Błaszczak: nie ulega wątpliwości, że Fort Trump powstanie

20 listopada 2018, 12:03
M109A6 Paladin Anakonda 2018 Drawsko Pomorskie
Amerykańskie haubice M109A6 Paladin podczas ćwiczenia Anakonda 2018 na poligonie drawskim. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

– Fort Trump powstanie i to nie ulega żadnej wątpliwości, nie rozmawiamy o tym, czy będzie wzmocnienie sił amerykańskich w Polsce, tylko jak ono będzie przebiegać – powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

Fort Trump to określenie, jakiego użył we wrześniu prezydent Andrzej Duda na określenie przyszłej stałej bazy wojsk USA w Polsce. Warszawa od dłuższego czasu zabiega w Waszyngtonie o wzmocnienie sił amerykańskich w naszym kraju. Są one obecne w Polsce od kilku lat, w 2017 r. na skutek decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie liczba żołnierzy amerykańskich wzrosła do kilku tysięcy, ale ich obecność w Polsce choć jest ciągła, to rotacyjna.

Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli polskich władz wynika, że negocjacje z amerykanami mogą się zakończyć nie tyle powstaniem stałej bazy, co zwiększeniem amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Mówił o tym niedawno m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Również Błaszczak, we wtorek, w wywiadzie dla radiowej Jedynki nie użył określenia "stała baza". Zapewniał jednak, że Fort Trump z pewnością powstanie.

Fort Trump powstanie i to nie ulega żadnej wątpliwości, a więc nie rozmawiamy o tym czy, tylko jak. Nie rozmawiamy o tym, czy będzie wzmocnienie sił amerykańskich w Polsce, tylko jak ono będzie przebiegać, jakie to będą oddziały.

szef MON Mariusz Błaszczak

Dopytywany o źródło tej oceny minister powiedział, że wynika ona z przeprowadzonych już rozmów i ich atmosfery. W ostatnich tygodniach Błaszczak dwa razy był w Waszyngtonie. – Negocjacje rzeczywiście trwają, dotyczą one formuły, zastanawiamy się wspólnie jak zwiększoną obecność armii Stanów Zjednoczonych zorganizować, jak ten proces przeprowadzić – powiedział szef MON.

Wywiad został przeprowadzony jeszcze przed spotkaniem polskiego ministra z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem we wtorek w Brukseli. Błaszczak zapowiadał, że rozmowa będzie dotyczyła tego, "żeby wpisać właśnie tę inicjatywę w plany dotyczące obronności, którą koordynuje Sojusz Północnoatlantycki" i "poinformować sekretarza generalnego o naszych negocjacjach".

Reklama
Tweets Defence24