Reklama
Reklama

Błaszczak w Rumunii: "Tworzymy realny system bezpieczeństwa"

14 marca 2018, 12:07
Zrzut ekranu 2018-03-14 o 11.14.11
FOT. POR. ROBERT SUCHY/CO MON

Minister Mariusz Błaszczak przebywał we wtorek z wizytą w Rumunii. Szef MON uczestniczył w spotkaniu z szefami resortów obrony państw wschodniej flanki NATO. Po południu odwiedził polskich żołnierzy pełniących służbę w ramach Wielonarodowej Brygady Południowy - Wschód.

Reklama

We wtorek, w Bukareszcie doszło do spotkania ministrów obrony państw grupy B9. W rozmowach wzięli udział szefowie resortów obrony z Rumunii, Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Słowacji. Rozmowy dotyczyły m.in. zasad współpracy między krajami wschodniej flanki NATO. W trakcie spotkania Minister Błaszczak podkreślił ogromną rolę państw wschodniej flanki przy budowie sprawnego systemu bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Państwa wschodniej flanki NATO, które tak świetnie ze sobą współpracują, tworzą system bezpieczeństwa. Nasze doświadczenia historyczne nakazują pamiętać o zagrożeniach. Dzięki współpracy w ramach NATO, dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi tworzymy realny system bezpieczeństwa.

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

Szef MON przypomniał, że decyzje o współpracy w ramach grupy B9 zostały podjęte w czasie szczytu Sojuszu w Warszawie, w 2016 roku. Wyraził przy tym nadzieję, że w niedalekiej przyszłości państwa wschodniej flanki będą prowadzić równie skuteczną współpracę gospodarczą.

undefinedFOT. POR. ROBERT SUCHY/CO MON

Po południu minister Błaszczak udał się do Krajowej gdzie w ramach Wielonarodowej Brygady Południowy - Wschód stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy. W czasie rozmowy z żołnierzami szef resortu obrony narodowej podkreślił duży wkład polskiego wojska w tworzenie systemu bezpieczeństwa w ramach NATO. Ponadto zaznaczył, że doświadczenie zdobyte przez nich w Rumunii przełoży się z korzyścią na dalszą służbę. Minister złożył także żołnierzom życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

undefinedFOT. POR. ROBERT SUCHY/CO MON

W Polskim Kontyngencie Wojskowym służy obecnie ok. 230 żołnierzy z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich, a także specjaliści z innych jednostek i instytucji wojskowych.  Dowódcą II zmiany PKW Rumunia jest mjr Andrzej Kowalczyk.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Jan
czwartek, 15 marca 2018, 09:45

Może Rumuni nauczyliby pana ministra jak kupuje się uzbrojenie

Bunio
piątek, 16 marca 2018, 02:30

Rumunia- jedyny kraj bloku postsowieckiego, w którymi do wladzy nigdy mie doszła dawna opozycja, a tylko kolejne mutacje postkomunistow Iliescu. Jak widać owe \"złogi\" nie przeszkadzaja im w budowie obronności, a nawet jakby przeciwnie. Nie żebym coś sugerował. Ot ciekawostka.

Marek1
środa, 14 marca 2018, 18:04

Panie ministrze Błaszczak, system bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO to tworzy Rumunia REALNIE kupując i wprowadzając na uzbrojenie armii nowoczesny sprzęt(w odróżnieniu do Polski). Póki co, to pan tylko gada w mediach o bezpieczeństwie i obronności(jak pański poprzednik) i nadal NIC z tego gadania i planów nie wychodzi w praktyce. Wiedzą o tym już w USA i powoli przenoszą pkt. ciężkości oddziaływania swej projekcji siły z Polski do Rumunii właśnie, widząc EFEKTY działań rumuńskiego MON.

Arek Raw
czwartek, 15 marca 2018, 13:42

Ale w Non-ie dalej są przekonani, że są wiodącym partnerem dla USA i NATO. Tak jak wspomniałeś, USA powoli przenosi się na Rumunię, gdyż tam jest z kim współpracować.

As
środa, 14 marca 2018, 15:30

Starczy tej siły do wylotu VIP-samolotów w kierunku zachodnim jakby co, jeśli dalej grosza na zakupy sprzętu do obrony nie będzie.

nielot bojowy
środa, 14 marca 2018, 15:10

Pan minister jest młody stażem na stanowisku to ma prawo nie wiedzieć do końca o czym mówi i jakie tematy porusza , ma prawo nie wiedzieć że Polska pod względem faktycznych postępów w systemie zbiorowego bezpieczeństwa grupy B9 jest na końcu rankingu. Może by tak korzystając z gościnności gospodarza zapytał czy nie wycofują jakiegoś sprzętu pływającego z eksploatacji bo NAM by się bardzo przydał .

larawet
środa, 14 marca 2018, 14:00

kolejny bełkot i brednie - nasze tworzenie systemu bezpieczenstwa polega na mianowaniu kolejnych zastepow generalow i admiralow plus wiecej samolotow dla ViP-ow! 1939 coraz bardziej realny!

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama