Błaszczak o Grotach: to polska, sprawdzona broń

26 stycznia 2021, 11:00
Grot_20201
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON
Reklama

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że karabinki Grot przeszły testy, to "polska" oraz "sprawdzona" broń. Zaznaczył również, że obecnie Ukraina poszukuje broni w kalibrze zgodnym ze standardem NATO.

W poniedziałek portal onet.pl opublikował materiał dotyczący wad karabinka Grot, który ma być wyposażeniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Według raportu, który uzyskał onet.pl po testach okazało się, że karabinek "jest tak zły, że zagraża żołnierzom". Według portalu, "Grot" w trakcie podpisywania kontraktu nie miał badań kwalifikacyjnych, które dopuszczałyby go do użytkowania w armii, już na poziomie wstępnych testów wzbudzał wiele wątpliwości, które były ignorowane.

Szef MON, pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, "czy karabinki Grot są rzeczywiście tak zawodne, jak twierdzi portal Onet, czy też nie, czy dane mówią coś innego", zaprzeczył.

"Nie. Nie są, nie są tak zawodne. Żadna broń nie jest doskonała, ta również, ale to jest polska broń, to jest broń sprawdzona. Nie. Nie są zawodne, przeszły testy, są na wyposażeniu Wojska Polskiego. A więc jest, jak sądzę, drugie albo nawet i trzecie dno tego wszystkiego, co się dzieje" - powiedział minister.

Dodał, że publikacja Onetu "odbiła się też echem w mediach ukraińskich". "Na portalach ukraińskich są informacje mówiące właśnie o skandalu związanym z tym karabinem. A przypomnę, że Ukraina prowadzi właśnie proces zakupu karabinków właśnie produkowanych na Zachodzie, a więc z kalibrem takim, który dotyczy sprzętu NATO-wskiego" - powiedział. Jak dodał, "można by postawić pytanie, o co w tym wszystkim chodzi, czy chodzi o właśnie działania lobbystyczne, czy chodzi o nieodpowiedzialność polityków opozycji".

Pytany, czy jego zdaniem komuś może zależeć na storpedowaniu kontraktu polsko-ukraińskiego na zakup tych karabinków, ocenił, iż "wszystko wskazuje na to, że taki jest podtekst". "Ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Ja dziwię się postawie polityków Platformy Obywatelskiej, byłego ministra obrony (Tomasza) Siemoniaka i jego zastępcy (Czesława) Mroczka, którzy wczoraj zorganizowali konferencję prasową" - powiedział szef MON.

Jednocześnie przypomniał, że karabinek był - według niego - im znany i został oficjalnie przez Mroczka uznany.

image
Reklama

"Na szczęście w internecie nic nie ginie, chyba że zostanie ocenzurowane, tak jak w Stanach Zjednoczonych przez firmy technologiczne, myślę tu o Twitterze, który zawiesił konto urzędującego wówczas jeszcze prezydenta Donalda Trumpa. Otóż w internecie można znaleźć certyfikat wystawiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej, podpis Mroczka jest na tym certyfikacie dla karabinka Grot na targach w Kielcach w 2014 roku. Obaj panowie byli wtedy na targach, jeden był minister obrony, drugi był jego zastępcą" - powiedział szef MON.

"A więc o co w tym wszystkim chodzi? Albo panowie wciąż nie mogą pogodzić się z wynikiem wyborów, przegrali te wybory, i taka nienawiść nimi kieruje, albo mówiąc wprost głupota, albo jeszcze coś gorszego. Tak czy owak działają na szkodę Polski, na szkodę obronności naszego kraju i na szkodę polskiego przemysłu zbrojeniowego" - powiedział Błaszczak.

Posłowie KO wyrazili w poniedziałek oczekiwanie, że zwołane zostanie specjalne posiedzenie sejmowej komisji obrony w sprawie nieprawidłowości przy zakupie i funkcjonowaniu karabinka Grot używanego w siłach zbrojnych. Posłowie KO liczą, że minister obrony udzieli informacji na temat wprowadzenia tego karabinka do sił zbrojnych oraz na temat jego sprawności i przydatności dla wojska.

Poseł Mroczek powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że w razie gdyby informacja nie była pełna, albo nastąpiła blokada informacji KO wniesie o pełną kontrolę NIK w tym zakresie. "Być może zawiadomimy organy ścigania, jeśli ta informacja będzie niepełna z pewnością podejmiemy kontrolę sejmową" - zaznaczył b. wiceszef MON.

Dodał, że Grot to jedna z części niezrealizowanego w całości przez obecnie rządzących programu wyposażenia wojska "Żołnierz przyszłości", programu technologicznego przyjętego jeszcze przez resort, gdy szefem MON był Tomasz Siemoniak.

Publikacja Onetu powołuje się na raport byłego oficera JW GROM Pawła Mosznera i jego zespołu, który mówi o szeregu wad karabinka Grot. "W konkluzji raportu autorzy apelują o powołanie komisji sejmowej w celu +dogłębnego prześwietlenia sprawy Grota+ oraz rozliczenia wydanych na niego publicznych pieniędzy" - napisał w poniedziałek Onet.

Czytaj też: Groty na amunicję treningową. Jest przetarg

Siemoniak powiedział w poniedziałek, że raport Mosznera jest niezwykle bulwersujący i dotyczy zagrożenia życia i zdrowia żołnierzy. Przypomniał, że decyzje w sprawie wprowadzenia karabinka podejmowano w czasach, gdy szefem MON był Antoni Macierewicz. "To pokazuje jak odbywa się modernizacja wojska za czasów PiS: dużo propagandy, dużo hałasu, umowy podpisywane w świetle fleszy frazes o polskim przemyśle obronnym natomiast na sam koniec mamy olbrzymi problem z wadliwym produktem" - powiedział b. szef MON.

W reakcji na tekst Onet.pl MON zapewniło, że karabinek Grot był testowany przez producenta i przyszłego użytkownika przed wejściem do masowej produkcji i przeszedł wszystkie niezbędne badania kwalifikacyjne pod nadzorem specjalnej komisji.

Z kolei Fabryka Broni "Łucznik"-Radom wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że publikacja jest „nierzetelna i wprowadza w błąd opinię publiczną”. „Przed pierwszą dostawą karabinków do WOT w grudniu 2017 wszystkie wymagania techniczne i prawne zostały dopełnione, czego dowodem jest Orzeczenie Szefa IU oraz świadectwo z badań w II trybie OiB. Nie oznacza to oczywiście, że poszczególne elementy konstrukcyjne nie mogą zostać ulepszone, to cały czas się dzieje” - zaznaczono.

FB Radom podkreśla, że obecnie dostarczana jest wersja A2, w której wprowadzono szereg modyfikacji. „Zdecydowana większość opisanych wad i usterek została już wyeliminowana, a ich notoryczne przywoływanie nie ma nic wspólnego z prawdą i tym samym wprowadza w błąd opinię publiczną” – zaznaczono.

„Przed wdrożeniem do produkcji broń przeszła wymagane badania kwalifikacyjne pod nadzorem – specjalnie powołanej – komisji państwowej. Badania obejmowały szeroki zakres, w tym sprawdziany wytrzymałościowe i bezpieczeństwa. Ich przebieg był pomyślny i potwierdził parametry deklarowane przez producenta. Spółka utrzymuje stały kontakt z nabywcami broni, a wszelkie zgłaszane przez nich reklamacje są realizowane na bieżąco” – podała FB Radom.

Konstrukcja MSBS GROT jest cały czas udoskonalana m.in. w tym celu został powołany zespół do analizowania uwag oraz reklamacji użytkowników, składający się z przedstawicieli Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojskowej Akademii Technicznej, Centralnego Organu Logistycznego oraz Fabryki Broni. Wypracowuje on zmiany modyfikacyjne broni, które uwzględniają uwagi wynikające z używania karabinków. Dzięki pracy zespołu powstały modyfikacje MSBS GROT w wersji A1, a następnie MSBS GROT w wersji A2 w zakresie m.in.: wydłużenia łoża z nakładką obejmującą swoim zasięgiem regulator gazowy czy zastosowania iglicy o dużo większej odporności i wytrzymałości, dostosowanej do strzelania „na sucho” w ramach programu szkolenia żołnierzy

oświadczenie Fabryki Broni

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 440
Reklama
GrotGrat
sobota, 30 stycznia 2021, 18:43

Kto z komentujących potrafi wyliczyć w ilu przetargach ta konstrukcja została już odwalona??? Ci co wiedzą nie piszą a ci co nie wiedzą niech popisują się w innym miejscu. Czekam na wpisy.

Saper
sobota, 30 stycznia 2021, 16:56

Dobry to jest kbk AKMS 1972r .

szerreg
czwartek, 28 stycznia 2021, 21:15

Boze na WP pokazywali składanie tego grota, toz to tragedia dla zołnierzy, przeciez jego nie złozych bez specjalnych wkretaków, jak takie cos trafiło do wojska, tragedia. W dawnych czasach KBK AK składało i rozkladało sie na czas, lub z zawiazanymi oczami.

Kocurro
piątek, 29 stycznia 2021, 09:29

Armaty wzór 1410 to nawet nie trza było rozkładać

Gość
czwartek, 28 stycznia 2021, 16:25

Grot to jeden z najlepszych karabinków na świecie w swej klasie. Nic dziwnego , że konkurencja nie mogąc tej broni nic zarzucić ,wybrała zagrania cwaniackie.

wtorek, 2 lutego 2021, 20:08

To super karabin

czwartek, 28 stycznia 2021, 22:58

Zapewne chodzi o zakup broni przez Ukrainę. Niestety msbs nie spełnia wymogów: waży powyżej 3,26 kg i nie jest w standardzie AR.

Komandos z nawalonej
czwartek, 28 stycznia 2021, 16:07

Świetnie bierze sie udział w przetargu konkursie którego niema na nowy karabinek dla Ukrainy Zawsze można psioczyć na złych Niemców którzy chcą wygryźć Polaków z przetargu do którego nikt szrota nie zgłosił bo taki przetarg nie istnieje ale machina propagandowa poszła w ruch i zaczeło się udowadnianie że szrot jest najlepszy na Świecie a już na pewno od konkurencji z Niemiec:))))))

Wawka
piątek, 29 stycznia 2021, 12:05

Ukraina przymierza się do zakupów broni zgodnych z systemami NATO. Trzeba być wcześniej przygotowanym do przetargu. Broni nie konstruuje się w kilka dni czy tygodni. Pan "Komandos z nawalonej" ma chyba jakiś kompleks, zakładając, że wszystko co zachodnie, co niemieckie jest lepsze od polskiego. Praktycznie każdy nowy produkt przechodzi "choroby wieku dziecięcego" i w trakcie produkcji te choroby są eliminowane. Tak jest m.in. z samochodami czy z ich silnikami (patrz np. diesla 1,5 dCi Renault). A GROT ma już kolejną, ulepszoną wersję.

Edward
czwartek, 28 stycznia 2021, 19:49

SZROT w Polsce to magazyn części zamiennych dla "niezawodnych" niemeckich samochodów, przereklamowanych i nawet tych nowiuteńkich - brzydkich jak noc. Od polskiego MSBS (Grota) wara - bo jest to świetny karabin i niczego wartego uwagi zarzucić mu nie sposób - takie sa opinie ekspertów.

Jabadabadu
czwartek, 28 stycznia 2021, 15:12

Jeżeli pan B (lub ktoś inny) myśli, że Ukraina kupi broń - choćby tylko karabinki - w Polsce, a nie np. w Niemczech, to znaczy, że głupota przebiła sufit i pędzi dalej. Powodzenia!

kultura techniczna
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:26

Jak ktoś konserwuje broń WD-40 to nie ma siły musi rdzewieć. Zespół z WAT skonstruował najlepszą broń jaką potrafił, robotnicy Łucznika wyprodukowali najlepszą broń jaką potrafili, po prostu niemiecka i czeska kultura techniczna jest wyższa. Jakiego rodzaju spawania używa Łucznik, bo to trochę dziwnie wygląda. Właściciel Onetu z prezesem H&K na oczy się nie widzieli, to dwa różne biznesy. Niemiecka prowokacja, Łucznik w produkcji używa niemieckich maszyn(przed wojną też produkowano broń na niemieckich maszynach), jakby ktoś chciał uwalić Grota to przestałby je serwisować. Grota trzeba kontynuować, żeby nie powtórzył się casus Irydy, trzeba też podnieść kulturę techniczną zwykłego żołnierza, nie wiem jak z nią jest u supermenów z Gromu. Piechocie Grot wystarczy, nikt nie buduje broni, żeby przegrać. Ukrainie to bym dał za darmo Groty, uzbroił jakiś batalion, żeby się sprawdził w boju, FlyEye w Donbasie się sprawdził, Rosjanie nie byli w stanie go zakłócić, a próbowali.

Chronos
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:15

Niestety, ale podobnie jest z wieloma polskimi produktami. W Polsce pokutuje nadal przekonanie z poprzedniej epoki, że do stworzenia czegoś nowego trzeba mieć odpowiednie wykształcenie akademickie i pracować w biurze. Krawaciarze projektyją więc urządzenia niekompletne i dziurawe, nie słuchając jakichkolwiek uwag ze strony ludzi doświadczonych w praktyce i potencjalnych użytkowników. No jakim prawem jakiś żołdak czy robol ma pouczać magistra inżyniera.

Bolek
wtorek, 2 lutego 2021, 17:21

Chyba masz jakieś kompleksy odnośnie wykształcenia. Nikt nie zostaje specjalistą w swojej dziedzinie bez doświadczenia "w terenie". Czy jesteś lekarzem, architektem, adwokatem czy inżynierem od broni, trzeba odbyć swój staż który trwa lata i poznać praktykę a nie tylko teorię, nie wiem na jakiej podstawie wysuwasz te swoje wnioski.

spokój
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:31

tak, najlepiej dać sobie spokój i nie tylko przy produkcji karabinków ale innych rodzajach broni. Po co w ogóle nam armia - dajmy sobie spokój.... Jakby Ukraina nie miała kasy lub grot byłby nie odpowiedni dla nich to taki artykuł (na zamówienie) w onecie by się nie pojawił....

db+
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:47

To wyobraźmy sobie taką sytuację: pewna państwowa fabryka broni ma doskonały karabinek, który w pierwszych seriach wykazał pewne wady i niedociągnięcia. Dzięki doskonałej współpracy między kupującym, użytkownikami i producentem wszystkie te wady zostały wyeliminowane (były na to ponad 3 lata). Teraz jest to doskonała, niezawodna broń na światowym poziomie. Ma tylko jedną wadę. Jest zupełnie nieznana na światowym rynku. Fabryka zamawia więc u dość kontrowersyjnych specjalistów krytyczny raport na temat tego karabinka, który w atmosferze skandalu publikuje internetowy portal. Jest to portal, który trudno podejrzewać o sympatie do producenta. Sprawa robi się głośna, artykuł jest tłumaczony na wiele języków. Wszyscy zaczynają szukać informacji o tym karabinku. Fabryka ze stoickim spokojem organizuje publiczne badania porównawcze. Testy prowadzone są przez zagranicznych, uznanych speców od broni palnej (warto za to zapłacić każde pieniądze, będąc pewnym swego). Karabinek w cuglach pokonuje w tych testach znane światowe konstrukcje. Bo przecież jest nowoczesny, niezawodny, nagrzewa się do niższej temperatury niż broń konkurencji, itp, itd. Trudno wyobrazić sobie lepszą sytuację marketingową. Mane, tekel, fares. Pozostaje czekać na testy zorganizowane przez FB Radom.

Dax
piątek, 29 stycznia 2021, 08:48

Dokładnie tez tak bym zrobił

asdf
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:08

na pewno lepiej dla Wojska Polskiego byloby by rodzinny wymysl obronny dal juz sobie spokoj

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:02

Nie wiem po co PiSać te brednie o Ukrainie, skoro specyfikacja karabinu, którym Ukraina jest zainteresowana, wyklucza Grota.

czwartek, 28 stycznia 2021, 15:54

A czy FB wogle startuje w jakimś przetargu prowadzi jakiej rozmowy Ukrainą???

August
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:19

Nigdy nie robiliśmy broni na światowym poziomie, zawsze było coś nie tak. Broń sąsiadów (Niemcy, Czesi) była zawsze lepsza, ceniona na świecie. Szkoda, że nie potrafimy, bo można w ten sposób reklamować i siebie (firmę) i Polskę. Zdjęcia publikowane w Onecie są faktem i FB Radom nie ma innego wyjścia, jak komisyjnie, przy udziale dziennikarzy pokazać karabinki z dowolnie wybranej serii produkcyjnej w czasie prób. Jeżeli tego nie zrobi, przyzna się do tego, że produkuje wadliwą, słabej jakości broń. Ostatnio nie mamy szczęścia do produkowanej w Polsce broni, najpierw Wist, który okazał się w ogóle nieudanym pistoletem, teraz Grot. A co robi w tej materii odbiór wojskowy?! Dlaczego fabryki nie reagują na uwagi użytkowników? Uniknięto by wtedy wiele niepotrzebnych wpadek a i broń byłaby lepsza.

czwartek, 28 stycznia 2021, 18:29

Zawsze robiliśmy broń na światowym poziomie a często wyprzedzającą konkurencję, tylko rzadko kiedy broń sprzedawaliśmy za granicę no może poza czasami PRL. A zdjęcia z onetu to jest bzdura to zdjęcie u uszkodzeniem w miejscu na magazynek oznacza tylko tyle że ten kto tej broni używał czy testował nadaje się co najwyżej do walki na maczugi.

db+
czwartek, 28 stycznia 2021, 23:34

No niestety, zazwyczaj broń na światowym poziomie produkowana w Polsce to były licencje lub rozwój tych licencji. A raz nawet kopia, wykorzystująca fakt wygaśnięcia patentu :). Przed wojną zabrakło czasu na rozwój lub szerokie wprowadzenie własnych, naprawdę nowatorskich konstrukcji (kb Ur, karabin samopowtarzalny Maroszka, niektóre projekty samolotów). Po wojnie jedynie Iskra miała szansę stać się hitem, ale pechowe zgaśnięcie silnika w locie pokazowym położyło temat. No chyba, że coś mi umyka z przedwojennych produktów.

Wawka
piątek, 29 stycznia 2021, 11:28

Przypomnę rusznicę przeciwpancerną, która była na wyposażeniu WP w 1939. Przypomnę VISa. ISKRy nadal latają.

Amator
czwartek, 28 stycznia 2021, 15:30

To dopiero wist! Szkoda to nawet komentować.

zeus89
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:28

Wiedzieliśmy o wadach konstrukcji. Raport, jest zdaje się z 2017 roku. Wady te były eliminowane. Czytałem i oglądałem szereg testów i opinii ludzi, którzy mieli w ręką najnowsze wersję Grota. Nikt nie twierdzi, że to najbardziej doskonała broń na świecie ale bardzo udany. To co teraz ktoś uruchomił wokół niego to sabotaż zwykły.

alan
czwartek, 28 stycznia 2021, 15:13

Niestety ale na wyposażeniu wojska w dalszym ciągu pozostaje karabinek z wadami. Ani w oświadczeniach MON ani FB nie ma informacji co dalej będzie z bronią już dostarczoną. Stwierdzenie , że zmiany wprowadzane będą w nowych wersjach problemu niestety nie rozwiązuje. Wyjścia są dwa, niestety oba bardzo niewygodne i kosztowne dla FB. Pierwsze to wzorem akcji serwisowych prowadzonych przez producentów samochodów odebrać całą dostarczona dla wojska pule i dokonanie poprawek na własny koszt, zaś wyjście drugie to w przypadku, gdy na dotychczas wyprodukowanych karabinkach zmian nie da sie wprowadzić wycofanie karabinka i zastąpienie całej partii nowymi poddanymi modernizacji - oczywiście na koszt Łucznika. Masz rację wprowadzenie karabinka bez zachowania procedur i próba ukrywania wad to zwykły sabotaż.

Ech ty
piątek, 29 stycznia 2021, 09:46

Niestety mylisz się, z pierwszych testowych sztuk ano jednej nie ja już w wojsku. Nie pisz bzdur łatwych do obalenia.

db+
sobota, 30 stycznia 2021, 09:32

W tej chwili z 43 tysięcy sztuk dostarczonych do wojska 36 tysięcy to wersja M1. W wersji tej stwierdzono i uznano za statystycznie istotne (wymagające poprawy, co zaowocowało powstaniem wersji M2) następujące wady: wypadający regulator gazowy, pękającą iglicę, niedostateczna sztywność kolby, zbyt słaby zatrzask kolby, niewłaściwą konstrukcję lufy (podatna na uszkodzenia), niewłaściwe mocowanie przedniego zaczepu pasa nośnego (broń miała tendencje do obracania się podczas przenoszenia), pękającą rękojeść przeładowania, zbyt delikatne (samoistnie zmieniające nastawy) mechaniczne przyrządy celownicze, pękająca dźwignia zaczepu suwadła, zbyt mała odporność na korozję. Powstaje proste pytanie: po co wyprodukowano ponad 30 tysięcy sztuk broni z tymi wadami. Może należało wyprodukować serię 3-4 tysięcy sztuk i puścić ją do normalnej eksploatacji? Te wszystkie wady również by wyszły, a koszty z tym związane byłyby istotnie niższe. Bo ktoś musi zapłacić za konwersję wersji M1 do M2. I będzie to polski podatnik. I tu dochodzimy do politycznego kontekstu zamówienia. Ówczesny Minister potrzebował ogłosić sukces. Oto my, PIS wprowadzamy do uzbrojenia polską broń dla polskich żołnierzy. Przez 8 ostatnich lat poprzednicy nie potrafili tego zrobić, a my proszę. Rok z haczykiem i jest. No i byłoby trudniej wydać pieniądze z budżetu MON w 2017... Gdy do spraw wojska miesza się polityka szkodzi to tylko i wyłącznie wojsku.

AK
środa, 3 lutego 2021, 12:29

Tak jakby te magiczne wojskowe procedury uchroniły żołnierzy przed WISTem, który od samego początku był wałkiem...

alan
piątek, 29 stycznia 2021, 15:54

A możesz podać dowody, że wszystkie karabinki są już wersji M2?

Bren
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:08

Ale regulator gazowy to jednak powinni poprawić już dwno.

JanKowalski
czwartek, 28 stycznia 2021, 07:56

Błaszczak wie lepiej od profesjonalistów którzy zjedli zęby na testowaniu broni, odwalił propagandową mowę- bo co ma powiedzieć ?......

zły
czwartek, 28 stycznia 2021, 16:58

Nigdzie nie było mowy, że MSBS startuje w przetargu ukraińskim. Nagle Błaszczak wyjechał z "Ukraina poszukuje" i "artykuł storpedował umowę polsko-ukraińską" a ludzie to podchwycili.

Amator
czwartek, 28 stycznia 2021, 15:31

Uspokajam: żaden profesjonalista, który zjadł zęby na testowaniu broni, nie brał udziału w powstaniu tzw. Raportu o którym pisał Onet.

Kuba
czwartek, 28 stycznia 2021, 07:13

Szanowni państwo, nie jest problemem karabinek tylko Onet. Zastanawiam się kiedy wreszcie niemieckie media w Polsce przestaną nadawać.

kol
piątek, 29 stycznia 2021, 09:48

czyli mam rozumieć, że nic się nie stało ? Onet powiedział nieprawdę? W TVP też jest propaganda jak w każej innej telewizji.

Normalny
piątek, 29 stycznia 2021, 09:48

Jak tylko wprowadzimy NIEMIECKIE zapisy prawne. I to jak trzeba zrobić jak najszybciej. I skończy się pisanie wg cotygodniowych "wytycznych" od niemieckiego właściciela.

stygg
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:38

Mam nadzieję, że nigdy. Bo wtedy to już spokojnie założycie wszystkim kneble i łańcuchy, i się urządzicie jak pączuszki w maśle. BTW jakos pan poseł Płażyński ucieszył się, kiedy portal odkrył aferę w pewnej spółdzielni ostatnio. Rozmaite brudy wyciągają, których jakoś nikt inny nie potrafi wyciągnąć. Rozumiem, że karabinek na trytytke to nie problem dla ciebie

Pum
piątek, 29 stycznia 2021, 08:11

A ty wierzysz ze niemiecki kapitał zainwestowany w onet bedzie wspieral polski przemysl... Hehehe... To tak jak ze szczepionkami wspolnie kupujemy... blablabla... espolnota unia itp. mydlenie oczu by sie okazalo ze na boku, za plecami niemiaszki zadbały o slwoje wlasne interesy i tak jest caly czas. Tylko pelikany lykajace prawdy objawione z onetu tego nie widza.

Nergal
czwartek, 28 stycznia 2021, 05:54

Siemioniak jest ukrainem, rak wiec chce dobrych karabinow dla ukrainy

Grid
środa, 27 stycznia 2021, 23:05

Dobrze że regulator gazowy z MSBSa wypada do przodu, a nie jak zaślepka zamka i zespół igliczny z P99 w stronę twarzy strzelającego, zawsze to jakiś postęp.

alan
środa, 27 stycznia 2021, 22:26

Przypomnijcie sobie sytuację z wprowadzeniem na wyposażenie wojska pistoletu WIST - żołnierze go krytykowali ale MON twierdziło, że wady wynikają z niewłaściwego użytkowania. Dopiero doświadczenia z Iraku i Afganistanu pokazały kto miał rację. niestety obecnie mamy "powtórkę z rozrywki" - rządzący nie mogą przecież przyznać , że popełniły błąd. Zaś osoby, dla których najważniejsze jest zapewnienie wojsku jak najlepszej broni wolnej od wad określane są mianem wrogów narodu, zdrajców czy agentów obcego wywiadu. A wystarczyło gdyby minister zapowiedział powołanie niezależnej komisji ekspertów... i zobowiązał FB do usunięcia wykrytych wad w dostarczonych egzemplarzach, ale tego nie zrobił, czyżby się czegoś obawiał?

rpw
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:08

Zgadza się. I nawet nie trzeba nic nowego wymyślać. Norma Obronna NO-06-A105 przewiduje coś takiego jak badania okresowe: "4.3.1 Badania okresowe wykonuje się w celu okresowego sprawdzenia czy urządzenia są zgodne ze wszystkimi wymaganiami podanymi w WT oraz w celu sprawdzenia stabilności procesu technologicznego podczas wytwarzania urządzeń, a także w celu potwierdzenia możliwości kontynuowania wytwarzania urządzeń według obowiązującej dokumentacji technicznej i technologicznej oraz w celu stwierdzenia możliwości odbioru urządzeń. Badania okresowe wykonuje zakład - wykonawca przy udziale i pod kontrolą przedstawiciela zamawiającego zgodnie z rocznym planem - grafikiem uzgodnionym z przedstawicielem zamawiającego". I dalej jeszcze ciekawiej: " 4.3.10 Jeśli podczas badań okresowych stwierdzi się, że jakikolwiek egzemplarz urządzenia jest niezgodny z dowolnym wymaganiem podanym w WT, wówczas niezwłocznie należy wstrzymać odbiór następnych partii oraz wysyłkę wcześniej przyjętych partii lub egzemplarzy urządzenia. Należy dokonać analizy zaistniałych odstępstw, spowodować ich usunięcie we wszystkich egzemplarzach przedstawionych do odbioru oraz przyjętych, lecz jeszcze nie wysłanych, a następnie poddać powtórnym badaniom. Pozytywny wynik tych badań zwalnia wszystkie partie urządzeń do wysyłki. 4.3.11 Jeśli charakter wad obniża taktyczno-techniczne charakterystyki urządzeń, wówczas wszystkie przyjęte i nie wysłane urządzenia zwraca się zakładowi - wykonawcy w celu poprawienia (wymiany). Wszystkie przyjęte i wysłane urządzenia, wyprodukowane w okresie poprzedzającym kontrolę, w których mogą występować wady wykryte podczas badań, powinny być poprawione lub wymienione na dobre w trybie uzgodnionym z przedstawicielem zamawiającego i w razie konieczności z zakładem opracowującym." Wystarczy? W mojej ocenie wystarczy

zeus89
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:49

Człowieku raz posłuchaj opinii żołnierzy właśnie. raport z 2017 Pierwszej wersji Grota został przedstawiony światu, że mamy niesprawną broń. Przecież te wady były znane i były informację o naprawieniu tych wad w kolejnych wersjach. Broń w wersji pierwszej wraca do firmy na przebudowy stale.

proste
środa, 27 stycznia 2021, 22:21

Porównajcie walthera P99 produkcji Radom i Niemieckiej i sprawa jest wyjaśniona.

VOXXX
środa, 27 stycznia 2021, 20:44

No lobby zbrojeniowe działa. Teraz jak ukry bedą wybierali karabinek jeden konkurent wyeliminowany. Grot to najnowocześniejsza konstrukcja wraz z czeskim brenem i włoską berettą

Zoomer
czwartek, 28 stycznia 2021, 00:53

F-35 to też najnowsza konstrukcja, samolot 5. generacji. Czy to znaczy, że jest pozbawiony usterek i błędów? Chyba wręcz przeciwnie! PGZ i Łucznik zamiast obrony produktu, do którego jest wiele zastrzeżeń, musi wziąć na klatę konstruktywną krytykę i zabierać się do usuwania usterek w Grocie. Najlepiej w ramach gwarancji... Tak jak to robią dobre firmy, dbające o swój wizerunek.

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:22

Onet i konstruktywna krytyka? Wolny żart.

MI6
środa, 27 stycznia 2021, 17:27

Nieważne czy Grot jest dobry czy zły i tak na Ukrainę go nie sprzedamy bo nie potrafimy. Czy my sprzedaliśmy którykolwiek z naszych "flagowych" produktów zbrojeniowych za granicę w jakiejś większej ilości (poza Gromami dla Gruzji i kilka sztuk dla Amerykanów) nie tylko do do testów? Nasz superhit Rosomak sprzedaliśmy gdzieś? Nie

KrzysiekS
środa, 27 stycznia 2021, 20:30

M16 z całą pewnością tu nie chodzi o MSBS dla Ukrainy (1000 szt. nie wywołało takiej nagonki) to głębszy kontekst polityczny.

Drzwi
środa, 27 stycznia 2021, 17:06

Nie rozumiem tego trolowania. Jest to nasza rodzima konstrukcja i zamiast ją wspierać jest wyśmiewana. Sukces często rodzi sie w bólach. Tak ciężko to zrozumieć. Pojawia się szansa sprzedania Grota ukrainie nie można zmarnować tej szansy. Przestańcie pluć na to co polskie.

Powiślak
piątek, 29 stycznia 2021, 09:51

Plują tylko dobrze opłacane lewackie pismaki z mediów niemieckich jak Onet, oraz jedna taka partia rzekomo "obywatelska" ale założona z niemieckich funduszy i dotacji, której członkowie wpadli do niemieckiej ambasady po dyrektywy.

reht
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:45

Dokładnie tak! Niektórzy obywatele Polski są chorobliwie nienawistni wobec polskich produktów. Czy pamiętacie, aby jakiekolwiek polityk/generał w USA krytykował wadliwe M16, albo F-35???

stygg
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:40

nie no jasne, kupujmy śmiecie, bo są polskie. to nie ozdóbki na choinkę ( z której się chyba urwaliście obaj) tylko broń dla wojska

loko
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:26

Dokładnie. Francuzi swojego wyjątkowo nieudanego FAMAS'a wprowadzili do uzbrojenia, ze względu na to, że to ich rodzimy produkt, który można udoskonalać.

grzesiek
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:49

Pięknie to napisałeś. Jestem tego samego zdania. Polacy to jedyny naród na świecie, który niszczy własny przemysł przez takie właśnie działania totalnej opozycji.

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:26

Tu nie tylko o opozycję chodzi. Należy postawić dwa pytania. 1 - Czyją własnością jest Onet? 2 - Czyje fabryki produkujące podobne wyroby z takiego działania odnoszą korzyści?

Kazik :)
środa, 27 stycznia 2021, 15:53

Cała prawda o karabinku Grot - cytat - "Obecnie liczba zamówionych Grotów, nie licząc odmiany reprezentacyjnej broni wynosi 68 tysięcy. (przypis autora: odmiana C16 FB-M1/MSBS-5,56KA0 - 32 tys oraz odmiana Grot C16 FB-M2/MSBS-5,56KA1 - 18 tys) Zamówiona obecnie odmiana została wyposażona w wydłużone łoże, zasłaniające regulator gazowy. To efekt doświadczeń eksploatacji broni w Wojskach Obrony Terytorialnej i Wojskach Lądowych. Docelowa wersja Grota C16 FB-M3/MSBS-5,56KA2 (!!!!!!!! - której jeszcze WP nie ma - przypis autora) zostanie wyposażona jeszcze w ergonomiczny chwyt pistoletowy, zmiany obejmą napinacz oraz elementy zespołu ruchomego." - źródło - Milmag Magazyn Military - 08.07.2020r. - tytuł. "18 tys Grotów dla sił zbrojnych." - zatem o co camman 68 tys eksperymentalnych karabinków? A kiedy wersja docelowa - M3 - Panie Ministrze? Abstrahując czy broń jest udana czy nie - takie założenia to tylko w kabarecie!!!!! Czy to jest eksperyment czy "kochanie"? (żarty się mnie trzymają).

ciekawy
środa, 27 stycznia 2021, 15:20

czyżby następne cudo po pistolecie Wist-94

Ciekawy
środa, 27 stycznia 2021, 14:33

Czy Minister wystrzelał, z tej broni że 2-3 magazynki ?

dziadostwo
środa, 27 stycznia 2021, 14:21

https://www.defence24.pl/niemcy-wybrali-nowy-karabin-bundeswehry-koniec-dominacji-potentata

SLAW69
środa, 27 stycznia 2021, 12:56

:DDDDDDDDDD Krytyczny raport na temat Grota wystosował były oficer jednostki GROM Paweł Moszner (który od ponad 20 lat jest w rezerwie; słownie: dwudziestu) i jego zespół - niestety anonimowy, bo nazwiska ekspertów się nie pojawiają. :DDDDDDDDDD)))))))))

ZHDŚL
środa, 27 stycznia 2021, 17:40

Przestań bredzić a zacznij myśleć ............................ gdyby specjalsi posługiwali się tak super techniką jak GROT ,WIST itp to w większości wracali by po misji w workach

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 17:46

ZHDŚL, i jeszcze jedno. To czy z misji wraca się w worku, decyduje najpierw umiejętność logicznego myślenia i zdolności analityczne operatora, a dopiero później posiadana broń i wyposażenie. Można z misji wrócić cały nawet z WISTem i GROTem.

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 17:42

ZHDŚL, Nie wszyscy Specjalśi w Polsce i na świecie korzystają tylko z HK. Decyzja o wybraniu danego modelu broni, wynika często z doświadczeń innych jednostek z którymi dani specjalśi ściśle współpracują. Dlatego min. operatorzy z GROM, korzystają z tej samej broni co amerykańscy komandosi. Ponieważ żołnierze jednostek specjalnych strzelają nazwijmy to " pamięcią mięśniową " czyli wyćwiczonymi do maximum nawykami, trudno byłoby im w tej chwili przestawiać się na nowy model broni. Gdyby " góra " podjęła decyzję o wprowadzeniu do jednostki Brena, SIG-Sauera, Beryla czy Kałasznikowa, to GROM musiałby na takiej broni chcąc, nie chcąc " pracować ". Przypomnę, że gdy jednostka GROM powstała, na jej wyposażeniu na początku był AKacz i dopiero później " kosmos ", czyli to co od Amerykanów Petelicki do GROM załatwił. Czy żołnierze dawnego GROM byli gorzej wyszkolenia od obecnych ? Dlatego, gdy zaproponowano im do testów MSBS i z góry ocenili, że nic nie jest warty, ludzie z Łucznika wytknęli im zmanierowanie. Bo jakby to było, gdyby elita-elit stwierdziła, że nowa broń jest ok. tylko posiada wady, które należy poprawić. Zakładam się z każdym, że gdyby dzisiaj SAS czy Navy Seals wprowadziło na wyposażenie GROTA, to GROM jutro by go kupił. U specjalsów jest to pewien rodzaj kompleksu co do używanego sprzętu i chęci bycia z tego powodu akceptowanym przez innych. Jeżeli ktoś uważa, że HK jest najlepszy na świecie, to możemy sobie na ten temat podyskutować.

Wawiak
środa, 27 stycznia 2021, 21:24

W owym "raporcie" takich brak informacji jak: która to była seria MSBS-ów, czy były nowe, czy używane, jeśli tak - ta jak długo były używane, jakiej amunicji używano, skoro porównanie było do HK to czemu nie przetestowano równolegle w tych samych warunkach HK i nie podano wyników testu? No i pokażcie mi karabinek(!) który wytrzyma wystrzelanie ogniem ciągłym (magazynek po magazynku - bez przerw, tylko przeładowanie) 30 magazynków (900 naboi)...

M.B.
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:36

AK 47

Wawka
piątek, 29 stycznia 2021, 11:54

Nie wytrzyma ciągłego ognia z 30 magazynków. Straci celność, straci siłę przebicia i zasięg. I nie tylko KbKAK, ale KAŻDY. Badania prowadzi się w ekstremalnych warunkach, aż do uszkodzenia/zniszczenia broni, by znaleźć najsłabsze punkty i je wyeliminować. Na polu walki takich nie ma, bo żaden żołnierz nie prowadzi ognia ciągłego z ręcznej broni zmieniając ekspresowo kolejne magazynki. Takie strzelanie można jedynie zobaczyć na filmach, gdzie magazynki mają nieskończoną pojemność :) Pokazana złamana kolba? Normalka podczas badań. Trzeba zmierzyć maksymalną wytrzymałość materiału, a to jest możliwe TYLKO podczas prób wytrzymałościowych/zniszczeniowych.

Pum
piątek, 29 stycznia 2021, 08:16

Nie wytrzyma

czwartek, 28 stycznia 2021, 23:14

Na pewno nigdy nie strzelałeś z AK jakiegokolwiek. Śmiem stwierdzić że z niczego nie strzelałeś.

Nick
czwartek, 28 stycznia 2021, 00:31

A0 bo tryrtyka

Urko
środa, 27 stycznia 2021, 20:34

Tu jest właśnie cały problem. Są ludzie którzy używają broni i wiedzą czego potrzebują i ludzie którzy coś projektują, ale nie dla tych pierwszych tylko tak sobie, dla własnej satysfakcji. Może zamiast próbować zrobić coś "fajnego" trzeba było wcześniej zapytać co na prawdę jest potrzebne? Bo jeśli nie, to niech fachowcy mówią w jaką broń wyposażać wojsko - nie politycy. Nawet, gdyby miało to być "amerykańskie" ... ;)

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:22

Urko, MSBS powstał na potrzeby programu TYTAN, jako jeden z wielu jego elementów. Nie powstał przez inżyniera jako coś " fajnego ", tylko program wymuszał na nowej broni wymagania, które zostały ściśle dla niej określone. Takie wymagania określiło "wojsko" a nie politycy.

Urko
czwartek, 28 stycznia 2021, 21:34

Więc skąd teraz takie teksty, że "wojsko nie chce"? Mają to co chcieli więc niech teraz nie marudzą tylko biorą jakąś sensowną ilość i od razu z dodatkowymi wersjami wyborową i rkm, by mieć jednolite uzbrojenie na poziomie drużyny. No i nie zapomnieć o doczepianych granatnikach...

KrzysiekS
środa, 27 stycznia 2021, 20:26

ZHDŚL sprawa jest prosta MSBS to nowa konstrukcja a jednostki specjalne zawsze posługują się sprawdzonymi konstrukcjami to wie nawet taki laik jak ja.

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:16

Krzysiek, HK-416 powstał na potrzeby amerykańskich jednostek w miejsce M16, dlatego że nowa broń miała wymóg zbieżności konstrukcyjnej z dotychczasowo używaną w amerykańskiej armii. Chodziło głównie o poprawę niezawodności w stosunku do M16, M4. Pomimo, że nową broń zaprezentowano chyba w 2004 roku, to po zaakceptowaniu HK-416 od 2005 roku armia amerykańska rozpoczęła jej wprowadzanie do jednostek i nie czekała aż inni ją kupią i stanie się niezawodna. Tak naprawdę ta broń również ma swoje wady, jak każda inna na świecie. I uwierz mi, proszę że w czasie I i II wojny w Zatoce Perskiej jednostki specjalne USA HK-416 nie miały. A jaką broń miały, to może jak poszukasz w internecie, to jakąś informację na ten temat znajdziesz.

Majster
środa, 27 stycznia 2021, 12:55

Meh... widzę to samo co się dzieje wszędzie - polaryzacja społeczeństwa. O to chodzi właścicielom żebyśmy sobie wszyscy do gardeł skakali. A prawda? Prawda jest po środku jak zwykle. Raport i zdjęcia a także opinie żołnierzy nie wskazują na wersję, i wszyscy bawią się w clickbait. Strona rządowa/producent to próbuje kontrować rzucając jakieś bzdurne argumenty. Od początku kontrakt zakładał że broń będzie w dalszym ciągu modyfikowana. To nie dziwiło nikogo wtedy. Płaczą teraz niektórzy żeby ten projekt porzucić co jest bez sensu. Wszystkie zgłoszone problemy są możliwe do rozwiązania. Nie różni się to specjalnie od procesu przez który przechodziły niemal wszystkie armie które wprowadzały nowy projekt karabinu na uzbrojenie - taki który wcześniej nigdy nie był produkowany albo nie stanowi modernizacji istniejącej już konstrukcji. Zwłaszcza w przypadku konstrukcji wielokalibrowej/modułowej. Projekt w założeniu jest bardziej skomplikowany niż np. HK 416. Nie ma tu nic dziwnego że pierwsze dostarczone egzemplarze zderzyły się z rzeczywistością. Problem był że pierwsze zamówienie było duże i sporo osób miało kontakt z "niedorobioną" wersją broni - która pewnie na testach zakładowych w pewnych "idealnych" warunkach i użytkowaniu - wypadła świetnie. Poza tym de facto cała linia produkcyjna FB pod te karabinki jest nowa i widać jeszcze problemy z QC. Ale to wszystko jest do rozwiązania. Natomiast "kontrakt ukraiński" włóżmy między bajki. Nawet jakby to była od razu broń idealna to z przyczyn politycznych wygra Amerykańska, Niemiecka lub nawet Izraelska konstrukcja. Trzeba się skupić na dopracowaniu produktu, dopiero potem sprzedawać komukolwiek.

Maciek
środa, 27 stycznia 2021, 17:25

No nie wiem, czy wszystkie problemy da się rozwiązać. Jednym z nich jest bardzo duża podobno ilość połączeń śrubowych, innym podatność broni na łapanie piasku. To są cechy konstrukcji, których trudno będzie się pozbyć. Wypadające regulatory, rdzewienie itd. to rzeczywiście potencjalnie łatwe do usunięcia wady.

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:38

Maciek, z tymi śrubami to Pan Paweł Moszner Was " wkręca ". MSBS z racji swojej modułowości nie może być monolitem. Zobacz jak jest GROT skonstruowany i jak śruby mogą wpłynąć na jego rzekomą awaryjność. Nie wiem jak z takim poziomem IQ znalazł się w GROM, chyba że na potrzeby raportu zgodził się z siebie zrobić idiotę. Co do testu z piskiem, to już się wypowiedziałem. Poszukaj sobie dust test z AKaczem, zobaczysz że nawet " najlepszą broń na świecie " możesz zablokować w czasie strzelania.

Wawiak
środa, 27 stycznia 2021, 21:25

Widziałeś broń, która bez odpowiedniej konserwacji nie rdzewieje? Chyba tylko z plastiku.

asdf
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:07

no ale nie po 2 godzinach deszczowej pogody na poligonie to nie jest karabinek rekreacyjny do strzelania na strzelnicach

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 22:39

asdf, zanim coś napiszesz, proszę zastanów się nad konsekwencjami takiego wpisu. Proszę nie powtarzaj zasłyszanych bredni o poligonowym rdzewieniu MSBS. Jeżeli znasz się co nie co na reakcjach chemicznych i powstawaniu rdzy na powierzchni matali, wiesz że nalot rdzy pojawia się w czasie na skutek reakcji metali z wodą i tlenem. I nie jest to czas kilku dni tylko tygodni, miesięcy czy lat ( w uproszczeniu rzecz ujmując ). Im trwa to dłużej, tym stopień destrukcji powierzchni jest większy. Rdzawy nalot pojawi się w każdej broni na skutek nieprawidłowego jej zabezpieczenia lub niewłaściwej jakości przeprowadzonej konserwacji.

piątek, 29 stycznia 2021, 15:47

No nie masz racji, pominąć mozna to że na sporej części metalowych rzeczy włożonych do zmywarki nastawionej na najkrótszy program pojawi się rdzawy nalot, to takowy potrafi się pojawić na niektórych metalowych przedmiotach po paru godzinach w deszczu. Fakt faktem takowy nalot ściera się po prostu suchą szmatka. Ale się pojawia.

Bren
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:14

M4 rdzewieje znacznie mniej - to opinia operatorów.

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 22:50

Bren, operatorzy może mają co do Colta rację, ale tylko dlatego, że MSBS był u nich krótko. W niektórych jednostkach nawet go nie widzieli i nie dotykali. Co więc najlepsi z najlepszych mogą więcej na jego temat powiedzieć. Przypomina mi to dyskusję o wyższości Iphona nad flagowcem Samsunga. Jeden i drugi spełnia te same funkcje użytkowe, preferencje to tylko kwestia gustu.

Sailor
środa, 27 stycznia 2021, 10:54

Wszystkich szczekaczy i znawców odsyłam (trolli to nie dotyczy gdyż i tak piszą za kasę) do oświadczenia rzecznika prasowego dowództwa WOT, które jest odpowiedzią na publikację Onet-u. Oświadczenie jest ze wszech miar merytoryczne i zgodnie ze stanem faktycznym. Każdy kto jest użytkownikiem GROT-a może to potwierdzić. Faktem jest, że konstrukcja miała różne problemy wieku dziecięcego. Niemniej jednak praktycznie wszystkie zostały usunięte. Publikacja Onet-u jest ewidentnie tendencyjna i kłamliwa. Teoretycznie wymieniony z imienia nazwiska w publikacji pan Paweł Moszner powinien wiedzieć, że wystrzelenie 900 sztuk amunicji ogniem ciągłym z przerwami tylko na zmianę wcześniej przygotowanych magazynków doprowadzi do uszkodzenia lufy każdej broni. Niemniej jednak to zrobił. Świadczy to jedynie albo o jego całkowitej indolencji w zakresie obsługi broni strzeleckiej albo jego wątpliwej postawie moralnej i honorze jako byłego oficera. Może Grot nie jest najlepszą opcję na świecie ale niewątpliwie jest dobra i solidna broń, celna i niezawodna. Chyba, że damy go do ręki jakieś amebie. Taki to i kałacha zepsuje,

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:46

Sailor, jeżeli Pan Paweł Moszner zniszczył w teście jednego GROTA, to znaczy że do testu z piaskiem miał drugiego. Zastanawiam się, czy dla dobra wspólnego i w obawie o życie i zdrowie żołnierzy, poświęcił z własnej kasy +/- 10.000 ZŁ bo tyle chyba kosztuje podstawowy MSBS. Nie wiem, od kogo go do zepsucia dostał, albo kto mu ewentualnie zwrócił kasę. Chciałbym, aby to upublicznił. Może dostał jak Ojciec Rydzyk dwie sztuki od bezdomnego ?

asdf
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:29

sa na YT filmy z testami HK416 ktory przechodzi takie testy bezproblemowo (2500sztrzalow) z Grotem nie ma zadnych mamy wierzyc na slowo, WITU w ogole dopuscilo Grot do uzytkowania w WP?

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:41

I co z tego? Na YT są także filmiki jak ktoś rzuca mającymi 10 lat gwarancji producenta Wizardami w ściany różnych budynków i niby nic im po takich zabiegach nie jest. Obstawiam jednak dolary przeciwko orzechom, że to nie do końca prawda. Skądś się przecież biorą popękane szybki i nie kontaktujące ładowarki w tym świetnym oraz wytrzymałym bądź co bądź produkcie. 2500 ciągłego strzelania bez wymiany lufy? Spróbuj coś takiego zrobić z MG-3, FN MAG albo z Minimi. Zobaczysz, co będzie

krótko
środa, 27 stycznia 2021, 22:08

do batalionu powietrznodesantowego w bielsku dostarczono groty,lepiej się z nich strzela i operuje niż z beryla,jakość niestety nie najlepsza,zdarzają się różne jakościowo wykonane egzemplarze,do walki brałbym sprawdzonego beryla,żal naprawdę żal że karabinek jest jakościowo niedopracowany.

noityle
środa, 27 stycznia 2021, 18:19

Szkoda tylko, że jeśli służby w Polsce mają wybór to grota nie kupują ;) taki to sprawdzony i niezawodny karabinek.

Bren
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:15

testowali i nie kupili - GROTa trzeba dopracowac.

Port
środa, 27 stycznia 2021, 10:14

Cały problem polega na tym że władzy nie chce się słuchać obywateli. Gdyby dowództwo słuchało rzołnieży i brało ich uwagi na poważnie to problem został by już załatwiony.

Saw
środa, 27 stycznia 2021, 15:34

No na całe szczęście nie słucha tych, którzy nie potrafią pisać.

Marek
środa, 27 stycznia 2021, 14:25

Tylko, że to żołnierz jest od tego, żeby słuchać dowództwa. Nie odwrotnie. Chyba, że o jakiegoś innego rzołnieża ci chodzi?

Udo
środa, 27 stycznia 2021, 17:56

Tak i ma np latać na niesprawnych fotelach - patrz mig29

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:42

Jak masz takiego Miga, możesz złożyć dymisję.

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 18:07

Siłom Powietrznym radzisz aby podały się do dymisji?

Gość
środa, 27 stycznia 2021, 09:42

Grot to jeden z najlepszych karabinków na świecie w tej kategorii, konkurencja nie może zdeklasować go parametrami , to próbuje nieczystych zagrań.

morgul
środa, 27 stycznia 2021, 15:49

serio ??? ile tygodni spędziłeś z nim na poligonie ? płacą ci za takie głupoty ..... ?

Wawiak
środa, 27 stycznia 2021, 21:29

HK przerżnęło kontrakt dla Bundeswehry, a Ukraina szuka 5,56. Komu chcesz wmówić, że publikacja tego "raportu" - z pojawieniem się przetłumaczonej wersji na portalach ukraińskich oraz zmodyfikowanie angielskiej wersji artykułu o Grocie w Wikipedii KILKA GODZIN po opublikowaniu tego na Onecie jest bez związku? Naiwnych szukaj gdzie indziej.

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:35

Bundeswehra używa karabinu HK, nawet jeśli wersja G3 jest niedopracowana, to Grot i tak nie ma startu do HK416. Artykuł Onetu jest bez związku z tym wydarzeniem.

Wawiak
piątek, 29 stycznia 2021, 23:19

HK ma obecnie wersje nr 8. Ile lat temu wprowadzono go do użytku? Bodajże 15, więc nie porównuj broni, która zaczęła być używana 2 - 3 lata temu, do konstrukcji dopracowywanej od kilkunastu lat. To tak, jakbyś kogoś, kto zaczyna ćwiczyć bieganie konfrontował z Boltem. Grot się cały czas rozwija i za jakiś czas zapewne osiągnie bardzo wysoki poziom. Przykre tylko, że ktoś u nas wspiera konkurencję dla naszego przemysłu.

wert
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:32

a świstak te sreberka...

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:50

Serio drogi imienniku nie ma związku? To czemu artykuł w niemieckim onecie pojawił się wtedy, kiedy okazało się, że niemiecki potentat, którego wymieniłeś ma kłopoty finansowe i stracił pozycję dostawcy karabinków dla Bundeswehry na rzecz C.G. Haenel? https://www.defence24.pl/niemcy-wybrali-nowy-karabin-bundeswehry-koniec-dominacji-potentata

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 17:50

A co? FB Radom złożyła ofertę Bundeswehrze, że widzisz w tych zdarzeniach związek? Wyprodukowaliście marny karabin, którego nie kupiła żadna polska jednostka specjalna. Nawet Służba Więzienna wybrała dla siebie karabin firmy Beretta. I zamiast wyeliminować jego wady, atakujecie autorów artykułu za to, że napisali prawdę. HK sprzedaje broń na cały świat. A Wy, swój rozpadający się karabin, komu zaproponowaliście?

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 23:08

Marek, jeżeli wierzysz, że o zakupie rodzaju broni dla jednostek wojskowych, Służby Więziennej, Straży Granicznej czy Policji, decydują jej żołnierze czy funkcjonariusze, to jesteś w ogromnym błędzie. Decyzje takie zapadają na wysokim szczeblu i niski szczebel nie ma tu nic do powiedzenia. O wyborze danej broni tylko decydują nazwijmy to szeroko płynące z z wyboru i użytkowania danej broni korzyści. Ten kto potrafi takie korzyści zaoferować i posiada do tego odpowiednie referencje, z reguły wygrywa. W Polsce temat jest prosty ze względu na program TYTAN, ale jakie szerokie korzyści z wyboru MSBS chłopaki z Łucznika mogą na eksport zaproponować ? Nie dotyczy to tematu " specyficznej " oferty dla UA.

realista
środa, 27 stycznia 2021, 15:35

tak tak i we wszechswiecie tez kupuje go caly swiat fb radom buduje nowa fabryke tyle zamowien czekam na pierwszy kontrakt eksportowy

Jacek
środa, 27 stycznia 2021, 15:25

Kategoria złomu, to na pewno w czołówce

Buszujący
środa, 27 stycznia 2021, 14:43

Jaka konkurencja? Czy MON i Wojsko Polskie kiedykolwiek wyraziło chęć zakupu broni osobistej typu karabinek szturmowy u zagranicznego producenta? Czy kiedykolwiek chociaż przymierzano się do zorganizowania przetargu na broń osobistą dla zwykłych żołnierzy ( nie dotyczy to specjalsów)? Bo skoro nie ma i nie było o tym mowy, to co ma do tego jakaś wyimaginowana konkurencja, która nie mając możliwości sprzedania polskiej armii czegokolwiek po prostu temat olewa? Chyba, że w grę wchodzi wstawanie z kolan przed Amerykanami i wymuszone kupowanie ichniego uzbrojenia. Ale wtedy też nie ma mowy o konkurencji, lecz o zakupie tego, co wciska nam na siłę Wielki Brat. Poza przetargami, ze złamaniem wszelkich procedur zakupowych. Bo tak ma być i już.

Wawiak
środa, 27 stycznia 2021, 21:31

Chodzi o to, że Ukraina przymierza się do kalibru 5,56, a HK przegrało kontrakt na broń dla Bundeswehry.

db+
sobota, 30 stycznia 2021, 11:47

I prowadzi w tej sprawie rozmowy z producentem, którego sami wybrali, oczekując broni w standardzie AR15, o pół kilo lżejszej niż Grot z opcją montażu bądź produkcji u siebie. Widzisz tu jakieś możliwości dla Grota? A przetarg na karabinek dla Bundeswehry został 9 października unieważniony, między innymi dlatego że Haenel złamał prawa patentowe między innym należące do... HK. No i MK556 Gen2 wygrał ze względu na niższą cenę, a nie lepsze parametry techniczne, bo te określono jako "porównywalne" z bronią oferowaną przez HK.

asdf
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:32

Gdyby WOT mialo wolny wybor to pewnie tez woleliby sprawdzony i niezawodny H416 zamiast delikatnie mowiac eksperymantalnego wynalazku z Polski.

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:10

Tak się składa, że WOT ma wolny wybór. Stąd między innymi dostali Javeliny, które chcieli.

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 23:12

Marek, WOT otrzymał JAVELINY, ze względów na ich walory, a nie ze względu na wolny wybór i to że coś chcą.

db+
czwartek, 28 stycznia 2021, 00:05

A czy aby wybór M556 Gen2 Haenela nie został anulowany ze względu na naruszenie praw patentowych HK i Magpula? Plus na wątpliwe możliwości produkcji wielkoseryjnej i niejasne powiązania z kapitałem z ZEA? Bo coś taki mi się obiło o uszy.

Sponsor
środa, 27 stycznia 2021, 13:53

Gastronomiczna zawodowa też najlepsza? +

Zatroskany
środa, 27 stycznia 2021, 09:33

Oczywistym jest, zę Grot nie ma żadnych szans w przetargu na Ukrainie , kto przy zdrowych zmysłach kupiłby nie sprawdzoną w warunkach bojowych broń ??????? Myślę, że Czesi z BRENEM 2 tam się zadomowią na dobre, zrobili to na Węgrzech, CZ buduje tam zakład i trzeba przyznać są dobrzy w te klocki. Mają dobrej jakości uzbrojenie i marketing ( u nas to nie istnieje) ostatnio sprzedali tam swoje DANY. Druga sprawa co taka manufaktura jak FB może zaoferować na eksport zakładając, że polska armia nasyci się już produktami takimi jak Grot ?????????

Bren
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:18

GROT nie ma szans na Ukrainie, ponieważ nie spełnia wymogów ogłoszonych w specyfikacji zamówienia!!! Ukraińcy chcą kupić broń zbudowaną na platformie AR i nieco lżejszą od GROTa. Tyle i tylko tyle. FB nawet nie przymierzała się do tego przetargu, bo ma dość zamówień z MON.

zeus89
czwartek, 28 stycznia 2021, 10:54

Każda nowa broń jest niesprawdzona w warunkach bojowych. Szok nie?

Z prawej flanki
środa, 27 stycznia 2021, 19:51

Akurat Czesi na Ukrainie mają bardzo duże problemy bo testy nie poszły po myśli Ukraińców. Żeby nie było- Grot ma równie małe szanse. Ale tak- publikacja Onetu jest nieprzypadkowa. Zwłaszcza że za artykuły odpowiada dziennikarka, która prywatnie jest (była, bo gość już nie żyje) żoną oficera WP, który po odejściu zajął się dystrybucją CZ na Polskę i lobbował za wdrożeniem Brena 2 do SZRP.

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:47

Grot w ogóle na Ukrainie nie zaistniał. Nie ma żadnego tematu typu "Grot dla Ukrainy". Nie ma bo wstyd się nim pokazać za granicą. Jest mocno nieopracowany, wykonany ze słabych gatunkowo materiałów. A autorka artykułu jest osobą niemiłą władzy bo napisała książkę o tym jak państwo polskie zdradziło polskich żołnierzy z Nangar Khel

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:12

Masz rację "ekspercie" i na dodatek "specjalisto" od materiałoznawstwa, który nie miałeś nawet w ręku tego karabinu.

Marek
piątek, 29 stycznia 2021, 00:51

Macie prostą sytuację: karabin ma wady, jest to wiedza powszechna. Zamiast te wady usunąć, PiSzecie brednie o sPiSku przeciwko karabinowi. Wcale się nie dziwię, że uciekliście z amerykańskiego rynku strzeleckiego. Z Waszym sPiSkowym podejściem do świata, nie sprzedalibyście tam ani sztuki. Zwykła krytyka przeciętnego mieszkańca Teksasu czy Arizony, od dziecka wychowanego w kulturze posiadania broni, doprowadziłaby Was na skraj wojny z USA :)

Grzyb
środa, 27 stycznia 2021, 17:25

Czeski mają bardzo długie tradycje w produkcji i sprzedaży broni. Przed drugą wojną światową eksportowali lekki karabin maszynowy Bren do Wielkiej Brytanii. A za komuny jako jedyni w bloku wschodnim nie używali AK47 tylko swój karabinek szturmowy vz.58 tak zwany "czeski kałach", zewnętrznie podobny ale zupełnie innej konstrukcji.

Palmel
środa, 27 stycznia 2021, 15:26

ostatnio CZ kupiła 100% akcji Colta

n@ti
środa, 27 stycznia 2021, 13:13

Tyle, że w testach CZ Bren2 wypadł słabiej niż Grot o czym Ukraińcy napewno wiedzą.

Adam
czwartek, 28 stycznia 2021, 20:59

Wiedza też że oba nie spełniają ich wymagań

asdf
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:36

ukraincy beda robic swoje testy jak na razie jedyne co wypadlo to regulator gazowy z Grota

Ha ha ha
piątek, 29 stycznia 2021, 10:00

Jak rozumiem twoja "bardzo specjalna" logika podpowiada Ci, że wada w serii "zero" wyklucza na zawsze zarówno wersję "trzy" czy "cztery" ? Rozum ci odebrało?

On
piątek, 29 stycznia 2021, 19:48

43000 szt partii zero?

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:13

Zapomniałeś tylko dodać, że w wersji zero, która była do testów.

AA
środa, 27 stycznia 2021, 09:29

To jest chyba jakiś tajny przetarg HK i FB Radom wogle biorą udział w rozmowach z Ukrainą czy to tylko wymysł naszych lokalnych baranów którzy po mglistych rewelacjach Onetu uznali to za antypolski spisek Tylko jak do tej pory to wszystkie znaki wskazują że Ukraińcy prowadzą jakieś rozmowy ale bardziej z Czechami więc co tu jest grane?

SLAW69
środa, 27 stycznia 2021, 09:24

Przypomina się nagonka na "Andersa". Całe szczęście Grot już jest. :)

Kazik :)
środa, 27 stycznia 2021, 18:17

A największy kabaret to praca nad BWP Borsuk podczas gdy UMPAG Obrum stoi do wzięcia i wystarczy dopracować w rok w wespół z koreańczykami (BWP Redback - Hanwha Defense ASK21 Redback powstały na bazie K21) i już można produkować ciężki BWP. Ciężki BWP WP jest niezbędny jak woda na pustyni (ilość ok. 800 - 100 szt.) oraz WWO Anders z 120 mm (wieża Hitfact II) - opancerzony do max 42-45 ton ( oraz czterech piechociarzy na pace) o czym marzy i nogami przebiera USMC ( a swoją droga ciekaw jestem kiedy to nam zasuną za freeeee?????). Nie mówiąc o platformie dla wszelkiego rodzaju: ppk, opl, WRE i co tam jeszcze Elon Musk wymyśli.

cudze chwalicie swego nie znacie
środa, 27 stycznia 2021, 09:23

Jeden z dowódców GROMu, gen. Polko twierdzi że to bardzo dziwne co robi dziś opozycja, bo GROT w 2014 roku otrzymał na targach nagrodę m.in. za jakość wykonania przez nijakiego min. Siemoniaka. Teraz ta sama osoba zarzuca złą jakość tej broni. Dodatkowo gen. twierdzi że nigdy nie spotkał oficera obcej armii, który oficjalnie źle wypowiadał się o własnej broni. Gen. sam wielokrotnie reklamował wadliwe karabinki HK i nie robił z tego publicznej nagonki na zagranicznego producenta. Tak sobie myślę czy nikogo nie zastanawia dlaczego wywiad tzw. eksperta o wadach GROTA pojawił się akurat na Onecie, a nie choćby tu, albo na innym portalu branżowym? Wygląda na to, że ci sami co szkodzą polskiemu przemysłowi, później z udawaną troską ogłaszają że w Polsce to się nie da nic zrobić.

realista
środa, 27 stycznia 2021, 15:34

amerykanie zle mowili o m 16 podczas wojny w wietnamie a grat to zlom i bubel onet napisal prawde sa filmy i zdjecia

Wawiak
środa, 27 stycznia 2021, 23:52

jeden film - bez podania np. informacji o użytej amunicji, serii karabinka etc. Po wystrzeleniu 900 sztuk amunicji ogniem ciągłym każdy karabinek wyzionie ducha. KAŻDY! To nie jest drużynowa broń wsparcia, tylko karabinek.

alan
środa, 27 stycznia 2021, 14:56

Karabinek był częścią programu Tytan, rozwijanego od 2003 r. W 2010 r. powstał niedopracowany prototyp, a w 2014 r. został przedstawiony na targach, jak dobrze rokujący sprzęt dla polskiej armii i za to jego konstruktorzy dostali wyróżnienie ministra obrony, Siemoniaka. Min. Błaszczak w 2018 r. wręczył nagrodę konstruktorom nowego wozu bojowego piechoty Borsuk, który nadal jest w fazie testów zakładowych i nie wiadomo, kiedy trafi do armii.

alvin
czwartek, 28 stycznia 2021, 09:55

Tylko że certyfikatów nie nadaje się za to że sprzęt dobrze rokuje, tylko za to co sobą reprezentuje. Certyfikat był także wydany w 2014r.

Ira
środa, 27 stycznia 2021, 17:57

W punkt

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 13:54

jakby Polko dostał groty do gromu to by sie ich pozbył tak samo jak pozbył sie ich aktualny dowódca. Reszta to polityka. Test miał się ukazać na portalu branżowym ale ostatecznie autorzy poszli do Onetu. Przypomnę, że to dzięki onetowi dowiedzieliśmy się szczegółów związanych z katastrofami migów 29. Od monu byśmy się tego nie dowiedzieli.

No no!
piątek, 29 stycznia 2021, 10:03

Jakbyś był mądry to byś takich bredni nie pisał. Ale... piszesz! Kolejny twój antypolski wpis?

alan
środa, 27 stycznia 2021, 13:34

Podaj proszę, kiedy niejaki Siemoniak przyjął Grota na wyposażenie Wojska Polskiego

Wawiak
środa, 27 stycznia 2021, 23:54

"...w 2014 roku otrzymał na targach nagrodę m.in. za jakość wykonania przez nijakiego min. Siemoniaka..." czytaj ze zrozumieniem. Nagroda to nie to samo, co przyjęcie na wyposażenie.

alan
czwartek, 28 stycznia 2021, 15:32

No właśnie czytaj ze zrozumieniem - pytanie zadałem do wpisu "cudze chwalicie swego nie znacie" oskarżającego byłego ministra o to, że najpierw nagrodził a obecnie krytykuje. Jak sam przyznajesz nagroda dla dobrze rokującego sprzętu dla polskiej armii nie oznacza nie upoważnia do stawiania zarzutów o krytykowanie super broni przez wredną opozycje, w myśl zasady krytykujmy wszystkich aby ukryć własne błędy.

Wawiak
piątek, 29 stycznia 2021, 23:22

ech, zacytuję ciebie: "Podaj proszę, kiedy niejaki Siemoniak przyjął Grota na wyposażenie Wojska Polskiego". Nikt niczego takiego ne napisał, więc twoja zaczepka była zwyczajnie nie trafiona - co wykazałem cytatem.

Gracz
środa, 27 stycznia 2021, 08:34

MSBS Grot nie zostanie zakupiony przez Ukrainę z wielu powodów: Po pierwsze primo dział sprzedaży w Pgz nie potrafi sprzedać nawet jak klient sam przychodzi i jest zdeterminowany. Po drugie MSBS jest jeszcze bardzo zawodny, popytalem o ten karabinek znajomego żołnierza w czynnej służbie. Powiedział mi że są problemy i tak: w jego egzemplarzu suwadło nie pzostaje w tylnym położeniu przy oddaniu ostatniego strzału z magazynka , u jego kolegi pojawiło się na nim pęknięcie. O gubieniu regulatorów też słyszał. Po trzecie karabinek ten jest zdecydowanie za drogi na budżet Ukrainy.

mc.
środa, 27 stycznia 2021, 11:28

Ukraina nie kupi tego karabinka, bo jest... za ciężki. Wymagania Ukrainy (max. 3,26 kg) spełnia tylko Bren-2 (nawet HK jest za ciężki - 3,31 kg). Zawodny... ciekawe słowo, na pewno nie jest takim młotkiem jak AK. Wymaga większej kultury technicznej... takiej jak w przypadku Ar-ów i HK. Nie rozbieramy go waląc nim o podłogę, wymaga czyszczenia (jak KAŻDA BROŃ). Strzelamy korzystając z przyrządów optycznych (te zamontowane na stałe, są ZAPASOWE). Przypomniało mi się coś a propos "kultury technicznej". Kiedy projektowana motocykl Sokół dla wojska (ten przedwojenny o większej pojemności) - wojsko zażyczyło sobie "PANCERNEJ SKRZYNI BIEGÓW" - z adnotacją: niewprawiony żołnierz może zniszczyć "normalną". I tak jest z Gromem. Jest inny niż AK. Trzeba mu poświęcić więcej uwagi przy szkoleniu - potem jest już dobrze. A co do uwag (jak wyżej) - Grom jest pierwszym w naszej historii przypadkiem, gdzie użytkownik współpracuje z projektantem i producentem, by opracować najlepszą broń.

asdf
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:38

jest zawodny tak samo jak Wist

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:19

Tylko, że dla ciebie każdy wyrób polskiej zbrojeniówki jest zawodny z Piorunami włącznie.

rowi
środa, 27 stycznia 2021, 08:28

problem lezy chyba gdzie indziej, a mianowicie: kupujemy rodzimy sprzet, ktory jest tandetny i kiepski w porownaniu z zachodnim , robimy to pod infantylnym pretekstem ratowania polskiego przemyslu, a czy tego przemyslu nie moznaby uratowac kupujac na zachodzi sprawdzona bron z warunkiem produkcji jej u nas? Patzr Beretta USA, CZ USA, SIG Sauer USA itd?

asdf
środa, 27 stycznia 2021, 16:21

a kto mial by ja produkowac? Radom? przeciez wyszlaby taka sama fuszerka czy to by byla Beretta czy Sig Sauer

mc.
środa, 27 stycznia 2021, 11:30

Czyli według Ciebie ratowanie "polskiego przemysłu" (różnego) to kupowanie w "polskich supermarketach" tego co oni sprowadzą ??? Bez komentarza.

asdf
czwartek, 28 stycznia 2021, 09:08

subsydiowanie "sredniwiecznych" polskich firm przemysłu zbrojeniowego jest tak samo bezsensowne jak subsydiowanie kopaln wegla kamiennego.

H2O
piątek, 29 stycznia 2021, 10:08

Twoje bezpodstawne "onetowe" szkalowanie w każdym poscie wszystkiego co polskie - jest najbardziej bez sensu.

mc.
czwartek, 28 stycznia 2021, 17:18

Po pierwsze pisze się: średniowiecznych. Po drugie to od 30 lat V kolumna mówi dokładnie to samo co Ty "subsydiowanie polskich firm". A jak jest prawda ? We wrześniu 2009 roku PZL Świdnik zaproponował produkcję dwóch nowych większych śmigłowców (Sokoły też mogły być zmodernizowane i przebudowane). Efekt - w kwietniu 2010 roku zakład zostaje sprzedany Włochom za 360 mln pln. Zakład był cały czas dochodowy, a jego cena sprzedaży to ok. 3% wartości przyszłego przetargu na śmigłowce. takich przypadków jest mnóstwo. Niszczymy Irydę by po 15 latach kupić włoski samolot (Irydą byli zainteresowani Hindusi). Wywozimy na złom osprzęt i maszyny z PZL WOLA (d. zakłady Nowotko) by nie dało się zrealizować ogromnego zamówienia na WZT-3 (odbiorca zrezygnował, bo nie chciał remontowanych silników). Itd., itd.

observer
środa, 27 stycznia 2021, 08:27

Ogólnie karabinek jest ok. Nie jest łatwo zrobić karabin modułowy od podstaw, bez żadnych modyfikacji. Jakość sprzętu można zweryfikować w testach porównawczych, zaś dyskusja polityczna w momencie wyboru broni przez Ukrainę nie sprzyja interesom polskich firm.

alan
środa, 27 stycznia 2021, 14:49

Po pierwsze testy broni należy przeprowadzić przed wprowadzeniem jej na wyposażenie , po drugie żołnierza nie interesuje trudność zbudowania broni modułowej- na polu walki nie będzie biegał z kilkoma zestawami luf czy wersjami amunicji- żołnierz ma otrzymać jeden konkretny zestaw i broń ma być prosta w obsłudze i niezawodna. Po trzecie pierwsze słyszę, że FB w Radomiu startuje w przetargu na Ukrainie.

Kilka uwag
piątek, 29 stycznia 2021, 10:10

Po pierwsze Onet, po drugie rzekomy ekspert, po trzecie wystrzelił więcej amunicji niż niemiecki producent dopuszcza dla HK. Po czwarte, broń jest po badaniach. Po piąte : kogoś w ogóle obchodzi czy ty cokolwiek w i e s z?

n@ti
środa, 27 stycznia 2021, 08:25

oops czyżby ratowano Heckler und Koch przed bankructwem jak informuje portal Konflikty. Poza tym Trybun.org obnaża GW dotyczącą Grota i braku certyfikatów.

LP w PL
środa, 27 stycznia 2021, 08:22

Wypunktowanie fabryki broni za niską jakość wprowadzonego produktu i przekierowanie winy na szeregowych użytkowników, krytyka kupujących za sposób przeprowadzenia takiego zakupu oraz wezwanie do przeprowadzenia kontroli to, według ministra, "Atak na Polskę". No przecież ręce opadają...

Truck
piątek, 29 stycznia 2021, 10:11

Może zastanów się najpierw nad rzetelnością źródła tych "rewelacji"? A potem pisz!

ZSMW
środa, 27 stycznia 2021, 08:08

MSBS 5,56 powstawał za PO za PO rozbudowano fabrykę w Radomiu za PO dano zielone światło do produkcji tej broni ...ale wina PISu!!! I jak ja człowiek rozsądny kierujący się logika mam popierać opozycję (bo PISu też nie lubię)

Marek
środa, 27 stycznia 2021, 19:48

Bzdury piszesz. Pomysł opracowania konstrukcji zupełnie nowego, nowoczesnego polskiego karabinka automatycznego, który mógłby zastąpić w przyszłości w Wojsku Polskim rosyjskie konstrukcje bazujące na karabinku automatycznym AK, powstał w Zakładzie Konstrukcji Specjalnych (ZKS) Instytutu Techniki Uzbrojenia (ITU) Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa (WML) Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Ich inicjatorem był ówczesny kierownik ZKS ITU WMI WAT ppłk dr inż. Ryszard Woźniak. W latach 2003–2006 przeprowadzono pierwsze prace badawcze, na które przyznano grant pt. Analiza i synteza konstrukcyjno-balistyczna oraz badania dynamiczne broni strzeleckiej zbudowanej w układzie bezkolbowym o nr. 0 T00B 029 24. Finansowany był on w latach 2003–2006 przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji i realizowany przez WAT we współpracy z Fabryką Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. (FB Radom). Na wypadek gdybyś nie rozumiał tego tekstu, lata 2003-2006 to koniec rządów SLD i początek rządów PiS.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 13:21

to powiedz jak wytłumaczyć fakt , że w 2016 minister A.M. zawiera kontrakt z FB Radom na dostawę Beryli, a rok później zmienia go na dostawę Grotów ? Co takiego się zmieniło ?

Ira
środa, 27 stycznia 2021, 12:10

Za PIS tą broń produkowano i dopuszczono

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:00

Lepiej dopuścić, produkować i nawet poprawiać kiedy jest to konieczne, niż robić jak PO zwracając do centralnego budżetu równowartość pieniędzy za które Finowie kupili sobie holenderskie Leopardy 2A6.

On
piątek, 29 stycznia 2021, 20:00

Teraz nie zwracają do budżetu tylko kupują bezpośrednio niepotrzebne wojsku rzeczy, widzisz jakąś różnicę?

boroboro
środa, 27 stycznia 2021, 12:07

Za PO dano zielone światło do prac nad stworzeniem tego karabinku. Za PO zainwestowano w rozbudowę tej fabryki ale to za PIS kupiono (dano zielone światło do produkcji) niedopracowany karabinek, o czym ponoć było wiadomo już wcześniej. Czy jak kupisz auto w salonie to winisz prezesa fabryki za to, że ją rozbudował czy za to że bubla wypuścił?

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 23:44

Ira i Boroboro, a jakie to ma znaczenie ? A T-72 były wyprodukowane za Komuny i co z tego ? Ważne, że MSBS został wprowadzony w końcu do jednostek. Bo tylko tak można go realnie przetestować i wnieś ewentualne poprawki i zmiany. Innej drogi nie ma, chyba że w prezencie wyślemy GROTa na Bliski Wschód. To ostatnie to oczywiście żart.

Wawiak
czwartek, 28 stycznia 2021, 00:00

KH produkowany jest od ponad 15 lat, obecna wersja jest ÓSMA. Grot na razie ma TRZY i w produkcji jest od dwóch lat. M-16 dopracowywano 10 lat od wprowadzenia do wojska.

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:04

Tylko, żeby nie sugerować się podpuchami takimi jak ta z onetu trzeba najpierw o tym wiedzieć. Ludzi, którzy to wiedzą nie ma zbyt wielu. Dlatego puszczanie artykułów takich jak omawiany jest niestety skuteczne.

ciekawy
środa, 27 stycznia 2021, 08:04

Jeżeli coś wymaga udoskonalenia, to są to również magazynki. Używane w testach magazynki Made in USA były sporo lepsze. Może nie było widać ile jest amunicji ale dużo łatwiej było je załadować amunicją. Wchodziła bez najmniejszego problemu. Tu przy większej ilości amunicji ,doładowanie pełnego magazynka to istny koszmar podobnie zresztą jest z magazynkiem do pistoletu VIS . Tu jest jeszcze gorzej.

Alex
środa, 27 stycznia 2021, 06:57

Rany, ale się trolli zleciało! A może to jakaś mała lecz hiperaktywna grupka?

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 23:46

Trochę się podniecamy, ale nic więcej.

Edward
środa, 27 stycznia 2021, 06:27

Heckler Koch został USUNIĘTY jako dostawca NOWEJ broni dla niemiec ( z powodów technicznych). Pewnie oba są podobne co do zalet i co do wad. Dlatego dorobienie GĘBY naszej broni ( przez naszych? byłych ministrów i vice-ministrów jest ewidentnie działaniem na korzyść niemiecką - i dlatego powinno zostać potraktowane SUROWO!!! (prywatnie urwałbym im łeb) - a tu należy o ZDRADĘ ICH OSKARŻYĆ !!!

Aha
środa, 27 stycznia 2021, 11:38

H&K nigdzie nie zostal usuniety! Przegral przetarg na podstawowy karabinek Bundeswehry z Haenelem tylko i wylacznie cena! Zreszta, przetarg zostal zastopowany i sady rozstrzygaja, poniewaz w konstrukcji broni Haenela zastosowano rozwiazania H&K, do czego przyczynil sie byly wazny inzynier H&K, dzisiaj pracujacy w Haenel i odpowiedzialny za konstrukcje MK556. H&K sprzedaje dalej oczywiscie rozne modele swojej broni Bundeswerze i nie tylko a w porownaniu bez aspektu cenowego jego HK416 wygrywa z MK556(kopia HK416) bez zadnego problemu. W Niemczech trwa proces sadowy, zolnierze i sporo politykow mowi glosno, ze kierowanie sie cena to blad i trzeba bylo najzwyczajniej postapic jak Francja czy Norwegia, ktore zamowily HK416! Zreszta, Bundeswehra uzywa HK416(rozne sily specjalne) a ostatnio zamowila duza partie HK417, ktora uzywa sie w calej armii jako bron kal. 7,62mm.

Hę?
piątek, 29 stycznia 2021, 10:14

Tak tak. Broń ich za wszelką cene. Publikacje zachodnie mówią inaczej, pisząc o spektakularnej porażce HK.

Bren
środa, 27 stycznia 2021, 11:28

GROT jest do poprawek - o tym od dawno wiadomo. To niezły karabinek, ale może być jeszcze lepszy :) Nie ma się co napinać. Wykonanie suwadła to jakaś kpina, a rdzewienie to farsa - tak nie powinno być. Zaoszczędzono prę złotych na materiałach, a nie warto.

Autor Widmo
czwartek, 28 stycznia 2021, 23:49

Jeżeli ktoś ma problemy z nalotem rdzy, proponuję dwusiarczek molibdenu czyli suchy smar i po problemie.

Wojciech
środa, 27 stycznia 2021, 05:00

Niemcy nie mogą sobie pozwolić na konkurencję dla HK więc totalniacy zrobią wszystko żeby zdyskredytować to co polskie.

dr
środa, 27 stycznia 2021, 03:19

W paru kwestiach wątpliwości może rozwiać wam materiał z 2018 na YT - Testy Grota! MSBS Grot &n HK416, SCAR, SCORPION, BERYL. Sprawdzamy Grota z innymi karabinami!

olo
środa, 27 stycznia 2021, 01:34

GROM nawet nie chce słyszeć o GROT, woli HK416. Tyle w temacie.

Wawiak
czwartek, 28 stycznia 2021, 00:25

Ciekawe czemu wolą konstrukcję produkowaną OD KILKUNASTU LAT on nowej konstrukcji, która na pewno będzie jeszcze dopracowywana? Wersja HK jest ÓSMA, więc nie wiem z czego robisz temat. Siły specjalne muszą kierować się innymi kryteriami i ZAWSZE wybiorą dojrzalszą konstrukcję, a nie nową. Z kolei takie, a nie inne wprowadzenie GROTa pozwoli dopracować tę broń i sprawić, że będzie jeszcze lepsza. Skandalem natomiast jest tak sposób publikacji tego raportu, jaki i jego metodyka (a raczej jej brak). Dziś słyszałem, że żaden magazyn "branżowy" nie chciał go opublikować.

Mikołaj Wrzosek
środa, 27 stycznia 2021, 00:46

Moim zdaniem MSBS Grot to bardzo dobrze przemyślany karabinek... A raczej cały system broni strzeleckiej, jeśli ktoś się z tym nie zgadza a ma zezwolenie na to niech kupi sobie jego cywilną wersję która jest taka sama jak wojskowa tylko bez możliwości strzelania serią. Ergonomia karabinku jest bardzo dobrze przemyślana i wszystko znajduje się pod dłonią, a jeśli chodzi o gadanie że karabinek się przegrzewa albo coś... No to muszę was zadziwić ale były przeprowadzane testy w których wśród puli wielu innych karabinków spisał się najlepiej. W dodatku należy wziąć pod uwagę że w niecałe 2 minuty można zmienić jego części tak aby na przykład: zmienić karabinek z systemem kolbowym na taki z bezkolbowym albo na subkarabinek. Można dostosować go do indywidualnych potrzeb żołnierza, jest bardzo praktyczny i wygodny, nawet dla osób leworęcznych. Osobiście oceniam go za prawdziwą perełkę wśród karabinków robionych z myślą o wojsku Polskim. :))

Lelum wypolerum
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:23

@Mikołaj Wrzosek i teraz powiedz mi czy tak można dostosować niemiecki karabinek otuż nie i niemiaszki czują pismo nosem że w przyszłości może GROT być dobrym konkurentem.

Oracz
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:58

Późna już godzina więc nie będę się rozpisywał i powiem krótko, każdy żołnierz, który zachowuje w sobie choć odrobinę przyzwoitości i honoru a trzymał chociaż raz tego gniota w ręku nie powie o nim dobrego słowa. Tyle w temacie

Tyle w temacie
piątek, 29 stycznia 2021, 10:16

Każdy normalny zanim coś chlapnis, to się zastanowi. Ale są tacy co tego nie robią. Piszą ale nie myślą.

oko proroka
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:22

Skoro broń przeszła wszystkie testy i spełniała wymagania to po co A1 a krótko potem A2 kiedy A3,4 i 5 przypomina mi to szczepionkę na Cov 19 niby cacy ale ....

V
piątek, 29 stycznia 2021, 10:17

Śmieszny wpis. Toyota Corolla ma bodaj 23 wersje.

zeus89
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:15

A po co 8 wersja HK?

Borsuk
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:35

W ostatnim okresie krytyka czy nawet ujawnianie złych, nieprzemyślanych decyzji MON (nie tylko w odniesieniu do modernizacji naszej armii) jest oceniane przez ośrodki sprzyjające władzy jako brak patriotyzmu czy nawet zdradę narodową. Takie podejście nie pomaga rozwiązywaniu problemów, a sprzyja pogłębianiu podziałów w społeczeństwie. Bez względu na opcję rządzącą oszukiwanie społeczeństwa finalnie żle się kończy. Wielką sztuką i szlachetną cechą jest zdolność do przyznania się do błędów, a obecna władza tego nie potrafi. Problem Grotów tylko wpisuje się w ten obraz.

środa, 27 stycznia 2021, 10:53

To czemu tej krytyki nie ma na żadnym militarnym portalu, tylko pojawił się nie stąd ni zowąd na niemieckim onecie?

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 08:28

taki sposób myślenia jest skutkiem braku kultury kompromisu w polskim społeczeństwie. To się nie wzięło z niczego , zaczęło się w pierwszej RP, spotęgowane zostało przez zabory (zabór carski), IIRP, PRL i III RP, a w dużym skrócie to czysty postkomunizm w myśleniu ;)

Gustlik
środa, 27 stycznia 2021, 05:01

Nie ma problemu Grotów. Jest problem z identyfikacją narodową części posłów. Również tych w PE.

Lelum wypolerum
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:27

@Gustlik i nie tylko posłów ale Polaków bo np taki @dropik on by z miłą chęcia zaorał i sprzedał niemcom FB Radom.

ja.
środa, 27 stycznia 2021, 01:01

Lepiej bym tego nie napisał. Grot to świetny pomysł, ale fatalna realizacja. Ten projekt był za ambitny, a zakład w Radomiu był za słaby do jego samodzielnej realizacji, głównie od strony menadżerskiej i finansowej. Przypomina się historia z wozami z AMZ Kutno. Niestety, rozwój to inwestycja sporych ilości pieniędzy i trzeba umieć to robić, w nie w połowie projektu koszty szybują pod niebo i wojsko musi ratować zakład, kupując wadliwy sprzęt. Tak to nie działa i to niestety jest patologia. Już nie wspomnę o stratach wizerunkowych. Czasu było aż nadto, żeby tą broń dopracować do perfekcji. Dziś Łucznik byłby w zupełnie innym miejscu. Niestety to jest patologia bycia na garnuszku i braku konieczności konkurowania o zagraniczne zamówienia. To samo się dzieje w innych gałęziach przemysłu i po dobrym początku, PGZ będzie nadal tonął, ciągnąć za sobą kolejne dobre i nie zrealizowane, lub zrealizowane słabo pomysły.

KrzysiekS
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:26

MSBS GROT to nie cud świata zgoda miał wiele wad na początku (być może ktoś przesadził z ilością pierwszego zamówienia). Ale to dobry kierunek i dobra broń systematycznie poprawiana (Byłoby lepiej gdyby nie MON FB RADOM chciała szybciej i więcej poprawek to było opisywane). Jedno jest pewne to dobry kierunek byle nie przeszkadzano w dalszym rozwoju. PS. a Onet to też czyjś interes w świecie zbrojeń nie ma przypadków to duże pieniądze i duże interesy.

edda
środa, 27 stycznia 2021, 09:22

Już nie odwracaj kota ogonem. To Radom jest odpowiedzialny za wypuszczenie bubla na rynek. To MON jest odpowiedzialny za zakup bubla za wielkie pieniadze. Karabinek powinien być wszechstronnie dopracowany w Radomiu. Wojsko nie jest od testowania sprzetu za który płaci cięzkie miliony publicznych pieniędzy. Nie dociera?. Nic nie stoi na przeszkodzie aby Grot brał udział w przetargach na zakup broni. Jak jest świetnt to sobie poradzi.

Autor Widmo
piątek, 29 stycznia 2021, 00:03

edda, aby rozjaśnić trochę temat, to proponuję malkontentom wymianę MSBS na BERYLe. Uwierz mi, że po miesiącu przeproszą się z GROTem.

asdf
środa, 27 stycznia 2021, 08:49

ten caly wielki ukrainski kontrakt ktory mial ukrucic raport o rozpadajacym sie Grocie to raptem 2 miliony dolarow naprawde ale nikt nie zawracalby sobie glowy taka suma. kupowanie niedopracowanej broni a poznieje jej poprawianie na ile sie uda to nie jest dobry kierunek. wiesz jak to powinno wygladac po testowaniu przez GROM producent powienien wdrozyc poprawki i pozniej ponownie trafic na testy do GROMu jezeli przeszedlby je pozytywnie to wtedy pierwsza partia testowa 1000szt a nie jak zrobiono z GROTEM.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 08:33

na 100 % ktoś przesadził z zamówieniem i wiadomo kto. Minister Macierewicz chciał dać swojemu WOT-owi prawdziwą polską bron i stąd pierwszy kontrakt na 53 tys, co było równe planowanej liczebności WOT. Stąd też przepychanie kolanem zakończenia badań tej broni - a przypomnę , że dłubano przy niej tak długo , że chyba coś tam musiało być nie ok. Wierze , ze broń ma wszystkie potrzebne papiery bo takie było zamówienie polityczne ,że ma wejść do produkcji.

Na chłodno
piątek, 29 stycznia 2021, 10:19

Ale Ty pięknie "przepychasz kolanem" te swoje - JAK ZAWSZE ANTYPOLSKIE - komentarze. Pozazdrościć... kolana.

Marci
środa, 27 stycznia 2021, 00:32

Co za bzdura.. Czytał Pan argumenty? Ps: w Onecie pracują Polacy, całkiem nieźli dziennikarze.

Kowal
piątek, 29 stycznia 2021, 10:23

A taką Targowice powołali pewnie Rumuni?? Nie pamiętasz afery z dyrektywami z Niemiec jakie dostawali "nieźli dziennikarze" z Onetu? Na pewno też piszą oni tę "całą prawdę" wyłącznie z patriotyzmu a nie za "niezłe, niemieckie pieniądze"?

zeus89
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:20

W GW też i co? Co ma obywatelstwo do tego?

Saracen
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:12

Z tego co widzę, podstawową linią obrony MON jest to, że jest jakiś enigmatyczny przetarg na Ukrainie i że ponoć FB Radom w nim bierze miejsce. Na dodatek doszła do finału w którym zmierzy się z niemieckim karabinem, jak rozumiem firmy Heckler Koch. I że "niemiecki" onetpl uwalił polską konstrukcję. No więc pomyślmy. Jeśli Ukraińcy zorganizowaliby przetarg, to nawet jeśli zostałby ograniczony do producentów z Europy to oferty złożyłyby: CZ, HK, FN Herstal, Beretta, Steyr czy Sig Sauer. Trudno sobie wyobrazić, żeby na ostatniej prostej zostały HK oraz FB Radom. To fantastyka. Z kolei, jeśli Ukraińcy nabywają broń w trybie bezprzetargowym, to tym bardziej ciężko sobie wyobrazić aby wybrali do negocjacji FB Radom. Bo co ma do zaoferowania FB Radom? Sprawdzonego Beryla, który jest modyfikacją AK47. A klona kałacha Ukraińcy mogą sobie sami zrobić. Oraz pozostającego w sferze dopracowywania Grota. Tym bardziej fantastyka. Zresztą, na tym portalu jest artykuł o tych ukraińskich rozmowach z nieokreśloną spółką europejską oraz wymaganiach. Grot ma standardowy kaliber NATO 5,56 - żadna wyjątkowość. Natomiast jest za ciężki wobec oczekiwań strony ukraińskiej. Wydaje się, że to ukraińskie zamówienie jest skrojone pod czeskiego Brena. Poczekamy, zobaczymy z kim Ukraińcy podpiszą umowę. W każdym razie jedno można powiedzieć o FB Radom. Po ucieczce z amerykańskiego rynku w 2016 roku, spółka stacza się w kierunku postkomunistycznego postrzegania rynku broni strzeleckiej. A to nie wróży jej szans na rozwój.

Marek
środa, 27 stycznia 2021, 10:58

Wszystko pięknie, wszystko ładnie. Tylko czemu tej krytyki nie ma na żadnym militarnym portalu, tylko pojawił się nie stąd ni zowąd na onecie? Czemu wreszcie tan sam onet, który pojechał po Grocie nie raczył wspomnieć, że G-39, którego stawiał za wzór przegrzewa się po wystrzeleniu czterech magazynków? Ursula von der Leyen mówiła o tym wprost. Tymczasem niemiecki onet jakoś dziwnie zapomniał.

Marek
środa, 27 stycznia 2021, 19:38

Bo to polski portal, pracują w nim Polacy i piszą o polskich problemach. A polski żołnierz powinien mieć broń, która go nie zawiedzie w walce. Broń sprawdzoną realnie. A nie tylko propagandowo.

Bolo
piątek, 29 stycznia 2021, 10:26

Wyraźnie zarzucasz, że badania i dopuszczenia MON zostały sfałszowane, bo "sprawdzono go tylko propagandowo"! Możesz to udowodnić? Czy tylko jesteś kolejnym "ekspertem z Onetu"??

Autor Widmo
piątek, 29 stycznia 2021, 00:05

No to proponuje powrót do Pepeszy lub AK-47.

środa, 27 stycznia 2021, 09:15

Oczywista oczywistość, że Grot nie ma tam (na Ukrainie) żadnych szans do wygrania przetargu. Kto przy zdrowych zmysłach kupiłby dla swoich żołnierzy nie sprawdzona w walce broń ??????

SLAW69
środa, 27 stycznia 2021, 09:09

1. Na temat Grota strzępienie języków uważam za niepotrzebne. Sprawa usterek i usprawnień została już dawno opisana. 2. Grot w ukraińskim przetargu to ściema dla naiwnych. Nie potrafimy niczego sprzedać z zyskiem. Ukraińcy mają dużo większe doświadczenie w handlu bronią. Mają już swojego Tavora i ACRa, a dodatkowo Maluka. Ukraińcy potrzebują technologii. Ukraina postrzega Polskę jako worek pieniędzy; jako sponsora. Widzę raczej kalkę sytuacji, gdy proponowali przekazanie im technologii Sokoła. A w ogóle to w każdej sytuacji "ciążyli" ku Niemcom, więc należy się spodziewać wyniku następującego: dostają od Polski, albo kupują od Niemiec. To tak w dużym uproszczeniu :)

SLAW69
środa, 27 stycznia 2021, 12:57

Sorry, machnąłem się. Miało być ARa.

asdf
środa, 27 stycznia 2021, 08:50

okazuje sie ze ukraincy chca kupic 1000szt broni placac przy tym 2 miliony dolarow tyle w temacie spiskow

Tomasz
środa, 27 stycznia 2021, 08:26

Dokładnie. Tak naprawdę informacja o udziale FB w tym przetargu istnieje tylko w formie mema "z dinozaurem" rozpowszechnianym przez zwolenników teorii o niemieckim Onecie. Tymczasem już dostępne informacje wskazuja wyraźnie, że w prztargu: platforma AR15 i waga do 3.26 kg - co kompletnie do GROTa nie pasuje... FB nabrała wody w usta i nie podaje informacji czy FAKTYCZNIE w tym przetargu startuje

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:27

Dowcip polega na tym że Ukraina szuka karabinków AR15 o masie do 3,26 kg

PL
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:58

Gdyby przestrzegano wszystkich procedur i poddano odpowiednio testom to może byłby porządny karabin ponieważ Polacy potrafią a tak zamiast grota mamy gniota. Najlepszą reklamom było by utrzymanie jej przez specjalistów ale oni wolą HK 618.

mc.
środa, 27 stycznia 2021, 11:36

HK-618 ? A co to za broń ?

Atomek
środa, 27 stycznia 2021, 09:05

@PL to poczytaj dokładnie jaki był ten "test" Onetu, nawet tu na Def24 są komentarze jasno pokazujące jego "profesjonalizm", a do tego może najpierw naucz się pisać, bo nawet określenie modelu HK cię przerosło.

On
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:17

Skończcie z tą bzdurą o lobbowaniu na rzecz innych producentów,znowu winne Niemca i opozycja,o tych wadach było głośno od dawna,mroczek podpisał wyróżnienie na targach a nie certifikat. Jeżeli grot wystartuje w jakiś przetargach nikt nie patrzy na jakieś artykuły tylko sam porządnie testuje broń. Jak grot jest taki dobry to wygra takie konkursy. Jak Onet wykrył nieprawidłowości przy fotelach do miga29 to co też lobbowal dla ruskich? Panowie nie dajcie sobie wciskać kitu od jedynie słusznej partii. Dziennikarze i opozycja są od patrzenia rządzącym na ręce. Ale znowu wmowią wam że to totalna opozycja,lewaki ,zdrajcy,lobbyści

MaroS
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:11

No dobra baju baju a fakty namacalne że to,, mówiąc kolokwialnie lipa'' Bo póki co żadnych dowodów.

Florek
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:10

Portal Onet lepiej wie,trzeba brać broń na eksport, od Niemców,bo nasza niby gorsza! Masakra,zaraz Onet pokaże artykuł o super broni niemieckiej!

Siodłaj kuca
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:49

Ilu chcesz żołnierzy służby czynnej z doświadczeniem misyjnym, którzy obsmarują grota gównem od kolby po koniec lufy? 5 statczy? A może 50? 150? Grot to padaka i gówno i żadne ministerialne deklaracje i artykuły oraz ustawione wywiady tego nie zmienią. A niemieckie karabiny są w czołówce światowej, o Glocka (Austria) też masz ból głowy?

Marek
środa, 27 stycznia 2021, 10:59

Z Glockiem widziałem już taki patent, że odpadały mu przyrządy celownicze. Może teraz sam łaskawie osiodłasz sobie kuca?

Zenon
środa, 27 stycznia 2021, 09:30

Przeczytałeś "raport" i artykuł Onetu ? Chyba nie. W "raporcie" nie ma ŻADNYCH wycieczek personalnych czy politycznych. To artykuł onetu, który się na niego powołuje nadaje mu rys katastoficzno-polityczny. W samym "raporcie" prawie do każdej uwagi jest dodana notatka w stylu "wada materiałowa lub konstrukcyjna możliwa do usunięcia". I wszystko by było fajnie, bo każda broń na początku ma jakieś wady, które należy poprawić (taka drogą szły L85, M-16, Tavor czy Bren którego trzeba-było zaprojektować praktycznie od nowa) gdyby nie kilka "ale". Po pierwsze w bardzo podobny sposób starano się zdyskredytować HK-36, że niby się przegrzewa w warunkach bojowych. Tylko, że walenie seriami kilkuset sztuk amunicji z karabinka to nie są warunki bojowe - to jest kilka jednostek ognia, a żołnierz w sytuacji bojowej ma na sobie kilka magazynków. Przy czym w karabinach maszynowych przystosowanych do prowadzenia takiego rodzaju ognia szybkowymienną lufę zmienia się po 120-150 strzałach, żeby ostygła. Nikt nie strzela tak z karabinka (chyba że na filmach fabularnych). Druga rzecz - większość z wymienionych wad dotyczy pierwszej wersji Grota albo - o zgrozo - serii przedprodukcyjnej. Na przykład zdjęcia spawów na suwadle i pękniętego suwadła, czy "chałupniczo" wykonanego suwadła - to są zdjęcia sprzed kilku lat, które można małym nakładem sił znaleźć w prasie branżowej sprzed kilku lat lub w internetach. Myślę że intencje autorów były dobre - można to nawet odczytać z tego raportu - miał to być impuls do usunięcia wad i udoskonalenia broni. Jednak zbieranie wszystkiego z okresu kilku lat zamiast testowania aktualnej wersji, najlepiej porównując z produktami konkurencji odbiera raportowi cechy obiektywizmu. Po co robić raban dotyczący wad już usuniętych ? Jeśli zależy nam naprawdę na poprawie bezpieczeństwa żołnierzy to trzeba się skupić na ewentualnych wadach wersji A2, a nie tworzyć esej historyczny na temat "co kiedyś tam w tym karabinku było złego", albo robić gówno-testy a'la Rambo - kiedy się skrzywi albo stopi lufa jak będziemy bez przerwy walić seriami. Są setki filmików w sieci pokazujących tzw. "meltdown" dowolnego typu broni samoczynnej. Ci którzy siedzą w temacie doskonale wiedzą, że w taki sposób można załatwić dowolny karabinek.

Marc
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:22

Ok. Wersja testowa ale jeżeli to prawda, że żołnierze mieli płacić za "zgubione" części z powodu nie usuniętej wady w wersji produkcyjnej to już lekka przesada. Druga rzecz, że nie widziałem aby MON przyznał się, co zostało usunięte w kolejnych wersjach i kto zapłaci za te zmiany i ile tych różnych wersji jest w stosunku do całości. Czy naprawdę trzeba było już kupić od razu ponad 60 tyś? Czy w ogóle MON nie mógł normalnie zareagować zamiast wymyślać bajki o tajemniczych kontraktach w których stratuje FB, wpływach czy lobbyingu . Nie mógł napisać po prostu, bez jakiegoś bezsensownego nadęcia patriotycznego, że już wszystkie sztuki zostały poprawione, części wymienione i już obecna wersja nie ma bolączek i dziękujemy za zwrócenie uwagi ale raport nieaktualny? Jeszcze inną rzeczą jest sam Onet. Już pomijam jak bardzo "niemiecka"jest jego struktura udziałowa ale jakoś powoływanie się ,że nie ukazał się w magazynach dot. wojska raport to słaby argument. Dlaczego? Rozejrzyjcie się choćby po tym portalu. Mnóstwo reklam firm zbrojeniowych, zaproszenia od producentów, wywiady itp. i napisz tu coś naprawdę mocno negatywnego o jednym z nich. Nie jest to nic nadzwyczajnego w obecnych czasach, gdzie portale finansują się z reklam ale w tej sytuacji podobny zarzut można i zrobić gdyby raport ukazał się tutaj. Zresztą szczególnie obecna władza lubi finansować reklamami obiektywne ( czyt. "pokorne" ) media. Równie więc dobrze można powiedzieć, że wszelka krytyka Onetu tutaj na portalu jest sponsorowana przez MON. Tylko ,że w ten sposób dostaniemy paranoi, ku uciesze polityków. Na marginesie to- Onet napisał o sytuacji w Żandarmerii i AWL i to też była niemiecka propaganda niby?

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 09:05

Przeczytałem i raport i artykuł Onetu. Nie widzę w tym artykule żadnych wycieczek personalnych. Natomiast widzę problem - w ręce polskich żołnierzy trafił karabin zagrażający ich życiu. I zrobiła się z tego afera - rozpoczęło się podważanie wiarygodności Onetu itd ... Sposób i gwałtowność obrony ze strony MON wskazuje, że Onet ma rację. Szkoda, że "niemiecki" Onet bardziej martwi się o jakość broni używanej przez polskich żołnierzy aniżeli polski MON. To jest w tej historii najsmutniejsze.

Ubawiony
piątek, 29 stycznia 2021, 10:31

Testy dotyczyły wersji przedprodukcyjnej. Ty absurdalnie dyskredytujesz cały produkt w tym jego trzecia wersję. Ogarnij się!!

PoN
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:09

Polskojęzyczny portal z niemieckimi właścicielami jest wiarygodny jak A. Merkel w sprawie NS2

db+
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:03

Tak mimochodem tylko wspomnę: pierwsze informacje na temat rzeczywistego przebiegu katapultowania i przyczyn śmierci pilota w katastrofie MIGa 29 pod Pasłękiem, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej podał właśnie Onet.

Gnom
środa, 27 stycznia 2021, 09:09

Co tylko świadczy o słabości SKW i ABW, albo o ich udziale. Dyspozycyjna pani redaktor (obecnie z Onet) prowadzi swoje kolejne lobbowanie za zablokowaniem działań polskiego przedsiębiorstwa (a ma w tym spore doświadczenie w różnych redakcjach z Polską Zbrojna za PO włącznie). Zapewne tylko "z obawy o bezpieczeństwo żołnierzy" bez własnego interesu. A Grot wymaga raczej upublicznienia testów wersji poprawionych, ale na tle innej broni z tej grupy. Myślę, że nie wyjdzie tak źle. Tyle, ze my oczekujemy zawsze by nasz wyrób był najlepszy na świecie. A w końcu niemieckie G-36, czeskie Bren II itp miały i mają szereg podobnych problemów, tyle, że są staranniej ukrywane i wywołują mniejszą burzę w mediach w kraju (bo nie krajowych).

Autor Widmo
piątek, 29 stycznia 2021, 00:12

Gnom, zauważ że Pan Paweł Moszner jakieś 20 lat temu odszedł z GROM na krótko do " cywilla " do służb specjalnych. Tak tylko chciałem przypomnieć.

db+
czwartek, 28 stycznia 2021, 00:12

Czyli uważasz, że służby powinny ukryć rzeczywisty powód śmierci kapitana Sobańskiego? Albowiem? Mimo początkowej blokady informacji w Siłach Powietrznych i tak już huczało na ten temat. Kwestią czasu było, kiedy sprawa wyjdzie. A gdyby nie wyszła ilu jeszcze pilotów musiałoby zginąć przy katapultowaniu, żeby ktoś się odważył i powiedział prawdę?

Ogarnij sie
piątek, 29 stycznia 2021, 10:36

Tylko ktoś chory będzie sugerował ukrywanie. Chodzi o rzetelne śledztwo, wyjaśnienie przyczyn i wnioski. Upublicznienie powierzchownej, "podkoloryzowanej" ćwierć-informacji przez szukający sensacji portal przed rzetelnym śledztwem nie jest niczym istotnym. Myśl, zanim coś chlapniesz bez sensu.

db+
sobota, 30 stycznia 2021, 08:43

A co z informacji podanych przez Onet w sprawie MIGa 29 było "podkoloryzowaną ćwierć informacją"? Czyli krótko mówiąc: co okazało się nieprawdą?

Autor Widmo
piątek, 29 stycznia 2021, 00:15

Nikt prawdy Ci nie powie. Petelicki też sam sobie strzelił w głowę.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 13:15

no i kto jak nie prasa wyciągnela te bledy g36 na swiatlo dzienne? Ty nie rozumiesz co to jest krytyka i dostęp do informacji publicznej i ogólna jawność . Zyjesz w świecie rodem z PRL lub 2RP.

Gnom
środa, 27 stycznia 2021, 22:58

A czy ty rozumiesz czym jest lobbing, obmowy i tego typu walka z konkurencją. Sprawdź kiedyż to pras wyciągnęła problemy G36 na światło dzienne. To tez nie był przypadek i nie zaczęła tego prasa należąca do koncernu z Niemiec. Nic na świecie nie dzieje sie bez przyczyny, a wiele elementów "wycieka" do prasy "zupełnie przypadkiem" i "całkowicie przypadkowym momencie". To tyle na temat ciągłego rzucania przez wyznawców ślepej jawności obelgami typu PRL, komuna, beton w strone tych tych, którzy podważają sens wyciągania wszystkich brudów szczególnie wtedy gdy coś zaczyna wychodzić i niektóre problemy warto by jeszcze przez chwilę przemilczeć.

dropik
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:04

To nie była niemiecka prasa. To był Der Spiegel... a nie, jednak niemiecka :P Uzmysłów sobie ,że chowanie brudów niczemu nie służy , poza ich chowaniem :P

Gnom
piątek, 29 stycznia 2021, 08:38

Brudów nie należy chować, fakt. Boleje jedynie nad dziwna zbieżnością czasową, która stale występuje. Czas na problemy Borsuka.

anty
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:00

Tak, tak testowało je dwudniowe wojsko, a opinia GROM poszła do szuflady, bo miał być sukces. Gratulacje. Broń na trytki rzeczywiście nada się na wojnę.

Alexy
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:42

Na jakiej wojnie "eksperci Onetu" sprawdzali grota??!! Testowali tak samo jak zamawiające WP!! Skąd zatem opinia, że w warunkach wojennych się nie sprawdza??!! Nie ma idealnej broni, ale trudno uwierzyć, że publikacja Onetu jest obiektywna i merytoryczna, przecież wszyscy wiedzą po której stronie politycznej jest ta redakcja. Jeszcze gorzej gdyby robili to na zamówienie lobby niemieckiego producenta!

Arkos
środa, 27 stycznia 2021, 10:19

I tak na pewno jest to widać gołym okiem niemieckie lobby za sprawą niemieckiego Onetu tak się wykańcza konkurencję

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 08:23

nie, eksperci nie byli z onetu :P

Anyonii M.
środa, 27 stycznia 2021, 06:25

Albo kosmitów! Bo kosmici sie szykują do inwazji na Ziemię i tylko Grot ich może powstrzymać!

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:29

Jeśli to nieprawda to dlaczego FB zapowiada zmianę iglicy, zamka, suwadła, regulatora i kolby?

Z prawej flanki
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:36

Sposób wprowadzenia tego karabinka na do uzbrojenia to jawna kpina z procedur. Procedur, które mają właśnie pomóc uniknąć takich sytuacji. Onet jedynie zebrał razem wszystkie doniesienia o problemach Grota, które są powszechne w przestrzeni publicznej co najmniej od 1,5roku- od kiedy zaczął trafiać do jednostek. Gdyby nie pchano go "bocznymi drzwiami" to przynajmniej cześć wad można było usunąć jeszcze przed wprowadzeniem do wojska. Afera była by też mniejsza, gdyby Radom regularnie usuwał wykryte wady. Ale jak się okopał na stanowisku "nieprawidłowa konserwacja" lub "nieprawidłowe użycie" i nie chce w ramach gwarancji usuwać wykrytych wad wymagając od MONu żeby zapłacić za przerobienie dostarczonych karabinków do nowszej wersji, to sam się postawił w takiej sytuacji.

KrzysiekS
środa, 27 stycznia 2021, 08:03

Z prawej flanki jakbyś poszukał to było gdzieś opisane że RADOM chciał po pierwszych uwagach poprawiać już MSBSa ale procedury w MON bardzo to opóźniły i chyba zmniejszyli ilość poprawek. To chyba bardziej MON jest winny zarówno do szybkości poprawek jak i ilości pierwszego zamówienia było parcie na sukces.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 13:13

no to chyba oczywiste , że winny jest najbardziej mon. Przecież w 2016 bodaj zamówili beryle i potem zmienili zamowienie na grota. Przepychali to kolanami, a broń nie byla gotowa, a fabryka zapewne tez .

Mohamed
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:57

Nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz więc nie wypisuj bzdur . Jeżeli ci się chce to prześledź historię wprowadzenia na rynek całej gamy broni AR 15 , niemieckiego G36 czy SKAR firmy FM Hesteal , może coś zrozumiesz , chociaż po twoim wpisie wątpię nie twój poziom

siup
środa, 27 stycznia 2021, 09:59

Nie masz pojęcia a zarzucasz to innym. Broń wprowadzona bocznym wejściem bez odpowiednich testów i atestów. NIL nie jest jednostką zaopatrującą całe wojsko w PL... Może jakiś tam Grom kupić sobie przez Nil kilka sztuk broni, czy co tam im potrzeba ale w sali MON tak to nie działa. Problem ciasnych rozwiązań jest największym z gryzących wojsko.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 08:22

To , że uznanym producentom sie przydarzają wtopy to jedno , a to ,że WAT+ FB Radom to 100 % prawdopodobieństwa wtopy, to drugie. Nie pamiętasz jak minister Macierewicz wymuszał wprowadzenie grota na wyposażenie, bo koniecznie chciał dać Wotowi prawdziwie polska broń ? I BTW info o wadach g36 też wyciągnęła niemiecka prasa, zdaje się od tego samego właściciela co Onet.

Hahaha
piątek, 29 stycznia 2021, 10:43

Przestań już pisać te brednie. 100% wtopa? Tak, 100% wtopa to twoja wizytówka.

LP w PL
środa, 27 stycznia 2021, 08:11

Coś mi się wydaje, że to Ty "Mohamedzie" piszesz ogólniki i oczerniasz przedmówcę, chociaż bardzo zgrabnie podsumował na czym polega problem. Przytoczone przez Ciebie przykłady nie zmieniają tego co się wydarzyło w sprawie Grota. Jak pokazuje się jakikolwiek patologiczny problem, to właściwą reakcją nie jest wymienianie, kto jeszcze tak postępuje ("bo inni też tak robią") tylko jak to zmienić i jak temu przeciwdziałać.

Qwerty
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:21

Pytanie, ciekawe jak wygląda sprawa jakości innych polskich projektów. Pamietam pękające kadłuby Kraba.

Wstyd
piątek, 29 stycznia 2021, 10:44

A pamiętasz przyczyny? Nieee? No tak, trzeba by poszukać. A tak, to można zwalić... na projekt?

LOL
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:35

Co trzeba mieć w głowie, żeby wierzyć że Ukraina zdecydowała by się na Grota, który jest nowy, nie ma żadnej renomy, doniesienia o wadach hulają po branżowych serwisach od ponad roku, a na dodatek jest zwyczajnie za drogi- droższy od Brena 2, z ceną na poziomie HK416 który jest faktycznie sprawdzony i to najczęściej w jednostkach specjalnych... Na dodatek Radom nie ma mocy przerobowych żeby te takie zamówienie zrealizować i w żaden sposób się nie promuje ani o kontrakt nie zabiega. Tak jak rok temu z przetargiem na Litwie, gdzie Radom w ogóle nie wystartował.

Bren
środa, 27 stycznia 2021, 11:42

Ukraina poszukuje broni strzeleckiej standardu AR. Karabinek ma charakteryzować się masą do 3,26 kg, - GROT nawet nie spełnia wymagań zamawiającego więc nie mógł startować w przetargu!!!

Zenon
środa, 27 stycznia 2021, 09:44

Bren 2 tańszy - obśmiałem się jak norka. Cywilny Grot kosztuje około 8,7 tys. albo w promocji za tą samą cenę dostaniesz Grota i Visa 100. Bren w kalibrze 223 REM to już około 10 tys. Podobnie HK MR223, czyli odpowiednik HK 416, to też cena około 10 tys. W zależności od sklepu parę stów w górę lub w dół. Jak chcesz coś pisać to sprawdź najpierw ceny.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 08:17

moce sie znajdą , ale oni chce 1-2 tys i prawa do produkcji u siebie.

ms
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:57

podejrzewam, że mogliby kupić licencję i produkować sami

bezautor
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:30

der media przy wspraciu "po co litnisko w PL skoro jest w DE ?" piszą o polskiej konstrukcji w czasie wyboru karabinów w innych krajach ?

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 08:16

raport nie powstał na życzenie ONET. Twoje myslenie które zakłada zakaz jakiekolwiek krytyki jest bliskie myśleniu rodem z PRL .

Kurski
środa, 27 stycznia 2021, 06:27

Bo w Baranowie jest potrzebne lotnisko o wiele większe niż w Pekinie, Tokio, Dubaju... Tak, wiemy, wiemy, Partia tak chce... A Partia jest nieomylna!

cudze chwalicie swego nie znacie
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:12

No i jawi się stara prawda: po co nam grot, skoro już produkują w Berlinie. Posłowie lobbujący dla obcego przemysłu. Nic nowego pod słońcem... tylko dlaczego firma H&K ma iść na sprzedaż skoro robi tak dobrą broń, że nikt jej kupować nie chce.

asdf
środa, 27 stycznia 2021, 08:55

serio HK jest na sprzedaz? to kupujmy radom przez tyle lat nie nauczyl sie produkowac broni to sie nie nauczy a zarzad zlozony z chorzystow i szwagrow partyjnych bonzow tym bardziej im w tym nie pomoze.

piątek, 29 stycznia 2021, 10:52

Serio, TY chcesz zabrać głos? Znany antypolak? Chcesz się wypowiadać nt. polskiej broni? Po co?

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 13:10

a prezesa akwarystę, z jednej z firm produkujących amunicje ,czy proch, pamiętasz ?

Zmechol
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:42

Tak, bo wszyscy wolą Łucznika... Zanim napiszesz głupote sprawdź w ilu krajach używane są wyroby H&K - wielu. Francja przyjeła hk416 jako podstawowy karabinek, podobnie Norwegia, jest powszechnie używany przez specjalsów tak jak MP5 rowniez od h&k. H&K ma problemy,bo firma byla zle zarzadzana, ale zawsze produkowala swietna bron. Lucznik tymczasem jest fatalnie zarzadzany i robi kiepska bron, moze za wyjatkiem beryla, ktory nie jest zlym karabinkiem.

wtorek, 26 stycznia 2021, 22:44

Większość elitarnych jednostek jej używa Nie wypowiadaj się jeśli nie jesteś zorientowany

cudze chwalicie swego nie znacie
środa, 27 stycznia 2021, 09:29

To że używa nie oznacza że będzie używać dalej, skoro nie wiadomo co dalej z produkcją HK będzie się działo. Ty się wypowiadaj jak najwięcej, mi to nie przeszkadza demokrato.

Skleroticus
środa, 27 stycznia 2021, 07:03

No i też się zacina, wczorajsza wypowiedź gen. Polko, któremu jednak bardziej wierzę niż czerwonemu towarzyszowi Różańskiemu (w PZPR od 82(!) do wyprowadzenia sztandaru). Podobnie słabo wiarygodny jest żołnierz Gromu, który jest 20 lat poza służbą i który wystrzeliwuje 30 magazynków jeden za drugim. Kiedyś śp. gen. Petelicki się pieklił, że państwo nie zagospodarowuje byłych żołnierzy Gromu, pozwalając im się "sprzedać". Za to H&K od 4 lat próbuje sprzedać karabiny, które odrzucił niemiecki MON z powodów... tych, które rzekomo dotyczą Grota. Niemiecki Onet, niemieckie buble niesprzedawalne od kilku lat, przetarg na Ukrainie, oferta Radomia. Czysty zbieg okoliczności, absolutny przypadek, jak twierdzą niektórzy.

Dwarf
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:11

Większościowym udziałowcem w Axel Springer jest fundusz amerykański a Rinigier jest szwajcarski. "Za to H&K od 4 lat próbuje sprzedać karabiny, które odrzucił niemiecki MON z powodów.." G36 wprowadzony w latach 1996-99 r. ? Sprzedany do ponad 30 Państw? Odrzucony czy jednak wycofywany ( powoli bo nadal nie mają następcy). HK ma niesprzedawalne produkty !? Z Francji chyba w 2018r. dostał zamówienie na 100k sztuk HK416 a od Norwegów na 50k. Przetarg na Ukrainie, gdzie chyba ktoś w FB czytać warunków zamówienia nie umie jak Autosan SIWZ w przetargu dla wojska? Czysty "zbieg okoliczności" czy może czyste krycie tylnej części ciała przez nasz MON i FB?

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:32

Co ciekawe Bundeswehra je odrzuciła ze względu na niską jakość i wybrała konkurencyjne Haenel MK556

w
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:43

Potrzebny jest odpowiedni gatunek stali na broń. To sa lata prób i badań , wytopów, ich obróbki plastycznej, cieplno-chemicznej, maszynowej oraz powierzchniowej . Huta jak sie zgodzi na odpowiedni wytop( jak sie jej uda) to zrobi 1 wlewek o masie 60 T (ton). A potrzeba 1 T. To trzeba przerobic na kesy zeby mozna bylo dac do kuzni matrycowej. Mikrohute zlikwidowano. Huty sprzedano. Zeby cos takiego robic to sa olbrzymie koszty. Do tego laboratoria badawcze z kadra ( nie historykow, socjologów itd) której wiedza poza studiami bedzie wynikała z doswiadczenia. Wyniki badan istniejacych podobnych laboratoriów w Polsce poszły na przemial. To sa lata zdobywaniaPotrzebna jest mikrohuta dla Radomia, Tarnowa, HSW. Z własna kuznia, obróbką cipelno-chemiczną, HSW kiedys to miała ale wszystko zniszczono po 1989r . HSW okuwki na lufy kupuje za granica.To sa koszty. A jak robi sie wyrób ze stali o niestabilnym składzie, technologiami obejsciowymi ( bo nie mamy matryc, itd) to raz cos wyjdzie a raz nie. Ale do tego trzeba innego podejscja a tego nie widze i chyba nie zobaczę

Legion XXX-ty Ulpia Victrix
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:36

Z hut w Polsce została już tylko Częstochowa z produkcją stali pancernej na Rosomaki. Nie wiem, czy jest w stanie produkować też stal na lufy. Zresztą huta już ledwo dycha. W Raporcie-WTO pisali kiedyś o rozpoczętym procesie wzmacniania luf przez wytrawianie jakimś kwasem, ciekawe czy to jeszcze działa - proces ten miał mocno wzmacniać wytrzymałość luf.

w
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:07

cos słyszałes. Po HSW pozostała huta stali specjalnych. Kiedys tam robiono pod lufy wszystko. Jak jest teraz nie wiem. A Czestochowa robila stal pod stocznie. rudy oszust je zlikwidował, ta władza dorzyna . Nie dziwota ze wszytko pada. Zreszta za sprawa UE produkcja stali staje sie nieoplacalna . Mozna kupic w Chinach. Oprócz stali specjalnych.Ale to inna historia

Marek
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:40

Poczytałem sobie odpowiedzi FB Radom na zarzuty i tak mi się przypomniało, że podobnej stylistyki używała FSO na Żeraniu w odpowiedzi na zarzuty, że Polonez ma usterki fabryczne. Tyle, że Polonez dało się naprawiać dosyć prostymi środkami a i nie kosztował tyle co Mercedes. Tu natomiast mamy do czynienia z karabinkiem w cenie najlepszych konstrukcji na świecie, w cenie porównywalnej do HK416 a lista jego wad i usterek sprawia, że właściwie jest ten karabin zagrożeniem dla żołnierza. Oczywiście, najbardziej bezpieczni są żołnierze w kompanii reprezentacyjnej WP bo najmniej go używają. Wczoraj, podczas dyskusji na forum jednego z mediów społecznościowych, wrzuciłem info o tym, że Ceska Zbrojovka negocjuje przejęcie marki Colt jako kontekst do tego czym zajmuje się w tym samym czasie FB Radom. Odezwał się do mnie Czech Lubos Motl i oto co napisał: "In Czechia, we were some 50+ years ahead of Poland in industrialization etc. so this comparison is no shame. Poland would be better off to try to replicate lots of factories from the mostly brotherly Czechia, buy adopt the know-how and standards." Takie mają zdanie o nas. Chyba usprawiedliwione. A decyzja MON o zakupie nieprzetestowanego karabinka utrwala w FB Radom postkomunistyczne zasady produkcji: co z tego, że produkujemy buble, rząd i tak je kupi. A że nie wyjdziemy z tymi bublami na rynki zagraniczne? Żaden problem, rząd kupi to co produkujemy, płacąc cenę, która nam zrekompensuje brak produkcji na rynki zagraniczne. I jeszcze jedna sprawa związana z karabinkiem Grot. MSBS czyli Modułowy System Broni Strzeleckiej zakładał, że oparciu o wspólne części powstanie 5 wersji karabinu w wersji podstawowej (z kolbą) oraz 5 w układzie odwróconym (bezkolbowym). Miały to być: karabin podstawowy, subkarabinek, karabin z 40 mm granatnikiem pod lufą, karabin strzelca wyborowego oraz ręczny karabin maszynowy. Ile z tego projektu zostało do dzisiaj? Bo mam wrażenie że istnieje tylko Grot czyli karabin w wersji podstawowej. A pozostałe wersje?

Ot co
piątek, 29 stycznia 2021, 10:54

Lista wad? Czy jest w Grocie dłuższa niż u renomowanej broni HK? Nie, nawet Niemcy HK odrzucili. Co kończy dyskusje.

Zenon
środa, 27 stycznia 2021, 09:51

Czesi niech opowiedzą jakiego wspaniałego BREN-a zrobili. Był tak doskonały, że musieli BREN-a 2 zaprojektować zupełnie od nowa. Zamienność części 0%. Fakt że PR i marketing mają na najwyższym poziomie o czym świadczy zacytowana przez Ciebie wypowiedź i tym przede wszystkim wygrywają. U nas te aspekty handlu leżą i kwiczą.

Marek
czwartek, 28 stycznia 2021, 09:08

No i zaprojektowali od nowa. A Wy uprawiacie hurra propagandę zamiast konstruować dobrą broń. Efekt jest taki, że Bren sprzedaje się nawet w USA a Wy z USA uciekliście.

WB w
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:23

Każda broń zabija bo do tego służy polska czy niemiecka idzie o kasę

siup
środa, 27 stycznia 2021, 10:34

Problem w tym, którego nie widzisz, że ta zabija użytkownika. Kasa? Ten bubel jest droższy od najlepszych światowych konstrukcji. Więc bez głupich tekstów, bo lepiej mieć w ręku super HK416 niż Grota w tej samej cenie. Polski przemysł zbrojeniowy miał 30 lat na zmiany. Nie wykorzystał.

j
środa, 27 stycznia 2021, 10:07

Broń jak nazwa wskazuje służy do obrony.

T.S.
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:17

I co, znowu wina Tuska ? Ludzie, ogarnijcie się w tych komentarzach. Jeżeli jest coś nie tak, to trzeba to rzetelnie wyjaśnić. Pachnie niezłym szwindlem za grube miliony i to są pieniądze podatników, czyli nasze - obywateli. Jeżeli z używanej broni odpadają klamoty, to nie są żarty. Wady konstrukcyjne należy poprawić i basta, a nie zamiatać problem pod dywan. Wyobrażacie sobie żołnierza w boju, któremu się rozlatuje karabin i jakie są tego konsekwencje. Tak czy inaczej, coś musi być na rzeczy, jeżeli karabinek ma wady konstrukcyjne, to niech fabryka to poprawia. Im prędzej tym lepiej

He he
piątek, 29 stycznia 2021, 10:59

Nie, Siemoniaka i Mroczka. Nie dokończyli badań i testów, ale dali nagrody. Za bubla?

obiektywny
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:26

Problem polega na tym, że być może wady te są wymyślone na potrzeby dyskwalifikacji polskiej broni na rzecz innego zagranicznego producenta. Problem polega tez na tym ze posłowie opozycji jeszcze nic nie sprawdzili, a już piszą że bron jest wadliwa...takie gadanie szkodzi tej broni i robi jej zla reklamę.

wda
środa, 27 stycznia 2021, 09:29

Nie, nie natym polega problem. Nic nie zrozumiałeś towarzyszu z MON.

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:34

Problem w tym, że nie są wymyślone

Ewa
piątek, 29 stycznia 2021, 11:02

Problem w tym. Że są. Bo "testy" dotyczyły broni sprzed podjęcia produkcji seryjnej. I NIE dotyczą broni w posiadaniu WOT. Problem jest w tym, byś TO zrozumiał, zanim coś palniesz publicznie.

asdf
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:06

przeciez wszystkie te zarzuty mozna by bylo obalic w jednym filmie testowym jakich pelno na yt np z hk416 ktory po wystrzeleniu 2500 razy nadal nadaje sie do uzytku zamiast tego mamy festiwal domyslow i teorii spiskowych kto nam to zrobil po co i dlaczego o pozwie tez jakos nie slychac, sprawdzone ale lanie wody.

Wstyd
piątek, 29 stycznia 2021, 11:02

Lanie wody. Po co ci to?

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:35

Tylko czy Grot przeszedłby taki test?

niestety
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:49

Nasza opozycja na usługach konkurencji, typowe.

Grzyb
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:28

Takie zarzuty bardzo łatwo zweryfikować: zaprosic dziennikarzy, postawić kilku Szwejów na strzelnicy i kazac im przed kamerami wystrzelić po 30 magazynków z Grota i np. z HK416. A potem zbadać oba karabinki. Oba wytarzać w piachu i znowu strzelać. Przecież każdy z Was na to wpadł po przeczytaniu artykułu Onetu! Poza tym dziwi mnie jedno: skoro FB Radom od lat produkuje Beryla do którego nikt nie zgłasza uwag, to co się stało? Nowa broń rdzewieje i się rozpada? Na YT można znaleźć filmik gdzie właściciel strzelnicy gdzieś w USA zachwyca się celnością i jakością wykonania Beryla. I ten sam Łucznik nagle wypuszcza gniota grożącemu użytkownikowi? Trochę to dziwne...

anty
wtorek, 26 stycznia 2021, 22:48

Beryl to zmodernizowany kałach i trudno było go zepsuć, a to nowe "dzieło".

Grzyb
środa, 27 stycznia 2021, 14:06

No dobra, ale w Berylu nagrzana lufa nie wygodna się w łuk. Użyto innego stopu do lufy Grota? No a czym różni się iglica w obu karabinkach? Dlaczego ta w Berylu nie pęka?

Gregor
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:34

Na yt jest również filmik tego samego pana grotem. Zachwyca się celnoscią i narzeka na cenę

Zatroskany
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:23

Odpowiedź pana ministra jest żenująca nawet jeśli raport w Onecie byłby tendencyjny. W każdym normalnym państwie tego typu doniesienie byłoby traktowane poważnie.Minister starałby się odnieść do zarzutów i udowodnić że media nie miały racji. U nas minister mówi o prowokacji i nienawiści opozycji. Raport trzeba zweryfikować bo niektóre zarzuty są poważne a tłumaczenie Łucznika śmieszne np. wypada tłok gazowy a Łucznik na to że co prawda nie zmodyfikował konstrukcji za to przedłużył łoże (w domyśle żołnierz tłoka nie będzie teraz dotykał to nie wypadnie, albo broń zacina się w kontakcie z piaskiem a Łucznik że wszystko jest ok bo broń przeszła badania pyłowe które....nie obejmowały piasku (ciekawe co obejmowały - pył księżycowy, mąkę?). Podano informację że broń została skrytykowana przez GROM co trzeba potwierdzić bo jest kluczowa informacja. Tajemnicą poliszynela jest to że wdrożenie grota do WP było dociskane kolanem bo kierownictwo MON chciało propagandowo nowej broni dla WOT. Trzeba jednocześnie jasno stwierdzić że nie ma broni idealnej. Trzeba jednak być otwartym na krytykę i weryfikować poważne doniesienia bo to wpływa na bezpieczeństwo żołnierzy. Przykładem jest podejście czeskiej zbrojowki do swojego kabinka BREN. Jednym z zasadniczych elementów weryfikacji było sprawdzenie broni przez wojsko czeskie w warunkach misji w Afganistanie. Prasa szeroko opisywała krytyczne uwagi armii o broni. W wyniku tego karabinek poprawiono do standardu BREN 2. Czesi już podpisali umowę na dostarczanie ok. 50 tys. sztuk dla Słowacji i Rumunii. Uczestniczyli także w prestiżowych przetargach np. we Francji. Czyli można.....

Ubawiony
piątek, 29 stycznia 2021, 11:06

Pierwsze wersję Brena poniosły całkowitą KLĘSKĘ. Wszędzie! HK zanim poniosło ostatnią porażkę miało już SIEDEM wersji. Czemu tym nie jesteś ZATROSKANY??

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:39

MON stwierdził że GROM nie zna się na broni. Co do przetargu we Francji to Grot brał w nim udział. Tak samo jak w przetargach dla Niemiec, Estonii, Portugalii, Rumunii, Bułgarii, Węgier.

asf
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:08

W tej chwili jedyny sposób na wyjście z tej sytuacji to zorganizować otwarte testy, na które zostaliby zaproszeni, dziennikarze od lewa do prawa, eksperci i w sumie "każdy chętny". Jednocześnie relacja z tych testów powinna zostać zamieszczona w Internecie. Tylko pełna transparentność może oczyścić dobre imię MSBS Grot. Same oświadczenia nie wystarczą.

Zenon
środa, 27 stycznia 2021, 09:56

Zgadzam sie, ale grono chętnych ograniczyłbym do tych, którzy mają jakieś pojęcie o broni.

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:39

Ale wtedy potwierdziliby że Grot to bubel

Bzdury
piątek, 29 stycznia 2021, 11:08

Onet dawno tak twierdzi. Oraz, że Niemcy nas kochają, oraz że to my napadlismy w 1939 na III Rzesze, a biedni Niemcy mieli straszne warunki na Boże Narodzenie w 1942.

zły porucznik
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:07

Po pierwsze: jest już jakiś kontrakt? Po drugie: czy w Radomiu są w stanie podołać dodatkowym, ewentualnym zamówieniom? Po trzecie: czy ewentualnie oferowana cena jest niższa niż dla SZ RP?

Wrt
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:02

Przecież ten tekst onetu to wrzutka kogoś z MONu. Jedna partyjna frakcja gryzie druga. A do tego chcą pewnie kupić jakieś niemieckie albo amerykańskie karabiny i robią zamęt. Nie wierzmy w żadne ukraińskie kontrakty. UKraina nie ma kasy, a poza tym predzej dogada sie z Izraelem, Turcja czy Niemcami. Bo tamci potrafią skuteczniej korumpować. My nie.

kj1981
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:41

Zapewne prawda leży gdzieś pośrodku. Ani karabinek nie jest tak zły, jak to przedstawiono w artykule (bo wprowadzono trochę poprawek), ani tak wyśmienity, jak to twierdzi producent (bo niby co ma powiedzieć?) czy MON (bo to oni podejmowali decyzje o zakupie). Samo to, jak fabryka zareagowała na prośby o spotkanie oraz wyjaśnienie dziennikarzom wątpliwości dot. Grota każe jednak z dużą rezerwą podchodzić do stwierdzeń, że broń jest super i wady zostały wyeliminowane. Także oceny specjalistów z jednostek specjalnych pozwalają domniemywać, że jest to broń - póki co - co najwyżej przeciętna. Mnie, jako podatnika, bulwersuje natomiast cena jednostkowa karabinu, która zbliża się do renomowanych, sprawdzonych broni produkowanych w krajach, gdzie jednak koszty produkcji są wyższe.

ms
środa, 27 stycznia 2021, 00:07

jesteś pewien, że koszty produkcji broni niemieckiej muszą być wyższe od polskiej? bo ja nie jestem a chciałbym wiedzieć.

Qwerty
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:40

Mamy poloneza za cenę mercedesa

W y?
piątek, 29 stycznia 2021, 11:10

Mercedes to bubel. Najgorszy i najdroższy wśród niemieckich marek, z fatalnym serwisem.

Olek
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:41

Rewelację Onetu i wszystko jasne.... Parę lat temu czytałem rewelację że Zelmer postarza sprzęt oczywiście wprost szkalowanie producenta, parę miesięcy i Bosch kupił Zelmera.... Przypadek nie sądzę tu jest podobnie wiec za parę miesięcy będziemy świadkami dużego kontraktu na karabiny dla kogo zobaczymy bo interesy robi się po cichu, szkalowanie głośno. A Siemoniaka mi szkoda (wałbrzydzanin) myślałem że jest mądrzejszy.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 07:55

ten raport był przygotowany dla innego branżowego portalu , ale jego autorzy zdecydowali sie na publikacje w onecie z powodów zasięgu tego ostatniego , a być może i z powodu obawy przez utratą ewentualnych reklam.

Ben ten
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:22

Panie ministrze w jakim konflikcie sprawdzona, w jakich działaniach? Na strzelnicy?

Welease Woger and Bwian
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:45

Tak, na strzelnicy sejmowej, wszak każdy poseł służył w jednostkach specjalnych, więc jeśli dany poseł mówi, iż broń jest dobra i sprawdzona, to nawet słowa operatorów GROM, czy generała Różalskiego nie mają znaczenia.

AIS_01
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:59

Trzeba wywołać konflikt aby sprawdzić broń? nie wystarczy testować na róznych szerokościach geograficznych i w róznych warunkach, obszarach tj. pustynia, biegun północny, o czym wogóle mowa?

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:41

Praktyka pokazuje że nie wystarczy testować

adam
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:17

Czyli już wszystko wiadomo. PO zrobiła nagonkę na polski Łucznik by dostawę broni na Ukrainę wygrało zachodnie najlepiej niemieckie konsorcjum. Czego się można po nich spodziewać i po ich niemieckich mediach.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 07:53

a kto ci powiedział , że chodzi o łucznika, a nie o innego malego wytwórce broni ktory produkuje karabiny na wzór AR-15 , których właśnie poszukuje Ukraina, w zawrotnej ilości ok 1000-2000 sztuk :P

To taka ironia, prawda?
środa, 27 stycznia 2021, 01:13

Bo o wadach grota wiadomo od dawna, użytkownicy delikatnie mówiąc nie są zachwyceni. Gdzie jak gdzie, ale na tym forum to chyba powinno być wiadome. W bajkę o ew. zakupie tak drogiej acz mało renomowanej broni przez Ukrainę też wierzysz?

Ira
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:12

Tak na pewno. Wady były i są,od dawna to wiadomo a teraz wielkie halo. Jak broń jest taka dobra to żadne artykuły nie przeszkodą wygrać przetargów np na ukrainie. Te niemieckie media wywloķły aferę z fotelami od mig29,też miały cicho siedzieć bo ktoś by ich o lobby posadził?

Qwerty
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:45

A Ukraina to niby czym zapłaci? W jakich przetargach zagranicznych startował Radom? Myślę że to że Radom nie startuje w zagranicznych postępowamiach, gdzie przeprowadza się testy powinno dać do myślenia

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:44

Dostała od USA 20 mld kredytu na zakup uzbrojenia. Radom startował w Bułgarii, Estonii, Francji, Indiach, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Węgrzech.

Van
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:56

100% racji. Ale o tym wiedzą tylko Ci co się interesują tą tematyką, cała reszta przeczyta artykuł w Der Onet i stwierdzi że to kolejna kompromitacja rządu. Ot taka polska codzienność...

Sdr
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:05

Można spodziewać się jeszcze gorszego. Mianowicie, że Ci panowie zostali wykorzystani jako tzw. "pożyteczni idioci" przez jakiś koncern w celu legitymacji zarzutów i dyskredytacji potencjalnego konkurenta. Jeżeli tak, to stawia naszych polityków w beznadziejnej sytuacji.

BUBA
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:01

Jak na nich glosowales to masz. Jakby na nich nie glosowano to by ich tam niebylo. Czyli z Polskim wybora cos nie tak ....??????

Lekarz
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:45

Tak kolego bo państwo w stanie wojny kupi nigdzie nie sprawdzoną konstrukcje w cenie wyższej niż odpowiednik hk... Bo polskie, kolego polskie to na świecie nie żaden synonim jakości, wręcz przeciwnie. Czyli co mamy to Ukraińcom oferować z odkurzacza mi 1:1???

Zenon
środa, 27 stycznia 2021, 10:19

Nie znasz się, a zabierasz głos. Akurat polska broń w Stanach jest uważana za jedną z lepszych. Co zaś do do Grota, to każdy kto się orientuje w temacie i śledzi prasę i portale branżowe wie o jego wadach i o tym, że są sukcesywnie usuwane. Stąd wersja A1 i A2. Tylko laik jest zaskoczony tym "raportem". Zastanawia natomiast fakt, że autorzy wyliczają w nim wady, które już zostały usunięte i podają je jako istniejące, albo dlaczego umieścili zdjęcia elementów broni z serii przedprodukcyjnej (?) Czemu to niby ma służyć ? Bo na pewno nie doskonaleniu wersji będącej aktualnie na wyposażeniu.

Lekarz
sobota, 30 stycznia 2021, 18:37

Chlopaku jaka to polska broń jest uważana za jedną z najlepszych??? Po drugie ta broń ma już 14 lat, ile czasu te niemoty potrzebują na udoskonalenie do standardu "minmum" czyli działającego, bez zarzutów urządzenia???

polak
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:15

Jak widać karabinek GROT jest dużą konkurencją dla innych producentów którzy za pomocą nie pogodzoną z ciągłymi porażkami opozycją próbują lobbować kosztem własnego przemysłu, żenada.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 07:51

na tej samej zasadzie byś bronił polskiego Poloneza z FSO :P

Marek
środa, 27 stycznia 2021, 11:07

Ale wiesz o tym, że kiedy do produkcji wszedł Polonez, to nie był wcale najgorszym pojazdem?

Opel
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:38

Tak. Gigantyczna konkurencja. Pierwsze miejsce w kategorii złom roku.

dociekliwy
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:18

A co jeśli jednak informacje Onetu są prawdziwe? Kogo pod sąd za to?

Zdumiony
piątek, 29 stycznia 2021, 11:23

A które uważasz są "prawdziwe" ? Te, że wersja przedprodukcyjna miała wady, które ujawniono oficjalnie już lata temu, a nie w tym pseudo-raporcie? Czy może fałszywe insynuacje, że to obecna wersja (trzecia!) mimo udoskonalania "zagraża" użytkownikowi? Czy wszyscy musicie brać płytkie, dziennikarskie plotki czy sugestie za niepodważalne, udowodnione oficjalnymi badaniami fakty?

Sam
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:47

Na pewno wady były w końcu sesje A1 i A2 ale powiedzmy szczerze F35 tez nadal doskonały nie jest a jednak to produkują i poprawiają tak samo jak SU57 itd....

Udo
środa, 27 stycznia 2021, 08:58

I patrz jak ktoś ale pisze o f35 ,wytyka błędy to nie słyszałem żeby władza USA krzyczała że to lobby zagraniczne,że zdrajcy

Bo nie mają konkurencji
środa, 27 stycznia 2021, 01:17

W przeciwoeństwie do grota. No, poza monopolem dostaw dla WP.

Kościuszko
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:39

Tak,baaardzo dużą. Jak dotąd ani sztuki nie sprzedali komukolwiek... Też chcę mieć w pracy taką konkurencję...

Punx
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:09

FB Radom pokazał już dawno swoją markę i podejście. P99 dla policji kture rozpadały się przy strzelaniu problemy z rozpadająca się bronią na misjach.

Ech ty
piątek, 29 stycznia 2021, 11:25

Kolejny.... artysta? Przytocz badania, warunki, statystyki, testy porównawcze innych broni, a p o t e m pisz, że broń się rozpada, ok? Bądź wiarygodny!!

Zenon
środa, 27 stycznia 2021, 10:23

Pękanie płytki oporowej w kilku egzemplarzach na kilkadziesiąt tysięcy, nota bene występowało też w Waltherach produkowanych w Niemczech, to według Ciebie "rozpadanie się broni" ?

wtorek, 26 stycznia 2021, 23:11

15 lat użytkowałem P99 i ani się nie rozpadł i nie było z nim problemów

Fd
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:04

Kture??? Hehe

Jjz
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:13

Które

asf
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:07

Szkoda, że Wojsko nie użytkuje wersji bezkolbowej. Wygląda ciekawiej od wersji tradycyjnej i zapewne jest poręczniejsza (bo krótsza) w czasie używania jej w pomieszczeniach zamkniętych, czy jak trzeba się załadować do jakiegoś pojazdu.

ms
środa, 27 stycznia 2021, 00:12

broń predatora wyglądałaby jeszcze lepiej

Werter
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:40

A co to ma do rzeczy? Nasza armii wielu rzeczy nie użytkuje no i co z tego?. Może odnies się merytorycznie do artykułu a nie jakieś fantazje o kolejnej wersji bubla która do niczego nie jest potrzebna.

Autor Widmo
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:01

Werter, no właśnie chciałem się odnieść merytorycznie do artykułu. 1. Pierwotny artykuł w Onecie ma już kolejną wersję, z której poznikały niektóre zastrzeżenia wraz ze zdjęciami wad w stosunku do MSBS. Dziwne nie ? 2. Pan Paweł Moszner razem z ekipą podnosi ewentualne wady w konstrukcji MSBS do HK-416, który jest tych wad niby pozbawiny. Dlaczego nie porównuje GROTa np. do SIG-Sauer P226 czy Beryla, z których również korzystają żołnierze w jednostkach specjalnych w WP. Dziwne nie ? 3. Chciłbym, aby Pan Paweł Moszner upublicznił informacje, kto sfinansował testy GROTa i związane z nim wyjazdy całej grupy, włącznie z wyjazdem do FB Łucznik w Radomiu. Nie wierzę, że sfinansowali to z własnych środków w imię tzw. dobra publicznego i w obawie o życie i zdrowie żołnierzy. 4. Pan Paweł Moszner jest byłym operatorem GROM, a GROM jest użytkownikiem zakupionych HK-416. Dziwnie się składa, nie ? 5. Dlaczego pod każdym zastrzeżeniem co do wady broni jest informacja o tym, że wada jest do wyeliminowania. Rozumiem więc, że GROM teraz jest do d... , ale jako broń nie jest do d... . To ma dyskwalifikujące ją całkowicie z użytku wady, czy ich nie ma ? Bo jakoś w tej kwestii jednoznacznie testujący ją specjaliści nie określili się. Pytanie dlaczego ? 6. Dlaczego w nagranym i upublicznionym na filmie teście, zanim broń zostanie zabrudzona piaskiem, z broni testujący nie strzela, co by świadczyło, że GROM przed próbą piasku jest w pełni sprawny ( nie jest celowo zacięty ), po czym obsypuje się go ponownie piskiem, strzepuje się go z broni i oddaje kolejny strzał, pokazując efekt ewentualnego wpływu pisaku na jego ewentualne zacięcie. Widziałem inny test wyciągniętego z piach GROMa, który po otrzepaniu z piachu działa, ponowne zakopanie go w piachu i otrząśnięcie również nie powoduje zacięcia zamka. No to zadaję pytanie o co chodzi z tym filmem, jaki jest docelowy przekaz tego filmu ? 7. Pan Paweł Moszner podnosi, że po wywaleniu ogniem ciągłym 300 pocisków z GROTa tj. dziesięciu magazynków z nabojami lufa się przegrzała i zmieniła geometrię. Chyba jako były operator GROM ma świadomość ile magazynków standardowo żołnierz ma na wyposażeniu ekwipunku ? Nie znam żadnego żołnierza, a tym bardziej żołnierza służb specjalnych, który ogniem ciągłym prowadziłby ostrzał ciągły 300 szt. amunicji. Po prostu powaliło mnie to i załamałem się tą wypowiedzią. Nawet AK-47 przy tej ilości wystrzelanej amunicji zaczyna dymić. Dziwię się tym nielotom w Łuczniku, że w czasie spotkania spieli się i zatkało im usta, bo ekipę Pana Pawła powinni spławić, sprawę zgłosić MON i odnieść się obiektywnie do podnoszonych zarzutów. Po czy przeprowadzić ponowne testy w odniesieniu do zarzutów i je upublicznić w mediach społecznościowych, co zamknęło by sprawę. Co do innych wad wykonania produktu, dokonać ich naprawy lub wymiany, bez względu na to po czyjej stronie jest wina. Tak dla dobra marki produktu, który jest produktem flagowym Łucznika. 8. Dlaczego nagle przeprowadza się taki test i publikuje się go właśnie na Onecie ? To tyle moich przemyśleń. I tyle w temacie MSBS.

alan
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:53

"FB Radom podkreśla, że obecnie dostarczana jest wersja A2, w której wprowadzono szereg modyfikacji. „Zdecydowana większość opisanych wad i usterek została już wyeliminowana"- czyli producent jednak mimochodem przyznaje, że żołnierze otrzymali wadliwą broń.

Żarty?
piątek, 29 stycznia 2021, 11:33

Producent VW przyznał i zapłacił miliardowe kary za ukryte wady swoich produktów. Toyota wezwała ponad 60 tys właścicieli modeli.... do serwisu celem... O czym ty piszesz?? Żołnierze NIE otrzymali WADLIWEJ broni, bo to po pierwsze nie żadne wady, po drugie ujawniono je w serii nieprzekazanej do wojska. Usprawnienia i modyfikacje to nie usuwanie WAD. Zmiana nawet konstrukcyjna, nie oznacza usuwania wad, udoskonalić można wszystko. Masz male pojęcie o technice.

wtorek, 26 stycznia 2021, 19:21

A jak mieli przetestować nie dostając. Żeby wady wyszły sprzęt trzeba testować w realnych warunkach i w dużej ilości, Amerykanie dali wojsku M-16 na wojnie bez sprawdzenia i wielu poległo.

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:47

Dlatego teraz testują intensywnie w konkursie NGSW

Nikt ważny.
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:11

Proszę przytoczyć mi broń, która od samego początku była bez wad.

Qwerty
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:48

1. Broń nie przeszła wymaganych testów - ktoś powinien beknąć. 2. Wady broni są podstawowe. Taki sprzęt nie powinien opuścić fabryki

ery
środa, 27 stycznia 2021, 12:36

kolega bardzo się uskutecznia na tym portalu, może jakieś dowody na kolegi twierdzenia??

Polish blues
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:51

No właśnie "sprawdzona" broń i sprawdzian nie wypadł pomyślnie. Z drugiej strony - jakiegoż innego komentarza można się było spodziewać? To, że jest dokumentacja fotograficzna i opnie byłych Gromowców nie ma znaczenia. "My wiemy jak jest a jeśli fakty są inne, tym gorzej dla nich"

Zenon
środa, 27 stycznia 2021, 10:32

Fakty są takie że większość wad w raporcie została już usunięta w wers ach A1 i A2. Jak to było ? Jeśli fakty są inne to tym gorzej dla faktów ?

ms
środa, 27 stycznia 2021, 00:16

i nic się nie rzuciło w oczy na zdjęciach? np. że testowano kilka sztuk i wszystkie jak jeden się porozpadały? albo ta rdza to tak sama wyszła po deszczu? albo pokaż mi broń, która się nie zatnie jak w mechanizm nawalisz piasku. albo ta wygięta lufa po wystrzelaniu 10 magazynków. jakie jest prawdopodiebieństwo, że trafili na coś takiego na paru sztukach a jakie, że sami tak dojechali, aż się zrypało?

Rain Harper
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:29

Autoreklama pana Mosznera, interesy braci Czechów, Bundeswhera pod na wojnie z HK o przegrzewające się G36. Dziwne, że afera z odkształcającym się łożem niemieckiej konstrukcji nie istnieje w świadomości zbiorowej czytelników One+u

Capt Obvious
środa, 27 stycznia 2021, 01:22

Owszem o przegrzewaniu się HK też było głośno i to właśnie przede wszystkim w niemieckiej prasie, której jednak tam nikt od zdradę nie oskarżał. Taka drobna różnica. A druga jest taka, że przegrzewanie się jest tylko jedną z wad grota...

Olo
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:42

Bo nas nie interesują problemy innych którzy swoje konstrukcje bez problemu sprzedają na całym świecie. Interesuje nas za to przykład bubla wprowadzonego na sile do polskiej armii za gigantyczne pieniądze podatników. Rozumiesz różnice czy Ci to narysowac? Może popytaj w szkole lub rodziców.

Zenon
środa, 27 stycznia 2021, 10:39

Może przeczytaj raport, a potem go skonfrontuj z informacjami dostępnymi od wielu lat w prasie branżowej i na portalach i forach branżowych. Już nie mam siły pisać, że większość wymienionych w raporcie wad została już usunięta, że wiele zdjęć przedstawia już nawet nie egzemplarze z pierwszej partii, a z partii przedprodukcyjnej, że raport jest tak rzetelny, że nie wymienił najczęściej występującej usterki, która wystąpiła w liczbie 600 na 40 tys. sztuk i została już usunięta w wersji A1 a obecnie mamy A2 i że to normalna droga rozwoju konstrukcji strzeleckich - tak samo były modyfikowane wadliwie skonstruowane M-16, L85, Tavor, Bren ... Po co się wypowiadać jeśli się nie posiada wiedzy w jakimś temacie ?

Autor Widmo
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:23

Olo, wiem co masz na myśli, ale zauważ subtelną różnicę o której Rain Harper pisze. Faktycznie nie wiemy jaka jest skala ewentualnego problemu. W naszym wojsku jest w tej chwili chyba 40.000 szt. nowej broni. Jeżeli GROT byłby do d... tak jak to podnosi Pan Paweł Moszner, skala problemu wypłynęłaby już dawno i MSBS GROM można byłoby wrzucić do kosza. Tak naprawdę problem kreuje sam Pan Moszner. Jak myślisz ile razy z GROTa strzelał ? Posiłkuje się rzekomymi uwagami użytkowników broni. Pytanie ilu ich na 40.000 jest ? Przedstawił takie statystyki ? Prostej statystyki chyba nie można oszukać ? Więc o czym on mówi ? Dla mnie to po prostu klakier, którego ktoś wystawił. Osobiści nie jest mi go szkoda, skoro ma słabe IQ.

Dwarf
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:35

Po pierwsze zaprezentuj swoje imię i nazwisko (prawdziwe) i wtedy dopiero zacznij krytykować jego IQ otwarcie. "Pytanie ilu ich na 40.000 jest ? Przedstawił takie statystyki ? Prostej statystyki chyba nie można oszukać ?" Oczywiście MON czy WOT pozwoli zrobić takie badanie anonimowo i bez ryzyka dla Wotowców i żołnierzy za nieprawomyślne odpowiedzi a także udostępni się dane kto jaka wersję miał , jak i też samą broń wydaną Wot. Zakładanie też, że każdy z WOT intensywnie ćwiczy z bronią też jest złudne. Aha i dodatkowo z gwarancją, ze negatywny raport nagle nie zostanie objęty tajemnica państwową. "Faktycznie nie wiemy jaka jest skala ewentualnego problemu" i nigdy się przy takim podejściu jak połowa tego forum prezentuje nie dowiemy, bo zamiast rozsądnych testów jest nagonka na testujących i na Onet, który ten raport opublikował.

Udo
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:49

Patrz a ja czytałem o tym na Onecie swego czasu

Mk44
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:48

Istnieje. I pokazuje co należy zrobić - pociągnąć producenta do odpowiedzialności za fuszerkę.

Lewandos
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:44

Dziwne, to jest zabezpieczenie kontrwywiadowcze... przemysłu zbrojeniowego i transakcji przezeń realizowanych...

Kościuszko
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:42

Bo to jest ich afera do której mieli się odwagę przyznać tak jak do was g36. A w naszym wypadku rządzący wywalili 500 milionów złotych w błoto i udają że wszystko jest cacy. Jak jest cacy to może dawny bor wymieni swoje mp5 na groty. Jakoś nie chcą. Ciekawe co byś napisał gdyby w gościu niedzielnym to opisali.

bk-dw
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:25

Błaszczak to wybitny znawca z dziedziny ON? Wątpię. Jego dotychczasowe osiągnięcia tego nie potwierdzają. Szefem MON powinien być doświadczony wojskowy o uznanym autorytecie w Siłach Zbrojnych Najjaśniejszej, a nie polityk. Cywilną kontrolę nad armią można doskonale realizować budżetem.

a
środa, 27 stycznia 2021, 00:19

ciekawe, że onet ten raport mosznera puścił po kilku miesiącach

Pjoter
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:42

ALLELUJA MIŁO MĄDREGO POCZYTAĆ

Marek
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:32

Najlepszymi znawcami za to są goście z ONETu. Ciekawe, że nikt z tymi rewelacjami nie pojawił się na Defence czy innym portalu militarnym tylko właśnie tam. Nie daje ci to do myślenia?

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:50

A kto pisał o przyczynisz katastrofy MiG-29

zeus89
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:55

No ale na co to jest niby dowód? Przecież o wadach Grota było wiele artykułów. Były to wady, o których mówi min. ten raport. Nikt nie udawał, że takich wad nie ma. Wiadomo, że wady były usuwane w kolejnych wersjach, a wersje pierwsze wracały do fabryki na przebudowy. Nagle mamy raport , który opiera się na nieznanej ilości nie tylko wersji 1 ale i przedprodukcyjnej. O czym więc mówimy?

Adam
czwartek, 28 stycznia 2021, 21:05

O tym że wady nie zostały usunięte do tej pory skoro FB Radom zapowiada w wersji A3 kolejną zmianę zamka, iglicy, suwadła, regulatora gazowego, kolby

Max
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:23

Znowu polityka, a Pan Minister nie odpowiedział na merytoryczne zarzuty. Nie odpowiedział też co zamierza zrobić z pierwszą wersją karabina, kto zapłaci za naprawy i czy wadliwa wersja karabinka Grot jest nadal użytkowana. Zacięcie się broni w warunkach bojowych to prawdopodobnie śmierć żołnierza, Polskiego Żołnierza więc opowieści o interesie państwa (bo możliwy rzekomy kontrakt F.B. Łuczik) o lobbingu są zupełnie nietrafione. Tradycyjnie zrzuca odpowiedzialność na poprzedników pomimo, że umowę zakupu podpisał jego kolega min. Macierewicz.

yhm
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:52

FB wydało oświadczenie w tej sprawie, wypowiedział się także rzecznik WOT. No ale jak ktoś nie chce się dowiedzieć...

Max
środa, 27 stycznia 2021, 09:42

Ależ wszyscy to przeczytali ... FB potwierdziła że były problemy i większość z nich usunięto. Czyli przyznała się do fuszerki. Większość, czyli nie wszystkie, i ani słowa o wymianie wadliwej broni. Wyprodukowali bubla, bubla przez który mogą ginąć nasi żołnierze. Rząd wydał na to 500 mln złotych, to nasze pieniądze a nie rządu więc ja się na bezsensowne szastanie nie zgadzam.

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 07:46

a niby co mieli powiedzieć ? oni nawet procentów uszkodzonych egzemplarzy nie potrafili Policzyć.przecież wiadomo, że pierwsze egzemplarze (większość zamówienia) nazwane wersja a0 miały liczne błędy. Potem byla wersja a1 i dopiero a2 ok 7-8 tys ma poprawione większość błędów. Ale zapewne jakość produkcji nadal niska. Cóż bo FB Radom nie slynie z jakości. Wystarczy przypomnieć sobie pistolety P99 i Vist. Nic nie ma złego w poprawianiu produktu, nawet już po kupnie przez wojsko. Tylko jak można zamówić od razu 53 tys sztuk broni skonstruowanej przez mało znany zespołu i produkowanej przez zakład, który nie słynie z jakości swoich produktów - a Grot to nie ak czy beryl - tu wymagania co do jakości były znacznie większe.

Lewandos
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:46

Polityka, bo polityk rządzi... nic dziwnego. Dziwne byłoby, gdyby generał rządził politykami...

dropik
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:21

gdyby powiedział coś innego to musiałby ustąpić ze stanowiska , nie może nie musiałby, ale wypadałoby . Sam przecież podpisywał jeden z tych kontraktów

LOL
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:21

Naprawdę ktokolwiek wierzy że ukraina kupiła by Grota, zamiast HK? Nie mówiąc już o tym że Radom nie ma ani produkcyjnych i późniejsze naprawy gwarancyjne mogły by go zatopić, więc nie ma ochoty w ogóle się starać o kontrakt...

dropik
środa, 27 stycznia 2021, 07:09

to zalezy od ceny i od tego czy Niemcy zechcą im sprzedać. Oni nie sprzedają broni do państw będących wstanie wojny, Ten kontrakt to jakies 2 mln wiec nie ma szału. moze to początek a moze koniec

Jjz
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:15

Kupiłaby

Max
środa, 27 stycznia 2021, 09:42

Naiwne myślenie.

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:51

Wątpliwe skoro szukają karabinka AR15 o masie do 3,26 kg

21mediaspot
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:16

Grot w zmodernizowanej wersji jest całkiem niezłym karabinkiem ale widać obcym lobbystom nie pasuje.

db+
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:41

A możesz mi przypomnieć numer i datę wydania certyfikatu WITU dla karabinka GROT? Pytam, bo nie mogę znaleźć.

kolo
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:22

Czyli potwierdzasz, że nie był dopracowany i wojsko dostało bubel do testów na żywym organizmie?

wdde
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:16

Jak jest dokonała, świetna, przetestowana, sprawdzona i święta bo Polska to da radę przejść testy. One będą miarodajne. Poczekamy z zachwytem nad tą bronią.

Grzyb
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:33

Poczytaj sobie jakie były początki M16. Żołnierze amerykańscy dostali w Wietnamie broń którą się zacinała po oddaniu 3 strzałów. Mimo tego karabinka nie wycofano lecz lepszano go bez końca, by po latach otrzymać M4 - jeden z najlepszych karabinków świata. Wyciągnij wnioski. Nie zawsze odnosi się sukcesy od początku. Nie od razu Kraków zbudowano.

Max
środa, 27 stycznia 2021, 09:49

I twoim zdaniem błędny innych trzeba popełniać w ten sam sposób ??? Produkować w Polsce tak ale bez sensy wydawać ogromną kasę na niesprawdzony produkt. Zwykły urzędnik jak nie przestrzega prawa w zamówieniach publicznych nawet na drobną kasę to idzie do pudła. Macierewicz wydał ogromną kasę na broń, która w dniu podpisania kontraktu nie miała certyfikatu. Przypomnę, że ten sam minister dokonał zakupu bez przetargu samolotów dla VIPów. Nic nie uzasadnia takiej rozrzutności, samoloty salonki produkuje też Airbus, należało przeprowadzić przetarg.

Autor Widmo
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:40

Grzyb, masz rację, ale większość i tak tego nie ogarnie. Załamuje mnie niektórych sposób myślenia. W razie W najistotniejsza dla narodu i Państwa jest samowystarczalność i niezależność od pomocy z zewnątrz. Jak sobie ludziska wyobrażają tak podstawową sprawę, jak zdolność Państwa do produkcji podstawowej broni i amunicji na potrzeby wojska ? Nie myśląc długo, najlepiej kupić z półki dostępne rozwiązanie. Nie ?

Hens
środa, 27 stycznia 2021, 17:45

Nie mam nic przeciwko samowystarczalności w produkcji broni. Jest tylko jeden problem z porównaniem pana Grzyba - amerykańska armia zamawiała M16 w czasie trwającego konfliktu zbrojnego, co siłą rzeczy prowokuje do pośpiechu. Z MSBSem nie było takiej potrzeby: w 2016r podpisano duże zamówienie na Beryle, które gwarantowało FB ciągłość produkcji i dawało czas na dopracowanie produktu. Ale nie, WOT musiał mieć nową broń, stąd przepchnięcie zamówienia poza normalnymi procedurami przez JW "NIL" od razu w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. A że wady były pośrednio potwierdza oświadczenie FB o ich usunięciu (w większości) w wersji M2.

Dark
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:02

Niestety jak widać niekompetencja zarówno PiS jak i opozycji wychodzi. Takie sprawy załatwia się merytorycznie jesli są naprawdę a nie na postawie byłego JW Grom na usługach nie wiadomo kogo. Niemniej zawsze warto to przeanalizować a nie drzeć "ryj" jak to zawsze polacy potrafią tylko. Jak patrzę na polskich polityków zarówno lewej, centrum jak i prawej strony to niekompetentna chołota mająca gdzieś interes narodowy i żołnierzy i przemysłu. Bać przykład z Czechów, Niemców ... tam jest ponad partyjny kompromis ... gospodarka pierwsza a potem darcie "modry".... ale zapomniałem wszystkich uczyliśmy widelcem jeść więc po co brać przykład z innych

Autor Widmo
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:43

Dark, moja nauczycielka Języka polskiego mówiła, że to taka nasza " słowiańska fantazja ". Nie musi nas nikt z zewnątrz gnębić, sami się pozabijamy. Masz 100 % racji. Mądrego, to i przyjemnie posłuchać.

Kazik
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:02

Oczywiście winna opozycja. To że żąda się wyjasnień czy prawidłowo zostały rozdysponowane nasze pieniadze to źle, bo patrzy się władzy na ręce a nóż widelec wyjdą przewałki. Dobry produkt obroni się sam. Czy wogóle Łucznik uczestniczy w postepowaniu przetargowym na Ukrainie. Jezeli nie to co ma piernik do wiatraka. Jezeli GROT jest taki niezawodny to moga dać ze 100 sztuk na testy aby ukraińcy sobie sprawdzili.

olo
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:51

Kiedy usłyszę, że sprzedaliśmy chociaż 10 tys Grotów na eksport, chociaż 100 Krabów, chociaż 100 Raków... to uznam, że ten sprzęt jest zapewne dobry ! samo zaklinanie, że dobry bo..."polski" to trochę za mało !

Leszek10000
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:49

Na filmiku z testów pokazują, że karabinek nie działa po nafaszerowaniu go piaskiem ale nie pokazują czy działał przed tym faszerowaniem. Nie pokazują jak z taką ilością piachu poradziła by sobie broń konkurencji. Obie te sprawy całkowicie dyskwalifikują ten "raport". Do tego dochodzą jakieś zdjęcia bez praktycznych testów rzekomych, pokazywanych na zdjęciach wad/uszkodzeń. Nie wiadomo jak pokazywane na zdjęciach uszkodzenia powstały. To nie raport ani nie wiarygodny test tylko zwyczajny paszkwil.

Fd
wtorek, 26 stycznia 2021, 20:08

Prawda

asdf
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:18

ale zamiast kontraportu z filmikami zrobionymi "jak trzeba" mamy tylko pusta paplanine

Adam
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:47

Ukraina szuka karabinka AR15 o masie do 3,26 kg

Autor Widmo
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:48

Adam, no to mamy już zwycięzcę przetargu. Masz w ataszacie wojskowym na Ukrainie jakąś rodzinę ?

Fflyer
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:42

Widać jak obcym wpływom mocno przeszkadza to, że Polska potrafi coś swojego i dobrego wyprodukować a w perspektywie kilku lat może stanowić poważną konkurencję w niektórych systemach uzbrojenia. Nasz kraj może nie chcieć być dalej kolonią gospodarczą, słabo opłacanym monterem obcych koncernów z tańszą siłą roboczą a uwierzcie mamy wielu zdolnych ludzi i możemy stać się w wielu dziedzinach niezależni. To jest przyczyna ataku obcych mediów na polskie produkty, firmy, próby samodzielności.

asdf
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:19

watpie ze niemcom albo rosjanom przeszkadzalo to ze polski zolnierz jest wyposazony w rozpadajacy sie karabin

Marek
środa, 27 stycznia 2021, 12:00

Jakoś pion cywilny HSW, który mógł robić porządne diesle do wojskowych pojazdów przeszkadzał.

Piotr
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:21

To że coś jest polskie, wcale nie oznacza, że jest dobre. Jeżeli bubel został wprowadzony do produkcji masowej bez przeprowadzenia uprzednich faz testowych i właściwego kontrolowania jakości, to powinno być to naprawione.

Polak Maly
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:20

Gdzie ta broń była sprawdzona? W Iraku, Afganistanie? To dobrze że powstała taka broń w Polsce ale jeśli ma wady to trzeba je wyeliminować a nie ukrywać. Polski żołnierz powinien mieć niezawodną broń. Widać , że było parcie na zamówienia Grota , ktoś złamał procedury i powinno to być rozliczone.

Autor Widmo
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:55

Jeżeli nie byłoby parcia na GROTa w tej chwili, to po następnych, ewentualnie przegranych wyborach, GROT i z nim Łucznik byłby w upadłości, a podstawową bronią w polskim wojsku byłby HK-416 z Cenzinu z jego istniejącymi wadami, o których nikt nie wspomina, bo "specjalsi" maja tą broń.

Gal
piątek, 29 stycznia 2021, 22:07

Jakoś przez 8 lat ,,tego strasznego PO" nie kupiono HK tylko Beryle i finansowano rozwój Grota!

wtorek, 26 stycznia 2021, 18:37

Amerykanie wiele lat poprawiali M1 w Wietnamie się zacinały na lufy zakładali kondony aby nie zatkać lufy błotem i co M3. M4 .jakoś działają czas i testy zrobią swoje poczekajmy na Grota M3 lub m4

Gregor
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:44

10/10 piątym wersją a1 była wersja rozwojową inpowstslo jej chyba 10tys sztuk. Po wykryciu wad powstała wersja a2 a 10tys pierwszych sztuk zostało zmodernizowane. Kolejną sprawa dziwi mnie zachowanie Siemionka za którego panowania powstała dokumentacja grota i którą on ją zatwierdził

Autor Widmo
wtorek, 26 stycznia 2021, 23:57

Gregor, Siemoniak nawet nie wie co zatwierdzał.

Udo
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:19

Dokumentacja a wykonanie to dwie różne rzeczy

ZSMW
środa, 27 stycznia 2021, 08:34

A co kolega myśli ze od 2007 do 2014 powstawała dokumentacja a za PISu wykonanie i produkcja. Za PO były już gotowe i testowane karabiny!!!

Czytelnik
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:10

Niemcy przy pomocy niemieckiego portalu onet chcą wygryźć polaków z rozmów o nowych karabinkach dla Ukrainy? Brudna gra.

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:56

Ukraina szuka AR15

Udo
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:51

Taa już widzę jak kupuje to Ukraina,bądźmy powazni

Marek
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:28

Dodaj, że robią to przy pomocy polskojęzycznej filii CDU.

Wrt
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:59

Jaka znowu Ukraina? Nikt tam tego nie kupi - oni potrzebują prostej i taniej broni oraz dobrej łapówy dla kogoś z ich MONu. Maja własny przemysł i predzej kupią licencję z Izraela. Przy ich niskiej kulturze technicznej i dużym zużyciu na Donbasie te groty to byłyby drogie zabawki i szybko ny tylko nas skompromitowały. Dajmy sobie spokój z bajkami o rynku ukraińskim. A do tego - oni nie maja pieniędzy.

spokój
środa, 27 stycznia 2021, 12:30

tak, najlepiej dać sobie spokój i nie tylko przy produkcji karabinków ale innych rodzajach broni. Po co w ogóle nam armia - dajmy sobie spokój.... Jakby Ukraina nie miała kasy lub grot byłby nie odpowiedni dla nich to taki artykuł (na zamówienie) w onecie by się nie pojawił....

Dudal
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:09

No i już p. Minister znalazł sobie świetne wyjaśnienie (co prawda spiskowe, ale zawsze) dlaczego Ukraina nie wybierze Grota. A FB w Radomiu bez żenady pisze, że broń była pozbawiona wad, ale teraz to klepią wersję A2 bo te nieistniejące wady to jednak trzeba było usuwać. Także ten... Przypomina mi się historia z P99 dla Policji.Też Radom,też niska jakość wykonania i też dziwne teorie. Po prostu w tym panstwowym bajzlu nie ma zarządzania projektami i kontroli jakości, a decyzje są polityczne, a nie merytoryczne. Dlatego Grot wymaga dużych poprawek aby stać się kiedyś bronią na poziomie wojskowym i dlatego, na razie, nie ma szans w normalnych przetargach.

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:57

A to że Ukraina szuka karabinka AR15 o masie do 3,26 kg to nieistotne

Dudal
czwartek, 28 stycznia 2021, 09:40

Co to ma do rzeczy? Ukraińcy to nie idioci. Uważasz, że jeżeli są problemy z danym typem uzbrojenia to magicznie znikną jak zostanie opchnięte za granicę? Nie, nie znikną. Ukraina to kraj frontowy i te wady wyjdą od razu co zamknie nam drogę do dalszej współpracy wojskowej, która już teraz jest co najmniej niesatysfakcjonująca. Rynek broni jest bardzo nasycony i wrażliwy na utratę zaufania. Nie można sobie pozwalać na błędy w rodzaju tych popełniach przez PGZ za przyzwoleniem polityków. Poza tym nie widać żeby był przetarg więc pewnie kupią coś bezpośrednio od wybranego producenta. Jeżeli Grot jest tak dobry jak mówi Błaszczak i Radom to w obecnej sytuacji powinni zorganizować demonstrację i testy dla strony ukraińskiej wraz z gotową ofertą biznesową. O niczym takim również nie słychać. Zamiast szukać teorii spiskowych może lepiej zobaczyć jak takie sprawy załatwia biznes. Twoim zdaniem polski eksport uzbrojenia praktycznie nie istnieje z jakiego powodu?

kibic
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:04

Handel bronią wiąże się z dużymi pieniędzmi, więc w walce o potencjalnego klienta można się spodziewać używania wszelakich metod. Jest to też dobra okazja do uderzenia w politycznego przeciwnika. Każda broń ma swoje niedoskonałości i warto wprowadzać zmiany konstrukcyjne. Broń modułowa zawsze też będzie bardziej skomplikowana od monolitu i będzie bardziej skomplikowana od starych prostych konstrukcji. Nawet tak prosty karabin jak Mosin podlegał modyfikacjom przez dziesięciolecia.

Don
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:55

PO co nam produkcja karabinków, skoro H&K za Odrą produkuje?

db+
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:20

Jak to dobrze, że dzięki rządowi PIS w marcu 2014 oficjalnie przekazano do eksploatacji nowy kompleks budynków w FB Radom. A nie... Sorki. Wtedy był jakiś inny rząd.

asdf
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:27

po sluzbie ochrony rzadu limuzyny BMW? nie moga jezdzic Honkerami? po co im zachodnie uzbrojenie Groty nie wystarcza?

Ciekawy
środa, 27 stycznia 2021, 12:05

No właśnie sam nie wiem po co, skoro są Lexusy.

Marek MM
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:54

Opcja niemiecka po raz kolejny chce szkodzić polskiej racji stanu.

Zawisza_Zielony
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:50

Ukraińca można sprzedać licencję na Beetle też są w kalibrze "NATO". Cała awantura o Grota cuchnie buldogami gryzącymi się pod dywanem. Choć niewątpliwie sprawą wymaga wyjaśnienia a nie zagrywek PR typu "polska sprawdzona" albo że wszystko to "ruskie trole". Przy okazji takich walk buldogów nie jedno jeszcze z pod dywanu wypełznie...

cdn
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:47

To niech pokażą protokół z badań państwowych przed wprowadzeniem na uzbrojenie i zamkną temat dla wątpiących, że to broń sprawdzona. (tajne info można "zaczernić")

R
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:35

Nasz F-35

Historyk
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:28

Mój teść prowadzi firmę w której wytwarza się formy wtryskowe. Jeśli u niego przy produkcji seryjnej w 5% wyrobów pojawiałaby się błąd/reklamacja musiałby firmę zamknąć....

Autor Widmo
środa, 27 stycznia 2021, 00:06

Dlatego zamawiane formy wtryskowe tak długo poprawia, aby spełniły finalne oczekiwania Klienta w odniesieniu do jakości wytworzonego w formie produktu. Czy tak nie jest w przypadku form wtryskowych ? Forma wtryskowa nigdy nie będzie idealna po jej pierwszym wykonaniu. W testach produkcyjnych wtrysku wychodzą wady, które należy później w formie usunąć.

Vald
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:22

Ręce opadają! Na pierwszym miejscu Minister Obrony Narodowej użył argumentu że to broń "polska"! Czyli narodowość broni znosi stan faktyczny (stan bubla technicznego). Sprawdzona? Może i tak. Ale z wynikiem negatywnym (zbyt wielu potwierdza ten negatywny wynik, żeby mieć wątpliwości). A teraz odpowiedzmy sobie wszyscy na pytanie, jaka jest szansa poprawienia tego co polski żołnierz trzyma w rękach w sytuacji gdy minister obrony wypowiedź na temat stanu technicznego zaczyna od tego że broń jest "polska"...? I niech Błaszczak nie zasłania się Onetem i Ukrainą. Bo Onet uratował GROTA przed kompromitacją na Ukrainie. A co do Mroczka i Siemoniaka to oni mieli udział w GROCIE na etapie jego budowy a nie decyzji, że już jest gotowy do produkcji/zamówienia. Bo ta decyzja pojawiła się już w czasach głębokiego PISu.

robertpk
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:21

"...FB Radom podkreśla, że obecnie dostarczana jest wersja A2, w której wprowadzono szereg modyfikacji. „Zdecydowana większość opisanych wad i usterek została już wyeliminowana, a ich notoryczne przywoływanie nie ma nic wspólnego z prawdą i tym samym wprowadza w błąd opinię publiczną”... czyli wady były a tylko ich cześć została wyeliminowana

Adam
środa, 27 stycznia 2021, 04:59

W dodatku nawet w A2 nie wyeliminowali wadliwego regulatora gazowego, zamka, suwadła, iglicy ani kolby.

Tweets Defence24