Błaszczak zapowiada kontynuację w MON

9 stycznia 2018, 20:25
Nowy szef MON Mariusz Błaszczak wita się kadrą dowódczą. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Przemawia odchodzący szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Dziękuję ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za wysiłki ostatnich dwóch lat i chcę zapewnić, że te działania będą kontynuowane – zapowiedział minister Mariusz Błaszczak (PiS), który we wtorek objął obowiązki szefa MON, zastępując Antoniego Macierewicza.

Nowy minister powiedział, że obowiązki, które obejmuje, to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Podkreślił, że gdy dwa lata temu powstawał rząd PiS, otrzymał jako ówczesny szef MSWiA misję "zadbania o bezpieczeństwo wewnętrzne", podczas gdy odchodzący z MON minister Macierewicz robił wszystko, aby Polska była bezpieczna.

Czytaj więcej: Mariusz Błaszczak nowym szefem MON. Antoni Macierewicz odwołany

To był cały szereg działań zakończonych dobrymi rezultatami, bo kiedy spojrzymy na owoce szczytu NATO w Warszawie, kiedy spojrzymy i dostrzeżemy, że powstały Wojska Obrony Terytorialnej, wtedy możemy powiedzieć, że podstawy poczucia bezpieczeństwa zostały stworzone w Wojsku Polskim – ocenił Błaszczak.

Cel jest ten sam. Chodzi o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Chodzi o to, aby Polska była w stanie obronić się przed najeźdźcami, napastnikami, przed tymi, którzy źle Polsce życzą. Chodzi o to, żeby Wojsko Polskie było zmodernizowane, było wyposażone w nowoczesny sprzęt i żeby odznaczało się wysokim morale. Żeby fakt służenia w Wojsku Polskim był wyróżnieniem i zaszczytem. Chciałem podziękować panu ministrowi (Antoniemu Macierewiczowi – przyp. red.) za wysiłki, które pan minister podjął w ciągu ostatnich dwóch lat i chciałem zapewnić państwa, że te działania będą kontynuowane.

szef MON Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Znacznie dłużej przemawiał odchodzący minister, zawracając przy tym szczególną uwagę na obecność żołnierzy z USA w Polsce, utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, przesunięcie czołgów Leopard 2 na wschodni brzeg Wisły oraz tradycje, jakie dziedziczy Wojsko Polskie.

Macierewicz podkreślił w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła się Polska i jej armia. – A może dokładniej: dlatego że zaczęliście zmieniać armię, mogła się także zmieniać Polska, po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpiecznie, że są dumni ze swojej armii – ocenił odchodzący szef MON, zwracając się do żołnierzy, oficerów, generałów i urzędników MON. – Podnieśliście głowy Polaków, sprawiliście, że bezpieczeństwo, duma, honor przestały być pustym frazesem – dodał.

Zdaniem byłego szefa MON polscy żołnierze, "maszerując wraz z armią amerykańską przez Polskę, mogli oglądać, jak Polacy z radością witali naszych sojuszników na polskiej ziemi, bo wiedzieli, że idą wraz z nimi polscy żołnierze, i wiedzieli, że dzięki temu będą bezpieczni".

Według Macierewicza nie było łatwo sprostać wyzwaniu, jakim było stworzenie piątego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. – Ale przecież to właśnie ta zmiana uczyniła polską armię wreszcie kompletną, związaną na śmierć i życie z narodem, z niego czerpiąca swoją siłę i swoje możliwości działania – powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że "nawet najlepsza broń nie pozwoli obronić ojczyzny, jeżeli nie będzie ducha walki i gotowości poświęcenia życia", które rodzą się z patriotyzmu, przywiązania do ojczyzny oraz powiązania między narodem a wojskiem. To właśnie WOT – zdaniem Macierewicza – doprowadziły do tego, że wojsko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym.

Były szef MON powiedział, że jedną z istotnych decyzji było przesunięcie sił na wschód, "tam, gdzie grozi nam prawdziwe niebezpieczeństwo" – To nie była łatwa decyzja i nie było łatwo ją zrealizować – podkreślił Macierewicz. – To wpłynęło w sposób zasadniczy na pewność siebie Polaków, że nie zostaną porzuceni, że nie zostaną zdradzeni, że nie pozostaną sami sobie naprzeciwko wroga bezradni – przekonywał Macierewicz.

Jego zdaniem te zmiany nie byłby możliwe, gdyby nie wynik wyborów parlamentarnych jesienią 2015 r. Zwracając się do żołnierzy, były minister podkreślił, że są oni dziedzicami setek tysięcy Polek i Polaków, którzy w mundurach wywalczyli polskie granice i odbudowali państwowość w 1918 r. – Nie, nie jesteście spadkobiercami zdrajców, nie jesteście spadkobiercami tych, którzy służyli zaborcom, nie jesteście spadkobiercami formacji komunistycznych. Jesteście spadkobiercami żołnierzy niepodległości, I Rzeczpospolitej, powstań, II Rzeczpospolitej, powstania warszawskiego i wreszcie żołnierzy niezłomnych – podkreślił Macierewicz.

Nie mam wątpliwości, że ten plan, który został wdrożony w ciągu ostatnich dwóch lat, plan budowy 200-tys. armii polskiej, plan, którego celem jest stworzenie takiej siły, która powstrzyma każdego przeciwnika, plan, którego istotą jest niepodległość państwa polskiego, będzie waszym dziełem. Macie go dokończyć, macie go zrealizować, macie przekazywać jeden drugiemu.

były szef MON Antoni Macierewicz do żołnierzy

Mariusz Błaszczak Antoni Macierewicz
Przemawia odchodzący szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Czytaj więcej: Siły zbrojne w cieniu konfliktu prezydenta i szefa MON [PODSUMOWANIE]

W ceremonii uczestniczyli wszyscy wiceministrowie, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, dyrektorzy departamentów MON, szefowie wojskowych służb specjalnych oraz inni wysocy urzędnicy i oficerowie resortu. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym. Obu ministrów powitał dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb, następnie Macierewicz w towarzystwie Błaszczaka oraz gen. Głąba dokonał przeglądu pododdziałów oraz ich pozdrowił: "Czołem, żołnierze". Następnie orkiestra odegrała hymn narodowy, potem przemówienie wygłosił zdający obowiązki minister Macierewicz.

Następnie odbyła się ceremonia symbolicznego przekazani i przejęcia kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, podczas której najpierw Macierewicz, a potem Błaszczak przyklęknął i ucałował sztandar Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Następnie to Błaszczak pozdrowił żołnierzy, po czym były minister przedstawił następcy kierowniczą kadrę ministerstwa i sił zbrojnych.

Po przemówieniu Błaszczaka, odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladzie orkiestry i kompanii reprezentacyjnej uroczystość się zakończyła.

Mariusz Błaszczak Antoni Macierewicz
Powitanie nowego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Reklama
ciekawy
wtorek, 9 stycznia 2018, 21:34

no jak będą kontynuowane tak jak teraz to marny nasz los

jarek
czwartek, 11 stycznia 2018, 20:59

No i poazmiatane.

Willgraf
środa, 10 stycznia 2018, 22:32

przesunięcie Leopardów do Wesołej to sabotaż, nikt nigdy nie planował obrony przed linią Wisły, Leopardy jedyne odwody Polskiej Armii w Wesołej są w dziwnym trafem w miejscu najbliżej Białoruskiej granicy ! dodatkowo Polska nie posiada środków motorowo-pontonowych to ewakuacji w razie zagrożenia pojazdów za Wisłę...zatem te czołgi zostaną stracone w pierwszych minutach wojny, zniszczone lub przejęte przez SPECNAZ...a tym samym POLSKA zostanie pozbawiona jedynej ciężkiej brygady !

dred
czwartek, 11 stycznia 2018, 08:03

Przepraszam, ale takich bzdur to dawno nie czytalem

KrzysiekS
środa, 10 stycznia 2018, 22:17

Jedno jest pewne od nowego ministra MON na temat zakupów nic się nie dowiemy przed zakupem i to jest OK

Marcin
środa, 10 stycznia 2018, 12:04

no i znowu marudzą - nowe samoloty czołgi satelity. Mamy parę tysięcy partyzantów - oddziały stworzone kosztem półtora miliarda złotych. A jak nawałnica przeszła nad Chojnicami to nawet nie pomogli bo nie znają się na wycince wiatrołomu. Może jak przywrócą stopnie z kawalerii typu rotmistrz albo ogniomistrz to pójdzie im lepiej?

wars
środa, 10 stycznia 2018, 15:30

Marcin od nawałnic to są chłopi i lesnicy.

Booo
środa, 10 stycznia 2018, 15:40

Noo jak mamy będziemy mieli kontynuowanie działań poprzednika to na pewno usłyszymy i o niewidzialnej orce, wiśle, jak i innych elementach modernizacji armi

Pawel
środa, 10 stycznia 2018, 11:52

Wojska USA są u nas od 2014r., a Wy bezkrytycznie powtarzacie te bzdury AM...

dim
środa, 10 stycznia 2018, 15:34

NEWS ! posypał się grecki kontrakt z L-M na upgrade F-16 ! - w takcie wizyty państwowej Greków w Waszyngtonie, upgrade 123 F-16 do wersji V kosztować miał 1,1 mld USD, z rozłożeniem na 10 lat rat. - potem zmieniło się to w 1,1 mld Euro - po czym L-M zarządał 1 mld z góry "na zakupy podzespołów" - a obecnie ujawniono, że zaczyna wyceniać całość na 1,6 mld USD. - i jest niemal pewne, że Grecy tego nie zapłacą. Która to cena najpewniej nie zostanie przez Greków zapłacona, zanosi się że poszukają innego sposóbu wzmocnienia swej obronności. Wiadomość pochodzi z godziny 15:00, serwisu newsów Radio Athina (Radio Ateny), z powołaniem się na osoby z komisji parlamentarnej.

PRS
środa, 10 stycznia 2018, 17:52

Nie spodziewałem się niczego innego - LM to ,,nowotwór" który niszczy każdy podatny na niego ,,organizm". Grecy (jeszcze) walczą...

Saracen
czwartek, 11 stycznia 2018, 14:56

"Podnieśliście głowy Polaków, sprawiliście, że bezpieczeństwo, duma, honor przestały być pustym frazesem" Najbardziej szkodliwy frazes jaki funkcjonuje w naszej rzeczywistości to "Bóg Honor Ojczyzna"

Mr M
środa, 10 stycznia 2018, 15:19

"nawet najlepsza broń nie pozwoli obronić ojczyzny, jeżeli nie będzie ducha walki i gotowości poświęcenia życia" ładne słowa ale ja bym je nieco zmodyfikował. Nawet najlepszy duch walki itd... nic nie da kiedy wojsko nie ma odpowiedniego zaplecza sprzętowego.

roland
środa, 10 stycznia 2018, 15:50

zrobił wszystko, żeby w wojsku nie było morale. I nie ma.

Polish blues
środa, 10 stycznia 2018, 11:34

Kontynuacja, czyli co - kolejne dwa lata bez rozstrzygnięć ultraważnych przetargów? Odchodzący Minister zrealizował tylko jeden przetarg, w dodatku zapewniający bezpieczeństwo bardzo małej grupie ludzi - to dobrze, bo VIP-y faktycznie muszą latać bezpiecznie ale to koszmarnie za mało! Helikoptery wielozadaniowe, helikoptery szturmowe, wymiana latającego złomu zwanego samolotami myśliwskimi, parę okrętów no i systemy obrony rakietowej.

Tomtom
środa, 10 stycznia 2018, 15:16

Inwestycje w armię to mydlenie oczu, oprócz wydania pieniędzy na samoloty VIP nic nadzwyczajnego nie zrobiono w armii. Inwestuje się w weekendowe wojska a nie prawdziwych żołnierzy. Likwiduje się obiekty wojskowe dla oszczędności zamiast to trzymać w razie W ale tymczasowo zmienić funkcje i np. wynajmować. Dlaczego w Polsce likwiduje się stare lotniska wojskowe? Zamiast utrzymywać pasy startowe na wypadek W. Przecież tam mogą być organizowane aerokluby mające betonowe drogi startowe aerokluby te mogą być dofinansowane przez MON by szkolić lotników od najmłodszych lat by przed pójściem do Dęblina taki kandydat miał pojęcie o lataniu licencje lotnicze i jakiś nalot. Pomieszczenia w takich jednostkach mogłyby być magazynami dla Obrony cywilnej czy tego nieszczęsnego WOT u. A w razie kryzysu lotniska takie i cała infrastruktura mogłaby być zapasowymi lotniskami dla wojska. To byłoby dobrym pomysłem nowego szefa mon

WON
czwartek, 11 stycznia 2018, 19:11

co , ci zrobiłem hwaście . moderator przez małe m. Wal się.Wbijam czy puścisz mój wpis czy nie. I TAK PODPISZĘ VOLKLISTĘ , AIN VOLK AIN RAICH AIN FUHRER

Kiks
czwartek, 11 stycznia 2018, 14:25

Kolejny "spec" od wszystkiego? Wiem, ale nie wiem?

ryszard56
środa, 10 stycznia 2018, 00:06

a co takiego sie zmieniło na lepsze??

Boczek
środa, 10 stycznia 2018, 17:48

1. Zatrzymanie procesu modernizacji armii 2. Przepuszczenie pieniędzy na nie wiadomo co 3. Rozkwit korupcji - szczególnie politycznej 4. Skłócenie, ze wszystkimi sąsiadami 5... mało? To są wszystko elementy budowania bezpieczeństwa narodowego - ale to podstawy ryszardzie56!

łuki
środa, 10 stycznia 2018, 13:47

Wszystko ?

ave cesar
środa, 10 stycznia 2018, 14:08

Kontynuacja czyli zakup krówek, długopisów, węgla, obietnice,100 F16, 100 Leopardów, Helikoptery z Ukrainą, OP, Wisła itp.

pkp kargo
wtorek, 9 stycznia 2018, 23:48

Wolę powstańców WielkoPolskich oraz Śląskich niż Warszawskich...WielkoPolanie rozmłucili II rzeszę,natomiast Ci św.pamięci z Warszawy to swoim nieodpowiedzialnym zrywem wycieli siebie to pół biedy,ale całe miasto z setkami tysiącami cywili...słaby wzór do naśladowania(znali stawkę 1 niemiec 10 lub 100 Polaków i kto tu jest winien nadpobudliwi chłoptasie z lugerem na pięciu czy szwaby)...na tygrysy mamy visy...bynajmniej to moje zdanie...wolę inspirować się zwycięstwami Niemcza,Koronowo,Kłuszyn,Racławice,Boreml,Komarów,Bzura...a z porażek wyciągać i analizować fatalne błędy...

gmo
środa, 10 stycznia 2018, 11:23

Źle adresujesz swoje uwagi. Powstańcy to żołnierze. Walczyli tam, gdzie kazał im walczyć rozkaz i wypełnili ten obowiązek wszyscy: poznańscy, śląscy, warszawscy. Natomiast za rzeź Warszawy powinni odpowiadać ci, co taki rozkaz wydali. I w tym zakresie mogę się nawet z Tobą zgodzić.

ck
środa, 10 stycznia 2018, 10:33

Ci co walczą tylko "duchem bojowym" to zazwyczaj kończął w piachu. Ja bym jednak wolał ze 200-250 nowoczesnych samolotów, 1000 nowoczesnych czołgów, nowy BWP i kilka nowoczesnych systemów rakietowych (wbrew powszechnym opiniom uważam, że marynarkę wojenną poza kilkoma okrętami na defilady to Polska może sobie odpuścić).

Magik
piątek, 12 stycznia 2018, 00:10

A ja bym wolał gwiazdkę z nieba.

Marek
środa, 10 stycznia 2018, 14:21

Ja też bym wolał. Dlatego powiedz mi skąd wsiąść na to pieniądze.

toto
środa, 10 stycznia 2018, 10:30

MON powinien oddać PGZ do Ministerstwa Rozwoju, bo zbrojeniówka jest częścią przemysłu i powinna działać wg kryteriów przemysłowych a nie politycznych. Ponadto zbrojeniówka jest obciążeniem politycznym i decyzyjnym dla MON, dla dobra więc MON powinni zrezygnować z kierowania zbrojeniówką.

wqq
wtorek, 9 stycznia 2018, 23:41

"Chodzi o to, żeby Wojsko Polskie było zmodernizowane, było wyposażone w nowoczesny sprzęt i żeby odznaczało się wysokim morale. Żeby fakt służenia w Wojsku Polskim był wyróżnieniem i zaszczytem. " Zapytam pana ministra ( przy wyborczej urnie) za 2 lata co z tych szczytnych deklaracji zrozumiał i co zrealizował .Teraz jestem ostrożniejszy , chwaliłem AM krótko po objęciu urzędu , dzisiaj chyba mojej opinii o byłym ministrze nikt by nie chciał publikować .Nie wiem czy jestem tak radykalny czy AM kontrowersyjny.

łuki
środa, 10 stycznia 2018, 10:19

Ciekawe czy jak PAD przestanie być prezydentem, to Maciarewicz wróci na stanowisko w MON ? Ma tu na pewno teraz wielu oddanych ludzi... Pozostaje życzyć powodzenia i nieugiętości nowemu ministrowi, bo jak widać przez te dwa lata, psy będą na nim wieszać i wiadra pomyj wylewać

Bart patriota
wtorek, 9 stycznia 2018, 23:07

Kurde szkoda, że przed podpisaniem Wisły i orki. Kuurde, zeby znowu się przez to nie wydluzylo..

o czym pan piszesz?
środa, 10 stycznia 2018, 10:26

Ale co się ma wydłużyć, skoro jeszcze nic się nie zaczęło???

Saracen
czwartek, 11 stycznia 2018, 22:48

Powiem tak. Macierewicz nie jest z mojej bajki i nigdy nie był. Ale jest przynajmniej elokwentny. To prawda, za dużo obiecuje a za mało robi. Ale nie ma problemów z wypowiadaniem się. Czego nie można powiedzieć o Błaszczaku. Gdy obejrzałem relację z wizyty Błaszczaka w Borach Tucholskich jak próbuje zagadać do pracujących na miejscu strażaków to aż się przeraziłem. Facet jest kompletnie drewniany, ma podstawowe problemy interpersonalne. Nie wróżę mu sukcesów.

land23
czwartek, 11 stycznia 2018, 00:04

niech chociaż czołgi dokończy przenosić jak narazie to część tam a część tam..... dziwne to

Boczek
środa, 10 stycznia 2018, 09:30

Panie Błaszczak, nie po to wylali na bruk Macierewicza, aby kontynuować jego dzieło. Bądź Pan ostrożny, bo w następnym wiadrze będziesz Pan - byłbym niepocieszony ze wzgledu na Ucho Prezesa. Skoro partia rządząca stosuje się do zalecań opozycji, to warto się nad nimi pochylić - wylani zostali wszyscy, którzy jeszcze wczoraj kurczowo byli bronieni przed wotum nieufności - z panią podobno-premier w pierwszym rzędzie?

Jato
środa, 10 stycznia 2018, 16:21

Błaszczak słynie z tego, iż szybciej mówi jak myśli.

Luke
wtorek, 9 stycznia 2018, 22:11

SLuhalem radia i wlasnie robili wywiad z bylym Generalem ktury podslunol dobr pomysl zeby Ministerowie Obrony brali kurs tygodniowy zeby sie zapoznac z wojskiem. Mysle ze to jest strzal w 10, jeszcze dodam ze minister MON powinnien zapoznac sie jaki jest sprzent uzywany, i jego stan i poruwnac to co maja sasiedzi i co trzeba dokupic!

Jassm 158
czwartek, 11 stycznia 2018, 21:50

Ja bym proponował kolegom to tak chętnie zgadzają się z przesunięciem Leo za Wisłę aby może też się przenieśli z porozumieniu z panem Macierewiczem do resortu z archiwum X tak zgodnie będzie sobie przytakiwać i wyjaśniać teorie na temat brzozy posadzoną przez kosmitów z 4 wymiaru.

Dropik
wtorek, 9 stycznia 2018, 22:03

Czyli orka na początku stycznia , a Wisła podpisana w grudniu. Kiedy homar?

Igor
środa, 10 stycznia 2018, 12:23

Spoko, zaraz okaże się że to ściema Antka była z tą "bliskością". Dostali ceny z kosmosu, bo gadali tylko z jednym oferentem. Więc wylądowali na starcie, tak geniusze sobie to poprowadzili.

skipper
środa, 10 stycznia 2018, 09:31

To pytanie do ministra Kownackiego .Chyba jeszcze tam jest ?

Kick
wtorek, 9 stycznia 2018, 21:52

No to sprawdzam w tym miesiącu, w styczniu ma być wybrany partner do Orki.

As
środa, 10 stycznia 2018, 08:31

To dobry pomysł aby cywilni ministrowie MON przechodzili kurs pozwalający zapoznać się z sytuacją sprzętową i geopolityczną. Ich wiedza nie powinna jedynie pochodzić jedynie z filmu Czterej Pancerni i Pies i przydadzą się jakieś testy psychologiczne. W końcu nawet od pracowników magazynowych wymaga się i testów i wiedzy, a na górze nic tylko przynależność partyjna.

Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama