Reklama

Błaszczak: Robimy wszystko, żeby Polacy mogli czuć się bezpiecznie w swojej ojczyźnie

12 sierpnia 2018, 09:09
_lch0633
Fot. MON
Defence24
Defence24

Robimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna, żeby Polacy mogli czuć się bezpiecznie w swojej ojczyźnie - mówił w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak. Przypomniał też słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego o tym, że Rosja "próbuje uzależnić od siebie państwa sąsiadujące".

Szef resortu obrony był obecny w niedzielę podczas próby generalnej Wielkiej Defilady Niepodległości organizowanej z okazji Święta Wojska Polskiego.

Minister przypomniał, że dokładnie w niedzielę przypada dziesięciolecie ważnego wydarzenia. "W Tbilisi, dokładnie 10 lat temu, śp. prezydent Lech Kaczyński oraz przywódcy państw naszej części Europy, przywódcy Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy uczestniczyli w wydarzeniu, w wielkim wydarzeniu przed parlamentem gruzińskim. Kilka dni wcześniej doszło do inwazji rosyjskiej na Gruzję" - powiedział minister. Jak mówił, "ta wizyta przywódców naszej części Europy spowodowała, że Rosja zatrzymała się". "Spowodowała, że dziś Gruzja jest wolnym krajem" - podkreślił.

"Wówczas śp. prezydent Lech Kaczyński powiedział niezwykle istotne słowa. Stwierdził, że Rosja - tak jak setki lat temu - również wówczas próbuje uzależnić od siebie państwa sąsiadujące. Powiedział także o tym, że wówczas Gruzja - potem Ukraina, potem państwa nadbałtyckie, a później również nasz kraj, Polska - może stać się przedmiotem takiej agresji. Powiedział także, że sprzeciwiamy się takiemu postępowaniu" - mówił Błaszczak. "Jak pokazała historia, śp. Lech Kaczyński miał rację" - podkreślił.

Szef MON zaznaczył, że "Prawo i Sprawiedliwość robi wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom". "Stąd szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r., stąd obecność wojsk państw sojuszniczych w Polsce (...), stąd obecność wojsk polskich na Łotwie czy w Rumunii, stąd nasza aktywność budująca solidarność państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" - wymieniał.

"Moją misję jako ministra obrony narodowej traktuję również w ten sposób, aby Wojsko Polskie było liczniejsze" - podkreślił minister. Jak dodał, podstawowe zadania, jakie przed sobą postawił, to stworzenie nowej dywizji operacyjnej Wojska Polskiego "zlokalizowanej na wschód od Wisły", wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt i zwiększenie liczebności wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce, w tym doprowadzenie do tego, by wojska amerykańskie stacjonowały w Polsce na stałe.

"Robimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna, żeby Polacy mogli czuć się bezpiecznie w swojej ojczyźnie" - podkreślił szef MON.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Reklama
andys
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 17:36

Okręcik poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 12:04 Ja nie mam się czuć bezpiecznie tylko być bezpiecznym!!!!!!!!!!!!! Polacy czuli się już raz bezpiecznie w 1939, i nasi mieli nie oddać nawet guzika, a teraz podobny kit nam wciskają. Okrecik ma po 1000kroc rację! Zreszta warto zadać pytanie - a kiedy będziemy bezpieczni ? Gdybysmy w 1939 roku mieli 2-3 razy wiecej samolotów i 2-3 razy wiecej czołgów niz Niemcy , to bylibysmy bezpieczni? Rosjanie mieli i nic to nie dało (swoja droga mieli mniej zołnierzy na granicy) !

dziki
czwartek, 16 sierpnia 2018, 03:54

Dobre sobie... i jednocześnie zabieramy ludziom pozwolenia na broń i robimy z nich przestępców. PiS już dziękujemy.

Okręcik
wtorek, 14 sierpnia 2018, 20:58

do asdf - ty to tak na poważnie z ta druga Szwajcarią? kraj o naszym położeniu geograficznym nie może być neutralny, ale jak tego nie rozumiesz ja ci tłumaczyć nie będę.

zły
wtorek, 14 sierpnia 2018, 10:35

Mariusz Błaszczak jeszcze jako minister spraw wewnętrznych przekonywał, że \"89% Polaków czuje się bezpiecznie\". Ciekawa teoria, a jak dzisiaj ten procent wygląda?

Zbigniew
wtorek, 14 sierpnia 2018, 10:00

Panie ministrze - a jak się mają proponowane przez Sejm i MSWiA restrykcje na posiadanie broni palnej z poczyciem bezpieczeństwa Polaków?

No to ja
wtorek, 14 sierpnia 2018, 08:42

Ok także słowa w czyny i dzwonimy na 112. Czas reakcji? Mierzony nie w minutach a godzinach. A skuteczność? To nie obrona lecz sprzątanie po przestępcach. Śmiechu warte. Za te słowa powinno się go rozliczyć z każdego przestępstwa, tymi słowami wziąłeś na siebie krew ofiar.

Mahatma
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 14:59

Jasne... I dlatego nowelizacja UOBiA jeszcze bardziej ograniczająca prawo do broni... W świetle np rządu Czech to prowadzone działania są wręcz rozbrajające i tak najbardziej rozbrojone Państwo w Europie.

Wojciech
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 14:57

Śmiech na sali oni żyją w innej rzeczywistości niż cały naród, nic nie robią, uwalają każdy kontrakt tylko ciągłe dialogi techniczne z których nic nie wynika, kupują stare złomy z demobilu budują grające ławeczki i malują stare stalowe hełmy rozpacz i żenada !

asdf
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 14:54

Czas na II Szwajcarię Jak będziemy bez armii i neutralni tylko z WOT to będziemy bezpieczni.

andys
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 13:51

\"\"ta wizyta przywódców naszej części Europy spowodowała, że Rosja zatrzymała się\". \"Spowodowała, że dziś Gruzja jest wolnym krajem\" - podkreślił.\" W 1945 Rosjanie nie zatrzymali sie na Wiśle i dlatego dziś Polska jest wolnym kraje. Z tym zatrzymywaniem , różnie bywa.

Okręcik
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 12:04

Ja nie mam się czuć bezpiecznie tylko być bezpiecznym!!!!!!!!!!!!! Polacy czuli się już raz bezpiecznie w 1939, i nasi mieli nie oddać nawet guzika, a teraz podobny kit nam wciskają.

Ron
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 11:36

\"Błaszczak: Robimy wszystko, żeby Polacy mogli czuć się bezpiecznie w swojej ojczyźnie\" - z nową, proponowaną Ustawą o Broni i Amunicji nie jest to takie pewne

Gal
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 10:57

Mówiąc że chce żeby Polacy czuli się bezpiecznie chodziło mu raczej o ,,swoich\" bo przecież wiadomo że jak ktoś nie jest z PiS to nie może być Polakiem. A modernizacji wojska wolę nie komentować.

werte
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 09:59

Jestem ciekaw jakich ,,Polaków,, ma na myśli Błaszczak robiąc z kolegami z partii ,,prezent,, czyli nową ustawę o broni i amunicji na 100-lecie niepodległości, która jest bardziej restrykcyjna niż absurdalne przepisy unijne komisarz Bieńkowskiej znane jako dyrektywa 91/477/EWG i we wszystkich krajach i organizacjach strzeleckich odbierana jako katastrofa dla środowiska strzeleckiego i praworządnych cywilnych posiadaczy broni. Minister z kolegami rozbraja garstkę Polaków z i tak rozbrojonego kraju na wschodniej flance i twierdzi że robi to dla naszego bezpieczeństwa. Otóż informuję ministra i jego kolegów że żaden ze znanych mi osobiście Polaków nie podziela zdania ministra w tej kwestii.

Taghmata Omnissiah
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 09:49

Jak to jest wszystko byśmy czuli się bezpieczni to strach pomyśleć co by było gdyby chcieli byśmy się bezpiecznie nie czuli.

Kóma
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 00:43

A ja i moi znajomi mamy odczucia, że robicie wszystko, żeby Polska nie była bezpieczna i żebyśmy my Polacy nie czuli bezpiecznie w naszej ojczyźnie !!! Tak słabej armii Polska jeszcze nie miała !!!

Marek1
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 00:04

Od 3 lat utrwala się status WP jako największego SKANSENU techniki militarnej w Europie. Ogromne zasługi w tym maja dwie ostatnie ekipy zarządzające polskim MON. JEDYNE co potrafią funkcjonariusze PiS, to szkodzić i uniemożliwiać wzmocnienie potencjału polskiej armii, Najgorsze jet to, ze dzieje sie to w warunkach rekordowych wręcz budżetów MON i \"koncertu życzeń\" ministerstwa dot planów modernizacji.

Superglue
niedziela, 12 sierpnia 2018, 23:21

Tzn skonfiskujemy reszte broni, opodatkujemy i zero przemyslu

k
niedziela, 12 sierpnia 2018, 21:51

rozumiem że zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce i polakom ma służyć ograniczenie dostępu do broni palnej?

ccc
niedziela, 12 sierpnia 2018, 21:05

Ja mam zawsze bak w samochodzie pełen i paszport aktualny. Mieszkam od granicy 350 km tj. 3,5 h jazdy i mnie nie ma w razie godziny W !!!

Szara piechota
niedziela, 12 sierpnia 2018, 20:54

\"aby Wojsko Polskie było liczniejsze\". Ostrożnie z takimi zapowiedziami, bo postsowieckiego sprzętu może w końcu jednak zabraknąć.

misiek
niedziela, 12 sierpnia 2018, 20:46

Uwalanie wszystkich przetargów, zaostrzenia dot posiadania broni palnej przez obywateli, wojsko z demobilu, przekręty, dotowanie nierentownych(czyt wywalanie pieniędzy w bloto) polskich państwowych firm - PGZ z synekurami - czyli robią co mogą ale w druga stronę. Albo ja w innym kraju żyję niz Błaszczak.

Patriota
niedziela, 12 sierpnia 2018, 18:04

I dlatego w 100-lecie niepodległości wdrażasz drogi ministrze Mariuszu nowelizację ustawy o broni i amunicji, w której pozbawiasz wszystkich cywili możliwości noszenia broni załadowanej? Dlatego kolekcjonerzy broni nie będą jej mogli nawet wyjąć z szafy? Dlatego nie korzystasz z możliwości jakie daje dyrektywa z 14 marca 2017 roku i zabierasz bez odszkodowania magazynki do broni długiej > 10 naboi, mimo iż dyrektywa pozwala aby państwo członkowskie utrzymało prawo ich posiadania przez strzelców sportowych? Dlatego nakazujesz rejestrować czarnoprochowce? Dlatego wprowadzasz obowiązek badań psychiatrycznych co 5 lat kosztujących kilkaset złotych, mimo że dyrektywa pozwala poprzestać na innych, mniej kosztownych i uciążliwych środkach (np. przedstawianiu startów w zawodach)?

Grzegorz
niedziela, 12 sierpnia 2018, 16:08

to ciekawe, a chcą rozbroić polaków jeszcze bardziej za sprawa nowej ustawy o broni.

clash
niedziela, 12 sierpnia 2018, 14:40

nie robicie nic , nic , nic ,nic

Sailor
niedziela, 12 sierpnia 2018, 14:06

Odczucia mam diametralnie inne.

hainz
niedziela, 12 sierpnia 2018, 13:43

\"Robimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna, żeby Polacy mogli czuć się bezpiecznie\",i pewnie dlatego politycy pis nie przestrzegaja prawa obowiazujacego w polsce.

ad
niedziela, 12 sierpnia 2018, 13:40

Taa jasne. Brak decyzji co do realizacji progeamów modernizacyjnych, wszechobecna prowizorka, wieczne analizy i kupowanie starych okrętów z Australii, a tyle bylo gadania o rozwoju rodzimego przemysłu o offsetach i ile to pieniędzy mamy na zbrojenia a tu nawet mundurów brakuje.

malcolmx
niedziela, 12 sierpnia 2018, 11:58

Wydając pieniądze z rezerwy modernizacyjnej Wojska Polskiego na cele nie związane z obronnością, ograniczając rolę polskiego przemysłu w produkcji kluczowych elementów uzbrojenia dla armii, kanibalizując kluczowe programy modernizacyjne z powodu przerostu wydatków spowodowanych nieefektywnymi czasowo i kosztowo negocjacjami z partnerami zagranicznymi w innych programach, wybierając gorsze oferty bez transferu technologii i offsetu tłumacząc potem że nie polski przemysł nie ma kompetencji i czasu, budując skansen technologiczny i przepłacając za zagraniczny sprzęt często przestarzały bądź wycofywany z użycia, kierując się przy zakupie uzbrojenia pochodzeniem producenta a nie merytoryczną stroną oferty taką jak: nowoczesność, jakość, cena, możliwość pozyskania transferu technologii - uznając że wyższym priorytetem jest stałe stacjonowanie wojsk usa w PL niż modernizacja polskich sił zbrojnych (jakby jedno wykluczało drugie). A wszystko w 100-lecie odzyskania Niepodległości

Smutna Prawda.
niedziela, 12 sierpnia 2018, 11:40

Hahahahahahah a to dobre no tak zakup starego sprzętu typu Adeleide itp zamiast budowania nowych okrętów w Polskich Stoczniach i zdobywaniem umiejętności samodzielnego budowania tego typu sprzętu to ni. Te Adeleide Napewno wzmocni nasz potęciał odstraszania muzealnego i wydrenuje budżet na modernizację Marynarki Wojennej tak że nawet potem pontona nie zakupimy no ale MW RP zawsze była niszczone i jak widać to nic nowego tego samego się tyczy Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama