Blair krytykuje Bidena za wycofanie z Afganistanu

22 sierpnia 2021, 12:53
Kabul
Fot. Staff Sgt. Victor Mancilla/Departament Obrony USA
Reklama

Wycofanie się USA z Afganistanu jest "tragiczne, niebezpieczne i niepotrzebne", a decyzja amerykańskiego prezydenta Joe Bidena została podjęta z powodu "kretyńskiego sloganu zakończenia nieustających wojen" - ocenił w niedzielę były brytyjski premier Tony Blair.

Blair jako premier podjął decyzję o udziale wojsk brytyjskich w operacji militarnej w Afganistanie, która była reakcją na przeprowadzone przez Al-Kaidę 11 września 2001 r. ataki na USA. W opublikowanym na swojej stronie internetowej tekście były laburzystowski premier ocenił — nawiązując do użytego przez Bidena w czasie kampanii wyborczej hasła "zakończenia nieustających wojen" - że w decyzji USA o wycofaniu się z Afganistanu nie było żadnej strategii, lecz została podjęta z powodów politycznych.

"Nie musieliśmy tego robić. Zdecydowaliśmy się na to. Zrobiliśmy to, będąc posłuszni kretyńskiemu sloganowi politycznemu o zakończeniu +nieustających wojen+, tak jakby nasze zaangażowanie w 2021 roku było w jakikolwiek sposób porównywalne z naszym zaangażowaniem 20 czy nawet 10 lat temu, i w okolicznościach, w których liczba oddziałów spadła do minimum, a żaden sojuszniczy żołnierz nie stracił życia w walce przez 18 miesięcy" - napisał Blair.

image
Reklama

Ocenił, że będzie to miało poważne konsekwencje dla Afgańczyków, a także dla pozycji Zachodu w świecie, a "każda grupa dżihadystyczne na świecie wiwatuje z tego powodu". "Porzucenie Afganistanu i jego mieszkańców jest tragiczne, niebezpieczne, niepotrzebne, nie leży ani w ich interesie, ani nie w naszym" - napisał. "Rosja, Chiny i Iran to dostrzegą i wykorzystają. Każdy, kto otrzyma zobowiązania od zachodnich przywódców, ze zrozumiałych względów uzna je za niestabilną walutę" - dodał.

Blair uznał, iż fakt niekonsultowania przez Bidena z Wielką Brytanią decyzji o wycofaniu wojska jest dowodem spadku jej znaczenia międzynarodowego. Podkreślił jednak, że Wielka Brytania ma "moralny obowiązek" pozostania w Afganistanie, dopóki "wszyscy ci, którzy muszą być ewakuowani, nie zostaną ewakuowani". "Musimy ewakuować i dać schronienie tym, wobec których jesteśmy odpowiedzialni — tym Afgańczykom, którzy nam pomogli i stanęli po naszej stronie i mają prawo wymagać, abyśmy stanęli po ich stronie" - przekonywał. Tony Blair był premierem Wielkiej Brytanii od 1997 do 2007 r.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
ito
wtorek, 24 sierpnia 2021, 05:29

Blair za nic nie odpowiada to morze chrzanić- a tu kasa, misiu, kasa. Wojna afgańska to potężne obciążenie finansowe, którego końca ani pozytywnych efektów nie widać. W USA kołdra robi się coraz krótsza, więc tnie się wydatki. A pretensje niech ma do Trumpa- to on podjął decyzję o wyjściu z Afganistanu.

Smiechow
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 18:45

Patrząc na zdjęcie przypomina mi się fotka.. ,jak niemiecki żołnierz obdarowuje cukierkami polskie dzieci w 39 r. :) Media "na pstryk" nabrały wody w usta i ni słowem nie wspomną o dziesiątkach tysięcy ofiar bombardowań . Ech.,szkoda słów .

wert
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 20:37

pomyliłeś czasy z sowiecką inwazją. Aleksander Ruckoj, pułkownik lotnictwa i późniejszy wiceprezydent Rosji: "Jakiś kiszłak do nas strzela i kogoś zabija. Wysyłam kilka samolotów i z tego kiszłaka nic nie zostaje. Po spaleniu kilku kiszłaków nikt do nas nie strzela". Nasi piloci z Iraku stwierdzili że 80 procent lotów bojowych kończyło się powrotem z ładunkiem. Powód: możliwość strat wsród cywili

ito
wtorek, 24 sierpnia 2021, 05:24

Niczego nie pomylił. Pierniczenie o precyzyjnych uderzeniach jest tylko pierniczeniem- kiedy cos wybucha w środku terenu gęsto zamieszkałego ofiary są nieuniknione- a jeśli nawet statystycznie jest ich mniej na kilogram materiału wybuchowego to porównaj sobie ilość amunicji zużywanej dziś i zużywanej nawet jeszcze w czasie II wojny. Akurat w Afganistanie, do zaatakowania którego istniały niezłe powody, nie jest jeszcze tak źle- kilkadziesiąt tysięcy ofiar przez dwadzieścia lat. W Iraku, który został napadnięty wyłącznie z powodów bandyckich ilość ofiar bombardowań i ataków powietrznych, przy całym opowiadaniu o oszczędzaniu cywili, idzie w setki tysięcy.

wert
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:22

nie w setki tylko jedną setkę. Ale jak się walnie kilka setek człowiekowi ponoć lepiej :) Przytoczyłem opinie naszych pilotów. Byli tam i widzieli. Też tam byłeś, widziałeś?

zimny kubek
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 07:19

To prawicowy Trump podjął decyzję wyjścia z Afganistanu i to on odpowiada za to co się stało. Dodam, że inny prawicowy zbrodniarz z tego kraju napadł na ten kraj zamieniając go w 20 letnie pole bitwy. Nie ma nic gorszego niż zakłamana zdegenerowana prawica co dobitnie widać po naszym kraju.

Manfred
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 16:34

Tutaj raczej chodzi o styl wycofania a nie samą decyzje o wycofaniu bo ona i tak by musiała nastąpić a czy za rok za 10 czy 20 co to zmienia i tak talibowie by wygrali.

ito
wtorek, 24 sierpnia 2021, 05:25

Styl wychodzenia niczego by nie zmienił- efekt końcowy byłby taki sam- przejęcie przez Talibów->terror-> prawdopodobnie wojna domowa.

sparrow
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 11:28

Podzielam niechęć do prawicy, niemniej Bush wkroczył do kraju rządzonego przez islamski terror

prawica
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 10:15

Trump zawarł porozumienie, w którym amerykanie mieli się wycofać do 1 maja, Biden olał porozumienie i wyfocał się kilka miesięcy później, więc kto jest odpowiedzialny za to co się stało?

Olaf
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 16:07

Trump ogłosił wycofanie wojsk z Afganistanu, została ustalona data na 1 mają, Biden olał ta datę, podtrzymał wycofanie wojsk, a nie musiał, mógł zrobić to jeszcze inaczej, a sposób w jaki to zrealizowano, to można nie jedna pracę napisać, najpierw żołnierze, potem pracownicy cywilni co nie ?

Też ja
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 06:57

No to panie Blair daj pan przykład, karabin w łapę i jedź pan walczyć z talibami skoroś pan taki dzielny :>

Box123
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 06:27

To co się dzieje w Afganistanie to dopiero początek. Prawdziwa rzeź się zacznie gdy zakończy się ewakuacja i ostatni żołnierz Zachodni opuści Afganistan, a talibowie ustabilizują swoją władzę. W tedy będą mogli na spokojnie wyszukiwać i mordować każdego kogo będą chcieli. A do wymordowania są setki tysięcy ludzi. A to wszystko w ramach "demokratycznych" lewackich rządów bidena, który wygrał wybory po kilku latach propagandy i kłamstw lewicowych "demokratycznych" mediów i na dzień dobry oddał Europę Putinowi, a Afganistan talibom. Ale całe szczęście, że nie rządzi blokowany i cenzurowany w mediach "antydemokratyczny" i "pro-putinowski" trump

wert
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 20:32

słabo dziamiesz temat, nie będzie żadnej rzezi poza jakimiś ekscesami. Talibowie swój blitzkrieg zawdzięczają sprytowi, dyplomacji i przekupstwu. Będzie szariat ale w wersji soft i talibski Afganistan wiele się nie będzie odróżniał od innych konserwatywnych krajów islamskich. Kręgi decyzyjne to nowi ludzie, wykształceni nierzadko na zachodzie. Liznęli cywilizacji i z ich dobrodziejstw chcą korzystać. Zwróć uwagę że kiedyś zakazywali telewizji dziś wykorzystuję przekaz medialny. To że biden jest lewakiem to tylko przyczynek do upadku USA

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 14:44

Prawdziwa rzeź to się zacznie, gdy w USA władzę zdobędzie odpowiednik Afrykańskiego Kongresu Narodowego z RPA, czyli tow. Kamala Harris, tow. Alexandria Ocasio-Cortez, tow. Bernie Sanders, tow. Jamaal Bowman, tow. Danny K. Davis, tow. Karen Bass, tow. Cory Booker i inni komuniści... Wiesz jaka przyszłość czeka USA gdy wspomniane towarzystwo uważa np. że matematyka jest rasistowska, więc w szkołach powinno się ją ograniczyć do prostych rachunków, za to obowiązkowo "krytyczną teorię rasową", gejowanie itp? Na ich tle Obama to skrajny prawicowiec! :D

Gotrek Zabójca Trolli
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 20:27

Skończyłeś ruski trollu czy masz jeszcze parę fake newsów do sprzedania?

wert
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:26

tylko nie mów ze nie widzisz różnicy pomiędzy tolerowaniem nienaturalnych zachowań a wymuszaniem państwowym aparatem akceptacji i poparcia dla tychże. A na tym etapie już są jankesi, ojropka zresztą też

say69mat
niedziela, 22 sierpnia 2021, 23:49

@defence24pl: Wycofanie się USA z Afganistanu jest "tragiczne, niebezpieczne i niepotrzebne", a decyzja amerykańskiego prezydenta Joe Bidena została podjęta z powodu "kretyńskiego sloganu zakończenia nieustających wojen" - ocenił w niedzielę były brytyjski premier Tony Blair. ... jak się wydaje, Biden chciał udowodnić wojskowym, że to władza cywilna zarządza konfliktem i podejmuje krytyczne decyzje odnośnie sposobu realizacji operacji militarnej. Efekt ... katastrofa wizerunkowa i militarna.

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
niedziela, 22 sierpnia 2021, 23:40

Czas NATO dobiega końca budzi się novum ....pokaż co masz a powiem ci czy będę twoim sojusznikiem

Wojmił
niedziela, 22 sierpnia 2021, 22:16

Powiedział przedstawiciel jednego z najbardziej samolubnych krajów na ziemi...

Prawactwo
niedziela, 22 sierpnia 2021, 23:08

Samolubny kraj, mniej lub bardziej, co to ma do rzeczy???

harriman
niedziela, 22 sierpnia 2021, 19:08

Możliwe że po zaprzestaniu pompowania potężnych pieniędzy amerykańskiego podatnika w Afganistan, wracających później na konta bankowe amerykańskich oligarchów i właścicieli przemysłu zbrojeniowego, USA w końcu przeznaczy tą kasę na walkę z kryzysem bezdomności i narkomanią w wielu amerykańskich miastach, na zmiany dotyczące gigantycznych i rujnujących kredytów studenckich, zajmie się może brakiem powszechnie dostępnej służby zdrowia na którą wielu amerykanów nie stać. Wiele rzeczy jest do zrobienia, musicie zakasać rękawy i wziąć się do pracy tam za wielką wodą.

poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 09:10

Nie tak wygląda amerykańska gospodarka jak to widzą niektórzy w Rosji.

NAVY
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 07:46

..żartujesz !?

ruski dealer
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 07:44

"Krokodyl" "chanka" czy amfetamina dla szanownego pana?

beksinski
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 07:09

Polityka mocarstwowa każdego prędzej czy później doprowadzi do tego etapu. Kolejnym krajem, który to czeka jest Rosja a kiedyś i Chiny. Pozycja mocarstwa kosztuje bardzo dużo. Najpierw jest poczucie dumy narodowej i finansowe korzyści z podbitych i zależnych terytoriów a później refleksja jak to utrzymać. I koniec jest bardzo bolesny i często spektakularny. Tak było od Cesarstwa Rzymskiego, poprzez Napoleona, Hitlera, Stalina po Amerykę. Zwłaszcza jeśli decyzje są podejmowane bardziej na podstawie emocji niż kalkulacji.

Piotr
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 12:08

Dobra analiza, koszty utrzymania imperium są ogromne, ale rozpad ma charakter również wewnętrzny, a nie tylko militarny czy finansowy.

fifi
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 16:01

Imperium carskiego, potem radzieckiego, a potem...

Tweets Defence24