos innego: rozwalic firme posiadajaca kosztowne, chociaz unikalne technologie, a potem dolaczyc do wszystkich pozostalych olewaczy traktatu z 1994 i porozumien minskich i najzwyczajniej w swiecie opchnac te gorace ziemniaki jakiemus Kimowi, ajatollahowi czy komus podobnemu. Zaloze sie, ze by wzieli za kadda kase.

Davien
środa, 15 kwietnia 2020, 23:59

Michał, Memorandum Budapesztanskei na razie jedynie jak piszesz"rozwaliła" Rosja łamiac je w perfidny sposób Tak samo porozumienia minskie olewa sobie Rosja i jej terrorystyczne twory czyli DRL i ŁRL .

Fanklub Daviena
czwartek, 16 kwietnia 2020, 09:06

Memorandum Budapesztańskie złamał Zachód zapraszając Ukrainę do NATO i do stowarzyszenia się z UE bez zgody Rosji oraz nakładając na Ukrainę sankcje za odmowę a potem robiąc nielegalny krwawy pucz w celu obalenia najbardziej demokratycznie i uczciwie (wg obserwatorów OBWE) w historii Ukrainy wybranego prezydenta - Janukowicza... Po prostu jesteś patologicznym kłamcą kłamiącym od obudzenia się po zaśnięcie, a może i jeszcze przez sen... P.S. Jeszcze taka ciekawostka, nieznana zapewne czytelnikom tego forum - W 1997 odbyły się manewry NATO o nazwie Sea Breeze 97. Scenariusz manewrów: "Ludność Krymu buntuje się przeciw zachodniej orientacji Ukrainy i siły zbrojne NATO pomagają Ukrainie w odzyskaniu Krymu" - brzmi znajomo? Dodajmy do tego wiarę USA w słowa Zbiga Brzezinskiego "Bez Ukrainy Rosja nigdy nie bedzie mocarstwem" i wszytko jasne. :)

Davien
piątek, 17 kwietnia 2020, 01:25

Funku Memorandum złamała jedynie Rosja i żadne twoje kłamstwa tego nie zmienią Nikt Ukrainy do NATO nei zapraszał, ba sami mieli NATO gdzieś a zadna zgoda Rosji nei ejst potzrebna dla Ukrainy wiec skończ te kłamstwa bo sie rzygac chce jak to czytam.

chateaux
czwartek, 16 kwietnia 2020, 16:34

Kłamco. Ukraina chciała przystapić do układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską, to Putin wprowadził embargo na dostawy ropy na Ukrainę i postawił cały ukrainski dług w stan natychmaistowej wymagalnosci. Janukowycz siedzacy w bucie Kremla sie wystraszył, odwólał uroczystosc podpisania układu stowarzyszeniowego, i to wywołało protesty na Majdanie. Teraz kłamiesz, i jak złodziej krzyczysz "łapac złodzieja!"

sża
czwartek, 16 kwietnia 2020, 21:55

Janukowycz wycofał się z układu stowarzyszeniowego z UE, bo warunki jakie przedstawiła UE nie były atrakcyjne dla Ukrainy i nie rekompensowałyby utraty rosyjskiego rynku zbytu dla ukraińskiego przemysłu. Co zresztą stało się po majdanie, bo czy Zachód kupuje od Ukrainy samoloty, rakiety, silniki czy samochody? Tak więc to ty nie kłam.

michalspajder
czwartek, 16 kwietnia 2020, 08:38

USA i UK byly gwarantami Memorandum.Jezeli uwazasz,ze wydanie not protestacyjnych i wprowadzenie sankcji,z ktorych Putin i wierchuszka nic sobie nie robia to nie jest olewanie,to zgodze sie z toba.Jest inna fraza na to:pozorowanie dzialan.Tak samo jak dostarczenie malo znaczacych ilosci broni z USA,z szantazem politycznym w pakiecie.Nastepna pozoracja.Co do porozumien z Minska,to powiedz mi,co takiego w sprawie ich egzekwowania robia Niemcy i Francja?Malo tego,Merkel i Macron az przebieraja nozkami,zeby tylko jakosc zniesc sankcje.Tu akurat Trump ich trzyma twardo,ale zobaczymy,jak to bedzie po kryzysie covid19.Gospodarki trzeba bedzie ratowac i kto wtedy bedzie bardziej wartosciowym partnerem dla szeroko rozumianego Zachodu?Wspomnisz moje slowa,juz nie tylko UE,ale prawdopodobnie i USA zmienia strone.A Rosja ich powita z szeroko rozpostartymi ramionami,bo tez bedzie ich potrzebowac,i to w wieelu dziedzinach.

Davien
piątek, 17 kwietnia 2020, 01:22

Michał, po raz kolejny: zapoznaj sie z postanowieniami memorandum, kiedy jest mozliwa interwencja państw je podpisujacych i daruj sobie kiepskie teorie spiskowe i wybielanie Rosji . A co do tego szantazu politycznego to Trump zapłacił za to impeachmentem> A cała reszta to taka fantastyka że....

Kot nr 398
środa, 15 kwietnia 2020, 19:27

Brak finansowania zagraża całemu państwu ukraińskiemu. Sprawa jest prosta: od tego roku trzeba zacząć spłacać kredyty "pomajdanowe", gospodarczo nic się nie udało osiągnąć jeszcze przed wirusem, a teraz to wiadomo. Stąd paniczne negocjacje z MFW, ale w obecnej sytuacji... Nie ma finansowania zakupu paliwa do elektrowni atomowych, więc co tu mówić o rakietach? Wojna i tak jest nie do wygrania militarnie, nie o to tu chodzi.

Sidematic
środa, 15 kwietnia 2020, 18:52

Czy polski wywiad już sie zainteresował zwolnionymi z pracy fachowcami od paliw rakietowych czy wcześniej zrobią to grupy dżihadystów z Bliskiego Wschodu?

zagrab
czwartek, 16 kwietnia 2020, 09:37

Tak, ja się nimi zainteresowałem. Potrzebuję ludzi do pracy. Proponuję pracę i mieszkanie.

Sny o potędze
środa, 15 kwietnia 2020, 17:11

Gdyby jego przejęcie mogło być dla kogoś opłacalne, już by został przejęty. Co wy tak z tym przejmowaniem?

yogi
środa, 15 kwietnia 2020, 14:53

PGZ powinni tam być i wyławiać co lepszych inżynierów i ściągać do nas ale u nas to niemożliwe nie etyczne i w ogóle się nie da . Najlepiej wymienić paru członków rady nadzorczej i wziąć odprawę .

Sternik
środa, 15 kwietnia 2020, 18:55

Dlaczego PGZ w dobie pandemii nie rozpoczął produkcji respiratorów (nie mylić z inspiratorami) ? Bo nie mieli dokumentacji. A cała dokumentacja produkcyjna została udostępniona bezpłatnie w internecie przez innego producenta. Czyżby już czas na kolejne zmiany w Zarządzie PGZ? Bo dla mnie to już zalatuje sprawą karną.

Ustawiator
środa, 15 kwietnia 2020, 17:01

Kolego oni już u nas sa I pracuja,na budowach Taki to transfer technologii

fog
środa, 15 kwietnia 2020, 14:26

Przetransportować silniki w okolice Donbasu i poczekać na stały wiatr z zachodu.....

.
środa, 15 kwietnia 2020, 17:13

Ukraińcy Ukraińcom chcą zgotować taki los?Nie dziwią te obrazki z Wołynia.

Angielski Pacjent
środa, 15 kwietnia 2020, 13:51

W 39 anglia tez dała nam gwarancje integralności Ironia losu

hist
poniedziałek, 12 października 2020, 22:17

Anglia i Francja nas zdradziły i tyle w temacie. Tyle warte sojusze jeżeli sami nie będziemy mocni.

złośliwy
środa, 3 czerwca 2020, 15:58

Anglia gwarantowała pomoc militarną w przypadku agresji Niemiec na Polskę. Z czego się zresztą wywiązała przystępując do wojny.

JSM
środa, 15 kwietnia 2020, 18:57

W 1939-tym Anglii zależało żeby Polska poszła na wojnę z Rzeszą bo sami nie byli przygotowani. Polska była "zderzakiem" dla Anglii i Francji.

Grrrrrr
środa, 15 kwietnia 2020, 17:30

I co, napadli na nas?

bender
środa, 15 kwietnia 2020, 16:25

Nic takiego nie miało miejsca.

Troll z Polszy
środa, 15 kwietnia 2020, 10:52

Panie Juliuszu, a gdzie artykuł o Ukraińskim Migu 29 który Twardo Lądował ? A Pawłogradzkie zakłady nie produkują paliw do ATGM ?

Davien
środa, 15 kwietnia 2020, 12:07

Jak widac chyba nie, specjalizuja sie w paliwach do amunicji artyleryjskiej i rakiet balistycznych. A co ma wspólnego MiG-29 z paliwami rakietowymi to sam zapewne nie wiesz:)

Troll z Polszy
środa, 15 kwietnia 2020, 12:37

Davien, jak zawsze wykazał się czujności rewolucyjną ;-) a poza tym nie wiedziałem że masz na imię Juliusz ;-)

Davien
środa, 15 kwietnia 2020, 14:22

Czyli jednak nie masz pojecia co ma MiG-29 do paliw rakietowych. Aha i nie udawaj polaka bo data opublikowania komentarza temu przeczy:)

to na cześć pisarza fantasty
środa, 15 kwietnia 2020, 13:44

Ma na "drugie" jak na fascynata Juliuszem Verne przystało. I nie tylko imieniem ale również fantastyczną twórczością stara się Vernowi dorównać.

robo
środa, 15 kwietnia 2020, 12:06

Fakt że Mig-29 mają tendencje do spadania pod każdą długością i szerokością geograficzną to raczej nie jest "hot news"?

asd
środa, 15 kwietnia 2020, 10:50

Ciekawi mnie czemu nasz rząd jeszcze nie knuje w okolicy tych zakładów tak samo jak obok MotorSicz...To wprost idealna sytuacja do przejęcia ich i wyprowadzenia produkcji do Polski - zapewne nie byłoby problemem też podprowadzenie specjalistów...życie na Ukrainie, a życie w Polsce...wybór byłby dla nich prostu jak strzała. Natomiast drugą sprawą jest, że fajnie iż jest ktoś głupszy od nas...pozbyć się z własnej woli broni atomowej z nośnikami...szczyt debilizmu.

ostry
czwartek, 16 kwietnia 2020, 09:41

Dlatego nie knuje w okolicy zakładów, bo nasz rząd knuje w kraju, w sprawie wyborów.

Lld
środa, 15 kwietnia 2020, 23:49

Nie rozumiem biernosci naszych decydentow. Branza kosmiczna dzis to wielkie perspektywy tymczasem my wynajdujemy kolo od nowa tworzac jakies bursztyny czy bigosy. My powinnismy juz dawno dogadywac sie z UA na temat wspolnych przedsiewziec w kosmosie.

Lld
środa, 15 kwietnia 2020, 23:44

Nie dalbym sobie reki uciac ze nie maja czegos zachomikowanego na czarna godzine. Jestem tez przekonany, ze maja zdolnosci zeby taka bron szybko stworzyc. Kolejny powod, zebysmy tam ostro wchodzili.

spoko
środa, 15 kwietnia 2020, 16:15

ASd Ukrainy nie bylo stac na utrzymanie broni jadrowej a po drugie w tym czasie Ukraina czula sie bardzo bezpiecznie W razie czego Ukraincy mogli polegac na braciach Rosjanach;)))

kuchart
środa, 15 kwietnia 2020, 10:41

A dlaczego my nie wykorzystujemy tej sytuacji. Dajmy im kasę na utylizację a w zamian dokumentację , maszyny i sprzęt którego nie mamy i nigdy sami nie wyprodukujemy. Można też ''dla chleba'' ściągnąć zwalnianych specjalistów. Amerykanie robią tak cały czas... inni mądrzy zresztą także. Nie musimy zaczynać od zera.

Troll z Polszy
środa, 15 kwietnia 2020, 11:08

Po co ? Mamy swoich specjalistów w Gamracie. Mamy swoje paliwa uwaga które kupuje Ukraina, Ukraińskie migi 29 spadają to że na D24 widać ukraiński "soft power" to jedno a życie to drugie

Davien
środa, 15 kwietnia 2020, 12:09

Taak, a jakis dowód na te zakupy paliwa z Gamratu czy jak zwykle twoje marzenia?:) Bo nawet do Feniksów sa paliwa Roxela.

Troll z Polszy
środa, 15 kwietnia 2020, 13:22

Najpierw poczekam na Twój dowód że Spike LR2 ( pocisk ) nie jest kompatybilny z CLU Spika LR bo jakoś Rafael Twierdzi inaczej ;-) przypomnieć Co gdzie o tym pisałeś ?

Davien
środa, 15 kwietnia 2020, 14:23

Trollik, jaki cudem napisąłes swój komentarz o 15.22 jak w Polsce jest 14.23 to nawet twój prowadzacy nie wie;)

Troll z Polszy
środa, 15 kwietnia 2020, 14:58

Mój prowadzący ponawia pytanie, nie mieszajmy stref czasowych do merytorycznego pytania :-)

Davien
środa, 15 kwietnia 2020, 15:21

To go lepiej poinstruuj by ci jakiś dowód na te paliwa z gamratu dostarczył:) A z LR2 sprawa est prosta; CLU spike-a LR nei am naprowadzania RF:)

Troll z Polszy
środa, 15 kwietnia 2020, 19:07

Full SPIKE Family legacy commonality The SPIKE LR II Missile includes high commonality to the SPIKE Family and can be launched from any SPIKE Launcher. The Ground launcher includes the existing SPIKE CLU, the new ICLU (Integrated Control Launch Unit) and the vehicle mounted VMLS conf i guration (Vehicle Missile Launching System), mounted on multiple turrets and weapon stations around the world. As far as aerial launch, the SPIKE LR II can be fi red from helicopter SPIKE Launchers and fi xed wing platforms. The SPIKE LR II is also integrated to naval weapon stations like all other SPIKE family members. This commonality is highly signif i cant, as it will reduce the weapon LCC, enabling customers to use their existing SPIKE launchers. To powinieneś zrozumieć ;-). A co do Gamratu to "prowadzący" mi powiedział ten sam co mówił niektórym na tym "forum" w czerwcu że Pirat będzie miał możliwość ataku z górnej połstrefy zanim w lipcu/sierpniu napisał o tym D24

Davien
czwartek, 16 kwietnia 2020, 00:19

Trollik to ze odpalisz Spike LR2 z wyrzutni LR to nie oznacza ze w pełni go wykorzystasz, bo twoje CLU nie ma lini RF do naprowadzania pocisku pow 5km. Najpierw zanim coś przepiszesz zapoznaj sie z działaniem pocisku SpikeLR2 i jak jest kierowany na cel. No istotnie, na zasięg zwykłego Spike LR sobie postzrelasz, dalej nie;) U nas nie ma ICLU jest jedynie stare CLU z przed kilkunastu lat. A co do gamratu to widze ze dalej nie masz zadnych dowodów( bo niby skad) i jedynie zmyslasz na potege:) Aha, Pirat nie ma Top Attack, ma atak z górnej półsfery ale naprowadza sie na plamke lasera

Troll z Polszy
czwartek, 16 kwietnia 2020, 19:26

A 7 marca Twierdziłeś że nie odpalisz Spike LR2 z CLU Spika LR. Już Ci prowadzący zmienił płytę ?

Davien
piątek, 17 kwietnia 2020, 01:27

Nie, twierdziłęm że ZSSW-30 nei ejst zintegrowane ze Spike LR2:) Ale jak widać...

yaro
środa, 15 kwietnia 2020, 10:38

Władze Ukrainy nie zaplanowały na 2020 środków na finansowanie Pawłogradskich zakładów chemicznych (PChZ) produkujących paliwo rakietowe. Według ich dyrektora, Lionida Szimana, oznacza to likwidację całej ukraińskiej branży rakietowej. – Od początku roku musieliśmy zwolnić już 687 pracowników. Jeśli nie uzyskamy wsparcia państwa, wkrótce będziemy musieli zwolnić 190 kolejnych. Ewentualne przyszłe wznowienie produkcji będzie znacznie droższe niż jej utrzymanie – poinformował media Sziman.

środa, 15 kwietnia 2020, 12:09

Ale wiesz ze kopiowanie tekstu z artykułu to plagiat Yaro?

tut
środa, 15 kwietnia 2020, 09:56

I to jest następny zakład który mogła by przejąc Polska, obok Motor Sicz . Tylko bez takich że nie ma kasy. Te zakłady nie kosztują tyle żeby nas nie było stać. Nawet w dobie kryzysu. Teraz jest właśnie czas na przejęcia tych zakładów.

LAIK
środa, 15 kwietnia 2020, 10:58

Popieram. Poniesione koszty zwrócą się kilkukrotnie w stosunku do tego jak mielibyśmy kupić himarsa. Do tego można produkować nowe mocniejsze silniki do sokołów i mi 24 ptzy ich modernizacji. A przy zainwestowaniu w badania i rozwój można by i produkować silniki do śmigłowców które będą zastępować mi 2 8 17 i 24. W przypadku dokupywania m346 można zastosować też ukraińskie silniki. Zbyt nawet na własnym rynku jakiś tam mamy.

Tweets Defence24