Bomby i amunicję z czasów wojny wydobyto z Kanału Mielińskiego

31 lipca 2013, 13:18
Niewybuch -fot. mon.gov.pl

Ogromne ilości niewybuchów zatopione przy nabrzeżu toru wodnego Szczecin - Świnoujście w rejonie Kanału Mielińskiego usunęli w ostatnich dniach nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia we współpracy z saperami  8. Batalionu Saperów z Dziwnowa.

Odnalezione na dnie niewybuchy zostały przetransportowane i zneutralizowane na poligonie w Drawsku Pomorskim. W wodzie odnaleziono ogromne zapasy amunicji i innych niebezpiecznych obiektów, takich jak 130 bomb głębinowych i ponad 8 tyś. Pocisków przeciwlotniczych i artyleryjskich. Wszystkie pochodziły z okresu II Wojny Światowej. Tego niebezpiecznego odkrycia dokonano podczas prowadzenia prac hydrotechnicznych.

Czytaj również - Usuwanie niewybuchów z Odry

Ze względu na ilość i rodzaj obiektów, operacja ich usuwania była bardzo skomplikowana. Całą akcję prowadzono od 15 do 28 lipca w 5 etapach, podczas których niewybuchy wyławiano i przewożono droga lądową na poligon, gdzie były na bieżąco neutralizowane. Operacja była koordynowana z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu oraz z Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

(JS)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
olapolok5@gazeta.pl
środa, 6 listopada 2013, 18:21

wow

Tweets Defence24