Błaszczak: Pentagon intensywnie pracuje nad polską ofertą dot. stałych baz

4 października 2018, 17:21
Mariusz Błaszczak SGWP
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Pentagon bardzo intensywnie analizuje szczegóły oferty rządu w Warszawie w sprawie stałych wojskowych w Polsce – powiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Jamesem Mattisem.

Rozmowa szefa MON Mariusza Błaszczaka z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem odbyła się na marginesie spotkania ministrów obrony państw NATO, które w środę i czwartek miało miejsce w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. – Ta rozmowa dotyczyła relacji dwustronnych polsko-amerykańskich. Sekretarz Mattis powiedział mi, że Pentagon bardzo intensywnie pracuje nad ofertą złożoną przez stronę polską i dotyczącą stałych baz amerykańskich w Polsce – relacjonował Błaszczak.

Polski minister przypomniał, że niedługo znów wybiera się do Waszyngtonu. – Grupa robocza złożona z ekspertów Pentagonu i Ministerstwa Obrony Narodowej również podjęła prace dotyczące szczegółów. Sekretarz Mattis właśnie mówił, że bardzo intensywnie toczą się prace strony amerykańskiej nad analizą szczegółów – dodał szef MON.

Ewentualna stała baza wojsk amerykańskich w Polsce, nazwana już przez prezydenta Andrzeja Dudę "Fort Trump", była tematem dwustronnych rozmów polsko-amerykańskich, lecz nie spotkania ministrów obrony 29 państw NATO. – To jest projekt polsko-amerykański. (...). Kiedy dojdziemy do wspólnych ustaleń, wtedy oczywiście poinformujemy również innych sojuszników – tłumaczył Błaszczak.

Jednym z tematów spotkania ministrów były zmiany w strukturze dowodzenia NATO. W ramach tego procesu Polska zabiega o utworzenie dowództwa komponentu lądowego na bazie dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. W tym tygodniu w tej sprawie nie zapadły żadne decyzje, ale też nikt ich nie oczekiwał.

Jesteśmy na etapie uzgodnień w tej sprawie. Mam nadzieję, że podczas następnego posiedzenia, które odbędzie się w lutym przyszłego roku, ta sprawa zostanie rozstrzygnięta – powiedział szef MON.

Z nieoficjalnych informacji, jakie Defence24.pl uzyskało w kwaterze głównej NATO w czerwcu wynikało raczej, że decyzja może zapaść jeszcze przed końcem 2018 r.

Dziennikarzy w Brukseli najbardziej interesował jednak temat rosyjskiego cyberataku w Holandii. Minister obrony tego państwa Ank Bijleveld poinformowała bowiem w czwartek, że służbom wywiadowczy udało się zapobiec w kwietniu hakerskiemu atakowi ze strony Rosji na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

–  To już jest kolejny przejaw działań hybrydowych Rosji. Mówiliśmy o tym, jak przeciwdziałać tego rodzaju atakom. Stany Zjednoczone zadeklarowały swój udział w przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym. Rozmowa przede wszystkim dotyczyła tego, w jaki sposób odstraszać przeciwnika skutecznie – mówił Błaszczak o spotkaniu ministrów obrony NATO.

Reklama
Tweets Defence24