Bradleye jadą do Chorwacji

11 grudnia 2019, 09:52
M2A2ODS
Fot. Staff Sgt. Matthew Jones/US National Guard.

Amerykańska armia przekaże Chorwacji kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty Bradley, które po modernizacji wejdą na uzbrojenie chorwackich sił zbrojnych.

Podczas odbywającej się pod koniec listopada konferencji szef chorwackiego resortu obrony Damir Krsticic poinformował, że niebawem do kraju zostaną przekazane amerykańskie bojowe wozy Bradley, pochodzące z nadwyżek U.S. Army. Chodzi o pojazdy w wersji M2A2 ODS, które następnie przejdą modernizację we współpracy producenta (firmy BAE Systems) oraz chorwackiego przemysłu obronnego.

Do Chorwacji trafić ma łącznie 84 pojazdów, 60 będzie stanowić wyposażenie batalionu zmechanizowanego, a dalsze 24 posłużą jako źródło części zamiennych. Nowoczesne BWP, jakimi pomimo upływu czasu wciąż są Bradleye, będą stanowić istotne wzmocnienie chorwackiej armii. Chorwacja będzie pierwszym państwem europejskim, które wprowadzi na uzbrojenie bojowe wozy tego typu.

Chorwacja realizuje obecnie zakrojony na dość szeroką skalę program modernizacji sił zbrojnych. W jego ramach ważną rolę odgrywa pozyskiwanie używanego sprzętu. Kilka lat temu zakupiono w Niemczech partię haubic PzH 2000, pochodzących z nadwyżek Bundeswehry i stanowiących wyposażenie dywizjonu artylerii samobieżnej.

Do Chorwacji trafiły też śmigłowce OH-58D Kiowa Warrior, wycofane wcześniej ze służby w Stanach Zjednoczonych i przekazane w ramach pomocy wojskowej. Te lekkie śmigłowce pozwoliły znacząco wzmocnić tamtejsze jednostki, gdyż są silnie uzbrojone (np. w ppk Hellfire). Oprócz tego, Amerykanie zdecydowali o przekazaniu dwóch fabrycznie nowych UH-60M Black Hawk, a o zakup dwóch kolejnych maszyn tego typu zawnioskował Zagrzeb, na co otrzymał zgodę Departamentu Stanu 1 listopada.

Największym programem modernizacyjnym chorwackiej armii jest plan pozyskania myśliwców wielozadaniowych, mających zastąpić używane MiGi-21. Wcześniej Chorwaci zdecydowali się na zakup dwunastu F-16D od Izraela, ale transakcję tę zablokowały Stany Zjednoczone, które nie zgodziły się na przekazanie zmodernizowanych maszyn ze specjalistycznym wyposażeniem.

Wzmocnienie zdolności chorwackiej armii to jeden z priorytetów programu pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza że sąsiednia Serbia intensywnie modernizuje armię, z dużym udziałem Rosji. Warto jednak zauważyć, że nawet jeśli Chorwacja otrzymuje określony sprzęt w ramach pomocy, to i tak korzysta na tym zachodni przemysł, m.in. z uwagi na to, że musi on być remontowany i modernizowany.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 132
Reklama
Dalej patrzący
czwartek, 12 grudnia 2019, 22:22

@Clash - widać, że u ciebie czytanie ze zrozumieniem... Przecież ja piszę wyraźnie, że nie zdolności produkcyjne HSW, ale strukturalnie źle ustawiony budżet roczny MON jest tu zasadniczą zaporą i dławikiem . Przeznaczanie 1,5 mld zł rocznie na 50 Borsuków [bo taka jest cena REALNA - 30 mln sztuka] to górny pułap tak ustawionego budżetu MON, który przecież będzie dokupywał dużo więcej różnego sprzętu [główne zakupy przed nami]- a tymczasem główna część budżetu MON idzie na sprawy "personalne" i jeszcze co do zakupu sprzętu jest drenowany takimi "ściśle militarnymi modernizacjami" jak drogi.... Dla porównania - remonty z minimalnym doposażeniem ca 300+ T-72 za 1,75 mld zł - to koszt całego kontraktu od 2019 do 2025. Nawet gdyby kupować po 100 Borsuków za 3 mld zł rocznie - i tak byśmy skończyli dostawy 1000 sztuk w ...2031. A przypomnę w pesymistycznym [a raczej realistycznym] scenariuszu USA wyjdą z Europy ok. 2028. Oby nie wcześniej - bo przecież chiński smok przyspiesza tempo zbrojeń i stratedzy USA alarmują i ostrzegają: "działajmy, PÓKI jeszcze możemy"...już teraz program "made in China 2025" budzi trwogę w Waszyngtonie, a od 2026 agendy Pentagonu przewidują zmniejszenie bazy podatkowej USA - i budżetu militarnego USA...reakcja jest oczywista...

Pesymista .
czwartek, 12 grudnia 2019, 08:19

Możemy nie mieć 10-12 lat . Ale planować trzeba . Trzeba też zaplanować co na wypadek - za 5 lat .

Amator
czwartek, 12 grudnia 2019, 08:11

Wszyscy się zbroją . My też ale ciekawe czy doganiamy czy uciekają nam szybciej .Tu mi chodzi o Serbie bardzej , Białoruś , Rosję .

Edmund
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:52

W wielu komentarzach pojawia się temat ..ujednolicenia logistyki". Otóż celem istnienia logistyki w wojsku nie jest to, aby logistykom ,,żyło się lepiej i łatwo" ale zapewnili usługi w zakresie takim, jaki wynika ze strategii posiadania różnorodnego sprzętu, odpowiedniego do potrzeb. Niekoniecznie jednego typu czołgu, samolotu, transportera. To jest fikcja. Każda armia posiada różnorodny sprzęt z zakresu 30 ostatnich lat. Dodanie nowego typu samolotu, czołgu i inna linia serwisowo-logistyczna niewiele powinna zmieniać. To obszar dla profesjonalistów i profesjonalnych, wojskowych systemów logistycznych. Logistyka jest dla wojska, a nie wojsko dla logistyki. Inaczej dochodzi do absurdu ,,wojsko tego sprzętu nie będzie mieć, bo inna logistyka". Taki Lidl albo Leclerc zarządza logistyką dziesiątek tysięcy produktów, wymagających określonych warunków przechowywania i ograniczonej przydatności do spożycia w setkach sklepów na terenie Europy. ,,Ujednolicenie logistyki" powinno mieć trzeciorzędne znaczenie. To jedynie kolejna pozycja w tabeli w systemie logistyczno - magazynowym.

dropik
piątek, 13 grudnia 2019, 08:30

Nie chodzi o dowóz chleba. Każdy sprzęt to osobne zestawy części zamiennych, procesy serwisowych, narzędzia, osobne szkolenie fachowców.

Hammerhead
czwartek, 12 grudnia 2019, 15:12

Długotrwały konflikt. A taki nam grozi. Być może bez pomocy z zewenatrz Ujednolicenie ma wielki sens

kronan
czwartek, 12 grudnia 2019, 19:04

Tak samo jak ilość broni.A w pewnych sytuacjach broń jest ważniejsza od jej ujednoliceniu.Boruska będziemy ujednolicać 10 lat produkcji po 50 sztuk rocznie.Powodzenia z takim myśleniem pod linijkę.A tak przy okazji.BH i AW 101.....Ujednolicamy że hey :-)

mobilny
czwartek, 12 grudnia 2019, 23:23

Zamiast bzdurnego tekstu gorąco podziękuj kolejnym Polskim rządom ostatniego 30 lecia! 30 lat. 2 RP miała mniej czasu a dokonań więcej. P.s. Gdyby nie samowystarczalności Ukrainy to separatysci w Kijowie najpóźniej w 2015 roku by byli. Zachód Ukrainie koce słał

Pirat
czwartek, 12 grudnia 2019, 00:32

Zamiast na darmowize czekać, do roboty! Swoje rozwijać!

bc
środa, 11 grudnia 2019, 23:46

Bradleye to nie(chociaż jakby były z polską wieżą) ale z 250 Abramsów(z dokumentacja i serwisem w PL) to mogli by "przekazać".

Skok
czwartek, 12 grudnia 2019, 13:03

Woleki by rdzewiały pod chmurką niż nam przekazać.

Dalej patrzący
środa, 11 grudnia 2019, 22:16

Polska na ochotnika i za darmo zobowiązała się w Londynie do wystawienia poważnych sił "szybkiego reagowania" NATO. A powinniśmy NAJPIERW dostać wszystkie składowane Bradleye i z 1500 Abramsów. Po to, by ujednolicić sprzęt pancerny i zyskać pomostowy sprzęt, nim Borsuk ok 2030 zacznie pełnić WYSTARCZAJĄCO MASOWĄ rolę w WP. Nie mówię już np. o pozyskaniu pełnego serwisu F-16 i najnowszego oprogramowania, czy innych sprawach sprzętu i know-how i kompetencji. Nasi "negocjatorzy" są najlepsi na świecie - dla interesu drugiej strony. I jeszcze po powrocie z londynu ogłosili "sukces" - co wobec potrzymania veto przez Turcję wobec wzmocnienia obrony wschodniej Flanki [ https://www.defence24.pl/turcja-nie-zmienia-stanowiska-plan-obrony-wschodniej-flanki-bedzie-blokowany ] wydaje się co najmniej...niestosowne i świadczące o krótkowzrocznym "popłynięciu" w czystą życzeniową propagandę sukcesu...dopóki real gorzko nie zweryfikuje nieuchronnie owych przechwałek...

czwartek, 12 grudnia 2019, 06:49

Poza tym jakoś nie podzielam Pańskiego zniesmaczenia, że Polska wystawiła siły do wspólnej z NATO obrony Polski ?

dim
czwartek, 12 grudnia 2019, 06:47

i zamiast szybciej produkować te i tak spóźnione Borsuki, "inwestowali" byśmy teraz w tysiąc Bradleyów, po 2 do 5 mln USD w każdego, nim staną się na powrót bronią równorzędną, na polu walki, do rosyjskich wersji BMP ? A w międzyczasie Serbia spokojnie pożarłaby Chorwację, Czarnogórę i zagroziła Węgrom ?

Davien
czwartek, 12 grudnia 2019, 11:49

Dim, jak na razie to Bradley-e nawet w wersajach M2A2 sa lepsze od dowolnych rosyjskich BMP, wiec powodzenia w manipulacjach na przyszłość:)

mobilny
czwartek, 12 grudnia 2019, 14:24

Dlaczego lepsze? Tak wiem opancerzenie a tak poza tym?

Davien
czwartek, 12 grudnia 2019, 18:00

Chocby same SKO które jest nowoczesniejsze niż w BMP, uzbrojenie jest porównywalne przy czym TOW-2B/AERO sa skuteczniejsza bronia ppk od rosyjskich pocisków choc też maja naprowadzanei SACLOS

mobilny
czwartek, 12 grudnia 2019, 23:25

Wiesz ty co. To jakbyś porownywal mercedesa z bmw. Piszesz dla samego pisania.

dim
czwartek, 12 grudnia 2019, 16:04

a czy wyobrażasz sobie, że pan Davien napisałby o czymś 30- i 40-letnim z USA, że nie jest lepsze, od najnowszego rosyjskiego ? Nieeeee, to nie możliwe by tak napisał, - prawda ?

Davien
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:30

Dim jak na razie to zdecydowanie Bradley jako BWP jest lepszy od najnowszych rosyjskim BMP-3 wiec juz może skończ.

Dalej patrzący
czwartek, 12 grudnia 2019, 10:14

Wątpię, aby HSW produkowała więcej, jak 50 Borsuków rocznie. Nie chodzi o zdolności produkcyjne - ale o budżet MON. Koszt realny w produkcji - w pełnym zestawie bojowym - to będzie 25-30 mln zł/sztuka. Czyli dla 50 sztuk koszt roczny rzędu 1,25-1,5 mld zł. Więcej, niż wypada rocznie na "kontrakt stulecia" przy Krabach. A przecież HSW dalej będzie produkować Kraby, pewnie Kryle, Raki na gąsienicach, Raki na Rosomaku XP. Ale to nie HSW będzie "wąskim gardłem" - tylko finansowanie przez MON. Finansowanie MON powinno ulec całkowitej restrukturyzacji - wszelkie wydatki na renty/emerytury wojskowe - przerzucone na ZUS i na ministerstwo pracy. Tak samo wydatki na drogi i infrastrukturę pomocnicza - przerzucone w całości na resort infrastruktury. Projekty militarne i podwójnego zastosowania powinny być przejęte w finansowaniu via NCBiR przez ministerstwa od technologii, rozwoju, cyfryzacji. Także badania podstawowe B+R. Wracając do Bradley'ów - z ERAWA 2+ itp. to byłby na pewno olbrzymi skok jakościowy względem BWP-1 - bardzo dobry sprzęt pomostowy do 2030 - gdy Borsuk nasyci WP w 40% [oby]. Przypomnę - wyprowadzka USA z Europy na Pacyfik [Warsaw Security Forum 2018] została jasno zadeklarowana na 2028-2033. Czyli musimy być gotowi SAMODZIELNIE i prawdopodobnie SAMOTNIE dźwignąć sztangę strategicznej pełnej obrony Polski do 2028. Czyli, gdy w linii będzie najwyżej 300 Borsuków [oby]. Zakładam KONIECZNE pozyskanie przynajmniej NATO Nuclear Sharing dla Polski przed 2028 i rozszerzonych gwarancji atomowych USA. Ale to za mało - atom chroni przed atomem, jednak poprzeczka eskalacyjna i próg użycia atomu jest za wysoki w razie ataku konwencjonalnego Rosji. Przed atakiem konwencjonalnym chronią tylko siły konwencjonalne. Polecam Hugh White "Samodzielność strategiczna" - właśnie wchodzi do sprzedaży. A "darowizna" Bradleyów czy Abramsów - to też właśnie kwestia negocjacji, by Wujek Sam opłacił remonty.

HanSolo
piątek, 5 czerwca 2020, 00:57

Jakie 50 Borsukow? 16 - 18 o ile cos zakoncza z pozostalych. Realnie 12/ rocznie. Waskie gardlo - budzet? Niezle, to by oznaczalo ze o jakies 2x za waskie...

Clash
czwartek, 12 grudnia 2019, 15:56

A skąd ten wniosek że Borsuk musi być produkowany tylko w jednym miejscu? Bumar też mógłby je klepać....

mick8791
piątek, 13 grudnia 2019, 09:17

Bumar? No lepiej żeby nie - my potrzebujemy działającego sprzętu... Jeżeli już to mógłby je klepać również Rosomak SA. Poza tym tutaj problemem nie jest wydolność produkcyjna HSW tylko ograniczenia budżetowe MON...

xiom
czwartek, 12 grudnia 2019, 03:19

Tylko 1500? Ja mówię 5000! Bo się pogniewamy. I ani jednego mniej.

Dalej patrzący
czwartek, 12 grudnia 2019, 10:35

Mała Grecja dostała parę lat temu od USA propozycję przekazania 400 Abramsów. Koszty remontu i transportu mieli pokryć Grecy. Nie wzięli tych Abramsów, ponieważ wtedy Grecja była w tragicznej sytuacji finansowej. 1500 Abramsów to potrzeby dla Polski na Polski Teatr Wojny. Gdzie tak naprawdę podwozia Abramsów winny być w dużym stopniu przerabiane na Kraba 2 z wieżą 155mm L58 z M109A7/8. Czy na ciężkie BWP [taka Super-Puma], Terminatory, wozy dowodzenia, podstawy dla ciężkiego Raka 2x155 mm i inne wozy specjalistyczne. A z racji ściągnięcia z USA zobowiązań wobec Wschodniej Flanki [bardzo niemiły temat dla hegemona], ale także z racji przejęcia równie niemiłych USA i UK i bardzo wstydliwych zobowiązań wobec Ukrainy z tytułu niedotrzymania Traktatu Budapesztańskiego 1994 - te 1500 Abramsów i min 1000 Bradleyów winniśmy dostać po remoncie na koszt Wuja Sama. Nie mówiąc o umowie transferu technologicznego. Plus umowy KORZYSTNE dla Polski i pełne w konow-how na bronie precyzyjne, radary itd - know-how. Plus pełen serwis i remont F-16 - i przejmowanie F-16 przynajmniej Block 40 i modernizacja całości do Vipera. F-16 przekazywane w miarę, jak USAF będzie nasycany F-35.

dim
piątek, 13 grudnia 2019, 06:47

nic podobnego. Nie wzięli tych Abramsów, gdyż dwie komisje, najpierw wojskowa, a potem parlament zlecił to jeszcze cywilnej, uznały że eksploatacja tych Abramsów byłaby tak potwornie droga, że to jest nieopłacalne. Zwłaszcza, że Grecy są w łańcuchu produkcyjnym Leoparda (w obecnej modernizacji do 2A7+ w Grecji wyprodukowano 10% wartości kontraktu). Turcji też owe Abramsy zaproponowano. I też policzyła i nie wzięła.

Davien
niedziela, 15 grudnia 2019, 14:00

Dim, Grecja produkuje elementy opancerzenia do całych 20 A-7+ i to wszystko. Więc skad wziałes te 10%...

dim
środa, 11 grudnia 2019, 20:50

A teraz Grecy podają, że modernizacja każdego wozu będzie kosztować Chorwację pomiędzy 2, a 5 mln dolarów. Niezależnie od 25 mln USD, które dopłacają Chorwacji Stany Zjednoczone. Oraz, że prace prawdopodobnie zostaną wykonane przez BAE Systems w ich chorwackich zakładach "Đuro Đaković". Oraz, że BAE mają ambicję stać się autoryzowanym serwisem dla Bradleyów, całej "Europy Wschodniej". Moje prywatne odczucie: Jak te różne i liczne jełopy (w tym niektóre osobniki polskie, udające człowieka wykształconego) jeszcze nie mogą nauczyć się, że Europa Wschodnia, to ta część naszego kontynentu, która przez 1000 lat trwała w kulturze prawosławia. Chorwacja to oczywiście tradycyjny Zachód, jak i Polacy, czy ogólniej jak nasza Europa Centralna.

Szymon
środa, 11 grudnia 2019, 20:17

Oby nasz BWP 1 były zastępowane produktrm rodzimego przemysłu czyli Borsukiem ---- Borsuk to rodzima logistyka to uniezależnienie się od dostaw części z poza granicy kraju -- to inwestycja pieniędzy podatnika w rodzima gospodarkę --to wzrost gospodarczy ------ a stare BWP-1 sprzedawać wraz z wyprowadzaniem na stan nowych Borsuków poza granice kraju w jak najlepszych cenach aby jak najwięcej pieniędzy trafiło do naszego budzetu

Marek1
środa, 11 grudnia 2019, 18:50

Całe szczęście, że Polska NIE potrzebuje żadnego sprzętu od USA. W zasadzie potrzebuje i to BARDZO, ale nie śmie nawet zapytać, choć z racji swego położenia geostrategicznego powinna wręcz ŻĄDAĆ bezpłatnych dostaw. Ale do tego trzeba mieć choćby odrobinę rozumu i przysłowiowych jaj.

dropik
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:38

Geostrategiczne interesy USA leżą na dalekim wschodzie i ewentualnie na bliskim wschodzie. To już od końca lat 90-tych. Nie nie dostaniemy. co najwyżej propozycję nie do odrzucenia : macie kupić i płacić za drogą eksploatację

mobilny
czwartek, 12 grudnia 2019, 23:31

Zrozum jedno. Nic nie dostaniemy by nie drażnić Niedźwiedzia. USA prowadzą swą politykę względem FR naszym kosztem ku uciesze naszych władz. Dziękuję

Nemo
środa, 11 grudnia 2019, 15:48

USA ma w rezerwie jeszcze około 600 Bradleys I 3500 Abramsów. Kiedy nasi nieudacznicy z MON poprosza o kilkaset sztuk do zastapienia starych T72 I BWP1?

Dropik
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:39

USA nie rozdają za darmo

Rotti
środa, 11 grudnia 2019, 20:54

jeszcze kupmy k2 i będziemy mieli logistyczny koszmar !!!! Te abramsy z pustyni są gorsze od naszych leo2a4 !!!!

Davien
niedziela, 15 grudnia 2019, 14:01

Rotti, a to zalezy w jakiej wersji bo np takie M1A1HA i pózniejsze sa sporo lepsze od 2A4.

Clash
czwartek, 12 grudnia 2019, 15:57

Ale lepsze od teciaków

mick8791
środa, 11 grudnia 2019, 17:45

Rezerwa to nie to samo co nadwyżka! Resztę napisał już Hammerhead.

Hammerhead
środa, 11 grudnia 2019, 16:59

BWP1 zastąpią Borsuki a Abrams byłby 3 typem czołgu w WP. Tak więc bez sensu tym bardziej że modernizacja tego to ogromne koszta a i utrzymanie tego drogie.

Gts
środa, 11 grudnia 2019, 20:19

Kiedy te Borsuki? Pierwsze 10 za 10 lat? Poza tym to nie jest żaden prawdziwy BWP z takim pancerzem. To próba zadowolenia nieudolnego IU, a nie potrzeb wojska.

mobilny
czwartek, 12 grudnia 2019, 08:39

Produkcja za rok dwa a ilość i czas zastąpienia Bwp1 to kwestia finansowa. Inne zakupy tylko koszta zwiększą i czas wydłuża. Borsuk to BWP i to nie tak slabo opancerzony jak bys myslal

Nemo
środa, 11 grudnia 2019, 19:27

Abramsami można zastapić T72, więc będa dwa typy czołgów. Modernizacja Abramsów nie będzie kosztowała dużo więcej niż planowana modernizacja T72. A Borsuki pojawia się realnie za 10 lat więc czekanie I nic nie robienie jest strata czasu.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 11 grudnia 2019, 23:59

Chyba nie sądzisz że Amerykanie by dali/sprzedali Abramsy z pancerzem zawierającym DU wiadomo że na eksport wkładają zamienniki a taka przeróbka tania nie jest.

Davien
czwartek, 12 grudnia 2019, 11:50

Pwiedz to Egiptowi i Australii:)) Egipt ma dokładnei takie same M1A1 jak USA a Australia spokojnie mogła miec wkładki z DU ale sami nei chcieli i poprosili o zastapienie.

mobilny
niedziela, 15 grudnia 2019, 11:30

Nie chcieli bo kosztowalo czy nie wzieli bo bredzisz?

Maikel
środa, 11 grudnia 2019, 23:04

leo2a4 są chyba nawet lepsze od tych pustynnych abramsów

Nemo
czwartek, 12 grudnia 2019, 03:36

A T72 też sa lepsze?

Majkel
środa, 11 grudnia 2019, 23:00

Modernizacja może nie ale myślisz ze dadzą nam pełny serwis tych czołgów ?? Po paru latach utrzymanie i serwis tych czołgów wyszedłby drożej niż kupno takiej samej ilości np. nowych k2 z licencją

Nemo
czwartek, 12 grudnia 2019, 03:38

Myślę że dadza na zasadzie jv z Deneral Dynamics a może jeszcze da się na tym zarobić bo Abramsy amerykańskiej jednostki w Polsce też będa potrzebować serwisu

asd
środa, 11 grudnia 2019, 19:05

W zasadzie to 5 typem...

Marek1
środa, 11 grudnia 2019, 18:55

Tak, Borsuki zastąpią BWP-1, ale za 10-12 LAT !! MON określił kategorycznie tempo dostaw na 50 szt. miesięcznie, czyli absolutne minimum ilościowe Borsuka określane na 600szt. HSW dostarczy w ciągu ...12 lat. Będziemy wtedy mieli jakiś ... 2032-34 rok. Spoko ...

mobilny
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:07

Nie rozumiesz ze te 50 szt rocznie to nie brak mocy HSW a plan MON wpisany w PMT a to znaczy że na nowe BWP przeznaczyli tyle Właśnie pieniędzy żeby starczyło właśnie na 50 rocznie

Lukpal
środa, 11 grudnia 2019, 18:04

Gdyby zastąpić wszystkie wozy rodziny T-72 to był by drugim typem... a przy okazji mieli byśmy tylko jeden kaliber amunicji czołowej ...

Maikel
środa, 11 grudnia 2019, 23:02

Bardziej by nam się opłaciło poszukać jeszcze jakiś używek leo2

Nemo
czwartek, 12 grudnia 2019, 03:39

A gdzie znajdziesz 500 leo2?

czwartek, 12 grudnia 2019, 23:33

Oczyna swej wyobrazni ze szrotu w niemczech wyciagna

dim
środa, 11 grudnia 2019, 14:52

A Grecy napisali, że to te egzemplarze z pierwszej Pustynnej Burzy... przeznaczenie część sztuk do autokanibalizacji także wskazuje na modele, do których z częściami będą już trudności. Stare rzęchy.

Davien
środa, 11 grudnia 2019, 17:02

Panei Dim wersja M2A2ODS nie jest wersją z Pustynnej Burzy a le powstała na bazie doświadczeń wyniesionych z tej operacji wiec nie są to stare rzęchy jak byscie w Grecji chcieli A tak w ogóle to też zdaje sie staracie sie o bradleye:)

dim
środa, 11 grudnia 2019, 20:13

... nie "staracie się", tylko "są nam proponowane". I może przyjmiemy, gdy poprzednie dwie propozycje, innych pojazdów, nie podeszły większości greckich forumowiczów. Zawsze to lepsze od aluminiowych 113-stek. Ale właśnie stąd wiemy, że chodzi w ogóle o pierwszą wersję produkcyjną.

Davien
czwartek, 12 grudnia 2019, 11:53

Dim, nie ma w Stanach Bradley-ów w wersji starszej od M2A2 ODS więc nie mozecie dostac pierwszej wersji chyba że celowo otworza dla was linie produkcyjną i będa produkować pierwsze M2:)

Maikel
środa, 11 grudnia 2019, 23:06

ale 113 to nie bwp

dim
sobota, 14 grudnia 2019, 20:52

właśnie czytam, że na M113 też jest solidna propozycja solidnej modernizacji. Rynek samych tylko greckich, to 2.000 sztuk, a egipskich to 2.500 i oba kraje ściśle współpracują wojskowo. A propozycję złożyła grecka-niemiecka firma, produkująca m.in. pancerze Leo2A7, należąca do Rheinmetall. Kilkanaście b.poważnych wymian - zmian plus dodanie ZSMU i wychodzi jakby zupełnie nowy wyrób. Brak szczegółów, są tylko rysunki, "zdjęcia" z zewnątrz. Redakcja twierdzi, że "na pewno część przynajmniej" M-113 zostanie zmodernizowana. Niemniej chodzi o myślenie życzeniowe, na razie.

Davien
niedziela, 15 grudnia 2019, 14:05

Panie Dim, juz M113A2 straciły z powodu przekroczenia limitu masy pływalnośc a teraz po dołozeniu pancerza i innych elementów zeby wam zawieszenie wytrzymało. Ale istotnie jak sie uda to ciekawe rozwiazanie.

R
środa, 11 grudnia 2019, 17:47

Czyli to co dim napisal, M2A2 ODS to nic innego jak Bradley z PB tylko po modernizacji.

Davien
środa, 11 grudnia 2019, 22:28

Nie panie R, M2A2 ODS to modernizacja opracowana dopiero po doswiadczeniach z pustynnej Burzy a nei jak dim pisał ze to pojazdy z pustynnej Burzy. W Stanach wszystkie M2A2 zostały zmoderniowane do M2A2ODS lub M2A3

R
piątek, 13 grudnia 2019, 09:42

Alez tak Davien, twoje M2A2 ODS to nic innego tylko stare Bradley ale zmodernizowane i to nawet starsze niz te ktore braly udzial w Pustynnej Burzy.

Davien
niedziela, 15 grudnia 2019, 14:11

Nie panie R. To egzemplarze M2A2 któe zostały zmodernizowane do wersji ODS a wersa M2A2 weszła tuz przed Pustynna Burza wiec to nie są egzemplarze z PB:)

czwartek, 12 grudnia 2019, 23:34

Lub M2A92020XIX

Zmechol
środa, 11 grudnia 2019, 13:42

Dwa słowa: nie pływa

dim
środa, 11 grudnia 2019, 20:28

Właśnie pływają. Do Chorwacji niemal na pewno przypłyną, a nie "przyjadą", jak sugeruje to tytuł artykułu :)

mick8791
środa, 11 grudnia 2019, 19:20

No i błąd, bo pływa! Chyba, że jest mowa o wersji z dodatkowym pancerzem...

mobilny
środa, 11 grudnia 2019, 15:36

80 zajechanych BWP a reszta na czesci. Toć to wypisz wymaluj warsztat na polskiej wsi. Faktycznie sila. Wole Polskiego Borsuka. Nówka nie smigana a części nowe dostępne od ręki w kraju.

Gts
środa, 11 grudnia 2019, 20:20

Na razie to masz tylko 1 prototyp Borsuka, drugi w budowie. Te 80 to kiedy będzie patrząc na to realnie?

Marek1
środa, 11 grudnia 2019, 19:01

NIE ma żadnego Borsuka !! Jest jedynie model w skali 1:1, który ślamazarnie przechodzi jakieś tajemnicze "testy" i do którego nawet na MSPO2019 wsiąść nie można było, co skłania do przypuszczeń, że to jedynie pusta SKORUPA. Miną kolejne LATA zanim "toto" zintegrowane z ZSSW-30 MOŻE wyjedzie z HSW, by rozpocząć testy poligonowe i ogniowe. A do tej pory żołnierze będą jeździć w 2 x starszych od siebie muzealnych BWP-1 i modlić się by tylko aby żadnej wojenki nie było ...

mick8791
czwartek, 12 grudnia 2019, 23:49

Nie wiesz to nie pisz! Ten jak to nazwałeś "model" podczas testów już przejechał 7 tys. kilometrów, przeszedł testy na wodzie - uzyskał osiągi (prędkość na wodzie oraz manewrowość) wyższe od założonych w projekcie oraz w sierpniu tego roku przeszedł ostateczny test wytrzymałości kadłuba - zdetonowany pod podłogą 8kg ładunek wybuchowy nie doprowadził ani do przerwania struktury dna i jego perforacji, ani do jego deformacji. Rok 2020 przeznaczony jest na badania kwalifikacyjne oraz przygotowanie dokumentacji technicznej do produkcji seryjnej. Jeżeli MON nie zaora się w jakichś bzdurnych procedurach to teoretycznie od końca 2021 możliwe są już pierwsze dostawy seryjnych wozów. ZSSW-30 też jest na ukończeniu.

dropik
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:44

Aktualnie z Boruskiem wszystko idzie jak burza. Nie zrobi się go w 2-3 lata. 5 to minimum. Borsuk to oszczędność co najmniej kilku mld zł więc jest się o co bić ...

dim
sobota, 14 grudnia 2019, 20:57

Nie bardzo wierzę w jakąkolwiek faktyczną oszczędność, realną, niewirtualną. Skoro przy serii 50 sztuk rocznie. A w księgowości można oczywiście cuda i wyczyniać i ogłaszać. Nawet czyste bajki.

mobilny
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:09

Testy poligonowe juz sie zaczely lub zaczna na poczatku 2020 na prototypie

DK
środa, 11 grudnia 2019, 16:22

Nie wszystkie części....

Hammerhead
środa, 11 grudnia 2019, 17:00

Niby nie ale i tak to lepsza opcja niż zajechane Bradleye i chyba nie wierzysz że modernizacja za free

Davien
środa, 11 grudnia 2019, 22:30

Hammerhead, nie ma w USA innych Bradley'i M2A2 jak M2A2 ODS, już dawno wszystkie zostały zmodernizowane. Wiec ciekawe do jakiego standardu zmodernizuja te ODS.

mick8791
piątek, 13 grudnia 2019, 00:20

Np do M2A3, bo to jest najnowsza wersja. Z tym, że ta "najnowszość" i tak ma już 20 lat... M2A2 to staruszka z roku 1988, a ODS to pudrowanie z lat 90'tych polegające na dodaniu dalmierza laserowego, systemu nawigacyjnego itp. Także jak widzisz jest co robić. Zresztą źródła wyraźnie mówią, że wozy dla Chorwacji będą modernizowane więc po co to negować?

Davien
niedziela, 15 grudnia 2019, 14:14

Mick nie neguje ze beda modernizowane ale w USA nie ma innych M2A2 niezmodernizowanych do ODS Dlatego ciekawe do jakeij wersji e zmodernizuja bo nie do ODS jak juz w niej sa. Czy bedzie to M2A3 czy cos zupełnie innego...

czwartek, 12 grudnia 2019, 23:35

Do standardu gwiezdnego niszczyciela klasy Victory.

vcxvcbvcbvc
środa, 11 grudnia 2019, 15:33

Chorwacja to góry, więc po co ma pływać?

Rotti
środa, 11 grudnia 2019, 21:06

próbowali opcję z pływającym bradleyem

Fododod
środa, 11 grudnia 2019, 17:10

Bo musi pływać, a nawet powinien latać

say69mat
środa, 11 grudnia 2019, 14:21

;))) Jakimś cudem to amerykanie stanowią czołówkę olimpijską w konkurencji ... pływania. Trudno wśród zwycięzców w tej z dyscyplin olimpijskich odnaleźć specjalistów od pływania z Klonowej v/s Zielonki ;)))

Wnerwiony
środa, 11 grudnia 2019, 13:00

Jak zwykle wszyscy otrzymują pomoc od USA, a my płacimy za podobny sprzęt wielkie krocie i nie mamy co liczyć na podobna pomoc.

Maikel
środa, 11 grudnia 2019, 23:12

Sprzęt a darmo ale części i serwis za grube miliony Taki "prezent" to jest dla nich super biznes !!! Nic nie ma za darmo !!!!

mick8791
środa, 11 grudnia 2019, 18:03

No jakoś nie słyszałem, żebyśmy kupowali od USA za krocie przechodzone i zdrowo podstarzałe BWP... Ale też już tak nie płacz, bo w ramach takiej pomocy dostaliśmy od USA m.in. MRAPy, Herculesy C-130 (teraz przygotowywane jest przekazanie kolejnych 5 szt.), Humvee czy 2 fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry. Czyli jednak znacznie więcej niż Chorwacja. Tyle, że taka pomoc nigdy nie jest za free, bo za naprawy transport itp trzeba już USA zapłacić.

mobilny
środa, 11 grudnia 2019, 15:37

Serio tak za darmo? Może zadość uczynienie za veto ws. f-16

Łukasz
środa, 11 grudnia 2019, 14:53

Kolejny fake news. Amerykanie dopłacają krocie do swojej obecności w Polsce i utrzymania infrastruktury (w ramach wschodniej flanki NATO).

Marek1
środa, 11 grudnia 2019, 19:03

A jakieś szczegóły i źródła ? czy tylko te bzdety piszesz dla pokrzepienia serc elektoratu ? JAKĄ pomoc sprzętową WP otrzymało od USA w ciągu ost. 5 lat ??

mick8791
piątek, 13 grudnia 2019, 00:38

A co może nie ponoszą kosztów utrzymania baz, sprzętu i ludzi w naszym kraju? Powiem Ci więcej - płacą nam za korzystanie z naszych poligonów. A co do sprzętu to chociażby 5 kolejnych C-130 Hercules, które właśnie są w przygotowaniu.

Adam S.
środa, 11 grudnia 2019, 13:43

Bo póki co Polska nie jest krajem frontowym, jak Ukraina i Chorwacja. Jesteśmy drugą linią, i lepiej niech tak pozostanie. A żeby tak zostało, trzeba wspierać Ukrainę i Chorwację

Maikel
środa, 11 grudnia 2019, 23:15

W tym problem że Polska jest krajem frontowym !!!!! Niemcy się cieszą bo mają dzięki nam taki bufor pomiędz nimi a rosją

Gnom
środa, 11 grudnia 2019, 15:10

Od północy tez nie jesteśmy frontowi? - CUD!!!!!!

Davien
środa, 11 grudnia 2019, 17:04

Wow wiec wg pana mamy walczyć z Norwegia czy Szwecja?

pdrbosw
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:44

Gnomowi chodziło raczej o Kaliningrad.

Nemo
czwartek, 12 grudnia 2019, 05:02

Tak się składa że okręg kaliningradzki jest na północ od Polski - można spojżeć na mapę...

adams
środa, 11 grudnia 2019, 12:56

A co tam z naszym Borsukiem??? czy w tym wieku będzie gotowy czy trzeba czekać na 22 wiek

LMed
środa, 11 grudnia 2019, 12:17

Borsuk może być po prostu za drogi. A jego wartość bojowa to wielki znak zapytania.

Dropik
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:46

Raczej będzie tańszy niż wszystko co mogłoby być z importu. kilka mld oszczędności jest możliwe w stosunku do najlepszych ofert z zagranicy.

mobilny
środa, 11 grudnia 2019, 15:39

No za darmo nie będzie więc drogi na pewno a wartość bojowa porównywalna do reszty BWP

Gts
środa, 11 grudnia 2019, 20:23

Pływającego, lżejszego o kilkanaście ton chcesz nazwać porównywalnym?

Hammerhead
czwartek, 12 grudnia 2019, 23:40

Tak. Koncepcja BWP na zachodzie to pancerz a na Wschodzie mobilność. Z grubsza. Dlaczego tak to pomyśl tylko nie łykaj jak pelikan bzdur jakoby wschód był tempy i zacofany.

mobilny
czwartek, 12 grudnia 2019, 15:09

W skrócie tak bo pancerz to nie wszystko. I jaką miarą mierzysz lepszy-gorszy? Idąc twym tokiem rozumowania najlepszy BWP na świecie to izraelski Namer. Wtf. serious?

Davien
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:34

Namer mobilku to cięzki transporter opancerzony a nie BWP:)

Pol
środa, 11 grudnia 2019, 12:15

Cały ten bumar jak i ta modernizacja to parodia .Jle juz zmodernizowali.

SZARIK
środa, 11 grudnia 2019, 11:42

Obawiam się , że Polska nie uruchomi seryjnej produkci BORSUKA z powodu braku zdolności przemysłowych i kosztów tego przedsięwzięcia. Jedynym rozwiązaniem dla Polski będzie zakup amerykańskich BRADLEYów i ich modernizacja w naszym kraju. Należy wymienić działko 25 mm na 30 mm i zamontować nową optoelektronikę. Zakup BWP zapewne połączony będzie z nabyciem PPK TOW , które są tańsze od Spike. Niestety wydaje się ,że podobna operacja czeka Polskę z czołgami ABRAMS. Polska nie jest w stanie zmodernizować naszych LEOPARDÓW i to zarówno A4 jak i A5 , co widać po "postępach" prac nad Leopardem A4 PL w BUMARZE. Zmodernizowane i spolonizowane ABRAMSY mogą zastąpić nasze Leopardy , które chętnie zmodernizują dla siebie nasi sąsiedzi.

dropik
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:49

no ale czego nie będziemy umieli zrobić ? HSW powiększa swoje zdolności technologiczne, a sam borsuk przecież konstruuje się uwzględnieniem swoich możliwość. część oczywiście będzie pochodzić z importu : silnik , gąsienice.

dim
środa, 11 grudnia 2019, 20:26

@Szarik. Pan rozumiem nie zna kosztów wszelkich części, sprowadzanych z USA ? A to z tej właśnie przyczyny ani Grecy, ani Turcy nie chcieli 400 szt amerykańskich czołgów, oferowanych "za darmo". Obliczyli, że wyjdzie wtedy drożej niż kupno nowych, w Europie, które zresztą częściowo także sami produkują (w łańcuchu dostaw). Przykładowo obecna modernizacja Leo2 do wersji A7+ zawierać będzie około 10% wartości, powstające w Grecji. Choć zakład to własność Rheinmetall'a.

Nemo
czwartek, 12 grudnia 2019, 05:06

Grecy kupili 400 używanych Abramsów Razem z 700 M113 już w 2011

Davien
czwartek, 12 grudnia 2019, 11:57

Nie panie Nemo, nie kupili. Byli zainteresowani ale zrezygnowali z powodów logistycznych.

R
piątek, 13 grudnia 2019, 10:09

Nie logistycznych a finanansowych.

dim
piątek, 13 grudnia 2019, 20:36

Finasowych, czyli skrajnie drogiej logistyki, obaj macie rację.

mick8791
środa, 11 grudnia 2019, 19:19

Już nie defetyzuj! Jaki brak zdolności przemysłowych? HSW produkuje Raki, Kraby i innne. Pod kątem Borsuka zbudowała dodatkową halę produkcyjną, uruchomiła już zrobotyzowaną linię spawania kadłubów, wielką komorę rentgenowską do sprawdzania spawów, nową lufownię, w bardzo krótkim czasie opracowali zgodną z polskimi normami dokumentację produkcyjną kadłubów do Kraba, a Ty się boisz o zdolności przemysłowe? A w konsorcjum jest jeszcze Rosomak SA, który od lat z powodzeniem produkuje transportery kołowe... No bez przesady. Bezsensownym kosztem to byłoby kupowanie przechodzonych i już przestarzałych Bradley'ów i ponoszenie kosztów ich modernizacji (oczywiście przez firmy z USA, bo oni przecież nie dadzą nikomu know how do takich prac). I wszystko tylko po to żeby za kilka lat i tak je wycofać z linii (bo są przecież stare) i znowu stanąć w punkcie wyjścia. Abramsy z ich turbinami są dobre na pustynię ale nie na nasze warunki (zresztą sprawdź sobie listę użytkowników tych czołgów). I abstrakcja totalna - twierdzisz, że nie potrafimy zmodernizować Leo, które znamy ale podołamy z Abramsami, które są nam totalnie obce? //a tak btw modernizacja Leo A4 stoi ze względu na to, że MON do tej pory formalnie nie odebrał ( nie zaakceptował) prototypów dostarczonych przez Niemców, a jest to konieczne do rozpoczęcia prac nad modernizacją naszych LEO. LEO A5 nie podlegają w tej chwili żadnej modernizacji więc tutaj jeszcze trudniej mówić o postępach (no bo niby jakich?)

szeliga
środa, 11 grudnia 2019, 18:30

Owszem wróbelki ćwierkają, że Amerykanie proponują stare Abramsy sojusznikom za darmo. Ale za to bez dokumentacji technicznej i pod warunkiem przeprowadzenia odpłatnie modernizacji u nich. Tak wychodzi, że po przeliczeniu kosztów nikt tego nie chce brać.

Clash
czwartek, 12 grudnia 2019, 16:15

A ta "dokumentacja techniczna" to co to takiego? Takie rzeczy się dostaje przy zakupie licencji o ile się nie mylę. Dodaj jeszcze kiedy to było. Polska swego czasu odmawiała Leonow idąc logiką kolegi oznacza to że"po przeliczeniu kosztów nikt tego nie powinien brać..... "

mick8791
sobota, 14 grudnia 2019, 14:20

Slash jak jesteś atechniczny i nie rozumiesz co to jest dokumentacja techniczna ani do czego jest potrzebna to się nie wypowiadaj! Jaki zakup licencji? Ani nikt nam nie proponował ani by się nie ubiegaliśmy o zakup licencji na Abramsy. Zresztą nie wiem czy USA komukolwiek by jej udzieliły...

Davien
niedziela, 15 grudnia 2019, 14:15

Egipt chyba dostał licencje na M1A1 ale nie jestem pewien.

Ernst Junger
środa, 11 grudnia 2019, 16:10

Bardziej martwiłbym się o czas potrzebny na wymianę wszystkich bwp-1. Jeśli roczna produkcja ma wynieść około 50 sztuk to na zastąpienie 800 bwp-1 potrzebne będzie około 16 lat. Plus wersje specjalistyczne. Tu pojawia się problem.

dropik
czwartek, 12 grudnia 2019, 07:53

W czym problem. mon przecież może zamówić 80-100 sztuk rocznie. Można pracować na 2 zmiany. Bardzo też wątpliwe jest 800 bwp. będzie max 500-600 sztuk + wozy pomocnicze.

Gts
środa, 11 grudnia 2019, 20:24

Nawet jeszcze nie zaczęli. Zanim ten prototyp i drugi przejdą badania, zanim ogarnie się MON zanim wdrożą produkcje przemysłową to tak jeszcze z 10 lat minie.

dropik
piątek, 13 grudnia 2019, 08:21

realnie 2024. To i tak by było niezłe tempo.

mick8791
sobota, 14 grudnia 2019, 14:22

HSW podaje, że są na takim etapie projektu, że produkcja seryjna może wystartować w 2021. No chyba, że w MON się znajdzie jakiś hamulcowy...

dim
środa, 11 grudnia 2019, 20:22

@Ernst. Z 50-tką Borsuków rocznie, to ponoć chodzi o roczne, deklarowane zakupy MON, nie o możliwą roczną produkcję.

Tomek pl
środa, 11 grudnia 2019, 18:06

12-13 batalionów to jakieś 650-700 borsuków reszta będzie przezbrojona na rosomaki. Roczny koszt zakupu borsuka będzie 1 250 000 000 złotych także spokojnie będzie można parę programów finansować równolegle.

Hammerhead
środa, 11 grudnia 2019, 17:01

Niby tak ale to info na dzień dzisiejszy

Ernst Junger
środa, 11 grudnia 2019, 19:45

Wiem. HSW wstępnie zadeklarowała możliwość produkcji 2 batalionów rocznie.

mobilny
czwartek, 12 grudnia 2019, 15:11

Pretensje do MON ale wiesz jak sie "kupuje" za krocie cuda które kiedys bedą to....;)

Tweets Defence24