Błaszczak: Pierwsze Abramsy w Wojsku Polskim już w przyszłym roku

7 października 2021, 08:11
51557956952_f078355f0b_k
Fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON
Reklama

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem: „Wszystko wskazuje na to, że pierwsze czołgi Abrams już w przyszłym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego”.

Jak informuje MON, szef resortu przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina. Obaj ministrowie omówili najważniejsze kwestie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Rozmowy dotyczyły także pogłębiania interoperacyjności wojsk, amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz zakupów zbrojeniowych.

Rozmowa miała charakter konkretny. Rozmawialiśmy o współpracy, o zacieśnianiu relacji polsko-amerykańskich, o wyposażeniu Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Mogę powiedzieć, że z punktu widzenia sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi Abrams jest jak najbardziej zasadne, gdyż buduje interoperacyjność między siłami amerykańskimi i polskimi. Jeszcze pod koniec tego miesiąca sekretarz Wojsk Lądowych USA przyleci do Polski. Będziemy omawiać szczegóły. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze czołgi Abrams już w przyszłym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego

szef MON Mariusz Błaszczak 

Minister Błaszczak przedstawił również szczegółowe informacje dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Przedstawiłem naszą ocenę ataku hybrydowego, który ma miejsce na polskiej granicy, a zatem na granicy Unii Europejskiej. Przedstawiłem także ocenę dotyczącą bezpieczeństwa naszej części wschodniej flanki NATO. (...) Atak na Polskę, atak hybrydowy na Polskę jest prowadzony przez władzę sąsiedniego państwa. Świadczą o tym dowody przedstawiane opinii publicznej. Wykorzystywani są ludzie, którzy chcą poprawić swój byt materialny, którzy zachęcani są do tego - idąc do Europy, do Unii Europejskiej, bo przecież celem podróży jest Zachód Europy - żeby forsować granicę polsko-białoruską. Moje stanowisko zostało przyjęte ze zrozumieniem.

szef MON Mariusz Błaszczak

Szef MON Mariusz Błaszczak mówił również w trakcie konferencji prasowej o rozwoju zdolności obronnych Polski, ale i przeglądzie globalnej postawy obronnej USA (Global Posture Review). - Podczas rozmowy mówiłem o budowaniu zdolności obronnych Polski. Mówiłem o tym, że przeznaczamy duże sumy na obronność, dlatego, że uważamy to za warunek konieczny dla rozwoju Polski. Postrzegamy bezpieczeństwo w skali Polski i sąsiadów - państw członkowskich NATO (…) Rozmawialiśmy również na temat Global Posture Review. Informacja na ten temat będzie przedstawiona przez sekretarza obrony. Nie jestem upoważniony do prezentacji szczegółów, ale bardzo ciekawe wnioski wypływają z analiz, które zostały przedstawione i przeprowadzone w Pentagonie - powiedział minister.

image
Minister Błaszczak podczas spotkania z senator Tammy Duckworth. Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON

Minister Błaszczak zaprosił też sekretarza Austina do Polski. Szef MON spotkał się również z senator Tammy Duckworth. Wśród poruszonych tematów znalazły się zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa i współpraca żołnierzy Wojska Polskiego z Gwardią Narodową stanu Illinois.

W lipcu 2021 roku strona polska złożyła wniosek do Stanów Zjednoczonych o pozyskanie w trybie FMS 250 czołgów M1A2 SEP v3 Abrams wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, amunicją podkalibrową i odłamkowo-burzącą (bojową i ćwiczebną) oraz wozami towarzyszącymi. W skład tych ostatnich, jak informował Defence24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek, mają wejść wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, mosty towarzyszące M1074 Joint Assault Bridge, a także wozy dowodzenia M577 (oparte na platformie M113) i wozy ewakuacji medycznej M113A4 AMEV (oparte na platformie M113).

Czołgi mają wejść na uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym 1. Brygady Pancernej z Wesołej uzbrojonej obecnie w przeniesione kilka lat temu z Żagania Leopardy 2A5 i 2A4 modernizowane do standardu 2PL oraz 19. Brygady Zmechanizowanej wykorzystującej T-72. Finansowanie ma zostać zapewnione spoza budżetu MON uchwałą Rady Ministrów na kwotę 23,3 mld zł, ta suma obejmuje też np. rozbudowę infrastruktury. Jeżeli zapowiedź MON co do przyszłorocznego terminu dostaw czołgów zostanie zrealizowana, to będzie to oznaczało szybkie procedowanie zakupów, w ścisłej współpracy ze stroną amerykańską i z prawdopodobnie uwzględnieniem możliwości, jakie daje wykorzystanie cyklu zamówień U.S. Army.

Niezależnie od zakupu Abramsów przygotowywany jest program przyszłościowego czołgu Wilk, który ma w pełni zastąpić T-72 i PT-91. Zakłada się, że Wilk zostanie zrealizowany ze znacznym udziałem krajowego przemysłu obronnego. W trakcie konferencji Defence24 DAY na prezentacji Inspektoratu Wojsk Lądowych DG RSZ którą przedstawił płk Tomasz Gdak, w kontekście programu czołgu nowej generacji Wilk pojawiła się liczba 120, obok innych dotyczących posiadanych lub planowanych do pozyskania wozów bojowych, takich jak na przykład Leopardy 2 (w tym wozy w wersji 2A5 przewidziane do modernizacji do wersji 2A7PL), czy przyszłe Abramsy i Borsuki.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 194
Reklama
Sojer
niedziela, 10 października 2021, 12:37

Czy jako jedyny kraj na świecie musimy mieć pancerny system radziecki, niemiecki i amerykański pomieszany z elementami polskimi?! Mam wrażenie, że rząd kupuje Abramsy tylko na złość Niemcom i Unii bez uzasadnienia operacyjnego. Gdybyśmy mieli plan zamiast chaosu to wiedzielibyśmy w jaki typ czołgu będzie wyposażona armia i ile będzie na wyposażeniu. Tymczasem będzie mix i tajemniczy program Wilk, który nic nie wyjaśnia.

dropik
piątek, 8 października 2021, 10:41

czołgi to nie jest cud miód technika. To nie samoloty czy rakiety balistyczne. Skoro zapadła decyzja (w trybie bez żadnego trybu ) że kupuje , ze kupujemy już teraz to jednak powinna byc to transakcja z produkcja w naszym kraju tym bardziej , że mamy jeszcze kawałek tej fabryki czołgów (z którą politycy nie wiedzą co zrobić i jak sobie z nią poradzić). Trzeba było zrewidować program leoparda A4 i podpisać porozumienie z KMW - przy zamowienie 250 i modernizacji 250 nie byłoby problemu dogadaniem się. A tak 25 mld pojdzie za granicę a w przyszłości kolejne a wojsko dostanie bajzel w postaci 3 typów czołgów używających różnej amunicji i paliwa. I nie piszcie że czołgi na już bo tak moga pisac amerykańscy lobbyści

jsidjed
niedziela, 10 października 2021, 10:33

T72 i PT91 się skończa, będą tylko Leopardy i Abramsy. Potem zostaną Abramsy i do nich się dokupi czołgi nowej generacji. Chyba że T72 i PT91 przeniosą do WOT jako wsparcie lokalne

LMed
niedziela, 10 października 2021, 07:33

Reakcje piątej kolumny dowodzą trafności powyższych argumentów tylko.

wert
niedziela, 10 października 2021, 14:23

POwiedziała V kolumna

Davien
piątek, 8 października 2021, 19:15

Dropik, nie rozsmieszaj ludzi:) Nie mamy 30 lat by wyprodukowac te twoje 250 Leopardów i jednoczesnie modernizować do tego standardu starych. Ale rozumiem ze dla takich jak ty lepeij by Polska nie miała nowoczesnych czołgów:)

wert
piątek, 8 października 2021, 14:42

na dziś NIC nie mamy, ci którzy pracowali przy deklach dawno są na emeryturach albo przekwalifikowani. Te bzdury to tylko ciemnym jurgieltnikom lubującym się w niemieckim szrocie

Ciekawy
piątek, 8 października 2021, 09:50

Czy nie możemy w trybie FMS pozyskać zestawy HIMARS?

Jałta
piątek, 8 października 2021, 08:49

Już wiemy po co tam był. Wytyczne dostał teraz do realizacji przystąpił. Od. EUROPY się odwrócili. Drama

ndz
niedziela, 10 października 2021, 10:35

A Europa myślisz że na Ciebie patrzy? Niemcy dogadują się z Ruskimi, Austria była za nami to wkopali ich kanclerza bo im nie pasował

Wojtekus
piątek, 8 października 2021, 01:59

Czolgi beda ale pewnie nie z systemem Trophy. Nie slyszalem jeszcze jakis rozmow o zakupie tego systemu. Tez obecny stan relacji Polsko-Izraelskich temu nie sprzyja.

horf
czwartek, 7 października 2021, 22:06

Abramsy mają wszystko w układzie calowym, Polska w układzie metrycznym. Czyli trzeba wymienic wszystkie sruby i nakretki i inne rzeczy, bo jak naprawic w działaniach wojennych czołg na układzie calowym, układem metrycznym.

Palmel
czwartek, 7 października 2021, 21:26

Widać że minister nie patrzy się na mapę a powinien, powinien też przeczytać wspomnienia dwóch Polaków Rokossowskiego i Guderiana a także Niemców Modela, Mansteina czy Haldera o walkach na wschodzie a Abramsy skończą jak Tygrysy w 44 roku więcej ich zniszczyli sami Niemcy niż Rosjanie z prostego powodu braku części i paliwa oraz ich ciężaru nośność mostów

Clash
piątek, 8 października 2021, 13:57

Wiadomo wojny sie wygrywa nie przy pomocy przewagi technologicznej zgnilego Zachodu a jedynie sila woli nowoczesnego radzieckiego/rosyjskiego czlowieka oraz jego troski o eksport pokoju na wszystkie " strony mira" ( masakra Wagnerowcow w Syrii to oczywiscie przypadek potwierdzajacy regule)

Extern
piątek, 8 października 2021, 12:46

Tego nie wiadomo, ale fakt że Abramsy u nas to niestety będą czołgi jednorazowe. Co najmniej z dwóch powodów: Nie będziemy sami z braku kompetencji technicznych mogli uszkodzonych wozów naprawiać. Niestety z uwagi na defensywną taktykę jaką narzucą nam Rosjanie, prawdopodobnie rzadko będziemy panami pobojowiska aby móc uszkodzone wozy ściągać.

say69mat
piątek, 8 października 2021, 08:06

Mam wrażenie, że - my - czyli większość wyedukowana w czasach peerelu, w tym elita naszej armii oraz tzw. czynnik jej cywilnej kontroli. Myśli o przyszłym konflikcie w kategoriach wojny, która jest już - niestety - wydarzeniem historycznym. Podobnie jak wydarzeniem historycznym jest fenomenalne i kompletnie spartolone zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Nie doceniając v/s rozumiejąc czynnika technologii wojny, który sprawia, że konflikt militarny w czasach nam współczesnych będzie dla dowódców i polityków kompletnym zaskoczeniem. Po drugie, czy jednostki pancerne III Rzeszy dysponowały elementarnym zapleczem inżynieryjnym pozwalającym na całkowitą autonomiczność wobec braku infrastruktury drogowo-mostowej??? Po trzecie, czy PzKpf-y oraz StuG-i były w stanie pokonać przeszkodę wodną po dnie??? Po czwarte, czy rzeczone PzKpf-y dysponowały możliwością błyskawicznej wymiany zespołów napędowych w warunkach pola walki??? Po piąte, niemiecka panzerwaffe musiała działać w warunkach całkowitej supremacji lotnictwa aliantów. Skutecznie paraliżującego mobilność oraz dostawy zaopatrzenia do jednostek. Stąd pojawia się pytanie, czy pozyskane Brabramsy i modernizowane Leopardy będą dysponować efektorami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zapewniającymi względne bezpieczeństwo pojazdom i załogom??? I to w warunkach ewidentnej supremacji efektorów artylerii lufowej i rakietowej. Czy też będą - wyłącznie - kosztownymi gadżetami, które wyparują w pierwszej fazie ewentualnego konfliktu militarnego???

Davien
piątek, 8 października 2021, 07:12

Palmelku, Guderian nie był Polakiem a Rosjan pogonił tak że bez pomocy Zachodu Stalin by zawisł na wieży Kremla. Natomiast Abramsy nie bedą miały żadnych problemów , to nie rosyjski złom pod nazwa T-ilestam:)

andys
niedziela, 10 października 2021, 11:37

Guderian został zwolniony z dowództwa bodaj po Łuku Kuskim za nieudolność, I tyle w tej sprawie.

Historia uczy, ale to nie ona decyduje o współczesnej wojnie, lecz technologia.
piątek, 8 października 2021, 03:41

Guderian nie był Polakiem, tylko zniemczonym Ormianinem, za to Manstein, właściwie Lewiński herbu Brochwicz, jak najbardziej, tyle że również zniemczonym. Wojna w roku 1944 nijak się ma do wojen toczonych w XXI w, w których prym wiedzie dalekie rozpoznanie i precyzyjna, wielodomenowa projekcja siły daleko w głąb linii wroga. Czołg w takim scenariuszu działań jest bronią nie pierwszego, ale drugiego rzutu, której atak następuje po uprzedniej zdalnej neutralizacji zagrożenia ze strony jednostek ciężkich przeciwnika. Wszystkich zagrożeń nie da się zniszczyć na odległość, zawsze jakaś ilość sprzętu przetrwa, dlatego czołg ma zadanie osłabionego przeciwnika ostatecznie dobić, zdobywając terytorium. Takie były scenariusze wszystkich współczesnych konfliktów, zaczynając od Pustynnej Burzy w 1991, na zajęciu Karabachu kończąc.

Logistyk
czwartek, 7 października 2021, 19:59

Już widzę tytuł na głównej stronie D24: "Hodges: Apache i Abramsy powstały do walki "ramię w ramię" czyli... zakup śmigłowców Apache niejako przesądzony ze szkodą dla naszej zbrojeniówki.

Trzcinq
piątek, 8 października 2021, 09:39

No wytyczne dostał teraz przystępuje do realizacji

Davien
piątek, 8 października 2021, 19:17

A trzcinq z Moskwy szlag trafia że nie kupujemy ich ruskiego złomu.

say69mat
piątek, 8 października 2021, 08:13

Zwróć uwagę na - cokolwiek - perwersyjny racjonalizm cywilnej kontroli nad kompleksem militarno - przemysłowym. Najpierw redukuje się kompleks przemysłu zbrojeniowego do formatu i formuły zaplecza finansowego partii politycznych. A następnie kupuje się - z półki - od naszego sojusznika uzbrojenie, z którego licencyjną produkcją. Narodowy i najpolszy z polskich przemysł zbrojeniowy, zredukowany do poziomu zaplecza finansowego partii politycznych nie jest w stanie sobie poradzić.

ałtor
czwartek, 7 października 2021, 16:26

Propaganda, albo człowiek nie wie co mówi - w sumie możliwe też obie wersje na raz.

Darek
czwartek, 7 października 2021, 21:21

Co? Brak merytorycznych argumentów. Za PO piniendzy ni było i nie będzie a i deficyt był a nic nie kupowali.

Jato
piątek, 8 października 2021, 02:53

Nic?! A kiedy stworzono Nabrzeżny Dywizjon Rakietowy i kiedy kupiono Leopardy, którymi tak PiS lubi się chwalić ? A to tylko dwa przykłady.

Pucin :0
czwartek, 7 października 2021, 17:31

Też mam takie wrażenie - Pan MB nie uwzględnił realnej siły gospodarki RP a jedynie kreatywną księgowość MF. A to się zemści jak nic.

Extern
piątek, 8 października 2021, 11:57

No jak nie uwzględnili skoro pierwotnie chcieliśmy kupić 750 czołgów a bierzemy 250, właśnie przez finanse.

Pucin :0
sobota, 9 października 2021, 06:58

Chyba nie rozumiesz jakie są w grze wartości - 250 sztuk czołgów Abrams kosztuje 23,3 mld PLN (a 750 szt to ile?), budżet MON na 2021 to ok. 51 mld PLN a budżet RP w 2021 zamknie się kwotą ok. 404 mld dochody i 485 mld wydatki. Jak upadł PRL to poczytaj o dekadzie Gierka i latach osiemdziesiątych XX wieku. Długi się spłaca lub jest się dziadem!!!

dobroduszny
czwartek, 7 października 2021, 19:04

nie musisz się martwić, poradzą sobie bez twoich sensacyjnych analiz

db+
piątek, 8 października 2021, 11:08

No pewnie. Wezmą następną pożyczkę albo zabiorą kasę z kolejnego funduszu rezerw. Martwić się będą następcy.

Pucin :0
piątek, 8 października 2021, 05:32

Jeżeli raporty NIK to dla ciebie moja sensacja, to gratuluję optymizmu.

rmarcin555
czwartek, 7 października 2021, 15:23

Przyszły rok? Niby jak? Sprzedaż musi być zatwierdzona, trzeba przeprowadzić negocjacje kontraktu, a potem te czołgi muszą zostać wyprodukowane. Przecież SEP3 dopiero są dostarczane. Termin jest zupełnie nierealistyczny.

dropik
piątek, 8 października 2021, 10:43

jak się sprężą z podpisaniem kontraktu to piewsze 2 sztuki może się uda na defiladzie pokazać i to najważniejsze. Jak nie to może choc makiete jak tą f35 uzyskać ;)

Hektor
czwartek, 7 października 2021, 16:55

Ale to używane czołgi z demobilu tylko po remoncie maja po 20 albo lepiej lat

Davien
czwartek, 7 października 2021, 17:53

Hektorku to zupełnie nowe czołgi o zerowym, resursie ale jak widac nie masz zielonego pojecia co wypisujesz.

2A7
piątek, 8 października 2021, 08:20

Nowe czołgi ? Produkcje M1 zakończono w 1998 roku. 23 lata temu. Nowe to mogą być elementy w starym czołgu poddanym remontowi

Davien
sobota, 9 października 2021, 08:50

Nie, to są zupełnie nowe czołgi w których jedynie wykorzystano niektóre elementy ze starszych pojazdów i to wszystko.

Loko
czwartek, 7 października 2021, 20:32

Tych czołgów już nie produkują od lat 90tych

Davien
piątek, 8 października 2021, 07:14

A to ciekawe, bo Tajwan dostaje całkowicie nowe M1A2T:))

biały
czwartek, 7 października 2021, 18:48

tak jak napisałeś o zerowym resursie , kompleksowa wymiana ważnych elementów pojazdu , ale korpusy stare , tylko nowe silniki cała elektronika zapewne też nowe wkłady pancerza

LMed
piątek, 8 października 2021, 08:34

Może jakieś silniki, silniczki będą nowe? Ale turbina po regeneracji przecież.

Davien
piątek, 8 października 2021, 07:14

Nie panei Biały: To nowe czołgi powstałę jedynie z wykorzystaniem częsci elementów z poprzednich wersji. Korpusy tez nowe, bo M1A2 SEP ma zupełnie inny choćby pancerz.

andys
niedziela, 10 października 2021, 11:42

Sa dwa warianty - to czołgi stare, z niektórymi elementami nowymi, albo-to sa czołgi nowe , ze starymi, niektórymi elementami.

bc
czwartek, 7 października 2021, 22:21

Skorupy też nowe, ze starej zostają pojedyncze płyty ze względów na kreatywną księgowość.

Qwest
czwartek, 7 października 2021, 15:48

Zmartwiony, że tak szybko?

Gts
czwartek, 7 października 2021, 16:52

Nie jest zmartwiony, tylko watpi w te zapowiedzi bo sa nierealne.

czwartek, 7 października 2021, 15:04

Pt 91 i t72 do modernizacji W celu podwyższenia możliwości przy przyszłym czołgu . Mniej kopcacy silnik i mocniejszy. Dodatkowy pancerz i maskowanie oraz obserwacja dzienno nocna z celownikiem i amunicją, radiostacje oraz ostrzeżenie przed laserem ,soft kill czy jak mu tam

say69mat
czwartek, 7 października 2021, 21:57

Hmmm ... w zakładach Joint Systems Manufacturing Center v/s Lima Army Tank Plant??? Czy też w swojskim Buuuu ... marze ;)))

czwartek, 7 października 2021, 15:00

Chciałbym aby polscy czołgiści wzorem szkolenia szwabskiej panzerwaffe z początku lat 30 przećwiczyli wiele wariantów ofensywy i defensywy choćby na rowerach czy innym środku transportu.

Extern
piątek, 8 października 2021, 12:03

Nie musimy na rowerach, mamy dużo T-72, wystarczająco podobne do czołgu to jest.

Wawiak
piątek, 8 października 2021, 10:51

Maja do tego symulatory.

czwartek, 7 października 2021, 14:58

Klamka zapadła....no dobra okej. Rany Boskie na te 4 bataliony ,które mają być młotem Polski to od razu powinien być zakup 4 baterii Narwii. Te czołgi potrzebują osłony powietrznej i rozpoznania satelity. Natomiast t72 wymaga koniecznej modernizacji by pełniły rolę...jakby to nazwać...jazdy pancernej. W zależności jaką rolę mają pełnić wojska pancerne. Mają to być siły samodzielne coś na zasadzie panzerwaffe, wjeżdżamy w przeciwnika w określone punkty i niszczymy to co nas najbardziej interesuje czy jakaś mutacja na zasadzie towarzyszenia Piechocie. Bądź służenia na tyłach jak np.tygrysy i wyruszania z ukrycia na odcinki zagrożenia rozerwaniem frontu bądź przedzierania się do ratowania okrążonych oddziałów. Jednak nie zmienia to faktu,ze m1a2 potrzebują Narwi i Wisły przed żywiołem powietrza bez tego to jest jeżdżący trup. Podobna ilość merkav tez by się zdała do pomocy przy rajdzie pancernym na...np.Kaliningrad Berlin Mińsk lwów Bratysławę,prage czy wilno. Dzisiaj jesteśmy 'przyjaciółmi' ale za 30 lat nie wiadomo co będzie

say69mat
piątek, 8 października 2021, 09:11

Hmmm ... mówisz jazdy pancernej??? Czyli ... jazdy po pijaku???

hue562
czwartek, 7 października 2021, 14:08

Obaj ministrowie są miłośnikami gry w warcaby. Przez internet to nie jest to samo. Dlatego wymyślili powód do osobistego spotkania. Zamknęli się w gabinecie w Pentagonie na ,,bardzo ważna naradę" i rozegrali 10 partii warcabów. A czołgi? już od dawna są dogadane.

Jordan
czwartek, 7 października 2021, 14:07

Zakup na bardzo duży plus ! Ale w dalszym ciągu czekam na wzmocnienie obrony przeciwlotniczej oraz wzmocnienie sił powietrznych.

Pilot Wojskowy
czwartek, 7 października 2021, 17:17

Oj czekamy....

Luke
czwartek, 7 października 2021, 17:03

Na 100% bo bez tego Armia nie wyjedzie z garazu.

dropik
piątek, 8 października 2021, 10:45

jakiego garażu ? przecież armia nie ma dla nich garazów. Maja stacjonować na wschodzie , pewnie w suwałkach i bialej podlaskiej lub lublinie. garażów dla 250 ni ma .

Polak z Polski
czwartek, 7 października 2021, 14:03

Gdzie druga część Wisły? Gdzie dalsza część programu Homara? Gdzie rakiety manewrujące zdolne uderzyć w razie ataku atomowego na Polskę w reaktory jądrowe i strategiczne punkty przeciwnika?

dropik
piątek, 8 października 2021, 10:26

nie ma i nie będzie szybko. Zły pierwszy zakup ustawił warunki zakupu na kolejne . Ogolnie zmarnowane pieniądze bo stare radary sprawiają , że baterie nie bardzo można rozdzielić na 2 osobne części.

Davien
sobota, 9 października 2021, 08:53

No popatrz kłamco ale wbrew tobie baterie Patriot PAC-3+ mozna bez problemu rozdzielić na dwie samodzielny FU. To nie rosyjskie wynalazki:)

Mike Texas USA
piątek, 8 października 2021, 03:14

Ja już od dawna pisze ze rakiety konwencjonalne ziemia ziemia na 2000km by dały Rosji dużo do myślenia użycie bomby atomowej na Warszawę. Rosja ma sporo elektrowni atomowych w zasięgu 2000km od polski i do Moskwy tez by wystarczyło. To był by taki straszak na polskie możliwości na ten moment.

czwartek, 7 października 2021, 16:43

Do Ruska z Rosji - Poczekaj jeszcze chwilę. Już niedługo.

RAB
czwartek, 7 października 2021, 13:59

120!!!!???? T jakies kpiny!!!!!

Vincold
czwartek, 7 października 2021, 14:56

120 do roku 2035. Reszta później.

Zagłoba
czwartek, 7 października 2021, 13:58

Jeszcze nie kupił . Po pierwsze musi na to zgodzić się Prezydent USA wiemy jaki ma to stosunek rządzący do J. Bidena. Po drugie obie izby muszą wyrazić zgodę USA. Czyli nici z Abramsów puki PiS rządzi.

Bania
czwartek, 7 października 2021, 21:30

Będą,będą a może nawet będzie ich więcej. A jak tam Wasz złom ?

Oll
piątek, 8 października 2021, 17:44

A wasz? Juz odmalowalidcie T72 i BWP1?

Tani
czwartek, 7 października 2021, 19:05

Ha, oni nie chcą kasy? Faceci problemu nie ma i nie będzie. My kupimy ich tanki co miały być u nas i po problemie. Ja jestem fanem Leo. Ale że Leo nie ma Może a nawet musi być Abrams.

yar
czwartek, 7 października 2021, 16:45

Marzenia trolli z Rosji. A Abramsy i tak będą . I F-35, Wisła, Narew i cała reszta. A Wy będziecie dalej bić pianę...

War
piątek, 8 października 2021, 17:45

A teraz zmien pieluchy i wracaj do lekcji

piątek, 8 października 2021, 09:27

Nie merytoryczne ...

Mike Texas USA
piątek, 8 października 2021, 03:23

Tylko czy ten cały sprzęt zdąży być wprowadzony do polskiego wojska na czas. Mi się wydaje ze czas już się powoli kończy.

czwartek, 7 października 2021, 15:31

Kasę za te cudaki przekazać przy odbiorze w walizce. Inaczej pieniądze będą przejęte na bezspatkowe mienie.

Rolf
czwartek, 7 października 2021, 13:56

Robić czołg na tylko 120 sztuk to klapa. Lepiej już mieć te Abramsy z bogatym serwisem w Polsce i Leopardy. Niech lepiej przyspieszą NAREW i powiększą ilość baterii. Do tego produkować w większej ilości niż 50szt Borsuki i zamówić kolejne Kraby. Co do Krabów to zwiększyć automatyzację.

Wawiak
czwartek, 7 października 2021, 14:42

To jest raczej 120 na start - przecież trzeba będzie sukcesywnie zastępować starsze wozy, które będą wycofywane w miarę zużycia.

Gts
czwartek, 7 października 2021, 16:54

Nie to jest zakup interwencyjny, a potem ma byc czolg Wilk.

Wawiak
piątek, 8 października 2021, 10:55

No właśnie. Wilk będzie co najminej za 10 lat. Musimy mieć coś na okres "przejściowy. Stąd ten zakup. To przecież logiczne.

rexx
czwartek, 7 października 2021, 13:20

W czasach PO mielibyśmy w roku 2022 na wydatki majątkowe w wojsku 12,5 mld zł. W czasach PiS mamy 30 mld zł na wydatki majątkowe na rok 2022. Czytać defence, notować i na Platformę nie głosować. Przedwyborczy artykuł z 2015 roku https://www.defence24.pl/perspektywy-finansowania-modernizacji-sil-zbrojnych-rp

dropik
piątek, 8 października 2021, 10:51

chyba 30 mln :P :"Wydatki majątkowe MON w 2020 roku zrealizował w kwocie 16,64 mld zł" pic na wodę fotomontaż .budzety mon na przestrzeni ostatnich 20 lat : 2001: 15mld, 2011: 28mld , 2021: ok 55mld - no i gdzie jest ten extra wzrost ostatnich lat ?

Jato
piątek, 8 października 2021, 03:02

rexx - A gdzie te kupione przez PiS zabawki ? Gdzie F-35, gdzie Homary, gdzie Patrioty i gdzie Abramsy ? Bo coś ich nie widać. Gdzie też są śmigłowce, okręty podwodne i fregaty ? Tych nie ma nawet na obrazkach.

Gts
czwartek, 7 października 2021, 17:02

Taaak, a ile cie na vacie, paliwach i cenach okradaja teraz? Juz dawno pojawily sie wyliczenia, ze na samym paliwie obajtek strzyze cie 2x takimi marzami i podatkami jak za PO. Przez poprzednia kadencje pis nie kupil wojsku nic poza laweczkami patriotycznymi. Dopiero na wybory prezydenckie wyskoczyli z f-35. Pozostale lata to byly walki i przekrety a takze rozwalanie wojska przez policmajstra.

yy
czwartek, 7 października 2021, 20:18

Za słusznie minionej PO o ile pamiętam paliwo tez bywało po 6 zeta a to bylo juz parę lat temu,zarabiało się wtedy też inaczej. Jeżeli podatek wzrosł 2 razy to dlaczego paliwo kosztuje podobnie jak za PO?Powinno być po około 12 zł za litr według twoich wyliczeń.

dropik
piątek, 8 października 2021, 10:53

bredzisz, nie kosztowało wiecej niz 5,40 zł , a teraz prawie 6 zł mimo , ze ropa jest nadal tansza. Zwyczajnie orlen nas strzyże co i widac na na stacjach Shell BP itd które ma tansze paliwo

Autor komentarza
piątek, 8 października 2021, 09:05

Zanim się wypowiedź w temacie, sprawdź może jakie były ceny ropy na rynkach w tamtych czasach. Podpowiem, że cena baryłki oscylowała w granicach 120usd z pikami do nawet 150usd. Na te chwilę ceny kształtowały się na poziomie 50-75usd za baryłkę.

piątek, 8 października 2021, 06:20

Ale zobacz po ile wtedy była ropa błazenku.

Roger
piątek, 8 października 2021, 00:45

za PO ropa była po 120,

Xyz
czwartek, 7 października 2021, 14:51

Kolega jasnowidz czy z fusów wróży. Mamy wszystko z półki i to jest fakt. A kolega wie kiedy kraj się rozwija najlepiej? Kiedy inwestuje w nowe technologie które rozwija we współpracy lub sam. No ale przecież przed 2015 sytuacja geopolityczna była całkiem inna nieprawdaż?

Krzywy
czwartek, 7 października 2021, 14:19

Spokojnie. Najpierw niech wydadzą te pieniądze rozsądnie, a potem klękaj i całuj im buty.

mjr rezerwy PSP
czwartek, 7 października 2021, 13:52

W czasach PO jak służyłem w Krzesimowie to nie latało 12-14 samolotów. Za Pis-u jak odchodziłem w 2020 roku to tylko tyle było sprawnych!!!

t
czwartek, 7 października 2021, 16:48

A ja wtedy nie miałem amunicji na strzelanie. Nie mówiąc o ślepakach! Na międzynarodowych ćwiczeniach amunicję załatwialiśmy od amerykanów. A Klich oddawał pieniące do budżetu! To dopiero był wstyd i żenada. Teraz takich problemów nie ma.

Bardzo jasne
czwartek, 7 października 2021, 15:22

Jasne. Jasne

Gts
czwartek, 7 października 2021, 17:05

Nie jasne, tylko takie byly realia. Czesci do jastrzebi dopiero w tej kadencji zamowili.

deter
czwartek, 7 października 2021, 13:19

realne wzmocnienie i to bardzo szybko. dla mnie zakup na plus

Ppp
czwartek, 7 października 2021, 13:04

Wilk - 120 sztuk ? To chyba na początek, załóżmy do 2035 r. W innym przypadku to się nie kalkuluje.

Davien
czwartek, 7 października 2021, 12:53

Gdyby to był rok 1980 to w gazecie można by zapewne przeczytać: Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych minister obrony Wojciech Jaruzelski poinformował po spotkaniu z sekretarzem obrony Dmitrijem Ustinowem: „Wszystko wskazuje na to, że pierwsze czołgi T-72 już w przyszłym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego”. Jak informuje MON, szef resortu przebywa z wizytą w Związku Radzieckim na zaproszenie sekretarza obrony ZSRR Dimitrija Ustinowa. Obaj ministrowie omówili najważniejsze kwestie polsko-radzieckiej współpracy wojskowej. Rozmowy dotyczyły także pogłębiania interoperacyjności wojsk, radzieckiej obecności wojskowej w Polsce, sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz zakupów zbrojeniowych. Po latach okupacji hitlerowskiej a później komunistycznej znowu jesteśmy pod okupacją, tym razem ze strony USA i państw NATO. Sen o niepodległej Polsce z lat 90 rozpłynął się jak strumień moczu uderzający o ścianę pisuaru.

Daniel
czwartek, 7 października 2021, 13:56

Czasem lepiej być wasalem lepszego Pana, niż wasalem tyrana i złodzieja. Tego drugiego przerabialiśmy już z wiadomym skutkiem. USA ma jednak znacznie bardziej pragmatyczne podejście.

Davien
czwartek, 7 października 2021, 15:10

Zgadza się, w 1945 kraj był dosłownie w całkowitej ruinie. Wszystko, czego niemieckie nazistowskie siły zbrojne nie zniszczyły w czasie walk było burzone podczas wycofywania się do Rzeszy. Zobacz sobie na YouTube nagranie ze święta niepodległości w 1966. Dzięki pomocy ZSRR Polska stanęła na nogi po wojnie. Za to dzisiaj dzięki "pomocy" EU i USA pozbyliśmy się jakiegokolwiek przemysłu i miejsc pracy. Absolwent politechniki ma do wyboru emigrację na zachód albo pracę w Biedronce. Jeśli to nie jest neokolonializm to nie wiem co nim jest.

czwartek, 7 października 2021, 22:26

@prawieDavien. Zgadza się, w 1945 czego niemieckie nazistowskie bla bla, to wywiozły specjalne oddziały szaberskie Armii Czerwonej. Łącznie z torami i podkładami kolejowymi pod nie. Te specjalne, nazwałem je szaberskie oddziały Armii Czerwonej liczyły około 100 tysięcy żołnierzy. Wiesz o tym trolu ?

Kot
czwartek, 7 października 2021, 19:54

Tzn jakiej pomocy ZSRR? Jakieś kwoty, jakieś ekipy budowlane z ZSRR?

Wawiak
piątek, 8 października 2021, 10:59

No, bratniej pomocy np. w eksploatacji złóż naszego węgla, który im wysyłaliśmy w cenie poniżej ponoszonych przez Polskę kosztów jego wydobycia... Uran też sobie wzięli, tylko wpierw to my musieliśmy go wydobyć.

Ja
czwartek, 7 października 2021, 18:03

Teraz podszywanie pod kogos jest w modzie? Czy o co chodzi? Miejsc pracy nie ma? Co to za bzdury? Najnizsze bezrobocie w histori. Przemyslu nie ma? To moze w koncu zapoznaj sie co jest kraju o ile tego jest. Zdziiwisz sie. Chociaz mysle ze doskonale wiesz co i jak. Tak swoja droga wiesz ze byl plan marshala dla Polski i wiesz kto go zablokowal? Tak,tak,twoi ukochani rosjanie

biały
czwartek, 7 października 2021, 18:56

no bezrobocie nigdy nie będzie na poziomie tego z lat 80 kiedy był obowiązek pracowania , nawet jak praca nie przynosiła żadnego dochodu a generowała straty , obecnie bezrobocia może nie ma ale po dużych miastach , po resztą spójrz ilu chodzi tam bezdomnych uważasz że są zapisani do jakiegoś urzędu pracy , większość bezdomnych jakich znam nie jest nigdzie zarejestrowana bo po prostu nie widzą sensu jeździć co jakiś czas do urzędu pracy i wydawać 50 zeta na autobus dodatkowo tracąc pół dnia

Ja
piątek, 8 października 2021, 11:28

Nie mieszkam w dużym mieście a gdyby nie Ukraincy połowa firm w okolicach przestała by istnieć

wert
czwartek, 7 października 2021, 17:23

chyba cię pogięło. Nawet Dworzec Wileński "bratnia" armia wyszabrowała. Linia kolejowa z Wałbrzycha do Wrocławia była zelektryfikowana do "wyzwolenia". Potem wróciły parowozy. "Dzięki pomocy ZSRR Polska stanęła na nogi po wojnie" eh ty marny POdszywaczu

Gazda z Diabelnej...
piątek, 8 października 2021, 12:33

@wert Jakby nie patrząc to szabrowali linie pomiędzy : Waldenburg a Breslau, a te miasta stały się Wałbrzychem a Wrocławiem między innymi dzięki ZSRR.. To tak gwoli historii.

Davien
piątek, 8 października 2021, 19:24

Wrocław był Polskim miastem dopóki go najpierw nie przejeły Czechy a potem Prusy nie zagarneły.

wert
piątek, 8 października 2021, 14:37

to gdzie jest Dworzec wileński? Tak gwoli geografii bo o historii mizerne masz pojęcie. Wiesz jak wyglądały sowieckie dekle, ciężarówki, wszystko co jeździło, w drodze przez Polskę? A jak wyglądało życie ludzi w pobliżu linii kolejowych gdy sowieci wracali? Poczytaj raporty komunistycznych starostów jak całe wsie pakowały się i uciekały do lasu bo w pobliżu zatrzymał się sowiecki eszelon

Victor
czwartek, 7 października 2021, 16:56

Absolwenci mogą wyjeżdżać jeśli zechcą. Za PRL chcieli a nie mogli.

AA
czwartek, 7 października 2021, 16:00

Tak jasne jacy dobrzy ci moskale tylko że od 17 września1939 były gułagi Katyń a do czasu wojny z lllRzeszą chcieli całkowitej anihilacji Polski i Polaków Odwidziało się im dopiero gdy przeskoczyli do obozu tych dobrych i na hasło wszystkie ręce na pokład nagle się okazało że potrzebne jest im polskie mięso armatnie

Extern
piątek, 8 października 2021, 12:28

Sowieci nie chcieli anihilacji Polski, tylko wzięcia nas pod but, a do tego potrzebowali wykończyć elity kraju żeby reszta pozbawiona przywództwa już nie stawiała oporu. Dlatego przecież rozstrzeliwali oficerów, a nie wszystkich wziętych do niewoli jak leci. Podobnie zresztą postępowali Niemcy, najpierw uderzając np. w wykładowców wyższych uczelni czy wyższą kadrę urzędniczą.

LMed
czwartek, 7 października 2021, 15:46

Proponuję skoncentrować się na tym, co czerwona zaraza wywiozła i zniszczyła na ziemiach zachodnich po ich zdobyciu jednak, niezależnie od powtarzających się obecnie klimatów neokolonialnych pod innymi auspicjami.

Daniel
czwartek, 7 października 2021, 15:29

Przesadasz. Ani nie masz pojęcia o tym co było, ani o tym co jest teraz. ZSRR swoje pomogło, ale też bardzo dużo wywiozło. Przez kilka dekad byliśmy traktowani jak kolonia do wyciskania i tylko dzięki rodzimym komunistom udało nam się trochę podbudować. Jak rządzili ludzie pokroju Bieruta cały czas, to byłaby masakra. Dzisiaj wcale nie ma takiej biedy jak piszesz. Absolwenci politechnik nie muszą wyjeżdżać, ale mogą (nie tak jak kiedyś). Sam pracuję w branży IT i na swój byt w Polsce nie narzekam. Na Zachodzie zarobiłbym więcej, ale i koszty życia są znacznie wyższe - przerabiało to już kilku moich znajomych.

Tani
czwartek, 7 października 2021, 21:21

Eee,facet bujdy piszesz nasza edukacja jest chora i teoretyczna. Ale to jest temat na inne forum. Przyczyna biedy za komuny to nie ZSRR tylko my. Czy się robi czy się leży 2mln się należy. I tak by można.....tylko po co? Zamiast biadolić trzeba się wziąść za robotę. A nie zwalać swojego lenistwa na komunę. W sumie tak jest najłatwiej.

Wawiak
piątek, 8 października 2021, 11:21

Mentalność "czy się stoi..." to dziedzictwo komuny. W okresie przedwojennym obowiązywała inna kultura pracy - a rabunek (np. wywożenie całych zakładów) oraz późniejsze podporządkowanie i ekploatacja naszej gospodarki przez sowietów to fakt. Pewnie nie wiesz, ale np. ZSRS brało od nas węgiel. "rozliczając się" po cenie poniżej kosztów wydobycia.

Tani
piątek, 8 października 2021, 14:00

Facet ja żyłem 26 lat za komuny.była wtedy księżycowa ekonomia ale.... . Nie pamiętam ani jednego człowieka co by chwalił Polskę miedzywojennną -to była odmiana słówka dziadostwo. Sakramenckie to najlagodniejsze. Bo Sowieci nic nie zrobili bo nasi przodkowie woleli komune. Faceci ale to jest forum militarne nie społeczne. Liczenie prób,kabli czy mieszkan u nas czy w Rosji zostawmy innym piszmy na temat. Ja jestem za Abramsem....

Daniel
piątek, 8 października 2021, 07:50

Nie wiesz o czym piszesz. Zdajesz sobie sprawę ile surowców naturalnych poszło za pół darmo do ZSRR? A ile żywności z Polski szło do nich, kiedy my mieliśmy puste półki lub drożyznę? Mentalność bolszewicka to jedno, ale my byliśmy po prostu też kolonią ZSRR. Naprawdę nie jest łatwo zbudować prężną gospodarkę w ten sposób. Tamte czasy to nie tylko powszechne złodziejstwo.

yes
czwartek, 7 października 2021, 16:49

Pomogło? Powiedz to tym z Katynia. Albo z kresów.

Daniel
czwartek, 7 października 2021, 21:15

Nie unoś się Kolego, mój dziadek też pojechał na Syberię i zginął pod Lenino. Rodzina babci wywieziona prawie cała - mało kto przeżył. Więc ja znam kacapów od tej strony również. Ale IIRP to też nie było niebo na ziemi. Bieda, szczególnie na wsi, była ogromna. Komuniści parę rzeczy wprowadzili, jak chociażby upowszechnili edukację czy podciągnęli przemysł. Nie zapominaj o odbudowie ruin , które przez swoją głupotę zafundowała nam Sanacja. Ludzie wiedzieli, komu zawdzięczają nędzę.

x66
czwartek, 7 października 2021, 19:17

W czasach II WŚ ZSRR nie było państwem komunistycznym tylko Stalinowską dyktaturą. Prawdziwy komunizm oparty o nauki Marksa i Engelsa udało się odbudować dopiero po śmierci Stalina w 1953.

Wawiak
piątek, 8 października 2021, 11:25

Różnica taka, że za Stalina miałeś terror plus ekonomiczny bezsens,a potem terror zelżał, za to ekonomiczny bezsens pozostał. No, w sumie to jest to jakaś zmiana na lepsze... ;-) Powiedzenie, że jeżeli komuniści będą rządzić na Saharze to piasku zabraknie oparte jest na obserwacji, a nie na uprzedzeniach.

dim
czwartek, 7 października 2021, 13:40

Rozpłynął się, ale tamten sen rosyjski, bez śladu.

prawnik
czwartek, 7 października 2021, 12:41

Przykro to pisać ale nie jest prawidłowym fotografowanie się stojąc gdy druga osoba / niepełnosprawna w tym przypadku/ stać nie może........

Ja
czwartek, 7 października 2021, 13:21

Już nie może się Pan przyczepić do czegokolwiek innego? Pomijając że to nieprawda.

prawnik
czwartek, 7 października 2021, 13:36

Niestety to prawda odsyłam do savoir -vivre dot zachowania się przy osobach niepełnosprawnych. Abramsów się nie czepiam ...może jedynie tego że nas na nie nie stać .A tak apropos pamiętam że w 1991 roku jeden z moich wykładowców na WSO był święcie przekonany, / i nas też chciał przekonać./ że w pewnych warunkach T-72 jest w stanie zniszczyć ten czołg...........A potem był Irak

Tani
czwartek, 7 października 2021, 17:47

Aj,Aj. Czyli tak,ta taktyka nazywa się,,polowaniem na Leoparda,,. Ja znam jedną z kilku. Jak najbardziej były w stanie. Żeby było jasne Abrams nie ma żadnych szans w walce z ruskim teciakiem. On ma rakiety na karuzeli będzie strzelał 9 strz/min. Z 5km.

Davien
piątek, 8 października 2021, 07:17

Taak i Abrams sobie podjedzie do tego teciaka z paroma osmaleniami na pancerzu po czym go zwyczajnie rozstrzela:)

Kuligen82
czwartek, 7 października 2021, 15:27

Z ciekawości zerkne do savoir-vivre'u. Oczywiście bez złośliwości wobec obu panów.

andys
czwartek, 7 października 2021, 22:56

To jest polityka, o zadnej grzecznosci mowy nie ma. Trzeba było zrobic fotografie z senatorka , to zrobiono. Inna sprawa, czy prezentacja tego akurat zdjecia w Polsce było eleganckie, watpliwe, ale czy mozna wymagac od dzisiejszej władzy elegancji, po Strajku Kobiet na przykład ? Amerykanie ludzie prości i pragmatyczni, bez sentymentów

Gdzie są Himarsy
czwartek, 7 października 2021, 12:16

dlaczego jeszcze Himarsy mają opóźnienie ? co jest przyczyną ? Rumuni już je mają a my skąd te opóźnienia i wyjdzie tak że Abramsy pojawią się wcześniej niż Himarsy.

JÓZEK nauczyciel
czwartek, 7 października 2021, 12:03

będą to SEPv2 do wersji SEPv3 mają być modernizowane w 2040 roku więc rytm modernizacji WP jest zachowany

Trol
czwartek, 7 października 2021, 19:55

To sęp 3 z Tusk.

Robert
czwartek, 7 października 2021, 14:04

Nie, to jest SEPv3 już gotowe do dostarczenia dla US ARMY, tylko US ARMY w międzyczasie przygotowuje się do walki na wyspach wokół Chin i w tym momencie nie jest to im potrzebne.

Tani
czwartek, 7 października 2021, 18:56

Ja Ciebie popieram, my odkupimy od USA ich tanki oczywiście z nie uranowym pancerzem. Ja od dawna już piszę że powinniśmy odkupić od USA kilka F-35. Samoloty te i tak bazowały by w USA. I było by to do załatwienia. Po co? Dla prestiżu i tylko dla niego.

asf
czwartek, 7 października 2021, 11:57

A co z pilniejszymi zakupami? Takimi jak?
1) Wyposażenie WRE dla Wojska Polskiego. Każda dywizja powinna posiadać w swoim składzie pułk WRE...
2) Aerostaty
3) Satelity
4) Co z odpowiednim nasyceniem Wojska Polskiego dronami różnych klas (zarówno powietrzne, morskie i lądowe)? Co

A127
czwartek, 7 października 2021, 14:05

Trudno żeby w każdym artykule pisali o wszystkim co chcesz.

asf
czwartek, 7 października 2021, 18:41

Nie potrzeba artykułów. Wystarczy, żeby MON ogłosił, że: "WRE kupimy od... ", "Aerostaty kupujemy od... " itd. ( w miejsce kropek wstawić polską firmę, która to zrobi)

Kałboj
piątek, 8 października 2021, 03:36

Przecież są dostępne plany zakupowe, w czym problem? Nie czytamy i marudzimy?

Ech
czwartek, 7 października 2021, 11:57

Dla Austina byl to 3 minister dzis:) NA kazdego mial po 40 minut. Miedzyczasie lody z sekretarka, obiad z prezdentem, i narada z generalami z polacznych sztabow. i 2 spotknia z szefami koncernow zbrojenwych. Przypomnial sobie gdzie lezy Polska, dobre i tp. (aaa za niemcami)

Zawisza_Zielony
czwartek, 7 października 2021, 11:52

No to zaorali nasz przemysł... zresztą po co suwerennej państwu potencjał produkcji specjalnej jak wszystko może od hegemona kupić. A i politycy takie ładne fotki mają przy okazji...

D34mt
czwartek, 7 października 2021, 14:01

Ta, tylko do samych Niemiec nasz przemysł eksportuje w setkach i mld euro miesięcznie.

Andrzej
czwartek, 7 października 2021, 13:28

Nasz przemysł to nie nadąża z produkcją...

Ja
czwartek, 7 października 2021, 13:24

Następny co myśli że nasz przemysł zbuduje czołg. Owszem. Za 25-30 lat. Jak dobrze pójdzie.

Zawisza_Zielony
czwartek, 7 października 2021, 13:44

A ktoś dał mu szansę ? Swego czasu PT91 był najbardziej zaawansowaną seryjną modernizacja T72 między Wołgą a Łabą. A że nikomu nie chciało się łożyć na rozwój i utrzymanie tego potencjału - to już inna historia.

Davien
piątek, 8 października 2021, 07:19

PT-91panei Zawisza nie umywa się do bazowego T-72B z 1985r a co dopiero mówic o pózniejszych wersjach.

Daniel
czwartek, 7 października 2021, 15:40

Nie było kasy po prostu. Ile masz lat? Ja te czasy pamiętam z życia, nie z YT.

Zawisza_Zielony
piątek, 8 października 2021, 09:13

Na 10 - 15 czołgów rocznie nie było kasy ? Też pamiętam te czasy i wiecznie zwracane pieniądze do budżetu bo MON nie zdążył wydać (niezależnie od opcji u koryta)

Kamil
czwartek, 7 października 2021, 11:49

Perfekt!!!

Piotr ze Szwecji
czwartek, 7 października 2021, 11:47

Zasadność inwestycji w WP przez rząd RP ma 2 powody. Pierwszym jest zapewnienie stabilności Polski, aby zapewnić stabilne warunki rozwoju gospodarczego. Politycy PiS widzą +5% PKB rocznie. Ja widzę +10% PKB rocznie, bo jestem przeciwnikiem EU (nie eurosceptykiem, lecz przeciwnikiem!). Cel PKB Polski do osiągnięcia wzorem Korei Południowej jest coś ponad 1500 mld USD rocznie. Ocena PKB Polski 2021 to 642 mld USD. To więc nadal brak około 1000 mld USD w rocznym dochodzie narodowym Polski, które okradło i dalej kradnie członkostwo Polski w EU. 20 lat to okres wystarczający dla kraju jak PRL z 1989 stania się drugą Japonią. Drugim powodem jest natura braku w rozwoju gospodarczym Polski. To przemysł. Inwestycje w WP to też inwestycje w polski przemysł i przy okazji zakupów w cudzoziemskich przemysłach, transferów technologii podwójnego zastosowania dla polskiego przemysłu. ----- Neomerkantylizm wskazuje 3 ważne filary rozwoju gospodarczego. 1 reforma banków i finansów. 2 inwestycje w sieć transportową. 3 inwestycje w przemysł. Punkt 1 i 2 były realizowane przez rząd pani Beaty Szydło. Wyłącznie punkt 2 jest realizowany przez rząd pana Mateusza Morawieckiego. Co do punktu 3 premier Morawiecki przekazał 400 mln zł na inwestycję w fabrykę prochu Mesko w Pionkach, na wyraźne zapotrzebowanie wskazane przez już byłego ministra MON pana Antoniego Macierewicza. Inwestycje w przemysł pod rządami PiS są realizowane niemal wyłącznie poprzez dalszy rozwój i poprawę zysków korporacji państwowych. Członkostwo w EU czkawką się tutaj Polsce odbija. ----- Dlaczego więc inwestycje w przemysł kuleją w Polsce pod rządami PiS? Winny jest PGZ! PGZ to największy przemysłowy zatrudniak w Polsce. PGZ ma dziurę ziejącą w produkcji opartej na technologiach podwójnego zastosowania, ma braki pracowników i wiele jego spółek przynosi same straty. Przekazywanie transferu technologii do PGZ jest postrzegane jako wyrzucanie pieniędzy na śmietnik, bo nie przekłada się na rozwój polskiego przemysłu, tylko zapewnienie pracy pracownikom PGZ, którzy tą pracę albo postojowe mają już zapewnioną. FMS zakupy są tańsze dla MON. PGZ zmienia menadżerów jak w kalejdoskopie, bo żaden nie potrafi zmienić PGZ w drugi KGHM. Problemem jak zawsze brak produkcji cywilnej. PGZ to wielka korporacyjna kłoda pod nogami przemysłowego rozwoju Polski, która z powodu oderwania spod własności MON, zaczęła niedawno i to topornie ostatnimi laty zwracać uwagę na komentarze żołnierzy używających broni i systemów jej produkcji. Lepiej późno niż wcale. A co do menadżerów PGZ to sugerowałbym jakiegoś słowiańskiego-polskiego szlachcica. Bez kontrrewolucyjnego wstrząsu szokowego w ludowych klockach PGZ, pozostałości po PRL, nie będzie lepiej. PGZ musi się spotkać w końcu z kapitalizmem. Socjalizm finito i se ne vrati.

dim
czwartek, 7 października 2021, 22:30

Piotrze, ależ Ty inwestycje nawet mylisz z obciążeniami. Ty nawet nie wiesz co to są inwestycje !

Trol
czwartek, 7 października 2021, 19:58

Polska PKB 1.5 bon a mocarstwo Rosja 1.8 bln. To albo oni chooj a nie mocarstwo albo trochę przesadziłeś.

rmarcin555
czwartek, 7 października 2021, 15:15

@Piotr ze Szwecji. Brednie, które tu napisałeś ciężko jest w zasadzie skomentować. Nie zdajesz sobie zupełnie sprawy z sytuacji finansów publicznych. Pan premier zręcznie manipuluje cyferkami, ale Eurostat ma to gdzieś i pokazuje prawdziwy obraz. Jakieś wyliczenia tych 1000mld ? O jakich inwestycjach za czasów rządów Szydło mówisz? Gdzie jest ta fabryka prochu w pionkach? O dogonieniu Korei i Japonii to już w ogóle fantazjujesz. Zobacz sobie sam potencjał demograficzny. Jak chcesz poprawić zyskowność państwowych firm, skoro zarządzają nimi ludzie z politycznego nadania, postawieni w ramach dzielenia łupów. Generalnie brakuje Ci zupełnie kontaktu z rzeczywistością. Jak wygląda życie bez UE możesz sobie aktualnie śledzić w UK. Koniecznie napisz o tej nowej, rewelacyjnej umowie handlowej z USA.

Krzysiu
piątek, 8 października 2021, 03:41

Mieszkam w UK. Po wyjściu z UE jest... o niebo lepiej! Pracy jest wszędzie dużo, płace szybują w górę, dlaczego mam narzekać?

Piotr ze Szwecji
czwartek, 7 października 2021, 15:51

Chciałoby się usłyszeć, że fabrykę w Pionkach w końcu zbudowano. Tu zaś przysłowiowa stępka pod prom. Tyle racji ci przyznam, bo dla przykładu taki kraj ludności Polski jak Korea Południowa, pomimo że był tak zacofany do PRL:u, jak dziś RP3 jest do dzisiejszej Korei Południowej, to dał radę w ciągu 20 lat ucywilizować się z barbarzyńskiego zacofania i zapewnić sobie infrastrukturę i ekonomię Japonii. Tak. 1000 mld rocznie EU okrada Polskę, bo Polska po 20 latach po 1989 winna mieć regularne PKB jak Korea Południowa. O potencjał demograficzny Polski, ty nie łam swojego mózgu, raz słowiańskie katolickie obyczaje prawem będą ponownie w Polsce Kodeksem Prawa Naturalnego. Póki Polska jest w EU, to odrodzić się tej naszej Polski sprzed Rozbiorów przecież się nie da, a wedle przepowiedni ma się odrodzić właśnie po tej bieżącej RP3. Ponadto 10 mln Polaków z powodu członkostwa Polski w EU nadal mieszka za granicami Polski, niczym jak w najlepsze pod Rozbiorami. Dodaj te 10 mln Polonii do ludności Polski i masz nadal jakieś problemy demograficzne? Do tego rozwój na poziomie Korei Południowej i pełno wolnych miejsc pracy będzie dla wracających rodaków.

Pjoter
czwartek, 7 października 2021, 15:46

Ooo miło mądrego poczytać

emigrantnorweski
czwartek, 7 października 2021, 14:26

10/10

NOC
czwartek, 7 października 2021, 13:42

Ten drugi punkt to żart prawda ?

Kuligen82
czwartek, 7 października 2021, 18:46

To pytanie to żart?

Piotr ze Szwecji
czwartek, 7 października 2021, 15:38

Na YouTube są fajne filmy przekopu Mierzei Wiślanej. Trochę trudniej znaleźć podobne filmy na YT z Via Karpatia czy Via Baltica, lecz też da się. Rozbudowa portów kontenerowych ostatnio była głośna w polskiej prasie. Nie wiem czy są jakieś zdjęcia tego. Punkt 2 jest realizowany. Co się tyczy dróg wschód-zachód, to nikt ich nie niszczył na razie i jest ich aż nadto dla przejazdu każdej wrogiej armii. Jak ktoś ładnie to napisał, widzieć to wiedzieć.

Ja
czwartek, 7 października 2021, 13:27

10/10

Darek
czwartek, 7 października 2021, 11:32

A mówili lokalni współpracownicy tu TSUE, że Abramsów nie będzie i poza tym Borsuków i F-35, w ogóle niczego nie będzie. Tak jak za nich było, tylko bakszysz za Caracale był, teraz może i do zwrotu.

Krzywy
czwartek, 7 października 2021, 14:24

Moment. Gdzie te Twoje F35? Gdzie te Abramsy? Na razie to obiecanki-cacanki a głupiemu stoi. Uwierzę, jak zobaczę. Bo to co widzę teraz, to ostatecznie upieprzanie polskiego przemysłu przez dojną zmianę. Zapewne stołki do obsadzenia rodzinką i znajomymi już się kończą.

Kuligen82
czwartek, 7 października 2021, 18:52

Moment. Obiecanki?? UMOWY MIĘDZYNARODOWE. Halo słyszałeś o tym. Podpisane, zaliczki zapłacone. Halo, budzimy się. Halo

Davien
czwartek, 7 października 2021, 14:10

Darek, to nie sekretarz Austin udzielazgody na zakup ale Kongres USA wiec pomysl zanim znowu cos popełnisz.

Tani
czwartek, 7 października 2021, 21:11

Ale sekretarz Austin jest przedstawicielem większości w Kongresie. Więc wie co mówi. On wie bo musi wiedzieć. Taka praca.

Witold
czwartek, 7 października 2021, 14:00

Ba, ja spotkałem obytego w świecie i wykształconego zwolennika Totalnej Opozycji, co twierdził, że w 3 miesiące po objęciu rządów PiS niczego w Polsce nie będzie. Do dziś dnia on i jemu podobni nie są w stanie tego zrozumieć, jak to się stało, że jest inaczej.

Darek
czwartek, 7 października 2021, 14:25

Siedząc w pewnej restauracji zimą już 2015 roku we Wrocku wraz z lepszą kastą, jedna z nich prawniczka skrzeczała do mnie, że jak wejdzie 500+ i w ogóle PIS to za pół roku od wtedy Polska zbankrutuje, reszta kasty wtórowała, ale jest szczęście przynajmniej, że jest UE to nas przed Putinem obroni, ja jej na to, że paktem obronnym jest NATO, dajcie wiarę, dziewczyna po 40 tce nie wiedziała co jest do czego, zdziwiona była, że to nie UE. Prawniczka :) Pozdrawiam Cię Anetka jeśli to czytasz ale mam wątpliwości ;), że ze zrozumieniem.

Krzywy
czwartek, 7 października 2021, 14:22

Fakt. Jest drożyzna i inflacja. Zawsze to coś.

Kuligen82
czwartek, 7 października 2021, 18:54

Najtańszy nadal kraj w EU. Inflacja jest na całym świecie kosmiczna. Halo, covid

czarno to widzę
czwartek, 7 października 2021, 11:12

W krajach dużo bogatszych niż Polska, gdy wydają miliardy na uzbrojenie, to każdorazowo władze ogłaszają ile to dzięki temu przybędzie w kraju nowych miejsc pracy, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu wysokich technologi. To i ja z taką pewną nieśmiałością zapytam - ile w tym przypadku za te wydane miliardy przybędzie nam nowych miejsc pracy?

Davien
czwartek, 7 października 2021, 14:11

Ładne parę tysięcy, ale to w Polsce a nei u was w Rosji:)

562hnt
czwartek, 7 października 2021, 13:57

Coś ci się pomyliło, MON to nie ministerstwo zatrudniania bezrobotnych. Dziś w Polsce łatwo o pracę.

Extern
czwartek, 7 października 2021, 17:22

Armia każdego państwa jedzie na gospodarce tego państwa. Można fakt o tym przez jakiś czas nie myśleć, ale jest to bardzo krótkowzroczna polityka. Prędzej lub później wysokie wydatki za granicą nie skompensowane zdrową wymianą gospodarczą choćby i ziemniaki za czołgi, wykończą każdego kto nie pompuje ropy z ziemi.

Davien
piątek, 8 października 2021, 13:07

Extern, ale to nie armia ma dbać o gospodarkę. Zadaniem armii jest obrona państwa i ma to robić jak najefektywniej

Nikor
czwartek, 7 października 2021, 13:15

Równo 1000 - czołgiści.

Olender
czwartek, 7 października 2021, 13:56

Przesiądą się ze starszych T-72... ;)

asf
czwartek, 7 października 2021, 13:44

Nie przybędzie żadnego dodatkowego miejsca pracy. Te czołgi będą obsługiwać żołnierze, którzy już służą w Wojsku Polskim. Gospodarce polskiej też nie przybędzie bo całość będzie kupowana w USA. I 23,3 mld zł z naszych podatków zostaną wytransferowane poza granice Polski.

Kot
czwartek, 7 października 2021, 20:02

No cóż. To samo mogą powiedzieć Czesi, Słowacy, wtgrzy, austryjacy, Norwegowie, Szwedzi, Finowie itd itp. jakoś sobie nie przypominam żeby produkowali czołgi. Co najwyżej je modernizują swoimi siłami.

grzesiek
czwartek, 7 października 2021, 11:09

A kiedy 2 faza programu Wisła? Na co czekacie. Mają nas obronić 2 baterie na całą Polskę?

Max
czwartek, 7 października 2021, 13:55

Czekają na oficjalnie zatwierdzenie IBCS przez Amerykanów dla US ARMY i wprowadzenie radaru nowej generacji. Finalnie będziemy mieli najbardziej zaawansowany system antyrakietowy i przeciwlotniczy na świecie, a do tego z dużą ilością własnych radarów różnego typu i Narwią.

Herr Wolf
czwartek, 7 października 2021, 13:00

A gdzie pierwsza faza???

Afropolak
czwartek, 7 października 2021, 10:37

A Niemcy mają Tuska i generała Mirka, którzy obronią Berlin i polski Zgorzelec!!!

tadzik
czwartek, 7 października 2021, 14:03

Mądry wie co pisze a ten nie do końca pisze co wie.

Herr Wolf
czwartek, 7 października 2021, 13:00

Niemcy mają 2 zakłady produkujące czołgi!!!

Łowca NKWD
czwartek, 7 października 2021, 20:04

Taa. Mają te, 2 razy więcej ludności niż Polska, i pkb 2x większe niż mocarna Rosja. Więc o czym ty mi tu klapiesz

Nikor
czwartek, 7 października 2021, 15:14

My też mamy dwa. Z tym, że ani niemieckie, ani polskie zakłady od dawna czołgów nie produkują.

Art
czwartek, 7 października 2021, 14:43

Ta a skrupy dla Węgrów są robione w Grecji.

I co z tego
czwartek, 7 października 2021, 14:10

Leopardy przy Abramsach to cienkie Bolki herr cośtam

Herr Wolf
czwartek, 7 października 2021, 19:32

Ponieważ?

Łukasz
czwartek, 7 października 2021, 10:25

Jak to? da się zmodernizować siły pancerne? da się posiadać nowoczesne czołgi? A w ogóle wojsko jest do czegokolwiek potrzebne? Przecież jest w Niemczech. Siemoniak i Klich z Totalnej Opozycji nie wierzą.

Krzywy
czwartek, 7 października 2021, 14:25

A gdzie masz tę modernizację i te nowoczesne czołgi? Wierzysz w obiecanki polityków? Serio?

Xzibit
czwartek, 7 października 2021, 10:21

Bez silnej OPL te Abramsy będą mało warte a Polska niema prawie w ogóle OPL,no będą 2 defiladowe baterie Patriot :) Dwie baterie to starczyłyby do osłony któregoś z krajów Bałtyckich ale nie Polski ale u nas obrona się nie liczy tylko pokazówka

Darek
czwartek, 7 października 2021, 14:20

Za PO zatem nawet co na defilady nie było wysyłać bo i tych baterii nie było. Czy wtedy tak na swoich panów utyskiwałeś?!

Tweets Defence24