Black Hawki polecą do Rumunii?

16 marca 2018, 16:11
Black Hawk
Fot. US Army Europe
Reklama

Firma Sikorsky Aircraft zawarła z rumuńską firmą Romaero porozumienie o współpracy w zakresie montażu i obsługi śmigłowców Black Hawk. Amerykański producent należący do koncernu Lockheed Martin oferuje siłom zbrojnym Rumunii zarówno śmigłowce dla wojsk lądowych jak i marynarki wojennej.

Podczas zawarcia porozumienia w siedzibie ministerstwa ekonomii Rumunii obecni byli: minister ekonomii Dănuţ Andruşcă, przewodniczący Komisji Obrony Rady Deputowanych Dorel Căprar oraz ambasador USA w Rumunii Hans Klemm. Jak czytamy w komunikacie Romaero, dokument dotyczy współpracy koncernu Lockheed Martin z lokalnymi zakładami w zakresie  montażu i dostosowania śmigłowców Black Hawk do rumuńskich wymagań oraz wsparcia ich eksploatacji w przypadku wyboru maszyn tego typu przez siły zbrojne. W Bukareszcie na jego podstawie miałoby powstać centrum przeznaczone do wyposażania i wsparcia eksploatacji śmigłówców UH-60 Black Hawk w Europie Środkowo-Wschodniej.

Obecnie Rumunia prowadzi proces modernizacji floty śmigłowców w ramach którego planowane jest m. in. zastąpienie maszyn IAR330 Puma, oraz wprowadzenie nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych. Planowane jest szerokie zaangażowanie lokalnego przemysłu we wszystkie programy śmigłowcowe. Obecnie prowadzone są m. in. negocjacje na temat produkcji śmigłowców Bell AH-1Z i UH-1Y oraz Airbus Helicopters H215M Cougar.

W odniesieniu do maszyn Black Hawk John Neilson, dyrektor komunikacji Lockheed Martin Corporation w Europie poinformował w oświadczeniu wydanym po zawarciu tej umowy, że podpisane MoU nie oznacza iż maszyny będą produkowane w Rumunii. W zakładach Romaero śmigłowce będą dostosowywane do wymogów rumuńskich sił zbrojnych. - "Będą one jednak produkowane w zakładach PZL Mielec" - zaznaczył dyrektor.

W Polsce śmigłowce Black Hawk są oferowane przez konsorcjum Sikorsky i PZL Mielec w postępowaniu na maszyny dla Wojsk Specjalnych. Jeżeli jednak nie będzie większych zamówień na powstające w Mielcu śmigłowce, może to w perspektywie skłonić właściciela zakładów do wycofania zaangażowania w tą spółkę.

(JP) (JS)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 73
Reklama
Pan
niedziela, 18 marca 2018, 18:05

LM ma nóż na gardle bo chinczyk podrabia bl. harbin z 20 to i oferta zaczyna byc lepsza .Jesli panstwo nasze i spółki nie zaczna współpracowac to za parę lat chinczyk przejmnie cały rynek i jesli dziś ktos przedstawi dobre argumenty to jest jeszcze szansa na odzyskanie po czesci naszych zakladów I stwozenie mocnej grupy motor szich ,LM,leonardo.Tak ze uwazam ze mozna w krótkim czasie rozwinoc sokoła i stworzyć najmocniejsza grupe na europe.

Junger
niedziela, 18 marca 2018, 21:17

1) LM nie ma żadnego noża na gardle, to tylko efekt naszej nieudolnej, można by powiedzieć antypolskiej, polityki \"dobrej zmiany\" oraz dobrych negocjatorów z Rumunii, którzy wiedzą czego chcą 2) dobry argument to dobry towar, czyli taki który znajdzie nabywców. Fabryka, która produkuje towar, którego nikt nie chce kupować, zbankrutuje 3) Z tego co wiem, Mielec w całości jest własnością prywatnego kapitału amerykańskiego, nie jest więc \"po części nasz\". Analogicznie sprawa wygląda z Leonardo 4) Uważasz że Leonardo i LM wejdą w spółkę z nami i motor sicz po to by konkurować z ... LM i Leonardo?

Max
poniedziałek, 19 marca 2018, 03:50

Sam sobie odpowiedź jeżeli jeden dostarczał by wirniki z silnikami a drugi poszycie Heli to w czym problem kasy nikt nie wypuszcza.Sprzesalismy zakłady z dokumentacją techniczną i teraz należy ją odzyskać 2 zakłady stracone i niestac nas aby je wykupic.Tylko taki Kruczek jak otworzenie 3 spółki da nam z powrotem prawa a udział państwa 51% prawa i licencje na uzbrojenie z 2 lub 3 koncernów.Mysl kreatywnie.

Saracen
poniedziałek, 19 marca 2018, 10:33

Hmm, twierdzisz że zakłady są stracone (sprzedane obcemu kapitałowi) a jednocześnie uważasz, że jesteś w stanie od tego kapitału odkupić 51% udziałów. Powiedz, jakich argumentów użyjesz aby zrealizować swoje kreatywne myślenie.

Junger
poniedziałek, 19 marca 2018, 10:27

Jeszcze raz :) Jesteś LM, masz fabrykę UH w USA oraz fabrykę S70i w Mielcu. I odsprzedasz część udziałów w tej fabryce z Mielca Polakom a część Włochom po to by razem z nimi robić śmigłowiec, który będzie konkurować z Twoim UH? Przecież fabrykę w Mielcu kupiłeś po to by WYELIMINOWAĆ konkurencję :)

Pan
poniedziałek, 19 marca 2018, 15:05

Tak zgadzam się po części z tobą ale jeżeli zyski z tego będą miały Lm i Leonardo to sprawa wygląda całkiem inaczej każda ze stron zarabia i to już nie jest konkurencją po za tym obie strony zyskują a razem z nimi i nasz kraj Mowa jest o udziale w nowej spółce która nie przejmuje Lm ani Le z udziałem państwa Po za tym koszty opracowania spadają bo są rozłożone .Nowy czy zmodernizowany śmigłowiec każda ze stron może produkować w własnym kraju to kwestia jak kto na to patrzy. Nikt tu nie mówi że polska przejmie takiego giganta?bo nas niestac . A próba takiego układu nic nie kosztuje tym bardziej że to mugłby być halikopter natowski.

Junger
poniedziałek, 19 marca 2018, 21:28

Ale LM ma zyski i bez tego dziwoląga w postaci spółki ze swoim konkurentem Leonardo czy stroną polską. LM to światowy gigant który wykupił firmę Sikorsky po to by mieć w swojej ofercie śmigłowce. Czemu nie zaproponował spółki Leonardo? Czemu nie zaproponował spółki nam? I rzecz najważniejsza, jakie ARGUMENTY ma Polska aby skłonić LM czy Leonardo do wejścia w ten biznes, skoro te koncerny bez nas doskonale sobie radzą?

Mig
sobota, 17 marca 2018, 21:28

Jest opcja aby pogodzić wszystkich i zmodernizować naszego sokoła wykupując 50 % Mielca i 50% Świdnika z częścią WSK Rzeszów. Zarazem z powrotem przejąć prawa do sokóła myślę że część elementów mogła by być robina w Mielcu a część w swidniku 2 firmy powinny szybko się z tym uwijać .J wreszcie wsadzić 5 łopat w wirnik z mocniejszym silnikiem.Kazda ze stron była by zadowolona a może i z czasem można by coś ugryźć przy budowie H 53K.

xsw
niedziela, 18 marca 2018, 18:39

Tak to dobry pomysł. Można na Sokole zmontować łopaty dwie z Mielca i dwie ze Świdnika a jedną dodatkową z Łodzi z PGZ. Na ogonie po jednej z tych zakładów.

Litwin
sobota, 17 marca 2018, 20:53

Czy tylko ja przeczytałem ten artykuł ze zrozumieniem? Po pierwsze, dyrektor LM powiedział, że BH dla Rumunii będą produkowane w Mielcu. Po drugie, mowa o UH-60, czyli mocniejszej wersji dotychczas nie produkowanej w Mielcu, a zatem oznacza to inwestycje w podkarpackim zakładzie. I po trzecie, ostatnie zdanie w artykule to dywagacje autorów a nie wypowiedź dyrektora LM.

Davien
niedziela, 18 marca 2018, 13:28

panie Litwin, nigdzie nie ma powiedziane że w Mielcu powstanie cos wiecej. Nie ma tez ani słowa o produkcji czegos innego niz S-70i. Natomiast wynika jasno że maszyny bedą dopodażane i dostosowywane do wymagań rumuńskich w Rumunii, a centrum wsparcia dla BH ma dotyczyc całej Europy środkowo-Wschodniej więc jak zwykle Mielec tylko zrobi podstawkę . PS W Mielcu inna wersja BH niz S-70i nie moze byc produkowana z uwagi na zakaz Kongresu.

Kos
sobota, 17 marca 2018, 17:00

Do wszystkich apologetów Rumunii na tym forum: lubię i podziwiam ten kraj i naród, ale te ich szalone zakupy zakończą się katastrofą. Nie życzmy Polsce tego samego scenariusza. Wcześniej jednak czeka nas jeszcze awantura o Besarabię. Pierwszy akord już niedługo 25 marca.

De Retour
niedziela, 18 marca 2018, 12:58

Może się skończy katastrofą, a może nie. Rumunia, po zwiekszeniu wydatków na ON wydaje na sprzęt 45% budżetu. Nie przepłaca w swoim PGZ. Nie wydaje na offsety z których nic nie ma, itd. Duże kontrakty płaci w ratach, jak my za F16. Jak coś jest droższe niż planowali, to kupują mniej. Żeby mieli problem ze splaceniem, to by musieli albo znacznie podnieść wydatki osobowe, lub zmniejszyć budżet dużo poniżej 2%

Florin A
niedziela, 18 marca 2018, 09:45

I think Poland without any decision for shopping will end in disaster.

Olgierd
sobota, 17 marca 2018, 16:33

@Dan Świdnik NIE JEST NASZ :) Świdnik należy do Leonardo, to włoski kapitał. Trudno o czymś co NIE JEST naszą własnością powiedzieć \"mamy\" :) A jeśli chodzi o Black Hawki to ... cóż, kolejny SUKCES rządu \"dobrej zmiany\". Kto tylko może ogrywa nas. Z wielkiej regionalnej solidarności i współpracy, której mieliśmy przewodzić, nic nie zostało. Chorwacja buduje własny terminal LNG, Węgry przejęły kolejowy jedwabny szlak, Rumunia staje się dla USA najważniejszym sojusznikiem w tej części Europy. Jak to mówią - życie nie znosi próżni. Na miejsce zwolnione przez Polskę, za sprawą wstawania z kolan przez \"dobrą zmianę\", wskoczą inni. Poklepując Dudę po plecach i zapewniając go o ich poparciu dla obecnej polityki polskiego rządu wyprowadzającej Polskę na manowce.

Mig
sobota, 17 marca 2018, 13:29

Najgorsze co można było zrobić to sprzedać zakłady z dokumentacją techniczną naszych samolotów i Heli.Po drugie to na nasz region nasze samoloty i ruskie są najlepsze tanie i proste w naprawie. Z Mielcem należy twardo wejść w 80 % można i jakąś ilość zakupić bh ale pod warunkiem że rozwiniemy nasze mi 2 ,sokoła,i resztę i wznowimy produkcję.Majac parę rodzaji śmigłowcow w ofercie daje możliwość rentowności zakładu.Na jednym koniu daleko nie zajedzie.Po za tym Bell to jedno silnikowiec a nam potrzebna maszyna jak mi 24 szturmowy z możliwością zabrania desantu .

-CB-
niedziela, 18 marca 2018, 15:44

Ale Mielec nie produkował Mi-2, Sokoła i całej \"reszty\". A tak w ogóle, to co Ty byś chciał produkować i komu sprzedawać po takim przejęciu Mielca czy nawet Świdnika?

Dan
sobota, 17 marca 2018, 08:30

Na szczęście obok pijawki Lockhead Martina, mamy w Polsce jeszcze Świdnik z helikopterami Leonardo. Jeżeli nie musimy robić z LM interesów to lepiej nie róbmy. Zawsze wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle. Kontrakt na Wisłę i Homara doskonale pokazał bandycki sposób działania tej firmy. Obiecać wiele, a potem gdy myślą, że nie mamy już wyboru dokręcić śrubę i wycisnąć co się tylko da. Nie potrzebna nam taka współpraca.

Krasnal 5223
niedziela, 18 marca 2018, 07:59

Świdnik i inne firmy nie nadają się do niczego bo to byłam.

Made in Poland
sobota, 17 marca 2018, 13:34

Winisz firmę a może powinieneś winić Polski nieudolny MON w którym teraz rządzą mądrzy inaczej.Rumunia kontrakt na swoją Wisłę już podpisała i nie chcieli offsetu a amerykanie sami im zaproponowali współprodukcję w produkcji radaru do Patriota.Rumuni i zdaje się już podpisali kontrakt na swojego Homara,można,można,nie wiń firmy tylko Polski nieudolny MON

Made in Poland
sobota, 17 marca 2018, 08:25

Proszę bardzo,można,można..... my też mamy Black Hawki,dwa pierwsze dotarły pod koniec 2016 roku :) I jakoś nikt bieda wersji BH z Polski nie kupuje tylko polskiej armii próbowano ten szmelc wcisnąć

xsw
niedziela, 18 marca 2018, 18:44

I tak trzymać. Tylko rozwój nowych technologii jest ważny - w tym przypadku niewidzialne śmigłowce

W3 - pl
niedziela, 18 marca 2018, 14:27

Szmelc wciskasz. Turcji przynajmniej Jeden made in z Mielca sprzedali. ILE poza France h225 NATO? 0!1:0 dla Mielca!! Chile to nic... + dodatkowe zbiorniki paliwa I instalacja antyoblodzeniowa I flir. Kolumbii nie przeszkadza mix s70 I uh60 w aerial attack przeciw partyzantce

hghghg
sobota, 17 marca 2018, 00:56

Rumunia nie potrzebuje analiz postępowań, tylko uzbrojonej armii w sprzęt zdolny do działań a nie do owych analiz. Polska ma rząd który chce na okres kadencji żyć jak dojne krowy i wszystko za pieniądze z modernizacji armii. Za resztę złotówek które zostaną coś może zmodernizować, by w mediach jakakolwiek informacja się zamieściła o MONie

Wesoly Olo
piątek, 16 marca 2018, 22:38

Sikorsky chce sie wycofac? Droga wolna! Mielec powinien zostac odkupiony przez PGZ.

dropik
sobota, 17 marca 2018, 19:55

i co w nim będą robić ? kabiny do Black Hawkow? A zaraz , przecież Lockheed na to nie pozwoli a i nie bedzie ich kupowac :P

ass
sobota, 17 marca 2018, 16:05

Do czego nam ta montownia?

-CB-
sobota, 17 marca 2018, 14:50

Ale co my tam będziemy produkować i komu sprzedawać?

W3 - pl
niedziela, 18 marca 2018, 14:30

Rumunom jak Kolumbii? Na razie 1:0 dla kolumbii

Davien
czwartek, 22 marca 2018, 18:31

A co im bedziemy sprzedawac jak nawet S-70i nie będziesz mógł tam produkować. i Rumunia i Kolumbia by uzywac wuroby z Mielca najpierw je przerobia pod swoje potrzeby wiec powodzenia :)

LOL
sobota, 17 marca 2018, 13:49

Po co? Co miał bu robić, skoro to forma bez produktu?

Arczi
piątek, 16 marca 2018, 22:10

Też coś...my to mamy dopiero Arsenal...wspaniałe Mi 2 do wszystkiego MI 8/17 takie wspaniałe i groźne...Mi 24 do zwalczania złych ruskich czołgów z rakietami w teorii...itp itd...i nic niestety nie wygląda że to się zmieni... porażka jakaś

Daniel
piątek, 16 marca 2018, 22:06

Budżety MON... Rumunia: 2016 - 10.2 mld PLN, 2017 - 14.73 mld PLN. Polska : 2016 - 35.9 mld PLN, 2017 - 37.35 mld PLN, plan 2018 - 41.144 mld PLN

Kos
sobota, 17 marca 2018, 16:53

Właśnie te liczby pokazują, że szybko się okaże że Rumunia przeinwestuje. Za pewien czas płatności się spiętrzą, koszty utrzymania tego uzbrojenia dramatycznie wzrosną, a PKB nie będzie już rosło po 8% i wtedy będzie kłopot. Scenariusz stary jak świat.

Florin A
niedziela, 18 marca 2018, 10:04

Romania will no longer grow with 8% of GDP. Will grow with 5-6%. And this is still a growth. We didn`t reached yet a milestone in military purchasing. 1.5 billion USD/year. That milestone when reached will put us in the position to access US credits from their treasury with direct payments to their companies. One that achieved, they will protect their investments. For them, 10 billion USD is nothing. We will pay them back for 25-30 years to come, but we will have a very modern equipments ready to be used. And by protecting their investments they will protect us also. This is the kind of lesson that Poland must learn it.

Victor
sobota, 17 marca 2018, 15:31

I co z tego wynika? Oprócz tego, że oni kupują a my prowadzimy dialogi techniczne. Aha i jeszcze kosztowne \'fazy analityczo-koncepcyjne\'.

rexc
piątek, 16 marca 2018, 21:46

Mi24 jeszcze polatają, zremotoryzować je i wyremontować skorupy + nowa awionika no i rakiety PPANC ale takie o zasięgu ponad 20 km czyli nie Hellfire i nie Spike NLOS a 5 generacja najlepiej Brimstone2 z naprowadzaniem półaktywnym lub aktywnym radarowym bardzo wysokiej rozdzielczości. Nasze śmiglaki muszą mieć szansę przetrwać młóckę na froncie wschodnim a tę zapewnią pociski o zasięgu zdecydowanie większym niż rosyjska mobilna OPL+manpads czyli odpada klasyczny Hellfire (9km). Jeśli chodzi o efektory powietrze powietrze to albo Pioruny choć to za mały zasięg albo lepiej Sidewindery 9X na IIR R73 jest przestarzały

say69mat
niedziela, 18 marca 2018, 11:00

Zauważ,że FR wykorzystuje jako typowe śmigłowce szturmowe Mi28 i Ka 50/52. Z kolei Mi 24 nie są w stanie realizować typowych misji do realizacji których były projektowane, czyli niszczyciela czołgów/wsparcia. Dalej, nawet zmodernizowane Mi24 nie mają zbyt wielkich szans przetrwania na współczesnym polu walki. Z czego doskonale zdają sobie sprawę siły zbrojne FR.

MArco
piątek, 16 marca 2018, 21:28

Sikorsky przejął Mielec za pół darmo z maszynami na taśmie produkcyjnej i nie chcą się wycofać. Wydaje się że polityka państwa polegająca na wykurzeniu Augusty albo LM ze Świdnika bądź Mielca ma sens o tyle o ile możemy czekać na nowe maszyny. Z drogiej strony dać zarobić obcym którzy za darmo przejęli nasze zakłady w sytuacji w której kiepsko przędą byłoby niemądre.

Kozi
sobota, 17 marca 2018, 16:05

To teraz powiec ile jest wart zakład który nie zamówień i nic nie produkuje. Tyle co jeden helikopter. Można odkupić fabrykę w Mielcu ale co dalej.

Kowalskiadam154
piątek, 16 marca 2018, 20:48

Zdaje się że tylko Rumunia przynajmniej w pierwszej fazie stawi jakiś realny opór ruskim gdy coś sie zaostrzy w Europie Dzis odpada Turcja Bułgaria Bałtowie mali i słabi a Polska to nawet szkoda gadać Zresztą przed zajęciem przez Putina Niemiec i dalej całego kontynentu powstrzymają go tylko duże bazy USA za Odrą bo sytuacja w Bundeswehrze wygląda podobnie do naszej a samo podejscie Niemcow do obrony jest groteskowe Benelux to samo a Francja zawsze woli się poddać byle tylko Paryż był cały

asd
sobota, 17 marca 2018, 10:59

Analityków wojskowych na forum od groma

yeti
sobota, 17 marca 2018, 09:48

Rumuni kupują Patriota, wyrzutnie rakietowe Himars, teraz śmigłowce, U nas tylko dialogi techniczne.

adrian
sobota, 17 marca 2018, 16:14

oni kupuja od usa ale to zakupy polityczne są a reszte dopowiedzcie sobie sami

Harry
piątek, 16 marca 2018, 20:34

Mieliśmy być liderem Miedzymorza, a tymczasem kraje naszego regionu ogrywają nas jak dziecko.

Reds
sobota, 17 marca 2018, 12:15

Nigdy nie było żadnego Miedzymorza. ..to propagandowe brednie dla ubogich. ..siła Europy to UE a nie zlepek biednych krajów z wielkimi długami uzależnionych od kasy z funduszy spójności owych. To że naszej władzy uroilo się przywództwo jakiegoś dziwnego tworu nadaje się bardziej na komedię. Polska biedny kraj blagajacy wszędzie o pomoc i straszacy wojną z Rosją która dokonuje modernizacji armii poprzez dialogi techniczne i zakupy samolotów dla VIP jest raczej posmiewiskiem niż liderem regionu....chyba ze chodzi o lidera w posiadaniu wielkiego EGO

adrian
piątek, 16 marca 2018, 20:31

Ludzie czy wy nie widzicie że największy problem mamy z sobą. My przetargu na pisać nie umiemy na offset rzucamy sie jak dziecko na czekoladę a offset to gwóźdź do trumny Po kit nam 60 spółek w PGZ jak oni nic zrobić nie umieja skupić sie na tym co nam wychodzi i tyle . a nie marnować kase na znajomych znajomch i kolesi i nie gadać o tym jaki mieliśmy przemysł zbrojeniowy kiedyś nigdy przemysłu nie mieliśmy przed wojna na licencji klepaliśmy wszystko a teraz w głowie mamy sieczkę myslimy ze Po.lska to mocarstwo a to nie prawda Kupować sprzęt i serwisować go u nas tyle innej opcji nie ma

A.J
piątek, 16 marca 2018, 20:29

Rumuni kupują patriota i produkują część u siebie, kupują b-h i montaż w kraju,a my kupujemy i co?

adrian
sobota, 17 marca 2018, 16:15

my chcemy wszystko swoje ale my przemysłu nie mamy

koko
piątek, 16 marca 2018, 19:45

A my remontujemy tarpany pssyt honkery

Lewandos
sobota, 17 marca 2018, 20:51

Lepiej je wyrzucić? Może jeszcze z całym osprzętem ;)

Karol
piątek, 16 marca 2018, 19:17

I tak od trzystu lat.

Saracen
piątek, 16 marca 2018, 19:10

Nie chcę się znęcać nad dobrą zmianą, ale poprzednicy mieli zdecydowanie lepsze relacje z USA. Zresztą, nie tylko z USA, z każdym naszym sąsiadem a przede wszystkim z najważniejszymi państwami Europy. Polska pod rządami PiS jest w coraz mniej poważny sposób traktowana. A ci którzy dotychczas traktowali nas poważnie, przenoszą swoje sympatie choćby na Rumunię. Która staje się najpoważniejszym sojusznikiem USA w tej części Europy.

K.
sobota, 17 marca 2018, 10:20

Jeżeli prawdą jest , że zapłacimy za pierwszy etap Wisły 5,5 mld. USD to będzie cała prawda o obecnej władzy i o naszej pozycji międzynarodowej .

dropik
sobota, 17 marca 2018, 19:57

Rumuni poniżej 4 mld $ za w zasadzie to samo :P

K.
niedziela, 18 marca 2018, 13:50

Hehe , wypada napisać o Szwedach , podobne zestawy za 3,2 mld

Luke
piątek, 16 marca 2018, 18:45

Rumuni musieli wygrac w totka bo kupuja smiglowce, fregaty, patrioty a Polski bakkrut remontuje uzbrojenie z lat 70tych. Kiedy to Polska kupi nowy sprzet dla SP, Armi czy MW?

kasia
sobota, 17 marca 2018, 12:17

Rumuni nie rozdają (kupują głosy) ok 15 mld$ rocznie za poparcie dla partii rządzącej.

Lewandos
sobota, 17 marca 2018, 19:16

... A u nas ktoś rozdaje...? Konkret proszę!

Hansen
niedziela, 18 marca 2018, 16:30

Tak, partia rządząca.

K.
niedziela, 18 marca 2018, 15:09

Między innymi 500 + i obniżenie wieku emerytalnego

LOL
piątek, 16 marca 2018, 18:41

Przecież prędzej czy później, Mielec i tak zostanie sprzedany, bo właściciel nie chce inwestować w ten zakład- tam nie ma żadnych technologii Hi-Tech, a cała firma funkcjonuje raczej jak manufaktura. Polskie zamówienie na kilkadziesiąt sztuk śmigłowców przedłużyło by mu życie o kilka lat i tyle.

Lewandos
sobota, 17 marca 2018, 19:19

Kłopot w tym, że jak nikt nie zamawiał... To i trzymać się nie opłacało... Jak zacznie zamawiać... to może i hi tech się znajdzie

Pan
piątek, 16 marca 2018, 18:22

Jeżeli Sikorski chcę się wycofać daje duże możliwości na wejście w 50% w spółkę i budowy polskiego mi 38 tak jak to robią Rosjanie z silnikami z canady.Mozna by też stopniowo kupować blacki tak aby między czasie zakład miał zajęcie 20 szt powinno nam wystarczyć . To samo tyczy się naszego sokoła jeśli by go dobrze zmodernizować z mocniejszym silnikiem byłby to najlepszy halikopter w regionie wielozadaniowy.

Davien
piątek, 16 marca 2018, 20:38

A po kiego nam maszyna której sama rosja kupuje całe 15 sztuk i jakos nie bardzo moga rozpocząc produkcje seryjna. Pierwszy lot miał w 2003 r a do tej pory nie ruszyła produkcja seryjna tego\'cuda\" W-3 w porównaniu nawet do S-70i przegrywa pod kazdym względem wiec już daruj sobie.

Gts
piątek, 16 marca 2018, 19:07

Tak sokol i sw4 duma taka ze lepiej je schowac i nikomu nie pokazywac. Kazdy zna przypadlosci tych maszyn i wie ze ich miejsce jest w historii.

Marek1
piątek, 16 marca 2018, 18:16

Powoli wszyscy zaczynają mieć DOŚĆ jałowego gadulstwa polskich decydentów, którzy robią wszystko, by decyzji żadnych NIE podejmować. Kunktatorstwo i impotencja decyzyjna stała się już polską specjalnością i znakiem firmowym MON.

skipper
sobota, 17 marca 2018, 08:18

Najgorsze to to że oni tego nie rozumieją

Gts
piątek, 16 marca 2018, 19:11

Za chwile to my zostsniemy z obiema rekami w nocniku, bo najwazniejszy jest polski dziadowski przemysl zbrojeniowy ktory nie potrafi stworzyc nastepcy dla zadnej platformy wojskowej. PRL I styropiany pelna geba. Za to inni beda mieli zaklady co prawda zagraniczne, ale beda to miejsca pracy a moze i zagwarantuja sobie z tego jakies korzysci technologiczne ktorych my nie potrafimy osiagnac. Bedzie jak z naszym FSO i czeska Skoda. My mamy swoje puste, zrujnowane hale, a oni niemiecka fabryke z miejscami pracy, technologia i mozliwosciami eksportowymi.

Lewandos
sobota, 17 marca 2018, 20:41

... No jednak dla Polaka i dla Polski \"polski dziadowski przemysł zbrojeniowy\" jest najważniejszy... I od zawsze inwestowano weń... Przykład wojny 1920 roku, ale także późniejsze oraz wcześniejsze doświadczenia pokazują jak to jest skazywać się na dostawców zewnętrznych...

kriss
piątek, 16 marca 2018, 17:39

Rumunia się zbroi :) U nas nadal trwają prace analityczno-koncepcyjne :) Mamy Mi-24 bez rakiet ppanc i to od lat i jakoś nikogo to nie rusza w MONie :)

Marek1
piątek, 16 marca 2018, 18:20

kriss - jak to nie rusza ?? Wszak MON uruchomił w ub. roku postępowanie analityczno-koncepcyjne dot. tzw. programu Karabela ?? To MUSI kilka lat potrwać, bo inaczej się NIE da(w Polsce) ... taki mamy \"klimat\"(polityczny).

Gts
piątek, 16 marca 2018, 19:12

Ale na koncu kazdej fazy analityczno koncepcyjnej jest zmiana zalozen i anulowanie postepowania

Tweets Defence24