Błaszczak: Przyszły rok rozpoczniemy od dużego kontraktu

29 grudnia 2020, 16:02
50355801212_61464d6e11_k
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON
Reklama

Tegoroczny budżet MON, rekordowy pod względem wielkości i udziału w PKB, a także wysokości wydatków majątkowych, został praktycznie w pełni zrealizowany. [...] Przyszły rok rozpoczniemy od dużego kontraktu – powiedział we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak.

"Wedle wskaźników ekonomicznych budżet MON został wydany w rekordowych wielkościach" – powiedział szef MON dziennikarzom. Dodał, że chodzi zarówno o wydatki obronne w odniesieniu do PKB, jak i udział wydatków majątkowych, inwestycji w zakupy sprzętu i infrastrukturę, w budżecie obronnym. "Mamy do czynienia z wydatkami rzędu 2,37 procent – to najwyższy udział w historii w porównaniu do PKB" – podkreślił. "Chociaż rok 2020 jeszcze się nie zakończył, mogę powiedzieć, że wydamy pieniądze w praktycznie 100 proc." – powiedział.

Przypomniał, że NATO "oczekuje od państw członkowskich tego, żeby wydawać powyżej 2 procent", podkreślił, że w Polsce udział wydatków obronnych w PKB rośnie. Zaznaczył, że do 2015 r. ten wskaźnik nie był osiągany, a „w tym kończącym się roku wszystko na to wskazuje, że osiągnęliśmy rekord”. „Drugi rekord, też niezwykle istotny, to udział wydatków majątkowych – 33 procent” – powiedział. „Jest to o tyle istotne, że priorytetem rządu PiS jest bezpieczeństwo. W związku z tym wydatki przeznaczane na obronność z roku na rok są coraz wyższe” – dodał.

image
Reklama

Przypomniał, że tegoroczny budżet MON, planowany na ponad 49 mld zł, został jesienną nowelizacją zwiększony o 3 mld zł w porównaniu z ustaleniami z początku roku; a "w projekcie budżetu na rok przyszły także zostały zaprojektowane wyższe wydatki na obronność". "Wszyscy oczywiście mamy świadomość tego, że rok 2020 to rok w którym zmagamy się z pandemią, a więc niewątpliwie będzie to miało przełożenie na wysokość budżetu, jeżeli chodzi o PKB, ale i tak jeśli porównujemy polskie z PKB innych państw NATO, możemy powiedzieć, że kłopoty gospodarcze najmniej dotknęły Polskę" – dodał.

Przypomniał zawarty w styczniu br. z rządem USA kontrakt na wielozadaniowy samolot F-35, zapowiadając, że "przyszły rok rozpoczniemy również od dużego kontraktu". Szef MON nie ujawnił, o jaki system chodzi, zadeklarował zarazem dbałość "o równomierny rozwój wszystkich rodzajów sił zbrojnych" – lokowanie zamówień w rodzimych zakładach.

"Robimy wszystko, żeby większość zamówień była kierowana do polskiego przemysłu zbrojeniowego" – powiedział, podając jako przykład dokonane w mijającym roku zakupy kolejnych samobieżnych moździerzy Rak i karabinków Grot. "Staramy się, żeby polski przemysł zbrojeniowy stanowił podstawę jeśli chodzi produkcję sprzętu dla Wojska Polskiego" – zapewnił Błaszczak. Tegoroczny budżet obronny to ponad 52 mld zł, z czego na wydatki majątkowe MON przeznaczyło ponad 17,3 mld zł.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 120
Reklama
On ona ono
sobota, 9 stycznia 2021, 01:59

Zakupy zakupy zakupy co nie mamy trzeba kupować Nasams 2-15 Himars-36 F35-32 Apache 18 niby tak dużo a z jednej strony bardzo mało kupujemy

Rozbawiony
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 23:00

Czyli co , powstanie FORT TRUMP ?

Jad
niedziela, 3 stycznia 2021, 20:07

Jeden z najlepszych ministrów ON tak trzymać

Tomasz34
czwartek, 31 grudnia 2020, 11:07

Nie ma to jak nie wiedzieć o jaki kontrakt chodzi, ale spekulować bez potrzeby. Chyba tylko żeby wylać swoje frustracje. A spora ich część pochodzi od "przyjaciół" ze wschodu.

ItakItak
czwartek, 31 grudnia 2020, 17:23

Przesada. Pewnie i część ze wschodu ale reszta to zniesmaczeni i co tu ukrywać rozczarowani ludzie stąd. Ludzie, którzy są zainteresowani tym, aby wreszcie coś się ruszyło w zasadniczych kwestiach których rozwiązania MON unika jak ognia od kilkunastu lat. I wszyscy to widzą, to żadna tajemnica wojskowa. Temat MBT i amunicji z 21 wieku do nich, granatniki jednorazowe, tanie i skuteczne PPK w ilości saturacyjnej dla Wojsk Lądowych. W końcu NAREW. Właśnie Narew a nie Wisła. Następca Osy. Homary w ilości niehomeopatycznej i moderka Langust + ich wprowadzenie w dużej ilości. Amunicja do nich na poziomie donośności z 21 wieku a nie z lat 80-tych ubiegłego w ilości niehomeopatycznej. Drony na miłość Pana Boga. I to wcale nie jest życzenie polskiej gwiazdy śmierci tylko to na co w zasadzie nie mamy czasu i musimy mieć to na wczoraj, bo tak można wymieniać dalej czego WP potrzebuje w dalszej kolejności a nawet nie wiadomo kiedy MON rozpisze kolejny techniczny anal-koncept. Tjaa, wiem że Krab, Rak zaraz będzie Borsuk. Niestety czasy są inne, niebezpieczne i po prostu nie ma czasu na 7 lenie analizy.

Topol
niedziela, 31 stycznia 2021, 12:34

Langust wystarczy. To artykeria o zasięgu 42km. U nas jest potrzebna o zasięgu min jeszcze raz takim i z rozpoznaniem.

wert
piątek, 1 stycznia 2021, 12:44

faktycznie wylewacze frustracji. Pirat gotowy do produkcji więc pewnie się zdziwisz jak go kupią. Radary Narwi zaraz wejdą do produkcji i to był podstawowy problem. Efektor to pikuś zwłaszcza po rozbudowie Mesko. Granatniki to ignorancja bo tylko abnegat będzie go kupował przed wyposażeniem wojska w ppk chociażby. Dziś tylko idiota lub samobójca walczy w zwarciu i nawet sowieci intensywnie trenują dystans. MBT? Policz koszty i podziękuj włodarzom II RP że startując za prezia jaruzela z podobnego poziomu jak Korea Płd dzięki cudownym metodom balcerowiczowskiej "gospodraki ojropiejskiej" mamy dziś 4x mniej kasy na wojsko niż oni. Zaczęliśmy nareszcie od podstaw: uruchomienia produkcji, uzupełniania braków osobowych i szkolenia choćby nawet na szrocie typu T-72, Do obsługi dronów potrzeba wykształconych operatorów bo to nie cywilna zabawka. W Dęblinie 20 podchorążych szkoli się 3 lata, potem idzie na dalsze szkolenie do Mirosławca. Do obsługi tych najprostszych na kursach wyszkolono dopiero 400 żołnierzy. Kto ma obsługiwać te tysiące dronów? Czasy idą niebezpieczne ale nie jest on z gumy a domu od dachu się nie buduje. Nie jest dobrze ale jest zdecydowanie lepiej niż było jeszcze niedawno, choćby odejście od głupawej koncepcji armii ekspedycyjnej na rzecz armii obronnej, czy załatwienie problemu wyrzucania "indian" przed upływem 10 lat

Wać Pan
niedziela, 31 stycznia 2021, 12:43

Ich zwalniali po to by była wyszkolona rezerwa. Więcej pieniędzy na moderke. Zdaje się, że przed upływem 15lat by nie chodzili na wczesniejsze emerytury. Teraz rezerw wyszkolonych jest mało bo zwykły niewolnik rezerwista ma w dupie sprzęt i naukę. Jest zniewolony i za nic nie odpowiada. Dlatego jest niewiele wart. Nawet jest zagrożeniem. Ci co nie mają żon i dzieci mogą odstrzelić na ćwiczeniach oficera czy jakiegoś żołnierza z NATO. Taka osoba by była sławna i by ukazała niewolnictwo 40-60 rezerwistów kiedy 18-ok40 latkowie spijają drinki i rozwijają swoje firmy. Źle też się stało że znieśli limit wieku 55lat bo nawet jak ktoś wypracował 25lat to musiał kilka lat jeszcze popracować by dostać emeryturę. Jak rezerwista może nim być do 60lat to wojskowy może pracować do 60lat (nieliczne wyjątki jak piloci samolotów bojowych)

ItakItak
piątek, 1 stycznia 2021, 23:22

Wymieniłeś wszystko "co będzie". Zdajesz sobie sprawę, że to tak od 10 co najmniej lat "zaraz będzie"? Daj ci Boże zdrowia tyle co optymizmu...

LBN
środa, 30 grudnia 2020, 22:15

Kontrakt pomostowe hehehe czyli używany szrot

As
czwartek, 31 grudnia 2020, 18:18

Jedna uwaga: sprawne A17, po MLU, z napędem niezależnym od powietrza to nie jest szrot.

Lukas
piątek, 1 stycznia 2021, 09:36

Amerykanie ćwiczyli z A17 i chwalili te lodzie sa zwijane i ciężkie do wykrycia

Zawisza_Zielony
środa, 30 grudnia 2020, 21:52

Byle to był kontrakt naszym rodzimym przemysłem i wspieranie naszej gospodarki a nie ładowanie kasy w przemysł zza oceanem...

miras
środa, 30 grudnia 2020, 20:05

Może trzy następne Kormorany?

KrzysiekS
środa, 30 grudnia 2020, 18:18

HMM duży? Przeanalizujmy od USA to raczej potrzeba FMS wiec odpada. MBDA to NAREW CAMM (oby choć wątpię) BRIMSTONE (jeszcze mniej prawdopodobny). Izrael to SPIKE (i to bardzo prawdopodobne) Narew raczej nie. Korea K2PL duży kontrakt ale mało prawdopodobny. PGZ Borsuk, Pirat, Moskit chyba za wcześnie, moderka BWP1 też za wcześnie, większa ilość PATRIOT II za wcześnie i jakie wersje, Rosomak XP z ZSSW30 (raczej sama wieża i to prawdopodobne). Morskie tylko zakup pomostowej ORKI prawdopodobny. Ale MON zawsze może zaskoczyć Wszystkiego najlepszego w Nowym 2021 dla wszystkich KrzysiekS.

wert
środa, 30 grudnia 2020, 20:49

Mesko dostało kasę na rozbudowę, czas by był na efekty tych inwestycji. Pirat po próbach, gotowy do produkcji seryjnej. Rakiet będzie potrzeba dużo to i kontrakt może być duży

KrzysiekS
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:32

wert osobiście stawiam na ZSSW30 i może plus SPIKE w pakiecie do wierzy.

wert
piątek, 1 stycznia 2021, 20:21

w sumie co nie kupią w naszych firmach będzie to pilne i niezbędne

KrzysiekS
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:31

wert PIRAT gotowy (pomijam dalsze prace nad większą penetracją) ale mieli zmniejszyć rozmiary systemu laserowego podświetlacza celu LPC-1. Jeżeli już to zrobili to ok.

KrzysiekS
środa, 30 grudnia 2020, 19:40

Pytanie kiedy dojrzeją do własnego obrazowania satelitarnego (dłłłłłuuuuuuuuuuuuuuugggggoooooooo nie fak).

weźIzrób
środa, 30 grudnia 2020, 17:57

Pewnie chodzi o zakup tych okrętów podwodnych od Szwecji. W sumie są potrzebne, choć jak zwykle to wieczna prowizorka i utylizowanie przestarzałego badziewia z innych krajów. Ale nasi podwodniacy już na serio nie mają czym pływać więc jakiś sens w tym byłby, gdyby temat pociągnęli do końca, czyli zamówili od razu następcę czyli docelowy OP. Ja bym jednak był za rozwiązaniem tematu czołgu podstawowego przez zawiązanie współpracy z Koreańczykami. Kibicuję K2PL.

wert
środa, 30 grudnia 2020, 21:57

OPL, WL to priorytet. MW musi tylko przetrwać do lepszych czasów. Też chciałbym K2PL. Szybka produkcja to zbyt na 2-3 tyś szt. Leo-3 zostałby ze swoimi +-600 sztukami

Greg
środa, 30 grudnia 2020, 17:02

Na świece dymne, czy 243 "modernizację" BWP-1?

SSebo
środa, 30 grudnia 2020, 15:59

Borsuk?

Fort
czwartek, 31 grudnia 2020, 02:17

Za wcześnie

Gryf
środa, 30 grudnia 2020, 15:05

Zakup amunicji do Raków i Krabów

zeneq
środa, 30 grudnia 2020, 14:35

Dokupi się świec dymnych, może mundurów a jak minister zechce zaszaleć to i jakieś hełmy. Ale broń boże coś co mogłoby zrobić szkody agresorowi. I pewnie jakieś podwyżki dla pierdzistołków. W końcu jakoś te 2%+ PKB trzeba prze....ć z fasonem.

Ambasador
środa, 30 grudnia 2020, 12:57

O ile nie mam nic przeciwko zwiększaniu budżetu obronnego to strategia zrównoważonych wydatków już mi całkowicie nieodpowiada -w naszej sytuacji nie możemy wydawać pieniędzy na wszystko co chcemy!!! Trzeba wyznaczyć priorytety a inne cele niestety muszą poczekać! Wiem że to trudno zaakceptować ponieważ Polacy to naród niesamowicie ambitny ale jednak...opl,ppk,drony to elementy którymi możemy łatwo nasycić polskie siły zbrojne...i szkolenia bo świetnie wyszkolona armia szybciej zasymuluje nowoczesne siły zbrojne.

qwerty
środa, 30 grudnia 2020, 22:42

W naszej sytuacji geopolitycznej potrzebujemy tak naprawdę wszystkiego. Jesteś tak silny jak twoje najsłabsze ogniowo. Nie jesteśmy np. Wielką Brytanią, która może skupić się na marynarce i lotnictwie. Marynarka Wojenna np. choć bardziej potrzebna na czas pokoju i pod progiem wojny, ale też potrzebna (przynajmniej ze 3 fregaty i 2-3 podwodne). Lądowe, lotnictwo wiadomo. Rozpoznanie: satelity, AWACSY, radary, drony. Drony taktyczne, artyleria rakietowa o dużej nośności. OPL i to wielowarstwowa i o dużym nasyceniu. Potrzebujemy całego systemu, a wszędzie praktycznie leżymy i kwiczymy.

Gytop
niedziela, 31 stycznia 2021, 12:49

Wystarczy 4-5 OPszybciej rozwalić okręt nawodny. Wojna będzie z zaskoczenia od ataku rakietowego.

wert
czwartek, 31 grudnia 2020, 16:54

I co z tymi fregatami i OP będziesz robił na Bałtyku? Koszty horrendalne a zysk mizerny. Na Serbię wystrzelono 1 tyś Tomahawków, wykonano 30 tyś lotów bojowych i to ich dopiero złamało. Odnieś to do obszaru Polski, możliwości sowietow i nie siej taniej propagandy. Awacsa chcesz wysłać na linię frontu? SAR już ICEYE ma 5 szt na orbicie, w przyszłym roku ma być 13, radary do Narwi zaraz wejdą do seryjnej ale "leżymy i kwiczymy"

Mike
piątek, 1 stycznia 2021, 14:58

A to Iceye to satelity polskie wojsk-telekom, czy może prywaciarz fińsko-polski, możesz rozwinąć? Jeśli chodzi o drony nie istniejemy.

wert
sobota, 2 stycznia 2021, 12:19

były rozmowy na szczeblu ICEYE-MON, tak się "wymskło" kiedyś prezesowi firmy. Powiedział tylko to jedno zdanie i całkowita cisza. ICEYE wystrzeliwują tylko kolejne satelity. Oceniam że pewne tematy zostały uzgodnione. Prywaciarz polsko-fiński ale centrum pod Warszawą, jakie z tego wnioski? Jeśli chodzi o drony to próbujemy zaistnieć, mamy centrum szkoleniowe w Dęblinie, rozbudowane, aktualnie co roku będzie wychodziło 20 absolwentów(pilotów, operatorów, mechaników). Nie potrzebujemy TB-2 czy Anki czy Rapera, potrzebujemy czegoś znacznie lepszego. W Karabachu te nieloty miały osłonę i Ormianie nie byli w stanie wprowadzić lotnictwa. Przyjmiesz takie założenie na naszym TDW?

Arek
środa, 30 grudnia 2020, 12:40

Po pierwsze i tak większość kwoty idzie na uposażenie wojskowych , a nie na modernizacje lub zakup sprzętu- jakoś nikt o tym nie pisze i nie mówi Po drugie wolałbym , aby te 3 mld zł poszło na nowej generacji leki w walce z nowotworami, które będą dostępne dla obywateli Polski Po trzecie - oby im się udało kupić granatniki przeciwpancerne (lekkie i ciężkie) w liczbie odpowiadającej naszym potrzebom.

Popo
niedziela, 31 stycznia 2021, 12:50

I na przywileje i emerytów.

wert
czwartek, 31 grudnia 2020, 16:42

jaki jest problem ze zrozumieniem że przy budżecie ponad 50 mld, 17 mld poszło na składniki majątkowe? Odróżniasz wydatki osobowe od składników majątkowych czy o ekonomii masz raczej dość mgliste pojęcie? O wojsku również jeżeli chcesz pchać piechotę z granatnikami do walki z czołgami

123 abc
środa, 30 grudnia 2020, 12:31

Pewnie chodzi o marynarkę. Ale nie tą ze sklepu z ubraniami. Pułaski i Kościuszko trochę lat jeszcze posłużą więc dobrze byłoby kupić 5 korwet rakietowych - Nowych! , a nie złom.

SAS
środa, 30 grudnia 2020, 11:56

MON na miesiąc wcześniej sam nawet nie wie co kupi, jak to było w przypadku F35. Mnie tutaj już nic nie zdziwi, ani krążownik rakietowy z USA, ani B2.

M.
środa, 30 grudnia 2020, 10:50

Tutaj musi chodzić o okręty podwodne ze Szwecji. Pomostowo te dwa używane, a docelowo A26. Przydałaby się także modernizacja szesnastek i dokupienie dwóch eskadr...

netwir
środa, 30 grudnia 2020, 10:28

wróbelki ćwierkają, że na początku 2021r podpisana ma być umowa na zakup okrętu LCS "USS Freedom" z opcją na kolejny "USS Independence". Ruszy również sprawa A-17 i być może NAREW.

Lol
niedziela, 31 stycznia 2021, 12:51

To kosztowne złomy, pełne wad i usterek dlatego chcą je sprzedać.

say69mat
środa, 30 grudnia 2020, 10:10

@Błaszczak: Przyszły rok rozpoczniemy od dużego kontraktu ... hmmm, kinder niespodzianki są mile widziane na poziomie edukacji przedszkolnej. Czyli - w wymiarze dojrzałości politycznej - albo karty trzymamy przy tzw. orderach do rozpoczęcia licytacji, albo wykładamy od razu na stół.

Nikt nam nie wmówi że białe jest białe a czarne jest czarne :)
środa, 30 grudnia 2020, 08:25

Duży kontrakt,hmmmm obstawiam duży skup węgla albo chryzantem albo wyremontują jakaś drogę :)

Ach
środa, 30 grudnia 2020, 18:31

Może wreszcie obiecane śmigłowce (dla rządu) ;)

Ra
środa, 30 grudnia 2020, 08:24

Miecznik?

mobilnyPL
środa, 30 grudnia 2020, 08:13

"Duży kontrakt" czyżby chodziło o US army w PL? A może Narew z USA? Mnie już niczym nie zdziwią Nie omamią.....

tut
środa, 30 grudnia 2020, 07:55

Zdziwił bym się jak by podpisali umowę na produkcję K2PL. W budżecie tego nie mam, ale co to komu przeszkadza? Dorzuci się 2-3 miliardy. Tak na początek, wystarczy. Nasze zakłady uporają się z obecnymi kontraktami, w 2-3 lata, a coś robić trzeba. Prawda?

Extern
środa, 30 grudnia 2020, 15:26

Grubo za wcześnie na duży kontrakt na K2PL, na razie jest dopiero wstępna koncepcja pod nasze wymagania. Co najwyżej poszło by coś dla Koreańczyków na wstępne prace przy prototypie, ale raczej chyba by takiego dofinansowania aż tak nie zapowiadał.

Marek
środa, 30 grudnia 2020, 19:31

Koreańczykom chodzi tylko o to aby Polska stała się dla nich tynkiem zbytu.

Kryniu
środa, 30 grudnia 2020, 06:27

i co z tego że na obronność pójdą 52MLD PLN równie dobrze polska może wydawać na obronę 45MLD PLN wystarczy tylko myśleć i nie kupować co popadnie aby było ale czego ja wymagam od naszego rządu hehe

patriota
środa, 30 grudnia 2020, 04:09

Duży kontrakt. "Równomierny rozwój". "Udział rodzimych zakładów". Tylko okręt ratowniczy do ratowania załóg okrętów podwodnych. To w chwili obecnej koszt około 225-250 milionów euro. Taka sama jest kwota za 2 okręty podwodne że Szwecji. Chociaż gdyby przy okazji zawarte było porozumienie o montażu A26 w polskiej stoczni, faktycznie zapowiedź może dotyczyć tego właśnie zakupu.

SAS
środa, 30 grudnia 2020, 12:52

Nigdzie i nigdy nie uratowano żadnego okrętu podwodnego, jeśli sam się nie wynurzył.

123 abc
czwartek, 31 grudnia 2020, 12:38

Okrętu nie, ale załogę ratowano podczas symulowanych wypadków - ćwiczeń - HSwMS Belos oraz ORP Lech za pomocą NSRS "ratowali" załogę ORP Sokoła.

klawiatura
środa, 30 grudnia 2020, 01:38

No ciekawe co ameryka postanowiła nam sprzedać.

Extern
środa, 30 grudnia 2020, 15:20

Cały poprzedni rok był dla nich, aż nawet wskoczyliśmy na drugie miejsce jako importer ich uzbrojenia. Niech teraz dla równowagi Polski minister zamówi coś w Polskim przemyśle. W końcu Trumpa już nie ma, więc nie trzeba już robić mu PR na nasz koszt.

Tomasz34
środa, 30 grudnia 2020, 11:04

Wschodnie kompleksy proponuję leczyć gdzie indziej. Nikt niczego na siłę Polsce nie wciśnie. Polska sama wyraża chęć różnych zakupów. Wiadomo przecież, że potrzeby są znaczne.

Haha
niedziela, 31 stycznia 2021, 12:55

Jak Himars który mial byc spolonizowany a nie pozwolili nawet podwozia polskiego dac lol

Aśka
środa, 30 grudnia 2020, 10:44

Sprawdź co wycofają w najbliższym czasie ze służby i będziesz wiedział jaki "najnowszy" system kupi minister. Po okazyjnej cenie oczywiście.

z boku patrząc
środa, 30 grudnia 2020, 01:00

hmm, kupią zieloną farbę na Fordy Rangery?

Michał
środa, 30 grudnia 2020, 13:13

slabe straszenie

Tomasz34
środa, 30 grudnia 2020, 11:05

Niedługo wszystko będzie jasne, więc po co te śmieszne spekulacje?

Mat
środa, 30 grudnia 2020, 10:51

Haha. Strzał w dziesiątkę

Roma
środa, 30 grudnia 2020, 10:13

Ja stawiam na zakup 1000 szelek.

n54g
środa, 30 grudnia 2020, 10:09

To będzie kontrakt na 1000 ton papieru do ksero na ,,dialogi techniczne".

Amx
środa, 30 grudnia 2020, 00:48

Mam nadzieję, choć może złudną aby wreszcie podpisano umowy na system opl Narew. Dość czekania na takie priorytetowe programy.

lolek
wtorek, 29 grudnia 2020, 23:54

Ciekawe czy decydenci (zasiedziały beton) czytają DF24 i komentarze? Przydałoby się. Tu są nakreślone kierunki koniecznych działań dla obronności kraju i rozwoju naszego przemysłu zbrojeniowego który może coraz więcej zaoferować.

hmmm
wtorek, 29 grudnia 2020, 23:21

K2PL Wilk czyli transfer technologii do polskich zakładów i zespołów rozwojowych oraz zapewnienie przyszłego czołgu podstawowego dla naszej armii w kolejnych latach - na to liczyłbym

Romek
wtorek, 29 grudnia 2020, 23:01

Duży kontrakt. To ile ton węgla chcą kupić?

Tomasz34
środa, 30 grudnia 2020, 11:07

A jest w Polsce jakiś typ uzbrojenia który do działania potrzebuje węgla? Nie. Za to w Rosji jest taki jeden okręt niemający analogów na świecie, czyli Kuzniecow:)

sztygar
środa, 30 grudnia 2020, 08:10

Tyle, żeby bez problemu starczyło ci na cały sezon grzewczy.

xtomek
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:56

Teraz 2 op i kontrakt na A-26, MLU F-16 i uzbrojenie, chociaż 1 / 2 prawdziwe fregaty uzbrojeniem, Szkoda Adelaid. I heli, reszta z krajowej produkcji uzbrojenia. Chociaż tyle.

As
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:41

a17 od Szwedów? Narew? Jakie są Wasze typy?

Grzyb
środa, 30 grudnia 2020, 16:11

Dobrze by było gdyby podpisano Narew z rakietami od MBDA z produkcją w Polsce ale chyba za wiele wymagam. Stawiam na Orkę choć wolałbym Kruka.

Extern
środa, 30 grudnia 2020, 15:13

Ja strzelam że Pustelnik z Piratem. No bo skoro ma być realizowany w krajowym przemyśle to obecnie raczej nic większego na początku roku nie dojedzie. A, no może jeszcze APR do Kraba bo już po testach.

Napoleon
środa, 30 grudnia 2020, 09:59

BMS bo tylko to jest na tyle zaawansowane i duże by się dało podpisać na początku roku i odtrąbić sukces. Narew póki co to pobożne życzenie i gestorzy pewnie się dalej przy IBCS upierają. Gdzieś podawali listę priorytetów na ten rok to raczej coś z tej listy.

Grzyb
środa, 30 grudnia 2020, 09:34

Narew albo Kruk

m
środa, 30 grudnia 2020, 09:29

Nie mam pojęcia ale zdaje się, że w 2020 skończył się kontrakt na bazowe Rosomaki (w sumie dostarczono jeżeli mam dobre dane 868 wozów w różnych wersjach) - więc może Rosomak XP. Jeżeli nie to bym stawiał na Pirata lub Ratownika.

Paweł P.
środa, 30 grudnia 2020, 08:37

Żona spontanicznie powiedziała "rakiety lub czołgi".

MATUNOS
środa, 30 grudnia 2020, 07:45

PROGRAM ''KRUK''

środa, 30 grudnia 2020, 00:31

Są znacznie ponad to, co rosyjskie Op. A-17 i A26 to dekada przewagi nad op Rosji. Pociski cruise to samoloty F-16 MOD. Reszta ląd.

Np
środa, 30 grudnia 2020, 00:20

A17 na bank

As
środa, 30 grudnia 2020, 13:35

Może być jeszcze Ratownik: kontrakt dla Marynarki i udział polskiego przemysłu

Optymista
środa, 30 grudnia 2020, 00:12

Drony z projektu ważka?, bóbr z Kutna?, może ZSSW 30?.

Lewandos
środa, 30 grudnia 2020, 16:40

ja obstawiam ZSSW30...

Ononaono
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:35

Co kupimy kilka wariantów stare szweckie złomy za miliard złotych miecznika i 6 lekkich okrętów może system Narew ? Oto brzoza ? Chyba ze nas zaskoczy minister i kupi F16-

ursus
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:19

Latające "białe kruki" są dość kosztowne, ale za to "Kraby" też udało się komuś dawno temu popełnić... tylko dlaczego działalność MON coraz bardziej przeraża?

w
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:14

duzego kontraktu w polskim zakładzie zlokalizowanym w Polsce produkujacym elektronike i optoelektronike ???

Christobal
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:12

...Oby to nie był kontrakt na milion torebek śniadaniowych sklejanych w polskich zakładach na drogim kleju z USA

andys
wtorek, 29 grudnia 2020, 21:59

".....priorytetem rządu PiS jest bezpieczeństwo. W związku z tym wydatki przeznaczane na obronność z roku na rok są coraz wyższe” – dodał." Najważniejsze, aby nie przekroczyły 100% PKB.

22v00
wtorek, 29 grudnia 2020, 21:52

Spodziewam się kontraktu na granaty dymne, kontraktu na kapiszony do broni strzeleckiej i dialogu technicznego na kontenerowe łaźnie polowe :)

Marek MM
wtorek, 29 grudnia 2020, 21:50

Czyżby Narew ruszała?

mick8791
środa, 30 grudnia 2020, 02:09

Gdzie niby miała ruszyć? Przecież Narew jest ciągle w fazie analityczno - koncepcyjnej...

JEREMI
wtorek, 29 grudnia 2020, 21:36

1.miecznik/ ratownik 2. narew- camm 3.zssw dla roskow OSOBISCIE OBSTAWIAM RATOWNIK

Monkey
wtorek, 29 grudnia 2020, 21:30

Skoro wojska lądowe i siły powietrzne ostatnio dostały trochę funduszy to czas na PMW. Na okręty stricte wojenne. Zapewne (i to w najlepszym wypadku) skończy się na szumnym ogłoszeniu pozyskania szwedzkich OP typu A17. Albo kolejnych 4 sztuk S70i dla sił specjalnych i może 4 sztuk AW101 dla PMW. W ramach zrównoważonego rozwoju:-)))

Ernst
wtorek, 29 grudnia 2020, 21:25

Orka czy Narew?

mick8791
środa, 30 grudnia 2020, 02:10

Ani to ani to. Narew to na razie koncepcja, postępowanie na Orkę zostało wstrzymane kilka lat temu...

Bellcross
wtorek, 29 grudnia 2020, 20:53

No, skoro równomierny rozwój to pewnie chodzi o miecznika

mick8791
środa, 30 grudnia 2020, 02:11

Tiaaa... Na którego to jeszcze nawet nie rozpisano przetargu więc jak chcesz go kupić na początku roku?

Bellcross
środa, 30 grudnia 2020, 16:06

Tak samo było z f35

Luke
wtorek, 29 grudnia 2020, 20:07

No to bedzie tak to wyglondalo, 16 pontonuw, 32 mosty, 50000 helmuw, 1000 kamizelek! Albo moge sie mylic i bedzie 32 kruki, 2 x OP pomostowe, 3 x Mieczyki, 16 x F16V, 5 x C130H!

rozpłaszczony
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:53

To konkretnie ile wydano na zakupy w hołubionej w pandemii polskiej zbrojeniówce a ile poszło na przedpłatę za F-35 i raty za Patriota , Homara i Javeliny ?

Andrzej
wtorek, 29 grudnia 2020, 23:59

W poprzednim wywiadzie mówił, że 60% wydatków na uzbrojenie poszło do polskich firm.

dfs
środa, 30 grudnia 2020, 11:48

60% "zamówień" poszło do Polskich firm... wydatków do pewnie jakieś 20% reszta za ocean

Meska
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:35

Duży kontrakt to pewnie używane okręty podwodne bo przecież chyba nikt nie wierzy w to, że podpiszą Narew.

GG
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:34

"równomierny rozwój wszystkich rodzajów sił zbrojnych" obstawiam, że chodzi o okręty podwodne od Szwedów

rozbawiony
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:30

Pewnie jak poprzednio , w ramach wspierania polskiego przemysłu będzie to kontrakt na używane A17 .

LeAN
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:23

Co obstawiamy? Wieże do rosomaków?

mick8791
środa, 30 grudnia 2020, 02:12

Testy potrwają jeszcze przynajmniej rok więc sorry ale pudło.

Marek
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:14

Cytuję: "Robimy wszystko, żeby większość zamówień była kierowana do polskiego przemysłu zbrojeniowego" – powiedział, podając jako przykład dokonane w mijającym roku zakupy kolejnych samobieżnych moździerzy Rak i karabinków Grot". Bosze, co za brednie. Przecież te karabinki czy moździerze to marne koraliki w porównaniu do kontraktów na zakup Patriot czy F35, skierowanych do amerykańskiego przemysłu w trybie bezprzetargowym, na dodatek bez żadnych korzyści dla polskiego przemysłu. Czy w Polsce jest jeszcze ktokolwiek kto by się na te kity nabierał?

Marek
środa, 30 grudnia 2020, 08:18

Jeśli zamówiono by F-35 i Patrioty w sytuacji gdy sami możemy zrobić samoloty wielozadaniowe V generacji i systemy ziemia-powietrze średniego zasięgu byłbym na to wkurzony. Ale, że ich nie robimy, to nie narzekam

Marklar
wtorek, 29 grudnia 2020, 18:59

Jakieś graty dla MW czy może wprowadzone tylnymi drzwiami Abramsy? Może Narew made in pl?

mick8791
środa, 30 grudnia 2020, 02:14

Jakie Abramsy człowieku? Nikt czegoś takiego nie planuje. A żeby kupić Narew to najpierw musiałby powstać chociaż prototyp...

DRUMIX
wtorek, 29 grudnia 2020, 18:59

Panie Mariuszu ale przy okazji poprosimy o takie drobiazgi jak: CarlGustaf, PPK Pirat, Warmate TL, BSL Łoś, AT-4, pilotażowa serie PPK Moskit, plus parę groszy na lornetki termo, kurtki buty paski i chełmy, no i amunicję do Krabów. Przeciwpancernej dla T-72 nie bo powyższe załatwia sprawę ale może odlamkowej troszeczkę do wsparcia...tak do aneksem do tego dużego kontraktu (może tego nowego Honkera dla szeregowych bo oficerowie już Fordy mają, z Kutna albo co kolwiek aby się kręciło u nas...).

Omg
niedziela, 31 stycznia 2021, 15:38

Bsl łoś o pułapie 5.000 metrow to żenada. Powinien mieć ok 6.000m. Pirat porażka jeśli nie ma systemu wystrzel i zapomnij. W razie braku podświetlenia można nim sobie tyłek przewietrzyć. Powyższe nie załatwia sptawy bo ludzie zginą od odłamków artyleri itp. Wcześniej zostaną wykryci przez systemy detekcji.

Daleko patrzący.
wtorek, 29 grudnia 2020, 18:37

Używane okrety podwodne. Szwedzi juz wykreślili jeden okret ze stanu, w perspektywie 2021 roku. Pewnie dogadali się, że remont przeprowadza w stoczni wojennej i im się spali, żeby nie denerwować mocodawców.

Logistyk
wtorek, 29 grudnia 2020, 18:26

Minister nie zdradził ale chodzi oczywiście o NAREW. Czekamy z niecierpliwością także na p/panc PIRAT, MOSKIT, GROT oraz ZSSW 30, BORSUKA.... Lista jest długa.

mick8791
środa, 30 grudnia 2020, 02:16

Oczywiście, że nie chodzi o Narew! Pokaż mi chociaż jeden jeżdżący prototyp wyrzutni, nie mówiąc już o całym systemie... PIRAT, MOSKIT, GROT oraz ZSSW 30, BORSUK - to wszystko jest w różnych fazach BiR więc sorry ale też nie.

grzegorz
wtorek, 29 grudnia 2020, 18:00

Będzie ORKA pomostowa

Dyktatorek
wtorek, 29 grudnia 2020, 17:48

Czyżby kolejny zakup z półki od naszych sojuszników ??? Oby nie został rozwalony program Narew tak samo jak Homar

Marek
środa, 30 grudnia 2020, 08:37

Osobiście lubię jak kupujemy własne. Szczerze mówiąc jednak wolę nowe z półki od tego sojusznika, niż wyjeżdżone albo wylatane od innego sojusznika za jednego euro.

Gnom
środa, 30 grudnia 2020, 18:39

Spójrz na ówczesny stan finansów i posiadane zaplecze oraz możliwości współpracy z producentem - wtedy były. Potem oceniaj przejęcie 29.

Tweets Defence24